5f jaargang. Woensdag 16 Juni 1897. N°. 9345. Eerste Blad. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, FETJILT /KTOiSr. GROOTVADER. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. BINNENLAND. WVMWJCirV AsOXSSJnOTsraiJS voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. -1.05 ff franco per post, p. kwartaal. ï.go Afzonderlijke nommerso.02 BUREAU: BOTERSTRAAT 70, Tclephoon IVo. 123. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Het Tweede Blad Torsckijnt morgenochtend. Algemeen overzicht. Schiedam, 15 Juni '97. De Britsche parlementaire commissie, belast met het onderzoek naar den inval van Jameson, heeft reeds veel moeten hooren over de treurige resultaten van het op treurige wijze gevoerde ondetzoek. Maar moeilijk kon een geestiger veroordeeling worden gepubliceerd dan de Westminster Gazette in een harer laatste nummers geeft. Het blad ontwierp een grafsteen voor de commissie. Twee engelenkopjes, met de trekken van Rhodes en Chamberlain, versieren den steenaan de eene zijde staat Jacksoa, de voor zitter der commissie, aan de andere zijde de advocaat-generaal sir Richard Webster, beiden met rouvvlamfers om den hoed, rouwzakdoeken in de hand en tranen in de oogen. Het opschrift van den steen luidt IN MEMORIAM. De Zuid-Afrika Commissie. Zij eerbiedigde confidenties. Zij ontdekte wat duidelyk was. Zij vermeed wat duister was. Zij compromitteerde Ni om and. Gesterkt door huichelachtige braafheid en goedgeloovigheid spaarde zij de witkwast niet. Overleden in den reuk van onnoozelheid 4 Juni 1897. Wij berusten niet. Mon heeft den dader van den aanslag op president Faure nog niet gevonden. De voorloopig gearresteerden zijn weder vrij gelaten, en de man, dien de politie met moeite uit de handen van het volk wist te redden, is gebleken een rechercheur van politie te zijn. Het volk heeft hem leelijk toegetakeld, en zijn toestand is niet onbedenkelijk. De aanslag is overigens van niet veel betee- kenis geweest. De nbom" is ook niet geworpen, maar in het boschje liggende ontploft; te ver verwijderd om gevaarlijk te kunnen zijn. Waarschijnlijk was de buis, die voor bom diende, gevuld met ontplofbare stof en stukjes ijzer, evenals een tweede exemplaar, dat men op de plaats van den aanslag heeft gevonden. Men denkt algemeen dat de dader een krank- Roman door Jonas Lie. 16) «Neen, het gaat ook niet," vie! Stephanie weer plotseling in, als schudde zij de heele zaak van zich af. sLaat ons koffiedrinken en aan dat heele zaakje niet meer denken. Nietwaar, grootvader, een getrouwde vrouw moet thuis blijven." «Dank je wel," zei de arts heftig, sdankje wol, dan houd ik dien grooten Pool hier als een spook of geestverschijning in huis dat zou je voor altijd misloopen een gebrek in je ontwikkeling. Daar komt bij, dat ik onmuzikaal ben en dus niet eens beoordeeien kan, hoe groot de schade is. Ik J*eg kort en goedndie Pool moet gezien en ge hoord worden." ïlloor hem eens, hoor hem eens. Alsof ik er ooit met een woord over zou spreken, zelfs al vond ik het jammer," zeide zij en keek stilletjes op tafel, »Ik wil alleen zeggen, Stephanie, dat ik het zonde an jammer zou vinden, als je alleen om huiselijke omstandigheden thuis bieeft," zei de arts kort. sNu, ik sta er voor in, dat mijn vrouw morgen om drie uur op de stoomboot is, Wingaard. 't Komt er nu maar op aan, den tijd dien vij nog hebben, zoo goed mogelijk te besteden. Maar moet er vooraf nog een adagio gerepeteerd worden, dan zinige is. De romantische opschriften op pistool en dolk, waarbij ook »Elzas-Lotharingeif" en z is Pole; liet zijn vergeten, wijzen daarop. Rijdt de dader aan krankzinnigheid, hetzelfde z°u oijna zeggen van Rocbefort, die in zijn blad, de Intransigeant, den aanslag, die per slot van rekening Faure voordeel in plaats nadeel heeft gebracht, voorstelt als een door gestoken werk van den prefect van politie. Rocbefort acht Lépine tot alles in staat, zelfs tot het stichten van den brand in de Weldadigheidsbazar 1 Gelukkig, dat het maar Rocbefort is, die het zegt. Hèm gelooft toch niemand. Met spanning wacht men in Duitschland af, welk lot der nieuwe Pruisische wetopdever- eenigingen verder beschoren zal zijn. Het Pruisische Heerenhuis is voor den 23n dezer maand bijeengeroepen en de Vereenigings- wet is voor den 25n aan de orde gesteld. Zal liet Heerenhuis teiugkeeren tot het re- geeringsontwerp, en de door den Landdag ver worpen artikelen herstellen, met name art. 1, dat de politie het recht geeft zekere vergade ringen te ontbinden Het is wel waarschijnlijk; het Heerenhuis, dat evenals de Landdag het recht van amen dement heeft, is zeer conservatief. Maar dan moet het ontwei p naar den Landdag worden teruggezonden, en het conflict tusschen Heeren huis en Landdag is daar. De regeering kan daarvan niets goeds ver wachten, en zij zou zeker blijk geven van wijs beleid, door de conservatieven in het Heeren huis te bewegen, genoegen te nemen met de wet, zooals die uit den Landdag is te voorschijn gekomen. Een bewijs van de krachtige oppositie tegen bet regeeringsontwerp moge hier nog volgen. Alleen te Berlijn werden in de afgeloopen week niet minder dan zes en dertig meetings gehouden tegen jden aanslag der regeering op het recht van vergadering". Gisteren is de vijfde zitting voor de vredes onderhandelingen te Konstantinopel gehouden. Nog steeds duiken tal van nouveautés op over den loop der onderhandelingen. Nu weder wordt aan de Tmes uit Konstan tinopel bericht, dat de Sultan den steun van den Czaar en van keizer "Wilhelm heeft inge roepen voor zijn aanspraken op Thessaliê. De gezanten der andere mogendheden zouden daarover zeer ontstemd zijn. Hun misnoegdheid zouden zij op deze wijze uites, dat zij zullen weigeren over andere pun ten te beraadslagen, zoolang de quaestie der ontruiming van Thessalié niet is afgehandeld. De Daily Telegraph verneemt op haar beurt uit Weenen, dat de onderhandelingen, die nu gevoerd worden, slechts zullen leiden tot een praeliminair verding. De bijzonderheden te regelen zal dan tot taak gesteld woiden aan drie commissies, waarin Wingaard stond eensklaps op. »Nu, morgen om kwart voor drie zal ik het genoegen hebben u af te halen." Toen Wingaard de deur achter zich toegetrok ken had, ging Stephanie op haar man toe en legde hem de handen op de schouders. üJe hebt er mij toe gedwongen, Gunnar, en het is mijn schuld niet, als je naderhand vindt, dat ik ook altijd maar de deur uitloop." bJo, ja, ja, je weet best dat ik niets liever heb, dan dat jij je amuseert," zei hij galant, terwijl hij zich losmaakte en opstond. Hij stiet een paar maal met de punt van zijn laars tegen het tapijt, als schudde hij het stof er af bNu ga ik naar mijn zieken. Jij brengt je zachtjes aan op je gemak in orde en ik verdwijn van avond in de club, dan stoor ik je niet." De dokter was door een ziekenbezoek ver van huis heel aan het strand geheel in beslag gen omen en keerde eerst terug, toen zijn vrouw na hard reppen nog even intijds in het rijtuig gestapt was, om het schip te beieiken, dat aan de brug lag en belde en floot. Hij ging met een zekeren onderzoekenden blik door de leege kamers en vond grootvader nog bij do kranten en de leege koffietafel in de door de zon verwarmde hoekkamer zitten. »Dus mijn vrouw is weg", zei hij onverschillig. Grootvader legde langzaam de bril op de krant en kuchte eens. »En dan zoo'n heele reisKan dat geen stof tot praatjes geven? In vroegeren tijd. iPraatjes!" De dokter lachte. «Mijn vrouw is muzikaal, die man doet 't 'm niet. Zij kan toch de mogendheden zullen vertegenwoordigd wor den dooi* de militaire attache's en de consuls- generaal. In regeeringskringen te Konstantinopel ein delijk gelooft men thans ook, dat de Porte Kreta aan Griekenland wil afstaan in ruil voor Thessahë. Griekenland zou dan geen oorlogs schatting behoeven te betalen. Maar Griekenland wil blijkbaar van afstand van Thessahë niets weten en het gaat door te protesteeien tegen de maatregelen, die de Porte in de veroverde provincie neemt. Ook in het decreet van den gouverneur van Volo, waarbij de bevolking wordt aangemaand terug te keeren op straffe van confiscatie harer bezittingen, ziet men in Griekenland een lis tige streek. Men schrijft n.i. den Turken het voornemen toe, den te velde staanden oogst te laten bin nenhalen, om dien daarna te nnnexeeren. Daarom raadt de Grieksche pers den Thes- salischen landlieden, niet terug te keeren. Ook over andere daden van Turksche zyde is men in Griekenland weinig gesticht. Seifullah-bey heeft in een schrijven aan den Kroonprins bericht, dat het 3de Turksche legercorps vei plaatst zal worden, en hij verzocht derhalve dat hem een officier zou worden ge zonden om eenige punten van den gesloten wapenstilstand op te helderen. De Grieksche regeering heeft den Kroonprins bevolen daartegen te piotesteeren. Zelve doet zij desgelijks bij de mogenheden. Het schijnt ook, dat zich nog steeds Turksche troepen op neutraal gebied bevinden. Eindelijk wordt nog uit Athene bericht, dat de Turken vier dorpen hebben bezet, op acht uur afstands liggende van de positie, die het Turksche leger bij het sluiten van den wapen stilstand innam. Men heeft inmiddels een aanvang gemaakt met de uitwisseling der gevangenen. Wat Bulgarije in den zin heeft, is niet recht duidelijk. Het te Bukarest verschijnende nationaal- hberale blad, de Drepetul, vei zekert uit geloof waardige bron, dat Bulgarije zijn leger uitrust en troepen verzimelt aan de grens der Dubrud- scba, dat deel van Rumenië, hetwelk ingesloten wordt door den Donnu en de Zwarte Zee. Gemengde Mededeelingen. Kamer heeft de Bankwet aan- De Fransche genomen. Het privilege der Fransche Bank is verlengd tot 19J0. Zondagmiddag is te Napels in digheid der vorstelijke familie een standbeeld voor Victor Emanuel onthuld. Te Weenen is Zondag onder voorzitterschap van den Keizer een ministerraad gehouden, waaraan de drie gemeenschappelijke ministers maar niet alle genoegens en pretjes er zoo maar aan geven. En ik ben toch niet verplicht al die muziek mee tegaan aanhooran, die ik even graag een varken hoor gillen als een syraphonie voordragen. Men moet tocli eens anders rechten respecteeren." Hij begon onrustig heen en weer te loopen. »Neen, neen", riep hij uit sTusschen man en vrouw moet het heeten va banquezal men samen kunnen leven. En daarmede is beider recht op vrijheid gewaarborgd. De een legt den ander met blinde veiligheid het hoofd in den schoot, .Ver raad zou moord zijn, erger dan moord, zielemoord," hij hief de handen omhoog, bleek en als in ver voering, ïdan zou men een leven, een menschen- loven te wreken hebber.." Hij zag plotseling zijn vader aan, als voelde hij dat hij zich te zeer uitgelaten had. »Nu, mij dunkt, men moet niet met vuur spelen," zei hij nog en verdween in het kantoor. Grootvader zat somher, in diepe gepeinzen met half open mond, onbewegelijk eenige oogen- blikken daar; eindelijk zuchtte hij diep. Hij had gezien, wat er in die oogen flikkerde. Inderdaad, een sterk gespannen boog, als die brak? Zeker, dit huis stond op een vulcanischen bodem. Indien er in deze fijne vaas, in dit ongeschokte vertrouwen, ééno iichte breuk ook maar kwam Hij bleef in gedachten verzonken bij het venster bij zijne bladen zitten en staarde op een blad, dat op het tapijt gegleden was, vlak naast de poot van de sofa, een uit hout gesneden dierenpoot. Dat houten ding scheen hom een tijgeiklauw, die naar zijn armen jongen greep en scheurde, en de minister-president van Oostenrijk en Hongarije deelnamen. De liberale leden van den gemeenteraad te Weenen hebben besloten voorloopig de ver gaderingen van den raad niet bij te wonen. Ex-koning Milan gaat te Weenen wonen. Hij heeft daar een huis gehuurd. De correspondent der New-York Herald te Kairo bevestigt, dat de Engelsche expeditie naar Abessiniee volkomen fiasco heeft gemaakt. In 't geheel zijn op Vrijdag, Zaterdag en Djeddah 10 peisonen aan de pest Zondag te bezweken. De Transvaalsche Volksstem publiceert, aldus melden telegrammen uit Kaapstad te Londen ontvangen, het verslag eener meeting van Transvaalsche burgers tegen de intrekking der vreemdelingenwet. Op die vergadering zou ook zijn aangedron gen op intrekking der Londensche conventie en de onafhankelijkheidsverklaring van den Bond der Zuid-Afrikaansche Republieken. Tegen de Volksstem is door een lid van den Volksraad en twee andere personen van aan zien een eisch tot schadevergoedinggroot 30.000 p. st., ingesteld wegens laster. De opstand in Beclmana-iand schijnt ernstiger te zijn dan eerst werd gedacht. Aanzienlijke troepenversterkingen worden uit de Kaapkolonie gezonden. De Cubaansche insurgenten-generaal, Juan Ruiz Riveira en zijn adjudant, kolonel Bacalloa, die door de Spanjaarden in Maart werden gevan gengenomen, zijn ter dood veroordeeld. Vele Amerikanen op Cuba hopen, dat presi dent Mc. Kinley tusschenbeide zal komen. Dc Koninginnen. De Koninginnen zijn in goeden welstand op het Loo aangekomen gisterenmiddag te 4 ure Rijksmiddelen. De Staatscourant van heden bevat een over zicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Mei 1897, in ver gelijking gebracht met de raming van dat jaar en de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1896. De opbrengst was over Mei 9,638,045.55, tegen f9,757,547.505 over Mei 1S96; het Vis der raming bedraagt f 9,981,813.67. Terwijl de directe belastingen zeer ruim ge vloeid hebben, 5" het vooral de suiker, die over Mei weinig nnlev ;deook de Staatsloterij en de f.iegraaf gai minder dan de raming. De inv jerrechten bleven iets beneden de raming, maar bedroegen toch weder belangrijk meer dan ove<* Mei van het vorige jaar. scheurdo Christina begon aan de schalen te rammelen. Zij wilde gauw klaar zijn. Daar gleed langs het venster op het trottoir een bekend gezicht en voor grootvader werd een bruine hoed van 't hoofd gelicht. Een paar vlugge treden de trap op een paar woorden schenen er aan de deur gewisseld te worden en Terna kwam thuis van haar atelier de dokter wilde, dat zij hare kleeren zelf zou leeren maken. Zij had tot begeleider Paul Hoog gehad, die haar op straat had ingehaald. Hij was dezen zomer na een lange reis weer inwoner van deze slad geworden, zeide hij en had zijn handen vol werk. sMettertijd wil ik," ging hij voort, zeeno ge schiedenis van deze stad schrijven, een stadskro- niok om zoo te zeggen. Ik heb allercurieuste dingen gevonden. Ik zit dezer dagen uur aan uur in het stoffize stadsarchief", en tot grootvader: »ik zou meneer den inspector ook graag eenige vragen doen, Terna heeft mij daartoe aangemoedigd." bNu, dan kan ik toch onmiddellijk hooren, wat voor soort strdskroniek het is, waarmede jij je afgeeft, indien ik ooit een woord er van hoor." Paul keek haar geërgerd aan en dreigde met zijn vinger. »Zeg eens, meneer de inspector," begon hij, ois u hier geboren jJawel, mijn jongen, en aangenomen ook. Maar het is meer dan vijftig jaar geleden dat ik de stad vei liet." sMag ik vragenu herinnert zich waar schijnlijk niet meer die wonderlijke origineeltjes Bijvoorbeeld wie de laatste was, die een staart pruik droeg (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1