515,e jaargang, N°. 9367. Eers/e Blad. ondag 11 en Maandag 12 Juli 1897. ROLAN D. Verschijnt dagelijks, uiigezonderd Zon- en Feestdagen. Groote uitbreiding van kiesrecht geen schrikbeeld meer. FEUILLETON. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. Vertelling door Ernst Eckstein. BINNENLAND. Gelijk wij reeds per bulletin berichtten loopt te 's-Gravenhage in welingelichte kringen het gerucht, dat de samen stelling van een nieuw Ministerie zou zijn opgedragen aan Mr. J. G. PATIJN, vroeger afgevaardigde voor Gouda, later burgemeester van 's-Gravenhage, daarna afgevaardigde voor Schiedam, thans adv.-gen. bij den Hoogen Raad. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers0.02 BUREAUROTERSTRA.IT 70, TelepJsoon IVo. 123. Advertentieprijs: van 15 gewone regels mot inbe grip van cene Courantf 0.52 Iedere gov one regel meet- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. De drang naar uitbreiding van kiesrecht is hier te lande ontstaan, doordat de wetgevende macht in gebreke bleef, algemeen gewenschte hervormingen tot stand te brengen. Noch dit feit, noch de billijkheid van groote uitbreiding van kiesrecht kon van conservatieven lant worden betwist. De voorstanders van be perkt kiesrecht gaven er de voorkeur aan, schrikbeelden te doen verrijzen. Het volk, zoo spraken zij, is niet rijp voor een sterk uitge breid kiesrecht. Althans ten plattelands zullen de rustige elementen der bevolking van de stembus wegblijven. Slechts socialistische volks menners aan den eenen, kerkelijke leiders aan den anderen kant zullen hunne blinde volge lingen in massa weten op te drijven. Rorce en Dordt zullen de overhand verkrijgen; en in elk geval zal het met den vrijen handel, waaraan ons land zijne welvaart dankt, voor goed gedaan zijn. Wij hebben nu een kiesrecht verkregen, dat zich wel is waar kenmerkt door groote wille keur en bekrompenheid, maar toch het aantal kiezers niet onbelangrijk heeft vermeerderd. Niet zoozeer in de groote steden, waar nog slechts zeer enkele werklieden aan de verkie zingen kunnen deelnemen. Maar wel in kleinere steden en ten plattelande: juist daar, waar men van uitbreiding van kiesrecht de grootste gevaren duchtte. En wat is er thans, nu het nieuwe kies recht voor de eerste maai in practijk gebracht is, van de voorgespiegelde schrikbeelden over gebleven? Zij zijn weggevaagd als de laatste sneeuw door de voorjaarszon, als de herfst- nevelen door den ochtendbries. Zelfs het ook elders meermalen waargenomen verschijnsel, dat uitbreiding van kiesrecht aanvankelijk, strekt om het schip van Staat in meer behoudende richting te doen sturen, is uitgebleven. De nieuwe Tweede Kamer zal onbetwistbaar meer democratisch gezind zijn dan de vorige. Democratisch in den goeden zin. De sociaal democratie, die trouwens in de laatste jaren er naar streeft eene parlementaire partij te ■10) »Je bent mijn beste jongenmompelde me vrouw von Myrpach innig verheugd. Zij streek baron zoon door bet lokkige blonde haar, en kuste bem op zijn voorhoofd en wangen. t>Zoo lief als ik, heeft je toch niemand, niemand op de geheele wereld I Als ik eens eenmaal dood zal zijn, zal je dat beter inzinn dan nu. Het blijft laar dus bijmorgen maken wij alle toebereidselen. Ie zult eens zien, hoe prettig en genoegelijk wij het daar buiten inrichtenik meen het toch zoo goed met je, zoo buitengewoon goed." Roland zweeg. De klok op den schoorsteen sloeg twaalf. i Good en nacht, mama!" ^Goeden nacht, Roland! Niet waar, je laat het hoofd nu niet hangen I Zes weken is toch geen eeuwigheid 1" Zesde Hoofdstuk. Den volgenden morgen, terwijl Roland bezig was met behulp van den huisknecht zijn '..offers te pakken, reed Nadeschda von Myrpach naar de woning van den bankdirecteur RömhilJ. Zij trof diens aardige, vrooüjke vrouw, zooals altijd op dit our alleen aan. De heer Römhild kwam eerst om half vier van zijn bureau terug. sOaecile," fluisterde mevrouw von Myrpach oop, terwijl zij op de lange sofa in het worden, is gebleken in geen enkel district in de meerderheid te zijn. Wel zijn vier der her stemmingen in haren geest uitgevallen, maar alleen omdat zij in Winschoten van protectio nistische, inSehoterlandvan anti-revolutionnaire, in Tietjerksteradeel en Leeuwarden van libe rale zijde steun ontving. Nu in twee dier dis tricten nieuwe verkiezingen noodig zijn, is er veel kans dat de socialistische partij in de nieuwe Kamer tot twee leden beperkt blijft. Doch zelfs al worden het er vier, zij zullen er meer goed dan kwaad doen. IJunrie critiek op bestaande toestanden, die niet altijd gegrond maar ook niet altijd, ongegrond zal zijn, mag in de Volksvertegenwoordiging gerust vernomen worden; maar voor gewaagde proefnemingen ontbreekt hun de macht. Het socialistisch ge vaar, dat velen van uitgebreid kiesrecht ducht ten, is bezworen. Rome en Dordt, hoewel hand aan hand ter stembus opgetogen, zijn verslagen. Al de moeite, die de kerkelijke partijen zich gegeven hebben om, krachtens de benepen bepalingen der kies wet, een buiten verhouding groot aantal kiezers van hare richting te verkrijgen, is vergeefsch geweest. Katholieke streken hebben katholieke vertegenwoordigers naar het Binnenhof gezon den; uit streng-orthodove streken zijn antire" volutionnaire leden afgevaardigd. Elders is met verschillend gevolg gestreden. Maar over het geheel hebben de nieuwe kiezers getoond, dat zij mannen zijn van gelijke beweging als de oude. Ook onder de nieuwe kiezers zijn de ver schillende staatkundige richtingen vertegen woordigd. Doch uit niets is gebleken, dat zij minder zelfstandig zouden zijn dan de oude kiezers, dat zij meer dau dezen aan den leiband van kerkelijke leiders zouden loopen. Onder den heilzamen invloed van het couloirstelsel, waarop wij de vorige week de aandacht ves tigden, hebben vele der nieuwe kiezers kennelijk hunne stern naar eigen inzicht uitgebracht. Het zijn wellicht juist die zelfstandige stemmen, die den doorslag hebben gegeven tegen de kerkelijke partijen. En niet minder tegen het protectionisme, op welks zegevierenden intocht onder het nieuwe kiesrecht, met het oog op de toestanden in graanbouwende streken, van weerskanten min of meer gerekend werd. AVie graanrechten hoopten of vreesden, hebben zich misrekend. Dat onder de nieuwe kiezers geen groote bouw- boudoir plaats nam, »je moet mij een kolossaal genoegen doen." pGaarne; wat is het?" niets zeer bijzonders; je hebt me zoo dikwijls plechtig verklaard, dat ik beslist op je welwillend heid zou kunnen rekenen, wanneer bet er eens op aankwam nJe maakt me aan het schrikken, Nadeschda. Je ziet me zoo eigenaardig aan." sJa, ik ben buiten mij zelve; het gaat om het liefste wat ik op de geheele wereld heb, om Ro land. Luister naar mij." Nu verleide zij baar wat er gisterenavond ge beurd was, en zij deelde haar het snel genomen besluit mede, om reeds moigen af te reizen om daardoor zijne neiging voor juffrouw Kirchner zoo mogelijk nog den kop in te drukken dVindt je dat niet zeer rationeel?" iZeer! Maar wat heb ik daarmede te doen?" ajij? Je moet meekomen, je zult mijn Roland verstrooiing geven en tot andere gedachten bren gen daarenboven zal de landlucht je na alle druktes van de wintercarnpagne goeddoen." ïNu, je Roland zal zich door mij verstrooiing laten brongenWare ik nu nog een jong meisje »Dat is het juist," voer Nadeschda voort met aangroeienden drang. ïjonge meisjes kan ik voor mijn doel niet gebruiken. Dan zou er ten slotte misschien nog iets onaangenamers gobeuren dan die heelo gesohie lenis met juffrouw Kirchner. Jij echter, die getrouwd bent en vijf jaren jonger ben dan ik, jij kunt hier een zeer gunstigen invloed uitoefenen, Je kunt ai je lieftalligheid laten werken, veel ongekunstelder zijn dan bij de hoeren, met wie wij gewoonlijk omgaan. En,.., als hij nu eens een beetje verliefd op je werd jMaar Nadeschla!" ïNu, dat zou toch nog zoo verschrikkelijk niet boeren voorkomen, de cenigen die bij graan rechten belang hebben, wist men natuurlijk wel. Maar aan beide zijden heeft men de staat kundige ontwikkeling van vele der nieuwe kiezers, in verband met het couloirstelsel, te laag geschat. Het is bekend, waarom de Fran- sche omwenteling in 1793 en later tegenover hare talrijke vijanden het veld kon behouden. Zoodra de landelijke bevolking van dien tijd ook maar eenige kans zog op wederinvoering van de taille, van de tienden, van de heerlijke rechten, van de belastingen op wijn en zout, was baar besluit genomen zij vocht zich dood. Hier te lande behooren zware graanrechten tot een verleden, dat ver achter ons ligt en waarvan de herinnering bij het thans levend geslacht is uitgewischt. Toch is onder de nieuwe kiezers het besef levendig gebleken, dat niets meer tegen hun belang is dan te stemmen voor dit ééne: voor duurder brood. Een ongerijmd, maar daarom niet minder geregeld terugkeerend argument tegen uitbrei ding van kiesrecht was voorts dit, dat zoovelen van de stembus plachten weg te blijven. Alsof dit aan de niet-kiesgerechtigden kon geweten worden I Ook dit schrikbeeld kan voortaan wor den opgeborgen. Er is vooral ten plattelande, waar het kiesrecht het meest is uitgebreid, bijna nooit zoo druk gestemd als in Juni 1897. Er was groote belangstelling, maar tevens vol maakte orde. Alles te zamen genomen, is ons volk voor de grootst mogelijke uitbreiding van kiesrecht volkomen rijp gebleken. De tijd zal dan ook wel niet ver meer zijn, wanneer de bekrompen onderscheidingen, die onze kieswet maakt, naar de rommelkamer worden verwezen, en een kiesrecht, los van eiken band met de belas tingen, wordt ingevoerd. Alleen daardoor zal het mogelijk zijn, ook het meest ontwikkeld deel der arbeidersbevolking, die in de groote steden, aan de verkiezingen te doen deelnemen. Met de kiesbevoegdheid der werklieden in de groote steden is het toch nog treurig gesteld. Te Rotterdam blijft het kiesgerechtigd deel der bevolking beneden 7 pet. Te Amsterdam be reikt bet 7l/ï, te 's Gravenliage 8Vs pet. Ook dit laatste percentage is aanmerkelijk lager dan dat, reeds onder de vroegere kieswet in vele gemeenten verkregen. Dat de werklieden in deze lage percentages uiterst zwak vertegen woordigd zjjn en n de groote steden nagenoeg zijn. Jou zou het niets hinderen en hem zou het wellicht duurzame genezing brengen. Ach, Caeciie, ik zou bijna wenschen, dat do hemel liet aldus beschikte! Zoo'n heimelijke dweeperij voor eene vrouw, die zijne mama bijna kon zijn, werkt bij een goedaardig jongmensch bijna wonderen uit. ullij voelt zich als het ware naar beven geheven hij ziet dan op die onrijpe meisjes met kleinachting neder. Het doel onzer reis zou dan prachtig be reikt worden. Ais hij dan later eens een meisje leert kennen, dat de lieftalligheid der eerste jeugd met jou ontwikkeldheid in gelukkige harmonie vereenigt, zailiij met dubbelen hartstocht dat meisje aanhangen Dat is inderdaad een curieus idee", lachte Caeciiie. »Nu, het kan wel zijn, dat ik in mijn over prikkeling wat ver ga; houd dan alles voor onge sproken. Slechts de hoofdzaak niet; mijn innig verzoek om ons te begeleiden. Ik met Roland alleen op Goyritz dat zou toch werkelijk een beetje te eenzaam zijn. Het zou mij zwaarmoedig maken en ik zou het niet uithouden. Verkeer met da buren daar onderhouden wij niet; en dat zou ons trouwens onze oude bekenden hier slechts zeer onvoldoende vergoeden. Dat Roland tot iederen prijs weg moet, dat zie jij toch ook in. Laat daarom je arme Nadesh- da niet harteloos in den steek. Je bent toch anders ondernemend genoeg om ja ook in die ongedachte rol spoedig in te werken. sik weet niet, of ik er goed aan doe mijn man zoo lang alleen te laten." sOch kom, die heeft toch zijn betrekking. Als je naar een badplaats moest, waarheen hij niet zou kunnen roeegaan, dan zou het geval toch niet andets zijn. Vat het toch op, als gold het een kuur voor je zelve. Het is heerlijk in Goyritz; een prachtig paik, heerlijke bosschen. En sloor je niet aan dom gepraat. Waar ik voor Roland het oog geen invloed kunnen uitoefenen, behoeft geen nader betoog. Dit is trouwens onvermijdelijk, zoolang bet betalen van directe belasting de voornaamste grondslag van kiesbevoegdheid blijit uitmaken. De personeele belasting staat daarbij geheel op den voorgronddaarnevens komt de bedrijfs belasting, wegens liet tamelijk hoog gesteld inkomen, waarbij hare heffing begint, bijna niet in aanmerking. Bij de personeele belasting worden de laagste huurwaarden vrijgelaten en de grens moest voor de groote steden zoo ge- s'eld worden, dat het meerendeel der werk lieden in de buitenwijken daar beneden valt. Het volgend jaar worden de kiezerslijsten, op gemaakt naar de kohieren volgens de nieuwe wet op de personeele belasting, hetgeen, daar die wet dit jaar voor het eerst werkt, thans nog niet kon geschieden. Dat daaruit eene noemenswaardige vermeerdering van het aantal kiezer zal voortvloeien, is echter niet te ver wachten in vele gemeenten veeleer vermin dering. Dit zal intusschen moeten worden afgewacht. Bovendien wijzen de programma's der verschil lende partijen op den wensch, om eene betere regeling van het kiesrecht door andere hervor mingen te doen voorafgaan. Het kiesrecht zal dan ook zeker niet aanstonds weder aan de orde komen. Maar wel, naar liet zich laat aanzien, na eenigen iijd. Immers de gebreken der tegenwoordige kieswet, waartoe behoort eene grove wanverhouding tusschen het aantal kiezers in de groote steden en in kleinere steden, benevens ten platte lande, zijn te groot en springen te zeer in het oog, om op den duur stilzwijgend te worden verdragen. Gelukkig behoeft verdere uitbreiding van kiesrecht, na de thans verkregen ervaring, vol strekt geen schrikbeeld meer te zijn. De Kabinetscrisis. op gevestigd heb, is slechts de wei king, dia je klare, levensblijde persoonlijkheid van zelve uit oefent. En natuurlijk kan je hem oik bij gelegen heid wel eens je meening over juffrouw Kirchner zeggen. Jou houdt hij voor onpartijdig; jou gelooft hij veel eerder dan mij." sLiefste Nadeschda." Mevrouw von Myrpach greep Caecile's beide handen en drukte ze hartstochtelijk. Zooals gis teren bij haar gesprek met Roland werden haar oogen vochtig. bJe moogt niet neen zeggenstamelde zij be wogen. »Niet waar, Caeciie? Je gaat met ons mee?" Caeciie werd geroerd. nik moet het toch eerst mijn man vragen." sDie doet alles, wat je verlangt. Caeciie, als je mij iiefhebt, geef je mij nog in deze minuut je toestemming. Ik sterf van onrust." Caeciie overlegde. Hier in da stad begon het langzameihand ai wat eentonig te worden. De avonden met mijnheer Rómhild onderscheidden zich nu juist niet door gezelligheid. Hij was een brave, beste man, een ernstig en goed karakter; maar het enkele gevoel van achting en dankbaarheid, dat zij voor hem had, was niet voldoende om haar de ledigheid dier avonden onder vier oogen ge nietbaar te maken. Het voorjaar kwara nu; een verblijf op Goyritz in het gezelschap van hare vriendin Nadeschda moest aangenamer wezen dan liet verplichte zijn tusschen de vier wanden van haar huis. En Naleschda scheen er zooveel aan te hechten. En ais zij dan werkelijk op Roland zulk een heilzamen invloed kon uitoefenen, was het ten slotte toch het gebod van haren vriendenplicht Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1