bevnënlandT Uit de Staatscourant. Het scheidsgerecht, dat de quaestie zou uit maken, heeft de aanspraken van graaf Ernst van Lippe-Biesterfeld erkend. De groothertog van Oldenburg viert heden zijn zeventigsten verjaardag. Eenige Italiaansche afgevaardigde hebben het voornemen te kennen gegeven om den minister van ooi log te interpelleeren over de stappen die hij denkt te doen tegenover de aantijgingen van prins Henri van Orleans tegen de iiaiiaan- sche officieren, die in Abessinië gevangen zijn geweest. De kamer van beschuldiging der rechtbank te Bologna in zake liet bankproces-Favilla, heeft Crispi's beroep tegen de vervolging, door de rechtbank tegen hem ingesteld, verworpen. Ook voor deze verwerping zal Crispi in lioo- ger beroep gaan. Tegenover Polen schijnt men inliuslandeen zachtere politiek te gaan volgen. De Poolsehe feestcommissie te Warschau heeft vergunning gekregen om bij het aan staand bezoek van den Czaar, een Poolsch op schrift op een eerepoort te plaatsen. Het op schrift zal luiden Welkom, keizer en czaar van Polen." Rennei Rodd, die aan het hoofd heeft gestaan van het bijzondere Engelsche gezantschap naar Abessinië, wordt waarschijnlijk gezant bij het hof van koning Menelik. De opstand der inboorlingen in Gaza-Iand neemt, volgens berichten uit Kaapstad, be denkelijke afmetingen aan. De gouverneur van Morambique heeft zich persoonlijk aan 't hoofd der expeditie gesteld, die opgerukt is om den opstand te onderdrukken. Uit Calcutta wordt bericht, dat 8000 inlan ders der katoenspinnerijen op weg zijn om de opstandelingen te Calcutta te versterken. De troepen hebben order gekregen hun den doortocht te beletten, en alle toegangen naai de wijkeu der Muzelmannen worden bewaakt. Alles is nog kalm, maar de ongerustheid is groot. De Amerikaansche Senaat heeft de tariefwet met 39 tegen 28 stemmen aangenomen. Thans weder wordt uit Rio-de-Janeiro be richt, dat er nog geen beslissende slag is ge streden tusschen de Braziiiaansche regeerings- troepen en de bende van Conseiheiro. Men houdt de overwinning der regeerings- troepen voor zeker. Hecht van vereeniging en vergadering-. Volgens een mededeeling in de N. Ct. is te Batloo door den burgemeester eene ver gadering van kiezers verboden. Bafloo behoort tot het kiesdistrict Appinga- dam. Bij dé stemming op 15 Juni voor een lid der Tweede Kamer, waren door eenige antirevolutionnairer. door 't verspreiden van strooibiljetten als anderszins handelingen ver richt, die de ergenis van vele weidenkenden opwekten. Daarop verscheen de volgende adver tentie in een lokaal blad „Liberale kiezers uit Bafloo, Basquert, Tinallinge worden vriendelijk verzocht om ter vergadering te komen op Woensdag 7 Juli, "s avonds half zeven, bij de Wedw. Kremer te Bafloo, ten einde te spreken over do drijverij der Afgescheiden partij, om paal en perk te stellen over die Drijverij." Hierop volgde deze kennisgeving van het hoofd der gemeente L. S.! De Burgemeester der gemeente Bafloo, gelet op de wet van 22 April 1855 (St. Mo. 32) art. 3, sub 3b verbiedt .- de geannonceerde vergadering op Woensdag 7 Juli des avonds 7 uur, ten huizo van de wed. Kremer te Bafloo, door eenige kiezers bijeengeroepen". Ait. 3 sub 3" luidt -. Met de openbare orde wordt strijdig geacht elke vereeniging, welke ten doel heeft stoornis in de uitoefening der rechten, van wie het ook zij. Boissevain en Knyper. Het Handelsblad van gisteravond bevat twee interessante brieven: ééne van dr. A. Kuyper aan den heer Charles Boissevain, hoofdredac teur van het Handelsblad en ééne van den heer Boissevain aan dr. Kuyper gericht, als antwoord. Die brieven, welke zes kolommen druks be slaan, kunnen beschouwd worden als eene nawerking van den verkiezingsstrijd, ten minste indirect. De heer Bossevain had nl, in de ver kiezingsperiode den heer Kuyper woorden toe gevoegd, die deze beleeuigend achttehij had gezinspeeld op wat er voor 11 jaren in de Nieuwe Kerk te Amsterdam was geschied, en hij had niet onduidelijk te verstaan gegeven, dat dr. Kuyper zich aan den bekenden coup d'etat het overrompelen van de Nieuwe Kerk had schuldig gemaakt of ten minste onder de personen, die daarin betrokken waren een eerste plaats innam. Reeds onmiddellijk had dr. Kuyper den heer Boissevain, zoodra deze zijn beschuldiging had uitgesproken, gesommeerd haar juist te formu leeren. De heer Boissevain had toen te kennen ge geven, dat dit vrij onnoodig was; ieder wist, waaraan dr. Kuyper schuldig gerekend werd. Natuurlijk was deze laatste met dit antwoord niet voldaan en categorisch noodigt hij dan ook thans in het Handelsblad den heer Boissevain uit zich juist uit te drukken. De hoofdaandacht valt op dit moment van den lioffelijken strijd, die wederzijds met groote waai deering, gelijk het goeden journalisten past, gevoerd wordt. Wat gij meent, zegt dr. Kuyper tot den heer Boissevain, zeg dat ook. Pin wat gij n.eent, be lichaam ik in tie Volgende verklaring, die ik u ter onderteekening voorleg. Luister „IA-, Charles Boissevain, Hoofdrede deur van het Handelsblad, ico»encle te Amstcdair, be schuldig hiermede openlijk dr. A. 'impcr, mede aldaar woonachtig, dat hij in het jaar ^oo en zooveel, op dien en dien da,door sluwheid en cn met geweld, is binnengedrongen in het hoofd gebouw of in de nevengebouwen ran do Kim we Kerk, staande aan den DamVoorts dat hij in de kosterij cn kerkeraadskarner last heeft gegeven tot het plegen van wederrechtelijke handelingen, als daar zijn deuren te hebben laten uitzagen, sloten te hebben doen openbreken en versperringen te hebben doen plaatsen; daarna dat hij in dit zelfde kosterij wachten heeft geplaatst, om aan de wettige bestuurders of wie van hunnent/vege zich aanmeldden, den toegang tot die gebouwen tc beletten; en eindelijk dat hij gelden heeft getild of doen innenwaarvan dc inning alleen aan de wettige bestuurders toekwam, kortom ik beschuldig hem zich gedragen te hebben gelijk alleen eert wettig bewindvoerder of beheerder zich zou mogen doen; en al zulks zonder eehig geldig recht of bevoegdheid te, bezitten, om bij eene der genoemde handelingen als wettig bewindvoerder of lastgever tc mogen optreden.'' Breed antwoordt de heer Boissevain, van onderen af de zaak ophalend, in geestigheid, in pittigheid niet voor zijn »waarden tegen stander en vriend" onderdoend. «Uvy brief is," zegt hij, »als ik mij zoo eens mag uitdrukkenbestemd voor de galerij. Het is een geestig sophistenstukje." «Ik heb verschil met iemand. Om ons vormt zich een kring. In den ioop van het gesprek merk ik op, dat mijn tegenstander een onjuist heid zegt". «Komaan"", luidt plotseling het antwoord, «wees dan nu liever royaal, en zeg, in bijzijn van getuigen, dat ik tegen beter weten in sta te liegen en een slecht mensch ben, die de armen besteelt"". «En als ik daarop betuig, dat geen haar van mijn hoofd aan zulk een beschuldiging heeft gedacht, wendt de handige tegenstander zich naar de omstanders met een««Ziet ge het wel als het er op aan komt de puntjes op de i's te zetten, kruipt hij in zijn schulp."" »Ik geloof u geen onrecht te doen, als ik meen dat dit de bedoeling van uw sommatie is, die weder van uw groote scherpzinnigheid blijk geeft. Ge maakt een vlugge schijnbewe ging met het doel om mijne beschuldiging zoo op te blazen, dat de ware grief daarin niet meer herkend en du« vergeten wordt." En wat de zaak zelve betreft: de heer Bois sevain meent ook nu nog daarop niet te kun nen ingaan, waaraan hij o. i. gelijk heeft, mits dan ook, gelijk hij aan bet slot van zijn inte ressant schrijven belooft, als edelmoedig tegen stander het «Gedenk de Nieuwe Kerk" niet meer zal aanheffen. Tot klaarheid schijnt de zaak thans niet meer te brengen zijn. De lieer Boissevain zegt er van «Wat wij ïu ons blad schreven over die beweging in de kerk was steeds ontleend aan degelijke betrouwbare geteekende rapporten waarvan nooit een wederlegging is verschenen." «Elf jaar geleden, toen alle getuigen nog leefden, hadt gij dr. Vos en ds. Plogerzeii en d=. WesthofT en wie ai meer met zijn naam zijn beschuldigingen onderteekende, voor den rechter moeten dagen, indien gij wat ze schreven onwaar en lasterlijk aehttet." «Maar toen alles versch in ieders geheugen en onderzoek gemakkelijk was, hebt ge dit nagelaten. Waarom?" De heer Bossevain eindigt: «En nu ten slotte dit". «Gij vraagt me, dat ik hand in hand, oog in oog, oprecht zeggen zal wat ik bedoel". «Welnu, dan allereerst een peccavi, collega. «Ik heb, om mij weer op de hoogte te stellen «van veel wat half vergeten was, overgelezen «wat gij en ik geschreven hebben over het «gebeurde in 1886. Dat was mij niet eene «aangename lectuur. «Ik erken, dat ik vaak veel te scherp en «ironisch was, dus onnoodig verbitterde, en dat «ik niet voldoende mijn eerbied betuigde voor «de diepe overtuiging, de geloofskracht en offer- vaardigheid, van hen, die zich met u afscheidden «van de kerk der vaderen. Zij hebben getoond «door daden, door zelfverzaking en volharding, «hoeveel ze over hadden voor hun zeer heilig «geloof, en elk wien bloed van Nederlandsche «protestanten en Fransche Hugenoten door de «aderen stroomt, ware het tot plicht geweest «in de eerste plaats te wijzen op de edele be sweer kracht der geloovigeu, die hun geweten «getrouw wilden zijn. «Wat toen menigeen onbillijk maakte en dit «deed voorbijzien was bittere ergernis over de «wijze, waarop, zonder waardigheid de scbei- «ding door een coup d'état plaats had, wat «tevens elke minnelijke schikking, die aan ieder «het zijne gaf, belette. «Welnu, waarom zouden de leiders, die ver- «antwooi'delijk zijn voor wat in de Nieuwe «Kerk gebeurde, en voor wat er aan vooraf «ging, niet openlijk erkennen te goeder trouw, «maar door hartstocht medegesieept, gefaald te «hebben in de middelen welke ze gebruikten? «Een ruiterlijke bekentenis van dezen aard «en het rechtsgevoel wordt bevredigd de schariteit viert een liefelijke victorieen «geen edelmoedig tegenstander zal ooit meer «het «Gedenk de Nieuwe Kerk" aanheffen I «En nu, aan het einde van dezen langen «brief, herhaal ik gaarne wat ik bij uw feest «zeide, en ik blijf mij dus noemen met kame- «raadsclmppelijken groet Uw tegenstander en vriend Charles Boissevain." Maatscli. tot bev. der Pliarmacie. Gisteren werd te Middelburg de vergadering der Ned. MaatscL. tot bev. der Pharmacie voortgezet. Ingekomen was een schrijven van de com- m.srie te Rotterdam, waarbij deze voorstelt het hoofdbestuur op te dragen een algemeen peti tionnement op het getouw te zetten aan de Regeering en aan de leden der beide Kamers, waai bij de weuschelijkheid wordt uitgesproken van betere handhaving, aanvulling en het in uitzicht stellen eener herziening der genees kundige wetten op pharmaceutisch gebied. Besloten werd dat een petitionnement zal worden gezonden aan de genoemde autoriteiten en dat ook niet-leden zullen worden uitgenoo- digd het te teekenen. Door liet departement Rotterdam werd aan bevolen, daar de rekening der Maatschappij steeds batige saldo's oplevert, op de volgende begrooting een bedrag uit te trekken tot steu ning van het Buitenzorgfonds om zoodoende ook apothekers in de gelegenheid te stellen in den Plantentuin te Buitenzorg studiën te maken. De uitnoodiging van het departement Noord- Brabant om in 1898 in die provincie saam te komen, werd aangenomen. Na de gebruikelijke plichtplegingen weidde vergadering gesloten. Na afloop der vergadering hield de lieer B. A. van Ketel, apotheker te Amsterdam, zijn voordracht over de pentosanen (houtgom) en hare verspreiding in het planten- en ook in het dieienrijk. K. M. A. De uitslag der overgangsexamens aan de koninklijke militaire academie is als volgt: Van het tweede naar het derde studiejaar gaan over: Artillerie hier te lande: W. .1. Haveiaar, J. H. van Breda, J. H. van Reede, II. B. van den Oudendijk Pieterse, F. baron Hogendorp, T. de Jong van Arkel, J. R. Die- mont', W. van Maanen, N. J. Singels. L. de Ridder, A. D. Putman Ciamer, H. fl.E. Deel- ken, F. H. Dolleman', F. W. Diemont*, A. de Kat, J. II. G. Kappelhofï'. Artillerie Oost-Indië H. H. Dingemans, W, L. Kramers, A. J, Loeke- meijer, H. Elzas, J. H. Stiuben, W. L, Huur ling', F. G. A. PerelaeiA. V. Snoek, C.. D. Lagerwetff', R A. J. Savalle. Genie hier te lande: II. S. de Roode, A. Bloem, J. J. J. de Bruijn. Genie Oost-Indië: E. P. van Staden ten Brink, J. Graaf. Van het eerste naar het tweede studiejaar gaan over: Artillerie hier te lande: C. A. van Woeldereri, G. L. M. H. Higly, S. N, G. Pieter, R. D. Storm Buysing, R. H, A. van de Wall Bake, C. E. Oosting', I. M. Engers, W. A. M. Nieuwstadt, jhr. H, J, Repelaer', H. J. J. M. Koremans', A. Jansen, J. van Andel', J. F. Quarijer, J. de Jongh. Artillerie Oost-Indië: G. M. van ZijlL de Jong, G. J. Jannette Walen, A. F. A. Hoog, G. C. J. Bodde, C. H. M. H. Kiès, J. D, A. de Fremerij, J. B. van der Poll, C. A. Jorissen, A. T. H. Winter, E. B. D. Mans', M. A. Snoeck*. Genie hier te landeF. J. L. A. Boudt, .T, O. Cram winkel, F. A. Jansen van Raaij, G. C. Beltman. Genie Oost-Indië: S. L, Langendijk, C. L. Stennekes, J. R. Altink. P. A. van der Burg. Voorwaardelijk. Verkiezingen, Van mr. Tak van Poortvliet is te Amsterdam het bericht ontvangen, dat hij de benoeming voor Beier wijk aanneemt en dus voor district 9 te Amsterdam bedankt. In de Dinsdagavond te Grouw, district Leeuwarden, gebonden vergadering dei'liberale kiesvereeniging is met algemeene stemmen voorloopig tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer de heer H. Pyttersen Tz. Bij K. B, is J. van Lokhorst, rijksbouwkun- dige voor de gebouwen van onderwijs enz. te 's Gravenhage, benoemd tot ridder in de orde van deD Nederlandschen Leeuw. Het Dagblad meldt, dat H, M, de Koningin- Regentes gisteren in audiëntie heeft ontvangen mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, lid van de Tweede Kamer voor Beverwijk, De gewone audiëntie van den minister van buitenlacdsche zaken zal deze week niet plaats hebben. Naar men verneemt is thans van liet vroeger voornemen om de Tweede Kamer in deze maand bijeen te roepen ter afdoening van eenige kleine wetten en de huishoudelijke raming der Kamer afgezien. De kroonprins en kroonprinses van Italië brachten, zooals wij reeds in het kort meldden, gisteren te Amsterdam het voorgenomen be zoek aan de stoomdiamantslyperij Coster" aldaar. Aan den ingang begroet door den direc teur, den heer Felix Manus, werden de gasten aanstonds naar een der kantoren geleid, Waar eene fraaie verzameling brillanten ter bezichti ging was neergelegd. In het bjjzonder werd de aandacht getrokken tot een stel oorknoppen ter waarde van 14,000 fres. en tot een druppelvormigen brillont, die aan een platinadraadje was opgehangen. Daartoe was een uiterst fijn gaatje geboord. Er is slechts één werkman in de fabriek, die deze kunst verstaat en die de middelen, welke hij tot het boren van dit gaatje aanwendt, geheim houdt. Voorts werd liet werk van het kloven, snij den en slijpen getoond en duidelijk gemaakt door de heeren F. Manus en M. de Vries. Een tweede bezoek gold de Portugeesehe synagoge, waar in de buurt der groote en rijk gebeeldhouwde kasten, waarin de wetsrollen bewaard worden, eenige tot deze kerk beboe rende curiosa waren gei eed gelegd. De voorzitter van het kerkbestuur, de heer l'eixeira de Mattos, gaf de noodige inlichtingen. Zoo werd de aandacht der gasten gevraagd voor een gedreven zilveren waschbekken, het werk van den bekenden Vianen, met eene voor stelling van de aanbieding van geschenken aan Koning Salomo door de koningin van Sclieba, met daarbij behoorende schenkkan, waarop eene vooistelling van de ontmoeting van Jacob en J ozef. Voorts werden een aantal kostbare zilveien sieitorens en kronen, waarmede de wetsrollen getooid worden, voor den dag gehaald en zil veren lampen, specerij vazen, eeuwen geleden aan de keik geschonker. De oudste wetsrol, in de 47e eeuw uit Poi.ugal medegebracht, werd opgeslagen en een gedeelte van den tekst werd voorgelezen en door den consul vertaald. In het bijzonder bewonderden de gasten de fraaie dekkleeden voor de verhevenheid van den voorlezer, waaronder een van Perzisch weefsel, en een Oranje-dek, vervaardigd ter herinnering aan een bezoek van Willem III, welk kleed steeds op den verjaardag van dat bezoek wordt gebruikt. Geruimen tijd bleven de prins en prinses hier vertoeven bij het heenrijden stond een dichte menigte nieuwsgierigen aan den uitgang der synagoge geschaard, welke hare bewondering voor de schoonheid der jonge prinses geenszins verborg. In den namiddag werd een particulier bezoek in de stad afgelegd. liet vertrek is op morgen bepaald. De te Rotterdam gehouden tentoonstelling ten behoeve van het St. Franciscus-gasthuis aldaar heeft f26,026.1334 opgebracht. Deze som werd ia een gisteravond geiiouden vergadering, waarin rekening en verantwoording werd ge daan, aan pastoor Kusters, president van het bestuur van het St. Franciscus-gasthuis, overge dragen. Te Amsterdam is, naar de BaWcersbode mede deelt, in wording een damescomité, dat bereid zal zijn de bakkersgezellen in hun strijd om afschaffing van nachtarbeid te steunen. De eerste bijeenkomsten zijn reeds gehouden. Aan de Prins Hendrikstichting te Egmond aan Zee is door wijlen den heer Van Voorst van Beest eene sorn van f 6000 vermaakt. Het bestuur van de Vereeniging voor evan gelisatie onder de militairen in Ned.-Indië heeft uit Utrecht voor dat deel eene gift van f'1000 ontvangen. Rectificatie. In ons verslag van gisteren om trent de Maatschappij van Geneeskunde is ge meld, dat s-Hertogenboseh is aangewezen als de plaats, waar de 49e vergadering zal worden gehouden. Dit moet zijn Maastricht. OVERSOHIE, 8 Juli. De alhier bestaande zang- vereening voor gemengd koor „Excelsior", zal in den loop dezer maand eene uitvoering geven in den tuin van het café-restaurant „Land- cn Sehie- zieht" alhier, in combinatie met het Rottcrdamsche Fanfarcgezelschap „Kunstliefde", directeur do heer Anton W. Ganter. Dit gezelschap werd den 7den Juni j.l. op het concours-festival te Brielle wet den Isten prijs, dc gouden medaille, bekroond. OVERSCHIE 8 Juli. Het rundvee van dc land bouwers J. Van der Kooij en S. Zeeuw alhier dat lijdende was aan mond- cn klauwzeer is gezond ver klaard. PERNIS 8 Juli. Alhier is vooral in hot bebouwde gedeelte de behoefte aan grond zoo groot, dat er reeds in dit bouwseizoen tot f5 per M- is verkocht. PERNIS 8 Juli. Dc garnalenvisscher A. Josgejan van bier is op visscherij overboord geslagen en ver dronken. Hij laat een weduwe met een kind onver zorgd achter. DELFT 8 Juli. De werkzaamheden voor den aan leg van het gemeentelijk telefoonnet zijn thans krach tig door do heeren Ribbink, van Bork Co. begon nen. Het centraalbnreau wordt gevestigd in het Waaggebouw en zal op 15 Sept. a.s. het verkeer worden opengesteld. Bij Kon. besluit is H. Hebbes, met ingang van 15 Juli 1897, benoemd tot burgemeester >ler gemeente Delfzijl, met toekenning van eervoi ontslag als burge meester der gemeente Zuidbroek. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 September 1817, aan O. A, A. Kuipers op zijn verzoek, eervol ontslag verleend ais leeraar aan de rijks-hoogerburger- school te Leeuwarden. Bij kon. besluit zijn bevorderd: tot commiezen der posterijen tweede klasse: V. O. E. Dittlinger, jhr. A. E. van Foreest en J. G. Singels, thans commiezen der posterijen derde klasse: en tot commiezen der poste rijen van de derde klasse: A. Wichers Hoetli. G. O. Kluit en A, Busscher, thans commiezen der posterijen vierde klasse. Bij kon. bestuit zijn in hunnen rang overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers: de eerste- luitenants C A. den Beer Poortugael Barendregt, van het 4e regiment infanterie, G. C. van Maurs, van het algemeen depot van discipline, F. C. K. Haalebos, adjudant bjj het 7e, A. S. Doorman en E. G. Staal, e»

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2