PRoraiAiniHA VLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Landbouw en Yeeteelt. G e m e n g d N i e u w s. Laatste Kien w s. Telegram 111 e n. FIN ANTIEEL, Beurs van Amsterdam. HYPOTHEEKBANKEN. worden onderhouden door een pont, is lieden morgen voor voetgangers en des middags voor voertuigen weder opengesteld. De voorbereidende kermisvreugde voor de kinderen is aangevangen. Vol verrukking loopen zij rond op het terrein, waar de kermis zal verrijzen, zich voorspiegelende de heerlijkheden, die daar zullen zjjn te genieten, de mannen en vrouwen somtijds benijdende die daar altijd in leven en steeds dat moois en fraais kunnen aanschouwen. Reeds het denkbeeld, de handen te kunnen slaan aan wat tot de kermis behoort, is een genot, en jubelend stroomen dan ook allen te zamen, wanneer een der kermismannen blijkt verlof te hebben gegeven om een grooten wagen, 0pgepakt met de samenstellende deelen van de tent, te helpen versjouwen. Wij zagen het, een honderdtal kinderen aan lange touwen trek kende of achter aan ^en wagen duwende, ter wijl het personeel in kalme gemoedelijkheid slechts zorgt dat de wagen in de goede rich ting wordt gebracht. De kinderen jubelen in blijde verwachting, hakende naar de kermis, die, is zij eenmaal daar, misschien de opgewonden kinderschaar teleurstelling zal berokkenen, omdat zeer velen zich zullen moeten beperken tot een bewonde ren van buiten. Gisterennamiddag werd van vrouw van W. een portemontiaie met ongeveer f4.gerold. Omtrent den dader schijnen geen aanwijzin gen te bestaan. O Een jarige Schiedammer bood gisteravond aan zijne vrienden een rijtoer aan door Rotter dam, met een rijtuig van den stalhouder D. Achtereenvolgens werden verschillende koffie huizen bezocht, waaronder ook een bierhuis met damesbediening, in de Aert van Nesstraat, alwaar een gedeelte van den avond gepasseerd werd. Successievelijk hadden 3 heeren van het ge zelschap zich verwijderd en bleef een der vrienden alleen achter, tusschen wien en den koetsier quaestie ontstond over de betaling, daar be doelde heer niet wenschte te betalen wijl hij geïnviteerd was. Men werd handgemeen, waarop de politie tu«ehenbeide kwam. In bet politiebureau in de Witte de With- straat werd een onderzoek gedaan naar den jarigen Schiedammer. De G-jarige Anna Frans, wonende in de Laan Ons Genoegen 21, had hedenmorgen het onge luk met de kin te vallen op een zich aldaar bevindend hekje. Dokter Elzevier Dom iieeft de sterk bloedende wond verbonden. Hedenmorgen ontsnapte het paard van den stoommolen ^Nederland", terwijl het zou-wor- den ingespannen. Het dier draafde door het Frankenland en den Dief hoek, achtervolgd door een knecht, die het ten slotte greep en naar het punt van uitgang terugbracht. Het paard kon nu zonder verdere stoornis in het tuig worden gebracht. Hedenmiddag werd de lantaarn die op den hoek van Broersvest en Over schiesche plein uit den gevel van het hoekhuis steekt door een kermiswagen afgereden. VAN IICT Concert op Donderdag 1 Juli des avonds te 8 ure, in de OfficierenVereeniging. Eerste Afdeeling. 1. Marche Lorraine, L. Garme. *2. Ouver ture »Norrna", V. Bellini. *3. Manuela-Wals nTavinelli", II. Zumpe. 4. Fantazie Paljas", (air. A. Seidel) R. Leoncavallo. Tweede Afdeeling. 5. Overture sMignon", A. Thomas. *6. Ilil- gards Lied uit sSchelm von Bergen", F. Char. *7. Humoreske über das Volkslied ss'kommt ein Vogel gedogen", (arr. A. ScidelJ S. Ociïs en A. Scidel. 8. Serenade Espagnole, O. Metra. 9. Fantazie sFaust", (arr. F. üunkler) Cil Gounod. 10. Boccaccia-Marsch, F. von suppl. Eerste uitvoering. BURGERLIJKE STAND. Geboren 28 Juni. Jannelje, dochter van II. Derksen en C. van der Kruit. Bakkerstraat. Johan Hendiik, zoon van J. II. Nijs en C. M. But, Wcezenbuurt. Christiaan Petrus, zoon van A, H. de Koning en C. M. Wouteleers, Singel. 29. Ary, zoon van T. Warnawa en C. van Wagtendonk, KI. Groenendaal, 30. Johanna, dochter van N. II. v. d. Ree en A. Dekker, Hoofdstraat. Overleden 28 Juni. Arend Meerhof, oud 04 jaren, 'Houtstraat. Tot candidaten voor leden van den gemeen teraad zijn gesteld door de kiesvereenigiugen ïVlanrdingen" en »Volksbe!ang" de heeren P. Kikkert en K. S. van der Brugge; »Ne- derland en Oranje" de heeren A. W. Schip pers, L, van Dam, A. H, C, J. M. IJzermaus, W. van der Windt Wz. en J. Kijne Jr. ï'Grondwet" A. H. O. M. J. Uzermans, L.van Dam en A. W. Schippers. Ook buiten de kiesvereenigingen om zijn door sf-verschillende kiezers nog twee lasten ingeleverd waarop voorkomen de heeren Ps. Kikkert, IC. S. van der Brugge, A. W. Schippers, A. II. C. M. J. Uzermans en L. van Dam, en op de andere de heeren B. van der Hoeven en L, Kijne. De aftredende leden zijn de heeren: Ps. Kikkert, A. S. v. d. Biugge, A. II. B. M. Js. Wierman«, A. W. Schippers en L. van Dam. Donderdag I Juli 1897 herdenkt den heer C. Biouwer den dag waarop hij voor 23 jaar als ambtenaar ter Secretarie in dienst Ladder gemeente Vlaardingen. Tijdens het hevig on weder dat gisteren avond o\er deze gemeente zich ontlastte, sloeg de bliksem in het huis aan den Maassluisi hen dijk bewoond door den heer H. v. d. Knoop, waar bij eenige schade aanrichtte aan een schoorsteen en het dak, zonder evenwel braud te veroor zaken. Het onweder, dat kwam opzetten uit het NA\en optrok naar het Z.W,, ging vergezeld van een hevigen slagregen, hetwelk den bewo ners van Kuiperstraat en Gedempte Waal weder door het overtollige rioolwater een groot on gerief veroorzaakte. Den 14en Juli a. s. zal de heer Gerard Gailiard, van Rotterdam een groot zomeifeest geven. Zaterdagavond werd alhier ten huize van den heer P. Versteeve door een oribekendeu gever of geefster een brief in de gang geworpen, welke na opening bleek te bevatten de som van f400, bestemd als gift voor het onderling Ondersteuningfonds »Algemeeri Belang". Over bodig is het te zeggen, dat het bestuur met deze gift zeer was ingenomen. BURGER Lil IC ESTAND. Gehuwd 30 Juni. Abraham den Boogert en Maarfje van Yperen. Geboren 28 Juni. Simorr, zoon van J. v. d. Marei en M. v, tl. Ende, Breede havenstraat. Het Weekblad of Bi ielsche Courant van Voerne, Vutten, enz., doelt mede, dat mr. L. .1. Plemp van Duivcland aldaar, die, nadat mr. H. Pk. de Kanter zija werkzaamheid aan kot blad bad neergelegd, tij delijk als pol tick redacteur was opgetreden, thans definitief, de 1 nding van het blad op zich heeft ge nomen. Dc Rechtbank te Rotterdam beeft gisteren o. a. veroordeeld C. D., koopman to Rotterdam, wegens diefstal van vee uit de weide, tot drie jaar gevan genisstraf. W. G. V., 25 jaar, koopman, J. Van IJ., 12 jaar, drukkersjongen en C. J. G. H-, 19 jaar, los werk man, allen te Rotterdam wegens diefstal met inbraak in een directiekcet onder Oversebie en diefstal van een hoeveelheid lood, de lc en dc 3e tot een jaar gevangenisstraf ieder, de 2e tot opzending naar een Rijksopvoedingsgesticht tot 11 November 1902. j. P. S., 60 jaar, verpleegde in bet stedelijk arm huis te Rotterdam, wegens het door schuld veroor zaken van den dood der verpleegde Anna 31. C. Pfcffer, weduwe van II. S. Van Ooijen, tot 15 dagen hechtenis. J. W. R., 29 jaar, onderwijzer te Rotterdam, we gens mishandeling van een 6-jarigen scholier, tot f25 boete, subs 10 dagen hechtenis. A. L., 18 jaar, .T. 0., 16 jaar, en G. W. van R., 16 jaar, zeevisschers te Vlaardingen, wegens wedcr- spannigheid, tot 11 dagen gevangenisstraf ieder. L. S., 23 jaar, zeevarenden te Vlaardingen, wegens mishandeling der politie tot ld dagen gevangenis straf. B. J. IV., 21 jaar. brandersknocht te Schiedam, wegens vvederspannigkeid, tot 14 dagen gevangenis straf. A. du 31., 30 jaar, zccvisscher te Vlaardingen, wegens desertic tot 7 dagen. Johannes V,, 15 jaar, zeevarende te Vlaardingen, wegens desertie tot 3 dagen gevangenisstraf. W. P. F. Van II., 17 jaar, zccvisscher tc Waar- dingen, wegens mishandeling tot 2 dagen gevange nisstraf. Ni:d. IIerv. Keek. Beroepen: te Staphorst A. Renicr, te IJscl- muidente Hardingsveld J. M. E. Stecnbcck, tc Stecuderen; te Buurcn en 3Ielisseu E. U. Schellen berg, cand. to Kralingcntc Numansdorp P.J. Krom- sigt,' tc Scherpenissete Opwierdc P. J. Grietlmijsen, te JVci werd te Griethoorn P. Prins, te Vroomshoop tc ïlniderberg A. van Ilemcrt, te Maasbommel. Aangenomen.* naar Veldhoven door W. Jlnn- dor, te Wcstgrafdijknaar Den Burg op Tessel door L. P. A. Sckrodcrs te Nieuwvcnnep. Bedankt: voor Klaaswaal door B. A. de Jong, te Harderwijkvoor Doeveren c. a. door 3V. Ilelle- mans, eand. te Utrecht; voor Gicssen cu Rijswijk door K. JVolfcnsbergcneand. tc Leidenvoor Goudswaard door U. B. Schellenberg, cand. te Kra lingcn; voor Geuciuuidcn door W. van Sloten, te Rouveen; voor Burgwerd c. a. door J. de Visser, te Brakcl. Gerei*. Kerken. Bedankt: voor 3Iontfoort on Linschoten door J. H. Koers, te Kockengen. Hooger Onderwijs. Amsterdam. Candidaatscxamen in de geneeskunde F. G. vau 3Iarle en J. Pot; doctoraal examen in de scheikunde A. 31. A. A. Steger. Leiden. Bevorderd tot doctor in do rechtsweten schap de heer C. A. J. Hartzfeld, geb. te's-Graven- kagc. mot „Stellingen". Utrecht. Tweede Natuurk. ex.J. J. Pcrsant Snoep en P. 31. Badings. Prop.-ex. Theologie: J. A. ten Bokkel Huinink. Groningen. Candidaatscxamen in de godgeleerd heid (1ste ged.) E. K. Groeneveld JVzu.; voorbe reidend in do godgeleerdheid 0. Hazowinkel. F. Reïtsma en E. ter Spill; kerkelijk-voorbereidend T. n. Hoekstra, eerste natuurkundig R. J. J. Wasmann. Lager Ondlrwijs. lieden begint te 's-Graveukagc voor ongeveer 250 candidaten het schriftelijk examen voor de hoofdakte. Het mondeling examen vangt den 22en Juli aan. Door do laatste warme dagen zijn de kersen alle tc gelijk rijp en loopt de pluk van 3teikersen deze weck af, uitgenomen enkele nakomors, ztceejgcis. De prijs valt tegen. 3 oor Amsterdam cu Rotter dam 12 a IJ ct. per Kg De koopers der boom gaarden lijden veel schade door do lage prijzen, terwijl de laatste storm ook veel schade aan de kei sen heeft toegebracht. Het Onweder. Bij het lievige onweder van gisterenavond Hoeg de bliksem in een boom, staande op de buskruitfabriek te Muiden; de splinters vlogen in de vaart en over den weg, evenwel zonder persoonlijke ongelukken of schade aan te richten. Gisteren avond tusschen hult acht en half negen ontlastte zich boven Rotterdam een ge weldig onweder, gepaard gaande met sloitregen. De rioien konden de massa's regenwater niet verzwelgen, hetgeen ten gevolge bad dat in het oostelijk gedeelte der gemeente eenige straten, als Hendrikstraat, Frederikstraat, enz. in korten tijd blank stonden en de bewoners water iri huis kregen. In de Lange Torenstiaat liepen eenige kelderverdiepingen, waarin bierhuizen gevestigd zijn, onder. Te Amsterdam, waar liet onweder met ge weldige plasregens gepaard ging, werden de studentenfeesten, die in het Tolhuis plaats von den vrij wel verstoord gedurende geruimen tijd Eerst laat in den arond kon men zicii weder naar buiten begeven. Het geheimzinnige sleenen gooien. Eenigen tijd geleden kwam in de Javabode een bericht voor, dat een huis in de kampong Noordwijk geregeld des avonds van 7 tot 12 uur met groote steenen werd gebombai deerd zonder dat iemand wist waar deze vandaan kwamen. Onlangs kwam zoo iets dergelijks voor in een huis aan het Tan Alkemadeplein te Rot terdam, waarvan de bewoners nu verhuisd z'yn, terwijl zij eene dienstbode ontsloegen. Een ge loofwaardig persoon, te Rotterdam wonende, doch die zijne woonplaats niet wenscht te melden daar hij niet is gediend van honderden nieuwsgierigen, zooals die dagelijks op genoemd Van Alkemadeplein te zien waren, deelt aan De (ant.J Ned. het volgende mede Het was gisteren een drukkende dag geweest en wij zaten aan de achterzijde van ons huis voor het geopende venster. Het was reeds 10 uur geslagen, maar nog te warm om te gaan slapen en ik was juist in gesprek met een buurmeisje, toen ik plotseling achter mij eenige voorwerpen op den grond hoorde vallen. D« lamp was aan en ik"zag dus, mij om- diaaiende, dat er eenige groote stukken droge kalk op den grond lagen. Onmiddellijk daarop vielen overal groote brokken kalk neer, steeds in schuinsche richting nederdalende evenals of zij geworpen werden. Van loodrecht nedervallen was dus geen sprake. Mij het geval op het Van Alkemadeplein herinnerende waaraan ik geen geloof had willen slaan, lachte ik er om en dacht dat zooals wel eens meer gebeurt kwajongens uit de buurt een flauwe grap uithaalden. Ik sloot dus de deur cn de vensters om te voorkomen dat van buiten iets zou geworpen worden. Maar nu bleef het aanhoudend kalksteenen regenen, zoodat in een ommezien de grond wit zag en ik een vuilnisbak vol steenen verzamelde, zon der dat er iets aan het plafond noch aan het behang te bespeuten was van scheuren of be schadiging. Wij zaten met ons zessen in de kamer en hoewel ik niet bijgeloovig ben, werd liet mij toch wel iets suniieimisch". Ik liet daarom, om mij wat moed te geven, mijne kost vrouw een paar flesschen bier in de buurt halen; zoodra was zij niet do deur uit of liet steenen werpen was gedaan, maar zoo gauw was zij niet terug of liet lieve leventje begon van voren aan. Eerst nadat de klok 12 geslagen had, hield het op en viel er geen kruimel meer. Nadat ik ook hedenochtend nauwkeurig het plafond en deri muur onderzocht, heb ik niets van beschadiging kunnen vinden. Ik zal nu eens afwachten wat het hedenavond geeft en hoop u morgen het vervolg te vertellen. De redactie van De Ned. heeft eenige der geworpen stukken kalk gez.ien. Onze Moeke zeelieden. Uit Lerwick is te Scheveningen bericht ont vangen, dat den 14n dezer de dertienjarige Jacob Haitevelt, belioorende tot de bemanning van liet loggerscliip SCII 242, bij stormachtig weder door de kluiverschoot werd getroffen en over boord sloeg. Aan bet kloekmoedig gediag van den stuur mansmaat W. Ilartevelt, en de matrozen H. Spaans en W. Vroolijk is bet te danken, dat de jongen gered werd. Hoewel de boot, die bij het ongeval neer gelaten werd, terstond vol water liep, versaagden de wakkere mannen niet en grepen den jongen, die reed» het bewustzijn verloren bail. Door tusschenkomst van ds. v. d. Valk. Bi» zoo als men weet thans zich te Lerwick be vindt, werd de jongen in die plaats met de meeste zorg verpleegd en kon later weder her steld in zee gaan. Treurig ongeval. Ten huize van bejaarde echtelieden, wonende in de Falckstraat te 's Graveuhage, viel gisteren- ochtend omstreeks elf uur een brandend petro- leumtoestel in de keuken om. De olie, die on middellijk in vlam geraakte, deelde zich in een oogenblik mede aan de kleederen der vrouw, een GO-jarige juffrouw, die zich nog in lichte oehtendkleeding in huis bewoog. De ongelukkige stond onmiddellijk in lichtelaaie en wilde uit het huis loopen, maar reeds boven aan de trap zakte zij, onder hevig gegil, waardoor de buren van 't ongeval in kennis kwamen, ineen. Haar man en haar dochter, hoewel beiden hevig ontsteld, trachtten baar de kleederen van liet lichaam te rukken, waarbij de dochter, een 20-jarig meisje, ook hevige brandwonden aan de handen bekwam. In deerniswaardigen toestand, met onherken baar gelaat, werd de bejaarde vrouw per rader- baar naar het gemeente-ziekenhuis gebracht op last van den chirurgijn dr. Zandvliet, die de eerste hulp verleende. Ook de dochter werd naar het ziekenhuis gebracht. De toestand der moeder wordt hopeloos geacht, terwijl die der dochter vrij bevredigd is. In het perceel ontstond gpen brand. De brand weer was dadelijk opgeroepen, maar behoefde niet op te treden. De vrouw is naar men nader meldt, aan de bekomen brandwonden overleden. Boschbrand. Zondagmiddag ontstond brand in een den nenbosch van mevr. wed. A. J. Blijdenstein, te Enschede, gelegen tusschen den straatweg en de lokaaFpoor van En=chede naar Olden- zaal. Ongeveer 25 hectaren bosch brandde totaal afdoch ten slotte gelukte het, met hulp van toegeschoten arbeiders en boeren, door het opwerpen van dammen en graven van greppels den brand te stuiten. "Waarschijnlijk is de brand ontstaan door vonken uit een loco motief. Men seint ons De Koningin-Regentes heeft heden den pre sident van de Eerste Kamermr. A. van Naamen van Eemnes iri audiëntie ontvangen. Waarschijnlijk staat deze audiëntie in ver band met het aftreden van het ministerie. Over de ministerieele crisis te Berlijn kan met zekerheid worden medegedeeld, dat ook Von Botticher zijn ontslag heeft ingediend. De Keizer heeft op zijn verzoek nog niet beschikt. De rijkskanselier Von Hohenlohe gaat, vol gens de Post, voor geruimen tijd met verlof. De minister van financiën van Baden, dr. Buchenbergen, die aangezocht was voor het secretariaat der schatkist, ter vervanging van graaf Posadowsky, heeft dit aanzoek van de hand gewezen. De Eöln. Ztg, noemt die weigering, betreu renswaardig, schoon begrijpelijk". Ook Von Podbielski zou geweigerd hebben zijn benoeming als staatssecretaris voor het postwezen aan te nemen. LONDEN, 30 Juni. Aan de Times wordt uit Kaapstad gemeld, dat president Steyn hersteld is, en dat de gezondheidstoestand van president Kruger veel is verbeterd. De zitting van den Volksraad van den Oranje- Vrij--laat is gisteren gesloten. In zijn Boodschap zeide de President, dat de politieke horizon veel is opgeklaard, en dat voor zoover was na te gaan de vrede voor den Vrijstaat verzekerd is, ondanks het bijeentrekken van Engelsche troepen op de grenzen van den Oranje-Vrijstaat. 30 Jnni. STAATSLEEN1NGEN. Nederland. pCt Ce it. Ned. W. Schuld 2>/a Hongarije. Oblig. Goud!. 1876 5 Italië. Inschr. 1862/81 .5 Oostenrijk. Obl Pap. Mei/Nov Zilv. Jan./Juh Portugal. Ob!. met ticket dito dito Rusland, Oblig. in goud 1884 5 Spanje. Buit. Pp. pes. 60004 dito pes. 12 24000 4 Turkije. Leening 18885 PROV. en STED. LEENINGEN. Amsterdam *1861 3'/s dito *1880/1890 3 Vs Schiedam '1895 3 o 5 3 41/j Alg. Hyp. Bk. Pbr4 Holt. Hyp. Bk. Pbr4% Rott Hyp. Bank Pdbbi. 4% West!. Iiyp. l'andbr4 Vorige koeis. 88% 102 88% 85% 85% 22% 33% 104 5Ö%o 59 a/„ S9%o 100%5 100% 97 100% 102 102% 101 Heden. Laagste koers. 88% 88% 851/2 85 %6 22% 335/s 00%: 101 101 100% 10!

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3