Kerk en School. SPORT. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. T e 1 e ff r a m m e 11. FINANTIEEL, Eeurs van Amsterdam. Scheepvaart. handeling, gericht tegen de studenten W. G. en C- j. A. 31- te Groningen. In den nacht van 22 Juni 1896 had eene vechtpartij plaats id de ïïaddinge- straat tussehen studenten en den agent van politie J. C. Thiele. Bij deze mishandeling is Thiele dermate verwond, dat zijn neusbeen gebroken is. Reeds driemalen is deze zaak door de rechtbank behandeld; ook nu waren 12 getuigen opgeroepen. Gehoord werden o. ra. mr. S. L. Outs, advocaat, de studenten Groneman, Boffers cd Schram de Jong. De getuigen erkennen, dat Thiele herhaaldelijk is geslagen, maar wie dat deed, kon T. alleen maar verklaren. Het 0. M. meende, dat veel, wat de bekl. is ten laste gelegd, niet bewezen is; vast staat, dat de eerste bekl. Thiele een duw, dat de tweede beid. T. een slag met een flesch heeft toegebracht Eisch voor den eersten bekl. f 30 boete, subs. 15 dagen hechtenis; voor den tweeden bekl. 10 dagen gevangenisstraf. De verdediger, de heer mr. H. Schaap, conclu deerde tot vrijspraak. Voor de rechtbank te Heerenveen werd Donder dag de zaak behandeld van den landbouwer K. Bosma, te°Opeinde, die wegens ontduiking der belasting, bij het slachten van een kalf werd vrijgesproken, dóch later, toen bleek dat ten zijner voordeele de Hieikje Zijlstra en de dienstknecht Jan Wiegman een valschen eed hadden afgelegd, in appel w§rd veroordeeld tot f50 boete. De meid en de knecht werden wegens meineed ieder tot een half jaar ge vangenisstraf veroordeeld. K B. werd beschuldigd zijne dienstbode f500 te hebben beloofd, indien zij in zijn belang sprak. Zij werd even als dc knecht als getuige gehoord, doch niet onder eede. Beiden zeggen dat de boer die som had beloofdbeklaagde ontkent en zegt hun nooit iets te hebben beloofd om voor hem een valschen eed te doen. De officier van Justitie zijn requisitoir nemende, acht het feit niet wettig en overtuigend bewezen, en vraagt vrijspraak op grond dat dc getuigen niet onder eede konden worden gehoord. De verdediger, mr. W. H. Jonkers te Gorredijk, beweert dat bekl. onmogelijk zijn knecht en meid kon aansporen tot meineed en neemt aan dat zij het kwaad, dat zij be dreven, niet hebben ingezien. Hij wenscht dat de rechtbank er juist zoo over denken als de officier en bekl. zal vrijspreken. Hoooer Ondebwijs. Amsterdam. Doctoraal-examen in de geneeskunde H. Sternebcrg; theoretisch-geneeskundig examen H. J. J. M. Moetcandidants-examen in de geneeskunde J. J. M. van Bergen, A. Snoek en A.C.A.J.Wubbe. Leiden. Eerste natuurkundig examen J. Hankes Drielsma; voorbereidend examen geneeskunde J. H. Croockewit; candidaatsexamen rechten J. A. Hcysc. Tot arts bevorderd E. S. J. M. A. Fraser en J. Broese van Groenou, en geslaagd voor bet eerste gedeelte P. C. Loopuit en R. Birkhoff; candidaats examen in de rechten W. J. M. van Eysinga. Utrecht. Tiieor. geneesk. ex. I: J. W. de Vries, -I. IVcssels, G. C. Bolten en J. II. Roelants. Prop. ex. geneesk.: P. J. v.Brakel.B.BoeserenH.Waller. Canè ex. theol. II: E. J. B. Janzen. Cand. ex. rechtsw.W. van Hoogenhuijzen. Tot semi-arts be vorderd: H. C. v. d. Horst, P. J. Fret cn H. C. Folmer. Tot arts bevorderdR. L. Otten, G-roningen. Eerste natuurk. examen A. C. A. Frowein; prop. theol. J. Jellema en Tj. Stelma; candidaat in de godgeleerdheid (tweede gedeelte) H. T. de Graaf, het laatste cum laude. Door B. en W. van Delft is aan den gemeente raad voorgesteld ter benoeming tot hoogleeraar aan de gemeentelijke Indische instelling met ingang van 1 September a.s. de heer mr. -J. E. Heeres, adjunct archivaris bij het Rijksarchief te 's-Gravenhage. De jaarlijksche algemeene vergadering van den Nedcrlandschen Athletiek-bond zal plaats hebben te Amsterdam, Zondag 20 Juni a.s. des voormiddags ten 11 ure, in „Hotel de Prance" (Kalverstraat). De Storm. Men seint ons uit IJmuiden: Door den hevigen Westerstorm staat het water boven peil; er kan niet worden geschut. De uitgaande stoomschepen Dussim, Trevet- TioePrancisca Podeus, Stella en Australië worden alhier opgehouden. Het stoomschip Transvaal, naar Amsterdam bestemd, is gister avond voorgaats geweest, doch heelt geen loods kunnen bekomen en ging weder naar zee. Wij hebben heden een onderzoek ingesteld, of er ook ongelukken geschied waren in den Nieuwen Waterweg of daarvoor. Het is ons gebleken, dat hiervan gelukkig geen sprake is, wel was het water aan den Hoek buiten gewoon hoog en woei er een zware N.N. W storm. Tan de visschersvloot zijn nog geen berich ten ingekomen; de geheel e vloot bevindt zich, gelijk men waarschijnlijk weet, thans op zee. Feesten te Wildervank. De feestelijke herdenking van het 250-jarig bestaan der gemeente werd Donderdag voort gezet. Met gunstig weder aangevangen, begon het len pl. m, 6 ure tamelijk hard te regenen tot ongeveer halt negen; de lucht bleef dreigend, zoodat er van de illuminatie vau ongeveer een hur gaans niets is gekomen. Ten 5l/s uur diner voor genoodigden, ge meenteraadsleden en feestcommissie op het gemeentehuis. Tal van toasten werden uitgt oracht en een telegram van hulde aan H. M. de Koningin, die juist van het buitenland was teruggekeerd, verzonden. Donderdagmorgen ten 9 uur werd de ker- messe d'été voor de schoolkinderen geopend, die vrij gebruik mochten maken van de draai molens. A an 10 tot elf uur werd een keuring van juiapaavden gehouden om prijzen van f -40 en 8 paarden hadden zich daartoe aangegeven. 3 an den eerste was winner Marie II, van den heer J. Cock te Borgercompagnie; den tweede won Emma, van den heer Rademaher te Schild- wolde. Ie 3 uur werd er harddraverij gehouden om prijzen van f200, f75 en f25. Hiervoor waren 8 paarden ingeschreven. 1ste prijs won Cesar van H. K. Glos, te Lop- persum, pikeur J. de Boer, den 2eri pr. Nobel van H. de Viieze, te Wiidervank, pikeur S. Hettinga, den 3en pr. Florence van W. A. P. L. F. de Love, te Wiidervank, pikeur J. de Boer. Niettegenstaande het aanvankelijk betrekke- lijk ongunstige weer, waren er veel menscben op de been, de versiering was prachtig, 's Avonds was er concert, kermis, vuurwerk, illuminatie en bal en hiermede waren de feesten ter her denking van het 250-jarig bestaan afgeloopen. Eostlare herstelling. De toren van de Oude kerk te Delft, die reeds zoo menigen storm eu ruw weder heeft getrotseerd, zal eenige belangrijke heistellingen moeten ondergaan. De kosten daarvoor worden geraamd op f 35000. Werkstaking. Gisterochtend ontstond te Utrecht eene werk staking onder het personeel der Tram-maat schappij, dienstdoende op de liju Maliebaau. Oorzaak daarvan was het intrekken gedurende een maand, ingaande heden, van alle verloven en vrje dagen van het betrokken personeel. Herhaaldelijk was daarmede zoo mondeling als schriftelijk gedreigd, omdat de dienst in de Maliebaan, waar de trams uit dria verschil lende richtingen te zamen komen om gelegen heid tot overstappen te geven, telkens opont houd ondervond wegens het uiet op tijd afrijden der trams aldaar, en dit was gisteren weder het geval. Het personeel wilde echter hedenochtend niet aan het werk gaan alvorens deze straf zou zijn ingetrokken. In liet belang van het publiek gaf de directeur, die intusschen reeds eenige plaats vervangers bad gerequireerd, toe eu bepaalde dat, in stede van de opgelegde straf, aan bedoeld personeel gedurende een maand alle faciliteiten zullen worden onthouden, waarin berust werd door het personeel, dat, na een paar ritten niet gemaakt te hebben, den dienst hervatte, Nog wat op de kerfstok. Te Rotterdam is gisteren naar het huis van bewaring oveigebracht een op krukken loopend man, die, na ten gevolge van drankgebruik op het Westplein te zjn gevallen daardoor aan het hoofd verwond werd en toen hij in handen der politie geraakte, bleek gesignaleerd te zjn in het Algemeen Politieblad. Bij vonnissen der kantongerechten te Schiedam en Gorinchem werd Siij tot eenige dagen hechtenis veroordeeld. Geen werkeloosheid. Heerscht er in Friesland gewoonlijk groote werkloosheid onder de aibeiders, thans is er gebrek aan werkvolk. Het tuifmaken, maaien en hooien loopen in elkander. Tal van arbei ders verlaten den veenbaas, om te gaan hooien of maaien, zoodat er dit jaar veel minder turf wordt gemaakt. De arbeiders kunnen met den besten wil niet langer in de veenderijen blij ven, omdat maaien en hooien geen uitstel dulden. Oestercul/utir. Door dr. P. Hoek, rijks-adviseur in zaken de visscherij betreffende, moet thans een onderzoek worden ingesteld of de afdamming van het Kreekrak werkelijk de oorzaak is van het hoo- ger zoutgehalte van het water der Ooster- Schelde. Men schrijft aan dit hooge zoutgehalte het minder slagen der cultuur toe. Kersenverpachtingen. De volgende week zullen in het Goesche land weder de jaarlijksche kersenverpachtingen ge houden worden. Gestrand. Men meldt uit Veen: De Engelsche kotter Princess May, op Onrust gestrand, is door den hoogen vloed van giste ren nacht boven op de plaat gezet. Daar zit hj nu betrekkelijk zeer veilig. Het is een steik nieuw schip, 4 jaar oud, en heeft nog weinig geleden. De lading, be staande uit pitchcoal, wordt in hoogaarzen gelost, en men hoopt vandaag of morgen het schip nog in de haven alhier binnen te brengen. Schandelijk. Te Apeldoorn hebben eenige personen de laagheid gehad zekeren persoon, algemeen be kend onder den naam van ïgekke Willem", zooveel jenever te laten drinken, dat bij aan de gevolgen is overleden. Ken wonderlijk kuiken. Te Goes is een kuiken uitgebroeid met 3 pooten. Het diertje beweegt zich op zijn 3 onder danen zeer gemakkelijk tussehen zjn natuurlijk gevormde broertjes en zusjes. Pen zonderlinge advertentie. De Alfensche Kijnbode bevat de volgende curieuze advertentie Alfensche feesten. De ondergeteekenden bren gen bj deze hun besten dank aan het geachte publiek van Alfen, Aarlanderveen, Oudsboorn en omstreken voor de aan de ingezetenen dier gemeenten geleverde alom beroemde wafelen, poffertjes, enz. en blijven zich bij voorkomende gelegenheden steeds minzaam aanbeveif-n. De meeste lof moet worden toegebracht aan het antireiolulionnair raadslid den heer M. de Jorg, die, niettegenstaande hij tegen alle feeste! jkheden is (zie het verslag van de Raads vergadering, gehouden te Alfen, den 12en Mei j 1.), toch boter levert aan de kraam van de ondeigeteekenden en zelfs ook wafelen bj zich aan huis liet bezorgen, hetgeen trouwens ook vorige jaren meermalen gebeurde, voor het geval ze niet door hem in de kraam werden gegeten f Alfen a/d. Rijn, J. H. BONGERS. •10 Juui 1897. WILLEM DEKKERS. Pen slimme jury. De jury te Epinal heeft een vrouw, die haar kind van vier jaar maanden lang mishan deld en eindelijk vermoord had, vrijgespioken. De twaalf slimmerds hadden de vragen van den rechter niet begrepen, zeiden ze; ze dachten, als ze zeiden dat de vrouw schuldig was, dat zj ter dood zou worden veroordeeld, daarom zeiden ze maar: onschuldig, dan zou de vrouw- wel tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld worden. De vrouw had volledig bekend. Het volk te Epinal was zoo woedend over deze uitspraak, dat het de juryleden in het water wilde werpen. Een opfrissching zou de heeren geen kwaad gedaan hebben Gistei en is te Keulen in tegenwoordigheid van het Keizerlijk echtpaar het standbeeld ont huld van Wilhelm I. De Keizer reisde 's avonds reeds weder af naar Biiihl. Het blijkt, dat niet von Bótticher, maar dr. von Bödiker, de afgetreden president van het »Reichsverbicherungsamt", een eigenhandig dankschrijven van den Keizer en de Wilhelms orde heeft gekregen. Te Weenen wil men weten, dat Badeni dezer dagen aan een hooggeplaatst persoon verzekerd heeft, nogmaals pogingen te zulten doen om de pat tijen te verzoenen; mocht vóór den herfst geen verzoening plaats vinden, dan zal de ont binding van het parlement volgen. Men ziet daarin een uitoefening vau pressie op de meerderheid. Lord Salisbury heeft den Hertog van West- minster medegedeeld, dat volgens een bericht uit Athene aan den Griekschen gezant de ont ruiming van Tliessalië is begonnen. Uit Kanea wordt aan de Standard bericht, dat een Russische torpedoboot de Kretenzische afgevaardigden naar Akrotri overbrengt, waar de onderhandelingen met de admiraals zullen plarts vinden. Christenen, die te Kanea zijn aangekomen, berichten, dat onder de hoofden der insurgenten oneenigheid is uitgebroken. Een deel van hen houdt hardnekkig vast aan de vereeniging met Griekenland. Te Kandia zijn verscheiden winkels van Chris tenen geplunderd. De daders zijn gearresteerd. Ook het Engelsche Hoogerhuis heeft besloten in corpore deel te nemen aan den plechtigen dankdienst ter gelegenheid van het jubileum der Koningin. De Times verneemt uit New-York dat noch de boodschap van Mc. Kinley aan den Senaat, noch het rapport van Sherman licht verspreidt over de annexatie van Hawaii. Sherman zegt alleen in zijn rapport, dat andere voorstellen, als een piotectoraat over of een bondgenootschap met Hawaii, onuit voerbaar zijn gebleken. De Tribune zwjgt over het plan; de New- York Herald verdedigt, andere bladen bestrij den de annexatie, omdat daarachter liggen finan- cieele knoeierijen. Indeidaad, is de aanleiding niet ver te zoeken. Sinds lang spelen de Amerikaansche suiker- handelaars den baas te Hawaii, en alleen hun drijven is voortdurend op annexatie door de Vereenigde Staten gericht geweest. De vorige president, Cleveland, was te recht schapen om zich er voor te spannen. Volgens de Morning Post wordt de beweging tegen de annexatie sterker, vooral om de over haasting, waarmede de quaestie wordt behan deld. BERLIJN, 19 Juni. Naar de morgenbladen melden, herinnerde de keizer, toen hij in de Gürzenichzaal de toast van den eersten burge meester van Keulen beantwoordde aan den tijd, dien zijn grootvader en vader onder de burgers, van Keulen hebben doorgebracht. Hij dankte de vaderlandslievende burgerij, prees den grooten vooruitgang van Keulen, en verzekerde, dat hij de paden zou betreden, door zijn grootvader ingeslagen, doch den vrede zal handhaven, die heerscht, zoolang er een Buitsche keizer bestaat, dat hij voor de Duitsche rechten zal opkomen en dat den Duitschen handel en nijverheid op de wereldmarkt zal beschermen. PRETORIA, 19 Juni. De regeering heeft aan den Volksraad het antwoord medegedeeld op de bezwaren van den heer Chamberlain tegen de immigratiewet en andere wetten. Het antwoord, dat dagteekent van 7 Mei be toogt dat, hoewel de conventie van Londen de vrije immigratie van Engelschen en andere vreemdelingen in Transvaal bepaalt, de regee ring der Z.-A. Republiek het recht behouden heeft misdadigers, melaatsehen en andere wei nig wenschelijke personen uit het land te zetten. De immigratie-wet is niet in strijd met de conventie en de internationale overeenkomsten geen enkele vreemde mogendheid werd er over gei-aadpleegd. Het voorstel van Chamberlain, de zaak te doen regelen door den Engelschen agent te Pretoria en den vertegenwoordiger van Enge land is hoffelijk afgewezen. De overige bezwaren van Chamberlain tegen het uitleveringstractaat en andere overeen komsten tussehen Transvaal en Nederland, en de toetreding van Transvaal tot de Roode Kruis- conveniie te Genève, zijn onderzocht en met glans afgewezen. De regeering ondersteunt bij den Volksraad het beginsel der arbitrage en prijst Zwitserland ais den gewenschten arbiter aan, om de han gende quaesties tussehen Transvaal en Groot- Brittanje op te lossen. 19 Juul. STAATS LEENINGEN. Vorige Heden. Laagste Nederland. pCt koers. koers. Cert. Ned. W. Schuld 21/2 89 881% Hongarije. 101 Yb Italië. Inschr. 1862/815 88% 883/s Oostenrijk. 85H>/kj 86 85% 853/g Poitugal. 22 22% 331/i 337/8 Rusland. IO41/4 '10413% Spanje. Buit. Pp. pes. 60004 591/4 591/4 Turkije. 89i/s PUOV. en STED. LEENINGEN. Amsterdam 18613% IOO1/4 100% dito 1886/IS90 3i/s 100 97 HYPOTHEEKBANKEN. Alg. Ilyp. Bk. Pbr4 IOII/4 Hol!, ilyp. Bk. Pbr4% 100 Rott. Hyp. Bank Pdbbr. 4 1011/, 100% HANDELS- en CULTUUR ONDERNEMINGEN. Cuit. Mij. Vorstenlanden Aand. 50 136% 137% Deli Cult. Mij. Aar.d 144% 144% 4273/é, 426 Mij. t. Expl. Petr.br, Aand. 760 772 Ned. Petr. Mij. Aand 82 80 SPOORWEGLEENINGEN. Holl, IJz. Spoorw. Aand 106% 106% 103 1033/8 Baitische Sporen3 03i/a 031/is 12% 12% 8U/4 813/4 Adjust Obl4 48Vs 48% Atl. Pac. C. v. Trustb •175 g. 175% g Cent. Pac. Aand4 9% •10% Denv. Rio Gr. C. v. A 10% 10 61/4 0% B. v. en A. Ned. Mij. Sub. Belt 59 593/4 Miss, K. en T. C. v, A. ex. 12 12% 82% 82 i/s 58 W. N. Y. Pens. C. v. A -51/lS 5 Vis W. N. Y. Mortg. Bonds5 461/s T RAM WEGMAATSCHAPPIJEN. Rott. Trarnw. Aand 200 118 LOTEN. Theissloten4 118% 1181/16 Oostenrijk Staats!. 18544 132 1233/4 100 33 32 Turksche Spoorwegloten 3 253/4 KOERS VAN HET GELD. Prolongatie .3 pCt. Koers van het Geld Beleeng. pCt. Wisselkoersen te Rotterdam. 19 Juni. Londen kort f -12.07 Disc. 2 pCt. Parijs j - 48.07% 2 Antwerpen - 47.92% 3 Pryzen van Coupons. Amsterdam, 19 Juni. .Met. Pap. p. II. 21 f 21.10 Russen in G. R. Zïlv.Jan.21 21.1214 Russen in Z. R. Engelsche per 11 60 Polen p. Zilv. R. Eng. met affid.11.90 Portugeesche Fransches 47.50 Belgische47.50 Div. in Reichsm.. 58.85 Hainb.-Russen.1.22 1.901/s 1.25 H Spaansche buitl. m franken p. Juli 47.60 Spaansche binnl. in piasters1.74 Amenk. Doll. G. 2.46 Me*. Dollar t 1.14 SCHIEDAM, 19 Juni. De Noordster, kapt. C. Noor- dijk. is van Maassluis teruggekeerd. Het schip zou naar zee vertrekken, doch heeft dit met het oog op de hooge zeeen niet gedaan SUNDSVALL, 18 Juni Ladende: s.s. Senior, kapt. H. J. G. Verbeek, voor Schiedam.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3