Woensdag 7 Juli 1897. IM°. 9363. ROLAN D. 51*<e jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. CONRECTOR, FEUILLETON. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. GODHAlIT. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. .1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers. 0.02 BUREAU BOTEKSTRAAÏ ÏO, Tcleplioon Ufo. 123. Advertentieprijsvan 15 gewone regels met inbe grip van eenc Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Oymnaslum te Schiedam. Den len September a.s. vaceert de betrek king van waaraan verbonden is een jaarwedde van f 2500. Sollicitanten worden verzocht de bij de Wet verei.schte stukken vóór 17 Juli a.s. in te zenden bij den President-Curator. Schiedam, 2 Juli 1897. Mr. H. M. C. Poortman, Fres.-Cur. C. J. Loncq, Secr.-Our. Algemeen overzicht. Schiedam, 6 Juli '97. Hardnekkig blijven verschillende Duitsche bladen volhouden, dat de ministerieele crisis nog geenszins is opgelost. Men verwacht nog altijd, dat Von Hohenlohe binnen niet te lang tijdsverloop zijn ambt zal neerleggen, en men verdiept zich in gissingen over zijn opvolger. Sommigen meenen, dat Von Bülovv, aange wezen om Von Marschall tijdelijk in het staats secretariaat van buitenlandsche zaken te ver vangen, de aangewezen man is voor het kan selierschap. Anderen denken daarentegen, dat de Kider- len-Wachter, thans bevolmachtigd gezant bij het Deensche hof, een man die zeer bij den Keizer in de gunst staat, Von Hohenlohe zal opvolgen. Hoe het zij, de verandering die reeds heeft plaats gevonden in het ministerie, is zeer zeker in reaetionnairen geest, maar heeft nochtans de agrariërs niet bevredigd. De conservatief-agrarische bladen zeggen dao ook niet veel, terwijl de organen der vrijzinnigen er Von Hohenlohe een verwijt van maken, dat hij met zijn naam het sturen in reaetionnairen koers heeft gedekt. Toch schijnt het juist aan Von Hohenlohe te danken te zijn, dat niet een algeheele terug keer tot den vroegeren conservatieven koers heelt plaats gevonden. Onvervuld is nu nog iiet ambt van secretaris der schatkist, dat Von Posadowsky heeft laten varen om de plaats van Von Bótticher in te gaan nemen. Nu de Badensche minister Buchenberger, een man van erkende bekwaamheid heeft bedankt, is men in onderhandeling getreden met den Duitschen gezant te Washington, Von Tbiel- mann. Vertelling door Ernst Eckstein. 6) Nog eens dansten zij met verhoogde levendig heid de zaal rond. Dan brak op een teeken van «en van de balcommissarissen de wals midden in een maat af. sHoe jammer!" klonk het tegelijk van beider iippon. Zij wandelden nog eenige minuten rond, tot het orkest een dreunende polka begon. JÏot weerziens, mejuffrouw", zeide Roland, ter wijl hij niet zonder tegenzin zijn plaats voor oen officier van gezondheid ruimde. Daarop zocht hij zijn mama op. Hij danste ditmaal niet en had ook geen lust dat te doen. »Nu", zeide mevrouw van Myrpach, »je hebt, naar het schijnt, je brillant geamuseerd 1 Die kleine Kirchner staat je wel aan?" ïEen wonderbaarlijk schepseltje", zeide hij met warmte. xErg giacieus, alleen maar zoo coquet als er geen tweede is." -Geen sprake van. Bij haar is alles oorspron kelijk, alles zoo frisch en waarachtig als bet water van een bron." «Zoo, zoo. Zij beeft zonder twijfel iets aardigs; maar de geheele wijze van baar optreden, haar blikken, haar lachenNeen 1" ïïlama, u is onrechtvaardig. Dat u toch dit Inmiddels is de Keizer zijn reis naar het Noorden begonnen. Gistei middag is hij aan boord van de Hohen- zollern \an Travemünde vertiokken. Eenige pantserschepen en het adviesjacht Gifion vergezellen het keizerlijk jacht. Uit het verloop der ondei handelingen te Konstantinopel wordt men niet recht wijs. Voor'durend is verzekerd, dat de onderhande lingen een goeden vooitgang namen, en dat de Porie, zij het dan ook op aandrang van buiten, ziels verzoeningsgezind en gemafigd toonde. Nu evenwel brengen alle Londensche bladen weer berichten, dat de Porte voortdurend draait en de onderhandelingen op de lange baan tracht te schuiven. Zelfs zou zij hebben voorgesteld, de confe renties maar voor onbepaalden tijd op te schor ten, daar men toch niet tot overeenstemming kan geraken. t Is te begrijpen, dat de gezanten daarvan niet willen hooren, en in hun bijeenkomst van Zaterdag hebben zij een nota opgesteld, waarin verklaard wordt, dat de tegenwoordige toestand onhoudbaar is; tevens wordt van de Porte een beslissend antwoord verlangd. Die nota is onmiddellijk aan de Porte ver- zomh n. 't Is te hopen, dat deze stap den Fultan en zijn raadslieden eindelijk moge overtuigen, dat de mogendheden eenstemmig zullen blijven. De ïansche gezant Cambon gaat bovendien dezer dagen met verlof, en ook het vertrek van Nelidoff schijnt thans zeker te zijn. Hij gaat als gezant r.aar Rome. Voor Griekenland is de lange duur der onder handelingen verbazend afmattend en het reeds zoo zwaar beproefde land speelt er zijn laatste krachten bij in. Van zijn kant weigert Griekenland nog steeds een controle op zijn financiën te aanvaarden. Nu weer verklaarde Delyarinis in een gesprek met den Britschen gezant, dat zulk een contröle onaannemelijk was. Evenwel zou ook een toegeven van Grie kenland in deze den vrede waarschijnlijk be spoedigen, Uit Athene wordt ons bericht, dat de Turken Ivalambaka in Noord-Thessalië hebben bezet. Indien het waar is, blijkt ook hieruit weder van de weinig vredeLevencje gezindheid der Turken. Te Piraeüs hebben opstootjes plaats gehad tusschen dronken Russische matrozen en de bevolking. De Russische officier Nelidoff, een zoon van den ambassadeur, die tusschen beide kwam, liep vrij ernstige verwondingen op. De Turksche gouverneur van Vo!o is, om onbekende redenen, ontslagen. Over het gouverneurschap van Kreta blijft men maar steeds aan 't redekavelen. Nu weer heet het, dat Numa Droz niet heeft bekoorlijke meisje geen recht doet wedervarenIk geloof, u is afgunstig." «Pas op of ik zal je respect leeren. Maar scherts ter zijdehet is volstrekt geen meisje, dat ik mag lijden. Amuseer je, maar wees voorzichtig. Zij beeldt zich anders, wie weet, wat in. En ze heeft daartoe ook bijna rocht, als je haar zoo verliefd aankijkt. Ik heb op je gelet »Och, dwaasheid." n Nietwaar, Anna?" wendde zich mevrouw van Myipach tot hare nicht, die nieuwsgierig nadeibij trad; sjuffrouw ICircbner heeft niet zoo'n erg goe den naam tNu, dat is wei wat erg sterk uitgedrukt," mom pelde Anna Polonius voorzichtig; uzij laat zich verschrikkelijk het hof maken". »Zie je nu? Ik zeide het al, met dergelijke schepsels moet men niet al te intiem worden!" »U doet haar verbazend onrecht", antwoordde Roland terwijl zijn voorhoofd zich rimpelde. ïKan zij het helpen, dat de heele wereld in bewondering voor hare voeten neervalt? Ik heb op haar gelet zij staat verre boven alle anderen; en leert men haar nader kennen sO, je kent haar dus al goed lachte de moeder. »Je rijdt snel, jongetje. Een wals is daartoe vol doende om een ziel te vinden. Maar ik zeg je, een meisje, dat de wereld zoo door en doorkent, geeft ook een ander het een en ander te denken. Nu, Iet verder maar op, dan zal je mij wel gelijk geven." Roland antwoordde niets. Om verder gepraat af te snijden begaf hij zich na het einde der polka naar de speelzaal en keek een wijle naar het skatspel van den bankdirecteur en diens partner. zDanst u niet?" vroeg de heer Rórahild, van bedankt voor liet ambt, dat hem wellicht niet eens is aangeboden. 't Veiligs' s is in ieder gevai, kalm af te wach ten, wat de mogendheden zullen besluiten. De Engelsche regeering schijnt zich betrekke lijk weinig te bekommeren over de onderhande lingen in het Oosten. Inderdaad, er zijn ook andere dingen van meer particulier belang, die de volle aandacht der Britsche regeering eischen. In de eerste plaats dient dan genoemd te worden Zuid-Afrika, waar nog steeds een mach tige partij werkt, die maar liefst zoo spoedig mogelijk den boel in vlam zou willen zetten. Daarom steeds die insinuaties over onder handelingen van Tiansvaal met Duitschland over de Delagoa-baai. Voor de zooveelste maal is dit praatje thans tegengesproken. De heer Curzon deelde in het Lagerhuis mede, dat de concessie der Mozambique-maat- schappij tot 50 jaar is verlengd. Portugal ontkent evenwel, dat haar privi legies aan de Delegoa-baai zyn verleend. Ook is het bericht, dat er onderhandelingen worden gevoerd met een buitenlandsch syndi caat betreffende het overnemen derMozambique- maatschappij, niet bevestigd. De Engelsche organen der radicale partij steken den draak met de Zuid-Afrikaansche commissie, en vooral ook met miss Flora Shaw. Vooral de verklaringen der laatste over de ver zegelde instructies, door de redactie der Times aan haar vertegenwoordigers in het buitenland gezonden, worden duchtig gehekeld, Dat Harris Vrijdag 1.1. uiet voor de commissie kon verschijnen, vindt zijn oc -aak hierin, dat hij op weg is naar de Kaap. Alweer een onruststoker meer in Zuid-Afrika. Niet zonder reden zien dan ook sommige Transvaalsche bladen de toekomst zeer donker in, vooral ook nu het conflict tusschen de rechters en de regcering weer scherper is geworden. De tekst van het antwoord van den staats secretaris der Vereenigde Staten, Sherman, op het protest der Japansche regeering tegen de annexatie van Hawaii is thans bekend. Men weet, dat de Japansche regeering de handhaving van den status quo in den Sullen Oceaan noodzakelijk achtte voor de goede ver standhouding tusschen de mogendheden, die daar belangen hebbendat zij verder in de annexatie van Hawaii een gevaar zag voor be paalde rechten van Japanscne onderdanen op Hawaiien eindelijk dat haar inziens door de annexatie bepaalde quaesties, die door de regee ring van Hawaii ten gunste van Japan waren opgelost, weer opnieuw aan de orde zouden komen. In zijn antwoord verklaart Sherman nu, dat het verdrag met Hawaii niets ten nadeele van het spel opziend. »Wat drommel, wie moet dan nog dansen, als u, jonge man, reeds vóór de jiauze deserteert?" sZoodra de Fianfaise komt, treed ik weor in de gelederen." De Fianfaise kwam en kort daarna de tweede galop. Het onzichtbare net, dat zich om Roland heenspon, werd met iedere minuut dichter. Misschien had de weerstand, dien hij had ondervonden, zijn bewonderende dweepzucht eorst recht ontkluisterd. Op juffrouw Polonius was hij zelfs boos, toen hij van Gerda vernomen had, dat beide datnes elkaar zelfs niet groetten. Zij kenden elkaar slechts van aanzien. Hij danste en genoot. Het hart was hem zoo vol bij de klank van baar bekoorlijk, frisch ge babbel, dat hij luide had willen jubelen. Ook ge durende den dans, die tusschen de Fran;ahe en den galop viel, hield hij zich voortdurend met haar bezig. Vol heimelijke ijverzucht volgde hij hare elfengestalle, hoe zij zich door een langen mageren Engelschman geleid door de draaiende paren bewoog. Daardoor vergat hij geheel en al, dat hij voor deze Duitsche Polka mevrouw Caecile, de echtgenoote van den bankdirecteur Römhiid, had gevraagd. Eerst toen hij, na het eindigen van den galop met een beteekenisvoilen handdruk van Gerda afscheid genomen had, ontdekte hij het veizuim. Met schaamte trad hij op de kostschoolvriendin zijner mama toe en bood haar zijne verontschuldigingen aan. Mevrouw Caecile was da beminnelijkheid zelve, hij behoefde zich er volstrekt niet over ongerust te makenzijn verzuim was zoo verklaarbaar. Ook was het haar niet onwelkom geweest, eens een kwartiertje te kunnen uitrusten. Zij had voor eene Japan bevat. Toen voor vier jaar over een ge lijk verdrag werd onderhandeld, heeft geen der belanghebbende mogendheden aangedrongen-op handhaving van den status quo. De regeering der Unie kan daarom niet toe geven, dat sinds dien een aanleiding daarvoor zou zijn ontstaan of dat de inlijving van Hawaii eenig billijk belang van andere mogendheden zou kunnen schaden. Gemengde Medcdccllngen. De viering van het duizendjarig bestaan der Britsche marine, waartoe het lid van het La gerhuis Fowler een voorstel heeft gedaan, is voor onbepaalden tijd uitgesteld. De werkstaking in de Borinage duurt voort. Behalve eenige kleine opstootjes is het overal rustig. In de Fransche Kamer is gisteren de erediet- aanvrage voor de reis van president Faure naar Rusland ingediend door den minister Hanotaux en naar de budget-commissie verzonden. De Panama-commissie heeft gisteren Imbert, den liquidateur der Panama-maatschappij, ge hoord. In Frankrijk zijn op vele plaatsen de rivieren buiten haar oevers getreden, waardoor groot verlies, ook van menschenlevens, te betreuren valt. Prins Henri van Orleans, die op reis is in Abessinië, beschuldigt in zijn reisbrieven de Itaiiaansche gevangenen van wangedrag, b.v. groote slaafschheid en lafhartigheid. Generaal Albertone, die zelf krijgsgevangen was gemaakt, komt daar in de lribuna tegen op, en zal zelfs ontslag nemen, om zich vrijer te kunnen bewegen in het bestrijden dier aan tijgingen. Prins Schwarzenberg heeft in een rede, te Budweis voor zijn kiezers gehouden, verklaard dat hem niets bekend was van voorbereidingen voor een eompromis tusschen Duitschers en Tsechen. De prins sprak zich uit ten gunste van een autonomische staatsinrichting. De koning van Siam is te St. Petersburg aangekomen en aan het station door den Czaar en eenige grootvorsten ontvangen. De verkiezingen voor de Servische Skupsch- tina zijn ordelijk afgeloopen. Gekozen zijn 188 radicalen en 4 leden der oppositie. Volgens berichten uit Sofia, zou de pest te Konstantinopel zijn geconstateerd. De Buigaarsche Regeering heeft een veertien- daagsche quarantaine voorgeschreven. De berichten uit Britsch-Indië zijn zeer tegen strijdig, en het beste is stellige mededeelingen af te wachten. zesendortigjarige al veel to veel gedanst. Het was eigenlijk gekheid. Men moest toch eindelijk eens van uitscheiden weten. En dan gaf zij hem ondanks deze wereldwijze stelling en ondanks zijne trouweloosheid dequa- drille-lanciers, om hem gerust te stellen. Hij had anders kunnen denken, dat zij hem toch nog een boos hart toedroeg. Belachelijk l Alsof zij in den grond van haar hart niet had begrepen, hoe ge heel en al de jeugd in haar recht is, wanneer zij dergelijke beleefdheidsverplichtingen niet al te zwaar opnam. Vierde Hoofdstuk. Drie dagen later had er bij den opperlior*«ester Seriba eene muzikale soiréa plaats, waar i Na- deschda von Myrpach en Roland uitgenoodigd waren. In den beginne scheen Roland over deze uit- noodiging slechts matig veiheugd te zijn. Hij hield wel is waar veel van muziek, maar niet van de overvoering, die meestal bij zulke gelegenheden werd aangetroffen. Dubbel karig scheen hem het aanstaande genot na het grootsche bal van de Sportclub, waarop hij zich onbeschrijfelijk had geamuseerd. Slechts ter wille van zijne moeder besloot hij te gaan. Aangenaam was Roland verrast, toen hij onder de gasten van de Seriba's ook Gerda Kirchner aan trof, die hem reeds uit de verte met hare diep zwarte oogen toelachte, en hem, toen hij meteen blij lachje op haar toetrad, hartelijk en kameraad schappelijk haar hand uitstak. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1