Kerk en School. Ned. Hery. Kerk. Landbouw en Yeeteelt. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Telegrammen. jUn bek1- xverd ten -'istc gelegd, dat zij in den loop fan 18% en in het begin van 1897 de dames a die in bet Noordeinde in Den Haag eene zaak in' mantels en costumes hebben, heeft bewogen tot «fffiftc van velschillende goederen ten bedrage van ruim f3000 en tevens tot het aan haar ter leen «istrekken van verschillende sommen gelds, tot een bedrag van f1250. Om de genoemde dames daartoe te bewegen had beJsL allerlei onware verhalen gedaan omtrent hare familie; *.oo o. n. dat zij was mevr. de weduwe van jiji. Van de Poll, behoorende tot de bekende aan zienlijke familie van dien naamdat haar echtgenoot jicj) vergiftigd had, omdat hij met speculeeren ƒ80.000 verloren had, welke toekwamen aan de hinderen van bekl. uit haar eerste huwelijk. Omtrent dezen eersten echtgenoot had bekl. opge geven dat hij was officier van gezondheid. Voorts vertelde zij dat haar vader rustend predikant was te Oud-Loosdreckt, en haar moeder eene juffrouw V. behoorende tot een bekende familie te Amster dam. Ook deed zij zicb voor als een groote weldoeu- 5ter als hoedanig zij dan ook veel goederen kocht, en als iemand van veel furtuin, zoó zelfs, dat zij Srmr laatst overleden man (jhr. Van de Poll, met wen ze zoo gelukkig leefde!) wel aan geld had tonnen helpen cm het verlies van de f80,000 te dekken. Zij had nl. nog een achterdeurtje als universeele erfgename van haren oom (een heele rijke oomdie baar persoonlijk zoo vertelde ze zoo goed be dacht had omdat hij medelijden met haar had wegens haarveel bewogen leven. Het had haar daarom zoo gespeten, dat zij van het verlies der f80,000 niets gev/eten had! Ook had bekl. nog opgegeven bij de gezusters S. te zijn gerecommandeerd door verschillende personen nit den deftigen stand in Den Haag. De dames S. maakten ook nog kennis met een officier, met wien bekl. verloofd was, doch welk engagement later verbroken werd. Daarna was aan de gezusters S. als bekl.'s verloofde voorgesteld een persoon, in Den Haag woonachtig en thans als getuige verschenen, die een adellijken nairn droeg. Voorts bad bekl. nog den naai genoemd van een lid van de Tweede Kamer, vroegir advocaat te Am sterdam, cn verteld dat deze geiden van haar onder zicb had. De gezusters S. hadden wel eens voor zich de opmerking gemaakt, dat bekl. er niet zoo deftig uit zag als zij zich voordeed. Op eene naar aanleiding hiervan tot beklaagde gerichte vraag over hare levenswijze te Delft, waar de gezusters S. haar be zochten, antwoordde zij, dat zij met „do groote we reld" had gebroken en zich, als dochter van een dorpspredikant, beter in dc burgerklasse thuis ge voelde. Eenmaal om betaling aangesproken door de gezus ters S, had bekl. zich evenwel als fijn gevoelige vrouw daardoor „geraakt" getoond. Bekl. gaf ter terechtzitting o. a. op, dat haaT man Van de Pol haar medegedeeld had tot de aanzien lijke familie Van de Pol te behooren Overigens legde zij eene vrijwel volledige bekentenis af. Uit het verder getuigenverhoor bleek, dat bekl 's vader, wonende te Loosdreeht, een kleine burgerman is, thans stil levende, vroeger kleerbleker, of wasch- bezorger, geen dominéé. De getuige, die ziek don jonkheerstitel had aan gematigd, moest van den president der rechtbank een ernstig woord hooren over de verhouding waarin hij tot de bekl. stond, toen hij met haar te Delft woonde, waar bekl. eene „dienstbode" hield met wie zij zeer vertrouwelijk omging en die in plaats van loon kleederen ontving. Ook bekl 's kinderen waren hij haar te Delft, en hoewel de „dienstbode" desgevraagd verklaarde, dat bekl. goed voor haar kinderen was, wees de presi dent der rechtbank toch de bekl. op het slechte voorbeeld dat zij haar kinderen gaf, waarvan dan ook de gevolgen niet uitbleven, daar ook haar zoon zich schuldig maakte aan feiten, die waarschijnlijk strafbaar zijn. De substituut-officier van justitie, mr. Pleyte, eischta bekl.'s veroordeeling tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. Als verdediger trad op mr. Wolterbeek Muller. Aangenomen: naar Nccrlangbroek, door W. J. de Leeuw, cand. Bedankt: voor Ankerveer, door W. Hellemans, cand.; voor Zwartewaal, door E. U. Schallenberg, cand.voor 's-Hecrenhock, Nieuwvliet en Vlake (cl. Goes), door A. Dekker, cand. te Bergambacht. Geref. Kerken. Beroepen: te Rijswijk (cl. 's-Gravenhage), A. H. Geselie Meerburg, te Delft. Bedankt: voor Hattem, door W. Breukelaar, tc Halfweg. Hooger Onderwijs. Asterdaiu. Bevorderd tot doctor in de rechtswe tenschap op stellingen Cornelis Vis, geboren te Am sterdam; eerste natuurkundig examen O. M. J. Ac- kens; doctoraal examen in de geneeskunde J Blaisse. Utrecht. Prop. ex. theologieW. H. de Bode, (cum lande). Kerk, voorbereidend ex.: A. van Veldhuizen on D. van Lonkhuijzen. Prop. ex. geneesk.J. L, B. Engelhard en P. V. Artso. Theor. geneesk. ox, I E- B. Coers, P. H. Quix, W. H. Moree en P. A. dc Wilde. GroningenBevorderd tot arts D. H. van der Goot, cand. arts, geboren te Sapperneer, en B, Sijbrandij, cand.-nrts geboren te Leeuwarden; theor. geneesk. ötainen P. de Boer; eerste natuurk. examen J. J. Boerma Azn. en J. Ruiter; propaedeutischtheologisek examen M. Wiersumkerkelijk voorbereidiud examen J. J. Talens en C. H. Nolke. Bij beschikking van den minister van binnenland- schc zaken zijn ingesteld drie commissien, aan welke wordt opgedragen het onderzoek der bepalingen, betref fende den verkoop onder openbare controlen aan de Bijkslandbonwproefstations, welke aan eene herziening sjn onderworpenzijn benoemda. tot lid en voorzitter jan de commisie voor de bepalingen betreffende de kunstmeststoffendr. S. Hoogewerff, hcogleeraaraan de polytechnische school te Delft, voorzitter van de com missie van toezicht,op de rijbslandbouwproefstations, cn tot ledenJ. M. Kakebceke, lid van de commissie xan toezicht op de rijkslandbouwproefstations te Goes, dr. R, H. M. van der Zande, directeur ven het rijks- «nabouwproefstation te Hoorn; dr. A. J. Swaving, directeur van het rijkslandbouwproefstation te Goes M. Aberson, lid der firma G. J. Krol en Co., te wolle; J. van Hoorn, lid der firma van Hoorn, Luit- jenB en Kammmga, te Groningen; A. G. Mulder, land meter te happeiaeer; mr, J. Kruseman, lid en'secre- taris van de commissie van toezicht op de rijksland- bouwproefstations te Amsterdam, tevens tot secretaris; tot lid en voorzitter van de commissie voor de bepalingen betreffende de voedermiddelen, de Iioo£- leeraar dr. A. Maijer, directeur van het rijksland bouwproefstation te Wageningen, en tot leden: dr. A. Jl. van der Zande, directeur van liet rijksland bouwproefstation tc Hoorn; dr. B Sjollema, direc teur van het rijkslandbouwproefstation te Groningen U. J. de Jong, landbouwer te Idaard; J. H. van der lorren, landbouwer te Zevenhuizen; A. P. Mar let te Delft; J. C. L. van der Lande, lid der firma £oury en van der Lande te Deventer; cn mr. J. Kruseman. lid en secretaris van de commissie van toezicht op de rijkslandbouwproefstations te Am sterdam, tevens tot secretaris c. tot lid cn voorzitter van dc commissie voor de bepalingen betreffende de zaaizaden, S. B. Lobnis, lid van het uagelijksch bestuur van de commissie van toezicht op de rijkslandbouwproefstations, en tot leden: J. Huizenga Fzn., lid van de commissie van toezicht op de rijkslandbouwproefstations te Middelstum; F. F. Bruyning Jr., assistent van het zadenonderzoek aan het rijkslandbouwproefstation te Wageuingen; A. Poortman, handelaar in zaaizaden te Rotterdam; J. Leupen, lid der firma de wed. Leupen en Zoon te Haarlem; D. J. van der Have, handelaar in zaai zaden te Kapelle bij Goes, en mr. J. Kruseman, lid en secretaris van de commissie van toezicht op de rijkslandbouwproefstations tc Amsterdam, tevens tot secretaris, en is bepaald, dat dc commissien zitting zullen houden te 's-Gravenhage. (St.-Ct.) s p Q R T- Cordang is nog niet geheel van zijn val te Londen hersteld. Het is daarom nog niet zeker of hij niet zal rijden om den Bol d'cr. Op 4 Juli zullen op het terrein van de Tilb-rgsche wielerbaan internationale wielerwedstrijden worden gehouden Professionals 2000 M., in series, Profes sionals 1609 M., handicap, gevolgd door een concours- bippique. Concours voor het schoonste en best gaande rijtuigpaardconcocrs voor het schoonste en best gaande rijpaardconcours voor het schoonste cn best gaande tweespan, en concours voor het beste spring paard. Onthulling der buste van den generaal- majoor Van Ham. Men schrijft uit Breda van gisteren Ook Breda wijst thans aan vreemdeling en stadgenoot een monument, en wel dat een zijner medeburgers, die vooi Koningin en Va derland zijn nuttig en weikzaam leven liet, n.i. den generaal-majoor Van Ham, gedood bij het snood verraad op Lombok in 1894. Eene commissie, ter plaatse gevormd, mocht spoedig uit bijdragen, geschonken uit het ge- heele land, de vereischte som bezitten om eene buste van den kranigen opperoffioier te doen vervaardigen liet modelleeren zoowei als het gieten geschiedde te Breda. Zoowel bij deze aangelegenheid als voorbereiding der plaatsing zelve ontbiak liet niet aan tegenspoed, vandaar dat de onthulling eerst heden kon geschieden. Het moet gezegd worden, de uitvoeiing van het beeld is hoogst verdienstelijk en de flinke krijgsmansfiguur maakt een goed figuur in den fraaien gevel van het hotel-iestauiant Van Ilam, het huis, waarin de generaal geboren werd. De plechtigheid was als volgt geregeld Commissie en genoodigden verzamelden in de bovenzaal van het Zuid-Hollandsch Koffiehuis, waarna op het stadhuis het gemeentebestuur weid afgehaald. Met de schutterijmuziek aan het hoofd werd naar de plaats der onthulling gemarcheerd en aldaar een halven cirkel ge formeerd. De gep. kapitein van het O.-I leger Van Haelten, vooizitter der commissie, droeg in een toepasselijke rede de buste aan het gemeente bestuur over, beantwoord door den burgemeester, die deze in dank namens de gemeente aan vaardde, vooral daar het een Bredanaar geldt, waarop het nageslacht met trotsch mag neer zien. De voorzitter van den bond Insuiinde, uit Amsterdam, herdenkt ook nog de loopbaan van den Generaal, waarna zich de genoodigden in een der bovenzalen vereenigen. Hier biedt de voorzitter van Insuiinde aan het gemeentebe stuur een toepasselijk gedicht in lijst aan (fraaie penteekening), hetwelk door een der leden dier Vereeniging wordt voorgedragen. De kapitein Buitendijk bedankte, als familie lid, autoiiteiten, de commissie en belangstellen den voor hunne sympathie, heden betoond, waarna de plechtigheid eindigde, die natuurlijk door muziek afgewisseld werd. De schutteiij- muziek gaf daarna eene goed bezochte matinee in Concordia, aanvangende met den Lombok- marsch. Tentoonstelling te Dordrecht. De afdeeling »Oude Kunst en Nijverheid" der Dordtsche tentoonstelling is in gereedheid gekomen en omvat een verzameling schatten, zooais zelden bijeen gezien is. Onder leiding van den voorz. der commissie mr. J. C. Over- voorde, archivaris der gemeente Dordrecht, is het Museum, gevestigd in het Oude Stadhuis op Oud-Dordt verdeeld In de volgende gioepen a. Godsdienstig leven. b. Openbaar leven. c. Hui selijk leven. d. Voorwerpen ter opluistering. In het geheel zijn ongeveer 2500 voorwerpen inge zonden. De opening van het museum heeft plaats op Zaterdag. Zondag a. s. zal de opening plaats hebben der tentoonstelling van photographische kunst. Nieuwe Hullandsche haring. Te Maassluis kwam gisteren de eerste haring- logger Ma 16, Quartet L. Spaans, met 26 kantjes volle en 53 kantjes maatjesharing aan. De valsche lankbillelten. De te Maastricht wegens het uitgeven van valsche bankbilietten aangehouden persoon blijft alle schuld ontkennen en geeft voor de billetten te Amsterdam te hebben ontvangen zonder te weten, dat zij valsch waren. Hij had te Maas tricht reeds 9 billetten van f 25 uitgegeven, zonder dat de vulschheid daarvan bemei kt werd. Toch zijn die billetten gemakkelijk van de echte te onderscheiden, daar het papier dikker is en bovendien het watermerk wordt gemist. De aangehoudene had bij zijne arrestatie een geladen revolver bij zich. Oplichting. Door de politie te Scheveningen is gisteren morgen gearresteerd een Haagsch persoon, die twee winkeliers aldaar had opgelicht voor eenige paren schoenen en bottines, die hij op naam van een hotelhouder op zicht gevraagd had en voor een deel aan derden ten eigen bate ver kocht. Eenige paren zijn nog in beslag genomen. Boschbranden. Nabij Nunen (N.-Br.) heeft een hevige brand een groot gedeelte der mastbosschen op de Papenvoortsche heide in de asch gelegd. De politie doet ijverig onderzoek naar de oorzaak van dezen brand. Ook tusschen Iloenderloo en Harskamp (Ve- luwe) is op verschillende plaatsen de heide in brand geraakt. Aangewakkerd door den sterken wind, had het vuur, eer men het vermoedde, een dennetdiosch van de Ontginnings-Maat- schappij ïHoenderloo" in lichte iaaie gezet. In allerijl werden de naastbijhggende huizen ont- luimd en men bereidde zich reeds voor op het ergste. Gelukkig echter heeft men mat ver- eenigde krachten het vuur weten meester te worden. Evenals bij een vorigen brand, hebben ook nu weer de verpleegden van het Doorgangshuis een zeer werkzaam aandeel genomen in het blusschingswerk. De schade heeft zich bepaald tot het verlies van ongeveer 2 Hec. dennen bosch en eene groote oppervlakte heide. Onweder. Gisterenochtend werden allen, welke zich in de Nederlandsclie school voor Nijverheid en Handel te Enschedé bevonden, opgeschrikt door eenen kolossalen donderslag en een fel licht. De bliksem scheen door de directeurskamer gegaan te zijn van uit de telephoon en had eenen uitweg gevonden bij den schoorsteen. De directeur dr. A. Borgman was op het oogen- blik daar aanwezig; hij kwam met den schrik vrij. Er werd geen schade aangericht en ook de lesspn vonden geen verstoring. Vreeseltjk. Een vreeselijk ongeval is Woensdag in de fabriek en scheepsweif »De Conrad" te Haar lem aan een werkman overkomen. In aan raking gekomen met een jachtwiel werd hij verscheidene malen vliegens«nel in de ronde gevoerd en kwam zijn lichaam telkens met een ijzeren balk in aanraking. Met geheel ver brijzelde ledemateu werd de ongelukkige als lijk opgenomen. Den redder verdronken. Te Brekelenkamp is het oudste jongetje van den organist Hendriks bij eene poging omzijn jongeren broeder, die in 't water was geraakt, te helpen, zelve verdronken. De jongste wist zich te redden. Gelukkig gered. Gisterochtend omstreeks 4'/s uur is een klein visschersvaartuig, waarin de visscher A. Foppen en zijn zoon zeilende waren op de Zuiderzee, op ongeveer een half uur afstand ten Noorden van Harderwijk, tengevolge eener hevige wind vlaag omgeslagen. Beide personen hebben zich weten te redden door buiten op het vaartuig te klimmen, uit welke netelige positie zij weldra door den vis scher J. Jansen verlost werden, die hen naar Harderwijk, hun woonplaats, overbracht. Ouders Op het Zuidervelder hofje aan den Z. Binnen singel te 's-Gravenhage werd Dinsdag een 3!/s- jarig jongetje in een kelder opgesloten gevon den. De vader heeft werk buiten de stad en de moeder had des morgens het huis vei laten, voor het gemak het kind met hond en kat in den kelder opsluitende. De buren, die den kleine hoorden schreien, hadden 'de politie te hulp geroepen en deze verloste het kind, dat deer lijk mishandeld bleek te worden en erg ver waarloosd was. Een der buurvrouwen, die zelf elf kinderen heeft, nam voorloopig den jongen bij zich »om het dozijn vol te maken" en toen des avonds man en vrouw te zamen terugkwamen, werden zij door de buurt zoo warm ontvangen, dat de politie opnieuw tusschenbeide moest komen en hen, voor hun eigen veiligheid, mede moest nemen. Het kind, dat vol blauwe plekken zit, werd door een dokter onderzocht, terwijl tegen de moeder wegens mishandeling proces-verbaal is opgemaakt. Brand te Aken. Te Aken heeft de vorige week een zware brand gewoed. Hierover wordt gemeld: Sedert den brand van het stadhuis in -1883 heeft er geen grootere brand gewoed dan deze. Drie groote fabrieken met vier nevengebouwen zijn in de asch gelegd, 300 arbeiders zijn bioodeloos geworden en de schade wordt op meer dan 700,000 mark geschat. Het vuur ontstond in de wolbergplaats van de firma Schneider. De oorzaak is niet bekend. Aangewakkerd door den krachtiger! Zuidwesten wind verspreidden de vlammen zich met blik semsnelheid langs de fabrieken. De hitte van het vuur was zoo hevig, dat ijzeren wanden ter dikte van een duim ais riet bogen muren van een voet dikte barstten uit de voegende vensterruiten smelten. De brandweer vermocht niets tegen het woe dende element; zij werkte met alle beschikbare macht, maar kon niet meer doen dan de om ringende gebouwen beschermen. De fabriek van spoorwaggous van den heer Goossens werd ern stig bedreigd, doch bleef gespaard, dank zij het flink optreden der brandweer en het draaien van den wind. Het duurde vier uren voor men het vuur meester was en het gevaar was ge weken. Snelheid van golven. Na (alrijke onderzoekingen van den Ameri kaan M. Schott heeft deze bevonden, dat in den Atlantischen Oceaan deze by weinig wind be draagt 7'/s M. per seconde, die bij sterker wind toeneemt tot 15 a 18 M. Bij stormweer in volle zee groeide de snel heid aan tot 24 M. per seconde, gelijkstaande met 80 K.M. per uur. De tusschenruimte in tijd "tusschen 2 golven was 15 seconden en de lengte van een golf 362 M. In enkele gevallen, als bij cyclonen, beliep de snelheid zelfs 96 K.M. per uur. Dr. Bödiker, de president van het Duitsche sReiehsversicherungsamt", heeft ontslag aan gevraagd en gekregen. Zijn verdiensten ten opzichte van de arbei dersverzekering kunnen niet te hoog worden geschat. De Beichs-Amciger brengt de officieele ken nisgeving van het ontslag van admiraal Holl- mann als staatssecretaris van marine, en van de benoeming van den schout-bij-nacht Tirpitz in diens plaats. Het Engelsche Lagerhuis heeft het voorstel -.an lord Balfour aangenomen, dat het Huis Zondag a.s. in corpore zal tegenwoordig zijn bij de plechtige dankzegging in de St. Marga- retha-kerk ter gelegenheid van 't jubileum dei- Koningin. William Redmond protesteerde tegen het voorstel en betoogde, dat de Ieren niet aan de plechtigheid konden deelnemen. In de salines in den omtrek van Aries zyn Italiaansche en Fransche arbeiders slaags ge raakt. Een Italiaan bracht een Franschman drie messteken toe. De orde is thans weer hersteld. De conferentie der gezanten met Tewfik- pacha, die gisteren zou plaats vinden, is tot morgen verschoven. Een Grieksche bende is over de grens van Epirus getrokken, maar werd door twee Turksche bataillons teruggeslagen. PRETORIA, 17 Juni. Het tweede tractaat tusschen Transvaal en den Oranje-Vrijstaat gesloten, is heden door den Volksraad van den Vrijstaat goedgekeurd. In de inleiding wordt vooropgesteld, dat de beide Staten een federatieve unie wenschen te sluiten, maar daar voor de verwezenlijking van deze Unie eenige jaren noodig zijn, worden in afwachting de volgende bepalingen aangenomen Er zal vredeen vriendschap heerschen tusschen beide -staten. Iedere staat verbindt zich den anderen bij te staan met alle kracht en met alle middelen, indien de onafhankelijkheid van een der beide staten bedreigd of aangevallen wordt, tenzij bewezen is dat de bedreigde staat in het ongelijk is. Elk der contraeteerende staten verbindt zich den andere in te lichten omtrent alle feiten, waarvan kan worden vermoed, dat zij den vrede of de onafhankelijkheid in gevaar brengen. Een protocol, dat bij dit tractaat gevoegd is, voorziet in de wettelijke regularisatie en de militaire organisatie, terwijl bovendien facili teiten worden voorbereid voor de naturalisatie der burgers van beide staten indien zij zich in den anderen staat metterwoon vestigen. Een ontwerp-wet beval de regeling van de samenstelling en de bevoegdheid van den ont worpen Federalen Raad. Ieder der beide staten zendt jaarlijks vijf vertegenwoordigersde Raad vergadert eens per jaar ter bespreking dei- zaken van gemeenschappelijk belang en brengt daarna van die besprekingen verslag uit aan de beide regeeringen, die de beraadslagingen onderworpen aan de goedkeuring van haar parlement. Het tractaat is heden met een meerderheid van 115 tegen 40 stemmen goedgekeurd na een driedaagsch debat. Het bericht van goedkeuring heeft groote voldoening gewekt in politieke kringen te Pre toria en gx-ooten indruk gemaakt door geheel Zuid-Afrika.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3