IJ IT DE PEES. EIGENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWST VLAARDIKGEN. Rechtzaken. Het aanstaand ministerie. Wij namen gisteren in ons blad het een en ander op uit een ingebonden stuk van den lieer T. v. P. in het Vaderland, met de bestrijding van de opinies in dat mgeaonden stuk veikondigd door dit blad. Wij veikeerden in de meening, dat de heer Tak van Poortvliet de schrijver was van het bewuste ingezonden stuk. waartoe to gereoder aan leiding was, omdat het door de redactie aan het hoofd van het blad werd geplaatst, wat aldus tot misleiding aanleiding kon geven. Het Hanilehblad èn dat ingezonden stuk èn hetgeen de redactie van het Vaderland er bijaan- teekende, besprekende, meldt in de eerste plaats, dat niet da beer Tak van Poortvliet de schrijver was van het eeiste »Een zonderlinge overeen komst", zegt het llb'id. zeker van voorletters, wat wellicht reden had behooren te zijn om de voor de hand liggende gissing door een of andere aandui ding of wijziging te voorkomen Omtrent wat het Vaderland naar aanleiding van het ingezonden stuk in liet midden bracht zegt het Ubld. sWij zijn liet in vele opzichten eens met de beschouwingen van Hel Vaderland, zooats trouwens bekend is uit 't genu wij terstond na de herstem mingen van 25 Juli en in ons blad van 4 Juli bebben aan gevoerd. »Oi>k naar onze meaning is" ade opneming van krachtige geavanceerde elemen ten ean eisch van het oogetiblik." aDit staat echter niet gelijk met hetgeen T. v. P. bedoelt en waartegen hij waarschuwteen kabinet, enkel bestaande uit Liberale Unie-mannen."' ïEr is nog een belangrijk verschil daartusschon en het onveranderd aanblijven van het tegenwoor dig ministerie." ïDe gekozen leden, die zich onvoorwaardelijk bij het program der Liberale Unie hebben aange sloten, vormen op lange na niet de meerdeiheid, zelfs niet al» men de radicalen er bij telt. Er is ook een vrij belangrijk getal liberalen gekozen, die niet ten volle vrede hadden met het Unie program, maar daarom volstrekt niet behooren tot wat men ïoud-hberalen noemt, in den zin van conserva tieve liberalen. De overgrooto meerderheid dier onafhankelijke liberalen, om hen zoo eens te noemen, stemt in zeer vele opzichten in met het <7nfe-program, maar wilde voorzichtig zijn met de stembusbeloften die niet alle in korten tijd en in den voorgedragen vorm konden worden verwezenlijkt." nUit het manifest van Vooruitgang te Amster dam en dat van de 83 liberalen aan wier hoofd prof. Fockema Andreas waarlijk geen sconservatief-liberaal" stond, iiebhen wij aan getoond, dat het gezamenlijk optreden der Unio nisten met de van hen afgescheiden liberalen het meest overeenkomt met den eisch van het oogen- bltk en de samenstelling der nieuwe Kamer." nlfet Vaderland zelf eikent, wat we voor 14 dagen opmerkten, dat het geheele Unie program toch niet in een tijdperk van vier jaren kan wor den afgehandeld." ïOver een groot aantal der op den voorgrond getreden hervormingen bestaat echter voldoende overeenstemming, om een vruchtdragende samen werking mogelijk te maken." iVoor een homogeen ministerie, uit de liberale partij in hare verschillende schakeeiingen gekozen, met een duidelijk sprekend karakter van hervor mingsgezindheid, is dus naar ons voorkomt thans plaats." bZoo schreven wij op 4 Juli en deze oplossing achten wij de beste, zal er in de eerste vier jaren op wetgevend gebied goed gewerkt worden en zooveel mogelijk tot stand komen." De Perzische ambassade. De Perzische ambassadeur legde gisteren met den Perzischen gezant een langdurig bezoek af bij den Russischeü gezant bij ons Hof, ridder De Struve, en zou ook een afscheidsbezoek brengen aan den minister van buitenlandsche zaken. Verder werd een rijtoer gemaakt naar Delft en werden daar de merkwaardigheden bezichtigd. Heden zou het gezelschap om 1 uur namid dags naar Haarlem gaan tot het bezichtigen van de merkwaardigheden dezer stad. Tot ridder 4e klasse (officier) in de orde van den Leeuw en de Zon van Perzië zijn nog benoemd de kapitein der genie A. J. Doorman, adjudant van den Minister van Oorlog, en de ritmeester A. T. Luedsven, van het 3e regiment huzaren, commandant van het cavalerie-escorte voor den ambassadeur van Perzië. Tentoonstelling van Vrouwenarbeid. De tentoonstelling van vrouwenarbeid, die het volgend jaar gedurende de zomermaanden te 's-Gravenhage gehouden wordt, zal een ge heel ander karakter dragen, naar men meldt, dan exposities gewoonlijk hebben, omdat deze in hoofdzaak geen reclame, maar studie van de maatschappelijke positie der vrouw beoogt. Telkens vormen zich nieuwe plaatselijke comiié'sen de verschillende rubriek-commissies hebben succes bij hun pogen tot het samen brengen van volledige collectiën. De ligging van het tentoonstellingsterrein zal zqn tegenover het Hotel de la Promenade bij den Ouden Scheve- ningsehenweg, eo daarop zal, naar men meedeelt, een volgens de inzichten der regelingscommissie ingericht gebouw worden gezet, dat. zoowel door doelmatige verdeeling der expositielokalen en het bezit eener ruime gehoorzaal voor verga deringen, muziekuitvoeringen enz., als door de inrichting van het terrein rondom tot een gezellige plaats van samenkomst, aan dat doel zal beantwoorden. Op dat terrein wil men o. a. trachten een duidelijke voorstelling te geven van den aard van bedrijf en bestaan der vrouwen in Indië, door een soort kampong te maken met Indi sche huisjes, waarin men vrouwen aan het werk zal zien, teiwijl in een Indische gaar keuken (waroeng) allerlei echt Indische spijzen zullen te krijgen zijn, door de vrouwen van het land bereid. Bij verdere bekendwording der schoone en goede plannen der dames, ook in liet buiten land, kunnen Den Haag en Scheveningen en zelfs het geheele land nut trekken van deze met het kroning-jaar onzer jeugdige Vorstin samenvallende poging om het lot der op zich zelf staande vrouw te verbeteren. Bakkerij-tentoonstelling te Rotterdam. Eergisteren, Dinsdag, heeft zich, zooals wij reeds in het kort meldden, op initiatief van eenige Rotterdamsche heeren uil den boezem der bakkerij, een Voorloopig Comité gevormd voor het te Rotterdam tot stand brengen in den loop des volgenden jaars eener Interna tionale Tentoonstelling der Brood-, Koek-, Banket- en Suikerbakkerij en der Chocolade- fabricage en aanverwante vakken, in den uitge- breidsten zin genomen. In de eerste plaats zal worden begonnen met het stichten van een waarborg-kapitaal, ten einde de zaak ook uit een financieel oog punt op hechte grondslagen te vestigen. Het voorloopig comité, dat zich met de uit voering van deze belangrijke vak-onderneming in de tweede koopstad onzes rijks heeft belast, bestaat uit de H.H. J. Jansen, rat", bakker M. Ravenswaarj, lid der firma Virylu Sc Ravens- waaij, meelfabrikanten; G. J. Rosmölder; J.F. Schuiten, mr. bakkers; J. S. Ulrich, lid der firma C. Ulrich Sc Zn., confi«eurs en brood bakkersTh. W. Wittenhorst, firma Pöckel, confiseur, allen te RotterdamF. J. Smit, mr. bakker te SchiedamH. C. Funke en C. J. N. v. Etten, respectievelijk voorzitter en secre taris van den Ned. Br.-, K.- en B. Bond. en J. Borgerhoff v. Sassem, redacteur der Bakkers Bondscourant, de drie laatsten allen te Amster dam, en in 1894 onderscheideljjk voorzitter, secretaris en gedelegeerd commissaris der toen aldaar gehouden Internationale Bakkerij-Ten toonstelling. Zedelijfeheidscongrcs. Op dit oogenbiik wordt te Brussel een zede lijkheidscongres gehouden, waaraan o. m. deel nemen de heer H. Pierson, uit Zetten, de Bel gische oud-minister Le Jeune en de Engelsche parlementsleden Stuart en Wilson. De groote meerderheid der congresleden wordt gevormd door dames. Gisteren werd de eerste zitting gehouden onder voorzitterschap van den minister van staat Beernaert. Verschillende leden bespraken den toestand der zedelijkheid van hun land, zoo de heer Pierson van Nederland. Verder werden besproken de zedelijkheids- politie en de reglementeering der prostitutie. Verkiezingen. De heeren Th. M. Ketelaar en G. Severijn van Amsterdam treden a. s. Zondag te Win schoten op, ten einde de a. s. verkiezing voor de Tweede Kamer in dat district te bespreken. Aan de Kamers van Koophandel en fabrieken te Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Dordrecht, Schiedam, Leiden, Delft, Middelburg, Vlissingen, Zaandam, Harlingen en Groningen en aan de Twentsche Vereeniging ter bevorde ring van nijverheid en handel, is een exemplaar toegezonden van de sAccounts relating to trade and navigation of the United Kingdom", nopens de maand Juni jl. St.-Ct De gewone audiënties van de ministers van buitenlandsche zaken, koloniën, justitie, marine en waterstaat zullen deze week niet plaats hebben In welingelichte kringen wordt naar Het Vad. meldt, thans verzekerd, dat het tegen woordige Kabinet, onder leiding van den heer Roëll, aan het bewind zal blijven, maar dat voor enkele portefeuilles andere titularissen worden gezocht. Men spreekt van de vervan ging der ministers van binnenlandsche zaken, van justitie, van marine, waarschijnlijk ook van waterstaat. De uitslag van het examen, afgenomen aan de cadetten van het oudste studiejaar der Kon. Militaire Academie te Breda, gedetacheerd aan de Militaire School te Haarlem, is als volgt: Geslaagd zijn: infanterie hier te landeR. E. Heijtink, B. E, van Gameren, H. P. van den Ham van Heijst, H. van Wely, P. E. Hajenius. Cavalterie hier te landeJ. D. Nienaber, J. H. A. P. van Smidt auf Altenstadt. Infanterie Ned.-lDdië: H. P. de Bruyn, L.J. Rijnbende, T. van der Veen, S. P. A. van Gheel Gildemeester, S. J. P. A. Boele, jhr. H, C. Veltman. Uit Rumenië is bij de Kamer ven Koop handel te Rotterdam bericht ontvatgen dat Rotterdam thans definitief is aagewezen als het eindpunt der door de Rumeensche Staatsspoor wegen in het najaar te openen stoomvaartlijn. De firma Wm. H. Muller Co. za! naar wjj vernemen met de agentuur belast worden. Op 78-jnrigen leeftijd is heden te 's-Graven hage overleden de gepensionneerde kolonel der artillerie J. S. Collarci. De nationale bakkerij-tentoonstelling io de feestzaal van de tentoonstelling te Dordrecht, zal gehouden worden van 17 tot en met 20 Augustus a. s. Er zijn. naar de Hord. Ct. aan deze mededeeling toevoegt, reeds verscheidene toezeggingen gedaan. Een verzoekschrift werd gisteren, door ruim een 200lal ingezetenen van Rijswijk ondertee kend, verzonden aan het bestuur van Delfland, ten einde te verzoeken maatregelen te nemen, die kunnen leiden tot vei betering van de wa teren onder Delfland, daar de toestand ondra gelijk is, zoowel voor meosch als dier. De jaarvergadering van den Ned. Bond van Handelsreizigers wordt op 18 en 19 Juli e. k. te Deventer gehouden. In een bestuursvergadering van den natio- nalen bond van handels- en kantoorbedienden in Nederland zijn tot leden der commissie tot het ontwerpen van het reglement voor het pensioen- en ondersteuningsfonds van dien bond benoemd de heeren: H. Swart te Leeuwarden, J. T. Ulmer te Rotterdam en A. V. M. M. Yer- nimmen te Zwoiie. OVERSCHIE, 16 Juli. Het rundvee vnn de land bouwers C. Kooij en W. Hoogcrbrugge Jr. alhier, dat lijdende is geweest aan mond- en klauwzeer, is weder hersteld. Bij Kon. beslu voor den tijd van één jaar, benoemd tot plas .ervangeis van den disiriet-veeaits wien Dordrecht als standplaats is aangewezen, de vee artsen P. A. Goedhart, te Meerkerk, L van Klaveren, te Leerdam, en VV. lï. van Hasselen, (e Vianen Bij Kon. besluit is, benoemd tot leeiaar aan de Rijks- hoogere burgerschool te Assen, dr. D. Dijken, thans tijdelijk assistent aan de Rijks-Universiteit te Leiden. Bij Kon. besluit zijn benoemd: bij het personeel der militaire administratie, tot te luit.-kwaitiermeester bij zijn tegenwoordig korps, de'Je-luit.-k\vartiermeester J. M. S. ilogerland, van het 4e regiment infanterie; bij het wapen der inf, bij het 1e reg., tot kapt. de Te-luit. F. C. L. Ovink, van het 7e reg., thans gedeta cheerd bij het koloniaal vverfdépöttot 1e luit, de'2e luit. A. Fei f, van het korps bij het 2e reg. tot kapt de le luit. W. F. van den Oudendijk Pieterse, van het 5e regimentbij het 4e reg. tot i e luit. de 2e luit G. J. A. Kruyt, van het kotps; bij het 6e ïeg, tot te luit, de 2e luit jhr. V. E. A. Boreel, van het korps bij het wapen der cavalerie, bij het 1e reg huzaren tot ritmeester, de 1e luit. L. S. Gerard van Sijsen, en tot le 1 it. de 2e luit. M. J. Menso en E. H Juckema van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen, allen van het korps. Gelijk men elders in dit blad uitvoeriger kan lezen, heeft onze stadgenoot, de heer F. J. Smit zitting in het voorïoopige comité voor de bakkerij-tentoonstelling te Rotterdam in 1898. Door D. Krommenhoek, wonende aan den Yellevestsingel, is bij de politie kennis gegeven dat door hem is vermist een kip met 10 kuikens. Vermoedelijk zijn deze ontvreemd. De besteller van de Holl. Spoorw.-Mij. H. L. Klaassen kwam hedenmiddag uit de Emma- straat loopen, toen juist de wagen van de kts- tenmakerij »de Kist" passeerde, met het onge lukkig gevolg dat IC. viel en de wagen hem over een been en het hoofd ging, waarbij hij lichte kwetsuren beliep. De man werd toen op den wagen genomen en naar huis gebracht. Hedenmorgen waren aan de vischmarkt aan gevoerd 6 partijen schol, tong, tarbot, rog en schar; de prijzen waren voor tong van f0.60 tot f3.45; tarbot f 0.85 tot f 1.25schol f 0.10 tot f1.55; rog van f0.15 tot f 0.52'/sschar f 0.10 tot f 0.65, alles per koop. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het Commissariaat van politie: een beleenbriefje, een geel katoenen handschoen, een kinderzak met bikkels, een ijzeren hoepel, 7 postzegels van fO.10, een rol behangselpapier, een muilkorf, een japonlijf, een portemonnaie met zilver beslag met 1 cent, een kinderportemonnaie met een zilveren ring, een kiuderschoentje, een elastieken bal, een sleutel en 17 sleutelijes aan een touwtje. b. Terug te bekomen aan de volgende adres sen Het onderstuk van een gouden oorbel, bij de Koome, Zalmstraat 37; een knipmes, bij den Brinker, Gerrit Verboomstraat 9; een jonge duif, bjj Lolistron, Gasstraat 16; een paar zwarte kousen, bij Krabbendam, Singel 101; een blauw kettinkje met gouden slot, bij de Wildt, Boterstraat 41; een zweep, bij Kooy, Laan 44; een portemonnaie met f 0.22®, bij Koornnei't, Singel 1325; een blauwe kip, inde mouterij Pijnacker, Buitenhaven weg; het onder stuk van een oorbel met steentje, bij v. d. Most, Bubbermanssticht 34»een bruine bok met hoorns, bij van Gent, Rotterd. dijk 154, een parapluie zonder knop. bij Hille, Broersveld 87; en een ledige portemonnaie, bij Witkam, Emtna- straat. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild: 16 Juli. Notaris :"W. J. A. Roldanus. I. Een mouterij, genaamd de Papegaai, met zolder, open grond en erve, aan het Groene- weegje langs het Slootje, kadaster Sectie A nr. 1394, groot 326 centiaren, f1200. II. Huis en erve aan de Kethüstraat nr. 23 kadaster sectie A nr. 813, groot 33 centiaren' niet geveild. III. Twee huizen, afzonderlijk te veilen, elk verdeeld in beneden- en bovenwoning, met afzonderlijken opgang, open grond en erveo, in een gang tu.-,schen het Broersveld en de Broersvest, nrs. 54», 35» en 35s, kadaster Sectie B nrs. 2350 en 2351, groot 92 centiaren, f705, (540. Notaris: Mr. H. M. C Poortman. I. Een woonhuis met stal en slachthuis, erven en open grond, in het Broersveld no. HQ, kad. B. 256 en 258, groot 410 vierk. ellen, met onverdeeld aandeel in eene gang, uitko mende aan de Broersvest, kad. B. 259, f3200. II en III. Twee, elk afzonderlijk te veilen, woningen en erven, in voormelde gang, nr. 4f en kad. B 261 en 2029, te zamen groot 35 vierk. ellen, elk met onverdeeld aan deel in die gang, I f175, II f190. Notaris: H. B. E. Blaissg. I. Een hecht en sterk welmgericht heeren huis met tuin, aan de Nieuwe Haven no. '137, benevens een strook tuin, ter breedte van 2 meter, uitkomende aan de Warande, zijnde ge deelte van het kadastrale perceel Sectie M, no. 308, ter grootte van ongeveer 7 are 49 centiare, f 6700. II. Eene branderij met meel- en graanzolder, koelbak en open plaats, gelegen naast perceel I, gemerkt no. '139, kadaster sectie M no. 307, groot 4 me 10 centiare, f4600. III. Een perceel tuin, gelegen achter de vorige perceelen aan de Warande, zijnde het Z.O. gedeelte, ter grootte van ongeveer 2 are 53 centiare van het kadastrale perceel sectie M no. 308, f1125. IV. Een perceel tuin, gelegen aan de Warande, naast perceel III, zijnde gedeelte, ter grootte van ongeveer 2 are 53 centiare van het kada strale perceel sectie M. no. 308, f1125. V. Een huis, in een gang, uitkomende aan de Raam, gemerkt 21io, kadaster Sectie A, no. 362, groot 14 centiare, f 200. Notarrissen H. B. E. Blaisse te Schiedam en W. J. Drooglever Fortuin te Rotterdam. Een welingericht, hecht en sterk heerenhuis met tuin aan de Warande no. 55, kadaster sectie M no. 291, groot 6 are 45 centiare, f6100. BURGERLIJKESTAND. Ondertrouwd 15 Juli. C. H. van Dijk, 29 jaar, en C. J. Luitwieler, 29 jaar. F. Voogd, 19 jaar, en M. M. Krommenhoek, 21 jaar. Geboren 15 Juli. Jan, zoon van J. Klein en E. Kort land, Zijlstraat. Christiaan, zoon van F. S. de Goede en C. van Kampen, Rendrinastraat. 16. Pieter Arnoldus, zoon van C. Bijl en C. Mastenbroek, aan boord. Overleden 15 Juli. Elisabeth Johanna Maria Liduïna Geeratz, 4 jaar, "Rotterdamsche dijk. Mar- tinus Petrus Johannes den Boer, 3 maanden, aan boord. Het gisteren door ons opgenomen bericht, als zou de kiesvereeniging Vlaardingen de can- didatuur van den heer Dingemans van de Kasteele steunen, is, naar men ons heden meldt, onjuist. De kiesvereeniging zal eerst de volgende week tot het stellen eener candidatuur ver gaderen. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 16 Juli. Anthonie Johannes Bakhuizen en Wilhelmina van der Borden, Pieter van Beek en Johanna Moerman. Jon van Keulen en Clasina Elizabeth Gruter. Hendrik Brink man en Gerritje Maat. De arrondissements-rechtbank te Rotterdam (kamer van vacantie) veroordeelde in hare zitting vaD beden J. P. W; 21 jaar ond, branderskneebt te Schiedam, wegens moedwillige verwonding in den nacht van 7 op 8 Juni 1.1. van W. Tettelaar, op de Koemarkt alhier, tot 2 maanden gevangenisstraf. De eisch was 5 maanden. Voor de rechtbank te Roermond stond Dinsdag terecht R. H. Thcunissen, notaris aldaar, verdacht van in eene akte, waarbij ten zijnen overstaand pu bliek werd verkocht een huis voor de som van f 400. als koopprijs te vermelden f300. teneinde daardoor de registratierechten te ontduiken. Het O. M. requireerde schuldigverklaring van be klaagde aan valscbheid in eene authentieke akte en eischte eene gevangenisstraf van 1 jaar en ontzetting uit zijn ambt gedurende 6 jaar. Zeven getuigen werden in deze zaak gehoord. Als verdediger van beklaagde trad op, mr. G-. Tripels uit Maastricht. De rechtbank te Heerenveen heeft 3. P., onder wijzeres in. de handwerken in de school te Dtrars- woudo thans voorloopig in verzekerde bewaring, naar de terechtzitting verwezen, verdacht van het kind waarvan zij bevallen was, direct na de geboorte in een waschketel, gevuld met water, te hebben laten glijden, tengevolge waarvan dat kind door verstikking is gestorven.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2