BÜOïENlAm Uit de Staatscourant. Te 7 uur nam het banket een aanvang waaraan ook het corps diplomatique en ver schillende hooggeplaatste personen waren ge- noodigd. Te 10 uren hield de Koningin receptie voor de vertegenwoordigers van vreemde vorsten met hun gevolg, de Indische prinsen, en de eerste ministers der koloniën met hun eeht- genooten Het Parlement zal Hare Majesteit ook zijn gelukwenschen aanbieden. Het adres van gelukwensching van het Hoo- gerhuis en de motie, waarbij het geheele Huis dit adres aan de Koningin zal aanbieden, werd met algemeene stemmen aangenomen. Niet zoo vlot is het in het Lagerhuis gegaan. De Ieren voelen niet zonder reden geen groote dankbaarheid voor de Engelsche regeering, verpersoonlijkt in de Koningin. Toch kan de beschuldiging van grove on- kieschheid den Ieren in het Lagerhuis niet gespaard worden. Uit hun naam toch bestreed William Red mond het adres van gelukwensching en stelde een amendement voor, verklarende dat de Ieren, ontevreden met de ondervonden behandeling, zich niet kunnen aansluiten bij de viering vao het jubileum. Het amendement werd met 436 tegen 7 stemmen verworpen, en het adres vervolgens met 439 tegen 44 stemmen aangenomen." Nog vudere dingen zijn er, die een schaduw werpe.. up het nationale feest. De treurige toestand in Indië, dat achtereen volgens door pest, hongersnood en aardbeving zwaar is geteisterd, moet Engelands Koningin wel zeer ter harte gaan. Men denkt, dat bij de aardbeving in de pro vincie Assam 6000 mensclicu zijn omgekomen, en te Calcutta durft men geen saluutschoten ter eere van Victoria lossen, uit vrees dat tal van huizen zullen instorten. Een andere treurige tijding wordt uit Ran goon aan de Times geseind. Luitenant Eldred Pottinger, die met den heer Lawrence en een kleine afdeeling Gurkha's reeds geruimen tijd op weg was om de bron nen der Irawadi op te sporen, is overvallen door zwarte Mairu's. Met groote moeite wisten de beide Euro peanen te ontsnappen en na veel wederwarig- heden Chineesch grondgebied te bereiken. Van de Gurkha's werden er verscheiden ge dood. In het Engelsche Lagerhuis is door de afge vaardigde Bowles een eigenaardige quaestie ter sprake gebracht. Toen Alexander III van Rusland stierf, had hij bij de Engelsche bank een te goed van ruim tweehonderdduizend p. st., waarvan dertien duizend p. st. aan successierechten had belmo ren betaald te worden. Dit is niet geschied, en de som is, zonder dat successierecht was betaald, aan czaar Nico- laas overgegaan. Ook het Lagerhuis was er niet in gemoeid geworden. De heer Bowles vond dit in 't geheel niet goed. Sir William Harcourt, destijds eerste lord der schatkist, verdedigde zijn gedrag met te zeggen, dat sedert de regeering van koningin Anna nooitanders gehandeld wasjegens vreemde souvereinen, en zijn opvolger in het ministerie van financiën viel hem bij. Daarmede was de quaestie afgeloopen. Het Lagerhuis heeft nog in tweede lezing aangenomen het ontwerp van wet, dat het gebruik toestaat van het metrieke stelsel van maten en gewichten. Nog steeds houden in de Duitsche pers de geruchten aan van het aanstaand aftreden van den staatssecretaris voor binnenlandsche zaken Von Bótticher, die door den rijkskanselier Von llohenlohe spoedig zou worden gevolgd. Hiervan is niets neg gebleken de verande ringen in de regeering, die reeds vóór de nieuwe zitting van den Rijksdag zouden plaats vinden, zijn niet in vervulling gegaan. De Rijksdag is bijeengekomen, en er is niets geschied. Een nieuw licht verspreidt de Seri, Pol. Nachr. over de veelbesproken quaestie. Het blad wijst er op, dat reeds Von Bis marck en Von Caprivi gebukt gingen onder de zware taak van rijkskanselier en minister-pre sident van Pruisen. Nochtans is het van belang, dat deze functies niet gescheiden worden, maar evenzeer is het van gewicht, dat dan de functionaris ontlast worde van het gewone, dagelrjksche werk en alleen de leiding der regeering behoude. Deze reeds zoo lang zwevende vraag wil de Keizer nu oplossen. Daartoe zou een afzonderlijke vice-president van het Pruisische Ministerie naast den vice- kanselier benoemd worden, terwijl dan de Rijkskanselier de opperste leiding zou behouden, zoo in zaken, het Duitsche Rijk betreffende, als die welke meer in het bijzonder Pruisen raken. De zaak is nu slechts de verschillende ver antwoordelijkheden te regelen, en vandaar de laatstelijk gehouden conferenties. Ook andere bladen bespreken de zaak in gelijken geest. Intusschen komt Vrijdag a.s. het Pruisische Heerenhuis bijeen om te beraadslagen over de novelle op de wet van vereeniging en ver gadering. Een conflict tusschen het conservatieve Hee renhuis en den vrijzinnigen Landdag schijnt niet te vermijden. Dat de regeering haar ontwerp zal intrekken, is moeilijk denkbaar. Maar wel bestaat de mo gelijkheid dat zij den Landdag zal ontbinden, zoodra het Heerenhuis de reactionnaire bepa lingen van art. 1 en 3 herstelt. Een andere quaestie is die van den Berlijn- schen graanhandel, die afzonderlijk beurs houdt als protest tegen de door de graanhandelaren als willekeurig gequalificeerde beurswet. De regeering heeft nu dezer dageu die afzonderlijke beurs alle kracht als zoodanig ontnomen. Als protest daartegen hebben thans 700 ter vergadering opgekomen leden der vereeniging van Berlijnsche producten- en graanhandelaren hun instemming betuigd en hun steun toege zegd tot het verkrijgen van de plaats, die den handel toekomt in de wetgeving en in het sociale leven. In welingelichte kringen te Ifonstantinopel verzekert men, dat de gezanten gisteren een proces-verbaal hebben geteekend, waarbij de overeenstemming der mogeudheden over het beginsel en de algemeene bepalingen van den vrede wordt geconstateerd en hun vast besluit uitgesproken om de discussie over den afstand van Thessaliè aan Turkije niet te heropenen. Ook de Duitsche gezant zou daarin hebben toegestemd. In gelijken geest wordt uit Athene bericht, dat Keizer Wilhelm aan den Sultan een tele gram heeft gezonden ten gunste der ontruiming van Thessalië. Misschien wil de Sultan daartoe wel overgaan, maar de Albaneesche soldaten willen het zeker niet. Ongeveer 40.000 man weigeren hardnekkig Thessalië te verlaten, voordat het voor goed Turksch gebied is geworden. Edhem-pacha weet niet hoe hij met het aan moet en heeft om raad naar Konstantinopel geseind. De Albaneezen toch verklaren rondweg tot den laatsten man te zullen strijden, indien Thes salië weer aan Griekenland wordt afgestaan. De correspondent der Franlef. Zeitung te Konstantinopel beweert, dat Turkije 175 mil- lioen fronts schadeloosstelling eischt. De Grieksche kroonprins heeft aan koningin Victoria geschreven, waarom hij niet de jubi leumfeesten kan bijwonen. Tegelijk spreekt hij de hoop uit dat Grieken land in de bestaande crisis op Engeland zal kunnen rekenen. De Grieksche onderdanen, die uit Turkije zijn verbannen, mogen niet terugkeeren, voor dat de vrede is geteekend. Even ongelukkig als met de Grièksehe, is het met de financiën van Kreta gesteld. De admiraals stellen voor de jaarlijksche schatting van 10,000 pond die het eiland aan den Sultan zou mosten opbrengen, eerst over 5 jaar te laten ingaan. Voorloopig kan Kreta geen schatting be talen. De liberale partij in Spanje heeft besloten bij haar onthouding te blijven, zoolang de hertog van Tetuan zitting heeft in het ministerie. Intusschen zal zij voortgaan met het opmaken van een nieuw koloniaal program. De redactie daarvan is in een bijeenkomst van liberale oud-ministers opgedragen aan Ga- maza, Moret en Abarzuza, en wel op voorstel van Sagasta, Het program zal over een viertal punten handelen lo. de noodzakelijkheid om spoedig uitge breide hervormingen op Cuba in te voeren; 2o. de noodzakelijkheid om de leiding op te dragen aan een nieuwen gouverneur, en de oorlogstactiek te laten varen 3o. het wenschelijke van een krachtigen diplo- matieken steun voor het militair en staatkun dig bestuur, ten einde conflicten met andere staten te vermijden en Spanje uit zijn geïso leerde positie te brengen; 4o. de liberale partij verklaart zich bereid om de verantwoordelijkheid te aanvaarden, indien de Kroon haar opdraagt de nadeelige gevolgen der tot nu toe gevolgde politiek te herstellen. ~s s s /"w Gemengde Mededeellngen. Graaf Badeni spreekt de bewering van het Vaterland tegen, ah zou hij pogingen willen doen om Tsechen en Duitschers te verzoenen. De liberale raadsleden te Weenen hebben thans officieel aan den gemeenteraad doen weten, dat zij de vergaderingen niet meer zullen bij wonen, totdat hun grieven uit den weg zijn geruimd. De jeugdige grootvorstin Tatjana is Zondag gedoopt. Haar moeder is volkomen wel. Sattler, de wijnhandelaar te N..ney, die wegens spionnage is gevangengenomen, is tot 3 jaar gevangenisstraf en 500 francs boete veroordeeld. De minister van financiën van Portugal zal binnenkort een voorstel doen tot conversie der perpetueele schuld in een amortisabele, met driemaandeiijksche trekkingen, terwijl de schuld bewijzen den vorm van obligaties zullen hebben. Nadat verschillende afgevaardigden bij de behandeling der begrooting van binnenlandsche zaken zich voor of tegen het ministerie hadden verklaard, heeft de Italiaansche Kamer ten slotte met 275 tegen 133 stemmen aangenomen de motie van Gaetani, waarin de verklaring der regeering wordt goedgekeurd. Crispide afgetreden premier van Italië, heeft geprotesteerd tegen de competentie der rechtbank wat betreft de vervolging in zake het bankschandaal. Het schijnt dat dit protest is afgewezen. De ex-keizerin Eugenie, die aan het reizen is in het Oosten, is op Yildrz-kiosb in particu liere audiëntie ontvangen door den Sultan. President Kruger heeft besloten ter gelegen heid van het diamanten regeeringcjubileum van koningin Victoria de beide nog gevangen zit tende leden van het Johannesburger hervor- mings-comité te ontslaan. Volgens een te New-York ontvangen depêche zijn de Cubaansche opstandelingen het oneens over de keus van een president der republiek Cuba. Maximo Gomez wil zijn caudidaat gaarne benoemd zien. De Japansche gezant heeft in beleefde, maar be«liste termen geprotesteerd tegen de Ameri- kaansche tariefwet. Afjeli. Blijkens van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-fndië ontvangeu telegraphische berichten is, bij een der onlangs in Atjeh ge leverde gevechten gevaarlijk gewond de eerste- luitenant der infanterie L. Weber, en zijn aan hunne bij verschillende ontmoetingen met den vijand aldaar bekomen wonden overleden de fuseliers: F. A. Schneider; G. \Y. A. Raue; P. Groenendalen J. Waker. Bij Kon. besluit is de wachtmeester der cava lerie A. W. F. F. Weringlóer benoemd tot ridder 4e kl. van de Militaire Willemsoide; terwij! verder daarbij is bepaald dat in de kanselarij der Nederlandsche orden, als eervol vermeld, zal worden ingeschreven de sedeit overleden cavalerist 2e kl. J. F. Emans, en dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nedeiland, eervol zullen worden 'vermeld de fuseliers L. de Bock en B. Nu venhof en de cavalerist 2e kl. H. van der Woude. Een en ander ter zake van in de maanden Aug. en Sept. 1896, deel uitmakende van de bezetting van het eiland Lombok, zich aldaar te hebben onderscheiden bij verschillende ont moetingen met vijandelijke benden. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van's rijks schatkist op'19 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank ƒ1,589,860.43 bij de betaalmeesters - 2,785,131.9572 Te zamen - ƒ4,374,992.38j£ (Si.-Cf.) De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Donderdag 24 dezer niet plaats hebben. Te 's Gravenhage is op 73-jarigen leeftijd overleden de heer Jhr. Mr. II. G. C. L. Janssen, voorheen gedurende enkele jaren lid van den gemeenteraad aldaar en wethouder. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Te "Wageningen is op 62-jarigen leeftijd over leden de gep. luit.-kolonel van het Ned.-Ind. leger R. P. Bowles, De heer S. C. Koiteweg, lid van het hoofd bestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw, is, wegens het overlijden van den heer Wal deck, tijdelijk opgetreden als secretaris-penning meester van die vereeniging. De Herstemmingen. Evenals op 15 Juni zullen op 25 Juni a.s., bij ge legenheid der herstemmingen, in de districten waar die moeten plaats hebben de spoorweg-telegraafkan toren tot 10 uur (Greenwichtijd) 's avonds geopend blijven voor het verzenden vao verkiez ingstelegram men Dr. J. Th. de Visser heeft bericht, dat hij zijn candidatuur te Rotterdam tegenover de heer Mees handhaaft. Hoewel de heer de Visser, naar hij zegt, het Ka merlidmaatschap niet ambiceercnde, den heer Mees hoogacht, meent hij toch voor dezen principieelen tegenstander niet te mogen wijken. Het bestuur van den Katholieken Bond in Fries land heeft de katholieke kiezers in de districten Sneek, Harlingen, Westelingwerf, Dokkum, Tietjerksteradeel en Franeker aanbevolen, hunne stem uit te brengen op den candidaat der antirevolutionnairen. Hieruit kan opgemaakt worden, dat in de distric ten Leeuwarden (Gerritsen-Troelstra) en Schoter'and (Pijttcrscn-Van dor Zwaag) de katholieken zich bij de herstemmingen zullen onthouden. Dr. G. J. Vos, predikant te Amsterdam, heeft aan de liberale kiesvereeniging „Sneek" te Sneek een schrijven gericht, waarin hij mr. J. A. van Gilse aan beveelt. De afdeeling Hengelo van den Christ. Hist. Kie- zersbond heeft besloten de candidatuur van den heer mr. N. G. Pierson te steunen. De R. K. kiesvereeniging te Heerenveen zal zich onthouden van elke aanbeveling bij de herstemming in het district Schoterland. Door de antirevolutionnaire kiesvereeniging Neder land en Oranje te Midwolda is besloten de candida tuur van mr. P. J. Troelstra in het district Win schoten te steunen. De radicaal Hoven wordt te Zwolle gesteund door de R.-k. werkliedenkiesvereeniging en de afd. Zwolle van de S. D, arbeiderspartij. De „Grondwet" in district III te 's-Gravenbage steunt Pijnacker Hordijk; „Vaderland en Koning'' aldaar, in III J. D. baron van Wassenaer, in II le Bron de Vexela. De R.-K. kiesvereeniging te Deventer heelt Zon dag een motie aangenomen om geen van beide can- didaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer aan te bevelen. De vrijzinnige vereeniging Deventer beeft besloten de candidatuur van den heer J. Stoffel te steunen. De democratische partij in het diestrict Beverwijk zal bij de a.s. de candidatunr-Tak van Poortvliet steunen. Men schrijft uit Steen wijk Een merkwaardig verschijnsel doet zich hier voor. Terwijl de christelijk-historischen don heer Meesters als candidaat nomen, beveelt de vroegere candidaat dier partij, de heer Van der Hoop, den heer Van der Borch aan. De heer Van der Hoop waarschuwde in zijn rede tegen protectie, en steunt nu den pro tectionist. De Centrale anti-revolutionnaire kiesvereeniging in in het district Hontenisse heeft den heer mr. F. J. M. Walter voor de herstemming in dat district tot candidaat gesteld. Provinciale Staten van Zuid-Holland. De Agenda voor de op Dinsdag 6 Juli te openen zomervergadering dor Provinciale Staten van Zuid- Holland bevat o. a. de volgende onderwerpen en voorstellen lo. de provinciale begrootingen. Die voor zooveel het Rijksbestuur betreft worden voor 1898 geraamd op f9,584 600; de enkel provinciale begrooting is uitgetrokken tot een bedrag van f 1.269.142.51 aan inkomsten en uitgaven. Tot bestrijding der uit gaven wordt gevorderd de beffing van 9 opcenten op de gebouwde en ongebouwde eigendommen en van 5 opeenten op die der personeele belasting. 2o. de voorstellen omtrent hot al dan niet opnieuw verleonen van subsidien in de kosten van ambachts scholen en andere inrichtingen van vakonderwijs en ziekenhuizen. 3o. een voorstel om het aantal brugknechts voor do bediening der bruggen aan de voormalige Koe poort en bij de Rotterdamsche Poort bij Delft met twee te vermeerdoren. 4o. een voorstel om een jaarlijkseh subsidie van f 700 toe te kennen aan de commissie van toezicht bij de Rijksproefvelden in Zuid-Holland. 5o. Een aanvraag van den gemeenteraad van Spij- kenisse om een belangrijk subsidie in de kosten eener te maken nieuwe waterkeering, ten einde daar door dijksverhooging te voorkomen. 5o. Afwijzend voorstel op de aanvrage van sub sidie voor het in dit jaar te Dordrecht te houden taal- en letterkundig eongies. 7o, Adres van het bestuur van den polder de Tille (gemeenten den Bommel, Middelharnis en Oude Tonge) om provinciaal subsidie voor wegsverbctering. 8o. Een scheepvaartvcrordening voor de Gouwe en de Turfsingelgracht te Gouda in welke vaarwaters behoefte bestaat dat met gezag kan worden opge treden om stoornis in het verkeer te voorkomen. 9o. Een met Ged. Staten van Gelderland gemeen schappelijk opgemaakt ontwerp tot wijziging van het reglement voor den polder Asperen. Stnurmnns-examens. De Staats-Courant meldt, dat de Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, aanvangende 13 Juli, te 97c uur, zitting zal houden te Rotterdam, in het gebouw der Loge aldaar. In de aanvraag om toegelaten te worden, welke den voorzitter, den heer J. H. P. E. Kniphorst te 's-Gravenhage, vóór 6 Juli portvrij moet hebben bereikt, zal de candidaat, onder toezending van eenig authentiek geboortebewijs, tevens te kennen moeten geven voor welke vaart: Groote of Kleine, voor welk diplomaZeil of Stoom en voor welken rang hij verlangt geëxamineerd te worden. Mocht, bij het examen volgens een der programma's B of in dezelfde zitting nog oen aanvullings-cxamen wenseheu af te leggen, zal hij ook dit moeten ver melden. Nadere bijzonderheden komen voor in de St.-Ct. van 22 Juni, No. 143. OVERSCHIE, 21 Juni. Toen de landbouwer P. O. gisteren naar de schapen ging kijken, die in een wei land aan den Rijweg liepen, kwam hij tot do treu rige ervaring dat allen, ten getale van 7, in de sloot waren terecht gekomen. Na veel moeite mocht men er in slagen de dieren op het droge te brengen, maar 6 er van waren reeds verdronken. OVERSCHIE, 21 Juni. Een zeer onverwachte ver rassing was gisterenavond aan een partijtje bereid, dat in het café-restaurant „Land- en Schiezicbt" alhier feest vierde ter gelegenheid van de bruiloft van een paartje uit Rotterdam. Toen het gezelschap zich tegen half 12 aan den diseh plaatste om het souper te gaan nuttigen, verscheen de rijksveld wachter J. L. Smits, die de ontruiming der zaal eischte, aangezien er verzuimd was, permissie te vragen om tot na II uur in het café te vertoeven. De feestvierenden, onder wie zich ook een dame van 70 jaar bevond, zagen zieh toen genoodzaakt, om te voet de reis naar Rotterdam te aanvaarden, daar de rijtuigen, die hen thuis zouden brengen, eerst tegen 3 uur in den morgen waren besteld. KETHEL, 22 Juni. Hedenmorgen kwam de zaak van den burgemeester contra L. Lansbergen voor den rechtbank te Rotterdam in openbare behandeling. Na het gewone verhoor verkreeg de ambtenaar van het O. M. het woord en eischte ten slotte een ge vangenisstraf van 2 maanden. De heer mr. J. van Raalte trad op voor den be klaagde en concludeerde tot vrijspraak. De uitspraak werd bepaald op heden over acht dagen. KETHEL, 22 Juni. De collecte voor den gewapenden dienst heeft opgebracht f26.21 voor hier een hoog cijfer. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot Rijkslandbouw- leeraar C. R. Brinkman te Oud-Castel en tot Rijks- tuinbouwleeraren J. P. SP Camman te Wageningen en J. G. Hazeloop te Rotterdam. Bij Kon. besluit is mr. C. J. M. Wilde op zijn ver zoek eervol ontslagen als adjunctcommies bij het de partement van financiën en daartoe is benoemd M. J. B. Kan Jr., ambtenaar ter secretarie te Rotterdam.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2