I T i 5f'e jaargang. Vrijdag 18 Juni 1897. N°. 9347. GROOTVADER. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitgeverTh. j. c ïïöelants. FEUILLETON. BUITENLAND. UIT I)E PEBS. Advebtentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van ecne Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Ab02Wembstspbij3 voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAUKOTERSTRAAT 70, Tcleplioon No. 133. Algemeen overzicht. Schiedam, 17 Juni '97. Officieus is nog niets bekend over de wijze, waarop de ministerieele regeling in Duitscliland zal plaats vinden. Be pers gaat voort de talrijke conferenties van den Keizer met Miquel en Hohenlobe, ook met den schout-bij-nacht Tirpitz, te commen- teeren, en de algemeene indruk is, dat be^ langrijke veranderingen ophanden zijn. Be National Zoitung publiceert de volgende opmerkingen sMen heeft geruchten verspreid aangaande veranderingen, die aanstaande zouden zijn, en wel met betrekking tot Pruisen in het ministerie van financiën en het onder-voorzitterschap van den ministerraad, met betrekking tothetUuit- sche rijk in het ministerie van hinnenlandsche zaken en het vice-kanselierschap. De politieke beteekenis der veranderingen in quaestie is nog niet te schatten." Intusschen weet de Hamlurgis citer Corres pondent mede te deelen, dat de schout-bij-nacht Tirpitz thans definitief tot staatssecretaris van marine is benoemd. Indien werkelijk tot ministerieele verande ringen is besloten, zal de wijze waarop die zullen geschieden, zich wel niet lang laten wachten. Ben 21steo van deze maand toch hervat de Rijksdag zijn werkzaamheden. Te Parijs is gisteravond te zes uur opnieuw een bom gesprongen, neergelegd aan den voet van het standbeeld van Straatsburg. Het regende sterk, en ten gevolge daarvan waren er weinig menschen op straat, zoodat de uitbarsting geen persoonlijke ongelukken heeft veroorzaakt. Alleen aan de balustrade, die om het stand beeld loopt, is groote schade toegebracht. "Welke de aard van dezen nieuwen aanslag is, kan vooralsnog moeilijk worden uitgemaakt. De politie is haar onderzoek begonnen en spoort vooral een man op, dien een koetsier in de richting der Chomps JElysées zag vluchten. Een ander heeft een jongen man zien vluchten in de richting der RueRivoli, terwijl een dame de politie nog op een ander spoor heeft geleid. Kleine bloedsporen zijn bovendien in den omtrek van het standbeeld gevonden. De politie heeft maatregelen genomen, dat die niet kun nen worden uitgewischt. Te Parijs zijn de gemoederen begrijpelijker wijze zeer opgewonden, en velen, vreezen dut een nieuw tijdperk van anarchistische aansla gen is aangebroken. De heer Naquet, die zich gehaast heeft, naar Londen de wijk te nemen, toen de onthullingen van Alton leidden tot nieuw gerechtelijk onder zoek en nieuwe vervolgingen, blijkt een slimme gast te zijn. Zijn advocaat is thans den rechter van in structie Poitievin gaan bezoeken en heeft dezen een brief van Naquet overhandigd. Daarin verklaait deze zich bereid naar Frank rijk te komen, mits liij niet preventief gevangen zai worden gezet. Zijn geheele leven is hij tegen de geheime instructie geweest en zelf wil hij zich daaraan thans niet onderwerpen, vooral ook niet met het oog op zijn zwakke gezondheid. Wordt hem niet de gevraagde zekerheid verschaft, dan blijft hij te Londen. De rechter van instructie heeft natuurlijk afwijzend geantwoord. Er is een bevel tot inhechtenisneming tegen Naquet uitgevaardigd, en zoodia deze op Fransch grondgebied komt, wordt dit bevel ten uitvoer gelegd. Indien Naquet ziek is, dan gaat hij naar de ziekenzaal, en kan zijn advocaat daarenboven aanvragen, dat hij tijdelijk in vrijheid wordt gesteld. Naquet blijft nu, het voorbeeld van Cornelius Herz volgende, maar kalm te Londen. Men zou bijna vergeten, dat in het Oosten nog belangrijke onderhandelingen gaande zijn, zóo weinig wordt van de beraadslagingen be kend gemaakt. Verschillende beweringen komen nog wel uit Konstautinopel en Athene tot ons, maar geen enkele daarvan berust ook maar eeniger- mate op stellige gegevens. Dit is evenwel zeker, dat de toestand voor Griekenland onhoudbaar wordt. De minister Skouloudis heeft dan ook een nota gericht tot de gezanten, waarin hij den langzamen voortgang der onderhandelingen hoogst nadeelig voor Griekenland noemt. Het land is uitgeput en den ondergang nabij. Daarbij komt nog, dat Turkije allerminst te vertrouwen is. Met berusting moet Griekenland het aanzien, dat Turkije zijn leger allengs heeft gebracht op volkomen voet van oorlog, zoodat het thans 700,000 man telt. En te gelijk handelt de Porte met Thessalië allerminst als iemand, die spoedig weer het land zal verlaten. Toch heeft zij den gouverneur van Volo be volen zijn eigenmachtig besluit in te trekken, waarbij aile gevluchte Thessaliërs, die niet binnen veertien dagen terugkeeren, bedreigd worden met verbeurdverklaring hunner goe deren. Dat de Turksclie troepen den wapenstilstand zouden geschonden hebben, spreekt de Porie tegen. Niettemin wordt thans weder uit Larnia beiicht, dat de Turken stukken geschut hebben gebrachtop het Othrysgebergtezoodat de neutrale strook daardoor bestreken wordt. Zij hebben die kanonnen iu liet struikgewas ver borgen. Ook zijn Turkselie éclaireuts in het dorp Vryszi gezien. Over Griekenland zelf is het nieuws eveneens sehaarsch. De Pol. Corr. beweert, dat eetiige afgevaar digden het voorstel aan de Kamer zullen doen om Delyannis in staat van beschuldiging te stellen. De Kroonpiins gaat niet naar Engeland. De gezant te Bei lijn, Rangabó, zal Griekenland bij het jubileum van koningin Victoria vertegen woordigen. Dat is ook beter. De troonsopvoiger mag niet gaan feestvieren, waar liet [land in zóo benarden toestand verkeert. Voortdurend schijnen nog vrijwilligers uit Griekenland naar Kreta te vei trekken. De mogendheden hebben daartegen gepro testeerd, maar de Grieksche regeering zegt, dat het Kretenzische vluchtelingen zijn, die naar het eiland teiugkeeren; zij kan alleen hen voor hun vertrek ontwapenen. Die bewering sciiijnt bevestigd te worden door een bericht uit Kanen, d .t de Muzel mannen liun maatregelen nemen voor het teiugkeeren der Christelijke families. De toestand op liet eiland kan aldus worden geteekend. Anarchie, een leege schatkist, sedei t een jaar worden geen belastingen betaald, de gendarmerie eischt iiaar achterstallige soldij. Kan het treuriger En wordt het niet tijd, dat nu eens voor altijd een einde worde ge maakt aan zulk een staat van zaken Wellicht zal dit spoedig geschieden. De Temps beweert althans, dat de voorstellen van Frankrijk aangaande Kreta in beginsel door de mogendheden zijn goedgekeurd. Op de goedkeuring van bet Amerikaansche Congres na, is de annexatie van Hawaii door* door de Vereenigde Staten een voldongen feit. Gistermorgen is het betreffende verdrag ge teekend door de vertegenwoordigers der Ver eenigde Staten bij de regeering van Hawaii. Het verdrag, door president Mc. Kinley goed gekeurd, is thans aan de Senaat gezonden, die tiet waarschijnlijk wel zal aannemen. De an nexatie van Hawaii tocli staat reeds lang op het progiamma der republikeinen. Het verdrag bepaalt, dat Iiawaifzijn geheele grondgebied afstaat aan de Vereenigde Stalen, waarvan het als ^Territory of Hawaii" deel zal uitmaken. De Vereenigde Staten nemen de schuld van Hawaii tot een bedrag van 4 millioen dollars over. Alle burgers van Hawaii worden burgers der Vereenigde Staten, met uitzondering der Aziaten, die van het burgerschap der Unie zijn buitengesloten. Eindelijk blijven aile be staande wetten, van kracht, die niet in strijd zijn met de Amerikaansche grondwet zoolang het Congres geen nieuwe wetten voor liet nieuwe 3>territory" heeft gemaakt, :MMT;nim«miïWTinrDriiTr^MT'rr' »imm i—ai Roman door Jonas Lie. 18) iKijk, daar komt juist mijn rijtuig aan", zei Wingaard uneem het, ik loop Er kwam een trek van onwil voor een oogen- bhk over Stephanie's gezicht, iets als: ïik ben nu weer, waar ik te voet moet gaan." sWat dunkt je, Stephanie", zeide de arts en liet plotseling haar arm los, nwil je niet liever rijden nik ben zoo moe," verzekerde zij en zag daarbij dankbaar naar Wingaard. ïVooruit dan maar en jij ook Terna en Chris tine Grootvader en ik kunnen wel ioopen." sik moet toch naar de Gregersen, er heerscht daar kinkhoest." Hij liet den pakjesdrager den koffer op den bok zotten. Bij het wegrijden zette Stephanie een nieuwe roode parasol op want de zon scheen nog altijd steik en grootvader bemeikte, dat haar laatste groet Wingaard gold. Thuis bij het souper roerde Stephanie nauwe lijks de spijzen aan en speelde wat met haar vork. Zij had aan boord champagne en seltserwater moeten gebruiken tegen de zeeziekte, was mos van de reis, van de zeelucht en van alles wat zij in dezen korten tijd gezien en gehoord had. »Neen, maar, wat een prachtige voorjaarsmantel moeder, met de fijnste zijde gevoerd I" riep Chris tine, zij streelde de zijde met haar wang. sJa, 'tis een mooie mantel, ik kreeg hem toe vallig zoo verbazend goedkoop, Gunnar, hij hing als model in een uitverkoop nauwelijks voor den halven prijs. Haal die parasol toch eens, Chris tine, die moest ik van Wingaard aannemen, de parasol past zoo goed bij den mantel. Kijk eens wat een mooi van ivoor gesneden handvatseb" De arts schoof het ding zacht van zich weg. dZeker, zeker, Fanny, maar niets heeft op dit oogenbhk meer belang dan hot vrouwtje zelf." ï't Is me," zei Stephanie, sof ik nog aldoor aan het zeilen en laveeren ben. Anders een heerlijk uitstapje op je wenken bediend je drukt maar op een belletje en dan in de hoofdstad 't is roe maar geen verandering hier. 't Eerste wat ik zag, toen je op den steiger stond, was je ouderwetsche demi. Ileusch je dient een andere te koopen." sBlaar, moe, ziet u dan niet hoe wij de kamer groen gemaakt hebben," riep de kleine Christine uit. sJa, heel mooi," zei Stephanie geeuwend. IV Grootvader had nu, zooals hij schertsend be weerde als een amphibia geieofd, deels in de stad gebraden, deels op het land bevroren, tot wen zicb omstreeks St. Jan geheel en al naar Solid terug getrokken had. Zoo kwam hij weer in zijn ouden doen in formeerde naar dit en naar dat, wandelde de*' weg op naar den molen in 't boscb, om daar een praatje te maken met de menschen en de kinderen, die hij van het vorige jaar kende en gaf ze iekkers. Zoo liep hij niemand in den weg en kwam alleen thuis om te eten. Een beetje benauwd en koud kon het hem an ders in zijn klein meidenkamertje onder het houten dak wei worden. Maar men kon het daar buiten niet zoo precies nemen en men moest ook maar vergeten, dat men oud werd, anders werd men ais een hulpelooze grijsaard versleten vóór men "t wist Het verlichtte hem de waarheid te kunnen er kennen, dat zij nu dan toch uit de stad waren. Da altijd durende koffievisites met muziek nu was dat gelukkig uit Gunnar kreeg rust. Daar kwam hij al z'n dagen met een stroo- hoed van den steiger af en wat was dat? vier mannen dioegen een piano van de stoomboot. Die moest natuurlijk thuis gebracht worden. En nu kwamen zij van alle kanten toeloopen. Ingwald van zijn kamer, Christine van het hon denhok bij de schuur, waar zij zich een poppen huis bouwde, Terna van de bovenste verdieping en Sörine met de keukenmeid van de keuken uit, de gang door om het schouwspel niet te missen hoe het instrument in de huiskamer zou gebracht worden. Stephanie verscheen in een blauwe ochtend japon nog niet klaar voor het toilet, na het bad, dat zij genomen had. ïMaar, beste, je hebt toch wel gezorgd, dat de hoeken van het instrument goed omwoeld waren in de kist?" zeide zij op bezorgden toen tot Gunnar, terwijl zij met de parasol op, buiten de deur ver scheen. liet deksel van de kist werd in tegenwoordigheid van het talrijke publiek losgebroken en één, twee, drie werd de piano in de ruime balkonkamer ge bracht, waar hij een leege hoek zeer gelukkig vulde. »Nu, vrouw," zei de dokier, nadat de menschen Intusschen is Japan liet nog lang niet eens met de annexatie. De gezant te Washington heeft er tegen ge protesteerd, op grond dat de inlijving van Hawaii schade doet aan bppalingen, die tusschen Japan en Hawaii zijn getroffen. Of de Vereenigde Staten zicli veel aan dit protest zullen storen, is minst genomen hoogst twijfelachtig. Gemengde Mcdcdeeïingen. Met algemeen stemmen heeft de Noorsche Storthing goedgekeurd het adres aan den ko ning, waarin aangedrongen wordt op iiet doen van de noodige stappen om te komen tot de instelling van scheidsgerechten voor geschillen tusschen Noorwegen en andere staten. Het blijkt, dat Barnato niet wel bij het hoofd was. Reeds driemalen had hij na het vertrek der Scot uit Kaapstad beproefd zelfmoord te plegen. liet Kaapsche pailement iieeft haar zitting ten teeken van rouw opgeheven, en deJohan- nesburger beurs is voor een dag gesloten. Bnrnato's lijk wordt gebalsemd naar Engeland overgebracht. Op do Philippijnen schijnen de zaken goed te staan voor de Spanjaarden. Eerstdaags zulien 4G00 man troepen met een batterij en een eskadion cavalerie repairiecren. Op Cuba zijn in verschillende gevechten weer 89 insurgenten gedood en 17 gewond. 74 opstandelingen boden hun onderwerping aan. De expeditie, die door een Amerikaansche kruiser belet werd naar Cuba uit zeilen, heeft weten te ontsnappen. De kruiser zet haar na. Het internationale postcongres te Washing ton is gesloten. De N. R. Ct. meent, dat de kans der liberalen nog niet verkeken is; vooral Amsterdam staat niet hopeloos. Dc uitslag te Rotterdam acht het blad wel ecne harde teleurstelling. „Wie had gedacht, dat dc pro- teetionioten Van Asoh van Wijck, Van Staveren en Masscbock to vreezee tegenstanders zouden zijn Toch is dit zoo gebleken. De cijfers echter geven reden tot goede hoop. In al de districten behaalden oozo candidaten van 400 tot 700 stemmen meer dan. degenen, met wie zij in herstemming komennergens is hun steminencijfcr mr. Van Kaalte kwam er slechts 0 te kort van dc volstrekte meerderheid ver verwijderd. „Ook hier staan de kansen nog goed. 'Maar wel zal, vooral in de districten I en II, de uiterste krachtsinspanning noodig zijndaar van de thans thuisgeblevenen in het algemeen niet al to veel moet worden verwacht. Immers, do opkomst was hier prachtig; van de ruim 17000 kiezers namen bijna 14000 aan de stemming deel." De N. R. Ct. acht de macht van de cfaristelijk- historisehen groot, kfein die van do sociaal-democra ten. betaald waren geworden en vertrekken waren, »als ik morgen dan met een mooie bloemtafel voor den anderen hoek kom, zoodat de geschilderde deur van je slaapkamer een entree van bladplanten en bloemen uit de stad bekomt, dan zul je niet kun nen ontkennen, dat het voorkomen van de kamer aanmeikelijk verbetert." Zij stond op en zag om zich heen: »Ja, schik zooais je wilt, Gunnar mot al dat groen Hij is or een meester in, grootvader." »Ik wil trachten dezer dagen, vóór ik vertrek ken moet, alles voor je in orde te brengen, Stephanie, zoodat jo liet hier buiten heelemaal naar je zin hebt: zonneschijn en siësta," verklaarde de arts terwijl hij in zijn Engelsch hemd diuk bezig was. ïln de kist heb ik de kussens voor de sofa, zoodat hij zoo gemakkelijk mogelijk voor je zijn zal. Je kunt er een dierenvel vóór leggen. Duar kun je dan liggen te lezen en als ja trek hebt een beetje met grootvaders langen verrekijker door het open venster over de fjord heen zien en het daar buiten gadeslaan." 2 Een uitstekend glas, beroemde Londensche firma", merkte grootvader op. ï&Ien kan de schepen op de scheren er heel in de verte mee zien en ieder man, die zich op het dek bevindt uitstekend mee onderscheiden. iDat kan hier buiten wel aardig worden," zei Stephanie met onverwachte belangstelling, zij draaide en trok het glas in en uit, »nu groot vader," zeide zij, »nu moet u mij leeren hoe ik dat ding gebiuiken moet." »En vind je nu ook, Fanny, dat het hier lang- zaraeihand wel wat begint te lijken?" Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1