k if m Kerk en School. Ned. ÏÏerv. Kerk. Landbouw en Teeteelt. I Gemengd Nieuws. Koloniën. Yissclier ij. Scheepvaart. Handel. Juli. j Sept. s 3 Kt i 1 H h fl I-K' rtoeeatcbegrooting 1896, twee wijzigingen der ge- Iceatebegrooting 1897. poot den voorzitter wordt nog medegedeeld dat j Bakker heeft berielit dat hij zijn benoeming aan neemt en dat de erfpachts-voorwaarden zijn aange nomen door ben, aan wien gemeentegrond in erf pacht was toegekend. De vergadering wordt hierna gesloten. j Beroepen: te Loosdrecht, W.Zijlstra.teWad- dingsveen; te Cillaarshoek e.a., E. U. Schallenberg, naud te Kralingen. Bedankt: voor Streefkerk, door J. de Yisscr Sü., te Brakelvoor Metzlawier, door L. ileeth, te Sorra- Gerep. Kerken. Bedankt: voor Kamerik. door J. R. Langen, te Oïdenbroek a/d Yelnwe. R.-K.Kerk. Benoemd: tot aartsbisschoppelijk inspecteur van het R.-K. bijz. onderwijs in het dekenaat Utrecht, B Sinnige, pastoor te Oudenrijn; tot kapelaan te Benmid, F. C. M. van Yilsteren; tot id, te Laren, y J. de Laat: tot assistent te Doesburg, B. A. Nieuwenhuizen. Del&ndbouw-tentoonstelling, die van 2 tot 5 Augus tus te Steenwijk gehouden zal worden, belooft be langrijk te zijn. Vele inzendingen van paarden, rundvee, pluimge dierte, planten, werktuigen voor landbouw en nijver heid zijn toegezegd. Het terrein wordt 's avonds electrisch verlicht. Onder de inzendingen zal vooral de aandacht verdienen de radiator, ingezonden door de maatschappij Volta te Rotterdam. Dit werktuig, dat reeds verleden jaar door zijn vernuftige werking velen getroffen heelt, is nog verbeterd. Deze radiator die in de zuivelbereiding een omkeer zal brengen, in werking te zien, zal wel der moeite waard zijn. Kool- en Huishoudschool te Groningen. In de Donderdag gehouden Raadszitting te Groningen weid een en ander medegedeeld omtrent de plannen tot oprichting van eene kook- en huishoudschool aldaar. Van de heeren mr. R. Feith, piof. dr. A. F. Holleman en P. J. Vos was namelijk een verzoek ingekomen om een jaarlijksche subsidie vau de gemeente san f500 voor de door hen op te richten naamlooze vennootschap »De Groninger kook- en huishoudschool". In hun adres zeggen ge noemde heeren, dat een kapitaal van f 12,000, voldoende voor de op- en inrichting en voor bedrijfskapitaal, bijeen is. Het doel der vennootschap zal niet zijn winst te behalen, want in geen geval zullen de aan deelhouders meer dan 4 pCt. dividend mogen genieten. Op den voorgrond staat hel openen eener gelegenheid, ook voor on- en minver mogenden, om practisch onderricht te ontvan gen iu de moeilijke kunst van koken en huis houden, een doel, dat moeilijk te bereiken is, als niet ook van andere zijde financieele steun wordt verleend. Het verzoek is aan B. en W. verzonden, teneinde den Raad vau advies te dienen. Tentoonstelling in het goudsmidsvak. Het bestuur der Nijverheiilsvereeniging voor goud- en zilversmeden te Schoonhoven heeft zich met het bestuur van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem in verbinding ge steld, ten einde uit de verzameling van genoemd Museum het materieel te ontvangen, om gedu rende de vacantie in de lokalen der teeken- school te Schoonhoven eene tentoonstelling op het gebied van het goudsmidsvak te houden. Deze tentoonstelling zal omvatten: Oorspron kelijk drijfwerk als ook galvanoplastische repro- ductiën van bijzondere werkstukken, proeven van bewerking op het gebied der incrusatie, van niellé en van het email, afbeeldingen van oude zilversmidswerken, ontwerpen, teekeningen •en photographiën van nieuwe werken en ver der eene verzameling teekeningen eu werkstuk ken der leerlingen van de aan bet museum verbondene school voor Kunstnijverheid. Door het Haarlemsche museum werden in de laatste tyden kleine vaktentoonstellingen georganiseerd in verschillende industrieele plaat sen van ons land. De laatste werden gehouden in Helmond eu Almelo en de directie van het museum is steeds bereid met belangstellenden die een tentoonstelling voor de industrieele ontwikkeling hunner omgeving wenschelijk ach ten, in onderhandeling te treden. Een toestand van vervuiling. Vrouw Molema uit de Rustenburgerlaan, te Haarlem, van wiens ongelukkigen toestand wij reeds melding maakten, is gisteren naar het St.-Elisabeth's Gasthuis overgebracht. Dit had heel wat voeten in de aarde. Dokter Van Linden van den Heuvel had de opdracht een onderzoek in te stellen naar den toestand. Wetende hoe het er in de woning uitzag had dit voor hem als mensch nogal eenig be zwaar, doch de geneesheer aarzelde niet en vond bij zijn binnentreden de vrouw als een bal ineengerold op den grond. Het verwilderde haar Stak boven den bol uit; hij raadde haar aan 2'jn raad te volgen en zich in een gasthuis te laten opnemeD, waartegen eerst zeer veel be zwaar werd gemaakt, met het oog op de meu beltjes, die dan onbeheerd zouden bly ven, doch toen politietoezicht was toegezegd, stemde zy toe. Per brancard werd zij toen overgebracht. Bij aankomst in het gasthuis was de vrouw totaal uitgeput, zoodat haar, alvorens tot het hoogstnoodzakelijke baden kon worden overge gaan, Spaansche wijn moest worden toegediend. Niet minder dan twee baden waren noodig ora een zeer voorloopige reiniging tot stand te brengen. De pleegzusters hadden handen vol werk daarmede. De baden waren zwart van het ongedierte en haar lichaam was vol open plekken. De vrouw werd te bed gebracht en toonde zich hoogst dankbaar. Of zij in het leven zal blijven is, de groote zwakte in aanmerking genomen, de vraag. Kermis-pret. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft te Roermond op de Markt een hevige vechtpartij plaats gehad tusschen J. II. Lutgens, J. H. E. Lutgens, beiden van beroep harmonica spelers te Roermond, en Max Achilles en zijn knecht C. W. Heller die te Roermond op de kermis met een luchtballon zijn, waarbij Max Achilles een snede van 3 cM. diepte in den hals en dertien sneden over rug, borst en armen bekwam, die allen door den doctor moesten worden dichtgenaaid. Zoo iets noemt men te Roermond kermis-pret. Slecht op de hoogte. Ter secretarie te Loosdrecht heeft het geval zich voorgedaan, dat van een aanstaand echt paar de bruid niet wist, waar zij is geboren, en niet juist wanneer. Evenmin kan de familie, (hare naaste bloedverwanten zijn overleden) hieromtrent voldoende inlichtingen geven, 't Zal heel wat voeten in de aarde hebben eer deze zaak behoorlijk geregeld is en het huwe lijk kan worden voltrokken. Ook eene aanbeveling Aan een kiezer te Hellevoetsluis, een bejaard man, werd gevraagd, waarom hij op den eaudi- daat der antirevolutionnairen in het district Brielle, den heer Staalman, had gestemd. Ant woord «omdat hij in een huisje van mij geboren is. D V erhiesingshumor. Een eigenaar-Hg vooival in een der stem- bureaux op ji. Dinsdag te 's-Giavenhage. De heeren stemopnemers zaten aan een afzonder lijk tafeltje smakelijk een plat du jour te ge bruiken, die de voorzitter zoo welwissend was zijnen adsistenten aan te bieden en welke spij zen door zijn huisknecht in een mand naar het lokaal waren overgebracht. Terwijl de pre sident zich voor enkele oogenblikken verwijdeid heeft, meldt zich een kiezer aan. Al kauwende, het servet aan den hals, nemen de heeren stem opnemers aan de stemtafel plaats. Maar nu moest een hunner als voorzitter fungeeren en kwam men een slemopnemer te kort. Fluks werd 's voorzitter's bediende, die juist een llesch wijn ontkurkte, opgeroepen als stemopnemer hulp te verleenen, waartoe bij als spaarbank- kiezer trouwens bevoegd was. Ongelukken in de Alpen. Het touristenseizoen is aangebroken en daar bij ook ongelukken in de bergen. Zondag zijn in de Alpen reeds twee bergbeklimmers om gekomen. Een boekdrukker uit Buchs viel in een afgrond dood. Ziju lijk is naar Zurich ge bracht. Twee jonge kappers begingen het onverant woordelijke vraagstuk om zonder gids in den nacht den Piiatus te beklimmen. Een hunner gleed uit en viel honderd meter naar beneden. Hij bleef op de plaats dood. Zijn makker bracht den geheelen nacht bij het lijk door. Gruwelijk. Te Parijs heeft een vijftienjarige jongen zijn vader vermoord. Eerst gaf hij dezen, die aan een bureau zat te schrijven met een kuuppel een slag op het hoofd, zoodat het bloed te voorschijn kwam. Toen haalde hij een lang mes en er ontstond een verschrikkelijke worsteling, die met den dood van den vader, door vijf-en-twintig mes steken getroffen, eindigde. Daarna stak de jon gen zichzelf het mes in het lijf. Toen de politie kwam, vond zij de twee licha men naast elkaar en de kamer overal met bloed bevlekt. De moordenaar kon worden bij- gebraeht en kreeg daarna hevige toevallen. Hij heeft blijkbaar een aanval van razernij gehad. Steeds verdiepte hij zich in het lezen van moord-verhalen en bloedige tooneelen en had reeds meermalen het plan te kennen ge geven zelf te zullen «handelen". De vader sprak hem altijd voor; «hij zal verbeteren", zeide de arme man telkens. Ken zware dag. De badplaats Oslende beleefde dezer dagen een veelbewogen dag. Tegen vijf uur zagen de inwoners een grooten luchtballon met drie reizigers op vijftig meter van den bodem boven de stad drijven. De mand kwam herhaaldelijk met de daken der huizen in aanraking. De ballon werd snel naar zee gestuurd. Alles liep uit naar het strand, waar weldra tien duizend personen angstig het luchtschip nastaarden. De ballon stortte weldra in zee, de reizigers werden door een sleepboot die juist naar de haven terugkeerde, gered. De ballon was te Brussel opgestegen. Spoedig daarop ontstond er een scheur van honderd meter in den dijk en op hetzelfde oogenblik stortte het gebouw «Konstantinopel", waarop een tweede verdieping werd gezet met donderend geraas in. Niemand bekwam letsel. Grootste diepte der zee. Zooals iedereen weet, heeft ook de zee haal laag- en haar hoogland, en verschilt de diepte aanmerkelijk op de eene of andere plaats. Tot heden meende men dat het poolbekken niet veel dieper was dar. 400 M., doch na Nansen's tocht is gebleken dat benoorden de 79 graden reeds grooter diepte gepeild wordt, waardoor men veronderstelt, dat om de pool geene zee met eilanden is te vinden, maar wel een diepe zee. De giootste diepte is volgens M. Marray aan getroffen bij de Kermodec-eiianden (bij Nieuw- Zeeland), alwaar het dieplood 9279 Meter aangaf. Tot op heden meende men de grootste diepte gevonden te hebben in de Stille Zuidzee bij de Japansche kust. Deze bedroeg 8500 Meter. Afj'eli. Aan van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en Onderhoorigbcden ontvangen telegram men woidt door do Java Ct. liet volgende ontleend Den Hen Mei trokken 2 compagnien uit LhoDg naar het gebergte en geraakten op de grens bij' Kloewang in vuurgevecht met een vijandelijke bende, welke den weg over dat gebergte naar Daja bewaakte, waarbij de le luitenant der infanterie J. van Roon levensgevaarlijk en de Europeesche fuseliers De Groot (alg. stamb. no. 37190), Van der Linden (alg. stnmb, no. 3763) en Bergmans (alg. stamb. no. 39389) niet levensgevaarlijk gewond werden. Den 12den en 13den Mei zouden de in Lhong gelegerde troepen terugkecren. Van de opgelegde boeten zijn 20.000 dollars vol daan, terwijl van de resteeiende schuld 5000 dollars werden kwijtgescholden en de overblijvende 5000 dollars vóór Februari van bet volgend jaar moeten afbetaald zijn. In den nacht van den 13en op den 14en Mor is een colonne van Indrapoeri opgerukt naar dc opge richte Vijandelijke versterking Kemiri inde moeOkim Lamlenbt, waarbij dc vijand, na handgemeen drie dooden. benevens zeven geweren in onze handen achterliet; later vielen nog twee vijanden met hun wapens in een hinderlaag. Daarna had een vrij hevig vuurgevecht met den talrijken vijand plaats, waarbij aan onze zijde de Europeesche sergeant der artillerie Snijders (alg. stamb. no. 35088) sneuvelde, terwijl niet levensge vaarlijk gewond werden de Europeesche sergeant Honingh (alg. stamb. no. 38316), de inlandsche fuse lier Kertodikromo (alg. stamb. no. 47380), de Euro peesche sergeant der infanterie Schneider (alg. stamb. no. 38666), de Europeesche korporaal der infanterie Vincent (alg. stamb. no 26200) en de Europeesche fuseliers Lava (alg. stamb. no. 42220) en Vintner (alg. stamb. no. 43414); de laatste vier bekwamen klewanghouwen. In den namiddag van den 14 Mei vertrok naar Kroeng Raja, tot vestiging van een post, een ge mengde compagnie van vier officieren en 150 minde ren, een detachement vesting-artillerie voor de be diening van twee kanonnen, en ambulance-personeel med één officier van gezondheid. In den nacht van den löen op den 16en Mei ruk ten van Indrapoeri 4 compagnien uit, waaronder die die met repeteergeweren, terwijl den 16en 's ochtends een compagnie met cavalerie en artillerie volgde; onder zeer hevig vijandelijk vuur werd de sterkste benting in Glieng op den Tjot Glê stormenderhand genomen, waarbij de kapitein der infanterie H. Jacobs cn 16 minderen sneuvelden. Gewond werden de kapteins der infanterie G. M. P. Schener eu J. N. C. baron van Heerdt, heiden levensgevaarlijk; de le luitenant der infanterie J. A. Jansen en de 2e luitenant van dat wapen H. A. Messemaeekers van de Graaff niet levensgevaarlijk, zoomede 44 onderofficieren en minderen, deels wel, deels niet gevaarlijk. Dc vijand liet in onze handen achter 36 dooden, waaronder de Europeesche deserteur Pauwels, hene vens 11 achterland- cn vele voorlaadgowercn. De zaalt-Hoolboom. Aan den le luitenant der artillerie L. A. F. Kool boom is gratie verleend van de straf van drie maan den gevangenis, waartoe hij ter zake van „onwillige berooving van menscbenlevens, gepaard aan het on willig toebrengen van kwetsuren uit onvoorzichtig heid, onder verzachtende omstandigheden" is veroor deeld bij sententie van het Hoog Militair Gerechts hof van 29 Januari met verbetering van het vonnis van den krijgsraad te Kotta Radja van 26 Aug. 1896. De luitenant Hoolboom zal volgens de Soer. Ct. weldra met buitenlandsch verlof gaan. Hij wil in Europa zich trachten to bekwamen voor leeraar in het Middelbaar Onderwijs, omdat hij vreest dat het ongeluk, dat hem getroffen heeft, het doen vuren op eigen troepen, hem waarschijnlijk in zijn militaire loopbaan zou kunnen schaden. BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement. Benoemdtot ass.-res. van Toeban (Rembang), W. F. L. Boissovaintot ass.-res. vau Meester Cornelis (Batavia) J. R. Couperus. Verleend: een jaar verl. naar Europa, aan den raadsheer in het hoog gerechtshof mr. W. A. P. F. L. Winekel; een tweej, verl. naar Europa aan den leeraar te Batavia, P. Inklaar. Ontslagen eerv. de hoofding. le kl. bij den Water staat A. D. J. Grocnemeijer en dc griff, van de landraden te Makasscr c. a., L. Plat eerstgenoemde op verz. en laatstgen. weg. volbr. diensttijd. Ontzet wegens wangedrag uit zijn ambt, het lid van den landraad te Menado B. Thomas. Militair Departement. Bevorderd: hij het wapen der infanterie: tot kol de luitenant-kolonel P. L. A. Collard; tot le luiten., dc 2e luitenants J. van Hettinga Tromp, K. F. Koeh en H. Houtzagerstot dir. oft. van gez. le kl. hij den mil. geneesk. dienst de off. van gez. le kl. dr. A. J. Helfrich; tot kap.-kwartm. bij do mil. adm, T. Gcrdes Oosterbeek (ged. in Nederl.) en 0. F. Reimmann. Ontslagenop verz. en met pensioen, de kapt. der inf. A. N. A. Pauli; idem de kapt. der inf. B. J. TjaBsens Keizer. KRALINGSCHE VEER, 48 Juni. Hedenochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 29 winterzalmen en 202 zomerzalmen, waaronder 1 St Jacobszairn, die 90 c. tot f4.35 per i/s kilo opbrachten. SCHEtEN1NGEN, 18 Juni. Volgen telegrafisch be richt uit Leiwich, is door de bomschuit Be Drie Ge broeders van den reeder B. v. d. Zwan, alhier afgezonden 45 ton nieuwe Hollandsche haring, welke vermoedelijk lieden te Rotterdam aankomen. SCHEVENINGEN, 48 Juni. Gisteravond en lieden werd van IJmuiden en Nieuwediep aangevoerd 200 mand veische viscli. Aan liet strand kwamen 3 bom schuiten met liaar vangst Taibot gold f3 tot f6, tongen fü.40 tot f 0.75, griet f0.50 tot fi.50, groote zeehanen f0.50 tot f4 per stuk, schol f2 50 tot f 4.50, scharren f2.50 tot f0 en zeehanen f 1.75 tot f2.50 per mand. MAASSLUIS, 18 Juni. Binnengekomen van de haring- vicsohenj MA 451 de Eujter. scb. L. v. Dijk, met 126 kantjes haring; van de beugvissclierij MA 24 Zee- en Landbouw,, sell. C. Hollaar, met 50 ton zou- tevisch. IJMUIDEN, 18 Juni. Heden kwamen hier binnen 5 kotters en loggers met 80120 tongen, 35 gr. tar botten, eenige kleine tarbotten en grieten, 35 mand jes rmdd. schol, 42—30 mandjes kl. schol, 58 mand jes schar en 23 mandjes poonen. De prijzen waren: gr. tong 55—70 c., nndd. en kl tong 20 40 c, gr. tarbot f5.73f 8.25, kl. tarbot fl 60f2 10, midd. schol per mand f3 45f6.75, kl. schol p. ind. f 4.40 f2.80, poonen p. md. f5 75f6.60, schar p. md. f2.45—mo. Vhscherij in de Noordzee. Volgens het Dagblad, van Wilhemshaven is de visch in de Noordzee aan liet afnemen. Dit verschijnsel wordt zoo laat dit blad verder uit bevestigd door onze (Duitsehe) visschers, die vooral dit jaar een vermin dering in de giootte constateerden, zoodat op de markt te Geestmunde dan ook slechts visch van geringe afmeting werd aangebracht. Dit doet zich met alleen ten opzichte van de tongen voor, maar ook de schelviseh ondergaat hetzelfde lot. Slechts zelden worden van deze laatsten nog exem plaren 1e taille bekomen. Ook de reizen met de visch-stoomschepen hebben dit jaar niet veel opgeleverd; 4 dezer schepen, welke onlangs cr voor een tocht van 8 a 10 dagen op uit waren gegaan, hebben slechts 44,000 pond schelviseh van dezen tocht thuis gebruikt. De vermindering van deze visclisoort is een gevolg van de jacht daarop, meer dan vroeger, door de llelgolandsche visschers gemaakt. Vroeger was het geen zeldzaamheid, dat zij in de nabijheid van hun eiland een 100-tal groote schelvisschen vingen; nu zijn zij verplicht zich dikwijls met zeer onbeteekenende uitkomsten tevreden te stellen. Het is een algemeen aangenomen en geconstateerd feit, dat de afneming in grootte van de tongen en van de schelvisschen voortvloeit uit de misbruiken, welke zich bij de visschenj in de Noordzee voordoen, voornamelijk van den kant der vischstoomschepen, vooral van dien dei Engelscho. Het zou te vvenschen zijn zoo besluit vermeld blad dat door inter nationale vereenigmgen maatregelen worden getroffen, om tijdig in dezen verkeerden staat van zaken ver betering te brengen. Politietoezicht. Van 1 Juli aanstaande tot ultimo October daaraan volgende zal het politietoezicht op de visschenj in de Noordzee, zoowel wat betreft het visschen in de territoriale vvatertn als de diep-zeevisscherij, worden uitgeoefend door IJr. Ms. schoener Bonaire, Dolfijn en Argus. St- Ct.) Hoogwater te Schiedam. Juni 20 v.m. 8 05 n.m. 8.34 v 21 8.52 9.19 22 9.39 40.06 Hoogte in M. N. A. P. van het Hoogw. te Hook-Van-Holland. Juni 20 v.m. 0.88 M.n.m. 0.60 M. b 21 a 0.82 j 0.56 22 0.77 0.54 Zon en liaan. Zonsopgang Juni 203.39 v.m. ondergang 8.24 n.m. v 213 38 8.25 22: 3.38 8.25 Laatste kwartier 21 Juni. Nieuwe Maan 30 Juni. HET WËSTLAND, 17 Juni. Op de veilingen van gisteravond werden alhier de volgende prijzen besteed: witte asperges 16 a 26 ct blauwe 10 h 15 ct. per bos, aanvoer ongeveer 1300 bos; aardbeien 16 a 23 c. per kiloaaidappelen f2.40 a 2.00 per kin; perziken 15 a 28 ct., komkommers 7 a 12 ct. per stuk. PARIJS, 18 Juni. Tarwe. Loopende maand fr 23.50, volgende maand fr. 23.75, Juli/Aug. fr 23.60, 4 laatste maanden fr. 22.20, vast. Rogge Loopende maand fr 44.25, volgende maand fr 14.25, Juli/Aug. fr. 14 25, 4 laatste maanden fr. 13.75, kalin. HAMBURG, 18 Juni. Petroleum loco 5.55, biief, dito -.geld. Spiritus per Juni/Juli 19i/s» Aug/Sept. 19%. Stemming: kalm. BUDAPEST, 18 Juni. Tarwe kalm maar prijshoudend. BERLIJN, 48 Juni. Spiritus. Loco 40.80. LONDEN, 18 Juni 6 Tarweladingen aan de kust ten verkoop aangebo den Aangekomen 2. ANTWERPEN, 18 Juni. Tarwe prijsh Amerik. fr. 15% a fr. 161/3, La Plata fr. 16 a fr. 18; Donau fr. 14% a fr, 17V4- Mais vast. Amerik. Mixed fr. 7% a fr. La Plata fr. 6% a fr. 8%Odessa fr 10 a fr. Petroleum kalm loco fr. 16, Juni fr. 16, Juli fr. 16 Amerifeannsche Goederenmarkt. NEW-YORK, 18 Juni. Slotkoersen: Juni Tarwe Maïs 18 juni 70 24% 17 Juni 69% 24* 18 Juni 687/8 25% 17 JuniliS juni 68 64% 247/3 26 17 Juni 64Va 26 ii i Ajf KA v V l

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 7