i #5 51"" jaargang. Zondag 20 en Maandag 21 Juni 1897. N°. 9349. Eerste Blad. FETJILLETON. (jROOTFADEK. aboxnemektsphus voor Schiedam^ per kwartaal f o.9o Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. ONZE GISTHANDEL'. Roman door Jonas Lie. BINNENLAND. BUREAUS BOTESSTfi 1AT 79, UeleySicon So. 123. omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers.- 0 02 ADVEnTENTrErawsvan 15 gewone regels met inbe grip van ecne Conrantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Voor een paar dagen deed een voor Schie dam onrustbarend bericht de ronde in de pers. Het kwam hierop neer, dat het Engelsche gouvernement besloten zou hebben op de inge voerde gist aldaar een recht te hellen van 4 shilling per 100 Engelsche ponden. Wij hebben dit bericht indertijd medege deeld, alsook dat de invoering van dezen voor Schiedam zoo pernicieusen maatregel voorloopig geschorst was na diplomatieke onderhandelin gen. Thans wenschen wij de zaak eenigszins nader te beschouwen. In het Vereenigd Koninkrijk wordt van bui- tenlandsche alcohol en van alcohol houdende substantiën een zeker en niet gering invoer recht geheven. Omdat nu langzamerhand gebleken was, dat gist iets waaraan men vroeger nooit heeft gedacht een zeker procent aan alcohol be vat, kwam men tot de conclusie, dat op grond van de bestaande tariefwet, gist, als alcohol houdende substantie, kon en diende belast te worden met een droit d'entree Wat nu de oorzaak is, dat men jarenlang de gist onbelast heeft laten binnenkomen en thans daar plotseling een einde aan wil maken, hierover worden verschillende lezingen gegeven. Zoo wordt eenerzijds en het schijnt dat men hier niet verre van de waarheid af is beweerd, dat de voorgestelde heffing van een invoerrecht op gist geen andere strekking heeft, en dan ook door niets anders bewerkstelligd wordt dan door een van ee zijde der regeering niet tegengewerkt streven van den Engelschen gistfabrikant om eigen product te beschermen, waardoor dus het invoerrecht in plaats van een fiscaal een protectionistisch karakter zou de krijgen. Anderzijds wordt beweerd, dat er in den laatsten tijd in Engeland gist is ingevoerd, die op zoodanige wijze alcohol bevatte, dat zij in Engeland niet gebruikt werd voor het daartoe taande doel, doch om alcohol uit te stoken. Officieel is hiervan echter niets gebleken, hoe wel de mogelijkheid vaststaat, met name bij vloeibare gist, gelijk dan ook verteld werd dat er te Belfast vloeibare biergist was ingevoerd, die ruim 8 procent alcohol bevatte. Nu komt de zaak hierop neer. aaB—BSBB—MHWBMWMM 20) ^Grootvader is vandaag op een zwerftocht ge weest," schertste Ingwald, toen hij met de karaf kwam. Grootvader legde zijn oude, blauwe muts af en droogde en koelde het vochtige voorhoofd, terwijl Terna het houten tafeltje in het tuinhuis dekte. slfoe langer men den rgoeden, ouden tijd" van zulk een afgelegen stad doorsnuffelt, des te wonder- lijker dingen men ontdekt, meneer de inspector. Hoeveel verschrikkelijks hier gebeurd is en hoeveel er schuilt achter aardige familie-histories! Want de mensclien zijn altijd bang geweest voor schan daal, De man heeft zijn parapluie of de vrouw den rok.,.." i-Ja, als men' steeds verwacht, dat er iets ergs achter steektviel mevrouw Stephanie ver goelijkend in. ïHet was als een ketel, mevrouw, met vast daarop geschroefden deksel," antwoordde Paul. ïEr wordt b. v. een vrouw met de hoogste burgerlijke eer, met pracht en praal en lijkredenen, naar het graf gedragen. En daar heeft me haar man, een brutale ophakker en dronkenlap, haar, samen met eene andere vrouw letterlijk doodge marteld en geplaagd. Zij moest zich wel goed houden ter wille van de kinderen En nu, kunt Gelijk eerst thans na chemisch onderzoek, dat nog voortgezet wordt, gebleken is, bevat onze gist inderdaad alcohol. Echter is het procent daarvan onder normale omstandigheden zoo uiterst gering, ongeveer I °/0, dat het de moeite niet zou loonen de gist te te gebruiken tot alcoholfabricage en aldus de gist te vernietigeneerst bij veel hooger alcohol gehalte wordt deze bewerking loonend. Zoolang nu de gist niet meer dan ongeveer 27i alcohol bevat, zal Engeland met het oog op zijn tariefvvetgeving er niet toe over gaan de gist als alcohol bevattende substantie te belasten. Alles concentreert zich dus hierop, te bewijzen, dat onze gist nimmer dat procent aan alcohol gehalte overschrijdt. Om dat vast te stellen is men zoowel hier als te Delft er op uit geweest langs chemischen weg het alcoholgehalte te constateeren, met het resultaat, dat tot nu toe in gewone om standigheden nog nimmer een alcoholgehalte boven 1 is aangetoond. Blijkt nu, dat, behalve in gevallen van op zettelijke en niet moeilijk te onderkennen fraude, onze gist steeds beneden den minimum grens blijft van alcoholprocent, dan is inder daad het gevaar, dat t nze gistindustrïe van Engelsche zijde dreigt, niet groot. Zonder quaestie zal men dan niet tot wering van onze gist op de Engelsche markten overgaan. Thans reeds is verkregen - wij meldden het voor eenige dagen dat de dreigende heffing van een recht van vier shillings per 100 Engelsche ponden voorloopig is opgeschort, en het laat zich aanzien, dat die opschorting wel definitief zal blijken. Het dunkt ons, dat een warm woord van hulde aan hen, die het gevaar, dat onze indus trie opnieuw bedreigde, afwendden, zij het ook voorloopig, zeer gepast is. De president van onze Kamer van Koophandel, de heer J. J. G. ,Nolet, en de heer J. G. van Marken te Delft hebben zich, zoodra zij van den voorgestelden maatregel hoorden, met onzen minister van buitenlandsche zaken in contact gesteld, die op zijn beurt de Engelsche regeering door onzen gezant liet verzoeken, voorloopig de zaak te laten rusten, en eerst een nieuw onder zoek in te stellen, waarin de Engelsche regeering heeft toegestemd. Vooral waar men zoo gaarne geneigd is een voorloopigen maatregel te continueeren, met name als die de eigen industrie bevordert, u het gelooven, meneer de inspector? ben ik een vrouw op het spoor, een ware duivelmne die stilletjes zeer vriendschappelijk mot een galant is, terwijl zij haar man voor niet wel in zijn bol liet verklaren en voor zijn leven liet opsluiten." j>Dat was toch niet in de familie van dan con sul-generaal Evers?" vroeg Stephanie nieuwsgierig, sik heb daar iets van gehoord. Maar dat was ge lukkig toch in oude tijden", voegde zij er met een zucht aan toe. ïO zeker, maar wij weten immers, dat hier ook nu nog wel veel gebeurt." Mevrouw Stephanie wierp hem een snellen blik toe. iDaar is mevrouw Danielsen, die altijd zoo vrooüjk en overal met haar neus bij is u kont haar toch wel haar man zal haar, vóór men het vermoedt, moeten afsnijden, want zij wacht slechts op de gelegenheid zich op te hangen. En daar ligt me die juffrouw Lind sinds haar twintig ste jaar, ten gevolge van tegenspoed in de liefde, aldoor te bed. Haar zuster heeft haar den buit voor den neus weggekaapt." vMaar dat je je voor zulke kletserii interesseert, Hoeg", viel mevrouw Stephanie in, zen maar alles gelooft, wat je hoort." j>Je kunt al vreeselijk zonderling redeneeren, Paul, maar housch jij hebt geen goeden kijk op de men- schen en de dingen," merkte Terna op. ulk herinner me anders nog precies, hoe jij er uitzaagt, Terna," zei Paul plagend, en hij teeken- de met een stok een paar lijnen in het zand, »in kort© rokken met een paar poppebeenen en de lange armen en de iang.s vlecht op den rug. Je stond daar zoo trouwhartig en keek toe, hoe ik zinkwit en vet roerde en jullie kleine meisjes is het van het grootste belang te achten, dat ook de voorloopigheid van een hinderlijk en voor Schiedam zeer drukkend recht niet is tot stand gekomen. Yoor onze nationale industrie en voor die van Schiedam in het bijzonder hebben beide hoe ren een uitnemend en tot dankbaarheid stem mend werk verricht. 'Waar mettertijd de rechten op gist sedert 'i Januari j.l. door België geheven, zich geducht zullen laten gevoelen, iets wat nu dank zij de gebrekkigheid der eigen Belgische gistfabricage gelukkig nog niet het geval is, daar is het van groot gewicht, dat een dëbouché. als onze gist- handel in Engeland vindt, onverlet blijven bestaan. Dat de heeren Nolet en van Marken hiertoe hebben kunnen medewerken, zal hun zeiven een voldoening, onze burgerij een reden tot erkentelijkheid zijn. Aljcli. De correspondent van de N. li. Ct. seint Op 14 Juni, heeft een nieuwe excur sie tegen Gliëng plaats gehad. Polio (Polim had vijf nieuwe bentings opgericht, welke genomen werden. Een kanon werd buit gemaakt. Een mindere werd gedood, 9 minderen gewond. Bij het vervolgen van den vijand werden 6 minderen gewond. Een clericnal Ministerie. Uit Den Haag wordt ons bericht dat volgens gerucht reeds vele portefeuilles in hetclericaal Kabinet zijn begeven, De katholieken zouden voor zich eischen Buitenlandsche zakenMichiels van VerduynenJustitie: Mr. Harte; Water staat: Van der Kun; Koloniën: Van Nunen. De heer Van Asch van "Wijdt, die het in Suriname heeft afgelegd, zou Gouverneur Gene raal van Ned.-Indië worden! In deze combinatie worden ook de heeren Mackay en Lobman genoemd voor binnen- landsche zaken en financiën. Mag men dit gelooven, dan zou men dus, als er een clericale meerderheid komt, weder in strijd met alle constitutioneele begrippon, weder de eigenlijke leiders dr. Schaepman en dr. Kuyper buiten een ministerie clericaal houdenTenzij men hun oorlog en marine wil toe bedeelen. Hdbl B'j Kon. besluit is de luitenant-generaal, commandant van het leger en chef van liet departement van oorlog in Nederiandsch-Indië, A. J. Vetter, op zijn verzoek, eervol uit's lands wijs maakte, dat dat een pomade was om mooi haar te krijgen, als je je er maar goed mee liet insmeren. En dan gingen' jullie naar huis en smeerde er je natuurlijk mee in," zei hij vrooüjk pratende. ïWr! is dat al iang geleden, dat ik je woorden voor een evangelie aanzag, Paul," luidde Terna's antwoord. sZou je je tijd niet liever besteden met grootvader nog wat vragen vopr te leggen ging zij voort, terwijl zij de tafel opruimde en afnam. iNog niet gaan, neen, nog niet gaan," riep hij uit. sik moet je de tuindeur openen, want je neemt zooveel mee op eens," en hij liep haar na. »Op het land help je elkaar", beweerde hij en nam een paar borden weg. sis hier water voor het afwasschen te krijgen vroeg hij met grooten dienstijver in de keuken. sO neen, dank je. Je moet toch grootvader en al je vragen niet verzuimen, als je althans nog iets te hooren zult krijgen voor de stoomboot weg gaat!" Hij keek naar da deur en scheen het absoluut niet met haar eens te zijn. sMaar je kunt hier buiten, vind ik, je tijd toch heel andeis en beier besteden. Zou je grootvader niet te vinden zijn voor een gemeenschappelijke wandeling naar bet bosch, of naar het strand? XII Grootvader zat op de trap buiten en koesterde zich in het zonnetje en Stephanie kwam met een paar kranten, die zij gelezen had, in het tuinhuisje. Zij had da rubrieken voor sanatoriums en bad plaatsen bestudeerd en welke heeren en dames in de nieuwe saison aangekomen en vertrokken waren, dacht grootvader zoo bij zich zeiven. dienst ontslagen, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hc-m aan den lande bewezen en met behoud van aanspraak op pensioen, eeri en ander met bepaling, dat liet aldus eervol verleende ontslag zal ingaan op den dag in de maand September e.k., waar op de Itooger genoemde opperofficier zijne be trekking zal nederleggen. Bij Kou. besluit is de generaal-majoor, clief van den geneialen staf van het leger in Neder- laniKcn-Indië, L Swart, benoemd tot luiienaut- geneiaal, en tot commandant van liet legeren chef van het departement van oorlog aldaar een en ander ingaande op den dag in de maand September e.k. waarop de luitenant-generaal A. J. Vetter het bevel over hot genoemde leger za! nederleggen. Bij Kon. besluit is de heer M. L. J. van A«pe- ren, gepensioneerd kapitein ter zee bij het Indisch sedentaire zeewezen, beuoemd tot ridder in de orde van den Nedeilaud=chen Leeuw. In ronde cijfeis zijn in den lande uitgebracht op libuale candidaten 170,000, op anti-revo- luunnnaire en katholieke 203,000 en op chr. historische 30,000 stemmen. Men meklt ons het volgende uit den Haag, dat wij onder voorbehoud plaatsen Mr. S. van Houten, minister van binnen- landsche zaken heeft aan de vrijzinnige kiesver- eeniging te Groningen bericht gezonden, dat hij gaarne zal zien, dat bij de a. s. herstemming op hem geene stemmen zullen worden uitge bracht. T Door eenige kiezers te Rozendaal (N.-Br.) is bij de opening van de biljetten in het 2de stembureau geprotesteerd op grond: lo. dat de biljetten door de kiezers ongevouvven in de bus worden gestoken, wat ten gevolge had, dat de gedane stemming of voor het stem bureau of voor het publiek zichtbaar werd; 2o. dat de voorzitter ten onrechte had toege laten, dat een kiezer, aan wien reeds een stem biljet was uitgeieikt, zich met dat biljet uit het veikiezingslokaal naar het publiek begaf, teneinde zich te laten inlichten omtrent zijne stemming; 3o. dat de voorzitter herhaaldelijk de biljetten had aangeraakt, die door de kiezers, nadat zij gestemd hadden, in de bus moesten worden gedaan. Evenals te 's-Gravenhage, Haarlem, Arnhem en Delft reeds bestaat, heeft men ook te Rotter dam pogingen aangewend een Ilandelsvereeni- ging op te richten, welke zich ten doe! stelt: lo. Bevordering van handel en nijverheid in hel algemeen en handeldrij venden en neringdoenden in het bijzonder; 2o. Dit doel te bevorderen door het houden van vergaderingen, het uitgeven van geschriften, het verstrekken van informatiën enz. Werd reeds op 20 April een vergadering tot dat doel belegd, op 23 dezer is andermaal ïHm", zei zij met eene uitdrukking van ver veling óp het gezicht, ndezen middag zullen wij Paul Hoeg hior weer hebben, zoo liet hij ons door Ingwald weten. Eigenlijk is u het grootvader, wien zijn bezoek geldt, en ik ben haast blij, dat ik hoofdpijn heb en mij niet behoef te vertoonen. Ik mag dat mannetje niet met z'n opsnijderige vei halen en z'n lange berichten van familieschan dalen." Grootvader lachte achter een uileengespreide courant. Hij was van een andere opinie. ïJawel, jawel." Hij verlangde zeer, dat zijn zoon nu eindelijk da volgende week terug zou komen van de groote zomermanoeuvres. Het was hem anders toch ook een verlichting geweest niet te behoeven te zien, hoe Gunnar door zijn verborgen leed gefolterd, gekweld zijns weegs ging. Maar hier in huis zonder hem, was grootvader toch ook een kwelling. Gelukkig hadden zij in jdezen tijd maar eenmaal een bezoek gehad van den consul en toen was er gemusiceerd en had er een groote wandeling plaats gehad. Niet plezierig daar als facheuz troisième bij te moeten zitten en dan maar dan jabroer te moeten spelen. Er werd gefloten op het stoomschip en onmiddellijk daarna kwamen Paul en Ingwald in druk gesprek den weg op. uNeen, het beviel Ingwald hier niets buiten." Zij redeneerden druk door, nadat zij grootvaler gegroet hadden. nHet lechntkum zoo gauw mogelijk afloopen en dan weg, zoo vlug als 't maar kan." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1