T 51"° jaargang. Zaterdag 17 Juli 1897. N°.' 9372. ROLAN D. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, FETJITjT jETOjST. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. Abonkembntspevs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAU BOTEBSTKAAT ÏO, Telepliuon ITo. 123. ADVEKTENTrErRus: van 15 gewone regels met inbe grip van cene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 16 Juli '07. Zooals de Daily Chronicle reeds beloofde, zullen de radicale leden van het Engelsche Lagerhuis geen genoegen nemen met het rap port der Zuid-Afrikaansche enquête-commissie, dat in de meeste bladen een storm van ver ontwaardiging heeft gewekt. Namens de radicale partij stelde Philip Stan hope gisteren een motie voor, waarin de wen- schelijkheid wordt uitgesproken om Hawskley, den advocaat van Rhodes, voor het Lagerhuis f e dagen, ten einde de telegrammen van Rhodes, waarom de enquête-commissie te vergeefs heeft gevraagd, aan het Huis over te leggen. Het doel der radicalen met deze motie was, aan de discussie daarover vast te knoopen een bespreking van het rapport der commissie. De staatssecretaris voor binnenlandsche zakeD, lord Balfour, was daarentegen blijkbaar zeer voldaan over het wetk der commissie. Hij weigerde botaf een dag vast te stellen voor de behandeling van het rapport, want hij zag niet in, welk openbaar nut nog uit zulk een bespreking zou kunnen voortvloeien. Intusschen is de commissie opnieuw bijeen gekomen, ditmaal voor het tweede deel barer taak, nl. het onderzoek naar het beheer der Chartered Company, en het doen van voor stellen betreffende het bestuur der gebieden, waarover de Chartered het bewind voert. Een besluit is door de commissie nog niet genomen, maar algemeen gelooft menniet zonder grond, dat de commissie dit deel van haar taak zal opgeven. Trouwens, de Engelsche regeering behoeft waarlijk geen voorlichting meer om te weten, of het bestuur der gecharterde maatschappij veranderd dient te worden. Haar bestuurderen hebben liet volkenrecht geschonden, of althans tot zoodanige schending medegewerkt. Spreken die feiten met voldoende voor eeD beperking van de bestuurstaak der maatschappij Inmiddels is d>\ Jameson weer in Zuid Afrika teruggekeerd. Hij ziet er best uit, schrijft de correspondent der Times met blijkbare voldoe ning aan zijn blad. Waarschijnlijk reist bij terstond door naar Rhodesië. De mogendheden schijnen ten laatste de draaierijen van de Porte moede te worden. Zelfs loopt te Konstanlinopel reeds het ge rucht, dat de gezanten opdracht hebben ge kregen een ultimatum tot de Porte te richten, waarbij met krachtige maatregelen zou worden gedreigd, indien niet spoedig tot de ontiuiming van Thessalië wordt overgegaan. Zoover is het echter nog niet gekomen. Maar wel hebben de gezanten Dinsdag !.i. een vertrouwelijk schrijven gezonden aan Tewfik- Vertelling door Eknst Eckstein. 15) Hij zuchtte, toen hij dat dacht. Het vooroordeel zijner mama drukte hem zwaar op de ziel. Maar bijna in het zelfde oogenblik schoot er een gedachte door zijn hoofd: Caocile Rumhild moet je helpen om dit vooroordeel te over winnen. Reeds gisteren had hij dat gevoel gehad, dat hij met mevrouw Romhild werkelijke vriend schap zou sluiten. Wanneer hij aldus hare sym pathie en hare warme voorspraak won, dan was er geen twijfel aan of zij zoude voldoenden invloed op zijne mama kunnen uitoefenen. En dat scheen hem reeds van de grootste beteekenis. Het zou toch verschrikkelijk zijn, wanneer hij zijn levensgeluk tegen het verlangen zijner mama met geweid had willen bereiken. Voor een zoodanig conflict was de vei houding tusschen moeder en zoon see! te innig, Zoo nam hij zich dan ook al ras voor om de attentie, die hij uit een onzelfzuchtig idee reeds voornemens was geweest aan Caecile te betoonen, in vereeniging te brengen met zijne persoonlijke wenschen ten opzichte van Gerda Kirchner. Voor de bevordering daarvan was bet beslist noodig, dat hij met Caecile alleen was. Wanneer mei! hem slechts had kunnen zeggen, hoe hij dit op de beste en snelste wijze kon bereiken. paclm, waai in hij werd uitgenoodigd de ver gadering van gistel en bij te wonen en dan categorisch te verklaren of de Porte al dan niet wenscht te ondei handelen op de grondslagen, die de gezanten hebben vooi gesteld. Men verwacht nu, dat lieden de Porte haar antwooid op de nota der mogendheden zal indienen. De Turksche ministerraad heeft gisteren dat antwoord bediscussieerd en, naar het heet, vast gesteld. Vooral de Duitsche gezant moet in de laatste dagen krachtig op deD Sultan hebben ingewerkt om hem tot toegeven te bewegen. Een belangtijke factor, waarmede in ieder geval tekening moet gehouden worden, is de geduchte positie, die Turkije thans inneemt. Mocht de Porte niet toegeven, dan staat liet te bezien, of Turkije wel zoo spoedig, zelfs voor luaclitige maatregelen, het hoofd zou behoeven te buigen. In Thessalië gedraagt Turkije zich volkomen als heer en meester, schoon het gedrag der troepen niets te wenschen oveilaat. De militaire overheid laat a! vast een weg voor militaiie dotdeinden aanleggen door een der passen van het Othiys-gebergte. Van een Rumeenscli-Turkseh verbond blijkt intusschen geen sprake te zijn, en de aanleiding tot een zoodanig bericht is zeker geweest de benoeming van den Rumeensclien gezant te Konstanlinopel tot grootkiuis der CLmanié-orde wegens zijn bemoeiingen bij het tot stand komen van liet handelsverdrag. De Sultan is aan het onderhandelen met Dantziger firma's oier het verbouwen van eenige Turksche oorlogsschepen. Een honderdtal militairen, beschuldigd van Jong-Turksche woelingen, zullen voor een bij zonderen krijg^iaad terechtstaan. Op Kreta komen telkens weer kleine botsin gen voor tusschen Christenen en Muzelmannen. In den Iialiaanschen Senaat bracht de mi nister van buitenlandsche zaken, Visconti Ve- nosta, gisteren bij de behandeling der begiooting van zijn depaitement de onderhandelingen met Tuikije ter sprake. De minister deelde mede, dat de bemidde lende actie der mogendheden moeilijkheden bad ontmoet van de zijde der Poite, vooral wat betreft de grenswijziging, maar dat de mogend heden eenstemmig waren om de vredesvoor waarden, die zij hebben ontwerpen, te hand haven. De minister twijfelde niet, of een krachtig en vredelievend optreden der mogendheden zou een eind maken aan een staat van zaken, die niet langer kon voortduren. De naar Kreta gezonden schepen en troepen zullen er blijven, zoolang de mogendheden, die het eens zijn over de maatregelen tot het ten uitvoer leggen der autonomie van Kreta, ze daar noodig achten. De heer Moskowsky bood hem hiertos zonder dat hij daarvan zelve bewust was de hand. Heden was het de eerste Mei. Op dezen dag moest hij naar oude gewoonte afrekenen. Hij vtoeg zijnen jongen meester wanneer dit aan mevrouw von Myrpach schikte; het zoude, zooals zich voorzien liet, wat langer duren dan zij wellicht vvenschte, daar hij bij deze gelegenheid eenige niet onbe langrijke voorstellen had te doen. En of ook mijn heer daarbij wilde zijn. Roland antwoordde, dat het hem liever was wanneer hij alles alieen met mevrouw von Myrpach besprak, daar deze toch in het nazien van rekeningen zeer ervaren was; wat de voorstellen betreft, ont brak hem, Roland, nog elk oordeel; hij wist toch nauwelijks op het landgoed nog den weg. En dan ried hij den landraeester aan kort na zes uur bij zijne mama te komen en stelde voor dit haar te berichten. Vluchtig van gedachten, gelijk Roland was, en steeds onder den indruk van bet laatste oogenblik, had hij reeds thans geen andere gedachte meer dan het winnen van zijne nieuwe vriendin, wier invloed op de ideeen zijner mama hij sterk over schatte. Om zich met zijne beschermster recht ver trouwd maken, daartoe bood zich thans de schoonste gelegenheid wanneer zijne mama met den heer Moskowsky een gesprek zou houden over de voor genomen plannen. Mevrouw von Myrpach gaf hare volledige toestem ming tot de komst van den rentmeester. Dat zou juist goed uitkomen: men at om vier uur en kon dus nog heel kalm op het baicon vooraf de koffie ge bruiken. Om acht uur zoude de conferentie wel geëindigd zijn. Roland zoude ondertusschen met De vredesondernandelingen hebben de uit voering der autonomie vertraagd. De politiek der regeering in zake Kreta en de Oo=tersche quaestie werd, bij monde van den inppoiteur, door de begrootingscommissie goedgekeurd, waarna de begrooting van buiten landsche zaken werd aangenomen. De Vereenigde Staten liebben reeds hun Hawaii en hun Cnba-quaestie, thans wordt daar opeens naast gesteld de robben-quaestie, die reeds lang opgelost scheen. Wat Hawaii en Cuba betreft, is de com missie voor buitenlandsche zaken uit den Senaat thans aan het woord geweest. De commissie beveelt de onmiddellijke ratifi catie van het vei drag tot inlijving van Hawaii aan. Te gelijk stelt zij een motie voor, strekkende om aan den President de noodige machtiging te verleenen, teneinde de invrijheidstelling te verkrijgen van Melton, Billba en Laborde, die op Cuba gevangen zitten, alsmede de terug gave van den in beslag genomen schoener Com- petidor, Aangaande de robbenquaeslie had de Daily Chronicle reeds esn sensatiewekkend stuk aan gekondigd, dat bij de overlegging aan het Con gres der eonespondentie tusschen de Vereenigde Staten en Engeland over deze zaak zou worden gepubliceerd. Die overlegging is niet geschied, maar nu maakt de Trihune openbaar het telegram van Sherman aan den Amerikaanschen gezant te Lon den van '10 Mei 1.1., waarin feitelijk de Engel sche regeering van kwade trouw wordt be schuldigd. De zaak is, dat de Canadeesche robbenvan- gers zich gehouden hebben aan de voorschriften van het Parijsche scheidsgerecht van 1893, om slechts op bepaalde tijden jacht te maken op robben. Maar hun bekwaamheid bij huri handwerk dreigt, volgens de Ameiikanen, te leiden tot algeheele uitroeiing der robben in de Bering-zee. Waarom evenwel thans deze quaestie ge maakt wordt tot een twistzaak met Engeland, is niemand duidelijk. De Amerikaansehe regeering wil verscherping der vastgestelde bepalingen. Daarom evenwel behoelt zij nog niet te be ginnen met scherpe beschuldigingen. Ook nog in ander opzicht dreigen moeilijk heden te ontstaan, en wel over de tarieivvet, die den meesten Europeeschen Staten allerminst naar den zin is. Men spreekt van een Europeesche confereutie, te Bellijn of te Weenen te houden, waar ge meenschappelijke maatregelen zouden overwogen worden van verweer tegen de verhooging der suikerpremie. Caecile een wandeling door het park willen maken om het te bezichtigen. Aldus geschiedde. Nog eer de heer Moskowsky aanklopte, waren Caecile en Roland reeds onderweg. Zij wandelden voorbij de oude bron door den tuin en openden het met wapens vei sierde ijzeren tuinhek. Links afslaand traden zij onder het heerlijk gevveif eerier beukenallee. Het jonge groen begon juist aan de takken te komen de zon die zijdelings door het gebladerte heen viel, schiep de hoeilijkste en meest verrassende licht spelingen. «Onvergelijkelijk!" zeide Caecile. «Hier zoude men uren lang op en neer kunnen wandelen. Welk een tunnel van boog oprijzende stammen en weel derig bladorgroen Weder bemerkte Roland in hare oogen dien zelfden schitterglans van natuurdvveperij, dien hij reeds gisteren had opgeroeikt. Ook hij was niet onontvankelijk voor den heerlijken indruk van deze zuilenallee; meer nog echter dan de natuur zelve greep hem de onmiskenbare werking aan op dit warm gevoelende vrouwenhart. Zwijgend wandelden zij een eindweegs naast elkaar vooit. De zon stond reeds lang bij den horizon. Overal schitterde het van goudglans en ademde het van bloemengeur; van alle zijden klonk het gekwinkeleer der vogels. Bontgekleurde vlinders vlogen van bloem tot bloem en bij al deze voor jaarspracht scheen het heiroode kleed van Caecile, dat hare volle gestalte jeugdig omsloot, wonder wel te passen. Roland merkte dit met aangroeiend welbehagen op. Ginds in de bedden schitterden de kleine bloempjes wat naast hem wandelde was een groote bloem van bewondeienswaardige schoonheid, schooner Wcmengtlc UlededccIIngen. Het Engelsche Lagei huis nam in derde lezing bij acclamatie aan liet wetsontwerp op de schadeloosstelling van wet klieden wegens onge lukken. Het Iloogerhuis keurde, eveneens in derde lezing, goed het ontwerp op de onvoldoende bemauning van koopvaardijschepen, waarvan de bepalingpn ook op vreemde schepen toepasse lijk zijn. Het aantal arbeiders, die door de loclc-out en de werkstaking m het machinevak zonder arbeid zijn. bedraagt niet 100.000, maar slechts ongeveer 20.000. Gisteren ia de Kaiser-Wilhelm-brug tusschen Soluigen en Renvcheid ingewijd door prins Fredeiik Leopold als vertegenwoordiger van Keizer Wilhelm. Deze brug is de grootste spoorwegbrug van liet Europeesche vasteland. Woensdag 1.1. verleende keizer Fians Jozef audiëntie aan Badeni, daarna aan Goluchowski. Vervolgens had de laatste een conferentie met den minister van justitie Von Gautsch, die men als opvolger van Badeni noemt. Men hecht groote beteekenis aan dal onder houd. De personen, die bij de onlusten te Eger waren geairesteerd, zijn op aandringen van den burgemeester in viijheid gesteld. In Servië heeft het groote veibazing gewekt, dat de Koning bij de ontvangst der Skuptschina gisteren verklaard heeft, in overleg met de re geering, de revisie der grondwet ter hand te zullen nemen. Vroeger heeft de Koning n.l. verklaard dat die hetziening zou geschieden in overleg met alle pai tijen, waarbij vooral rekening zou wor den gehouden met de wenschen der radicalen. De Transvaaische hoofdrechter heeft, naar uit Johannesburg wordt gemeld, president Kruger in een schrijven er op gewezen, dat door de grondwetsherziening aan een commissie uit den Volksraad over te laten de bepalingen der overeenkomst van Maart 1.1. niet zijn nagekomen. In een onderhoud met den hoofdrechter, be loofde Kruger het rappoit der commissie af te zullen wachten, om de regeering met in moei lijkheden te brengen. De regeering van Canada heeft besloten ter stond in werking te stellen de wet, die de immigratie verbiedt aan vreemden zonder mid del van bestaan en van in het buitenland aan geworven arbeiders. De val van Canudos en de nederlaag van den Biaziliaan=chen dweeper Conselheiro wordt niet bevestigd. Wel dat de regeeringstroepen groote verlie zen geleden hebben. nog dan al deze kelken te zamen. Nog storm achtiger drong zich deze gedachten bij hem op toen zij de ailee verlieten. De groengouden verlichting maakte thans plaats voor het schitterende daglicht. Het lieve gelaat onder den aardigen voorjaarshoed werd dubbel zoo blozend, liet diep zwai*e haar zoo zwart en da heerlijke oogen met de ondoorgrondelijke diepte dubbel zoo geheimzinnig. Roland vroeg zich zelve af wat er toch met deze vrouw sedert hun vertrek naar Goyritz was ge schied. Hij had haar vroeger toch ook gezien zonder op hare gaven in het bijzonder te letten. Hij kwam tot de ovei tuiging, dat de eigenaardige bekoring die hem thans boeide, bestond in eene verandering van haar wezen. Mevrouw Rümhild was niet meer zoo opvallend vroolijk en zorgeloos als anders, maar daarentegen veel zachter, veel vroolijker geworden. En dat werkte op de gezichtsuitdrukking. liet was onge veer als wanneer het warm gloeiende avondrood een kapel omgloeit, die men des daags slechts ais een wit, onbelangrijk, zij liet ook sierlijk bouwwerk heeft gezien. Deze vei klaring bevredigde hem. Zoozeer was hij ondertusschen door deze geheeie geschiedenis in beslag genomen, dat hij geheel vergat waarom hij eigenlijk het alleen zijn met Caecile had gewenscht. Hij kon geen passenden overgang tot een gesprek vinden, ten minste gedurende den ganschen wandel tocht liet hij zijne verhouding tot juffrouw Kirchner onbesproken. {Wordt vervolgd)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1