De stemming van Dinsdag- 51*c jaargang. N°. 9343. Eerste Blad Zondag 13 en Maandag 14 Juni 1897. TIJDINGZAAL GROOTVADER. OCHTENDBLAD herschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. FEUILLETON. De aanstaande verkiezing voor de Tweede Kamer. UITGEVER7 E jTa RÖELANTS. Ten gerieve onzer stadgenoofen en dier bewoners, van omliggende plaat sen, die voldoende belangstelling in de publieke zaak stellen, om zich een toclit naar Schiedam te getroosten, hebben wij besloten een geheel bijzonderen dienst te organïseeren bij de stemming voor de leden der Staten-Generaal van Dinsdag a.s. Wij zijn uitgegaan van het denk beeld, dat het van groot belang is voor ieder, indien te dezer plaatse reeds zoo spoedig mogelijk bekend wordt, hoe de uitslag der stemming is, niet alleen in het eigen district, maar ook in de andere districten van ons vaderland. Daarom hebben wij een specialen dienst georganiseerd, waardoor ons van elk district, zoodra dit kan, de uitslag dringend wordt geseind, terwijl wij voor onze eigen districten, Schiedam, Vlaardingen, Vlaardinger- Ambacht, Overschie, Éethel en Schiebroek die maatregelen getroffen hebben, waar door wij, zoo spoedig dit kan, aan ons bureau den uitslag kunnen vernemen. Gelijk men weet, wordt de uitslag officieus bekend op Dinsdagavond, waarschijnlijk na zeven uur in de meeste districten. Om nu onze stadgenooten en ver dere belangstellenden al wat omtrent deze stemming ter onzer kennissekomt, onmiddellijk te kunnen mededeelen, hebben wij eene ingericht, in het gebouw van de ScJiie- datnsche Courant, Boterstraat 70, welke Tijdingzaal den ganschen avond ge opend is en voor iedereen openstaat en waar de ons toevloeiende telegram men onmiddellijk zullen worden opge hangen. Men zal dus den eigen avond in deze tijdingzaal zich op de hoogte kunnen stellen van den stand der verkiezingen Roman door Jonas Lie. n ons gansehe land van minuut tot minuut. Wij hebben ons verder voorgesteld in den vroegen ochtend van den Woensdag een uit te geven, waarin men van het gansehe land, voor zoover bekend, den uitslag der stemming vindt, ook van die telegrammen welke des nachts, wanneer het telegraafkantoor geopend blijft, mochten arriveeren. Van den officieelen uitslag op Woens dag, wanneer met juistheid alle cijfers bekend zijn, zullen wij onze lezers, zoodra dit gewenscht is, bericht geven. Ook voor dien dag zal onze Tijding zaal weder geopend zijn en zullen de officieele berichten, die wij ontvangen, onmiddellijk gepubliceerd worden. Abonnementsprijs tooi Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAU: BOTERSTKAAT ff», Tclepltoon »'o. 123. Anvr.r.TENTiErwjsvan 15 gewone regels met inbe grip van cone Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. 1 A' MASWüSf IL^31'UB*c.c!^gnwg3Ua!mroiUiflR.Bill^L?^ia^MWlIUliafcgeim»S3!j3M3B"5TfcJ -WT» ts'l -r»-imllg -m» a Ji .u..L.Lk - T1»-**ayB,j1^al n 14) «Ik wil voor mij zelve zorgen en alleen op U zien, grootvader, enkel op u." j»Ja, mijn kind, wij tweeen. Misschien koop ik mij wel een huis en,,, maarzij begreep hem blijk baar niet. «Kind, ga eerst eens rustig slapen, dan kunnen Wij eens verder praten", ging hij voort, toen zij by huis waren. Maar toen hij in de kamer hel licht aangesto ken had, tag hij met bezorgdheid hoe bleek en -bevende zij was en het kwam hem niet gewenscht voor haar alleen te laten. «Kom een beetje boven, bij mij op de kamer, daar is het warm en gezellig." Boven wierp de lamp spoedig baar licht van onder haar groen scherm. Grootvader trok zijn pantoffels aan en zijn makkelijke chanabercloak in te) hoek zat Terna "nog in haar balcostuum in eengedoken, ais verschrikt. «Neen, het is alles zoo eenvoudig niet," zei 'grootvader, terwijl hij op en neer liep in de kamer. «Zeg mij toch eens" Terna sprong opeens 8™ buiten zich zelve op «zeg mij toch eens, grootvader, gelijk ik in één opzicht op moeder, ook maar in één opzicht ,'Nu, ona de waarheid te zeggen, je behoort tot oen'heel ander type in de familie teer en deze «ogen en je moeder isneen je hebt meer Dat Mr. J. P. R. Tak van Poortvliet ver dient, dat de liberale kiezers van Schiedam zich alle mogelijke moeite voor zijn verkiezing getroosten, zal reeds duidelijk worden uit een korte levensschets van onzen candidaat. Geboren in 1839 en gepromoveerd in de rechten in 1862, werd Mr. Tak van Poortvliet reeds in 1870 voor het kiesdistrict Middelburg door de liberalen naar de Tweede Kamer ge zonden. Reeds spoedig viel op hem de aandacht door zijn keurige adviezen over bandels- en nijverheidskwesties. Toen dan ook in 1874 een enquête werd ingesteld naar den toestand onzer koopvaardijvloot, werd Mr. Tak niet alleen lid der Commissie van Enquête doch ook haar rapporteur. Van zijn hand is het bekende rap port naar aanleiding dezer enquête bij de Kamer ingediend. Voor goed werd hierdoor zijn naam gevestigd en toen in 1876 tengevolge der kies- knoeierijen te Eist (de zoogenaamde kiezers teelt) een Commissie van onderzoek uit de Kamer werd benoemd, behoorde Tak met de heeren ICappeyne en Bustert tot de meerder heid dier Commissie, in welker conclusie voor het eerst op Grondwetsherziening werd aan gedrongen. van mijn juist van je grootmoeder. zij kon ook vaak zoo treurig zijn, stil, zwijgend alsof zij leed«zeevogel," zoo noemde ik haar, toen wij pas getrouwd en nog jong waren Terna en vogeltje zij was zoo licht en vroolijk altijd vroolijk jawel, ja vele jaren lang maar toen zie je, tusschen oudere menschen dan zegt men liever zoo'n beetje schertsend «mevrouw" en «mijn lieve vrouw." Grootvader werd onrustig en ging weer in zijn stoel zitten. «Totdat op laatst de zeevogel weg vloog. In dien nacht noemde ik haar weer zeevogel en Terna. Maar alle roepen hielp niet, hielp niet!" Hij bleef zitten en staarde vóór zich uit. «Maar, grootvader!" Zij kwam weer naar hem toe, «ik wilde u niet op zulke gedachten brengen." «O, lief kind, dat doet heusch geen pijn eens te praten over wat men toch steeds in zijne ge dachten heeft. De menschen praten toch genoeg over dingen, die hun niets aangaan, die hun absoluut niets aangaan. «Denk eens aan, wij leefden één en veertig jaren met elkander «En en" Terna aarzelde om het te zeggen «en hebt u al dien tijd elkander liefgehad, grootvader, waart u gelukkig?" Grootvader begon te peinzen en zat daar een weinig in zijn gedachten verzonken «Ik kan je alleen zeggen," klonk het vast, «ik heb nooit spijt gehad getrouwd te zijn al had ook veel -nders kunnen zijn. Men heeft toch iets, waarop men zich verlaten kan, daar kan je zeker van zijn »Ja," fluisterde Terna droevig. «Gelukkig," begon hij weer, meer tot zich zelve dan tot haar, «dat is nu een begrip, datnu ja,.. Ik kan zeggen, ik had haar nooit willen In die jaren was de hechte vriendschapsband tusschen Tak en ICappeyne ontstaan, die tot den dood van dezen laatste is blijven bestaan. Zoo trad dan in 1877 liet kabinet-Kappeyne op met den heer Tak van Poortvliet als Minister van het nieuw opgerichte Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid. Het is over bekend hoe Mr. Tak met buitengemeen talent zijn kanalenwet verdedigde. Zij werd met de meerderheid van één stem verworpen en indi rect is deze verwerping de oorzaak geworden van den val van het Ministerie. Was liet ontvverp-kanalenvvet gericht op liet vooruitbrengen van Amsterdam, ook Rotterdam had aan den nog jeugdigen Minister van Water staat verplichting. Van 4863 lot 4877 was men bezig vergeefsche pogingen te doen om het werk van den Nieuwen Waterweg tot een goed einde te brengen. Tak zag, hoe het plan- Caland moest falen. Hg benoemde in 4877 een Staatscommissie, die middelen tot verbetering van den Waterweg moest beramen en aan wier pogingen de tegenwoordige toegang van Rot terdam tot zee te danken is. Amsterdam was den verdediger der kanalen wet niet ondankbaar. Dadelijk na zijn aftreden als minister werd Mr. Tak van Poortvliet in 4880 bij de eerst voorkomende vacature door dit district naar de Kamer afgevaardigd. Daar onderscheidde hij zich buitengewoon als voorzitter de" commissie van Enquête omtrent het spoorwegwezen ge houden in de jaren 4884—4882. Toen in 4882 het ministerie van Lynden ontslag had ge vraagd, werd den Hoer Tak van Poortvliet de vorming van eon ministerie opgedragen. Het is bekend, dat bij die opdracht neerlegde, toen aan zijn cischGrondwetsherziening, door den koning geen gevolg werd gegeven. Zoo kwam de Grondwetsherziening onder een Ministerie Heemskerk, en niet onder een liberaal Kabinet tot stand. Aan de Grondwetsherziening nam Mr. Tak slechts een zeer bescheiden deel. Door den anti-ICappeyniaanschen storm te Amsterdam in 1884 niet herkozen, werd hij onmiddellijk dooi de Staten van Noord-IIolland naar de Eerste Kamer afgevaardigd en als zoodanig nam hij aan de behandeling der nieuwe Grondwet deel. In 1888 bij de eerste verkiezing volgons het «Voorïoopig kiesreglement" dat thans sinds 45 Mei 4897 is afgeschaft, werd Mr. Tak van verliezen Soms is het of ik vleugelgeruisch hoor om mij heon Zijn het engelen, is zij het? Vraagt zij iets van mij «Maar is dat niet goed, grootvader, is dat niet heerlijk Ja, als men daarbij vollen vrede had," zeide hij zuchtend, Plotseiing hoorde men buiten het geluid van schreden en leven op de trap. Men kwam van het bal Terna omarmde grootvader haastig cn sioop spoedig naar hare kamer. Grootvader zat in gedachten verdiept en zag haar na «Gelukkig, ja... zeker, zeker... Maar nooit wilde ik haar verliezen. Zelfs als zij mij bet meest deed lijden door die vragende oogen, die mij zoo uitvorschend konden aanzien en mij pijnigen ais de zeevogel, die slechts zijn eeuwig stomme klacht heeft, slechts een kreet, die boven het stormgeloei uitklinktmaar och Terna, Terna mijn Grootvader begon zich uit te kleeden. Toen de lamp uitgeblazen was, begon hij er over te peinzen, hoe het wel gegaan zou zijn, als Grouchy bij Waterloo zich met Napoleon ver- eenigd had Zijne pliantasie zweefde over Europa met de vliegende vaandels van Frankrijks overwinnende troepen, V De Aprilzon goot haar grillig licht uit over hui zen en daken. Tegen den middag gingen zelfs de rouleaux voor de vensters omlaag. Er was een met waterdamp vervulde glans in de lucht, omdat het owral dauwde, van de daken, die dropen, van de muren, die nat waren, van de ruiten, die schit terden, en de wimpels aan de masten-der schepen, die fonkelden. De zon blonk op de sneeuwvlakten Poortvliet weder door de Arnsterdamsche kiezers naar de Tweede Kamer gezonden. De onderwijswet-Mackay vorm in hem ecu prin cipieel bestrijder. Bij al zijn veelomvattende politieke werk zaamheden, diende de heer Tak nog de be langen van Waterstaat, Handel en Nijverheid in meer dan één betrekking. Zoo is hij sinds jaren President-Commissaris en de ziel van de Stoomvaartmaatschappij «Zeeland" en Commis saris der Koninklijke Pakketvaart, zoo wordt hij telkens belast als Voorzitter der commissie met de leiding der consulaire examens. Van 1888 tot 4891 vervulde hij de belangrijke functie van dijkgraaf van Delfland. In deze hoedanigheid hebben ook vele burgers uit liet kiesdistrict Schiedam hem in zijn bekwaam heden en werkkracht leeren hoogschatten. Het is van algemeene bekendheid hoe Iiij de berooide financiën van Delfland in beteren toestand zonder den druk der ingezetenen te verzwaren. Toen de liberale partij in 4891 zegevierend uit den stembusstrijd kwam, trad de heer Tak van Poortvliet op als Minister van Binnenland- sche Zaken. Hij nam de hervorming van hel kiesrecht onmiddellijk ter hand. Het lot van zijn kiesrecht-ontwerp is bekend. Een ieder weet hoe dat ontwerp het kiesrecht onbekrom pen wilde toekennen. Het Ministerie leed bij de Kamer-ontbinding den nederlaag. Den staats man echter, die zijn beginselen getrouvv was gebleven en daarvoor zijn ministerieel leven veil had, werd door de Nederlandsche werk lieden een treffende hulde gebracht. De tijd om over den staatsman Tak van Poortvliet een volledig oordeel te vellen, is nog niet gekomen. De onverkwikkelijke strijd na de Kamer-ontbinding van 4894 ligt nog te dicht achter ons. Maar dit mag van Tak van Poortvliet reeds nu worden getuigd. Hij is een beginselvast man, met grootsche opvattingen en daden. Ilij is een sieraad van het Parlement en ieder district mag het zich tot een eer rekenen door hem te worden vertegenwoordigd. Waarlijk liberaal, hervormingsgezind, het mes durvend zetten in de sociale wonden, de staatkunde scheidend van de godsdienst, de staatstaak niet bindend aan een verouderd «laisser aller"' vrij handelaar in den goeden zin, is bij de aange wezen man voor ieder vrijzinnige. Dat zullen voorzeker allo Schiedamsche en de fjorden schoten als het ware vonken. Buiten in de haven floten de stoomschepen in lange tonen den geheelen dag het was alsof er een algemeen vertrek plaats had. Grootvader ging met zijne gewone, ronde som maandgeld naar mevrouw Stephanie in de woon kamer. «Dat komt zeer gelegen, grootvader. Ds kinderen hebben al tijd wel iets nooihg, Vootjaarskleeren, parasols, hoeien en schoenen met te vergeten telde zij met zachte stem op, terwij! zij hfm de namiddagkoffie inschonk. Grootvader vermoedde in de verste verte niet, dat het geld versmolt als dauw voor het zonnelicht wel zag hij aan 't begin van de maand vef' rekeningen komen zoowel in de keuken st aan 't kantoor. Grootvader zocht altijd zijne plaats bij het hoek venster weer op. Dat kwam nu juist niet omdat hij het zoo bijzonder aardig vond op het matkt- plein te zitten kijken, ofschoon hij dal toch ook wel mocht en hij zag zoo het heeie stadsleven voor zijne oogen passeeren. Maar daar in zijn hoekje zag hij niet het olievei fportret van zijne overleden gemalin, dat in een gouden lijst daar vóór hem hing. Niet dat hij von 1, dat het portret niet geleek. Maar de uitdrukkig der oogen geleek volgens groot vader nu heelemaat niet. Hare fijne mond met de bevende uitdrukking, was geheel veikeerd opgevat. Nu was er een trek van gestrengheid, tets be velends om haar mond. Ojk de neus was te scherp geworden. Dat portret daar aan den muur had hem niets te zeggen, niets dan wat streel tegen het beeld, dat li ij wist van haar in zich te dragen. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1