BINNENLAND. Naar wij vernemen is mr. A. J. Roest, burgemeester tier residentie, benoemd tot Commissaris der Koningin in Zeeland. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. In officieele kringen te Londen wordt ver wacht, dat nog in deze week de vredespreli- minairen te Konstantinopel zullen geteekend worden. Aan de Daily News wordt daarenboven gemeld, dat de gezanten en Tewfik-paclia het thans eens zijn over de schadeloosstelling en de grensrectificatie. Over de capitulation hoopt men het eveneens spoedig eens te zullen worden. Waarschijnlijk zou de oorlogsschatting voor de Porte besteed worden aan de verbetering der vloot. Intusschen noemt de K'ólti. Ztg. deze en dergelijke mededeelingen ten eenen male on gegrond, en blijft dus afwachten de boodschap. Ook over het gedrag, of liever wangedrag, der Turksche troepen in Thessalië, doen ver schillende lezingen de ronde. De correspondent der Daily News te Tolo b.v. beweert, dat de Turken inderdaad geplun derd en brand gesticht hebben, o. a. te Larissa en te Turnavo, Ook zouden eenige personen van aanzien te Larissa zijn gevangengenomen, omdat zij de be volking ontraadden huu handteekening te zet ten onder adressen, waarin er op aangedron gen werd, dat Thessalië onder Turksch bestuur zou komen. De Ncue Freie Fresse meent te weten, dat de Grieksche regeering de tusschenkomst van den Duitsehen gezant heeft ingeroepen, om die burgers de vrijheid te verschaffen. Op Kreta is het weer geducht aan het gisten, vooral in den omtrek van Kanea. Aldaar zijn honderd Engelsche soldaten met twee kanonnen aan land gegaan, terwijl uaar Hierapetra een afdeeling iutei nationale troepen onder Italiaansch commando zal worden ge zonden,- om de aanvallen der insurgenten op de stad te verhinderen. Een tweede afdeeling zal de vesting in de stad bezetten en de Turk sche bezetting zal buiten de stad een kampe ment betrekken. Te Konstantinopel zullen vijfentwintig adel borsten voor een afzonderlijken krijgsraad terechtstaan als medeplichtig aan jong-Turk- sche onlusten. (Gemengde Mededeelingen. In de Borinage (Henegouwen) hebben 12000 mijnwerkers den arbeid gestaakt. Tot nog toe is alles rustig. Men herinnert zich zeker, dat vóór eenige jaren daar ernstige onlusten hebben plaats gevonden. Bij de zeilwedstrijden te Kiel ging de Meteor, het jacht van keizer Wilhelm, als eerstaan- komende door de eindboei. Het internationaal perscongres te Stockholm is gesloten, nadat nog aangedrongen was op aansluiting van alle landen bij de conventie van Bern, en liet nadrukken van artikels eu mededeelingen uit andere bladen, zonder op gave der gebruikte bron, was afgekeurd. Jules Claretie dankte uit naam der buiten landers den Koning, de Zweedsche Regeemg, de stad Stockholm en het regelingscomité voor de hartelijke ontvangst. Verschillende andere sprekers voerden nog het woord. Koning Oscar bood het congres een avond feest aan op liet kasteel Drottningiiolm en stelde een dronk in het Franseh in op het congres. Ook de Noicoje Wremja noemt thans den 7en Augustus als den datum van keizer Wil- helm's bezoek aan den Czaar. President Faure zal eerst na keizer Wilhelm zijn bezoek aan den Czaar brengen. De Shah van Perzië lijdt, volgens de diagnose van Europeesehe doctoren, aan podagra en lever ziekte. Bij bedevaartgangers in het quarantaine station El Tor, Zuidoostelijk van Suez, zijn ziektegevallen voorgekomen, die men voor pest houdt. Volgens de laatste berichten uit Omdurma, aldus seint Beuter uit Suakin, zal de Kha'if alleen zijn hoofdstad verdedigen, en zijn bijna alle Derwischen, die Abu Hamed en Berber bezet hielden, teruggetrokken. De Eerste Volksraad der Zuid-Afrikaansche Republiek besloot tot verscherping van het reglement op de toelating van leden van den Volksraad, om minder gewenschte burgers te kannen afwijzen. Sherman, de staatssecretaris der Vereenigde Staten, ontkent, dat de Unie van zins is Cuba te koopen. Het ontwerp tot annexatie van Hawaii zou, volgens hem, vooreerst wel niet aan de orde Aomen, Op zijn beurt ontkent het Japansche gezant schap te Washington, dat Japan eenigerlei ge heime bedoelingen ten opzichte van Hawaii zou hebben. Op Cuba is het ontzettend warm, en 20.000 Spaansche soldaten liggen met gele koorts in het hospitaal. Canov&s heeft in de Spaansche Kamer ver klaard dat, zoo noodig, in October 20.000 man naar het eiland zullen gezonden worden. Beuter seint uit Brisbane, dat op Nieuw- Guinea een aantal Europeanen zijn vermoord. Bijzónderheden ontbreken. 'ff Commissaris <ler Koningin in Zeeland. Men seint ons uit 's-Gravenhage Mr. J. G. Kist. f Te 's Gravenhage is heden overleden mr. J. G. Kist, president van den Hoogen Raad der Nederlanden, president-curator van de Universi teit te Leiden, lid van den Raad van Voogdij over H. M. Koningin Wilhelmina. De overledene was Commandeur van de orde van den Nederlandschen Leeuw. Mr. J. G. Kist, de zoon van den bekenden Leidschen hoogleeraar in de kerkgeschiedenis, voltooide te Leiden zijne rechtsgeleerde studiën. Na zijne promotie vestigde hij zich als advo caat te Leiden bij de toen aldaar bestaande arrondissements-rechtbank. Spoedig werd hij benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Noord wijk, welk ambt hij later verwisselde met dat van kantonrechter te Gouda. Na nog achtereenvolgens kantonrechter te Dordrecht en rechter in de arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage geweest te zijn, werd hij benoemd tot raadsheer in het Provin ciaal gerechtshof van Zuid-Holland. Van uit deze betrekking benoemde de Koning hem den 24-sten Februari op voordracht van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlan den, als opvolger van wijlen mr. J. II. van der Sande. Den 21 Maart 1885 werd mr. Kist benoemd tot president van den Hoogen Raad, in welke qualiteit hij zitting had in den Raad van Voogdij onzer Koningin. De heer Kist was een uiterst bekwaam jmist. Verschillende goed bekende werken zagen van zijne hand het licht, zoo een Geschrift over de bepalingen der Nederlandsche wet om trent tweede en verdere huwelijken"Beginselen van het Nederlandsche Wisselrechtda Kanton rechter in zijn werkzaamheden ten behoeve van minderjarigen liet Handelspapier; en eindelijk zijn standaardwerk Het Nederlandsche Handels recht. Provinciale Staten. Gisteren had te Rotterdam de verkiezing plaats van drie leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. De uitslag was in Rotterdam IIUitgebracht geldige stemmen 2292. J. Hudig (lib.) 1068 J. M. Voorhoeve (antir.) 439W. H. Jansen (r.-k.) 283dr. J. Vroesom de Haan (lib.) 266 en J. Ingenhoes van Schaick (chr. hist.) 236 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Hudig en Voorhoeve. Uitslag van Rotterdam IVUitgebracht geldige stemmen 2690. Mr. B. C. J. Loder (lib.) 922 W. Vaandrager Gzn. (anti-rev.) 604; mr. J. Rombach (lib.) 564; P. v. Ros«em (chr. hist.) 315 en mr, J. C. M. F. H. Mascheck (r.-k.) 285 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Loder en Vaandrager. Uitslag van Rotterdam V. Uitgebrachte geldige stemmen 2159. P. R. Mees (lib.) 781 H. II. Thooft (lib.) 504; W. H.Jansen (r.-k.) 380; J. M. Voorhoeve (antir.) 275 en J. v. Vessetn (chr.-hist.) 219 stemmen. Herstemming tusschen de heeren Mees en Thooft. Collecten. Door den minister van binnenlandsche zaken is een uitvoerig schrijven verzonden aan de Gedeputeerde Staten der onderscheidene pro vinciën naar aanleiding van de in den laatsten tijd herhaaldelijk gerezen klachten over iiet veelvuldig collecteeren door instellingen van weldadigheid in andere gemeenten dan die barer vestiging. De Minister wijst er op, dat de onlangs te dier zake genomen koninklijke beslissingen hier en daar aanleiding schijnen te hebben gegeven tot de ongegronde meening, als zouden de gemeentebesturen in art. '13 der wet op het armbestuur geen middel bezitten om aan be doelde klachten, voor zoover zij rechtvaardig zijn, te gemoet te komen en misbruiken te keeren. Gelijk bij het laatste kon. besluit, dat van 27 Januari 1897, is beslist, schrijft de Minis ter, laat genoemd wetsartikel niet toe, dat een gemeentebestuur als beginsel aanneemt het hou den van collecten door elders gevestigde instel lingen te beletten. Dit artikel geeft evenwel de gelegenheid, zoodanige collecten te stuiten, wanneer daar tegen gegronde bezwaren rijzen, ontleend aan den aard der instelling, aan het gemis van waarborgen omtrent de betrouwbaarheid der personen die voor haar optreden, aan het onge legen tijdstip der voorgenomen inzameling, aan vergelijking van het nut der inzameling met de schade, welke zij plaatselijke instellingen van weldadigheid zou kunnen berokkenen of aan andere in ieder bijzonder geval te beoor- deelen omstandigheden. De Minister verzoekt daarom, de aandacht der gemeentebesturen op deze aangelegenheid te vestigen en hen te wijzen op de wensehe- lijkheid, dat zij in de gevallen, waarin zy tot stuiting meenen te moeten overgaan, de rede nen der stuiting met zorg formuleeren en bij eventueel beroep zich de moeite getroosten, de overwegingen welke hen tot stuiting leidden, duidelijk en omstandig bij den Raad van State afdeeling voor de geschillen van bestuur, te doen toelichten. Langs dezen weg, zoo eindigt de Minister, zal liet mogelijk zijn, aan art. 13 der wet op het armbestuur eone toepassing te geven, die het doel der bepaling tot zijn recht doet komen en de bovenaangeduide misbruiken te keer gaat. Yisschershnven* aan den Hoek van Holland. Het nieuwe plan voor een visschershaven voor de Schevening^che vloot, waarvoor de heeien Beversen en Van Heurn, ingenieurs te 's-Gravenhage, concessie hebben aangevraagd, betoogt de aan den Hoek van Holland bestaande berghaven van het Rijk tot toegang voor de los- en laadliaven te vormen. Het bestaande spoorweglijnlje, loopende van het station Hoek van Holland naar de zg. abri, zal verlegd moeten worden, om de los- en laad liaven heen, aangezien het lijutje, zooals het thans gelegen is, de geprojecteerde los- en laadliaven doorsnijdt. De voordeelen, daardoor verkregen, zijn, dat men krijgt een zoogenaamde totaal onbelemmerde haven zonder brug, sluis of ander kunstwerk. De los- en laadliaven is door een schutsluis afgescheiden van de berghaven, waar het peil gemiddeld hoogwater zal zijn, zoodat de kosten van ontgraving tot een minimum zijn terugge bracht. Aan de los- en laadliaven komt een visehhal van 200 meter bij '15 meter, terwijl daar de spoorlijnen gelegd zullen worden, die eenerzijds in verbinding staan met de ontworpen locaal- spoor naar Scheveningen, anderzijds met de be staande spoor naar Rotterdam, zoodat da visch direct naar liet buitenland zijn weg kau vinden. Onder de groote voordeelen, aan dit plan verbonden, wijzen de ontwei pers er op, dat onteigening van gronden onnoodig zal zijn alles ligt binnen de grenzen vaD Rijksgronden, welke reeds voornamelijk voor een haven ge reserveerd zijn. Alleen is onteigening noodig voor de te leggen spoorvveglijnen. Het plan is nl. een lijn te leggen binnen den voet van de Noordzee-duïnen, loopende van af de haven, liet Ververschingskanaal snijdende bij de twee schutsluizen, naar de Duinstraat te Scheveningen, met een zijtak naar een locaal- spooitje, loopende van de laan van Meerdervoort naar Kijkduin, De afstand voor de reeders met het locaal- treinije naar den Hoek zal twintig minuten bedragen, terwijl de vervoerprijs natuurlijk in evenredigheid gebracht wordt tot den korten afstand. Ontwerpers wijzen voorts nog op het weinige risico, aan deze onderneming verbonden alles kan in den droge worden gemaakt; de sub sidie, aan de gemeente te vragen, zal gering zijn en zeker onbeduidend in vergelijking van het bestaande plan. Voor de toekomst is ook gezorgd, terreinen voor uitbreiding zijn aanwezigachter de haven ligt in de lengte mooi bouwterrein, gemiddeld van 5 meter diepte. Binnen een jaar tijds kan, volgens De Besi- denliebode, het plan volvoerd zijn. De havenplannen voor Scheveningen, De zeehavencommissie, ingesteld bij raads besluit van 30 Juni 1896, heeft aan den gemeen teraad eene correspondentie overgelegd, gevoerd met den Minister van Oorlog, loopende van 7 Juli *1896 tot 2 Febr. 1897, constateerende de commissie als haar indruk, dat voor Scheve ningen, zonder militair verdedigingswerk, aan geen andere haven valt te denken dan aan eene, ten hoogste voor bommen geschikt. De commissie won daarop het gevoelen van de reederij te Scheveningen in, over de aan een bommenhaven te stellen eischen, loopende van 9 Februari tot 9 Maart 1897. In haren brief van laatstgenoemde dagteekening aan de Zee havencommissie, gaf de permanente commissie te kennen, dat zij voorloopig zich wilde ont houden van uiteenzetting over havenaanleg aan den Hoek van Holland, daar zij verre de voor keur geeft aan een bruikbare, doelmatige haven hier ter plaatse, In deze omstandigheden achtte de Zeehaven commissie het gewenscht, door deskundigen te doen onderzoeken of het mogelijk is, een haven te maken, geschikt tot berging van de te Sche veningen thuis behoorende bomschepen, en van de minimum-afmetingen, door de permanente commissie aangegeven. De deskundigen zouden bij hun onderzoek tegelijkertijd beoordeelen een door het Raadslid jhr. llepeiaer van Driel aan de Zeehaven-com missie aangeboden denkbeeld om het kanaal der waterverversching bruikbaar te maken voor da bergiDg van bommen. Een zoodanig, door deskundigen intestellen onderzoek vereischt, blijkens de door de com missie ontvangen inlichtingen, een uitgave van f 6000, buiten de kosten van het drukken van het door de deskundigen uittebrengen rapport en te maken ontwerp. De Zeehaven-commissie heeft daarom den gemeenteraad voorgesteld een bedrag van f 6000 te harer beschikking te willen stellen, ten einde aan drie deskundigen op te dragen het bedoelde onderzoek in te stellen. Bij Kon. besluit is de eere-medaille der orde van Oranje-Nassau in goud toegekend aan A. van Veen, sergeant bij de d.d. schutterij te Gouda, lid van den schuttersraad dier schutter®. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot gedele geerden der Nederlandsche Regeering by het in den loop der maand Juli van het jaar 1897 te Brussel te houden congres over goedkoope woningen mr. E. Fokker te Middelburg, en J. van Hasselt, directeur der gemeentelijke waterleidingen te Amsterdam. Bij Kon. Besluit zijn benoemd tot gedele geerden der Nederl. Regeering bij het in den loop der maand Juli van liet jaar 1897 te Brus sel te houden congres over ZondagsrustII. \V. E. Struve, inspecteur van den arbeid, en G. de Wijs, commandant der brandweer, voor zitter der ïNederl. Vereen, lot bevordering van Zondagsrust", beiden te 's-Gravenhage. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 2 Juli niet plaats hebben. Naar het Hbl. verneemt, zal de heer Mees geen candidatuur voor Amsterdam aanvaarden. Het bestuur der Radicale vereeniging te Am sterdam, district IX, heeft op zijn vraag aan den heer Geriitsen of deze bereid was een even- tueele candidatuur voor de Tweede Kamer te aanvaarden, tot antwoord ontvangen lat hij daarvoor alleen in aanmerking zou willen komen, indien de heer Kerdijk verklaart die candidatuur niet te wenschen. Naar wij vernemen zal de Soc. Democrati sche Arbeiderspartij voor liet lidmaatschap der Tweede Kamer candidaat stellen in het district Leeuwarden den lieer W. P. G. Ilelsdingen en in het district Winschoten den heer W. IJ. Vliegen. II lid. liet diner, dat de Staten der provincie Zuid- Ilolland den Commissaris der Koningin mr. C Fock zullen aanbieden, wordt den 20sten Juli gegeven in de Theaterzaal van het Kurhaus te Scheveningen. KETHEL, 30 Juni. De beide aftredende leden van den gemeenteraad, de heeren A. Poot en J. J. Ver- speeck, zijn gisteren herbenoemd. Bij Kon. Besluit is aan den heer F. Pusinelli, op ei zoek, eeivol ontslag verleend als consul der Neder landen te Paia, en is benoemd tot consul der Neder landen aldaar de heer Kichard Scluader. By Kon. Besluit zijn benoemd tot kantonrechter- plaatsvervanger: in het kanton Rotterdam no. 2 mr. A. van der Hoeven, advocaat en procureur te Rotter dam, en in het kanton Goor, IV. Vcrwey ïlejan, no- taiis te Goor. Bij Kon. Besluit is benoemd tot subst.-griff. bij de arrond. rechtbank te lleerenveen mr. H, E. van l.fsen- dijk, thans griffier bij het kantongerecht te Oostburg. Bij Kon. Besluit is benoemd tot subst-griflier bij de ai rondissements-rechtbank te Groningen mr. I. M. Hij mans, advocaat en procureur te 's-Gravenbage. Bij Kon. besluit is J. G. II. R. Bonholf, benoemd tot burgemeester der gemeente Tiel, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Dinxperlo. Bij Kon. besluit is jhr. F. Witte waal van Stoet wegen benoemd tot burgemeester der gemeente Her- wijnen. Rij Kon. besluit is de met vet lof in Europa aanwe zige kapitein der artillerie van liet leger m Neder- landsch-Indië II. J.van der Kooy, ter zake van lichaams gebreken, het gevolg van verwonding in en door den dienst ontstaan, eervol uit den militairen dienst ont slagen, met toekenning van pensioen. Het onweder. Na al eenige dagen telkens gedreigd te heb ben, ontlastte zich gisteren boven deze gemeente een vrij hevig ouweder. Eerst opkomende in matige hevigheid trok het naar de zijde van Rotterdam, doch keerde weldra terug om met vermeerderde woede los te barsten. Felle bliksemstralen doorkliefden de lucht en donderende slagen weerklonken telkens. In dikke stralen viel de regen neer, een welkome verkwikking aan de droge velden gevend. Voor zoover wij vernamen hebben er in onze naaste omgeving geen ongelukken door het on weder plaats gehad, evenmin vernamen wij die van andere plaatsen, hoewel het over een groot deel van ons land heentrok. Ten gevolge van de plotselinge hevige regenbui na de groote droogte hebben hier en daar nog al overstroomingen door het hemel water plaats gehad. In de woning van den mouter VV. Stoik stroomde het water door de kamers, zoodat het gespijkerde kleed draste. Achter den corridor van het kantoor des heeren J. T. Beukers had zich op het plafond zooveel water verzameld dat dit tegen den grond viel. Ook in andere woningen is het binnenge- loopen ten gevolge van verstopte afvoerbuizen. Maar niet alleen in de woningen, ook daar voor kon men die overstroomingen waarnemen in de laag gelegen wijken. De Korte Achterweg, Laan, Lange Achterweg enz, stonden onder water. Bij Kou. besluit van 10 Juni 1897 no. 55 zijn de statuten van de vereeuiging «Volkshuis te Schiedam" goedgekeurd. De spoelingbrug die sedert eenigen tyd in reparatie was, waardoor het verkeer moest

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2