STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. R e c h t z a k e n. een vergadering daartoe uitgeschreven in de thans onder de winkeliers verspreide circulaire. Deze week is te Wormerveer de aangelegde telefoon in gebruik gesteld, zoodat genoemde plaats thans in het intercommunaal verkeer is opgenomen. Naar we vernemen, hebben zich een 23-iul ingezetenen aangesloten. De Herstemmingen. De arbeiderspartij ia het district Appingedam zal bij de herstemmiug de candidatuur van den heer J. Schepel steunen. Do centrale vergadering van chr. historische kies- verccnigiugen iu het hoofdkiesdistrict Sneek heeft besloten zich van alle aanbeveling inzake de her stemming tussehen do heeren mr. J. A. van Gilse en mr. Th. Heemskerk te onthouden. Do socialisten iu dat district zijn voornemens den liberalen candidaat te steunen. Kaar wij vernemen, zal de kiesvereeniging Voor uitgang bij do herstemmingen in district Imr. Pijn appel en in distriet VIII den heer Nolting steunen. De autirevohuionnaire kiesvereeniging Nederland en Oranje te Zwolle besprak gisterenavond de hou ding, die aangenomen moest worden bij de herstem ming tussehen de heeren A. baron van Dedem en J. Hoven. Na uitvoerige discussie werd met algc- meene stemmen dc heer Van Dedem candidaat gesteld. In de heden te Meppel gehouden vergadering der Christel. Historische Centrale kiesvereeniging in het district Steeuwijk, is de heer J. Meesters, do can didaat der liberalen in het district, candidaat gesteld. Oud-onderoIHïercn. Dc Nederlnndsebe Bond van Oud-ondcrofficiercn zal bij gelegenbeid van do 10de jaarlijksche alge- mccne vergadering, die te Botterdam gehouden wordt, verschillende feesten aldaar geven op 3, 4 en 5 Juli a. s. Daaronder behoort een optocht op Zaterdag 3 Juli, uitgaande van hot Centraal Saation, aantreden 's namiddags uur eu eindigende in den Doele, waar de offioicole ontvangst plaats hoeft, 'a Avonds van dien dag concert enz. in pen Doele, Zondag 4 Juli, aanvang van deu schietwedstrijd op do schiet baan van het korps Kon. Scherpschutterslater marine musicale op bot schietterrein, 's avonds con cert in den Doeledaarna uitreiking der prijzen en bal. Maandag 5 Juli boottocht van Botterdam naar Dordrecht, van daar naar den Hoek van Holland en terug naar Botterdam. OVEBSCHIE, 19 Juni. In de weilanden van A. Braat in den Ivleinpolder, C. v, d. Does, in den polder Sebicveen en Abr. Voorwinden, aan den Bovcndijk alhier, is het raudvce, dat lijdende was aan mond en klauwzeer, gezond verklaard. Onder het rundvee van de landbouwers L. Iloogcrbruggen, Adr. Suiker en M. Boeling in den polder Zestienhoven is mond- en klauwzeer gecon stateerd. BETHEL, 19 Juni. Het was hier vandaag de verkiezingsdag van twee leden voor den gemeente raad. Als caudidaten werden van katholieke zijde gesteld do heeren J. J. Verspecck en J. de Jong; van andere zijde werden geen candidaten gesteld, zoodat op heden beide heeren tot raadsleden benoemd zijn. Eerstgenoemde aanvaardt zijn mandaat tot de eerstvolgende periodieko aftreding, de andere voor den tijd van drie jaar. KETHEL, 19 Juni. De storm, die heden woedde, heeft reeds zeer veel schade aangericht. In vele tuinen liggen de aalbcssenstruiken omver en de bloemkolen ontworteld langs den grond. De dorps straat ziet groen van afgewaaide takken en bladeren, en bij den melkboer G. v. d. E., aan de steenen brug, is de schoorsteen naar beneden gekomen. De vlag die gisteren, ter herdenking van den slag bij Water loo van den toren wapperde, was gisteravond al aan flarden gewaaid. KETHEL, 19 Juni. De spoelingschouw van den veehouder Mild kwam hedenmiddag den polder door varen, getrokken door deu zoon en den hond van den eigenaar. Bij het passeeren van dc brug voor do woning van den beer v. d. Eijk raakte de lijn achter het brnggehoofd vast en was de jongo Mild verplicht terug te loopen om haar los te gooien. Dc hond vermoedde zeker ook dat er iets niet in den haak was, want ook bij liep terug en sprong op eens op dc schouw; daardoor sloeg de lijn om de beeuen van zijn medearbeider en trok hem te water. Gelukkig waren er mcnschcn genoeg in de nabijheid die het hulpgeschrei van den jongeling hoorden, toeschoten en hem weder spoedig op het droge haal den. Hij had, behalve een nat pak, de ervaring op gedaan dat da dagen in Juni niet allen geschikt zijn om een bad te nemen. DELFT 19 Juni Door het gemeentebestuur is aan den gemeenteraad voorgesteld, aan het Delftsch Stu dentencorps eenc subsidie van f2000 te verleenen, hij gelegenheid van de viering van het 50-jarig be staan van het corps in 189S. Gemeenteraad. De gemeenteraad alhier zal eene vergadering houden, zooals wij reeds meldden, op Dinsdag 22 Juni 1897, des namiddags 2 uur. De agenda luidt als volgt 1. Vaststelling der notulen van de vergade ring, gehouden 28 Mei j.l. 2. Mededeeling der ingekomen stukken. 3. Benoeming van een onderwijzer aan de 2e openbare Tusschenschool en van twee on derwijzers aan de 2e openbare Kostelooze school. Voorgedragen zijn; a. Voor de Tusschenschool: I. W. van Bel len, tijdelijk onderwijzer aan de 2e Tusschen school alhier, II. T. G. Verhage, te St. Filsps- land, III. A. van Kleef, te Puttershoek. b. Voor de 2e Kosteiooze schoolle voor dracht: I. T. C. Verhage, te St. Filipsland, II. W. van Bellen, tijdelijk onderwijzer alhier, III. A. van Kleef, te Puttershoek. 2e voordracht L W. Steik, te Krimpen a/d. IJsel, II. J. C. Woensdregt, te Schiedam, III. A. van Kleef, te Puttershoek. 4. Ontwerp-besluit lot verhooging der ge- meentebegrooting voor *1897. 5. Vaststelling van het 2e suppletoir kohier der pi. dir. belasting dienst 1897. 6. Vaststelling van de rekening van het Oude Mannenhuis over 1896. 7. Vaststelling van de rekening over 1896 en de begrooting over 1898 der Hofjes van Belois. 8. Goedkeuring van de besluiten van de Commissie voor het Burg. Armbestuur tot het doen van af- en overschrijvingen op de begroo tingen voor het Burg. Armbestuur en van het Sted. Ziekenhuis voor 1897. 9. Vaststelling van de door B. en W. inge diende onlwerp-verordening tot aanwijzing van de stemlokalen in de kiesdistricten dezer ge meente, voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad. 10. Benoeming van leden in de stembureaux voor de a.s. verkiezing van leden van den ge meenteraad wegens periodieke aftreding. 11. Adres van dr. G. W. van der Weerd om eervol ontslag als conrector van het gym nasium, met ingang van 1 September a.s. 12. Adres van dr. B. Koster om restitutie van te veel betaalde pi. dir. belasting over 1896. 13. Voorstel van B. en W. tot het toeken nen van eeuige gratificatiën op grond van art. 68 der verordening op de brandweer. 14. Voorstel van B. en "W. om met Regen ten van het St. Jacobsgasthuis niet iri onder handeling te treden over het verlengen der bij raadsbesluit van 16 Juni j.l., aan genoemde stichting toegekende schadeloosstelling voor den tijd van den jaar, ingegaan den In October j.l. 15. Voorstel van B, en W. tot wijziging van de artt. 3 en 4 van het reglement voor het ge bruik van de gemeentelijke zwemplaats, opdat de vrouwelijke geabonneerden ook des Zondags gedurende éeu uur in de gelegenheid zoudeu zijn van die inlichting gebruik te makeu, 16. Voorstel van B. en W. op het adres van F. \V. van |der Eist Co. om huur van ge meentegrond aan het Oosterhavenhoofd. 17. Voorstel van B. en W. om een bedrag van f 137.50.zijnde deels de opbrengst van verkochte rentegevend gemeente-eigendom, deels geheel buitengewone ontvangst, rentegevend te beleggen door aankoop van inschrijving op het Grootboek. 18. Voorstel van B. ea W. betreflende een vernieuwingsfonds voor de gemeente-drinkwa terleiding en rapport daarop der financieele commissie, zoomede nader rapport ter zake van Burgemeester en Wethouders. 19. Rapport van B. en W. naar aanleiding van het in de raadszitting van 6 April j.l. dooi den heer Jansen uitgesproken denkbeeld, om de bestuursleden van alhier bestaande instel lingen van weldadigheid voortaan niet meer ad vitara, doch voor een bepaalden tgd te be noemen. 20. Benoeming van een regent van het St. Jacobs Gasthuis. Aanbevolen zijn de heeren I. H. J. Versteeg, II. Dr. J. Endtz. 21. Voorstel tot wijziging van de verordening op de keuring van vleesch, ter tegemoetkoming aan de door Gedep. Staten op die verordening gemaakte bemerkingen. 22. Voorstel van B. en VV. om goed te keu ren, dat de door curatoren van het gymnasium onder goedkeuring van B. en W. getroffen tijdelijke voorziening in het onderwijzend per soneel aan het gymnasium, noodig geworden door het verleende verlof aan Dr. Lehman de Lehnsfeld tot herstel van gezondheid, langer dure dan twee maanden en worde bestendigd tot 1 Augustus a.s. Storm en hoogwater. Wjj schrijven heden den I9en Juni en niet tegenstaande dat loeit de wind en klettert de regen en loopen de menschen, die zich op straat moeten begeven, met jassen aan. En toch, het weder is reeds aanmerkelgk bedaard bij wat het was van nacht. Toen woei er een be paalde orkaan uit het Noord-Westen en dreef met ontzettende kracht en verbazingwekkende snelheid het water der zee den Nieuwen Water weg in. Maar niet tevreden met de schade, die het opgezweepte water zou veroorzaken, werden boomen ontworteld, takken afgescheurd, land bouwgewassen in grooten getale tegelijk ver nietigd, zoodat in dien eenen nacht een schade werd veroorzaakt, die in geen jaren is goed te maken. En dan weten wij nog niets van wat er op zee is geschiedt. Hoeveel harten kloppen niet/ angstig bij de gedachte aan hen die op de Noordzee rondzwalken Hoevele duizenden, echtgenooten, ouders of kinderen van visccherlieden uit Vlaardingen, Scheveningen, Maassluis, zullen niet hebben liggen bidden voor het behoud van hem, die hun zoo na aan 't harte ligt en wiens leven zoo onverwachts werd bedreigd. Dat de storm met ontzettende kracht heeft gewoed, wij kunnen het zien bijna in elke straat onzer gemeente. Wij zijn zoo hier en daar in en buiten onze gemeente een kijkje gaan nemen, de gure regenvlagen, den feilen wind trotseerend, en wij zijn bedroefd geworden door de wijze, waarop deze zomer zich inluidde. In de Plantage is het een groote woestenij. Het anders om dezen tijd zoo heerlijke geboomte werd he<,„i en weer gezweept door den nog altyd jagenden storm en nieuwe takken werden gespreid naast de reeds gevalleneeen chaos van bladeren en takken op den grond. Enkele zware boomen, zij hebben het tegen den storm niet uit kunnen houden, zij zijn doorgeknakt als waren het twijgende stammen liggen deels ruw neergesmakt tegen den bodem, deels verheft zich een stronk nog ter herinnering aan den zoo hangen nacht. Be bordjes sliet plantsoen wordt aan de be scherming van het publiek aanbevolen", zij schijnen daar een bespotting, zooals zij thans rustig neer kijken op de aangerichte ruïne. Het plantsoen om liet kerkhof heeft niet minder geledende zoo aangenaam staande treurwilg bij het einde van het Emmaplein, zij is onherstelbaar geschonden, de heesters zijn bladerloos, de bloemen geknakt; op de Gedempte Broersvest liggen drie krachtige boomen tegen den grond; een reuzenboom in den tuin van den heer D. Kok in het Broers- veld, is met zijn takken op het dak gevallen van een nabij staande woning, dat daar door werd vernieldop de Lange Haven ligt een prachtige boom in het water, omver ge worpen met wortels en al eveneens twee op de Korte Haven in den Dievenhoelc staan een aantal afgeknotte stammen als treurig toonbeeld van de kracht des storms. Bovendien zijn eenige telefoondraden bezweken. En ten bewijze van de snelheid waarmede het water steeg, diene de mededeeling dat hedenmorgen 3 uur het water slechts eeu hoogte had van 0.30 M A.P. terwijl het te 4'A uur reeds gestegen was tot 1.70 M-j-A.P. Kort daarna is dan ook de alarmklok geluid en werden de Iloofd-bewoners gewekt om de vloedplauken te plaatsen en op die wijze zich zelve en de stad tegen den vreeselijken vijand, het water, te beschermen. Maar ternauwer nood werd hun den tijd daartoe gegund, zoo snel bleef het water stijgen tot 7 uur van morgen, toen liet zijn hoogste punt had bereikt, n.l. 2.93 M -f- A.P. Deze stand was slechts 45 cM. lager dan de bekende vloed van 24-25 December '1894, die als de hoogste geldt. Geen wonder dan ook dat niet kou voor komen worden, dat een aantal weidende bees ten het slachtoffer zijn geworden van den snel stijgenden vloed. Hoe groot het aantal is, kau nog niet mei zekerheid worden bepaaldde cijfers, die genoemd worden, zijn metrendeels het uitvloeisel van de phantasie der vertellers. Ons werd echter verzekerd dat de 's Hertogen- bossclie vrachtboot van morgen in de Maas een aantal cadavers passeerde. De paarden die van Scbiedamsche eigenaars in de Keilen weidden, zijn allen, voor zoover ons bekend, gered, terwij! het meerendeel van het vee eveneens tijdig is binnengehaald, dank zij de waarschuwing van den sluismeester v. d. Bosch, die te 3 uur nog een boodschap naai de stad zond. Toch zy n ook van hier een aantal schapen (vermoedelijk een twintigtal) verdronken benevens eenige stuks vee. Het in de keilen reeds gemaaide hooi is grootendeels verdwenen en daarbij is dén eige naar, voor wien dit verlies, naar ons werd medegedeeld, gelijk staat met ruïne. Ook in het WestUnd zal de schade niet ge ring zijn, doch vandaar ontbreken ons nog zekere berichten. Hoe dit ook zij, de nacht van 18 op 19 Juni 1897 zal wel steeds met een zwarte kool blijven aarigeteekend, door de verliezen zoo van men- sclienlevens als van financieelen aard, en ge- ruimen tijd, zoo ooit, zal het duren, eer velen zich van dien slag weder zullen hebben opge richt. Natuurlijk hebben zich in dezen nacht weer komische gevallen voorgedaan, maar wij bespre ken die niet. Lachen op een tijd en over eene gebeurtenis, waar zooveel bij op het spel staat, daartoe ontbreekt ons de moed. Hedenmiddag te kwart voor vijf was de waterstand 1.05 M. -j- A. P. Eerst te half acht zal echter de gewone hoogste stand bereikt zijn, zoodat vermoedelijk dan het water wel weder op de kant zal komen. Door B. en W. is aan den gemeenteraad ter vaststelling aangeboden eene ontwerp-verorde- ning houdende aanwijzing van de stemlokalen in de kiesdistricten dezer gemeente, voor de verkiezing van ieden van den gemeenteraad. De stemlokalen bevinden zich van district I op het Raadhuis, van district II in de St. Joris Doele en van district III in het gemeente gymnastieklokaal. Behalve de heer II. A. M. Roelants hebben nu ook de heeren C. J. Loncq en Jacs. Hoek verklaard voor eene eventueele herbenoeming als lid van den Gemeenteraad niet weer in aanmerking te willen komen. Door de kiesvereeniging sSchiedam" zal op Vrijdag 25 Juni eene vergadering gehouden worden, waarin o. a. beraadslaagd worden zal over al of niet indeeling der vereenigmg in stemdistricten met het oog op de raadsver kiezingen. Voorts zullen er candidaten gekozen worden voor de eerstvolgende periodieke aftreding van een derde deel van den gemeenteraad, zijnde zeven leden. Aftredende leden zjjn voor het eerste distriet de heeren mr. H, M. G. Poortman, P. Brilien- burg en C. J. Loncq; voor het tweede district de heeren J. Hoek en mr. W. H.Jansen; voor het derde district de heeren II. A. M. Roelants en D. F. W. Prins. De oudste kiezer uit Utrecht en hoogstwaar schijnlijk tevens ook we! de oudste kiezer uit Nederland, die aan de stemming heeft deelge nomen, is geweest de heer F. P. van Roijen geboren in 1799, zegt de Telegraaf. Onze oudste kiezer, de heer J. van de Water, geboren 15 Augustus 1799, heeft ditmaal zich van stemming onthouden. Daarentegen heeft de 91-jarige heer S. C. van Waalwijk van Doorn niet nagelaten zijn stem te komen uitbrengen. De onderknecht H. van Scheindel, werkzaam in de branderij van den lieer J. Tak, in de Westrnolenstraat, had hedenmorgen het ongeluk met zijn rechterarm te vallen in een kit met heet water, tengevolge waarvan hij dien arm tot den schouder verbrandde. Na dien verbonden te hebben met een doek met lijnolie, is hij naar huis gegaan, waar dr. Janssen hem in geneeskundige behandeling heeft genomen. Door het afloopen van den band brak gis terenavond te ongeveer 6K uur in de Boter- straat het wiel eener handwagen, beladen met ijzer en toebelioorende aan den smid G. van Hattem aan de Noordvest. Nadat een andere wagen was gehaald waarop de last werd ovei gebracht, kon de tocht wor den voortgezet. B K O G It A 31 JJI A VAN HET Concert op Maandag 21 Juni, des avonds te 8 ure, in de Officieren-Tereeniging. Eerste Afdeeling. 1. Unter dem Doppeladler, Marsch, G. F. Wagner. 2. Ouverture iZum Volksfest", M. Carl. 3. Wein, Weib und Gesang, Walzer, J. Strauss. 4. La Benediction des Poignards, G. Meijerbecr. Tweede Afdeeling. 5, Ouverture sLe roi d'Yvetot", A. Alasi. 6. Fantaisie »Les Mousquetaires au Couvent" Varney. 7. a, Toujours Gai, Polka pour deux pistons, J. Kessels. b. Arnazonenritt, Fetras. 8. Musikalische Tauschungen, A. Schreiner. 9. Generaal-Vetter-Marsch, B. A. Verhaelen. BURGERLIJKESTAND. Geboren: 17 Juni. Henriette Johanna, dochter van H. Scheuldennan en E. Baumhoër, Ooslerslraat. Overleden 17 Juni. Lieving van der Schaft, oud 2 maanden, Broersvest. 18 Juni. Immetje de Lange, oud 81 jaar, wed. van D. Stolte, Hoogstraat. Het verslag van het verhandelde in de zitting van den gemeenteraad van gisterenavond vindt men in liet Tweede Blad. Door P. de Wit is aan B. en W. verzocht hem vergunning te willen verleenen tot ver plaatsing van zijn stoomketel van zyne blee- kerij aan de Landstraat P. 87. Voor de betrekking van hoofd der tusschen school (jaarwedde f 1300 en vrije woning) hebben zich SI sollicitanten aangemeld. Aan de openbare burgerschool is tijdelijk als onderwijzeres aangesteld mej. J. C. Hakbijl te Ylaardinger-Ambacht. Benoemd tot onderwijzer aan de Christelijke school (Koningstraat) de heer J. Zandstra te Bergum, Door de N.W, windwelke gisteren al door in hevigheid toenam, werd het water zoodanig opgevoerd dat heden morgen circa 3Vs uur de sluis reeds moest gesloten worden. Ten ongeveer 7 uur stond het water reeds 2.87 M. boven peil. Alles wat zich buiten de sluis bevond stond dan ook blank. De put bij het werk voor de onderbouw der nieuwe brug, aannemers de heeren De Lange Maarleveld, liep door den drang van het .water geheel onder. Op den Maassluisschen dijk en in de Hoflaan werden boomen ontworteld, waardoor de passage werd belemmerd, doch weldra waren de wegen weder vrijgemaakt Aan amusementen gedurende de kermis zal het in de sllarmonie" niet ontbreken. Dinsdag 22 Juni zal de tooneelvereeniging sVaria" opvoeren het oorspronkelijke blijspel met zang in twee bedrijven sKikkerstein en Ekslerlust", of »De twee villa's", door den zeer bekenden tooneelschrijver A. Ruijsch. Woensdag 23 Juni zal er een tooneelvoor- stelling plaats hebben, te geven door Frits Bouwmeester en Henri Morrien, artisten der Tivoli-schouwburg van Rotterdam, en zullen opgevoerd worden Kapitein Cadillac", blijspel in een bedrijf door Francois, Huiselijk Bij geloof", blijspel in een bedrijf door C. H. R. Spoor en »Een verschrikkelijke Moordenaar", groote klucht naar het Fransch van A. Durec en H. Chivots, door Klerk, en Donderdag 24 Juni zal de Harmonie-vereenigin'g Concordia" een concert geven voor H.H.kunstlievende leden met dames. De collecte voor den gewapenden dienst, gisteren gehouden, heeft opgebracht f 105.26. De Donderdagmorgen gehouden strafzitting der rechtbank te Groningen was hoofdzakelijk gewijd aan de behandeling van een beschuldiging van mis-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2