burgerlijkestand. YL AARDIN GENl Rechtzaken. Kerk en School. Landbouw en Veeteelt. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Tissclierij. j). L. Ingeise, Mr. W. H. Jansen, Mr. D. Lodder, P. Loopuyt, Mr. li. M. O. Poortman, 1). F. W. Prins, B. Ris E.Hz., J. M. van der Schalk Jr., g. \V. Snel, C. van der Vlies en W. Bosselaar. De Christelijk-historische kiesvereeniging ver gadert hedenavond tot het stellen van candi daten voor den gemeenteraad. Wij maken onze lezers attent op vorenstaande afkondiging, betreffende de gemeentelijke zwem plaats aan het Spuikanaal. Toen gistermiddag de Beiersche kapel in de Hoogstraat haar muziek deed hooren, hadden eenPe jongens de aardigheid, eenige kisten met papier, toebehoorende aan het magazijn sNederland", in brand te steken. Door een paar toeschouwers werden de vlammen evenwel spoedig geblusebt. Overleden 22 Juni. Martinus Wensvoorl, oud 1 jaar, Willemshofje. Jacoba Casperina Barrevoets, oud 19 dagen, Hoofdstraat. Gisteravond vergaderde alhier de anti-rev. Kiesvereeniging ^Nederland en Oranje" tot het stellen van candidaten voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad. Met bijna algemeene stemmen werden de Heeren A. W. Schippers. L. van Dam en A. H. C. M. J. Ilzeimans, aftredende leden, gesteld. Daarna werd de candideering van de hee ren K. S. van der Brugge en P. Kikkert ter sprake gebracht. Na veel discussie werd beslo ten, dat het beginsel der vereeniging niet kon worden losgelaten, waardoor bovengenoemde beeren niet konden worden candidaat gesteld. Daarna ging men over tot het stellen van 2 andere candidaten, waartoe gekozen werden de heeren W. v. d. Windt Wz. en K. Hoogendyk Azn. Gisteren avond gaf de tooneel-vereeniging jVaria" voor hare kunstlievende leden ter ge legenheid der kermis eene uitvoering met het blijspel ïKikkerstein en Eksterlust" of de twee villa's van den bekenden schi ijver A. Ruisch Jr. Het stuk liep goed van stapel, de verschillende rollen waren in goede handen. Na afloop hield een zeer gezellig bal nog velen tot laat bijeen. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 23 Juni. Hermanns van Zelm en Wiihelmina Christina Smith. Jan Penning en Catharina Rijke. Jacob Bergwerf en Leentje de Gast. Geboren 22 Juni. Cornells, zoon van Cornelis Ver hoeven en Sophia Eigenraam, Westnieuwland. Overlcrlcn 22 Juni. Johanna van der Bruggen, oud 43 jaren, Bidderstraat. 23. Kornelis Nipius, oud 6 maanden, Kor led ij Je. Vonnissen van het Kantongerecht te Schiedam. Zitting 23 Juni 1897. Wegens politic-overtreding J. B. en F. B. M. B. S., beiden te Schiedam, tot f2 boete subs. 1 dag hecht. P. S-, te Schiedam, tot f0.50 subs. 1 dag hecht. C. Z. V., J. S. en W. H., allen te Schiedam, tot fl boete subs. 1 dag hecht. H. J. L,, te Schiedam, tot f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. Aanvaring van de IJstroom. Gisterenavond werd door den „Raad van Tucht op de Koopvaardijschepen", zitting houdende in het Paleis van Justitie te Amsterdam een onderzoek in- gesteld naar de omstandigheden, waaronder de aan varing van het Ned. stoomschip JasUoom door het Eügeische schip Bittern in den nacht van 5 op 6 Juni op de Noordzee plaats had. Zooals wij destijds meldden ging het stoomschip IJstroom verloren en verdronken van dat schip twee passagiers cn van de Bittern een stuurman en een timmerman. Uit de schecpsverklaring voor den consul te Lon den afgelegd en de verhooren van den kapitein van de IJstroom I'arlevliet, den stuurman Sparrebooni, den roerganger Bijsterveld, den uitkijk Kuiter, den machinist Duinkcr en een paar matrozen bleek on geveer: De IJstroom was op 5 Juni te 4.50 n.m. uit IJmuiden vertrokken naar Londen met bemanning, 16 passagiers (bijna allen dekpassagiers) en een lading stukgoederen De koers was W.Z.W. V«W. Ongeveer to 2 u. 40 v.m. ('s morgens i deed stuurman Sparre- boom do wacht, terwijl de kapitein even naar be noden, maar niet ter ruste was. De lichten waren in positie cn helder brandende. Het miste eenigszïns en daarom werd van tijd tot tijd met de stoomfluit geseind. Eensklaps zag men nu een groen licht aan stuurboord. t De nitkijk waarschuwde en do stuurman liet twee stooten op de stoomfluit geven. Hij dacht dat men stuurboord langs bakboord passeoren kan. Daarop werd aan boord van de IJstroom weer gefloten cn nu floot de andore boot terug, maar nu zag uien ook een rood licht, zoodat do andere boot gedraaid moet zijn en nu recht op de IJstroom toekwam. Een aanvaring werd onvermijdelijk. De kapitein was inmiddels aan dek gekomen en toen de aanvaring volgde en het vreemde schip de IJstroom bijna van stuurboord tot bakboord inliep, zoodat het onmiddellijk moest zinken, riep do kapitein „Jump over, Jump over." Wie in de nabijheid was volgde den raad en dadelijk toen de kapitein aan boord van het vreemde schip (later bleek, dat het do Bittern was) zich bevond, haastte hij zieh te maken dat de booten werden losgegooid om de op de IJstroom achtergeblevenen te redden. Hier had men intusschen zelf de handen uitgestoken. De stuurman was zoo lang mogelijk op zijn post gebleven. Toen de uitkijk het licht meldde, had het schip een gewone vaart, het maakte 8 mijl, terwijl het 10 mijl kon loopen. De stuurman had in den omtrek geen seinen van andere vaartuigen gehoord en oordeelde de mist niet zoo sterk, dat de vaart verminderd moest worden. Het licht werd eerst op een kleine of een halve Engelschc mijl gezien. De stuurman dacht eerst dat het een zeilschip was, en dat hij, stuurboord hou dende, er wel achter om kon, maar toen zag hij eensklaps het roode licht. Hij liep naar de telegraaf, zette die om op stoppen, maar het was reeds te laat. De stuurman, wiens vrouw aan boord was, liep, terwijl de schepen vastzaten, naar beneden, en toen hij weer boven kwam was het te laat om over te springen. De Bittern liep reeds achteruit. Hij gaf toen het overgebleven volk en passagiers last de booten los te maken. In de eene gingen 23 in de andere 5 personeu. Op weg naar de Bittern kwam hun eigen kapitein hen reeds in de boot van dat schip tegemoet en nam 12 personen uit de eene boot over. Ook toen men aan boord van de Bitton was, kon men daar geen toplicht zien. Maar intusschen was het reeds gaan dagen. Hoe de twee passagiers van de IJstroom verdron ken, weet men niet. De beide mannen van de Bittern vielen in zee bij het losmaken van een boot. Tussehen het zien van het licht en de aanvaring moeten slechts eenige minuten vorloopen zijn. Na de aanvaring zonk de Ystroom in 12 minuten, met alios wat er in was. Zelfs de scheepspapieren kon den niet gered worden. Op de Bittern deed ook de stuurman dienst en was de kapitein beneden, die geheel in de war was van het ongeval. Hoe het groene licht het eerst gezien is, bleek niet zeer duidelijk. De meening der gehoorde ver schilde van 1% tot 3 A 4 streken stuurboord. De machinist, het bevel tot stoppan ontvangende, had den stoker naar boven gezonden om te zien wat er te doen was. Toen de aanvaring was geschied kwam deze hem roepen. De waterdichte schotten bij de machinekamer waren toen nog niet beschadigd. De machinist zette toen de stoomklep dicht. Voor de aanvarig deed de machine 70 slagen cn had 60 pond stoom. Door de rechtbank te Rotterdam werd gisteren bij verstek behandeld de zaak tegen W. P. F. v IL, 17 jaar, zeevisscher te Vlaardingen, die op 17 Mei jl. aldaar Anna H. Kouwenberg moedwillig eenige gevoelige slagen tegen het hoofd heeft toegebracht. Anna met een paar vriendinnen wandelde langs de Hoogstraat te Vlaardingen. Beklaagde liep tegen haar aan. Anna zeide toen: „ga wegleelijkekreng", waarop beklaagde zeide: wacht ik zal je een kreng geven en baar daarop sloeg. Eisch 14 dagen gevan genisstraf. Ned. Herv. Kcbk. Beroepen: te Sirjnnsland (cl. Zieriksee) G. Smitg, cand. te Utrecht; te Oudorp (el. Brielle) E. S. Postma, te Ameide en Tienhovente Dokknm J. M. J. Hoog, te Terwolde; te Surkuizen D. J. van Brammen, te Oudehaske ca.; te Koudum (tocz./ J. D. Schokking, te Wczepte Nijehaske c.a. G. Vel- linga, to Kootwijkte Brielsck Nieuwland. S. Baart do ia Faille, cand.te Ilaskerdijken en Garrelsweer, G. Vcllenga, te Kootwijktc Rotterdam, G. van der Giesen te Leusden; te Urk, J. Visser te Woudenberg, Aangenomen: naar Wapenvelde 'el. Harder wijk) door W. Kellemans, cand. tc Utrecht; naar Lopikerkapcl door B. Kleijwegt, cand. te Utrecht; naar Nieuwpoort (ol. Gouda) door A. Dekker, cand. te Bergambacht; naar Voorthuizeu, door Jonker te Tzumnaar Avezaath (bij Tiel), door E. L. Nauta, cand. te Leiden; naar Bruckem (cl. Zalt-Bommel), door H. Doornveld te Wierden. Bedankt: voor Numansdorp cn Varseveld door J. L. Pierson, te Hengeloovoor Zwaagwesteinde door n. P. Stcgenga, cand. to Oud-Loosdrechtvoor Nijega cn Elahuijzen door W. Ilelleinans. cand. te Utrechtvoor Warffum door D. Postma, tc Zaandam voor Wilsum (cl. Kampen) Ph. Niemaijer, te Jutfaas voor Muiden, door H. Doornveld tc Wierden; voor Kuilenburg, door G. J. A. Bosch, tc Noordschermer. Gcuef. Kerken. Beroepen: te Viancn, W. H. Gispen tc Breu- kelen. CitR. Ger. Kerk. De Synode zal op 20 Juli in de Wittevrouwen- singelke'rk te Utrecht hare vergadering aanvangen. Zij" wordt voorafgegaan door een biduur op Maan dag 19 Juli, des avonds te 7 M uur, waarin ds. Js. Wisse, van 's-Gravenkagc, zal voorgaan. Dc examens van de theologische school zullen aanvangen Dinsdag 1 Juli des morgens te 9 ure. Hooger Onderwijs. Benoemd tot hoogleeraar in de geschiedenis van Nederlandsek Oost-Indie aan de Indische instelling te Delft, mr. J. E. Heeres, te 's-Gravenhage. Amsterdam: 2e natuurkundig examen W. J. A. Schmidt. Leiden-. Doctoraal examen rechtswetenschap A. Aoens, candidaats examen rechten J. J. O. Eschau- zier* Voorbereidend examen godgeleerdheid J. Swart en P. Smit; voorbereidend examen geneeskunde H. Betliy en J. Siegenbeck van Heukelomcandidaats examen geneeskunde C. A. van Heestweede natuurkundig examen K. 0. A. Welffcr; eerste natuurkundig exa men mcj. M. Mijers; theoretisch apothekersexamen mej. Th. G. Eigeman. Candidaats-examen rechten J. A. Eigeiuandocto- raai geneeskunde B. Boom cn Rutgers van der Loenj theoretisch geneeskundig F. W. 0. dc Grave en A. van der Minne Jzn. UtrechtCand. ex. genecsk.: A. Beijerman (met lof), J. S. P. Moltzer on P. W. v. d. Burg. Tweede natuurk, ex.: L v. a. Steen v. Ommeren. Doet. ex. scheikunde; A. W. K. de Jong, (mot lof) Cand. ex. theologie 11: J. Thijsscn en B. Brains. Cand. ex. rechtsw..- E. L. Alting ven Gcussnu (met lof) en G. Bevorderd tot doctor in dc rechtswetenschap B. Gewin, gcb. te Abcoude, na verdediging van Stel- 1UCand. Ex. Geneesk.H. Couvée en N. L. van Woer den tweede natuurk. ex.E. J. H. Keuss en F. M. G. de Fcijfcr; kerk. voorbereidend exc.D. den Breems; prop, cn theol.A. Buurman; prop. ex. geneesk.: Th. M. van Leeuwen en H. C. Rogge. GroningenCandidaats godgeleerdheid Ie gedeelte G. Snrating Tzn. en J. Kroneman. Tweede natuurkundig examen K. Klein; theore tisch geneeskundig examen J. H. Wanon. Gisteren Meld de Hollandsehe Maatschappij van Landbouw, afd. Rotterdam, Schiedam cn omstreken, hare algemeene vergadering +e Rotterdam. Bij het openen der vergadering herdacht de voorzitter, de heer J. Loopuyt, het verlies dat de Maatschappij door het plotseling overlijden van den secretaris penningmeester, de heer P. F. L. Waldeck, heeft getroffen. Allen die hem vooral in deze afdeeling werkzaam zagen, en die getuigen waren van de groote werk kracht die van hem uitging, zullen, aldus zeide de voorzitter, dat verlies beseffen, dat naar spreker meende bijna onherstelbaar voor de Maatschappij zal zijn. Ten einde uiting te geven aan het diep gevoelde leedwezen over dat verlies, zal de afdceliug bij de begrafenis van den heer Waldeck vertegenwoordigd orden en zal aan de Hollandsehe Maatschappij van Landbouw leedwezen betuigd worden met het door haar geleden verlies. Tot afgevaardigden ter algemeene vergadering der Maatschappij, dit jaar to houden, werden benoemd de heeren H. de Bio en P. Loopuyt, en als hun plaatsvervanger mr. C. P. Zaaijer. Besloten werd voorts een subsidie tot een maxi mum van f200 beschikbaar te stellen, ten einde te helpen bevorderen de collectieve inzendingen van tien stuks melkvee op de door de maatschappij, bij gelegenheid van haar 50-jarig bestaan in September te 's Gravenhago te houden nationale en internatio nale tentoonstelling. In verband hiermede werd eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren W. van den Hoek Verduyn, F. C. f '"miners en J. van den Hoek, die deze collectieve inzendingen zal helpen bevorderen en aan welke met uitsluiting van leden van andere afdeelingen, in dit district woonachtig, vrijheid van handelen verleend werd. Nog deelde de voorzitter mede, dat naar aanleiding van inzendingen van schapen en varkens op tentoon stellingen, in beginsel is besloten dat de met den aankooj) belaste eommissien alleen tentoonstellings- waardig zullen nankoopen, en voorts dat aan het comité van graanhandelaren alhier is verzocht inde marktprijzen de prijsnoteering van de Amerikaanscke lijnkoeken op te nemen. Een voorstel van den heer De Snoo om de redactiën van de kleine bladen alhier te verzoeken geen mel ding te maken van de voorkomende gevallen van mond- en klauwzeer, omdat hij dit in het nadeel van den landbouw acht, werd met groote meerder heid verwarpen. Hierna ging de vergadering in een huishoudelijke over. S P 0 B T' De Rotterdamsche Athletiek(Verccniginh Pro Pa- tria zal haar twee-jarig bestaan vieren met nationale wedloopen op Zondag 25 Juli, op den Dordtschen straatweg, en wel over de volgende afstanden: 10 K.M. Lardloopen (kampioenschap van Nederland). 10 K.M. wandelen en 8 Eng. mijl (1G09 M. hardloopen. Maandag bevond zich een groote menscbenmassa in het velodrómo de la Boverie te Luik hoofdzake lijk om de match Jaap EdenProtin te zien, haan 2000 M. De eerste manche werd met een kwart- en de tweede met een wiel lengte door Protin gewonnen. Het publiek was zoor enthousiast en juichte beide rijders zeer toe. Brand te Semarang. Blijkens een hier te lande ontvangen parti culier telegram is een reusachtige brand uit gebroken in 't centrum van Semarang op Java. De schade aan koopmansgoederen wordt op ongeveer 2Va ton geraamd. De brand woedde bij afzending van. het telegram nog voort. Stormschade. De door deskundigen opgenomen stormschade van de Scheveningsche vloot beloopt tussehen de f30.000 en f40.000. Niet alle reeders waren geassureerd. Sommigen hadden de assurantie kortelings opgezegd. Van den inventaris van den badmeester zijn meer dan 80 strandstoelen óf verloren gegaan óf onbruikbaar geworden. De heer Ilogvroorst lijdt een schade van f3000. Scheveningsche nooden. Io eene gisteravond door 61 van de voor naamste reeders te Scheveningen in het sVer- kooplokaal" aldaar gehouden vergadering is met algemeene stemmen besloten, dat heden och tend alle reeders van Scheveningen zich zullen begeven naar het stadhuis te 's Gravenhage en gehoor zullen vragen bij den burgemeester. Een commissie van 10 reeders is benoemd om den burgemeester mede te deelen het ver handelde in de vergadering en hem te spreken over den toestand van Scheveningen, met het oog op de wenschelykheid van den aanleg eener visschershaven en over de schade door den stormvloed aan de vloot berokkend. De commissie bestaat uit de heerenA. de Niet, W. den Duik Ki., H. A. van de Rovaart, P. de Mos Pzn., A. P. Krul, F. Vrolyk, M. v. d. Toorn, M. de Niet Azn., C. J. den Duik en Cor Roeleveld. De vergadering werd geleid door den heer A. De Niet. ScheepsongeluJc. Te Hull is aangebracht de bemanning van het Ned. ss. Caledonia, van Aberdeen en Shields naar Rotterdam bestemd, dat door eene ont ploffing, welke de vorige week plaats vond, geheel ontiedderd werd. Het werd op sleeptouw geuomen door den steamtrawier Rodney en later door het ss. Richard Moxon, dat het verschei dene uren op sleeptouw had. Het zonk echter 20 mylen van Spurnpoint. De equipage werd door de Richard Moxon overgenomen. Nader schrijft men dat bij de ontploffing één man doodelyk is getioffen. Het is de donkeyman Otto Marlowhij verbrandde, en stierf eenige oogenblikken na de ramp. Otto Marlow, nauwelijks 20 jaar oud, was een zeer oppassend werkman, uit Stettin. Na vele reizen op Engelsche schepen, kwam hij den 2den Januari 1897 te dezer stede aan. Hij nam zijn intrek in het kosthuis van den Zeemans bond, en daar de leden van dezen Bond hem zeer waardeerden, werd hij twee maanden later in het afdeeliDgsbestuur gekozen. Als propagandist voor de onthouding van sterken drank onder zijn makkers, maakte hij zich verdienstelijk. De nieuwe stoomtram. De werkzaamheden voor de aan te leggen stoomtram Rotterdam-Hoekschewaard, vorderen zoo goed, dat er zeer veel kans op is dat een deel dier lijn, en wel van Rotterdam naar Oud-Beierland, reeds met November in dienst zal kunnen worden genomen. De Rotterdamsche brandstichters. De kerels, die Zaterdagnacht op heeterdaad betrapt werden op brandstichting in de Poort straat te Rotterdam, vormden een drietal, waar van er twee op den uitkijk stonden, terwijl de derde, voorzien van een flesch petroleum, poogde brand te stichten in het winkelhuis waarin eene braudstoflen-nering gehouden werd. De daders zijn brandspuitgasten van spuit no. 17 in dezelfde straat gestationneerd. Röntgenstralen. De Röntgen-stralen zijn te 's-Gravenhage toegepast ten dienste der justitie. Vanwege het militair hospitaal zijn nl. op verzoek van den auditeur-militair op een klas- siaan uit Ylissingen proeven genomen met de Róntgen-stralen om te onderzoeken of zijne opgave juist was, dat hij nl. niet zoude kunnen bukken, omdat er een stuk naald in zijn lichaam zoude zetelen en op grond daarvan voorgegeven had geen dienst te kunnen verrichten. Bedoelde klassiaan was voor den krijgsraad gesteld. Het onderzoek had plaats ten huize van een stadgenoot, die daartoe welwillend zijne doel matige instrumenten afstond. Een stuk van een naald werd echter niet in het lichaam ontdekt. De Petit Bleu weet te berichten, dat te Parijs proeven zijn genomen om metX-stralen ingevoerde producten te onderzoeken ten dienste der douanen. De proeven zouden gunstige resultaten heb ben opgeleverd, zoodat de nieuwe methode al spoedig in toepassing zal worden gebracht. Thema en Variatie. Thema »In ons isolement ligt onze kracht." (Groen van Prinsterer.) Variatie: sGeen man van eer neemt een openbare weldaad aan, zonder, zoodra hij kan, van gelijke welwillendheid zijnerzijds blijk te geven." {De Standaard van Maandag.) [lanotaux deelde gisteren in den Franschen ministerraad mede, dat de onderhandelingen te Konstantinopel een gunstig verloop hebben. Hetzelfde weet de Débats te berichten, en het blad voegt er bij, dat de rapporten der technische commissie over de grenswijziging, de oorlogsvergoeding en de capitulatiën tot grondslag der onderhandelingen diennen. De quaestie van de inlijving van Thessalië bij Tur kije kan als, in negatieven zin, opgelost worden beschouwd. Ook van Kreta komen gunstige berichten. Geruststellend is eveneens het bericht uit Athene, dat de regeering, een spoedigen vrede verwachtende, er aan denkt een aantal reser visten naar hun haardsteden terug te zenden. Bovendien behelsde een particuliere depêche, uit Saloniki te Weenen ontvangen, dat „de Turksehe bevelhebbers in Thessalië en Epirus bevel hebben gekregen, geen contracten met hun leveranciers te sluiten, die langer dan den 20sten Juli duren. De oorlog op Cuba dreigt een verbitterden en onmeedoogenden strijd te zullen worden. Maximo Gomez heeft, met een verwijzing naar een gelijken maatregel van generaal Simon Bolivar, den verlosser van Zuid-Amerika, aan het voorloopig bewind der republiek Cuba voor gesteld, de Spanjaarden niet langer als oorlog voerenden, dus als insurgenten te behandelen. "Wie met de wapenen in de hand wordt gevangengenomen, zal gefusilleerd worden. Het schijnt, dat de repubiikeinsche junta zich met dat voorstel zal vereenigen. Generaal Weyler is intusschen van Havanna vertrokken om de operaties tegen de rebellen te leiden. De Ind. Beige verneemt uit "Washington dat de repubiikeinsche jingo's in den Senaat zuilen trachten, onmiddellijk na de behandeling der tariefwet, het voorstel-Morgan, om de Cubanen als oorlogvoerende partij te beschouwen, aan de orde te doen stellen. Er bestaat een sterke strooming in den Se naat ten gunste van Cuba. SCHIEDAM, 23 Juni. Ter haringvis scherjj vertrok

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3