51"e jaargang. Zaterdag 26 Juni 1897. N°. 9354. GROOTVADER. I I 3 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, Kennisgeving. BUITENLAND. FEUILLETON. 1 UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. /- sS Abosnehbkïsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nommerBo.02 BUREAÜs BOTEBSIBAAT ÏO, Tcleplioon Jfo. 133. Advertentieprijs: van 15 gewono regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Inrichtingen welke gevaar, schade ol hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Geien kennis aan de ingezetenen, dat op heden de navolgende vergunningen zijn verleend lo. aan B. A. J WITTKAMPF en zijne rechtver krijgenden, tot uitbreiding zijner branderij aan de Wester- kade no. 2, kadaster sectie M no. 414, door plaatsing daarin van een stoomwerktuig \an 21/2 paardenkracht en ketel met een verwarmingsoppervlak van 4 M1, ter vervanging van liet bestaande stoomwerktuig met ketel; 2o. aan de firma Gebroeders MEIJER en haie recbtveikrijgenden, tot plaatsing van een door sto m gedreven maalgangtot het malen van graan, in het pand aan de Willemskade no. 24, kadaster sectie I no. 645. Schiedam, den 24sten Juni 4S97. Burgmeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. Be secretaris VERNÈDE. Algemeen overzicht. Schiedam, 25 Juni '97. Het programma der feesten te Londen is nog niet afgeioopen, Woensdagavond werd een schitterende gala voorstelling gegeven in Covent Garden. De schouwburg was prachtig versierd en als het ware in een bloemtuin veranderd. Een uitgelezen gezelschap woonde de opera voorstelling bij bijna alle in Londen aanwezige vorstelijke personen en vele andere hoogge- plaatsten waren aanwezig. Gistermiddag heeft de Admiraliteit haar op wachting gemaakt bij de Koningin. Het weer was slechthet stormde en regende. In gesloten hofrij tuigen reden de Lords der Admiraliteit daarom naar Windsor. Gelijk met hen kwamen daar ook aan de bevelhebbers der vreemde schepen, die aan de vlootrevue bij Spithead zullen deelnemen. Alle waren in groot tenue, de borst bedekt met decoraties. Na een ontbijt genuttigd te hebben, werden de heeren aan Hare Majesteit voorgesteld. Verder is gisteren aan 300,000 armen van Londen een maaltijd aangeboden. De prinses san Wales kwam in drie verschillende wijken der stad naar de uitdeeling der spijzen kijken. De markies van Salisbury hield receptie, en de dag werd besloten door een carnaval op Windsor Castle. Roman door Jonas Lie. 25) De lamp stond naast hem op de klaptafel van de chiffonnière en vlamde over de gele, bijeenge bonden papieren, die grootvader uit de veie schuif laden bijeenzocht. Hij opende de pakketten, zag ze door en legde ze na een meer of minder haastig doorzien weor op hunne plaats. In dit pakje met het verbleekte zijden bandje lagen de documenten en de getuigenis sen van zijn geheelen loopbaan van de doop en vaccine-bewijzen af, waarmee hij kon bewijzen dat hij op de wereld gekomen was, behoorlijk ingeënt was, tot de stukken van zijne examens en benoemingen toe en eindelijk de igenadige" ko ninklijke bewilliging waarbij hem zijn eervol ont slag werd gegeven als tolinspector, met het hem toe komende pensioen. Zou hij anders doen indien hij opnieuw moest beginnen? Was hij daardoor iets verstandiger ge worden. Had het leven hem kond water over het hoofd geworpen en hom gezegd, dat hij liet als sen dwaas begonnen was? Toch niet, vond hij, de natuur, die men bezat Hier hield hij het bewijs in de hand, dat de adspirant Kersten Grunth, nadat hij het examen met het beste gevolg ondergaan had en een proef jaar doorgemaakt had, als cadet aan het marine- instituut geplaatst was. Voor heden luidde het programma: inspectie üer brandweren van Engeland door de Koningin in het Home Park te Windsor, en 's avonds bal bij de hertogin van Westminster op Gros- venor House. Morgen de scheepsrevue. Men is in Engeland niet bijster tevreden over de onderscheidingen; geen enkel liberaal staatsman heeft een onderscheiding gekregen, öok heeft het de aandacht getrokken, dat by den grooten optocht van liberale staatslieden alleen aan lord Roseberry en sir William Har- court een officieele uitnoodiging is gezonden. In den Duitschen Rijksdag heeft de minister von Doetticher verklaard, dat er geen sprake is van een ministerieels crisis. Ondanks die verklaring evenwel, neemt bijna iedereen de vrijheid toch aan het beslaan eener crisis te gelooveu, en zelfs ismen vrijwel over tuigd, dat juist Von Boetticher een der eerste slachtoffers dier crisis zal zijn. Ook Von Marschall's uurtje schijnt geslagen. Volgens het gebruik heeft hij eerst verlof ge vraagd; vermoedelijk zal de Iteichsanzeiger bin nen niet te lang tijdsverloop wei zijn ontslag met dankbetuiging enz. mededeelen. Wie hem dan zal opvolgen? Het is zeer waarschijnlijk, dat Von Buiow, thans gezant te Rome, voor het staatssecretai iaat van bui- tenlandsche zaken is bestemd. De Keizer houdt van diplomaten, die zich in alle opzichten als mannen van de wereld weten te gedragen, ea dan kan geen beter keus ge schieden dan Von Bülow. Na Von Marschali komt dan Von der Recke, de vader der novelle op de vereenigingswet, aan de beurt, en ten slotte verwacht men ook dat de grijze rijkskanselier, wiens zoon openlijk verklaard heeft, dat zijn vader niet meer op een leeftijd is, om zoo veel te werken, na een eervolle loopbaan nog eenige jaren van welverdiende rust zal gaan genieten. De National Zoitung verwacht zijn aftreden eerst na 'sKeizers reis naar St, Petersburgen het blad meent, dat Von Bulow hem dan zal opvolgen. De ïegeling, die eerst was voorgesteld, dat nl. Miquelde minister van financiën, zou optreden als vice-kanselier en vice-presideut van het Pruisisch ministerie, schijnt afgesprongen te zijn op Miquel's weigering om het vice- kanselierschap te aanvaarden. Bovendien wil Hohenlohe of niet of in alle opzichten rijkskanselier blijven. De kans dat Miquel, de oud-socialist en aan hanger van Mats, eenmaal den hoogsten post in den Duitschen Staat zal bekleeden, mag nu ook uiterst gering geacht worden. Intusschen, de Keizer weet wat hij wil. Uitbreiding der vloot, bescherming van den nalionalen arbeidversterking van den midden stand, en vernietiging van het socialisme, zie- Als hij daaraan dacht, met wolk gevoel hij als dertienjarige jongen dit papier in da hand gehouden had hij herinnerde liet zich als den dag van gisteren hij lachte, hij had geleden als oen hond en om zich geslagen ais een kerel in die eerste jaren toen hij daar op da academie nog zooveel meer boven zich dan onder zich had. En daarenboven hij had nooit iemand boven zich kunnen duiden. Dat was van toen aan als een roode draad door zijn geheele leven gegaan, zoodat daaruit steeds oppositie ontstond Het had er wel veel van of het bij hem een soort van aangeboren dispo sitie was iJa", hij woog een groot pakket samengebonden couranten-artikels op z'n hand en deed ze toen weer in een loket»Daar ligt nu de strijd met het marinecommando en al deze wapenen in den strijd, waarmede de kapitein-luitenant Grunth hun een volle lading gaf, zoodat zij hem eindelijk ont wapenden en liera tot tolinspector promoveerden. Dan ben je me luitenant en dan eerste luitenant en eindelijk kapitein. »Dat was me een tijd een kwade tijdhm. Tot lid van de commissie voor de kustverlichting benoemd. »Ja, toen stond men neg in de gratie, men werd erkend als een capaciteit, maar later werd daar zoo gaat het heel wat op afgedongen. De trouwacte hij maakte hem langzaam 0pen «met jonkvrouw Torna, Christine Taarvig." Hij bleef zitten en staarde er op. Voor zijne oogen veirees een slanke meisjesgestalte, met diep-blauwe oogen, een sluier die tot den grond reikte, ter zijde geslagen toen zij de kerk binnentrad de handdiuk bij de woorden van den dominee vzoo daar het programma, dat hem tot richtsnoer dient bij het kiezen zijner staatslieden. Afgewacht dient dus te worden, tot zoolang Wilhelm II zijn keuze heeft gedaan. Intusschen is een regeling, die ook heel wat voeten in de aard heeft gehad, eindelijk tot stand gekomen. Bij hoofdelijke stemming heeft de Rijksdag gisteren met 183 tegen'113 stemmen de novelle op de Gewerbeordnung (de Arbeidswet, die o.m. de Innungen regelt) aangenomen. Het ongelukkige Spanje staat op den rand van den afgrond. De opstand op Cuba en die op de Philip- pijnen hebben schatten gekost en verslinden dagelijks nog reusachtige sommen, terwijl dui zenden reeds op hel slagveld gedood of voor levenslang verminkt zijn. Bestonden nu slechts in het land zelf eens gezindheid en hartelijke samenwerking, door ingespannen arbeid zouden de rarnpen te her stellen zijn. Maar de woelingen van Carlisten en anar chisten nopen de regeering tot voortdurende waakzaamheid, en het heillooze conflict tusschen conservatieven en liberalen werkt belemmerend op den gang der staatsmachine. Het grootste gevaar nochtans is wel de vol komen uitgeputte schatkist. De belastingen zijn opgevoerd tot een hoogte, die de bevolking drukt meer dan zij dragen kan. En de gevolgen daarvan blijven niet uit: gis ting en ontevredenheid, die o. a. in de provincie Oviedo reeds tot eeu bloedige botsing tusschen 8000 mijnwerkers en de troepen aanleiding heeft gegeven. Dat de financieele toestand kritiek is, blijkt wel ten duidelijkste hieruit, dat de Fransche Rothschilds, die nog voortdurend voorschotten aan Spanje hebben verstrekt, verklaard hebben daarmede te zullen ophouden. Blijkbaar wensehen zij hun geld niet in een vat der Danaïden te werpen, of wellicht geen goed geld naar kwaad geld te gooien. De Cubaansche bevolking wil de Spaansche regeering, naar het schijnt, voor zich trachten te winnen. De New- York Herald weet althans te ver tellen, dat te Havana, Matanzas en Pinar del Rio groote wei ken zullen worden ondernomen, om de bevolking aan arbeid te helpen. Bovendien zou aan een 140-tal verooi deelde Cubanen gratie worden geschonken. De Cubanen willen daarentegen van geen verzoening weten. Als représaille-maatregel tegen de strengheid, waarmede generaal Weyler optreedt, heeft de Cubaanscqe generaal Moteguto 36 Spaansche gevangenen laten ophangen. Men is van oordeel, dat de vredesonderhande- verklaar ik u beiden hierbij voor echtelieden", de geheele plechtigheid. Zijn gedachten namen een sprong en hij ver wijlde bij het oogenblik van haar afscheid van dit leven een kreet, een woord, waarvoor hij nooit een goede reden geweten had, waaraan hij dikwijls gedacht had. sik vergeef je, vergeet niet, ik vergeef je, ver geet je alles, Kersten." alk moet u vragen grootvader, of u kwaamt voor 't avondeten," zei Christientje aan de deur. Grootvader bleef zitten en keerde zich en wendde zich en keek nog eens de terheift beschreven rug zijde van een zijner epistels aan. Het scheen het klad van iets als een brief, dien zijne vrouw aan hem begonnen was in den tijd, dat hij nog op een koopvaaidijschip voer een concept, dut zij had laten liggen en vergeten had geen datum. ïBaste Kersten" lastig en dan volgde er vee!, dat doorgekrast of veranderd was. uToen wij elkander vaarwel zeiden, merkte je wel" nu was er weer twee keer en vaker iets doorgestreken. tKon ik je zeggen, hoe ik 's nachts heb liggen peinzen en peinzen en heele gesprekken met je gevoerd hebOok dat begin was door een lichte inktstreep doorgehaald. Iets ais»Als je mij wilt antwoorden, Kersten, als stonden wij voor was door dwarsstrepen onleesbaar gemaakt. Toen kwam niet doorgehaald »Als wij tegenover elkander niet open zijn tot op 's harten diepsten grond voel ik, dat ik het leven niet kan uithouden." Het moet iets geweest zijn, dat haar zeer aan het hait gegaan is. Dat was zoo heelemaal baar lingen te Konstantinope! wel spoedig tot een gunstig resultaat zullen leiden. Moeilijk daarmede te rijmen is evenwel, dat in de Maandag gehouden bijeenkomst door Tewfik pacha een grensregeling werd voorge steld, waarbij Thessalië benoorden den Peneits, benevens het gebied van Giitzo, aan Turkije zou komen. De ambassadeurs vonden dit voorstel onaan nemelijk; zij stelden voor aan Turkije alleen de bergtoppen en passen af te staan. Toch hoopt men spoedig tot overeenstem ming te kunnen komen. Hetzelfde geldt ook voor het denkbeeld om, ter bepoediging der onderhandeling, voorloopig een deel van Thessalië in Turksch bezit te laten als waarborg voor do betaling der oor logsschatting. Te Athene schijnt men thans daarmede ge noegen te willen nemen, in de hoop dat dan spoedig het leger huiswaarts ban worden ge zonden. Intusschen heeft de Porto alvast besloten, dat Thessalië administratief zal gevoegd worden bij de provincie Monestir. Volgens Atheensciie berichten zijn bovendien 30,000 man troepen uit Klein-Azië in Thessalië aangekomen en op marsch naar Domoko met 5 batterijen artillerie. Hieruit zou geconcludeerd mogen worden, dat Turkije er nog niet aan denkt de veroverde provincie te verlaten. Nog steeds wordt er veel gesproken van buitenspoiigheden, die de Turksche troepen zouden begaan en over herhaalde schending van de neutrale strook. Edhem-pacha heeft nu voorgesteld om een andere neutrale strook vast te stellen, zóo,dat van geen schending meer sprake kan zijn. In de Italiaansche Kamer noemde de regee ring, antwoordende op - een desbetreffende interpellatie van Imbiiani, de berichten uit Athene over Turksche wreedheden overdreven. Niettemin had de regeering haar gezant te Konstantinopel last gegeven bij de Porte op een onderzoek aan te dringen. De Porte ontkent voortdurend, dat de Turksche troepen zich wanordelijk zouden gedragen. Op Kreta is het weer aan het broeien. Te Haleppa zijn huiszoekingen gedaan bij Muzelmannen naar wapens en zijn verscheiden personen gearresteerd. De Muzelmannen zijn nu zeer opgewonden en verzetten zich tegen de troepen, die het Turksch kwartier insluiten. De Fransche consul te Kanea is naar Parijs gereisd om met Ilanotaux. te beraadslagen over de voorgenomen bestuurshervormingen op Kreta. Het gerucht, dat Delyannis van 't politieke tooneel zal terugtreden, houdt aan. Men noemt Zannis als zijn opvolger in de leiding der partij. Met Engeland heeft de regeering der Ver gewoonte niet deze wijze om haar hart uit te storten iets, dat haar zeer gekrenkt had diep, diep Hij begreep het heelemaal nietstond op, zette de lamp weg en ging naar beneden, terwijl hij nog trachtte zijn geheugen op te scherpen. Beneden zaten zij bij het avondeten en wachtten hem ai. Terna voorzag hem van thoe en de arts maakte hem lachend attent op wat koud vleesch, dat grootvader niet opmerkte, ofschoon de schotel vlak bij zijn bord stond. Stephanie had 's middags een nieuwe piano ge probeerd, die in het magazijn van Anthonisch muziekhandel was aangekomen, naar zij mededeelde, en was later naar de zusters Jensen geweest om haar japon die een soort van fajon moest hebben, die heel iets nieuws was, zoodat het iaat donker was geworden, vóór zij thuiskwam Grootvader was in gedachten verzonken en nam geen deel aan 't gespiek. Hij zat daar alleen lichamelijk tegenwoordig, het verleden nam hem geheel in beslag. Telkens weer kwamen hem die fragmenten voor de oogen. »A!s wij niet open tegen elkander zijn ïAis je mij wiltantwoorden,alsstondt je voor Toen zij van tafel opstonden, ging hij onmidel- lijk naar boven. Toen hij de lamp van de tafel nam en weer op het blad van de chiffonnière zette, bemerkte hij op den vloer een ineengefrommeld stuk papier Hij raapte het op en hield bet onder het licht. Het was, naar het scheen, het klad van een gehee! nieuwen brief, verbeterd en doorgekrast en eindelijk opgegeven:

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1