STADSNIEUWS. °P- intjr eerste stemming uitTiel, bij herstemming de anti-revolntionnairen sioegen. De liberalen hebben verlorenDelft en Rid derkerk aan de anti-revoluiionnairen, op wie z'Ü Sneek veroverdenDeventer aan de radica len; Schoterland aan de socialisten en Rotter dam I aan de chrt.-Historischen. Zij verover den twee zetels op de katholieken, Beverwijk en Eoschedé. Meer dan eenmaal gekozen zijnoir. J. P. R. Tak van Poortvliet, in Amsterdam IX en te Beverwijk, en mr. P. J. Troelstra, te Leeuwar den, Winschoten en Tietjerksteradeel. Tengevolge van de herstemmingen verliezen hun Kamerzetel de heerenBorret, Vos de Wael en van Berckel, katholieken; Heemskerk, anti revolntionnair; Mees, van Delden en Pyttersen liberalen, en Gerritsen, radicaal. Het publiek en de uitslag. Allerwege in den lande, in de eerste plaats in de groote liberale districten, is niet alleen ijverig gestemd, maar toonde zich de belang stelling in den uitslag in alle lagen der bevolking op ondubbelzinnige wqze. Toch, al was de geestdrift groot en steeg de juichtoon luide ten hemel, wanneer een ge- wenschte candidaat gekozen, een twijfelachtig district behouden of gewonnen bleek, voorop gesteld moet allereerst worden, dat de geest drift een waardige, de juichtoon een van natiooaal gevoel doordrongen was. Nergens is ook maar één oogenblik de orde verstoord geworden, nergeos werd de politieke tegenstander ook maar ééu seconde gehinderd of gekwetst. En dan mag met voldoening geconstateerd worden, dat de juichtonen het geestdriftigst klonken, telkens wanneer een liberale candidaat als gekozene werd vermeld. Te Amsterdam verdrong zich van zes uur 's namiddags af een opeengepakte menschen- massa voor de bureau's van het Handelsblad en van het Nieuws op den N.-Z. Voorburgwal, de geliefkoosde plaats in de hoofdstad, voor allen die bij verkiezingen graag het eerste nieuws weten. Vóór de verlichte aankondigingsborden dier beide dagbladbureau's steeg herhaaldelijk een luid gejuich op en de demonstraties van tegen standers werden al spoedig door de liberalen overstemd met een krachtig Wilhelmus". Later op den avond, toen tot driemalen toe den naam van mr. P. J. Troelstra als gekozen op de aankondigingsborden verscheen, klonk ook het Vrijheidslied der socialisten op den Voorburgwal. De hoogste geestdrift heerschte evenwel in Café Augmtinus op het Ferdinand Bolplein. Daar, in het hart van de sPijp", het cen trum van buurt IJ IJ, gold de vreugde vooral de verkiezing van den heer Ketelaar, die als onderwijzer aan een der scholen in die buurt werkzaam is. Te Rotterdam dezelfde vreugde, dezelfde geest drift, schoon een weinig getemperd door het écbec van den heer Mees in district I. Ook daar een krachtig Wilhelmus vóór de dagbladbureau's, wanneer de naam van een anti-clericaal bij de gekozenen werd gevolgd. Vooral in het Poolsche koffiehuis heersehte een vroolijke en geestdriftige stemming. De besturen van nRotterdam" en »Burger- plicht"' en vele anderen waren daar reeds vroeg bijeengekomen, en daarheen werden achtereen volgens geleid de heeren De Klerk en Vei heij, gekozen in district II en III, en de heer Van Gilse, gekozen in Sneek. Later kwamen ook de beide andere liberale Rotterdamsche kamer leden de heeren Hintzen en van Raalte. De hulde hun gebracht was inderdaad tref fend, maar niet minder treffend was de hulde ook aan den heer Mees geboden, die door den heer Hintzen in woorden vol gloed gehuldigd werd als een der besten uit ons parlement. In de beste stemming bleef men lang bijeen. Ook in den Haag hetzelfde tooneel en dezelfde geestdrift voor de bureau's van het b Vaderland" en de jHaagsche Courant". Toen door het laatste blad bekend werd gemaakt, dat de anti-clericale meerderheid ser" was, scheen het wel of aan het onbedaarlijk gejuich geen eind zou komen. Te Haarlem voor het Dagblad van Haarlem een zelfde beeld. Vooral de overwinning van mr. Tak van Poortvliet in Beverwijk wekte hier groote blijdschap. Ook de verkiezing van mr. Pierson in En schedé, van Ketelaar in Amsterdam, van Lief- tinck in Franeker, van Van Gilse in Sneek, en nog zoovele andere meer, werden met luid gejuich begroet. Kortom, overal vreugde en geestdrift voor de liberale zaak. Voor de liberalen is de dag van 25 Juni inderdaad een groote dag geweest. Gemeenteraad van Overschle. Zitting van 26 Juni 1897, ten 11 we voorin. Voorzitter: de Burgemeester, de beer Bos. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig de heer v. d. Moor. De Voorzitter opent de vergadering waarna de notulen worden gelezen. Bij de rondvraag brengt de heer Post eemge op merkingen in 't midden naar aanleiding van de be handeling der wijziging in de politie-verordeningen m de vorige zitting. De voorzitter brengt den heer Post onder het oog, aat die opmerkingen in geen verband staan tot de notuien en stelt voor die goed te keuren. Aldus wordt besloten met één stem tegen fde heer Post). K Ingekomen zijn Van Gedeputeerde Staten missive ten geleide van het Koninklijk Besluit, waarbij het aantal Yergun- ningen voor de gemeente Overschie tot 1901 wordt vastgesteld op 12. Aangenomen voor kennisgeving. Schrijven van Gedeputeerde Staten, waarbij terug gezonden en goedgekeurd worden de wijzigingen in ae politie-verordeningen. Voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde komt thans de benoeming van een lid voor het stembureau, om zitting te nemen bij de opneming der stembus, volgens voorschrift der kies wet. GekozeD zijn reeds de heerett Ruhaak en Postals leden, on de heeren Lammcrs en de Zeeuw als plaatv. leden van het stembureau. De heer Post vraagt cf ook de plaatsvervangers benoembaar zijn, waarin de Voorzitter geen bezwaar ziet. Na twee vrije en één herstemming wordt gekozen de heer Van Vliet, lid van den Baad, die do benoeming aanneemt. Als zijn plaatsvervanger wordt eveneens na her haalde stemming benoemd de heer Hoogerbrugge, dio zich ook zijn benoeming laat welgevallen. Aan de orde is thans de rekening en verantwoor ding van het Heilige Geest Armbestuur over 1896. B. en IV. hebben die rekening, sluitende met een batig saldo van f 144,10, nagezien en stellen voor die goed te keuren. Aangenomen. Op bet verzoek van P. Suiker om afschrijving van zijn aanslag in den hoofdelijken aanslag en de honden belasting over het dienstjaar 1897, wegens vertrek uit de gemeente, stellen B. en IV. voor gunstig te beschikken, in dien zin evenwel, dat door hem vier maanden hoofdelijken omslag en de helft der honden belasting verschuldigd is. Aangenomen. Aan de orde is de krachtens de kieswet verplichte aanwijzing der stemdistricten en der stemlokalen voor dc verkiezingen van leden van den gemeenteraad. B. en W. stellen voor, dat het kiesdistrict Overschie zal bestaan uit één stemdistrict, met het Gemeente huis als stemlokaal. Goedgekeurd, Eveneens wordt goedgekeurd de verhooging der begrooting van ontvangst en uitgave over het jaar 1897 met een som van f1000, om te voorzien in het benoodigde kasgeld. Thans is aan de orde de gemeenterekening over 1896, B. en W. stollen voor, die voorloopig vast te stel len en gedurende twee weken ter visie te leggen voor de leden. De ontvangsten bedragen f 208970,60s de uitgaven 20631,48s, zoodat over zou blijven een batig saldo van f260,12. B. en W. merken evenwel op, dat van den dienst 1897 afgeschreven is f 800, zoodat er eigenlijk be staat een nadeelig saldo. De raad besluit de rekening voorloopig vast te stellen als boven. Nadat vervolgens aan B. en W. machtiging was verleend om over te gaan tot den verkoop van eenigen ouden rommel, komt bij de gebruikelijke rondvraag de heer Post terug op zijne opmerkingen in den aan vang der zitting. Spr. meent, dat verschillende artt. der gemeente wet en de bepalingen van bet Reglement van Orde niet zijn nagekomen in do vorige zitting bij de be handeling der wijziging in de politie-verordening. Do Voorzitter bestrijdt deze meening en vraagt of de heer Post een voorstel wil indienen. De heer Post wil dit niet doen, maar zal den wet- telijken weg volgen, indien aan zijne opmerkingen geen gehoor wordt gegeven. Niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. Vergadering van de Kiesvereeniging «Schiedam." OVERSCHIE, 26 Jnni. Do alhier bestaande kegel- club „Land- en Schiezicht" zal dezer dagen deel nemen aan den korpswedstrijd, die te Nijmegen wordt gehouden. OVERSCHIE, 26 Jnni. Door den lagen waterstand geraakte hedenmorgen om 6 uur een zwaar beladen tjalk aan den grond, in de Schie dicht bij de ïïooge Brug: Het sleepbootje, waardoor de schuit werd voortgetrokken, mocht, na ongeveer een kwartier in alle richtingen zich gewend te hebben, er in slagen, de tjalk weer vlot te krijgen. De Schie schijnt achter het dorp niet zeer diep te zijn, want herhaaldelijk komen deze gevallen voor, vooral als de waterstand bij oostenwind laag is. Gisterenavond vergaderde de kiesvereeniging Schie dam" in het Volkshuis, tot het stellen van candi- daten voor de verkiezing van 7 leden van den ge meenteraad ten gevolge van de periodieke aftreding. Nadat de Voorzitter de vergadering had geopend en de notulen door den Secretaris waren voorgelezen, welke door de vergadering werden goedgekeurd, wees de Voorzitter er op hoe de liberale partij een neder laag had geleden bij de verkiezing voor leden van de 2c kamer op 15 Juni j.l. Desniettegenstaande had deze verkiezing toch ook nog lichtpunten. Immers heeft „Schiedam" bij dien strijd een zuiver stand punt ingenomen; er heeft bestaan een hartelijke samen werking tusschcn de districten onderlingwij hebben gelegenheid gehad om propaganda te maken voor de vooruitstrevende beginselen. Wij moeten leeren, zegt spr., ons te schikken in den druk, wat toch van zeer nuttigen invloed kan zijn voor een meerdere verecniging van de liberalen onderling. Het heeft bewezen dat het niet enkel noodig is om in de dagen van verkiezingsstrijd te werken, maar telkens weeren het bestuur der kies vereeniging heeft hot ernstige voornemen, daarin goed voor te gaan mits de leden daarbij hunnen steun verleenen. Hierna werd mededeeling gedaan van een schrijven van den heer P. van Groningen, waarin hij er op wijst dat bij de eandidaatsstelling op den heer J. A.'van Gilse geen enkele stem is uitgebracht geworden. Dit moet echter zóó worden opgevat dat uit de dis- eussie duidelijk was gebleken, welke voorloopige candidaten de meeste kans hadden om tot definitief candidaat -te worden verkozen, waarom uit een oog punt van tactiek geen stemmen waren uitgebracht op die voorloopige candidaten, die toch geen meer derheid zouden hebben verkregen. Voorts was nog ingekomen een schrijven van den heer Tak van Poortvliet waarin hij den wensch uit sprak, dat eenmaal weder Schiedam zou worden ver tegenwoordigd door een liberalen afgevaardigde, wat de liberalen in dat district voor hunne toewijding verdienen. Medegedeeld werd het bedrag dat dc Liberale Unie had bijgedragen in de kosten van het verkiezings- werk. Twee nieuwe leden werden vervolgens door de vereenigmg aangenomen. Hierna stelde dc Voorzitter voor het bestuur te macutigen de verhoudingseijfers, tot bepaling der uitgebrachte stemmen op de voorloopige candidaten door de verschillende districten, te wijzigen in over eenstemming met den uitslag der verkiezing op 15 Juni. 4 Na eenige discussie werd daartoe besloten met op 1 na algemeene stemmen De voorzitter herinnert er aisnu aan dat voor de gemeenteraadsverkiezingen de gemeente is ver deeld in 3 districten, die elk kunne eigen afgevaar digden moeten kiezen. Die districten zijn verdeeld naar het aantal bewoners, terwijl ook het aantal kiezers in elk district ongeveer gelijk is. Thans moeten aftreden in het geheel 7 leden, t. w. in het le distriet de heeren Poortman, Brillen- burg en Loncq; in het 2e district de heeren Hoek en Jansen in het 3e district de hoeren Roelants en Prins. Spr wijst' daarbij tevens op de voor- en nadeelen van deze wijze van afvaardigen en geeft ten slotte de vergadering in overweging om thans 7 candida ten te proclameeren; zich daarbij op het standpunt plaatsende dat de kiesvereeniging de belangen be hartigt van de geheele gemeente en niet van een bepaald district. Dit wordt goedgekeurd met algemeene stemmen. Daarna vraagt hij machtiging voor het bestuur om de geproclameerde candidaten voor de verschil lende districten aan te wijzen. Aanvankelijk bestond daartegen bij een der leden nog al bezwaar, maar ten slotte werd die machti ging verleend onder voorbehoud, dat rekening werd gehouden met het aantal stemmen op elk der voor- loopige candidaten, zoodat hj die daarbij de meeste stemmen behaalde, ook do meeste kans van verkie zing zou worden bezorgd. Er waren overeenkomstig het reglement 15 voor loopige candidaten gesteld. Van de aftredenden hadden 5 heeren te kennen gegeven dat zij voor herbenoe ming niet meer in aanmerking wensehen te komen. Dit zijn de heeren H. A. M. Roelants, Jac. Hoek, C. J. Loncq, P. Brillenburg en Mr. H. M. C. Poortman. De Voorzitter spreekt een woord van dank voor het vele goede dat deze heeren als raadsleden voor de gemeente belangeloos hebben verricht. Do beide laatstcn waren reeds geplaatst op de voorloopige candidatcnlijst. Bij bet houden van algemeene beschouwingen werd er op gewezen dat bij verkiezing van gemeenteraads leden niet in de eerste plaats behoeft gelet te worden op politieke richting maar op algemeene bekwaam heid en kennis van en liefde voor dc gemeente. Alleen de belasting en de schoolkwestie waren punten waarbij de politiek in het spel komt en de raad een overwegenden invloed kan uitoefenen. Ter versterking van deze stelling wordt door een der leden gewezen op Amsterdam, waar van de 4 wethouders 1 is liberaal, 1 radicaal, 1 katholiek en 1 anti-revolutionnair, die toch eendrachtig samenwer ken in liberalen geest. Een ander lid daarentegen meent dat, waar de anti-liberalen getoond hebben te streven naar het verkrijgen eener meerderheid ia den Raad, het on voorzichtig zou zijn hen daarin te helpen. wordt de wenschelijkheid uitgesproken om uit-' au partij- genooten te stellen tot verkrijging van a zuivere stemming die tevens dan zal zijn een -errijko. Dit laatste kan echter toch niet verkregen wor den omdat de anti-rev. cu de Christ, hist, reeds besloten hebben samen te werken. Hierna worden de verschillende voorloopige can didaten achtereenvolgens ter bespreking aan de orde gesteld in alphahetische volgorde. Do heer W. Bosselaar (ter vergadering tegen woordig.) Deze candidatunr wordt aanbevolen als van een man bekend met het bouwvak, dio als zoodanig be langrijke adviezen kan geven. Op een tot hein gerichte vraag antwoordt de heer Bosselaar dat hij zal mede werken tot opneming in de bestekken van bepalingen omtrent minimumloon en maximum arbeidsduur. Door een der leden wordt gevraagd of de heer B. zich wel onafhankelijk genoeg gevoelt om steeds naar zijn overtuiging op to treden. De voorzitter maakt bezwaar om deze vraag over te brengen. Het lijstje van de voorloopige candidaten wordt nog vermeerderd met den naam van den heer A. Gouka, dio door 10 der aanwezige leden wordt ge steund. De heer Brillenburg heeft bericht dat hij voor een cventueele candidatuur niet in aanmerking wenscht te komen. Hoewel deze schriftelijk en mon deling he^t verklaard geen candidatunr te zullen aanvaarden, wenscht een der leden hem niettemin te proclameeren. De vergadering beslist echter anders. De candidatuur van den heer dr. E n d t z wordt van verschillende zijden warm aanbevolen als een man die de liberale beginselen is toegedaan en zeer zeker zal medewerken tot verkrijging van verschil lende punten die in het program voorkomen. De heer K. J. v. E r p e c u m heeft bericht dat hij een cventueele candidatuur niet wenscht te aan vaarden. De heer A. Gouka wordt aanbevolen als een man van erkend vooruitstrevend liberale beginselen. De heer J. L. Gouka heeft een schrijven inge zonden waarbij hij te kennen geeft niet geheel vrij tc zijn in de aanneming van een eventueele candi datuur, daar hij zich in deze behoort te regelen naar de chr.-hist. en a.-r. vereenigingen. Aangezien deze hem niet hebben geproclameerd, moet dus aangenomen worden dat bij een candidatuur'' weigert. Aan de orde is de candidatuur Mr. W. H. J a n s e n. Deze candidatunr lokt levendige discussie uit. Eenerzijds wordt hij fel bestreden op grond van zijn uitgesproken meening als zóu de overbevolking der gevangenissen gelijken tred houden met de uitbrei ding van het openbaar onderwijs. Ar 'ijds wordt die warm verdedigd als van een man van groote bekwaamheid en bekend met de be hoeften der gemeente. De heer Jansen had bericht gezonden, dat, mocht hij tot lid van den gemeenteraad worden benoemd, hij de benoeming zou aannemen. De heer Mr. D. Lodder heeft kennis gegeven dat hij geen candidatuur zal aanvaarden. De heer P. Loopuyt heeft bedankt doch schijnt later te hebben te kennen gegeven dat hij zich ee: cventueele benoeming zou laten welgevallen. De candidatuur wordt op grond daarvan gehand haafd en warm aanbevolen als van een man die niet alleen volkomen bekend is met de behoeften der gemeente maar ook van den landbouw en veeteelt waarbij Schiedam ook zeker veel belang heeft. De heer Mr. H. M. C. Poortman heeft kennis gegeven, dat hij zich niet meer voor een candidatuur beschikbaar stelt De-heer D. F. W. Prins heeft een schrijven ingezonden, waarop door den voorzitter eenige kant- teekeningen worden gemaakt. Zijn candidatuur wordt vervolgens warm aanbe volen op grond van het vele dat hij reeds in het belang der gemeente heeft gedaan. De heer D. Ris heelt bericht gezonden dat hij een cventueele candidatuur niet zal aannemen. Eveneens is dit ingekomen van de heeren J. M van der Schalk Jr. en G. W- Snel. Do heer C. van der Vlies heeft een schrijven ingezonden waarin hij categorisch beantwoordt de Pinten van het program. Het blijkt daaruit dat hij behoudens 2 pnnten met dat program mede gaat. Deze candidatuur wordt eveneens aanbevolen als van een man bekend met het bouwvak. Hierna wordt tot stemming overgegaan, waarvan de uitslag is dat tot candidaten geproclameerd wor den in de volgorde van het op hen uitgebrachte steramen, de heeren: P. Loopuyt, D. F. W. Prins, A. Gouka, Dr. J. Endtz, C. van der Vlies (Oostsingel), W. Bosselaar en Mr. W. H. Jansen. De vergadering, die tamelijk bezocht was, werd daarop gesloten met een woord van opwekking van den Voorzitter. enr r Kermis in den Tuin. De Offkieren-Vereeniging heeft er weer voor gezorgd, dat zij met de a.s. kermis niet het minst aantrekkelijk is onder de ontspannings gelegenheden. De gansche week van 412 Juli heeft zij weder feesten georganiseerd van allerlei aard, voor volwassenen en kinderen, tot vroolijklieid in de eerste plaats stemmend en ook van ern stige ontspanning. Zondag den vierden Juli worden de feesten geopend met eene matmée van de schutterij- muziek hier ter stede. Heusehelijke luchtballons zullen worden gelaten. Maandag en Dinsdag is er groot kinderfeest. Om half vijf telkens zullen de wedstrijden voor jongens en meisjes aanvangen, waarvoor de liefhebbeis zich Vrijdag 2 Juli van 57 in het gebouw der Officieren-Vereeniging zullen kun nen aanmelden. Maandag zijn de kleineren aan de beurt. Door dreumessen van 3—G jaar zal er koek getrok ken worden, jongens van 6—8 en meisjes van 6—10 jaar zullen blokjes rapen; den jongens van 810 jaar zullen aan meer mannelijke spelen deel kunnen nemen: zij zullen een achterwaartschen wedloop houdenvoorzeker een niet makkelijk stuk in dezen vooruitstre- venden tijd. Dinsdag dan is een ouder geslacht aan het woord of liever aan het spel. Meisjes van 10— 13 jaar kunnen deelnemen aa.i het balanceer- spel; jongens van denzelfden leeftijd zullen stokspnngen oudere meisjes kunnen geblind doekt steken naar de schijf. Van 13—16 jaar zullen de jongens zakloopen, maar van 16—18 mogen zij meedoen aan het kegelen. En daarbij aan afwisseling zal het onder de hand niet ontbreken: in de zaal toch zullen verschillende voorstellingen gegeven worden. Zoowel Maandag als Dinsdagavond is er uit reiking der prijzen om half negen des avonds. Welk rechtgeaard Schiedams kinderhart zal bij deze dingen niet van vreugde popelen En wat zullen de moeders gelukkig zijn, wanneer zij hare kleinen met prijzen zien huiswaarts keeren! "Wij wensehen, dat het Bestuur, door ruime bijdragen der Leden, in de gelegenheid zal gesteld worden, om op onbekrompen wijze zich vele prijzen te kunnen aanschaffen. Den Woensdag van de kermisweek komen eindelijk de volwassenen aan de beurt. De Vereenigde Tooneelisten, le Gras en Has pels, uit Rotterdam, geven dan in den Tuin eene voorstelling tegen kermisprijzen. Wat er gege ven zal worden, zal tijdig ter kennisse van het publiek worden gebracht. Hetzelfde gezelschap zal Donderdagavond en Vrijdagavond opnieuw eene voorstelling geven. Veel genot kan men zich van deze vertoo- niugen voorstellen. De tooneelisten staan ter goeder naarn bekend en daatb'y de prijzen zijn niet hoog. Des Zaterdags van ouds de kermisdag bij uitnemendheid extra feest. Eene buitengewone voorstelling door specia liteiten en excentriciteiten onder leiding van den heer Frits van Haarlem, op dit gebied zoo welvermaard.za! in de groote zaal der Officieren- Vei,p':""'":og gegeven worden, des avonds van 7p Daar zal menige gulle lach weer- In dei. ^nn zal bij afwisseling de jagerkapel der Grenadiers en Jagers uit den Haag hare vroolijke tonen doen weerklinken; om tien uur zal eene bengaalsche verlichting van tuin en gebouwen plaats hebben. Eindelijk, tot slot Vauxhall met schitterend vuurwerk, aanvangende des nachts te half één. De heer A. Gall, uit Rotterdam, heeft de leve ring van het vuurwerk op zich genomenwij gelooven, dat het in goede handen is. Maandag 12 Juli zullen de kermisfeesten besloten worden met een tooneelvoorstelling door de Nederlandsche Tooneelvereeniging uit Amsterdam, directie L. H. Chrispijn. Dat be looft een waardig slot. Thans hebben ook de heeren Mr. H. M. C. Poortman en P. Brillenburg te kennen gegeven niet meer in aanmerking te willen komen voor eene hernieuwing van hun mandaat als lid van den gemeenteraad. Van de aftredende leden resten dus nog mr. W. H. Jansen en D. F. W. Prins. Hedennamiddag te 6 uren houden een aantal liberalen, niet aangesloten bij de ktesvereeni-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2