5f" jaargang. Vrijdag 11 Juni 1897. N°. 9341. FBTTILLBTON. GROOTVADER. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. Kennisgeving. BUITENLAND. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal omliggende plaatsen, p. kwart. franco per post, p. kwartaal. Afzonderlijke nommers f 0.90 - 1.05 - 1.30 - 0.02 BUREAUB0TEKSTRAAT 70, Tclephoon ÜVo. 123. Advertentieprijs: van 1—5 gewono regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Inrichtingen welke gevaar, schade ot hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien het verzoek 1o. van de firma VAN DEVENTER ZOON, om vergunning tot oprichting eerier stoomhout zager j, scha ven) en icistenmaherjop het terrein gelegen aan de Maas, nabij het Westerhavenhoofd alhier, kadaster sectie nrs. 90 an 100; 2o. van J. TAK, om vergunning tot uitbreiding zijner Iranderj aan de Westerkade 110. 10, kadaster sectie M no 357, met een stoomvvei ktuig van 4 paardenkracht en ketel met een vervvarmingsoppervlak van 4.50 MJ; 3o. van J. C. JANSSON, om vergunning tot oprich ting van een slachterij op het open terrein achter zijn woning aan het Broersveld no. 47, kadaster sectie B no. 889. Gelet op de bepalingen der Hinderwet Doen te weten dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de secre tarie der gemeente zijn ter visie gelegd; dat op Donderdag den Hbsten Juni a s,, des na middags ten 2 ure, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe to lichten; en dat gedurende drie dagenvóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretaiie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den lüden Juni 1897. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. Be secretaris VERNÈDE. Algemeen overzicht. Schiedam, 10 Juni '97. Algemeen is men van oordeel, dat er weinig voortgang is te bespeuren in de onderhande lingen over den vrede in het Oosten. Drie keeren reeds zijn de ambassadeurs en Tewfik-pacha, de Tuiksche minister van buiten- landsche zaken, bijeengekomen en nog is op geen enkel punt overeenstemming verktegen. Gisteren werd de derde vergadering gehou den, en men weet alleen, dat de gezanten van Engeland, Frankrijk en Itus^nd de verklaring zouden afgeven, dat de mogendheden niets wil len weten van toegeven wat betreft de weder- afstand van Thessaüë aan Turkije, de afschaf fing der capitulation of het eischen van een te hooge oorlogsschatting. De secretarissen der Engelsche, Italiaansche en Russische legaties zijn thans naar Thessalië Roman door Jonas Lie. 12) nHoor eens, Knoff" viel grootvader hem in de rede sheb je nooit een broers- of zusterzoon gehad voor wien je te zorgen hadt?" De makelaar legde plotseling de kaarten op tafel met een geërgerdsjavoor dien, die mij tot makelaar bevorderde jawel, voor dien heb ik mij bet vuur uit de sloffen geloopen hij kreeg een vreeselijken klap aan de beurs door zijn groote verliezen in petroleum, koffie en vooral in koren en toen" de makelaar trok eens aan zijn sigaar stoen ging hij met den heelen rommel geleend geld goed en wel op den loop en ik kon er naar fluiten." »Zoo, zoo dus zelfs als jonggezel ontloopt men zoo iets niet", mompelde grootvader. Zijn blik ontmoette dien van zijn zoon, die zijn bandschoenen losknoopte en in de balzaal ging. Het» werd al dichter van den rook in de speel kamertjes, waar men druk hoorde praten, en ge durende de pauze stroomden de dansenden door om het restaurant te bezoeken. Grootvader nam het oogenblik waar dat de partners zouden afgewisseld worden om eens adem te scheppen en eens een kijkje in de balzaal te nemen. Achter de rijen der dansenden presenteerde men ijs en limonade. Men had zich nu meer in familie- en vrienden kringen geschaard. vertrokken om gegevens te verzamelen voor liet hediag der oorlogsschatting. Het schijnt evenwel, dat de mogendheden liet zelf lang niet eens zijn en reeds is er sprake van, dat de vrede maar vast zou gesloten worden op eenige algemeene voorwaarden, waarna men het dan aan Turkije en Grieken land zou overlaten de bijzondere bepalingen te treffen. Te Athene maakt men zich met leden nog al ongerust over dit plan, want men ziet er het bewijs in, dat de mogendheden, aan wie Griekenland zich vol vertrouwen heeft overgegeven, het zelf niet meer weten. De toestand is inderdaad onbegrijpelijk. Door de vijandelijkheden te staken, heeft Turkije zich geschikt naar het verlangen van Europa. Maar daarna hebben de gezanten op alle punten een od verzette! ij ken tegenstand ondervonden. Eerst was het de wapenstilstand, maar deze is ten laatste toch gesloten. Thans evenwel, nu het den definitieven vrede geldt, geeft de Porte niet alleen niets toe, maar gaat zelfs voort zich nog steeds ten strijde te rusten. Zeker is het, dat de overwinning der Turk- sche wapenen een zekeie consolidatie van het Ottomaansche rijk teweeggebracht en Abdul- Hamid in de oogen zijner onderdanen gereha biliteerd heeft. De Tuik voelt zich en laat zich gelden. Maar denkt hij, dat Europa de vóórge schiedenis van den oorlog heeft vergeten Turkije's belang zou medebrengen, dat het zich verzoeningsgezind jegens Griekenland toonde, ten einde zich de welwillendheid der mogendheden te verzekeren. Het handelt juist omgekeerd toch zijn de Turken allerminst domme of onhandige diplo maten. Hoe de uitslag der conferentiën dus zal wezen, is volstrekt niet te gissen. Voor Griekenland is het evenwel te hopen, dat de vrede spoedig moge geteekend worden. Het land is uitgeput. Van een financieele controle willen de Griek- sche staatslieden anders niets weten. Indien die werd ingesteld, zou geen lid van een der par tijen een ministerie willen aanvaarden. Uit Athene wordt intusschen bericht, dat de Turken, ondanks den gesloten wapenstilstand, de scheepvaart in de golf van Ambracië niet willen vrijlaten. In Thessalië trekken zij bo vendien troepen sa men, en de ongeregelde troepen staken daar verschillende dorpen in brand. Griekenland heeft natuurlijk naar aanleiding daarvan bij de mogendheden geprotesteerd. Maar Turkije zal de feiten wel loochenen, zooals het nu ook door zijn gezant te Londen de wreedheden laat ontkennen, die aan de Turksche troepen ten laste worden gelegd. Daar in den hoek zat Stephanie in haar wijn- roode japon, moelange handschoenen, behagelijk leunende tegen den rug van de stoel. De gouden bril van den eieganten bankchef Iloyer schitterde, zoo dikwijls hij zich naar haar toe boog en iets pikants zei, dat bij haar op zoo'n goeden bodera viel, en dan lachte zij en spreidde haar waaier uit en genoot achter dat schild. Hij en Thurtnann, de president van de rechtbank, schenen op dit oogenblik te concurreeren. Zij keek nu den eenen dan den anderen aan en lachte tegen beiden, ze nn en dan met een enkel, kort woord beantwoordend. »Zij heeft toch nog altijd de middelen om te hengelen," meikte grootvader bij zich zeiven op. En door de open deur heen zag Wingaard den dans aan. Hij knipte zenuwachtig met de vingers, als deed de muziek hem pijn. De hand ging nu en dan naar zijne gewoonte door het volle dichte haar, terwijl zijne oogen voortdurend inde richting gingen, waar Stephanie zat. De arts bevond zich aan de andere zijde van de zaal, goed verscholen achter de dansenden zat daar gefolterd en smachtende naar zijne eigene vrouw. Hij wist zich te vermommen achter een schijn baar zeer interessant gesprek met de oude mevrouw Holdt, die hij dagelijks om haar leverkwaal bezocht. Toen de dans geëindigd was, kwam Terna bij grootvader als wilde zij hem iets influisteren, toen zij den student Tenger dwars door de zaal op zich zag aankomen, sVreeseüjk, meneer de inspector", begon de student, met een blik op Terna pzoo jong en zet reeds vaLche handteekeningen I Ik vond bal. Met de regeling der autonomie voor Kreta schijnt het iets beter vooruit te gaan. Mag men zekere berichten gelooven, dan zijn de mogendheden het eens over de alge meene beginselen, en zelfs weet de Times den tekst mede te deelen der Constitutie, die de mogendheden aan Kieta denken te geven. Kreta dan zal een autonoom vorstendom worden onder suzereiniteit van den Sultan. De vorst zal een Christen, doch geen Kretenzer zijn, benoemd worden door de mogendheden en erkend door de Porte. Hij zal het recht van veto hebben op alle wetien, die de volksvertegenwooi diging aan neemt; bij hem zal het gratie- en amnestierecht berusten, zoo mede de bevoegdheid, om alle ambtenaren, Christenen en Moslemin, te be noemen, rekening houdende met hun peisoon- lijke bekwaamheden en de plaatselijke behoeften eindelijk zal hij het opperbevel hebben over de kiijgsmacht van het eiland. De volksvertegenwoordiging zal zijn samen gesteld uit Christenen en Muzelmannen, afzon derlijk en in vei houding tot de getalsterkte der bevolking van beide godsdiensten gekozen. Zij zal alle twee jaar worden bijeengeroepen, bo vendien zoo dikwijls het noodig blijkt. Over dc begrooting en over alle wetten zal zij met een voudige meerderheid stemmen. Wat de financiën aangaat, zullen alle directe en indirecte inkomsten zonder uitzondering in de schatkist van het eiland vloeien. Alleen zal een jaarhjksche schatting van 10,000 pond aan de keizerlijke schatkist moeten betaald worden, met vrijstelling der eerste vijf jaren. De Turksche troepen zullen het eiland ver laten; een corps gendarmerie, zoo noodig onder bevel van een of meer vreemde officieren, zal belast worden met het handhaven der orde, daarbij gesteund door de internationale troe pen; na het vertrek der laatste zullen die ver vangen worden door een plaatselijke militie. De officieele taal zal zijn het Griekseh, daar alle bewoners uu het eiland die spreken; wetten, besluiten en officieele kennisgevingen zullen nochtans gelijktijdig in het Turksch wor den gepubliceerd. Het is nu slechts de vraag, of Turkije in deze bepalingen zal willen treden. De Kreten zers kunnen net zulk een regeling alleszins tevreden wezen. Hun afgevaar Jigden zullen spoedig te Almy- ios bijeenkomen. De wectciijke provinciën van het eiland willen de autonomie aanvaardende conditio sine gua non is evenwel, dat de Tuiksche troepen, volgens de belofte der mogendheden, het eiland verlaten, en dat de mogendheden borg staan voor de daden der Turken ten op zichte van personen en goederen. De candidatuur van den prins van Battenberg voor het gouverneurschap wordt naar den zin der Kretenzers genoemd. Men weet, dat Frankrijk andermaal heeft boekjes, mejuffrouw; en kijk aan, daar stond ik voor een ellendige galop genoteerd in plaats van voor een cotillon nu, kijk mij met uw groote oogen niet zoo verbaasd aan uw geweten üJa, is hot niet merkwaardig" grootvader pakte hem plotseling bij zijn rok «dat van sommige menschen je de oogen het langst bijblijven. Dat was ook zoo bij Terna's grootmoeder, en ik kan met mijn zoon, den arts, zeggen sMaar hoe is u nu toch op het idee gekomen u in 't groen te kleeden, mejuffrouw?" riep Tenger uit. uZoo iets raad je enkel bij instinct. .juist zoo piquant voor u." Hij nam haar eens door zijn bril op. Terna keek schuw haar grootvader aan, zij had geen zin te vertellen, waarom hare japon nu juist groen van kieur was. Toen zij hem 's morgens aangetrokken had, had het haar geschenen alsof zij er in hare ruime pofmouwen uit zag als een groene morsebel. sliet verwonderlijk sluwe er aan is," ging Tenger voort, adat het er juist zoo onovertegd, zoo toe vallig uitziet en dat daardoor juist het natuurlijke, onopgesmukte zoo keurig in 't oog valt. Volstrekt niet naar den smaak van Jansens modemagazijn." x>Uit Jansens modemagazijn!" Terna schudde van het lachen... sGrootvader, niets vet klikken, hoor 1" sik wil enkel beweren", zei de student, sdat dit bet aardigste toilet is, dat ik gezien heb, of da japon staat u goed, of u past bij de japon Mag ik het genoegen hebben u naar de tafel te geleiden, juffrouw Terna?" Hij boog voor haar. Men stond algemeen op voor het souper. Men stroomde op de groote zijdeur toe en grootvader zag Stephanie heelemaal vooraan aan den aim voorgesteld een Nedei lander of een Belg, een geheel neutraal persoon dus, aan te stellen als gouverneur, Dat met de handhaving van het kabinet- Canovas in Spanje niet het laatste woord is gezond, is zeker. Ten overvloede blijkt dit uit een olficieuse nota in de Epoca. Daarin wordt ter kennis gebracht, dat Ca- novas zich d" vrijheid heeft ooi behouden, om, wanneer de omstandigheden dit wenschelijk maken, opnieuw een ministerieele crisis uit te lokken. De wenschelijkheid daarvan is geenzins uit gesloten. De liberalen zijn volstrekt niet tevreden over de wij/e, waarop de crisis is opgelost. En met recht. Immers, voor de oorvijg, door den her tog van Tetuan uitgedeeld aan den liberaal Comas, is nog geen voldoening gegeven, en het is begrijpelijk dat de liberalen geen genoegen willen geven niet een dergelijke onparlementaire parlementaire" handelwijze. Ook Sagasla heeft het bij een deel zijner partijgenooteu vei bruid, en een scheuring m de liberale pat tij schijnt aanstaande. Tout comme cbez nous Zulk een scheutÏDg zou natuurlijk koren op den molen der conservatieven zijn. De vei standhouding tusschen Spanje en de Yereenigde Staten heeft andeis wel kans eeDigs- zins beter te worden. Tot gezant te Madrid is benoemd generaal Jacob Dolson Koch, die bekend staat als een bezadigd en kalm man.% Als nu het rapport van Calhoun aan presi dent Mc. Kinly maar niet aanleiding geelt tot nieuwe twisten. Een Amerikaansche blad beweert reeds zeker te weten, dat de Amerikaan dr. Ruiz op Cuba inderdaad op valsche beschuldigingen gevangen genomen is. Hij zou gestorven zijn aan liersen- verlammiug ten gevolge van slagen op het hoofd. Of hij zelfmoord heeft gepleegd dan wel vermoord is, wordt er evenwel niet bijgevoegd. Gemengde Mededeel In gen. De Duitsche Keizer heet zeer ontstemd te zijn over de gevolgen van liet proces-Van Tausch, n.i. de gebleken en gepubliceerde ergerlijke wantoestanden bij de geheime politie. Vooral op Von Marschali, die het proces heeft aangelegd, zou de Keizer zeer verstooid zijn. Men zegt, dat de aftreding van Ton Marschali die van den Rijkskanselier met zich zou breDgen. Eerst tegen het eind dezer maand wordt het rapport van den rechter van instructie Poitte- vin over de zaak-Arton verwacht. Volgens de Figaro zullen twaalf vervolgingen worden ingesteld, waarvan negen tegen oud afgevaardigden. van consul Wingaard. Zij keerde zich soms om en volgde met een eigenaardigen trek op hot gezicht haar dochter, die vrcohjk gestemd met den veel opgemerkten lion van den avond door de menigte gleed. Door het gedrang heen kwam grootvader eindelijk bij het welbezette sstaande buffet." s.Zoo laat op den avond u aan een sandwichje wagen", schertste hij met de echtgenoote van den stiftskannunik neen glaasje aqnaviet" er bij." Hij deed het laatste te zamen met den rijksdag afgevaardigde Budal. ïEn nu," hij zag om zich heen, neen passende plaats waar men met zijn buit landen kan." Zijn zoon, de arts, ging in den hoek bij den makelaar zitten, die zich zoo'n eigen huishoudentje ïngoricht had en zich bij een welvoorzien bord van een flesch wijn voorzien had. sDeze wijn, meneer de tolinspector," zei Knoff, sheb ik den restaurateur zelf verschaftik weet daarom wat die waard is. Als men zoo dikwijls azijn moet drinken en dan nog moet zeggen, spuik, puik," dan begrijpt men wat persoonlijke zekerheid waard is." sProst; meneer de makelaar, u is, om zoo te zeggen, een geboren philosoof." aVan deze visebpudding met piquante saus moeten wij nog wat zien te kapen," meende de makelaar listig. sHij staat daar op het buffet, waar nu die twee dames bezig zijn Nu oppassen als de passage vrij is. Ziet u, meneer de inspector gelukt Mag ik u wat aanbieden? Nog een glas wijn (IVordl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1