BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. ging gunde, thans in kracht gebroken is. Het oud- libcralisme met zijn exclusivistisch standpunt heeft zijn eigen graf gedolven. De christelijk-lnstorisehen hebben hier en daar de stemming onzuiver gemaakt, en zij laden bij de her stemming een zware verantwoording op zich. De Ifnar/schi: Cii. den uitslag der verkiezingen op 15 Juni besprekende, eindigt aldns „Deze slotsom staat intusscb'ui vast: het Mini sterie gaat heen. Het heeft een geweldige neerlaag geleden. Onder de 49 gekozenen zijn slechts f> of 6 inini- stcricele liberalen. En de ministers, die zicb persoonlijk in den strijd mengden, gaven aan het Kabinet de doodelijkc wond en den genadeslag. De heer Roell was zoo verstandig, zich niet op liet gladde ijs te wagen. De heer van Houten bracht't in zijne veste slechts even tot herstemming en zal er bijna zeker bet onderspit delven, nu alle bijkomende argumenten zijn verdwenen en hij den zetel ook niet meer behoeft als voetstuk voor zijn ministerschap. En de heer Van der Kaay bracht den genadeslag toe, door in zijne vaderstad slechts 1400 van de 6400 stemmen te halen, tegen 2100 op inr. Focker. De Kamer is „om''. Het MinisteriO-ltuell-Van Houten gaat heen. Maar niet met krijgseer. Het is niet verslagen, maar vernietigd." De herstemmingen. Aan de hiesvereenigingen, leden van de y>Liberale Unie" is door het hoofdbestuur de volgende circulaire verzonden. He herstemmingen staan voor de deur. Gij stelt er waarschijnlijk prijs op van ons te vernemen, welke leidende gedachte daarbij richtsnoer van uw handelen moet zijn. "Waar candidaten in herstemming komen, die bij eerste stemming reeds door u waien gesteld of gesteund, is uw taak aangewezen. Maar ook daar, waar niet de man uwer voor keur in de herstemming is begrepen, is onthou ding in geen geval geoorloofd. Nu de zekerheid bestaat, dat de Roomschen en hun anti-revolutionnaire bondgenooten elkan ders candidaten zullen stemmen oin de meerder heid te veroveren, zal door u onvoorwaardelijk de candidaat gesteund moeten worden van wien gij zeker zijt, dal hij de politiek, die van hen te wachten is, niet zal dienen. Voorstanders van maatschappelijke hervor mingen mogen de overwinning dier vereenigde partijen niet in de hand werken. Niet omdat zij ontkennen, dat ook in die partijen voor standers van maatschappelijke hervormingen worden gevonden, maar omdat bij dezen de graanrechten de prijs zijn, waarvoor die moeten worden gekocht. Immers, zij beloven het volk wel hervormin gen, maar willen tot dat doel de minder ge goeden, onder voorspiegeling van uitbreiding van het nationale arbeidsveld, alvast belasten, dooi de eerste levensbehoeften duurder te maken. Wat er van de hervormingen komen zal, als eenmaal de protectie verkregen is, kan men nagaan, waar conservatieve Katholieken de lei ding in handen hebben. Haar gij met ons overtuigd zijt, dat geen grooter ramp ons bedreigt dan de invoering der protectie, die het volk verartm. zijt gij verplicht eik lid der anti-liberale partijen te weien, ook al meent gij, dat hij op 't stuk van sociale hervormingen dicht bij u staat. Rij 't volgen van deze gedragslijn zijt gij zeker het uwe te hebben bijgedragen om ons voor een clericale en protectionistische meerderheid te bewaren, Jhr. Yan Pankuijs f. Omtrent het overlijden van Jhr. Van Panhuijs schrijft men ons nader uit Den Haag: In het gebouw van het Gerechtshof alhier had gisterenmiddag een treffend voorval plaats. De advocaat-generaal Jhr. Van Panhuijs werd, zich tijdens de schorsing der zitting in de raadkamer bevindendeplotseling ongesteld. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp inge roepen en verleend door verschillende doel oren, die den lijder onderzochten en moesten consta- teeren, dat hij niet meer in leven was. Men kan zich de ontsteltenis voorstellen, die dit onverwachte sterfgeval teweeg bracht onder de leden van het Gerechtshof, die nog weinige oogenbhkken te voren met den overledene in de zitting van het llol tegenwoordig waren. De advocaat-generaal jhr. inr. F. van Pan huijs, geboren in het jaar 1846 en in 1869 gepromoveerd in de rechten te Groningen, ver vulde deze hooge betrekking bij het Openbaar Ministerie alhier eerst sedert 28 December 1895, toen hij mr. Telders bij diens overgang als raadsheer naar den Iloogen Raad opvolgde. Zijne vroegere rechterlijke ambten vervulde hij achtereenvolgens bij verschillende parketten. Ilij was Substituut-officier van Justitie te Ap- pingedam, te Zutfen en daarna te Zwolle, tot dat hij in 1884 benoemd werd tot Officier van Justitie te Ileerenveen, om twee jaren later op te treden als Advocaat-generaal bij liet Gerechts- hor te Leeuwarden. In laatstgemelde hoedanigheid werd hij over geplaatst bij het Hof te 's-Gravenhage, alwaar hij door zijn eenvoud, kunde en rechtschapen karakter spoedig de sympathie wist te verwer ven, niet alleen van de leden der magistratuur met wie zijn ambt hem meer bijzonder in aanraking bracht, maar ook van tal van andere ambtgenooten bij de rechterlijke colleges hier ter stede. Bij Kon. besluit is benoemd tot comman deur in de orde van Oranje-Nassau mr. C. P. Henny, president van het gerechtshof te Arnhem. De huitengewone missie van iiet Nederland- sche Hof naar 11. M. de Koningin van Engeland, ter gelegenheid der plechtige viering van haar 60-jarig regeeringsjubiteum, bestaande uit den Grootmeester van wijlen Z. M. den Koning, J. C'. C. Graaf van Lijnden als buitengewoon ambassadeur der Koningin, en den Kamerheer van II. M. de Koningin mr. W. P. Graaf van Bylmidt, die aan hem is toegevoegd, heeft zich gisteren over Calais naar Londen begeven. Op 17 Juni 1897 heeft aan het Depai tement van Buitenlandsche Zaken te 's-Graveuhage plaats gehad de onderteekeniug eener overeen komst tot wijziging en aanvulling van de op 11 April 1895 tusschen Nederland en België ge sloten lelephoonovereenkomst. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zul Zaterdag niet plaats hebben. Volgens uit Indië ontvangen particuliere berichten zijn tot kolonel bij liet wapen der infanterie bevorderd de luits.-kol. P. L. A. Collard, II. C. P. Bruin en H. W. Scheur. In het district "Winschoten is tegen onder scheidene personen procesverbaal opgemaakt, omdat ze in hunne werkplaatsen voor de kiezers onder hun werkvolk geen lijsten hadden hangen, waarop den kiezers van hunne bevoegdheid ge bruik konden maken. Als bekend is, woidt tegen deze overtreding hoogstens 14 dagen hechtenis of f 75 boete bedreigd. Het zesde internationale congres tegen het misbruik van alcoholische dranken zal dit jaar te Brussel gehouden worden van 30 Augustus tot 3 September. De graaf van Vlaanderen zal het eere-voorzitterschap waarnemen en de minister van landbouw het beschermheerschap. Brieven en andere stukken voor het oorlogsschip Nautilus zullen tot en met 12 Juli e. k,, met elke postgelegeuheid uit Nederland naar Santa Cruz de Teneriffe kunnen worden verzonden in pakketten aan het adres van het genoemde oorlogsschip aldaar. Opdat die brieven en andere stukken bij de sor- tceriug op de postkantoren dadelijk in hot oog zullen vallen, worden belanghebbenden uitgenoodigd ze te voorzien van twee zich kruisende strepen over het adres, loopeude van den ccnen hoek naar den anderen. (St.-Ct.) OVERSCHIE, 38 Juni. Dd heer G. H. Ruhaak alhier, is gisteren te Amsterdam geslaagd bij liet examen voor derden stuurman bij de groote stoom vaart. Bij lvon. besluit is aan mi. C. P. Henny, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag vet Head als piesident van liet gerechtshof te Arnhem, onderdank- betuigmg voor de in leohterlijke betrekkingen bewe zen diensten. Bij Kon. besluit is benoemd tot president van liet gerechtshof te Arnhem, inr. I. U. de Sitter, thans raadsheer in gemeld gei echtsliof. Bij Kon besluit is benoemd tot substituut-griffier bij de arrondissements-reehtbank te Amsterdam, mr. C. R, Telting, advocaat en procureur te VGrmenhage. Bij Kon. besluit is benoemd tot rechter in de ar- rondissements-rechtbank te Kottel dam, mi G. W. baron Van der Feltz, thans substituut-griffier bij de arion- dissements-reiihtbank te Heeienvuen. Bij Kon. besluit is benoemd tot kantonrechter te 's-Giavenhage, mr. If. A van Raalte, thans kanton- rechter-plaatsveivanger, advocaat en procureur aldaar. Bij Kon. besluit is bevorderd tot kapt -luit. ter /ee de luit. ter zee te kl. \V. A. Palm; tot luit. ter zee le kl. de luit. ter zee 2e kl J. A. van der Star en tot luit. ter zee 2e kl. de adelborst lekl A. W. Boeke. Bij Kon. besluit is: aan den luitenant ter zee der 2e klasse E. baion van llecrdt tot Everberg, op zijn verzoek, eeivol ont slag verleend uit den zeedienst bevoiderd tot luitenant ter zee der 2e klasse, de adelborst der 1ste klasse F. K. J. Heringa. Bij Kon. besluit is: aan den officier van gezondheid der 1e klasse fcij de zeemacht D. de Bois jr., op zijn verzoek, eervol ontslag vetleend uit den zeedienst; bevordeid tot olficier van gezondheid der le klasse, officier van gezondheid der 2e klasse W. Schilperoort. Bij Kon. besluit is aan den adelborst der Iste kl. F. 11. Stavcrmari vergunning verleend tot bet waar nemen van eene betrekking buiten het zeewezen voor den tijd van 1 jaar, onder stilstand van non-aotiviteits- tractement zonder opklimming .11 de langlijst. Bij Kon, besluit zijn benoemd: bij bet wapen der infanterie, tot eerste-luitenant, de tweede luitenant li. Koning, van het wapen, gedetacheerd bij het legei in Nederlandseh-Indiëbij het 2e-regiment tot kapitein, de eeiste-luitenant-adjudant 11. W' van I.onkhuyzen, van het 7e regiment; bij het 3e regi ment, tot kapitein, de eeiste-luitenants 11. G. van Meuis, van het 4de regiment en jhr E. A. Teding van Beikhout, van bet regiment grenadiers en jagiersbij hun tegenwuoidig koips. tot eeiste-luiteuant, de tweede-luitenants jhr. E. W. van Hulihe en II \Yij- naendts, beiden van liet fide, B. J. W. v, d. Meer, van het 6de, alsmede H. Polvliet, van het 7de regiment; bij het wapen der art., bij liet le reg veld-art 'tot le-iuit, de 2e-luit. P. D. van Essen, van het korps; bij het 4de reg vesting-art., tot kapitein de 1e-luit. J. G. ten Noever de Brauw, van den staf van het wapen, lid der commissie van proefneming. Naar wij vernemen heeft de heer Mr. O. J. H. graaf van Limburg Stirum de benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor het district Schiedam aangenomen. Tot schouwer der distilleerketels in de bran derijen is door Burgemeester en Wethouders benoemd de 'heer A. de Koning, in de plaats van den heer P. van Katwijk, aan wien op 2jjn verzoek, wegens ziekte, ontslag is verleend. Heden wappert van den grooten toren de vlag ter eeie van den Waterloodag. Mej. Kuil alluer is benoemd tot onderwijzeres te Bovenkarspel. Gisteren is in een winkel hier ter stede een valsclie rijksdaalder in betaling gegeven. Het geldstuk is bij de politie gedeponeerd. Ieder zij in zijn eigen belang op zijn hoede! Het geval met een werkman uil deze ge meente, te Rotterdam overleden, schijnt zich eenigszins anders te hebben voorgedaan, dan men ons gisteren berichtte. De A?. R. Ct. meldt er over: Ter verpleging werd gisteren in het Zieken huis opgenomen de bootwei ker C. Kloos, te Schiedam woonachtig. De man had, gisteren morgen in half besehouken toestand in de Boompjes aan liet vechten geraakt, van een ander werkman een zoodanigen klap voor het hoofd gekregen, dat hij op den grond viel en bleef liggen. Andere wei klieder! hadden hem daarna opgenomen ert achter eetiige balen kullie gelegd, en gis teren nam id dag betonden zij dat hij nog altijd op dezelfde plaats lag en nu in bewusteioozen toestand verkeerde. Hun kwam liet toen voor dat zijn toestand niet buiten gevaar was en daarop werd de politie gewaar schuwd, die hem naar liet Ziekenhuis bracht, waar hij hedenmiddag is overleden. De bmgwachter aan de Spoelingbrug, J. van Nieuwenhuig, die de pont bedient, waarmede gedurende de reparatie tan de brug in het verkeer wordt voorzien, viel hedenmiddag te half een door liet breken van den ketting te water. Door tnannnen, die zich op de pont bevonden, werd hij op het droge gebracht. Gisterenavond te ongeveer half zeven be merkte de vrouw van den .sigarenmaker' J. üoore- leijers, worrende Hoofdstraat 201r, dar er brand in den .schoorsteen was. Hooi' middel van zout werd de brand spoedig gebiusclit. Gisterenavond waren aan de vi-xlimarkt na gevoerd 4 manden schol, tong en tarbotde prijzen waren voor tong van I 0.65 tot t '2. tarbot f 1.25, schol van f0.35 tot f 0.05, alles per koop. Hedenmorgen waren aangevoerd 2 partijen schol, tong, gi iet, rog en botde prijzen waren voor tong van f 0.40 tot f 4 15, gr iet van f 1,35 tot f 1.75schol vau f0.30 tot fl. rog van f 0.35 tot f i.425, hot van f0.60 lot f 0.823, alles per koop. bevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het Commissariaat van politie: een koperen l/s decagram, een kinder zak met een portemonnaie met f0,03 enz, en een kindei schoentje; h, Terug te bekomen aan de volgende adres seneen bloedkoralen oorknopje, bij Blok, Spinhuispad 7; een bruin koralen rozenkrans, li ij Roijers, Singel 132" een zilveren armband, bij Van Gerven, Maasstraat 5 twee quitanties, bij Den Held, Heerenstraat 258een trapper van een 1 ij wiel, bij Schot, Br eedstraat 23; een wandelstok, bij Snel, Lange Achterweg 48 een gouden oorbel, bij Middendorp, Laan ons Genoegen 18; een gouden kinderoor belletje met rood steentje, bij Hossel, Broersveld 99 een kinderzak met een flacon enz., bij Mak, Villastraat 59een paar zwarte kousen, bij Van Dorp, Lange Kerkstraat 46 een gouden ring, bij Vester, Ilagastraat 12. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild18 Juni, Notaris: trr. H. M. C. Poortman. Zeven woningen eu erven met open grond en gang, staande en gelegen in de Noorderstraat nrs. 37, 39 41, 43, 43-', 433 en 45, kadaster I, '99—104 en 108, te zamen groot 389 vierk. ellen, 1. f405, 2. f445, 3. f445, 4. f455, 5. f430, 6. f445, 7. f 120. Twee buizen en Erven met open grond, staande en gelegen in de Jacobastraat, nis. 24 en 26, kadaster M 658 en 659, te zamen groot 68 vierk. ellen, 1. f330, 2. f280. BURGERLIJKESTAND. Ondertrouwd 17 Juni. H. Gabel, 21 jaar, en A. F. van Put, 20 jaar. Geboren 17 Juni. Henrikus Jacobus Johannes, zoon van H. L. Reijgersberg en J. M, Weber, Warande 18 Juni. Cornelia Theresia,' dochter van P, Spuij en M. E. Kenlel, Broersveld. Overleden t 16 Juni. Cornelis Theodorus van der Stap, oud 8 maanden, Polderstraat. Door B. en YV. is aan den gemeenteraad ter vaststelling aangeboden een ontwerp-besluit tot verhooging van de gemeeritebegrooting dienst 1897 in ontvangst en uitgaaf met een sorr van f 50,000. Deze som strekt ter betaling van werken, die reeds in uitvoering zijn en zal door leening gevonden worden. Door B, en W. wordt voorgesteld vier posten van den hoofdelijken omslag dienst 1896 voor oninvorderbaar te verklaren tot een bedrag van f 768.51 K. Door het R. K. Kerkbestuur alhier zal eerst daags publiek worden aanbesteed het afbreken der bestaande gebouwen aan de llotlaan en bet daarna weder opbouwen van een R. K. Liefde- geslicht met Scholen. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 18 Juni. Abraham den Doogert en Maartje van Yperen. Gehuwd 18 Juni. Dirk de Bruijn en Cornelia Jaeoba Schenk- De algemeenc vergadering der Yereeniging van Archivarissen in Nederland zal op Zaterdag 3 Juli te Arnhem gehouden worden. De archivaris in de provincie Noord-Brabant, mr. A. C. Bondam, zal er spreken over de regelen voor en* do wijze van het gebruik onzer oude archieven en daarbij de volgende stellingen inleiden I. Een regeling bij de wet omtrent de raadpleging en het gebruik der oude archieven van openbare in stellingen of ambtenaren is gewenscht. II. Zulk een regeling dient zooveel mogelijk onbe perkte tengebruikstelling der archieven tc huldigen. III. Echter dient door bepalingen gezorgd te worden dat geene onderzoekingen in de archieven geschieden dan door bevoegden en onder bekoorlijk toezicht. De jaarlijksr.be algemeenc vergadering van de Vor- ccniging van gasfabrikanten in Nederland zal op 23 en 24 dezer tc Middelburg plaats hebben. Onder de punten ter behandeling komen 0. a. voor: Voorstel tot voorbereiding van de wetsherziening, en benoe ming van eene commissie daartoe. Voorstel tot waar dige herdenking van het 2" jarig bestaan der Vereeni- ging en benoeming van eene feestcommissie. (De Vcreeniging viert in 1898 haar 25jarig bestaan). Behalve eenige punten van meer speciaal belang voor gastechnici, worden do volgende vragen van meer algemeen belang behandeld Wat is den leden bekend omtrent de toepassing van zuurstofinhalatie in gevallen van gasvergiftiging Welk systeem van gaskachels is naj te hevelen voor verwarming van een lokaal tot 90 gr. F. en in hoeverre zijn de in de prijscouranten vervatte gegevens omtrent nuttig effect, oen juiste maatstaf voor de toepassing? Heb ben de leden reeds ervaring omtrent de glazen cilin ders met gaten in de wanden voor gasgloeilicht (Jena glazen). Wqlke zijn de beste gloeiliehtkousjes en branders? Wat is den leden bekend omtrent de plaatsen, waar het z. g. brongas wordt gevonden (Friesland, Noord-Holland) en van de wijze, waarop het wordt toegepast? Is er sedert de laatste nlge- mccne vergadering iets nieuws over de bereiding en toepassing van het watergas mede te deelen Aan de vergadering zijn 0. a verbonden een be zoek aan de gasfabriek te Middelburg, een rijtoer door Walcheren en een bezichtiging der merkwaar digheden van Middelburg. Binnenkort is het verschijnen te verwachten van Alphous Dicpcubroek's Stabat Mater, dat door het A-Cappellakoor van Averkamp een werd ten gehoore gebracht. Ook wordt er moeite gedaan de simfonic Aan mijn vaderland van Bernard Zwcers uit te geven. (W. v.M.) Ontduiking van aecijnsen. Door het gerechtshof te 's-Gravenhagc, Kamer van Strafzaken, werd gisteren kennis genomen van de strafprocedure tegen de Rotterdamsche Soda- en Chemicaliënfabriek, voorheen C Kortman Schulte te Rotterdam, beklaagd van en veroordeeld wegens het niet inleveren van de aangifte, "bedoeld bij art. 9 der wet op de aceijnsen van 1871. Het betrof hier de indertijd vermelde bekeuring door de Rijksambtenaren te Rotterdam van eene geheime azijnmakerij onder de vroegere gemeente Delftshaven. De Rotterdamsche rechtbank, zich vereenigendé met het oordeel der door haar tot voorlichting be noemde deskundigendat hier vervaardigd werd azijnzuur, dat met toevoeging van water gemakkelijk als azijn voor huiselijk gebruik geschikt kon worden gemaakt, achtte de ten laste gelegde overtreding bewezen en ver "deelde de beklaagde vennootschap tot eene geldbc 'an f 400 met last tot vernietiging der werktuiger armede de azijn of bet azijnzuur geproduceerd 1. De deskundigen, van de zijden der vennootschap voorgebracht, koesterdon een andere ineening en wel deze dat liet azijnzuur uit acetaten vervaardigd niet was azijn in den zin der wet, welke alleen verkrijg baar was door gisting van alcoholische vloestofifen. Over de vraag, welke van deze deskundigen gelijk hadden, liepen in hoofdzaak de pleidooien Voor do apelleerende vennootschap trad als advo caat op mr. Fruin, uit Rotterdam, die het Hof trachtte se overtuigen, dat de vennootschap geen azijn fabri ceerde, maar azijnzuur, dat wel is waar na eenige bewerking voor huiselijk gebruik, dat is voor spijs- gebruik kan worden geschikt gemaakt, maar dat hoofdzakelijk voor industrieelc doeleinden gebezigd werd. Het was, zcidc spr,. niet de bedoeling van den wetgever van 1871, om dat product te belasten, alleen de azijn die door middel van gisting werd verkregen. Rijksadvocaat jhr. mr. E. N. de Brauw, die voor het Ministerie van Financiën optrad, betoogde dat duidelijk uit art. 3 der aceijnswet te lezen was, dat niet alleen azijn uit gisting verkregen, maar ook wijn uit alle andere grondstoffen getrokken, door de aceijnswet getroffen moeten worden. De beklaagde firma maakte dan ook niet surrogaat in azijn, maar wel degelijk van wijn- en bierazijn en daar nu de grondstof, calcium acotaat, althans de soort die nu voor de bereiding gebruikt werd, niet belast wordt bij den invoer, was de accijns op het fabriceeren zelf volkomen wettig. Ook van dubbel belasten waarvan mr. Fruin gesproken had kon geen sprake zijn. Mr. De Brauw concludeerde derhalve tot be vestiging van het vonnis der rechtbank. Adv .-gen. jhr. mr. Yan Panhuys concludeerde tot toewijzing van den eiseh. Uitspraak over 8 dagen. Gisteren had zich voor de reehthank te's-Graven hage te verantwoorden wegens oplichtingAaltje Yonk, gewezen dienstbode te Amsterdam, thans kamer- verhuurster te Baarn, vroeger gehuwd met een brievenbesteller, later met een spoorwegconducteur.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2