STADSNIEUWS. Gemeenteraad. VLaXÊDÏNGENT Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Telegrammen. Naar aanleiding van de mededeeling, dat Engeland een invoerrecht zou gaan heffen op gist, dient nog de aandacht gevestigd te worden op de verplichting voor leden der vereeniging van gisthaudelaren hier ter stede, om uitslui tend onvervalscJite brandersg'st uit te voeren. De leden der Vereeniging verbinden zich daardoor vanzelf geen biergist te exporteeren die veel grooter percentage alcohol bevat dan brandersgist. Van uit Schiedam is dan ook niet zulke alcoholhoudende gist verzonden, en zoolang dat niet geschiedt, bestaat er voor Schiedamsche gisthaudelaren nog weinig gevaar, dat de invoer in Engeland zal belemmerd worden. Met ingang van 1 September a.s. zullen aan de le openbare Tusschenschool (hoofd de heer Sander) en de le openbare Kostelooze School (hoofd de heer v. Vlaardingen) de vrije en orde oefeningen worden ondei wezen. Alhier is door een 12-tal typografen een Jongelingsvereeniging opgericht. Het vee in de weiden onder deze gemeente van de veehouders P. A. Poot. A. Poot, A. Fransen en F. v. d. Valk, is hersteld verklaard van mond- en klauwzeer. Waarschijnlijk ten gevolge van een ontplof fing van een brandend petroleumstel, dat voor het geopende raam was gezet, ontstond heden morgen te ongeveer half twaalf een begin van brand ten huize van A. Kok, wonende Buiten- havenweg 164. De brand werd spoedig gebluscht door M. Hopman, zoodat alleen het gordijn geheel en het kozijn ten deele door het vuur verteerd zijn, terwijl in het plafond een gat is gebrand. De man, die door den stoomtram overreden is, is gebleken le zijn de Rotterdamsche brieven besteller W. II. de Haas, de kostwinner voor zijne bejaarde moeder. Hedenmorgen had J. Tettelaar, machinist op de stoombranderij van II. Jansen Co, het ongeluk met het hoofd tusschen de stoompers le geraken, waardoor hij een diepe, gelukkig niet gevaarlijke wond aan het hoofd bekwam. Dr. B. de Biuijn verbond de wond. Te ongeveer 10 uur hedenmorgen viel J.C. van der Biugge, oud-Indisch gediende, in ,de Buitenhaven achter het pakhuis Java. De 21-jarige P. Pronk wist hem met een haak op het droge te biengen. BÜRGE RLUKES TAND. Cteboren: 19 Juni. Antonia Maria Liduina, dochter van F. Spreksel en E. E. Weidler, Zijlstraat. 20. Cornelia Gijsberta, dochter van H. van Gerven en C. Courtois, Kamp. Flora Annetje, dochter van A. Doesburg en N, van Wassenaar, Singel. Geertruida Frederiea, dochter van A. J. van den. Bos en C. M. Rijntalder, Hee- renstraat. Zitting van Dinsdag 22 Juni 1897, des namiddags te twee ure. Voorzitter: de heer H. J. Versteeg, burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering. Tegenwoordig 19 ledenafwezig de heeren W. A. Beukers en H. K. M. A. van Gent met kennisgeving. De notulen der vergadering van 28 Mei jl. worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende stukken: Van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, mis sive houdende bemerkingen op de aan hun in afschrift toegezonden, door den Raad bij zijn besluit van den 28 Mei ji. vastgestelde Verordening op do keuring van vleesch. Idem, Besluit houdende vaststelling van de regeling der vcrdeeling dezer gemeente in drie kiesdistricten voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad, met gelijktijdige bepaling van het getal der in elk district te kiezen leden. Idem, Missive ten geleide van het door hen goed gekeurde 2o suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1896/7. Idem, Besluit waarbij aan de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs, met uitzondering van de le Tusschenschool en do le kostelooze school, voor vijf jaren vrijstelling verleend is van de ver plichting tot het geven van onderwijs in het leervak vermeld in art. 2, onder letter j, (vrije- en orde oefeningen der gymnastiek). Idem, Missive, daarbij terugzendende een exem plaar van het door hen goedgekeurde raadsbesluit dd. 28 Mei j.l., tot het op grond van art. 29c der wet op het lager onderwijs, verleenen van eervol ontslag aan den onderwijzer 3e klasse aan de 3e openbare kostelooze school J. Ruseier; allen aange nomen voor kennisgeving. Van Burgemeester en Wethouders: Missive waarin zij van prae-advics dienen op het adres van A. J. van do Poel o. s., betreffende het dempen en rioleeren van de Lange Singelstraatsloot. Tor visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. Idem. Ontwerp-bcsluit tot verhooging van-_cn toe voeging aan de begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor 1897, ten bedrage van f14000; besloten werd tot dadelijke behandeling en daarna zonder discussie bij acclamatie aangenomen. Op een vraag van den heer Poortman voor welke som de strekdam is aangenomen, antwoordt de voor zitter dat de gunning nog niet heeft plaats gehad omdat dc minister van W. H. en N. zijn toestem ming tot dat werk nog niet heeft gegeven. Omtrent de beschikking over het batig slot enz. der vorige rekening merkt de heer Poortman op dat voor do gevoteerde werken geen geld voldoende beschikbaar is. De voorzitter antwoordt hierop dat het ontbre kende wel zal moeten worden aangevuld door leening. Idem, Afschrift van hun besluit dd. 25 Mei j.l., waarbij pensioen is toegekend aan P. van Katwijk, eervol ontslagen schouwer der distilleerketels in do branderijen. Het aan hem verleende pensioen bedraagt Aangenomen voor kennisgeving. Idem, Het door hen opgemaakte le suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1897, ten bedrage van f 546.72werd zonder discussie aldus vastgesteld. Missive van de Commissie voor het Burgerlijk Armbestuur, daarbij ter goedkeuring aanbiedende twee besluiten tot het doen van af- en overschrij vingen op de begrootingen voor 189G van het Bur gerlijk Armbestuur en het Stadsziekenhuiswerden zonder discussie goedgekeurd. Bericht van mr. P. W. van Riemsdijk dat hij, wegens het verlaten der gemeente, zijn ontslag neemt als curator van het Gymnasium alhier; aangenomen voor kennisgeving, zullende hem den dank der ver gadering worden betuigd, voor de in dio betrekking aan de gemeente bewezen diensten. Missive van Regenten van bet St. Jacobs-Gasthuis, daarbij ter goedkeuring inzendende de rekening over 1896 en do begrooting voor 1898 dier instelling met de daarbij behoorende bescheiden. Om advies in handen gesteld der Financieele Commissie. Adres van dr. W. G. van der Woord ora eervol ontslag als conrector van het Gymnasium, met in gang van 1 September a s., om redenen van gezond heid;^ het gevraagde ontslag wordt eervol verleend met ingang van gezegden datum, onder dankbe tuiging voor dc diensten in die betrekking bewezen. Adressen van C. L. Moerman c. si allen typo grafen alhier en van de afdeeling „Schiedam"'van den Algemeenea Nederlandschen Typografenbond, met verzoek om bij de aanbesteding van drukwerk ten beboevo der gemeente voortaan in het bestek bepalingen op te nemen ten opzichte van loon, werktijd en formatie van personeel, waaraan de aannemer gebonden zal zijnom advies in handen gesteld van Burgemeester en Wethouders. Adres van J. Kijkuiter c. s., alleu caféhouders, tappers enz. alhier, leden van de vereeniging „Ver gunning" afdeeling Schiedam om dc verordening op de tapperijen enz. in dier voege te herzion dat voortaan allo cafés en tapperijen tot dos avonds 12 uur mogen openblijven; om advies in handen gesteld van den Burgemeester en Wethouders. Adres van Dr. B. Koster te 's Hage, om restitutie van de in deze gemeente betaalde plaatselijke directe belastingen over December jl., gedurende welke maand hij niet meer binnen deze gemeente woon achtig was; op grond van art. 245 der gemeentewet werd hem restitutie verleend ten bedrage van f3.91. Bezwaarschrift van J. Hoefman tegen zijn aan slagen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1896 7 en 1897/8om advies in banden gesteld van de Commissie voor do belastingen. Adres van D. J. Visser om ontheffing van betaling van plaatselijke belastingen, van 1 Juni jlwegens het verlaten der gemeentein handen gesteld van Burgemeester en Wethouders om advies. Aan de orde was de benoeming van onderwijzend personeel bij het openbaar lager onderwijs. Tot onderwijzer 3e klasse aan de 2e openbare Tusschenschool werd benoemd W. van Bellen met algemeene stemmen, thans tijdelijk aan die school werkzaam. Tot onderwijzers 3e klasse aan de 2c openbare kostelooze school werden benoemdI1. C. Verhage te St. Filipsland met 17 stemmen en W. Sterk met 17 stemmen te Krimpen a/d IJssel. De rekening van het Oude Mannenhuis over 1896, bedragende in ontvang f 6559.81, in uitgaaf f6480.293, sluitende dus met een saldo in kas van f79.513, werd goedgekeurd. De heer Maas, lid der commissie van beheer, had tijdens de behandeling dezer rekening de vergaderzaal verlaten. De rekening over 1896 der Hofjes van Belois, bedragende in ontvang f8112.735, in uitgaaf f7404.22, sluitende dus met een batig saldo van f708,515, alsmede de begrooting voor 1898 van de Hofjes, sluitende in ontvang en uitgaaf tot een gelijk bedrag van f5087.50 werden goedgekeurd. De beer Loncq, regent dier Hofjes, was tijdens de behandeling der rekening niet in de vergaderzaal. Alsnn is aan de orde de door Burgemeester en Wethouders ingediende ontwerp-vorordening tot aan wijzing dor stemlokalen in de kiesdistricten dezer gemeente voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad. De heer De Groot vraagt of niet andere lokalen kunnen worden aangewezen; de Doele ligt vlak bij het Raadhuis; het Gymnastieklokaal ligt juist op de grens van dat district. De Voorzitter antwoordt, dat, met het oog op de betrekkelijk geringe afstanden, de aanneming van het voorstel van B. en W. geen bezwaar behoeft te ondervinden. Hierna wordt het ontwerp met algemeene stem men goedgekeurd. De stembureaux zijn nu als volgtHet le kies district: Raadhuis; 2e kiesdistrict St. Joris Doele; 3o kiesdistrict het Gemeente-Gymnastieklokaal aan de Buiten raven. le kiesdistrict. Voorzitter: De Burgemeester. Plaatsverv. voorzitterH. A. M. Roelants. T H. 8. A. van Gent. Leden- j A. van Buijscn. Lid uitsluitend voor do openingM. Elzevier Dom. J. F. Schop. Plaatsverv. leden B' A^J^Wittkampf. I F. C. v. d. Pant Jr. 2e Kiesdistrict. Voorzitter: G. Visser Bz. I J. W. J- van Harwegon den LedenBreems. t H. de Vringcr Hz, Lid, uitsluitend voor de opening: J. J. G. Nolet. IQ. Rovers. I. Hoogendam. M. Kranen. J. Hoek. 3c Kiesdistrict. Voorzitter: S. A. Maas. T j W. A. Beukers. Leden: A_ H w van Luik, Lid uitsluitend voor do opening: J. H. van Wes tendorp J.Dz. j C. Klein. Dr. B. do Brnyn. Plaatsverv.leden: g_ A Vern0([e. t J. H. Houtman. Op grond van art. 68 der verordening op de brand weer werd, op voorstel van Burgemeester on Wet houders eene gratificatie van f 1.50 voor ieder, toegekend aan de hoofdagenten van politie H. J. C Reuvekatnp en G, Wagemaker, en aan de agenten J. C. Meijer, E. Mesritz, Th. C. Putters, C.Brussé, N. Vermant en L. Douma. Besloten werd met regenten van het St. Jacobs- Gasthuis niet in onderhandeling te treden over het verlengen der bij raadsbesluit van 16 Juni 1896 aan genoemde stichting toegekende schadeloosstelling van f250 voor den tijd van éen jaar, eindigende 1 October a.s. De heer De Groot vroeg waarom dit negatief besluit noodig is. De voorzitter verwees daartoe naar het overeen komstige besluit in het vorig jaar. De artt. 3 en 4 van het reglement cn voorwaarden voor hot gebruik van do gemeentelijke zwemplaats aan het spuikananl worden zoodanig gewijzigd dat de vrouwelijke geabonncerden des Zondags gedurende één uur van die inrichting gebruik kunnen maken. De heer Prins vraagt of het B. en W. bekend is, dat sedert de zwemplaats geopend is men daar is begonnen met baggeren. De dames hebbeu daar geen last van want dan worden de baggeraars weggezonden. De heer de Bruijn wijst nog op het afgeven der verf. De Voorzitter zal beide punten in de vergadering van B. en W. ter sprake brengen. Op het verzoek van de firma F. W. van der Eist Co. om huur van gemeentegrond aan het Oost havenhoofd werd afwijzend beschikt; terwijl aan adressante medegedeeld zal worden, dat de beschik bare grond, welke op de door haai bedoelde plaats aanwezig is, door haar kan worden gehunrd tegen het tarief bepaald in gemeenteblad no. 1 van 1895. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders werd besloten om oen bedrag van f13750.zijnde dc opbrengst van verkocht rentegevend gemeente eigendom (grond), aan H. Gabol ad f3750,en f 10000.wegens verbeurde boete door A. Jurgens to Oss, rentegevend te beleggen door aankoop van inschrijving op hot Grootboek. Dc heer Dom geeft in overweging de gelden te beleggen in 3 Grootboek, in plaats van 2</2 zooals in de bedoeling ligt. De heer Poortman betreurt dat de grond, gekocht van den heer Gabel, niet betaald is uit de f 10.000 van dc firma Jurgens. De Voorzitter antwoordt dat het een verschil is voor welk doel de grond wordt aangekocht; hier is het doel openbare weg niet rentegevend; bij de Dubbele Arend werd de grond rentegevend ge maakt. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt aangenomen met 15—4 stemmen. Thans kwam in behandeling het voorstel van Bur gemeester en Wethouders dd. 18 Januari j.l., betref fende een vernieuwingsfonds voor de waterleiding met het daarop door de Financieele Commissie uit gebrachte advies en het antwoord van Burgemeester en Wethouders op dat advies (zie ons nr. van 18 Juni). De heer J. J. G. Nolet zegt: Het advies van B. en W. op het advies van de financieele commissie heeft niet voldaan. Het bevat geen motieven. De tweede zinsnede deed mij onaangenaam aan, v.aar verklaard wordt, dat de financieele commissie buiten haar boekje is gegaan. Het doel van het voorstel en het advies betrof het bedrag voor afschrijving op de panden enz. der waterleiding. De Financieele Commissie wil die be paling opdragen aan een commissie van deskundigen. B. en W. schijnen het bedrag te wii sn afhankelijk stellen van den toestand der rekening. Het vernieu wingsfonds als deposito in de gemeentekas acht de Financieele Commissie eveneens niet goed. De bepa ling van de rente iuoet toch zijn verdedigbaar en moet niet zoo laag zijn als door B. en W. gewenscht blijkt. Dat geeft slechts een minder juist licht op don toestand der exploitatie. De heer Nolet verklaart ten slotte dat de leden der commissie bereid zijn de zelfde voorstellen te doen qua raadsleden. De voorzitter acht het beter dat dit laatste dan geschiedt, daar met deze wijze van handelen conflicten en onaaangename verhoudingen wordt voorkomen. De heer Nolet verklaart dat bij de commissie niet heeft voorgezeten een zacht naar eritiek, maar alleen de wenseh om tot een ordelijke boekhouding te ge raken. De heer Jansen zegt dat aan de commissie af schrijving van f 6000 dadelijk te laag is voorge komen. Het is ook later gebleken uit do mededee- lingen van een der lenen van de commissie van beheer dat dit bedrag juist voldoende is voor hot buizennet. Om nu het advies niet onkel negatief te doen zijn is het uitvoerig behandeld. De heer Visser antwoordt dat voor particuliere onderneming een afschrijving van f 10,000 noodig zou zijn. Waar hier echter aan bet onderhoud groote sommen worden besteed, die worden betaald uit de exploitatierekening, daar kan men volstaan met het vaststellen van een lagere afschrijvingssom. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht wordt aangenomen met 11 tegen 8 stemmen. Het rapport van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van het in de vergadering van 6 April jl. door den heer mr. W. H. Jansen uitge sproken denkbeeld, om de bestuursleden van ver scheidene alhier bestaande inrichtingen van welda digheid voortaan niet meer ad v>tam, doch voor oen bepaalden tijd te benoemen. Burgemeester en Wet houders waren op verschillende gronden tot de over tuiging gekomen dat het niet goed zou zijn op het denkbeeld van den heer Jansen in te gaan. Dat een tijdelijke benoeming een bezwaar zou zijn voor een eventueele aanneming acht de heer Jansen geen motief voor gewicht. De heer Jansen wil thans geen voorstellen doen maar spreekt de wenscbelijk- heid uit dat in het vervolg slechts benoeming te doen van ten hoogste 6 jaren. De Raad ging ten slotte in op de zienswijze van B. en W., zoodat nu kon worden overgegaan tot dc benoeming van een regent van het St. Jacobs- Gasthuis in de plaats van den heer P. J. van Dijk van Matenesse, op zijn verzoek eervol ontslagen. Benoemd werd de eerstvoorgedragene de heer H. J. Versteeg met algemeene stemmen. Aan de bemerkingen van Gedeputeerde Staten op de hun in afschrift gezonden verordening op de keuring van vleesch, werd overeenkomstig het advies van de Commissie voor de Strafverordeningen, ge deeltelijk te gemoetgekomen. De verordening werd nu op nieuw in zijn geheel vastgesteld. Ten slotte keurde de raad goed dat de door Cura toren van het gymnasium, onder ge edkeuring van Burgemeester en Wethouders, getroffen tijdelijke voorziening in het onderwijzend personeel aan het gymnasium noodig geworden door het verleende ver lof aan den leeraar Dr. W. A. Lehman de Lehnsfeld tot herstel van gezondheid, en bestaande in de tijde lijke benoeming tot leeraar van Dr. I. Hooykaas -- langer dure dan twee maanden en worde bestendigd tot 1 Augustus a.s. Niets meer aan dc orde zijnde sloot de Voorzitter de vergadering. Bij het te 's Gravenhage gehouden akte- examen voor onderwijzer is geslaagd onze stad genoot, de lieer W. A. ran Wijk. Gisterenmiddag arriveerde alhier uit zee het loggerschip Flevo IV. Reeder de heer P. EI. van Ab.-Jiovenschipper M. Piokker, welke Woensdag 16 dezer met een stortzee een der matrozen heeft verloren. De verongelukte matroos is genaamd Hui- Lreclit Bredius, oud '19 jaren en alhier woon achtig. Men had alles in het werk gesteld om hem te redden, doch alle pogingenwaren vruch teloos. Gisterenmiddag had een zekere II. zich zoo veel vermaak ran de kermis verschaft, dat hij in het Westnieuwland gekomen zijnde, met een mes op een meer dan gevaarlijke wijze te werk ging. Het gevolg daarvan was dat een zekere B, die de toegeschoten politie te hulp wilde komen, eene wond kreeg aan een dei- vingers. Onder hevig verzet werd eindelijk H. door drie agenten van politie in verzekerde bewaring gpsteld. De storm. Voortdurend nog komen van alle kanten nieuwe berichten over de onheilen, door den laatsten storm aangericht. Over Scheveningen schrijft men, dat de strand- rruur gebleken is noodzakelijk te zijn als be schutting tegen wind en water, maar ook dat hij noodlottig is voor de Scheveningsche vis- scherij, zoolang die niet over een veilige viucht- haven beschikt. De duinen zijn in den omtrek der waterver- versching van K tot 3'/s M. afgenomen. De gemetselde afrit is op vele plaatsen ge scheurd, maar de bazaltglooing hield zich over 't algemeen goed. In het geheel hebben 27 schuiten van Sche veningsche reeders ernstige schade beloopen. Sommige kunnen verloren worden geacht. Gisteren waren op verschillende punten van het strand te Scheveningen visschers geposteerd met haringtonnetjes als bussen urn giften te ontvangen, nbestemd om in den nood van Sche veningen eenigszins te voorzien." Menigeen der talrijke bezoekers van het strand offerde ten penningske. Te Bruinisse zag men Zaterdagmorgen om 4 uur een vaartuig, dat van zijn ankers ge slagen was, op de Zuiderplaat zinken. De op varenden zijn waarschijnlijk verdronken. Andere schepen zonken achter hun ankers, zonder verlies van menschenlevens evenwel. De visschersschuiten waren voor het meeren- deel terug, maar van een tweetal schuiten, bemand met vijf koppen, heeft men nog niets vernomen. Men vreest dan ook voor het ergste. Te Nu mansdorp is veel vee verdronkeneen man werd bij de redding van enkele dieren door het water verrast en eerst met groote moeite gered, nadat hij vier uren op een hek had rondgedreven. Erger nog is het te Puttershoek gesteld, waar vermoedelijk twee mannen, M. de Kloe en H. Dekker, werkzaam met eeo schip op het Hollandsch Diep, met het schip verdwenen en vermoedelijk omgekomen zijn. Te Rotterdam schijnt ook een persoonlijk ongeluk te betreuren te zijn. De vrouw van den 54-jarigen kistjesman P. kwam aan de politie vertellen dat haar man Vrijdagavond bij stormweer de rivier op was gegaan en dat zij sedert niets van hem had gehoord. Ook worden vermiste goederen bij de politie opgegeven. Groote schade is vooral geleden door den pachter van Courzand, eigendom der gemeente Rotterdam, die door het onderloopen van den polder zijn geheele oogst heeft zien te loor gaan. Zijn vee werd behouden. Te Pernis beliep de zegen-zalmvisscherij Oranje-Nassau groote schade, te Rocanje is het treurig gesteld met bouwlanden en boom gaarden. In de Zuiderzee, bewesten Harderwijk, zonk Zaterdagmiddag een tjalk, komende van Hattem en bestemd voor Amsterdam. De schipper, zijn vrouw, de drie kinderen en de knecht wisten zich met moeite in de boot te redden. Verdronken. Op de Botlek tusschen Vlaardingen en Nieu- wersluis werden gisteren twee Westlandsche schuiten door jagers gesleept. Bij het toewerpen van een lijn geraakte een der jageis in 't wa ter alle pogingen om hem te redden bleken vruchteloos. De man was sedert een jaar gehuwd. Men seint ons uit 's Gravenhage De ingenieurs Beversen en van Heurn hebben concessie gevraagd voor den aanleg van een visschershaven aan den Hoek van Holland, met spoorwegverbinding naar Scheveningen. LONDEN, 22 Juni. Gedurende den ganschen

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3