YLAARD1XGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. SPORT. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS.'"" De koning van Siam is te Moscou aange komen, waar hij in het Kremlin logeeit, Het gerucht, ais zouden te Konstant:r.cp<4 gevallen van pest zijn geconstateerJ, wordt ongegrond genoemd. Volgens Je New-York Herald zijn twee Amerikaansche oorlogsschepen naar Tauger ge zonden, om genoegdoening te eischen vóór den aanval op een burger der Vereenigde Staten door Marokkanen. Koode Kruis. Naar wij vernemen, bestaat bij het hoofd bestuur van de Nederlandsche vereeniging voor het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden het voornemen de school voor ver pleegsters van liet Roode Kruis van Rotterdam over te brengen naar Den Haag. Onjuist is volgens bet Vaderland het gerucht, dat de heer Tak van Poortvliet door de Regentes in gehoor zou zijn ontvangen. Onopgemerkt ging deze feestdag niet vooibij door zijn patroon werd den jubilaris een stoffe lijk blijk van achting geboden, zijne collega's schonken hem eveneens een gewaardeerd aan denken, terwijl ook van vele sladgenooten ge- lukwenachen toestroomden. Door de politie alhier is een vrouw in een logement aangehouden, die in het Algemeen Politieblad stond gesignaleerd lot bet betalen van fl.boete of het ondergaan van 1 dag hechtenis. Zij is naar het huis van bewaring overgebracht. De gemeente-werklieden zijn deze week niet gelukkig met de transportmiddelen voor steenen. Meldden wij gisteren het zinken van een schouw, heden kunnen wij berichten dat om li'/s uur een wagen, beladen met steenen, achteruit is gereden in den sloot langs de Dammelaan, waar de straatweg gerepareerd wordt. Te half vier was men nog niet verder ge vorderd dan dat de wagen met de wielen naar boven en de voorkant op het hooiland nog met het achtergedeelte in de sloot lag. Het paard dat daaibij is, schijnt niet genegen om mede te werken bij het opslepen. Heden aan de vischmarkt aangevoerd 1 mand voorn; de prijzen waren van f0.15 a f 0.35 per koop. Correspondentie. Wij verzoeken vriendelijk ingezonden stukken, correspondentie's, nieuwsberichten enz. te adres- seeren Aan de Redactie. Advertenties, opgave van abonnementen, reclame's over bezorging enz. dienen gericht te zijn: Aan de Administratie. Let men hierop, dan kan er nimmer sprake zijn van vertiaging, die anders soms kan voor komen. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 8 Juli. C. F. Westerman, 31 jaar, en A. A. Leclmer, 2G jaai. C. L. Molning, 23 jaar, ea P. Blijstra, 22 jaar. A. W. Zeeluier, 31 jaar, en W. C. Lamers, 23 jaar. Geboren 7 Juli. Adiiaria, dochter van G. de Hoog en M. ICalfï, Broersveld. Jacobus Antonius Heri- drikus, zoon van J. Mulder en H. J. Beighout, Noordmolenstraat. 8, Reinier, zoon van P. C. Steens en M. J. Geeratz, Dam. Overleden 8 Juli. Theodorus Jeisman, oud 73 jaar 6 maanden, NiemvstioJit. Jacob Blonk, oud 61 jaar, Korte Haven. Aan het bureau van politie alhier is als ge vonden gedeponeerd een schort en een kerk boekje. De rechthebbenden kunnen zich ter terugbe- koming vervoegen aan gemeld bureau. Voor de loterij ten bate van de Scheveningsclie bevolking is alsnog ingekomen een schilderij van den jengdigen schilder Munthe, die zich onlangs in Den Haag gevestigd heeft. De heer Munthe, zoon van den bekenden schilder uit Dusseldorf, heeft voor eenigen tijd te Rotterdam eenige zijner werken ge- exposeerd cn hoopt zulks ook in het najaar in Den Haag te doen. Omtrent den Franschen tooncelschrijver Hcnri Meilhae, van wiens overlijden wij gisteren melding nmaiten, kunnen wij nog het volgende melden Zes weken geleden was hij door een beroerte ge troffen, dagen lang heeft hij tusschen leven en dood gezweefd, uaaar dank zij do uitstekende verpleging kwam hij er boven op. In den laatsten tijd was hij zelfs zeer wel. Hij maakte wandelingen in het Bois de Bologne cn hij dacht cr over een villa te Saint Germain te betrekken om zijn herstel to bevorderen. Zondagmorgen gevoelde hij zich nog zeer wel, n»' tegen den middag kreeg hij koorts en moest hij zich te bed begeven. Sedert namen zijn krachten snel of en Dinsdagochtend blies hij den laatsten adem uit. Henri Meilhae werd in 1831 te Parijs geboren en ontving zijn opleiding aan het Lyeée Louis le Grand. Hij maakte teekeningen voor het Journal pour Eire en bracht in 1855 voor het eerst twee stukken op het toonecl. Deze hadden nog weinig succes, maar de eritiek zag er reeds eeu niet onbelangrijk eu vindingrijk talent in, dat dan ook spoedig aan het daglicht kwam. Hij schreef heel wat alleen, maar ook veel in compagnieschap met Halevy en anderen. Zeer bekend zijn Le petit Due (met Ch. Lecocq), La Fêriehole, Les Brigands, met Halévy. La Grande Duchcssc de Gérolstein (met denzelfden) door Offcn- bachs muziek over de gehecle wereld bekend ge werden evenals La belle Hélcne (met denzelfden). Van zijn opera-teksten zijn Carmen cn Manon de beroemdste, Rip en Pamt?-i?e de laatste, Maar Meilhae heeft zich den grootsten naam gemaakt met de operette. De overledene was sedert 1888 lid der Académie. De beroemde villa Borghese met haar park te Rome, waarop door de schuldeischers beslag is gelegd, zal, naar men verwacht, niet worden afgebroken, en voor bouwterrein verkocht, nu zij aan de stad is aange boden voor 3 millioen lire, een veel lager som dan vroeger werd gevrnugd. Volgens de voordracht van het dagelijksca bestuur kunnen het park en het gebouw, ook als het eerste openbare wandelplaats blijft 75 100,000 lire 'sjaars opbrengen. Voor den kantonrechter te 's-Graveahage waren gisteren gedagvaard, doch niet verschenen, een drie tal straatbengels, die op Zondagavond 30 Mei jl op den Trekweg met steenen wierpen naar zes kna pen in een roeibootje, met het bekende gevolg dat het bootje kantelde en twee jongens een jammerlijken 'dood in den Trekvlict vonden. Nadat twee getuigen, jongens van denzelfden leef tijd ongeveer als de beklaagden, aan den kanton rechter de toedracht der zaak hadden verteld, welk verhaal geheel overeenkwam met het indertijd om trent deze zaak in de dagbladen medegedeelde, vor derde het O. M. tegen ieder der kwajongens wegens 't plegen van baldadigheid f10 boete of 2 dagen gevangenisstraf. De justitie uit Middelburg kwam gisterennamid dag te Vlissingen, ten einde een onderzoek in te stellen naar ecne vermoedelijke verduistering van gelden door een postbeambte. Xed. Herv. Keek. Beroepen: te 's-Gravenhage dr. H. M. van Nes te Rotterdam. Geref. Kekken. Beroepen: te Hattem (cl. Harderwijk), J. H- Donner Jr. te Xieuwdorp. Het nationaal zendingsfeest Woensdag gehouden in de bosscheu van gravin Bcntinck van Middackten bij de Steeg, werd door pl. m. 8000 personen bezocht. Het feest door frisch weer begunstigd, slaagde uit nemend. R.-K.Kerk. Uit Curasao wordt van 11 Juni gemeld Zaterdag is'op Curasao met de Prins Man rits uit Trinidad teruggekeerd de heer J. J. A. van Baars, die op gemeld eiland op 23 Mei de bisschoppelijke wijding had ontvangen. Deze plechtigheid werd verricht door den heer Flood, aartsbisschop van Trinidad, bijgestaan door de keeren Naugton van Dominica en Wuifing van Suriname. De heer van Baars kwam vergezeld van de paters Blomiuerde en J. W. G. van Baars, die de reis naar Trinidad hadden meegemaakt. De Tijd bevat het bericht dat mgr. H. Poppen, deken van Amsterdam, in de laatste dagen lijdende is aan een ernstige ongesteldheid, ten gevolge van verval van krachten. Hooger Onderwijs. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de genees kunde (met lof) op proefschrift ,Nervcuze gezichts stoornissen" de heer S. J, de Lange, arts, geb. te Rotterdam, en op proefschrift „Pnrtieeele epilepsie en hare heelkundige behandeling", de heer H. H. van FJjk, geboren te Rotterdam. Candidaatsexamen iu de wis- en natuurkunde: B. Meilink, eti met lof W. H. Keesom; le natuurkundig examenJ. B. J. van Glabbeek, A. G. M. Heijnen, en J. Ch. Baggelaardoctoraal examen pharmacie J. Blauboer jr. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap de heer E. L. Th. Hoogenstraaten, geb. te Leiden, met Stellingen. Doctoraal examen in de rechtswetenschap 0. L. H. Sassen, en eerste natuurkundig examen G. J. Sala. Examen voor den Indischen dienst mr. P. II. Schneider; doctoraal examen staatswetenschap mr. H. L. Hemsing. Utrecht. Bevorderd tot doctor iu de klassieke letteren de heer W. v. Dis, geb. te Heikoop, op proef schrift „De Cboricii Gazaei Genere Dicendi". Doet. ex. reehtsw.: R. W. J. C. de Menthou Bake en J. A. Fruin. Tot arts bevorderd W. van IJzeren en C. H. van Ravenswaaij, Groningen. Bevorderd 'tot doctor in do rechts wetenschap do heeren F. Jansen, geb. te Tuikwerd, en A. S. de Blécourt, geb. te Appingedam, beiden na verdediging van Stellingen; candidaat rechtsgeleerd heid S. Triezenberg; id. Ned. letterkunde B. van Halteren; theoretisch geneeskundig examen C. van Laer; eerste gedeelte arts-examenJ. W. van Calcar. Bractisch Apothekers-cxamzn. Amsterdam. De Staatscommissie heeft in hare tweede zitting gisteren het diploma van apotheker kunnen uitreiken aan de heerenE. Bolkestein Jr., geb. te AmsterdamK, M. Brussaard, geb. te Oud- Beierland; J. N. E. Dresen, geb. te Maastricht; C. J. II. Haan, geb. te Roermond. 'Veeat tseuijschool. Het natuurkundig examen aan 's Rijks Veeartsenij school is geëindigd. Aan het examen namen 16 leer lingen van het 2e studiejaar deel; een trok zich gedurende het examen terug, terwijl aan twee het diploma als candidaat-veearts niet kon worden uit gereikt. Geslaagd zijn de heeren L. de Blieck uit Utrecht, D. Hubertus uit Soestdijk, F. W. Kempen uit Amsterdam, D. C. Kruijmei uit Amsterdam, J. C. E. van Looveren uit Zuudert, A. F. Muller uit Amsterdam, D. Muller uit Amsterdam, J. C. Numens uit Harderwijk, H. J. H. Sala uit Utrecht, A. van de Sande uit Groede, J. F. C. Sons uit Nieuwer- Amstel, D. G. Ubbels uit Oosthaizon en J. Vlaskamp uit Leeuwarden, Examen Kookkunst. Aan het te Rotterdam op 6 en 7 Juli gehouden examen tot verkrijging van het eerste Ned. diploma als leerares in de kookkunst, namen deel 16 candi dates en wel5 leerlingen van de Rotterd. Kook school, 4 van do Haagsche Kook- en Huishoudschool, 3 van de Amsterd. Huishoudschool, 3 van de Nij- meegschc Kook- en Huishoudschool en 1 candidate, die elders baar opleiding had ontvangen. Geslaagd zijn do dames W. Bollens, N. van Ber- kum en A. Gorter, leerlingen van de Haagsche Koek en Huish. School; de dames A. van der Veen en M. de Hoil, leerlingen der Amsterd. Huish. School. De Nederlandsche Schutterijkaderbond houdt zijne 12e algemeene vergadering met daaraan verhonden wedstrijden te Bergenop-Zoom op 25,26 en 27 dezer. In de algemeene vergadering zal door den heer J. W. van Alphen, le luitenant-adjudant der infan terie en eerelid van den Bond, te Haarlem een lezing gehouden worden, die tot onderwerp heeft: „Iets over sehutterijkader in het algemeen." Tot de punten van behandeling behóórt o. a. een voorstel van het hoofdbestuur, om in de maand Sep tember a. s. weder een recordwedstrijd met het kleïn- kalibergeweer en in den aanstaanden winter eeu mot het geweer tot kamerschietoefeningen uit te schrijven. Bij de wedstrijden van dit jaai zal, nu door aan vrage van den Bond van de regeering, voor de schutterijen een speciale reciutenschool is verkregen, Volgens een telegram van de New-York Herald zou Mc. Kinley zeer ontevieden zijn over den toestand in de Vereenigde Staten. Het wordt niet onmogelijk geacht dat hij als president zou aftreden. Het bericht komt uit Madrid. De Times meeut te weten, dat de onder handelingen der regeering van Uruguay met de opstandelingen in het land mislukt zijn. Verkiezingen. In eene vergadering van de anli-revolution- naire kiesvereeniging Nederland en Oranje te Leeuwarden is, evenals bij de jongste verkiezing tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer W. C. van Munster, hoofd van de chr. nationale school aldair. In de vergadering van leden der Vrijzinnig democratische partij in 't district Winschoten zijn tot voorioopige candidaten voor de Tweede Kamer gesteld, de heer C. V. Gerritsen en mr. 2. van den Bergh. Abuizen bij Gemeenteraadsverkiezingen. Bij de verkiezingen van twee leden voor den gemeenteraad van Maasniel heeft zich een eigen aardig geval voorgedaan. Op den 29 Juni waren bij den burgemeester ingeleverd vier candidaat- lijsten van de navolgeude heeren S Frencken, H. Bremmers, W. Neelen en G. Houx, beide laatsten als aftredende leden. Op de lijsten dei- aftredende leden is abusievelijk vermeld de datum waarop de stemming zoude plaats heb ben (zijnde 13 Juli a. s.) in plaats van deu dag waarop de candidaten moeten gesteld worden. Deze candsdaat-lijsten nu werden door den burgemeester foutief-, en de twee eerstgenoemde candidaten gekozen verklaard, als hebbende geen tegeucandiduten. De Ged. Staten hebben hieraan echter hunne goedkeuriug onthouden en gelast, dat er ver kiezing zal plaats hebben op 13 Juli a. s. tusschen de vier bovengenoemde candidaten. Vereeniging voer Hooger Onderwijs op Geref. grondslag. Gisteren werd te Rotterdam de 15e jaar- lijksche samenkomst gehouden van de Vereeni ging voor Hooger Onderwijs op Geref. grondslag Nadat den vongen avond tot inleiding een bidstond gehouden was in de kerk in de Am- manstraat waarbij dr. H. H, Kuyper, predikant te Leeuwarden, als voorganger optrad, die er naar aanleiding vau 2 Kon, 194 0p aandrong niettegenstaande deu tegenspoed welke men ondervond niet te versagen doch op God te ver trouwen, werd Donderdagochtend de vergadering door prof. mr. D. IJ. D Fabius met gebed enz. geopend. Uit het jaarverslag bleek, dat de bekende strijd Kuyper contra Lobman voor de vereeni ging gewichtige gevolgen had gehad en deze haar op zware oilers in geld en personen kwam te staan. Niet alleen nam jhr. mr. VV. H. de Savornin Lobman, maar ook diens vader jhr. mr. A F. de Savorum Lohman ziju ontslag als hoogleeraar; verder nu, A. W. van Beeck Calkoen ais curator en de heer W. llovy als directeur. De beide hoogieeraarsplaatsen bleven onbezet. Als curator tiad op dp. A. J. W. Monnik te Vorden en als directeur de heer J, van Alplieri te Hengeioo. De heer S. baron van Heemstra werd in plaats van den heer Hovy tot voorzit ter van ditecfeuren gekozen, terwij! de heer J. Seefat naast het penningmeesterschap ook het secretariaat tijdelijk op zich num. De contnbutiën gingen met f 4000 achteruit doch werden gedekt door een schenking van flOOÜ. Het nadeeüg saldo over '1896 bedraagt f 1964.95. Noodzakelijk is het dan ook naar vermeerdering van inkomsten uit te zien. Ook het studiefonds, waaruit thans 29 stu denten geholpen worden, eischt krachtiger steun. Het getal leden der vereeniging bedraagt 450, dat der begunstigeis 8076. Overeenkomstig het tapport der commissie voor de rekenmg werd deze goedgekeurd. Duor prof. dr. A. Kuyper werd voorts in bevestigenden zin beantwoord de vraag»Is de oprichting van een leerstoel voor de homceo- pathie aan te bevelen In de middag-vergadering werd door prof. dr. F. L. Rutgeis ingeleid: »Het rechtstreekse!) belang, dat de Vrije Universiteit heeft bij de thans aanhangige quaestiën over art. 36 van de Nederlandsche Geloofsbelijdenis", betreffende het recht der overheid tot het straffen met het zwaard van de ketters. De verschillende opvattingen van dat artikel nagaande zette hij uiteen het standpunt waarop zich de Vrije Universiteit te dien opzichte be hoort te plaatsen, op den voorgrond stellende dat haar strijd moet blijven gevoerd tegen de meening, dat de overheid op geestelijk terrein dwingend moet optreden. De gewone audiëntie van deu minister van waterstaat zal deze week niet plaats hebben. De kroonprins en kroonprinses van Italië hebben gisteren te Amsterdam den dag door gebracht met wandelingen door de stad. Heden ochtend zijn zij te 6.20 via Lucern naar Rome vertrokken. Bij het groot-ambtenaars-examen voor den Indischen dienst tweede gedeelte, van 21 Juni 8 Juli te 's-Graveuhage gehouden, zijn naar orde der eindranglijst, de volgende heeren toe gelaten W. P. Hillen, M, Chr. H. P. Lindhout, G. J. du Marchie Sarvaas, H. G. Ch. L. de la Paira, C. C. P. Vigelius, G. Ouwerlmg, J. van Gigch, J. G. van Gelder, J. J. Fraser, K. W. E. von Leschen, J. Tideman, C. A. Nieuwenhug- sen, J. G. Hoekman, A. J. Knaap, J. D. A. Lindhout, G. A. van Drunen, A. J. H, Nunnink, W. "VV. G. A. Eienbaas, J. Scharp, L. L. Prins, O. P. Besseliog, J. de Haan, J. M. Uhl, E. R. Haighton, Ch. E. Saaijers, C. C. Krom en L. Th. J. Wolterbeek Muiier. Van de 54 candidaten zijn dus 27 geslaagd 6 trokken zich voor of tijdens het examen terug en 21 werden afgewezen slechts 10 plaatsen zijn beschikbaar. Tot directeur der s>Ned. Maatschappij ter bev. van Nijverheid" zijn door de daaitoe bij de wet aangewezen Departementen benoemd door Amsterdam de heer Armand Sassen; door Rotterdam de heer M. Symons; door Gouda de heer dr. H. Iïssel de Schepper. Bij Kon. besluit zijn benoemdtot burgemeester van Boekei, F. G. Bouwemtot burgemeester van Ouder-Amstel, mr. J. G. Kruimel; tot buigemeester van Woudricbem, J. L. Kingmans, en tot burgemeester van Aimkerk, A. van de Koppel. Bij Kon. besluit is benoemd bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, tot officier van gez. 2e bh, de burgergetieesk. (arts), P, P. E. Pnjn. I De Kermis. Dat Rosier Faassen's naam ook als auteur een goeden klank heeft, bewees de llmk bezette zaal, waarvoor gisteravond sZonder naam" werd opgevoerd. En niet alleen de Schiedamsche burgerij was opgegaan naar de Officieren-Vereeniging, ook van omliggende plaatsen waren tal van bezoe kers opgekomen. Zij zullen niet teleurgesteld zijn geweest. »Zonder naam" is een stuk, dat pakt door zijn natuurlijken humor, maar meer nog door het ware en ongekunstelde der handelende per sonen. Faas«eo zelf vervulde de typige rol van deu aanspreker Hartkamp uitnemend. Maar ook de overige rollen waren goed bezet. Zonder aan het goede spel der andere heeren en dames te kort te doen, verdient bijzondei e vermelding mevrouw van Eysden-Vink als Henrietta, èn als de moeder èn als het kind zonder naam. Het publiek riep de spelers herhaaldelijk terug. De muziek in de entre-actes valt blijkbaar zeer in den smaak van het publiek. Trouwens, men heeft niet te klagen over lange pauzes tusschen de bedrijven. Hedenavond gaat sYittorino" een blijspel van Von Schünthari en Koppel-Eilfeld, gevolgd door »Eeu gril" van Alfred de Musset. Voor zoover noodig berinneren wij er aan, dat morgen-avond in den Oificierentuin de eigen lijke kermisweek op waardige wijze zal beslo ten worden. Van ouds heeft de Zaterdagavond der kermis te Schiedam een aardige aantrekkelijkheid. Er is dan concert, er zijn dan specialiteiten, die hun eigenaardige gaven doen schitteren, er is dan een vuurwerk, dat veelal zeer bewondeid wordt. Zoo ook morgenavond. Frits van Haarlem zendt zijn bekend specia liteiten-gezelschap, de Jager-kapel uit den Haag zal zijn lustige marschen doen weerklinken dooi den schitterend verlichten tuin. De pyroteclmicus A. Gall uit Rotterdam heeft schitterend vuur werk bereid, de heer De Koe zal zijn ouden roep handhaven, zij.i consumabel zal weer boven lof verheven zijn. Wij twijfelen er met aan of deze historische kermisavond zal slagen. Onze stadgenoot dr. G. Engels staat no. 2 op de voordracht voor leeraar in de Nedeiland- sche taal en letterkunde aan de H. B. S. met vijfjarigen cursus te Rotterdam. Gisteren was het de dag, waarop de heer J. H. Frederiks sedert 25 jaren eene betrekking vervulde bij den heer mr. W. H, Jansen eerst, later bij de firma W, Jansen Sr Co., waarvan mr. W. H. Jansen de chef is.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2