51"* jaargang. Dinsdag 22 Juni 1897. i°. 9350. herschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Kennisgeving. FËUILLtiTON. GROOTVADER^" UITGEVER: II. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n n omliggende plaatsen, p. kwart. -1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nommers. 0.02 BUREAUBOTKKSTBAAT TO, Teïephoon Jfo. 133. Advertentieprijs- van 1—5 gewone regels met inbe grip van ecne Courantf 0.52 Iedere gewone regel meero.lO Bij abonnement wordt korting verleend. D£ BURGEMEfSTER VAN SCHIEDAM, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen: Dat de kohieren voor de belasting op bedrrjfs- en andere inkomsten, No 5 en G dezer gemeente, over het dienstjaar "1896 97. door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den dOden Juni 1897 executoir verklaaid, op heden aan den ontvan ger der directe belastingen, ter invoidering zijn over gemaakt. Voorts wordt bij deze lierinneid, dat een ieder ver plicht is, zijnen aanslag op den bij den wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van ses wéken ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag belmoren te worden ingediend. En is hieivan afkondiging geschied, waar het be hoort, den illsten Juni 1897. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. Algemeen overzicht. Schiedam, 21 Juni '97, Den 20en Juni 1837 ovei leed koning Willem IV van Engeland. Zijn nicht Victoria, dochter van den hertog van Kent, toen 18 jaar oud, volgde hem op. Zestig jaren lang draagt zij thans de Engelsche kroon, en bij die koninklijke heeft zich gevoegd de keizerlijke kroon van Indië. Heeft het Engelsche volk, heeft de wereld reden om met dankbaarheid terug te zien op liet lange tijdvak van haar regeering? Het is niet gemakkelijk die vraag terstond te beantwoorden, waar het geldt de draagster der Kroon in een bij uitstek constitutioneel rijk als Groot-Britannië en Ierland. Veel is gedurende haar regeering gebeurd. Engeland, reeds een der machtigste rijken, heeft zicli de eerste plaats weten te vetoveren in de rij der landen, die naar de suprematie over den aardbol dingen. Vóór zestig jaren -reeds een groote koloniale mogendheid, is nochtans het aantal Britsche koloniën van 32 gestegen tot 65. Ontzaglijk is de uitbreiding geweest van Engelands han del, industrie en scheepvaart. En als prima inter pares staat Engelands vorstin thans bovenaan onder de beerschers der volkeren. Aan veel van wat geschied is, heeft koningin Victoria part noch deel gehad, bij opper vlakkige beschouwing althans. Maar streng constitutioneel, staande boven de partijen en raadptegende mannen van verschillende inzich ten, alleen om den wille der belangen van het land, kiezende haar raadslieden met wys be- Roman door Jonas Lie. 21) ï7oo vlug als je maar kunt," herhaalde Paul. »Je weet, Ingwald, je blijft dezelfde of je in Amerika of Australië zit of hier. Alleen je om geving is anders." «Ja, maar in een vreemd land schiet je meer op. Ik meen het, hoor, 't is me ernst, ik heb de heele vacantie zitten blokken, dag en nacht. En in den eerstkomenden winter maak ik, dat ik op do technische school ben." «Nu ja, in de boeken neuzen kun je overal,' viel Paul in. «Maar het land, waar je komt, moet je opnieuw gaan bestudeeren. Je eigen land ken je natuurlijk als een boek, dat heb je in je opge nomen met de moedermelk, dit land dus ken je zoo door on door, als je nooit een ander zult kennen. Ik raad je sterk af in den vreemde te trekken. Hier ben je thuis, 't zal je heusch niet meevallen, geloof me." ïEi wat." Ingwalds's oogen fonkelden. «AU ad ik het er tienmaal slechter dan hier, weg wil ik en weg zal ik." nik kom nog met een appél op het goede ge heugen van den heer inspector," viel hem Paul in de rede, terwijl zijn oog over don tuin en de ven ters ging, «De Sü lermannsche erfenis, die nu gedeeld is abn, kleine Tenia zit in den toren der jonkvrouw leid en met terzijdestelling van persoonlijke sympathieën of antipathieën, heeft zij door ernstigen en onvermoeiden ai beid, gepaard aan een veelal juist inzicht in Britsche belangen, Engeland weien te maken tot het toonbeeld van ?en democratisch-monarclialen staat. Ook ten opzichte der constitutionele mo narchie, in de eerste plaats in Engeland, maai ook als voorbeeld voor alle landen met gelijken regeeringsvorm, zijl haar verdiensten groot geweest. Het huis Hannover heeft \óor haar nooit de liefde des volks weten te winnen; integendeel had bet wangedrag der drie George's en van Willem IV de monarchie in minachting Ge bracht. En thans Nergens voorzeker rust de mo narchie op hechter grondslagen dan in Enge land, nergens bestaat inniger gevoel van loyauteit en liefde voor het regeerende huis dan in het Britsche weieldrijk. Het Engelsche volk viert feest, het huldigt zijn hoogbejaarde vorstin, en de gansche wereld voegt haar hulde bij die van Harer Majesteits getrouwe onderdanen. De feestelijkheden in Engeland zijn gisteren op waardige wijze begonnen met plechtige dankdiensten in de Westminster Abdij, de St.- Margaietha-kerk en de St -Pauluslterk. Ook in de katholieke kathedraal weid een plechtige mis gecelebreerd. Zaterdagavond is voor het kasteel van Wind sor in tegenwoordigheid der Koningin, van Keizerin Frederik en andere leden der konink lijke familie een militaire taptoe met fakkels gehouden. Vrijdagavond werd den ministers der ver schillende koloniën een feestmaal aangeboden door de leden van het Imperial Institute. Daar werden de ministers der Britsche ko loniën toegesproken door den prins van Wales, waarna ook lord Salisbury en lord Roseberry het woord voerden. De groote beteekenis van Groot-Brittaanië als koloniale mogendheid kwam hier bijzonder sterk uit. De hertog van Cambridge heeft de betrek kingen tussohsn Engelschen en Hollanders be sproken op liet jaarlijksche Zuid-Afrika-diner, dat door hem werd gepresideerd. De hertog drong aan op een politiek van wederzijdsche concessies tusschen Engelschen en Hollanders. Beide rassen zijn veel minder krachtig wanneer zij gescheiden handelen. Daarom behoorde vriendschap tusschen hen te bestaan. Sir John Gordon Sprigg, de eerste minister der Kaap-kolonie noemde in zijn antwoord den toestand van Zuid Afrika gunstiger. De heerschappij der Koningin behoorde te worden gehandhaafd door versterking der marine, zonder daardoor de staten van het binnenland te bedreigen. te naaien," viel hij zich zeiven in de reden en hij liep naar de schuur om haar mee te krijgen. «Grootvader vindt het zoo aardig als jij er bij zit. Dat schijnt gunstig op zijn geheugen te wer ken. Op de stemming daar komt het juist aan. Mij dunl.t, wij moesten samen gaan wandelen, dan krijgen wij hem wel aan het praten. Want wezen lijk, het is mij veel waavd wat uit hem te krij gen hoe kwam, vraag ik maar bij mij zelve, die familie SbJermann aan haar fortuin De stichter van dien rijkdom heeft naar ik hoop zijn leven in de gevangenis geëindigd, 't Is al een heoi zon derlinge geschiedenis, er loopt ook nog een liefdes historie onder door. Of wi! je het liever niet hooren 7" Wel neen, 'tis immers alles even akelig om te hooren. Laat ons over wat anders praten." Zij legde haar naaiwerk weg en volgde hem. sik wi! maar een enkelo opmerking maken," zeide hij en liet de oogen op haar rusten terwijl zij over de binnenplaats ging. «Nu?" zij blaef staan, nik heb nooit iemand zoo zien gaan, zoo merkwaardig.onbegrijpelijk jij loopt niet, je springt nietje, je «Maar ik kom toch verder, wil je zeggen", zeide zij lachende. «Paul moet publiek hebben, grootvader", zei zij plagend en zette haar hoed op. «Nu, laat ons dan een wandeling gaan doen. We zullen dan nu heelemaal ingewijd worden in de familiegeheimen der Södermanns." »Ja juist, die erfenis der Sbletmanns is nu ge deeld", zei Paul opgewekt. Zij namen den boschweg naar den molen. «Wat is het hier een heerlijk gezicht' zei grootvader. «Ja, wel een heerlijk gezicht", bevestigde Panï. De eerste minister van Natal, Escombe, ver klaarde dat de Hollanders allen beieid zijn mede te wei ken met het Britsche rijk. De federalistische beweging is slechts voor liet oogenblik opgeschort, meende hij. 't Is maar jammer, dat van dm vriendschap pelijke gezindheid van Engelsche zijde zoo bedroevend weinig blijkt. Alle Duitsche b!a !en, van de Nordd. Alg. Zeit. tot de socialistische Vonoarts toe, betreu ren levendig het ontslag van dr. von Bodicker, den veidiensteiijken piesident van het Jieichs- versichernngsamt. De Ind. Beige eindigt zijn mededeeling over iiet ontslag aldus: Hij dioomde er van aan Duitscliiand een complete oiganisaiie te schenken op het gebied der arbeidswetgeving, en door practisclie en milde hervormingen voet voor voet het socia lisme te bestrijden. Hij is daarin verhinderd door de bureaucratische traagheid en de lauw heid der regeeringspersonen, en thans gaat hij zijn kennis stellen in dienst der particuliere industrie. »Het tijdvak der sociale hervormingen, door Wilhelm II geopend, schijnt thans gesloten. »Zal pen icactie der Jorikerpaitij nu volgen Ook de EMn. Zig. betreurt zijn aftreden ten zeerste. «De president van het Reichsversichorings- amf" zoo schrijft het blad agaat heen uit een functie, door hem in de eerste plaats ge schapen en met buitengewoon succes acht jaren lang vervuld, ongeveer op denzelfden leeftijd als admiraal Ilollmann en terzelfder tijd ongeveer, dat het altreden van zijn superieur dr. Von Bötticher als minister van binnenlandsche zaken voor de deur staat. »De heer Bodicker, die, naar men verneemt, een particulieren weikkring gaat aanvaarden, neemt uit zijn tot nu vervuld ambt met zich de reputatie van een werkkracht te zijn, van uitnemende begaafdheid en rijk aan kennis, en een populariteit, die hij door zijn initiatief in den dienst der sociale wetgeving, door woord en schrift, zich ver over de grenzen van het rijk heeft verschaft, »Een sprekend bewijs daarvan leveren de uitingen van vakvereenigingen, en men begrijpt het leedwezen, waarmede men hem zijn be stuurstaak ziet neei leggen." Van de veranderingen, die nog verwacht worden in de bezetting der verschillende regee- ringsambten, is intusschen nog niets bekend. De Nordd. Alg. Zig. geeft zelfs een zeer stellig geschreven bericht, volgens hetwelk alle mededeelingen beti effende de veranderingen in het hoogste staats- en rijksbestuur voorloopig onjuist zijn. Er is nog geen enkel definitief besluit ge nomen. sik heb drie exetnplaien van tantes", ging hij schertsend voort, sik geloof, zij hebben mij die tic voor curieuse histories ingeboezemd." sLolo Hoëg lie, ja, wie heeft die getrouwd vie! grootvader in en rommelde in het kasije van zijn geheugen. »Met den consul en stadskapitein Biünnow van hier. Zij en tante Rina en tante Moppchen hebben nu plaats voor al het hare in het opothekershuis: en ik de apoihekersjongen ben er aardigjes door haar uitgebonsd." sHeb ja dan je moeder gauw verloren?" vroeg grootvader. sik heb nooit mijn moeder gekend, enkel mijn tante. Mijn moeder stierf bij mijn geboorte en toen kwam mijn vaders oudste, ongetrouwde zuster, tante Rina, van hare woonplaats, die in een heel andere streek van bet land lag om mij in haar Hoegsche armen te koesteren en ik weid er in gekoesterd tot tante Lola weduwe werd en in de beide kamers die op den tuin uitzien, daar waar het Elsternest onder den dakgoot staat, daar zijn haar tamme vogels. Daar was ik reeds zoo groot, dat ik me op kon winden enkel en alleen uit jaloerscbheid. En toen kwam spoedig mijn vaders jongste zuster Moppchen. Zij is nu spoedig vijftig jaar, maar zij behield dat vleinaampje, dat zij kreeg toen zij vier jaar oud was. De anderen vra gen elkander 's morgenssWeet je ook, hoe Moppchen van nacht geslapen heeft 7" «Zij is dus niet getrouwd?"-vroeg grootvader nieuwsgierig en ging op zijn gemak in de scha duw zitten. «Zij i3 jaren verloofd geweest. Maar haar aan staande was een doordraaier, die de boel vet deed en sterk dronk. De familie ontfermde zich telkens over hem, maar er was geen helpen aan. Ein- Niettemin wordt het vrij zeker geacht, dat Von iMiquel in de eerstvolgende periode de leidende gee«t in de Duitsche regeering zal zijn. Zelfs wordt hij aangewezen als de toekomstige opvolger van den rijkskanselier Von Ilohenlohe. Hoe de pailementaire crisis in <le Oosteniijk- sche monarchie tot een oplossing kan geraken, is moeilijk in te zien. In tegenspraak met het Vaterland, waarin beweerd weid, dat graaf Badeni een verzoening wilde trachten tot stand te brengen en bij mis lukking daarvan iri den herfst het parlement zou ontbinden, verklaart het Fremdenblatt, dat de minister president zich tegenover niemand in dien geest heeft uitgesproken. Het Vaterland houdt evenwel zijn bewering staande, en wil zijn mededeeling van iioogst vertrouwbare zijde ontvangen hebben. Hiermede in overeenstemming is zeker het beiicht uit Weenen, dat graaf Badeni reeds begonnen ia met ondei handelingen tusschen Tsechen en Duitschers in Bohemen. Zelfs zou hij hun voorstellen hebben gedaan om te Praag een conferentie te iiouden en daar een compromis uit te wei ken, gegrond op gelijkstelling der twee nationaliteiten. Aan dit bericht wordt echter terstond toege voegd, dat men sterk betwijfelt, of die onder handelingen we! tot een bevredigend resultaat zullen leiden. ft ft De onderhandelingen te Konstantinopel over den vrede sciiieten niet erg hard op. Zaterdag is er [weder een bijeenkomst ge houden, maar men is niet tot een resultaat kunnen komen, daar de rapporten der "ver schillende commissies nog niet gereed waren. Waarschijnlijk zal de commissie ter onder zoek van den toestand in Thessalië wel spoedig haar rapport indienen. In dat rapport wordt, naar men wil weteD, de door de Turken aangerichte schade zeer groot geuoemd. Wat de oorlogsschatting betreft, heeft de Grieksehe regeering aan de mogendheden ge vraagd, die geheel te doen vervallen. Uit het rapport der commissie voor de oor logsschatting is n.l. gebleken, dat Griekenland onmogelijk iets kan betalen. Bovendien beroept het Grieksehe gouvernement zich er op, dat Turkije den oorlog heeft uitgelokt, en dat graaf Muravieff heeft verklaard, dat geen der partijen bij den oorlog voordeel zou mogen behalen. De regeering te Athene gaat ook nog steeds voort te protestecren tegen de geweldenarijen der Turken in Thessalië. Haar protest is gegrond op rapporten der Thessalische overheidspersonen. De Kroonprins van Griekenland heeft aan Edhem-pacha voorgesteld de gevangenen uit te wisselen, maar de Porte heeft Edhem-pacha bevolen, daartoe niet over te gaan. delijk moest het engagement eenvoudig saf" ge maakt worden. Zoo kwam ook Moppchen onder vaders dak. Daar hebt u al drie oorlogen en vrede sluitingen," «Jawel, jawel," bevestigde grootvader, sWij kunnen hier wel onder den boom gaan zitten," zei Terna, «dan kan Paul eindelijk losko men met zijn Söiertnannsche histories." «Ach, het is waar ook" hij schudde somber met het hoofd, »jawe), ik zal het opgeven, als tante Lolla zegt. Daar is iets dat me terughoudt, ik weet niet wat", zeide hij terneergeslagen. «En in den grooten apothekerstuin regeerden hunne drie verschillende karakters op zeer ver scheiden wijze, Eene wil rozen hebben en de andere lelies kweeken. De ander enkel moes voor de keuken, erwten en boonen. De dei de artsenij kruiden, die bij een apothekershuis beliooren." x>Zij hebben alle drie zulke groote, oude ge zichten," zei Terna, «zoo lang ik klein was, schenen ze mij stijf en streng, maar zij kunnen zoor harte lijk lachen, als ze zoo bij elkander zitten." Paul trok eens aan het haidekruid. »Ja," zeide hij blijkbaar onthutst, «men is om zoo te zeggen in zijns vaders wonderlijken tuin groot geworden. En zoo wordt men onwillekeurig zelve wat zonderling. 5Ien wordt wat eenzelvig en houdt zich van de anderen liefst op een afstand, evenals, als Hij plukte een paar erica-blaadjes en sprong op «Neen, ik moet weg ik heb me verlaat." «Je komt toch gauw eens weer, Paul," zei Terna met iets bevends in de stem. «Dankje, ja, ik beloof het," riep hij terug en groette met de hand, Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1