5T jaargang. Woensdag 30 Juni 1897. N°. 935 TirpacMini poiirer aai Je BnWavei. j I - 1 FEUILLETON. GROOTVADER. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, UITGEVER: H. J. ÖTrÖELANTS. 5 1 1 1 I 1 Gemeente-Gasfabriek te Schiedam, Gemeente-Gasfabriek te Schiedam. BUITENLAMP. *5 iiossJMENTSPKija vooi Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1,05 franco per post, p. kwartaal. 1,30 Afzonderlijke nommersO 02 BrSE.ll': BOTERSTRAAT 70, Teïephoon No. 123. Aövertentiepmjs: van 1—5 gewone regols met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. 8 i BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SCHIEDAM brengen ter openbare kennis, dat de PACHT van het Pontveer aan de Bui tenhaven (slop van Makkers) door hen voor den tijd van vijf jaren, ingaande 1 Juli a.s., is toegewezen aan den hoogster* inschrijver Ciiris- tianus OstTrholdt, wonende alhier. Schiedam, den 29n Juni 1897, Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. Tijdelijke afslag van den Cokes-prijs. Aan de Gasfabriek zijn van 1 Juli a. s. Cokes verkrijgbaar a AS cent per H.L. Verkoop ond IJzer. Op werkdagen, 's morgens 1012 uur, liggen van 1 tot Juli a.s. de voorwaarden t-w lezing van den verkoop van gegoten, ge slagen en verbrand ijzer, op de fabriek te bezichtigen. Inschrijvingen uiterlijk 8 Juli a. s. in te leveren bij den Directeur. Algemeen overzicht. Schiedam, 29 Juni '97. De feesten te Londen zijn gisteren, Jen ge denkdag der kroning van koningin Victoria, voortgezet met een garden-party inBuckingharn- Pakce. De Koningin begaf zich, na aankomst aan het station te Paddington, onmiddellijk naar Kensington, met geestdrift toegejuicht door een ontzaglijke volksmenigte. De bewoners van Kensington boden Hare Majesteit vóór de kerk der parochie een adres van hulde aan. Vervolgens zette de Koningin haar tocht voort naar Buckingham-Palace ter bijwoning der garden-party, die een schitterend verloop had. Duizenden gasten onder hen alle vorstelijke Roman door Jonas Lte. 28) (Slot.) KUL 't Was in het begin van Mei. Lente in de dalen, lente op de bergen. Frisch groen overal. De beken bruisten, de vogels zongen. Schitterend straalde de zon over het vroolijke land schap. Vergeten was de winter met zijn donkere nevelachtige dagen. Vergeten al het sombere van dien boozen tijd Terna was vandaag buiten op Solid, Zij had hot kamermeisje meegenomen om ver schillende zaakjes in te pakken, die naar de stad moesten, omdat bet landhuis verkocht was. Zij had den *tuin eens bekaken, de bloemperken die zij gewoon was geweest zelve te bewerken. En het viel haar zwaar dat alles nu voortaan door vreemde handen zou behandeld worden. En toch daar was hier iets verstorvens, iets bodscb, waartoe zij tot geen prijs zou willen terngkeeren Alles maar zoo gauw mogelijk inpakken s tiddags was zij klaar en keek met een ver- hcht hart om zich heen. Mooi, dat was nu hier voorgoed uit op Solid. Altijd had zij zich hier beklemd en angstig gevoeld. Met een slag was alles veranderd en nu wilde 2,J het ook voorgoed in hare gedachten bewaren. foor het laatst moest zij nog door het poortje sen blik op de bekende plekjes werpen. Daar was het steenpad naar het boscb. personen, de admiraals, de buitengewone ge zanten uit liet buitenland en de koloniale minis ters waren aanwezig. Ie ruim vijf uur verliet de Koningin liet paleis en reed in haar bekende panienje, met twee paarden bespannen, den tuin rond. Op verschillende plaatsen onderhield zij zich met de voornaamste personen. De Koningir was opgeruimd en zag er goed uit. Kort voor zevenen keerde Hare Majesteit van Buckingham-Palace naar Windsor terug. Zondag is er feestdiner geweest bij den her tog van Cambridge, waar alle vreemde vorste lijke personen en de buitengewone gezanten aanzaten. Dien dag is het vooral druk geweest te Ports mouth, waar duizenden en duizenden kwamen profïteeren van het zeldzame schouwspel, dat de taliijke oorlogsschepen opleverden. Alleen het Amerikaansche oorlogsschip is reeds vertrokkende andere blijven nog ver scheiden dagen, daar er nog verschillende feestelijkheden zullen plaats vinden. De Koningin is terecht hoogst tevreden over het gedrag der Londensche politie. Alle manschappen hebben een herinnerings medaille gekregen van de Koningin, vier dagen extra-soldij van den Staat en twee dagen van de plaatselijke besturen. Ook keizer Wilhelm heeft Zondag hulde ge bracht aan zijn grootmoeder. Te Kiel, waar de Keizer op dit oogenblik is ter bijwoning van de groote zeilwedstrijden, heeft Wilhelm II een feestmaal gegeven aan boord der Hohenzollern. Van de gasten kunnen worden genoemd koning Leopold II der Belgen, hertog Johan Albrecht van Mecklenburg, de voorzitter der Koloniale vereeniging, de rijkskanselier, de En- gelsche gezant, de afgetreden staatssecretaris van marine Hollmann, de gezant von Bülow, admiraal Knorr en geheimraad Krupp, De keizer stelde een dronk in op Koningfn Victoria, waarop de schepen saluutschoten losten. Leopold II dronk vervolgens op zijn keizer lijken gastheer, die den dronk beantwoordde en zijn gast tot admiraal a 1 a s u i t e der Duitsche vloot benoemde. De Keizer vergeet intusschen de staatszaken niet. Von Bulow heeft een onderhoud gehad met zijn vorstelijken meester, en het is ihans vrijwel zeker, dat hij Von Marsclmll zal opvolgen. Ilij zal de leiding der zaken eerst op zich nemen, als de Keizer te Berlijn terug is. Voorloopig zal hij slechts als plaatsvervanger van Von Marschall optreden. Overigens hoort men niet veel over de minis- De beek, die van den ouden molen naar beneden ruischte. Het heuveltje met de bessenstruiken het uit zicht De herinneringen leefden in haar op en drukten en bezwaarden haar, zoodat haar in de eenzaamheid haast luide de woorden ontvielen; ïOch Paul, waar blijf je toch 1" Zij schrikte over zich zelve en voelde dat zij als het ware moest uitwijken voor een aanrollende gevoels- golf, die haar dreigde te verstikken. Haastig ging zij weg en liep naar de landings brug, waar de meid. baar stond te wachten. Hoe gewoon zij er ock aan was, op de stoom boot tusschen Solid en de stad heen en weer Ie varen vandaag op den terugweg was haar alles als nieuw haast als een eerste tocht. De zee schitterde tusschen de eilanden en holmen, de meeuwen krijschten en hadden blijkbaar schik in het heerlijke zonnetje dat over de zee scheen. Onrust, leven, beweging overal. Het was haar zoo wonderlijk te moede alsof iets ontstaan was en in beweging gekomen was en op zou waken waarheen zij ook zag. Zij had in het voorjaar dikwijls den weg langs het posthuis genomen en bemerkt, hoe de vogels weer onder den vuurtoren en boven het venster bij tante Lili hun nest gebouwd hadden, en ook gezien, wat zij van plan waren in den apothekerstuin. En eene gebeurtenis was het voor haar geweest, dat tante Rma zich op straat omgekeerd en haar nagekeken had. En apotheker Hoeg had haar gisteren, toen hij aan de deur stond zoo vriendelijk an heteekenis- voi gegroet. Zij stond droomerig in de verte te staren, waar ze aan t zeilen en roeien waren. »ConsuI Röst's aVictoria van de Middelland- scho zee met sinaasappelen zeker wet een van de laatste ladingen in dit jaar, hoorde Terna plotseling iemand zeggen. terieele crisis. Alleen geruchten, die weinig grloof vei dienen. Mei kwaardig is evenwel het bezoek, dat Von Ilolienlohe gisteren met Von Bulow heeft ge bracht aan zijn genialen voorganger op Frie- drichsruh. Het bezoek duurde vier uien, waarvan ander half uur werd besteed aan een njtoer, Daai bij zaten Bismarck, wiens gezondheid uitstekend is, en Hohnnlohe in het eerste rijtuig, en ïd een tweede rijtuig volgden Bismarcks schoonzoon Vron Ranlzau met Von Buiow en "Wilmowski. Het bezoek is te meikvvaardiger wijl na de beruchte onthullingen in de Hamburger JSTach- richten alle betrekkingen tusschen den Keizer en zijn ouden dienaar verbroken waren. Zou men den IJzeren Kanselier misschien noo- dig hebben? Wellicht is de Pruisische regeering wel eenigs- zins verlegen met de novelle op de vereenigings- wet. Ondanks de oppositie der burgemeesters der groote steden, die 't weten kunnen, heeft de conservatieve meerderheid van het Heerenhuis inderdaad van die novelle een socialistenwet gemaakt. Daardoor komt de Pruisische regeering in een moeilijke positie tegenover de andere bonds staten, die nu weder een toevluchtoord zullen worden voor de vervolgde socialisten. Bovendien kan een conflict tusschen het Hee renhuis en het Huis van Afgevaardigden moei lijk uitblijven. Het is toch niet te denken, dat het laatste zich zal schikken in de conservatieve opvattin gen der Jonkers. Wat 't eind zal zijn van deze hachelijke quastie, is kwalijk te voorzien. Bismarcks strenge socialistenwet heeft be wezen, dat voor het socialisme de verdrukking een weldoende factor is. Maar de geschiedenis schijnt in dit opzicht voor de Pruisische regeering geen leering te bevatten. Een even onaangename zaak is voor Frank rijk nog altijd de Panama-quaestie, en 'tis te hopeD, dat de instructie, die de rechter Poittevin den lOden Juli hoopt te sluiten, nu de laatste instructie in deze treurige aangelegenheid zal wezen. Heden zal de Kamer de leden eener parle mentaire enquête-commissie benoemen, evenals in 1892 is geschied. In die commissie zullen alle partijen naar getalsterkte vertegenwoordigd zijn. Men is over eengekomen dat van de regeeringsrepublikeinen 9, van de progressistische unie 3, van de voor uitstrevende linkerzijde 3, van de radicale lin kerzijde 5, van de socialisten 2, van de conser vatieven 3, van de rallié's 2 en van de onaf- Zij sprong op. Zij beefde over haar geheele lichaam. Haar hart klopte hoorbaar. De rook van een groote stoomboot steeg achter de holmen in de lucht op. Uit de Middellandsche zee Zij ging naar Reling stond stil, keek en keek, terwijl het vaartuig af en toe tusschen de uiterste scheren zichtbaar werd. Van de Middellandsche zee klonk het in haar binnenste. Het was alsof een milder, gelukkiger bries de zeilen deed zwellen. Van de Middellandsche zee Vóór zij het nog verwachtte, was het schip al in ,de haven. Daar stond grootvader op den steiger haar op te wachten. De touwen werden op den wal ge worpen en men legde aan. Het was warm en schitterend hei daar tusschen de kleine, witte pakhuizen. »B!oedhitte" zuchtte grootvader, secht tropisch, Het was, of het vandaag in de lucht zat. 't Moest wel zijn, daar het zoo lang geleden was, dat zij een flinken tocht gemaakt had. Zij moest thuis van alles on nög wat doen al den dag en daar ging zij nu en droomde van de blauwe Middellandsche zee en van het Oosten en van oranjeappels tusschen 't donkergroene loof. Het middageten had vandaag erg laat plaats, omdat Terna zoo laat thuis gekomen was. De kolfie was gedronken. Grootvader zat in den hoek van de sofa. De voorjaarslucht had hem zoo aangegrepen, hij was moede en zijne gedachten begonnen meer en meer te zweven, te zweven Hij knikte met het hoofd en zat wat te soezen, terwijl Terna machinaal zat te haken aan een schortje voor Ohristientje. hankelijken 3 leden zitting zullen nemen in de commissie, die zich zal splitsen in drie groepen, waarvan elke zich nog één lid zal assumeeien. Intusschen is, naar de voorzitter der Kamer Zaterdag mededeelde, nog een aanvrage tot ver volging \an een afgevaardigde ingekomen. Aristide Boyer is als kapitein van het Gari- baldianen-legioen te Par'js teruggekeerd. De Spaansche regceiing bevindt zich in een moeilijke positie, niet het minst door geldgebrek. Om eenigszins in de ünancieele behoefte te voorzien, heeft zij een verhooging der invoer rechten vastgesteld met -10 pet., waardoor de bestaande tarieven niet verauderd heeten te zijn. Niettemin is het duidelijk, dat voor impor teurs deze maatregel laug niet onbeteekenend is. Ten behoeve der Philippijnen zal thans een leening van 200 millioen gesloten worden, gegarandeerd door de invoerrechten der kolonie en door Spanje zelf. De rente zal 6 pet. bedragen. De toestand op de Philippijnen wordt beter, zóó zelfs, dat de opperbevelhebber spoedig een deel der troepen huiswaarts zal zenden. Minder gunstig is het met Cuba gesteld. Daar is bet nog lang geen vrede. De Cubanen hebben een konvooi reizigers, onder bedekking van een officier en 18 soldaten, overvallen en zoowel militairen als reizigers gedood. De ter hulp gezonden troepen kwamen te laat om hen te redden, maar joegen de insur- genten uit elkaar. Vele opstandelingen bieden hun onderwerping aan, vooral in Trinidad en Sancti-Spiritus. Men zegt dat Maximo Gomezernstig is gewond. De oorlogsschatting, die Griekenland zal moe ten betalen, schijnt thans vast te zyn gesteld op vijf A zes millioen Turksche ponden. De mogendheden hebben in dien geest een mededeeling gedaan aan het Helleensche gou vernement, met de toevoeging, dat zij een leening willen waarborgen, mits Griekenland toestemt in een Eut'opeesche controle op zijn financiën. Natuurlijk vindt de Grieksche regeering de som te hoog en protesteert zij deswege, even als tegen den langen duur van den wapenstilstand en tegen de grenswijziging. Het gerucht loopt bovendien, dat een inter nationaal syndicaat van geldmannen Griekenland de noodige fondsen wil verschaffen, zonder garantie der mogendheden, maar op hoogst bezwarende voorwaarden. Do inwendige toestand van Griekenland is zeer eigenaardig. liet ministerie Ralli beschikt niet over een Hij hoorde in zijn half wakenden, half slapenden toestand, dat er gebeld werd aan de buitendeur en hij werd heelemaal wakker toen er iemand klopte, eerst aan de deur van de eetkamer en toen hier aan de woonkamer, óén keer, twee keer, waarop de deur voorzichtig geopend werd. ïPaul," riep Terna verrast uit en liep haastig op hem toe. Hij omhelsde haar hartelijk, ïdleb ik je dan eindelijk?.Is het waar?" Het werd stil in de kamer. Plotseling liet Paul haar los in vrees en en twijfel iJo hebt toch geen tuinierderij-plannen meer in je hoofd riep hij uit. »Ik heb geen plannen geen enkel plan ik zon alleen maar zoo heat graag altijd bij je blijven. Vraag me maar nooit waarom, maar ik was zoo beangst, zoo vreeseiijk bang ik had vertrouwen in niemand meer ter wereld zelfs niet in jou." nDus eindelijk hel) ik je dan toch, Terna." Het greep den arts diep aan, toen Terna hem haar verloving mededeelde. Hij had Paul en Terna zeer zwaarmoedig aangestaard en gezegd nik geloof, dat ga beiden niet ailedaagsche kinderen zijt en liet is het schoonste op aarde, als twee zulken elkander vinden op aarde. Voor gewone naturen is het huwelijk niets." "VVat later, toen Terna weer thuis kwam en haar vader hartelijk om den hals wilde vallen, vond zij hem met de hand voor de oogen zitten, alsof hij geweend had »'t Is zoo lang geleden, dat ik gelukkig was, kind", zeide hij op zachten toon. En met zijn gewoonte, niet uit te gaan, bre kende, wilde bij straks nog even inet haar mede gaan naar zijn ouden vriend, den apotheker.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1