T Donderdag 17 Juni 1897. N°. 9346. 5P jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. ROELANTS. Kennisgeving. Kennisgeving. BUITENLAND. FETJILLETOK. GROOTVADER. Roman door Jonas Lie. BINNENLAND. DE UITSLAG. OJficieel). ALKMAAR. Herstemming tussclien Mr. E. Fokker, aftr., lib,, en Jlir, mr. T. A. J. van Ascli van Wijck, antir., met resp. 2158 en 2719 stemmen. Ver der mr. W. van der Kaay, aftr. lib., 1413 st., J. G. van Kuykhof, soc.-dem., 115 st. Uitgebracht 6405 geldige st. ALMELO. Gekozen dr. II. J. A. M. Schaepman, aftr., katli., met 3504 st. Voorts P. van Vliet, antir., 1295 st. Mr. H. Goeman Borgesïus, lib., 771 st.W. P. G. Ilelsdingen, soc., 435 st. \Y. P. Zeilmaker, rad., 467 st. Uitgebr. geldig 6472. AMERSFOORT. Herstemming tus- schen jkr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, antir., en mr. F. D. graaf Schim- melpenninok, aftr., antir., met resp. 1353 en 2682 st.voorts mr. W. II. de Beaufort, lib., 1283 st. en C. A. Zelver- der, vooruitstr. lib., 352 st. Uitgebr. geldig 5670. AMSTERDAM. District I. Herstem ming tussclien mr. M. J. Pijnappel, lib., aftr., en dr. H. J. A. M. Schaepman, R.-K-, met resp. 747 en 832 st. Verder de h.li. Jac. Bosch, a.-r., 230, A. L. v. Hasselt, Chr.-IIist., 228, mr. A. Kerdijk, lib., 421, C. H. Kouw, lib., 220, W. II. Vliegen, soc.-dem., 105 st. Uitgebr. 2783 geld. st. District II. Herstemming tussclien H. F. Groen van Waarder, Lib., en F. 0. Meilink Pzn., ant., resp. met 414 en 400 st. Voorts G. A. Aalderink, rad., 213; Th. J. Weesink, kath., 180 W. P. G. Helsdingen, soc., 86 st. A. D. de Marez Oijens, chr.-hist., 163 st. Uitgebr. geldig 1469 st. District III. Herstemming tussehen mr. A. F. K. Ilartogb, lib., en W. Ilovy, ant., resp. met 1015 en 679 st. Voorts C. V. Gerritsen, rad., 626 st., F. v. d. Goes, soc., 270 st., mr. II.Verkouteren, chr.-hist., 442 st. Uitgebr. geld. 2794. District IV. Herstemming tussehen mr. J. G. Gleichman, lib., en mr. Z. v. d. Bergh, rad., met resp. 867 en 522 st. Verder do k.h. mr. A. II. M. van Berckel, kath., 213, Tijo II. II. van Eeghen, chr.-hist., 116, Jos. Loopuit, soc.-dem.. 150, en H. P. C. W. H. J. B. van Son, christ.-hist., 107 st. Uitgebr. 1975 geld. st. District V. Herstemming tussehen mr. N. G. Pierson, lib., en Th. M. Ketelaar, rad., resp. met 1128 en 911 st. Voorts W. C. J. Passtoors, kath., 545, Mr. D. P. D. Fabius, antir., 486, J. G. van Kuykhof, soc., 121, H. P. C. W. II. J. B. van Son, chr.-hist., 322 st. Uitgebr. geldig 3514 st. District VI. Herstemming tussehen J. T. Cremer, lib., en Dr. P. J. H. Cuy- Asoxnemestspbijs roor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke noramers. o.02 BUREAUBOTERSTKAAT ÏO, Tclcphoon Xo. 123. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van cene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gezien art. 98 der kieswet; Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het proces-verbaal van de op den 'laden dezer in het kies district Schiedam ptaats gehad hebbende stemming voor de verkiezing van êeti Lid van de Tweede Kamer iet Staten-Generaal op de secietarie der gemeente ter inzage i8 nedergelegd en dat afschrift daarvan aan het raadhuis is aangeplakt. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den lOden Juni 1897. Burgemeester fn wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Doen te weten dat op Zondagden 20sten Juni e na het eindigen der voormiddag-godsdienstoefeningen, aan de huizen der ingezetenen de gewone jaarlij ksche collecte zal ge houden worden ten behoeve van het Fonds tot aan moediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden j met uitnoodiging om, naar vermogen, daartoe bij te dragen, en alzoo mede te werken aan de verzorging van verminkte krijgslieden en de tege moetkoming in de behoeften der betrekkingen, van hen, die in den strijd voor het vaderland gesneuveld zijn. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den lGden Juni 1897. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. De secretaris, VERNÈDE. Algemeen overzicht. Schiedam, 16 Juni '97. Op zijn gewone grappige manier steekt Alfred Capus in de Figaro den draak met den aanslag op president Faure. De prefect van politie is naar het Elysóe gesneld om den president geluk te wenschen. Verwonderd vraagt de heer Faure hem: I'M gelukwenschen, waarmede P. ïWel met uw ontkoming aan den schan delijken aanslag, die geheel Frankrijk in be roering heeft gebracht". F. F. »Ben ik aan een aanslag ontsnapt 1" P. »Maar F. F. sZ'yt gij er wel zeker van P. »Volkomen." F. F. de loenlclrauwen fronsendsMctar lioe komt het dan dat ik er niets van weet!"' P.: J)Wat, weet gij er r.iets van?" 17) Tem» keek hem verbluft aan, verbaasd over zijne gioote verbeeldingskracht Want dat hij nu juist om die reden met haar meegeloopen was. »Prenthin met de staartpruik?" riep grootvader. sJawel, jawel. Ik heb aan dien man niet meer ge dacht, sinds ik een jongen van een jaar of zeven, acht was en een hieltje droeg. Maar juist zoo liep er een langs de straten. Hij had schitterend witte haren en droeg altijd van die hooge laarzen, hij had een kaarsrechte gestalte." »Nu metk ik weer, hoe goed het is, toch maar naar alles navraag te doen, dan komt men achter de dingen, als men het niet verwacht," riep Paul vergenoegd uit. «En je zeidet me zooeven, je had «verwacht" dat jg hier wel wat nieuws zou hooren en daarom ging je mee," viel Terna schalks in. zToe, wat ben jij een snibbige juffrouw ge worden, net een kat, je krabt 1" kreeg zij ten antwoord. nik ben in verschillende steden geweest en heb in famtliën naar portretten gezocht", zeide hij tot den grootvader, ximaar 't is verbazend, hoe weinig origineele menschen er zijn, hoe dichter men bij onzen tijd komt. ïEn toch, ze zijn er nog wel, als men maar goed F. F,: sJa, mijnheer, ik weet er niets van. lornigf) Een ellendige aanslag op mijn leven, en ik weet liet niet, gij zult moeten toegeven, mijnheer de prefect, dat uw politie haar werk mooi doet P. {verlegen): »Als ik het vooruit had ge weten". F. F.: sik wed dat iedereen het vóór mii wist 1" J P.: -Ik vraag u verschooning". F. F.; nVoor ditmaal zal ik het erbij laten. Maar ik hoop dat het niet meer zal gebeuren. En als er weer eens een aanslag op mij wordt gedaan, wil ik het eerst weten, verstaat ge Inderdaad blijkt het gevaar, dat de president zou geloopen hebben, schromelijk overdreven, ofschoon het daarom toch niet te denken is, dat de politie zich en den president een aureool heeft willen verschaffen door een gefingeerüan aanslag, zooals sommige bladen beweren. Ook hier zal de waarheid wel in hel midden liggen. 6 Een andere aanslag, op eigen leven, is door den welbekenden Barney Barnato gepleegd. De groote Londensehe goud- en diamant koning is op dn reis van de Kaap naar Enge land, op het stoomschip &o?der Union Steamship Companydicht bij Madera ovei boord gespron gen. De reden van zijn zelfmoord is onbekend. Barnato had een veelbewogen leven achter zich. Begonnen als kunstenmaker, aan de Kaap gekomen in den gulden tijd, de bij alle dia mantmannen zoo goed aangeschreven »Kaap- schen" tijd, wist hij zich eerst door het orga- niseeren van diamant-, later ook van goudmijn- maatschappijen een reusachtig vermogen te verwerven en beheerschte bij als levenslang directeur der Beers Cy. den geheelen diamant handel. En thans op 44jarigen leeftijd heeft hij zelf een einde gemaakt aan zijn door talloozen benijd bestaan. Een der officieren van het schip sprong hem onmiddellijk na om hem te redden, maar mocht daarin niet slagen. Barnato's lijk is opgevischt. De Duilsche Keizer gaat spoedig op reis. Eerst naar het Noorden, naar het land van da Middernachtszon, daarna naar Rusland om een tegenbezoek te brengen aan czaar Nicolaas. Als tijdstip van dit laatste bezoek woidt de 6e Augustus genoemd. Alvorens het land te verlaten, zal waar schijnlijk voor den gespannen binnenlandschen toestand worden gezorgd. Of Von Marschall in zijn ambt zal blijven gehandhaafd, is nog onzeker en doet er op dit oogenblik weinig toehij is voor verscheiden maanden met verlof gegaan. Daarentegen zal von Bóttichcr vermoedelijk van het tooneel verdwijnen. Op dit oogenblik wordt te Berlijn druk ge uit zijn oogen kijkt", en hij keek Terna ondeugend aan, zoodat het duidelijk was, dat hij grootvader op het oog had. «Pardon, meneer de inspector," riep hij op eens «draagt u nog niet van die x-vormige brillen die precies onder den neus liggen?" «Ja juist, mijn jongen, interesseert je dat?" «In hooge mate, meneer do inspector, ik neig er toe, dat tot een karakterkenmerk van mijne personen te maken als ik de zaak maar een beeije nauwkeuriger mag onderzoeken. Ziet u, mijn vader b. v,, die draagt een bril, dia maar één beugel heeft, omdat hij veel naar beneden moet kijken en dat heeft me juist op het idee gebracht. «Hij verdiept zich het liefst in allerlei apnthekers- zaken en de kleinigheden van deze wereld. Maur hebt u wel eens liet pottret van den dichter Weigeland gezien, hoe zijn oogen, onder de brillen glazen door, naar boven kijken? U merkt, dat is zoo iets als «spirit," dat wil omhoog, omhoog. Zoo ben ik tot de conclusie gekomen, dat er tweeërlei naturen zijn: souvereine en doodgewone. «Ja, jongeheer, dat klinkt nu wel erg mooi, maar gelooven doe ik er niet veel van," viel groot vader het hoofd schuddend in. «'t Geldt misschien van jonge haantjes, die hun oude lui, het kopje omhoog, zoo heelemaal over het hoofd zien," merkte Terna op. Paul keek verbaasd op en boog diep. «Ik geloof, dat ik mejuffrouw eene kwitantie voor de vijfhonderd moet geven. Den Sden Septem ber als je achttien jaar wordt, zal je een zilveren bord van mij hebben." «Neen, wezenlijk, ik kan je niet flink vindon, al blaas je je nog zoo op." confereenl door den Keizer met den rijkskan selier Von Huhenlohe, den minister van financiën Von Miquel, die expres uit Wiesbaden te Ber lijn is gekomen, en den nieuwbenoemden staatssecretaris voor marine Von Tirpitz. Hoe de zaken geregeld worden, zal wel spoedig blijken, maar het schijnt, dat er ernstig over wordt gedacht, Von Hohenlohe te ont lasten van een deel zijner veelomvattende taak door Von Miquèi te benoemen tot vice-kanselier van het rijk en plaatsvervangend minister president van Pruisen. Zeker is het ook, dat op de conferenties te Berlijn besproken woidt de toekomstige politieke gedragslijn der regeering. Wij zullen er wel spoedig meer van hooren. Gemengde ÜIcdcdccIIngcn. In de Italiaansche Kamer is door den minister van marine, Brin, met het oog op den slechten toestand der vloot, voorgesteld het desbetref fende hoofdstuk der begrooting belangrijk te verhoogen. Op verzoek van president Mc. Kinley zou, volgens sommige bladende Regentes van Spanje de bekrachtiging van het doodvonnis over den Cubaansclien insurgentengeneranl Rivera en diens adjudant hebben uitgesteld. Turkije wil zich blijkbaar in Thessalië zoo lang mogelijk handhaven. 't Begint den ftnancieelen toestand aldaar to regelen en de Porte zendt daartoe ambtenaren er iieen. De geruchten van een voorgenomen annexatie van Hawaii door de Yereenigde Staten nemen in stelligheid voortdurend toe. Mc, Kinley zou tot de annexatie besloten zijn; de Amerikanen beginnen zich er in te schikken, en de bovendrijvende partij te Hawaii zelf wil niets liever. Gisteren zijn de finale ratificaties van het Et.gelseh-Venezuelaansch tractaat over degrens- quaestie te Washington uitgewisseld. Te New-Orleans, in de Vereenigde Staten, is overleden de aartsbisschop mgr. Janssens, een geboren Nederlander. «Juist, ik vraag ja pardon ik vergeet altijddat mejuffrouw nu een deftige jonge dame is geworden nu zij dezen winter zoo ge fêteerd is. Die geweldige toon, Tenger altijd zoo met z'n monocle door en door kijkend." Hij keek haar aan met een vertrokken gezicht, door het rond van een huissleutel. «Je hebt het mis, heertje," zeide Terna lachende, Paul ging op eens op haar toe cn fiuistordo «Zoo is 't goed, Terna! Doe jij maar met de anderen mee, schetter maar toe en wordt een gans als de rest." Hij nam zijn hoed, groette grootvader allerbe leefdst en allervriendelijkst en ging weg. 's Middags tussclien vijf en zes werd mevrouw Stephanie met de stoomboot terug verwacht, Grootvader dacht, dat het nu wel wat op zon knappen in huis. Gisterenavpnd vond grootvader, dat Gunnar zoo terneergeslagen was, zoo stil, hij koek zoo somber vóór zich, dat er in huis een zwoele atmospheer scheen te hoersclien. De arts was van morgen al vroeg in de weer geweest, had zieken bezocht en was thuisge komen. Hij zei Terna ert Christine, dat zij zich gereed zouden houden met hem uit te gaan om moeder af te halen en aan de koffie vroeg hij grootvader ook, of hij hen vergezellen wilde. Er was op deze voorjaarsavond zooveel leven en beweging aan het strand, dat het er allervaardigst was. Juist deze ijver, de zaak feestelijk aan te vatten, deed haar grootvader bedenkelijk voorkomen. Dacht Gunnar aan praatjes en was het zijn plan den wellicht opkomenden laster den kop in te nijpen door een gezamenlijk optreden van de familie van den steiger? Grootvader zei dan ook, dat hij gesn tijd had, druk al? hij het had da kamer te versieren met voorjaarspfanten en Sörine moest hij opdragen eenige kleine lekkernijen voor het souper klaar te maken. De dokter had zich reeds tegen vijf uur naar de landingsplaats begeven, hij liep wat heen en weer en keek naar de stoombooten en knoopte met dezen en genen een praatje aan. sik wacht op mijn vrouw, die naar het concert van de muziekvereeniging geweest is Zij kon gisterenavond de laatste uitvoering bijwonen en komt nu teiug." Er werd gefloten en de stoomboot vertoonde zich eindelijk in de verte. Toen zij naderde, bemerkte de dokter zijn vrouw, groette en zwaaide met zijn militaire muts, terwiji de kleine Christine al hare krachten inspande om met haar zakdoek te zwaaien. Grootvader, die op het laatste oogenblik nog maar meegegaan was, was het gedrang te druk en hij zocht voorzichtig een beschermend plaatsje uit. «Daar staat zoo waar ook Anders Wingaard aan de borstwering en mevrouw Grunth aller- vriendelijkst harmonieerend, sympathiseerend dat is nu werkelijk landelijke onschuld", hoorde grootvader den bankier Ede achter zich spotten. Hij baande zich een weg naar Terna en Chris tine, die alleen stonden, terwijl de arts op den steiger stond en de aankomenden ontving. «Nog al tevreden met je uitstapje?" riep hij, terwijl hij met Wingaard een groet wisselde en zijn vrouw een arm presenteerde. {Wordl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1