51*w jaargang. Zaterdag 3 Juli 1897. 9360. ROLAN D. üitgeverTëTj. c. roelants. FE ÜILLETON. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, BUITENLAND. UIT J) E PEBS. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f O 90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers- O 02 BUREAUBOTEKWK4AT ÏO, Tcleplioon ATo. 123. ADTEMENTrEPrnjsvan 1—5 gewone regels met inbe grip van cene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 2 Juli '97. Zoo langzamerhand begint men een eenigs- zins juisten blik te krijgen op het ministerieele slagveld te Berlijn. Of liever, inn een slagveld kan men kwalijk spreken, waar het zijn de dol ken van handlangers, die de strijders in volle wapenrusting neervellen. Want blijven niet de conservatieve agrariërs, graaf Kanilz en zijn vrienden, achter de schel men, en is een Yon Lutzow of een Von Tausch wel de paituur van een Von Marschall of een Von Botticher? Intussclien blijken de geruchten der laatste dagen niet ongegrond te zijn geweest. De Iteichsanzeiger publiceert thans het aftre den van dr. Von Botticher. Graaf Posadowsky is benoemd tot staatssecretaris van binnenland- scbe zaken en tot staatsminister en plaatsver vanger van den kanselier. Tot staatssecretaris van het postwezen is indeidaad benoemd generaal Von Podbielski, Miquel eindelijk is vice-president van het staatsminisferie geworden. Zoover de officieele besluiten. Daarbij wordt Jiet ook door ons medegedeelde gerucht be vestigd, dat Von Rheinbaben, regeeringspiesi- dent te Dusseldorf, bestemd zou zijn om Posa- dowsky op te volgen als staatssecretaris der schatkist. Welken koers de regeering nu zal inslaan, moet afgewacht worden. Maar tal van bladen zien met ongerustheid de toekomst in. 't Meest opmerkelijk reeds gisteren maak ten wij daarvan melding is wel de houding der nationaal-libesale partij, die thans met vliegende vaandels de regeeringsmeerderheid gaat verlaten, om met de oppositie op te trek ken. Reeds stonden de nationaal-liberalen aan den uitersten linkei vleugelthans scharen zij zich bij de tegenpartij. De Ilann. Cour., het orgaan van Von Ben- nigsen, noemt vooial de houding der regeering bij de behandeling der novelle op de vereein- gingswet in het Hoerenhuis gevoegd bij liet opofferen van mannen als Von Marschall en Von Botticher, alleszins geschikt om ook do be zadigde kringen tegen de regeeiing in't harnas te jagen. Het blad twijfelt ook niet aan de overwin ning der radicalen bij de eerstvolgende vei kie zingen en spoort zijn partijgenooten aan iot krachtige oppositie. Neemt men hierbij in aanmerking, dat Von Bennigsen lang niet de radicaalste zqner partij is, dan blijkt hieruit hoezeer men in vrijzinnige kringen gegriefd is door de houding der regee ring. De Ilann. Covr. bespreekt verder het gevaar lijke van proefnemingen in nieuwe richting, in de binnenlandsche maar meer nog in de buiten- landsche politiek, en te recht wijst het blad er Vertelling door Ernst Eckstein. 3) Roland von Myrpnch deed van tijd tot tijd half luid een vraag, die Anna Polonius telken male met verrassende promptheid beantwoordde. Weldra begon zij echter uit baar zelve hem 't een en ander mede te deelen. Die dame daar in haar karmozijnen japon, die als eene pauw rondstapte, was de gemalin van oen hier sedert kort vvoonach tigen Oost-Pruis, die een piachtige stoeterij bezat en meer vreugde beleefde aan zijn renpaatden dan aan zijn eigenaardig ge aarde wederhelft. Dat blonde meisje, in een lichtblauw toiletje, die daar juist passeerde dat met dien kalen heer was ze niet bekoorlijk? En toch golden die beiden voor in 'tgeheim verloofd tezamen gevoegd door den onbuigzamen wil eener gestrenge mama. De blonde Beitha was buiten zich zelf; za hield heelomaa! niet van den kalen beerveeleer had ze een penchant voor een jong beeldhouwer, echter helaas geen geld bezat. De andere daarentegen was driemaal millionnair en Bertha's mama had in een jeugd vol ontberingen de waarde van het aardsclte slijk op goéden prijs leeren stellen. slloe precies je dat allemaal weet!" zeide Uoland na pen pauze. aNiet waar? Ik weet alle3, Ik weet zelfs, dat ja de laatste oogenblikken lieeleinaal niet naar mij op, dat de wankele positie van den man, die aan de spits staat, maakt dat van een vast regeeringspiogiam geen sprake kan zijn. Ten slotte waarschuwt het blad tegen on doordachte pioef'nemingen, die de eer van het Duitsclie tijk in de waagschaal stellen. Vermelden wij ten slotte nog, als eigenaar dig beeld van den ongezonden toestand, welken uitleg men geeft aan het bezoek van Von Ilohen- lolie aan zijn roemrijken voorganger. Sommigen zien daarin, dat Von IJohenlolie aan zijn vioegeren chef en vriend de bevestiging in zijn positie als Kanselier is komen verzekeren. Andeien echter meenon. dat Von Ilolienlolie's doel was, aan den stichter en eersten kanse lier van het Duitsclie rijk zijn (Von üohenlohe's) opvolger '/on Bulow voor te stellen en zelf afscheid te nemen. Yoorloopig is het evenwel zeker, dat de rijks kanselier blijft. Van uit het Oosten verneemt men vooitdu- rend dat de Grieken protesteeien en nog eens protesteoren. Nu weder zou de Grieksche regeering ver nomen hebben, dat in het geheele Tui ksche rijk, en vooral in Klein-Azië, de overheid de Gneksche onderdanen onderdrukt, om hen te bewegen hun nationaliteit te verzaken en Tur ken te worden. Dit is één reden tot protest. Maar bovendien beweert men, dat op twee uur afstand van Larissa zes onthoofde lijken zijn gevonden; men vermoedt dat het de lijken zijn van zes notabelen, die door de Turken naar Elassona zouden worden gevoerd. De officieuse Ilcdam beweert anders, dat de vrede spoedig zal gesloten worden. Niettemin is een nieuwe moeilijkheid opge komen, nu de Porie ook een eisch tot schade vergoeding instelt vooi' schade door particulie ren geleden. Opnieuw spreekt men van een commissie, onder Fransch en Duitsch toezicht, die zekere lakken van staatsinkomsten van Griekenland zou beheeien, om een garautie te verschaffen voor de leening, die ter betaling der oorlogs schatting en ter voldoening der staatsschuld zal dienen gesloten te worden. Voordat bet bedrag der schadeloosstelling is vastgesteld, heeft de Grieksche regeering daar zeker geen ooien naar. Te Athene ontving men bericht, dat twee schepen van Tui ksche zeeroovers in de buurt van Amorgos zijn waaigenomen. Wat Kreta aangaat, deelde de heer Curzon, die zooveel weet te verteilen, in het Engelsche Lagerhuis mede, dat de onderhandelingen over de autonomie tusschen de mogendheden zoo goed zijn gevorderd, dat spoedig een overeen komst kan worden tegemoet gezien. Blijkbaar hebben de alarmeerende berichten over de invallen van Siameezen op Fransch gebied zekere strekking gehad, waarvoor men geluisterd hebt, omdat je verspiedersblikken iets heel bijzonders hebben ontdekt." »Je bent een menschenkenster van den eersten rang. Inderdaad Wie is dan dat hemeische schepseltje daar ginder daarjuist bij dien pilaar dat er uitziet als een poppetje van Meiszner- porselein tjavvel! Ze draagt eon heiroode band in het haar. sAcli die! Dat is juffrouw Kitclmer, Gerda ICir- chner. Den luitenant ken ik echter niet, die is vandaag hier voor 't eerst." lEen opvallend aardig meisje," zeidodo jonge man levendig. zEn zoo bijzonderIk zou bijna zeggen zoo uit een andere eeuw." zDat doet liet costuum? Het is lioelemaa! Diiec- toire. De korte taille, de geplooide iok, baar Kapsel met die veiafstaande wrong. Die kan doen wat ze wil. Alles staat haar uitstekend. Maar ze weet ook, dat ze in dit opzicht een unicum is! ïMeen je?" »Ze is zoo verschrikkelijk coquet." üCoquet! Dat is zoo 't gewone woord wanneer oen durie bare vriendinnen wil vei kleinen. De we eld houdt er nu eenmaal van het stralende dui ster te maken." Thans kwam Juffrouw Kirchner met hare garde luitenant Roland en Anna voorbij. Roland had zich voorgenomen om liet liefelijke, buitengewoon zachte meisjeskopje eens piecies op ta nemen. Terwijl hij naar haar zag, ontmoette zijn onder zoekende blik den hare, die hom half nieuwsgierig half beschaamd monsterde, eene halve seconde lang slechts, maar toch zoo, dat bij tot zich zeiven kon zeggen: Gerda Kiiciiner heeft even levendig van mij notitie genomen, als ik van hanr. waarschijnlijk niet graag openlijk zou willen uitkomen. Als zeker mag het in ieder geval worden aangenomen, dat, zoo er al iets is gebeurd, de berichten daarover als een sneeuwbal naar Euiopa geiold en endenveg tot een lawine zijn geworden. De Siaineesehe legatie te Parijs, waar de Figaro onmiddellijk inlichtingen heeft laten wagen, trekt de waailieid der berichten zonder aarzeling in twijfel. De Koning heeft vóór zijn vettrek naar Europa strenge bevelen achtergelaten, en zijn bezoek aan Europa gold in de eeiste plaats Frankrijk, om met dat rijk nadere betrekkingen aan te knoopen. De Koning zeil, die gisteien van Buda Pest naar Warschau is vertiokken, is uiterst ver baasd geweest over de onrustwekkende tijdin gen. Hij meent, dat enkele onbeteekenende bot singen sterk overdreven zijn, en heeft een nadrukkelijke vei klaring laten geven van zijn viedelievende bedoelingen. Vrage Wat had de New- 'Fork Herald, die de alarmeerende berichten inzond, daarmede voor Gebrek aan nieuws in den komkommertijd? 01 wellicht politieke bedoelingen, bv. een ver wijdering tusschen Siam en Frankrijk teweeg te brengen? Het antwoord kan alleen de New-York Herald zelf geven. Of ze liet evenwel zal doen, is minst genomen twijfelachtig. Er schijnt een klein conflict te hebben be staan tusschen president Krugei' en den Trans- vaalschen Volksraad. De Volksraad had besloten geen concessie te verleenen voor een eleelrischen tram aan den Rand, zcoals door de regeering was voorgesteld. Kiuger heeft toen gevraagd of hij hierin een verklaring van gebrek aan vertrouwen in zijn persoon moest zien. Het Volksraad heeft echter geantwoord, dat het besluit die beteekenis niet had. De regeering heeft nog een andere nederlaag geleden. Tea tweede male, nu met kleiner meerder heid evenwel dan verleden jaar, heeft de Volks raad het wetsontwerp betreflende de pensioenen van ambtenaren verworpen. Waatschijnlyk zal de regeering het ontvveip in 1898 opnieuw indienen. Men is in de Zuid-Afrikaansche republiek zeer verontwaardigd over een besluit der spoor wegen ia de Kaapkolonie en Natal, om het tarief voor ingevoerd graan te verhoogen. Gemengde Mctledeclingen. De werkstaking in de Borinage breidt zich nog steeds uit. Thans hebben reeds 18.300 mijnwerkers het werk neergelegd. Van af dat oogenblik was hij stil. Ondanks do ietwat ongewone, vrije wijze, waarop zij hem had aangezien en dan de lange wimpeishad neergeslagen, lag er in het geheel toch niets uitdagends. Na eene wijl vond dit ontmoeten van de weder- zijdscbe blikken opnieuw plaats. Roland was thans vast overtuigd, dat Gei da Kiichner gansch onbewust on naïef handelde, terwijl Anna Polonius ditmaal eene opmeiking over bet szondeilinge schepsel" nief kon achterwege laten. Roland antwoordde hierop echter niet. In zijn licht ontvlambaie ziel gloeide de onweerstaan bare wensch om dit meisje nader te leeren kennen en hot bekoorlijke raadsel van haie innemende bijzondei hoid te ieeren kennen. Daarnaast was er bij hpin voor geen andeie gedachlo plaats. De Po'onaise werd besloten door den gebruikelijker! dans. Ook Roland zweefde met Anna Polonius een paar maal door het dichte gewoel, en voerde zijne danseuse dan naar zijne mama, die links van de hoofdingang met haar roodwangigen opperstafarts en een arm in arm staand paar druk piaatte. Roland begroette het gezelschap op zeer beleefde wijze. Hij was cavalier genoeg om zijn brandend ongeduld niet te laten merken, o'schoon het hem giuwelijk foltirde. Het echtpaar Romhild lmd daarenboven ook bijzonder recht op zijne vriendelijk heid. De man, hoewel een goede zestiger, van ge boorte een Nooi weger, directeur der Oost-Duitsche Bankwas een speciale vriend van Roland's overleden vader geweest. De buitengewoon knappe levendige mevrouw Römhild was nog van bet pension af een intieme vriendin van Roland's mama. Nadeschda had reeds toen de bijna vijf jaren jongere Cecile onder hare vleugels genomen en de goede Gisteren heeft de groote legenevue in het kamp van Aldershot plaats gevonden, waaraan ook de koloniale troepen deelnamen. Nadat deze voorbij bet tijtuig der Koningin hadden gedefileerd, keerden zij in hun eerste positie, bij het rijtuig, terug. De ïevue had een schitterend verloop. De Fransche Kamer heeft na wekenlange beraadslaging met 404 tegen 97 stemmen het ontwerp, betreflende het privilege der Fransche Bank, aangenomen. De commissie uit de Fransche Kamer in zake Panama besloot het geheele dossier, ook dat van den rechter van insti uctie Poittevin ter inzage te vragen. De tegenwoordige minister van publieke werken van Italië, Prinetti, heeft door zijn flink optreden tegenover zekere concessionarissen en spoorwegmaatschappijen den staat een voordeel van ongeveer G rmllioen lire bezorgd. De ex-regent van Bulgarije, Ristitsch, heeft de leiding der liberale partij neergelegd. Volgens berichten uit Tanger, zijn de keizer lijke Mnrokkaansche troepen door de opstan delingen verslagen. De gevangenen werden omgebracht. Te Chitpur, in Engelsch Indië, zijn ernstige ongeiegeldheden uitgebroken, naar men zegt ten gevolge van het ontwijden eener moskee. Dinsdag begonuen de onlusten, welke door een sterke politiemacht werden onderdrukt, doch den volgenden dag kon de politie de orde niet meer handhaven en moest de hulp van militairen inroepen. De opgewondenheid onder de inlandsche be volking is zeer groot. Door de uitbarsting van den vulkaan Mayon op de Philippijnen is het dorp Libong geheel vernield en zijn 120 bewoners omgekomen. Een particulier bericht uit Havana deelt mede, dat Maximo Gomez de trocha bij Zuc- caro is overgetrokken. De Voorbereiding der Verkiezingen. In Vragen dos Tijds van Juli schrijft mr. J. A. van Gike, die de vorige week te Sneck tot lid der Tweede Kamer is gekozen, over »Dc Verkie zingen". Het opstel is gedagteeicend 19 Juni en spieekt dus met over den uitslag der verkiezingen. De sein ijver behandelt do voorbereiding van den strijd bij de stembus en levert daarvan een niet zeer malsche critiek, waaibij hij vriend nocli vijand spaart. De onzekeiheid over de gevolgen van een sprong in 't duister, over de uitspiaak van het nieuwe Kiezerscorps, heeft een betreurenswaardigen, zij 'took veiklaarbaren invloeJ gehad op het zelfver trouwen en de beginselvastheid der partijleiders. verhouding tusschen beiden was sedert dien tijd voort blijven duren. Men had nauwelijks nog een paar woorden ge wisseld, toen een klein bewegelijk mannetje met een schitterend ordeteeken op de borst glimlachend nadetbij trad en den bankdirecteur en den opper stafarts tot de skatpartij uitnoodigde. nDe dames veroorloven?" zSteilig, stellig." nAmuseer je goed!" lachte de bankdirecteur tot zijne vrouw. 8 InsgelijksDan tot Nadeschda von Myrpach gekeerd»ze zullen hem weder aardig plukken Hij heeft altijd pech verschrikkelijk ïNatuurhjk." »IIoe zoo?" vieeg Cécile. »Nu, geluk in de liefde, ongeluk in't spel." Cécile Romhild had baron weg snappenden echt genoot nagestaard, zooals hij daar slank naast den zw.i.ulijvigen opperstafarts bijna met majesteit voortseïneed, tem ijl de kleine zoo zeer op het skatspel beluste heer met het ordeteeken reeds lang tusschen de om hem lieon staande dames ver dwenen was. Thans richtte zij op hare vriendin Nadeschda een blik vol verstandhouding. Toch onderdrukte zij voorloopig iedere opmerking en keerde zich roet een viiendeiijk lachje naar Roland, wien zij nog eenmaal met ongekunstelde warmte de hand drukte. nik verheug mij van harte u hier te zien, reeds ter wille van uwe mama; die zwemt om zoo te zeggen in geluk en zaligheid om balmoeder bij baien zoon te spelen nu, u kent haar." WardC vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1