VLA AKDIN G EN Kunst en Wetenschap. Kerk en School. Landbouw en Veeteelt. Gemc ngd Ni e u w s. Koloniën. Laatste Kieuws. 'poortman, D. F. W. Prins, beiden aftredende leden, J. O. Bender en C. van der Vlies, terwijl het bestuur nog nader zal beraadslagen over de heeren mr. W. H, Janssen, aftredend lid, Gouka en Jac. Verboom. De vergadering besloot het bestuur te mach tigen in overleg te treden met het bestuur van Nederland en Oranje'' tot het stellen van gemeenschappelijke eandidaten. Een gelijk besluit werd in de antirevolution aire kiesvereeniging genomen. Morgenmiddag te 3'/s uur zullen de besturen van beide vereenigingen te zamen vergaderen om tot een definitief besluit te komen. Zondag zal in den Ofïieierentuin het vijfjarig bestaan der afdeeling Schiedam van den Ned. R. K, Volksbond herdacht worden. Als spreker tal optreden de heer W. H. J. Willeman uit Amsterdam. Het feest zal opgeluisterd worden door de zangafdeeling van »St. Caecilia" en het orkest van »St. Ambrosius". Mond- en klauwzeer is geconstateerd bij het vee in de weiden onder deze gemeente van de veehouders F. v. d. Valk èn A. Poot Jzn., ter- vrij! het vee van de veehouders H. Determan en A. Kool, mede alhier, van die ziekte is her steld verklaard. Gisterenmiddag trok een compagnie schutterij na de oefening, met de muziek aan het hoofd, door enkele straten onzer gemeente. Zeker is dit geen gebeurtenis, die bijzondere vermelding zou verdienen, wanneer niet onder de straten, waarlangs men marcheerde, be hoorde de Gorzen en de Hoofdstraat. Dat is iets merkwaardigs en dat verdient vermelding. De gelieele bevolking van die zoo volkrijke buurt en alle bewoners van de Hoofdstraat, zij liepen naar buiten om de schutterij te zien, de muziek te hooren en met voldoening te constateeren dat langzamerhand het denk beeld dieper doordringt, dat ook het gedeelte van Schiedam, tusschen Westerhaven en Buiten haven, in werkelijkheid tot Schiedam behoort. Twee rondreizende personen kregen gister avond te ongeveer 7 uur twist, terwijl zjj, in een door ruim gebruik van steiken drank ge- prikkelden toestand verkeerende, het middag maal zateu te gebruiken in het logement van J. van Hartendorp aan de Raam. Tot hand tastelijkheden overgaande, ontving C. J. plotse ling een steek met een vork in zijn kin en een slag op het oog waardoor dit lievig opzwol. De beide twistenden zijn daarop in arrest gebracht. Het toeval wilde dat juist de schutterij de Ooievaarsbrug was gepasseerd, omgeven door een groote menigte menschen, die onmiddellijk de schutterij en hare aantrekkelijkheid prijs gaven voor het genot om de arrestanten naar het poütie-bureau te begeleiden. Terwijl gisterennamiddag een handwagen over de Hoogstraat reed, viel een kind van 4 a 5 jaren daar voor neder. Gelukkig wist de bestuurder de kar spoedig te doen stilstaan, zoodat geen ernstige gevolgen plaats hadden. Gisteren namiddag te 5'/s ure viel zekere P. M. van den zich aldaar bevindende pont in de Noordvestgracht. Hij werd spoedig gered door den jongen van de pont en een mede passagier. BURGERLIJKE STAND. Geboren 23 Juni. Hendrikus Adrianus, zoon van H. A. van der Meer en A. M. van Dijk, Boter- straat. Overleden 23 Juni. Petronella Maria Liduina Schapers, oud 7 maanden, Raam. Gehuwd s 24 Juni. P. de Koning, 23 jaar, en A, Ruse ier, 22 jaar. Ter secretarie is ter visie gelegd het ver wek van P. de Wit alhier, om vergunning tot uitbrei ding van zijne kleederwasscherij endrogery met stoomvermogen, door plaatsing van een nieuwen stoomketel, benevens tot verplaatsing van de stoommachine en den bestaanden stoomketel, een en ander aan de Landstraat. in het perceel wrjk P Nr. 87. Zaterdag den 3n "Juli zal ten raadhuize, des namiddags ten één ure, gelegenheid worden gegeven om tegen het oprichten dier inrichtin gen bezwaren in te brengen. Aan de gemeentebewaarschool alhier wordt tegen 1 September gevraagd 'eene geëxami neerde hoofdonderwijzeresde jaarwedde be draagt f700 en eene belooning van f50 per jaar voor het geven van onderwijs aan de helpsters. Sollicitatiën vóór 1 Juli in te zenden aan den Burgemeester. De aftredende leden de heeren K. S, van der Brugge en P, Kikkert zijn gisterenavond in eene gecombineerde vergadering der kiesver enigingen »Vlaardingen"' en j>Volksbelang" ean- didaat gesteld voor leden van den Gemeenteraad. Dinsdagmorgen kwam alhier binnen het sloepschip VL 137 Maria, A. de Ligt, die op sleeptouw heeft gehad de verlaten Deensche driemastschoener Carl. Door de bemanning van L137 is van de schoener afgehaald een wagen- lading diverse scheepsgereedschappen. Het schip zelf was in zeer slechten toestand. Door de sleep'oooten IJmuiden en Simson 13 de Carl op 16 Duitsche mijlen van IJmuiden aangetroffen en aldaar Maandag binnengebracht en aan de strandvonderij overgegeven. Het schip is gevoerd geweest door kapitein Sholander en behoort te Rönne thuis. Schipper A. de Ligt, voerende de sloep Maria, gisteren hier binnengekomen, rapporteert dat hij den 15en Mei, op 53° 2' N. br. en 3° 40' O.i., gevaren is door een partij wrakhout, stuk ken van masten en een jol, die bij het opvisschen stukgeslagen is. Verder vischte hij een journaal op, dat bleek te behooren aan het schip Beo van Arendal. B U R G E RL IJ K E~ STAND. Overleden 24 Juni, Teuna Hozeman, oud 60 jaren, echtgenoote van K. Borsboom, Landstraat. Gisteren is tc Leiden aan den Acadcmischcn SeDaat overgedragen het portret van wijlen prof. dr. J. G. R. Acquoy, lioogleeraar in de godgeleerdheid, welk portret den leerlingen en oud-leerlingen gegeven werd ter ophanging in de senaatskamer. Het portret is van den schilder Boudewijnze te 's-Gravcnhage. Op Texel wordt eene tentoonstelling van Texelsche en andere oudheden voorbereid, welke van 28 Juni tot en met 4 Juli zal gehouden worden in de Koningin Wilhelmina-Bewaarschool te Ondc Schild. Reeds zijn vele belangwekkende voorwerpen inge zonden. Ook zal daar de bedstede worden opgesteld van admiraal De Ruyter, welke is weggebroken uit het onlangs gesloopte logement „Zeven Provinciën." Naar wij vernemen is een schilderij van onzen landgenoot Arthur Briet op de tentoonstelling te Hunchen aangekocht voor het Museum te Maag denburg. Neb. Herv. Kerk. Beroepen: tc Colijnsplaat (cl. Goes), H. J. Couvéc, te Kerkwerve; te Beekbergen, D. van Kne velen, tc Hoogvliet; te Bruinissa, W. Zijlstra, te Waddingsveen c. a. Aangenomen.' naar Rotterdam, door G. van der Giessen, te Leusdennaar Hoogwoud, door S. Baart do la Faille, cand. Bedankt.' voor Genderen c.a., door W. Helle mans, cand. Ge rep. Kekken. Beroepen: tc Watergraafsmeer, W. A.Dekker, te Naardcm Doopsgezinds Gemeente. Aan het seminarie der Algemeene Doopsgezinde Sociëteit zijn voor het proponents-cxamen, 2e ged., geslaagd do heerenA. H. van Droogo, van Bakke- vcen, bij Gorredijk; F. J. do Holl, van Utrecht; J. Koster, van Oude Pckela; W. J Kuhler, van Amster dam; P. Oosterbaan, van Hakkum; R. Schuursnm en R. van der Veen, heiden van Meppol. Hoogee Onderwijs. Amsterdam: doctoraal examen in de staatsweten schap J. H. H. Hulsmanndoctoraal examen iu de rechtswetenschap H. J. Duparc van Lier en C. D. Salomoncon, lo natuurkundig examen D. van den Bergh. P. Budkc, P. Dekker, W. Poels en F. D, OtkenHe natuurkundig examen de dames L. IIul- sebos en Jeanne Bles, en dc heeren J. P. de Bat cn J. Fraser; theoretisch geneeskundig examen F. M. C. Hoffman, cn J. Diehl en G. P. Ittman. Leiden: Voorbereidend examen godgeleerdheid E. B. F. Abbing, voorbereidend examen geneeskunde G. van Genderen Stort en W. J. F. Nuijcns, eerste natuurkundig examen mejuffrouw W. C. S. Chr. Bader, theoretisch apothekers-examen C. M. B. Wanna, can- didaats-cxcamcn geneeskunde J. Donkersloot. Can- didaats-exnmen rechten A Royaards. Utrecht: Cand. ex. geneeskunde J. J. S. Sceuwen. Tweede natuurk. ex.: C. Lulofs en F, J.Noordhoek Hegt. Prop. ex. theolJ. F. Wachter en L. Jansen Schoonhoven. Cand, ex. rcchtsw.G. F. Bieruma Oosting. Qroninqm: Kerkelijk voorbereidend examen II. Buiskool en H. Klimptweede natuurkundig examen S. Cohen en II. Mol. Lager Onderwijs. Te Dordrecht heeft do gemeenteraad op een adres van do heeren C. J. Kanter c. s., om subsidie uit de gemeentekas voor een op te richten „Volkshad- huis". besloten, na uitvoerige gedachtenwisseling, m zooverre gunstig to beslissen, dat voor de leerlingen der openbare scholen, wier ouders onvermogend zijn, tot ten hoogste 40,000 baden 'sjaars ft 4 X et. per bad, kunnen verschaft worden. De schoolhoofden moeten dan do bons daarvoor uitreiken. Over het woord „openbare scholen" ontstond nog al debat. Het gevolg was, dat het woord „openbare" geschrapt werd, zoodat ook do leerlingen der bijzon dere scholen van dit badhuis zullen mogen gebruik maken. Het College van burgemeester en schepenen der stad Brussel brengt ter keunis van paardenfokkers en kooplieden dat de dorde paardenjaarmarkt aan gekondigd voor bet loopende jaar zal plaats hebben den Woensdag 7 Juli naastkomende, van 9 ure 's morgens tot 8 ure namiddag. Feesten te Zaandam. De commissie voor de Ciaar-Peterfeesten beeft wegens gebrek aan den noodigen geldelijken steun den bistorischen optocht 'van het programma moeten schrappen. Boulevard. Door een consortium van heeren uit 'sGra- venhage en Breda is een 6-tal heerenhuizen (ter afbraak), gelegen in de fraaie Wilhelminastraat, in laatstgenoemde gemeente aangekocht, bene vens eene strook weiland ter lengte van circa 134 K. M. daarachter gelegen. Het plan is, met een en ander een boulevard te Breda aan te leggen, voerende van de stad rechtstreeks naar het schilderachtige Mastbosch. De heerenhuizen aan weerszijden daarvan te verrijzen vormen natuurlijk het lichtpunt der exploitatie, welke vooral voor het dorp Ginneken een zwaren slag moet heeten. Kilometerboekjes. In het jaar 1896 zijn door den Staatsspoor weg uitgegeven10782 kilometerboekjes le klasse, 36227 2e klasse en 31687 3e klasse, te zamen 78696 stuks, waarvan de bruto ont vangst bedroeg f1,613,872.50. Met deze boekjes werden gemiddeld 4400 reizen per dag gedaan. Ben schoone gift. Barones H. v. K., een geboren Britscbe on- derdane, te 's-Gravenhage wonende, heeft het jubileum van koningin Victoria wenschen te vieren door eene gift van duizeud gulden voor Scheveningen, om te dienen ter leniging der ellende door den storm van Vrijdag te weeg gebracht. Collecte te Scheveningen. De vijf bussen aan het stiand te Scheveningen om in den nood te Scheveningen te voorzien, hebben in de drie dagen, Zondag, Maandag en Dinsdag, gezamenlijk ongeveer f 300 opgebracht, waarvan alleen Zondag ruim f200. VaUche bankbiljetten. Te Amsterdam zijn weer valsehe bankbil jetten in omloop, die moeilijk van de echte te onderkennen zijn. Een 30-jarig Duitsch spre kend man geeft ze uit; men zij dus in 't alge meen op zijn hoede, vooral waar de commis saris van politie reeds ten tweede male een waarschuwing publiceert. Inbraak. Ten huize van den watermolenaar G. onder de gemeente Hof van Delft zijn Zondag door middel van inbraak verschillende gouden voor werpen ontvreemd, waaronder ook een gouden ketting ter waarde van ongeveer f60. Ingerekend. De Amsterdamsche socialist Samson werd heden te Harlingen, terwijl hij daar op de markt brochures verkocht, wegens daarbij gebezigde opruiende taal in arrest genomen. Smokkelen. In den laatsten tijd is het smokkelen van tabak naar België zeer toegenomen en zag men meermalen volgeladen karreu over de grenzen trekken. Thans zijn door de Belgische regee ring maatregelen genomen, die aan de tabak- smokkelarij grootendeels een eind zullen maken. Bij ministrieel besluit is namelijk bepaald, dat al wie handel of slijterij in tabak uitoefent daarvan opgave moet doen vóór 16 Juli a.s. De winkels en magazijnen zullen dan door de amb tenaren nu en dan worden bezocht, de voorhan den zijnde hoeveelheid nagezien en den eigenaar zal een zoogenaamd aanslagbiljet worden uit gereikt, evenals bij ons voor zout en jenever. De tolbeambten der brigade van Ravels, heb ben in den nacht zeven koeien aangeslagen, zeven prachtige exemplaren van het hollaud- sclie ras. De tolbeambten Jules de Bruyn en Karei Annet, van Ravels, waren dezen nacht op dienst geweest nabij den »Klaverberg". Ten 1 uur 45 was hun dienst geëindigd en keerden zij huiswaarts over de heide. Tusschen den Klaverberg en Kijk verdriet, omstreeks 800 meters der kempische vaart, zagen zij eensklaps verscheiden koeien over een gaanpad, naast een bosch, voorbij trekken. De duisternis belette hun de geleiders te on derscheiden. Wel denkende dat zij hier met een smokkelpartij te doen hadden, snelden zij spoedig toe. Zij waren den troep nog niet genaderd, toen zij 7 personen, in blauwen kiel gekleed, in allerhaast de vlucht zagen nemen. Het inhalen was onmogelijk. Daarbij hadden de twee beambten meer dan werk genoeg om de zeven hoornbeesten in beslag te nemeD. Gelukkig hadden de smokkelaars den tijd niet gehad de leikomden af te snijden. De koeien werden aan elkander gebonden, en zonder veel moeite konden de tolbeambten ze naar Ravels geleiden. Klaarblijkelijk moesten de dieren dienen voor de veeteelt. Vleermnizenplaag, In de woning van den gemeente-geneesheer te Loosdrecht heersciit een vleermuizen- plaag. Het is cl. gebleken, dat tusschen de spouwmuren eene kweekerij van dat ongediei te op buitengewoon groote schaal wordt aange troffen. Reeds werden honderdtallen gevangen, doch nog veel meer bleven er over. Met kracht is men thans bezig de ongenoode en zeer onwel kome gasten, die den prachtigsten zomeravond binnen zoowel als buiten ongenietbaar maken, te verdelgen. Atjeh. Aan een telegram van den civiclen en militairen Gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden, gedag- teekend 18 Mei wegens storing der telegrafische gemeenschap eerst den 24en ontvangen wordt met betrekking tot de verrichtingen onzer troepen in Glieëng op 16 Mei, door de Java Ct. het vol gende ontleend: Na de vermeestering der verschillende vijandelijke versterkingen werden deze bezet gehouden, waarbij de vijand het vunr bleef voortzetten. Eerst nadat alle heuvelstellingen geslecht waren, keerden de troepen 's namiddags om half zes naar Indrapoeri terug, waaT zij, onderweg nagenoeg alleen door üankvuur van de overzijde der Atjeh-rivier ver ontrust, om halftwaalf aankwamen. Op den terugmarsch overleed de kapitein der in fanterie G. M. P. Seheuer aan zijne bekomen won den. De verwonding van den kapitein van hetzelfde wapen J. N. C. baron van Heerdt blijkt niet levens gevaarlijk te zijn, terwijl nog eveneens niet levens gevaarlijk gewond werd de le luitenant der artille rie, gedetacheerd uit Nederland. J. C. P. W. A. Steenkamp. De namen der gesneuvelde onderofficieren en min deren zijn De Europeescho fuseliers Stadt, Siclis. Philipsen, Witzlcb, Dijkstra, Carsouw, Lenning, Desmaker, Francken, Bloem, De Pauw en Van Hannen, de Europeescho sergeant der infanterie Stuurman, de Atnboineesche korporaal Hontung, de Amboinecsche fusiliers Wawa, Auwuh, Hainaoe cu Rumende. Aan bekomen wonden overleden De Europeescho fuseliers Leniger, Van der Werf, do Froyer, en Pauwels. Levensgevaarlijk gewond werden: De Europeescho sergeant Van der Linden, de Europecsche fuseliers Fijt, Schneider, Zimmerman, Van Duyn, Keizer, Toelekc en Raue. Niet-levensgevaarlijk gewond werden; De Enropeesehe sergeants Boogert, Klein en De Wys, de Europeescho korporaal De Vink, dc Euro- peesche tamboer Wagelaar, de Europecsche fuseliers Van Maurik, Ehrenspergcn, Iervaas, Luyten, Pante- koek, Koelemans, Smits, Arends, Vogelzang, Kuiter, Goedhart, Witkamp, Henter, Van Rompcy, Van der Roest, Lugthart, Voerol, De Bout, Bos, Schneider, Porpiij, Dijkhuizen, Kottelaar, Van Dalen, Groenen- daal, Vclthuizen cn Dijk, de Afrikaansche fuselier Paki, de Amboinceseke fuseliers Dadi, Pantow en Lynd, de Europeescho geniesoldaat De Vos en de Inlandsche geniesoldaat Tosetiko. Schampschoten cn matte kogels bekwamen de Europecsche sergeant Kagei, de Europeescho tamboer Turk, de Europeescho fuseliers Van der Meer, Van der Hoef, Frisal, Scheffers en Putten, en de AinboL neesche fuseliers Sabertiaan, Sosol, So long, terwijl de Europecsche fuselier Nijboer een randjoewond bekwam. Het grooter getal gesneuvelden en gewonden nu gemeld is too te schrijven vooreerst aan de omstan digheid, dat na de verzending van het vorig bericht meerdere gewonden werden bekomen en voorts daar aan, dat in de eerste opgave alleen het aantal der genen vermeld kon worden, die zich haddeD latan verbinden en er versckeidenen waren, die, hoewel ge wond, toch aaD den strijd bleven deelnemen, terwijl thans ook alle schampschoten zijn opgegeven. Naar JIct Centrum (Djocjakarta) verneemt, zullen twee zoons van den Soesoehoenan van Solo de inhul diging van de Koningin te Amsterdam gaan bijwonen. BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement. Benoemdtot resident van Bngelcn, de ass.-res. van Bandoeng E. Th. II. v. Benthem v. d. Bergh tot adv.-gen. bij het koogger. vau Ned.-Indic, de ambt. op non-act. jhr. mr. T. J. van Bcijma thoe Kingma. Bij den post- en telegr.d. t. comm. lekl.de comm. 2e ki. P. A. Schramt. comm. 2c kl. de comm. 3e kl. V. H, J. Jansen; t. comm. 3e kl. de klerken W. Tannny Jr., H. L. B, Scipio Blumc en A. J. W. Bronkhorst; tot lid van den Raad van just, te Ba tavia, mr. A. J. A. Kollman, tot voorz. van de landr. te Bandoeng, Tjitjalengka en Soemedang mr. A. W. Andrêc WiltensCheribon, MadjalcngkaenKoeningan mr. A. V, van den Brandcler. Tot buitengew. subst -grift', buit. bezw. v. d lande mr. J. A. J. Jansen. Ontslagenop verz., eerv. de comm., op het ass.- res. kant. te Sintang L. Baxdc opz. 2e kl. bij den waterst. H. J. Regeereerv. als lid van den resi- denticrand te Soeraknrta J. W. Rambaldo cn A. J. baron Quarles de Quarles, eerstgen. op verz. en onder dankbet. en laatstgen. wegens vertrek; op verz. eerv. als lid A. D. J. Groenemeijer, onder dankbet.; wegens vertr. eerv. als lid tevens voorz., mr. W. J. il. do Visser; als plaatsverv. lid, mr. H. Cb. van Mcerten; op ver. wegens vertr. eerv. als lid mr. W. F. L. Gerieke en W. L. Mae Ncill. Verleendweg. ziekte, een tweej. verl. aan dc ouderws. 2e kl. M. J. Ch. 0. Schokker; een jaar verl. aan den 3en comm. bij het dep. B. O. W., H. E. Kruss. Men wordt beleefd verzocht de copy steeds slechts aan ééne zijde te beschrijven. Aan de Redactie van de Schicdamsche Courant. In de laatste gemeenteraadszitting is besloten dat wordt afgezien van verdere onderhandelingen met Regenton van het St. Jacobs-Gasthnis, betreffende den verbouw, dien men mét hot Gasthuis op het oog had. Aangezien het contract pas p° October e. k. expi reert, ben ik zoo vrij, wie zulks aangaat, opmerk zaam te maken dat bedoeld pand aan de Lange Achterweg, sedert jaar en dag aan dc willekeur van dc aldaar in de omgeving tkuisbekoorende straat jeugd tec prooi is niet alleen, maar dat ook de atmosfeer, welke uit bedoeld pand opstijgt, ten ge volge van do daarin geworpen cadavers etc. onhoud baar is. Met het oog nu op de warme dagen, die men vóór October mag verwachten, is het waarlijk dringend noodig, dat ook die Augiusstaï zoo spoedig doenlijk worde gereinigd. Onder beleefde dankzegging voor de mij toege stane plaatsruimte verblijf ik, Hoogachtend, Een bewoner van, de Lange Achterweg. Schiedam, 24 Juni 1897. Men seint ons: Heden had onder groote deelneming en be-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3