N°. 9376. r 5f,e jaargang. Donderdag 22 Juli 1897. ROLAN D. FEUILLETON". Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 b omliggende plaatsen, p. kwart. - 1,05 franco per post, p. kwartaal. - 1.80 Afeonderlijke nommerso.02 BUREAUBOTEKSTUAAT 5?0, Telephoon lïo. 123. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 21 Juli '97. De nieuwe commissie uit de Fransche Kamer, belast met het volledig onderzoek naar de Panama-omkooperijen, is met grooten ijver aan het werk getogen. Zij daagt rechters en kamerleden voor zich, zg souffelt in alie dossiers, zelfs heeft zij den wensch te kennen gegeven ook de zaak der Zuiderspoorwegen, waar eveneens heet geknoeid te zjjn, te onderzoeken. Waar de commissie zich zoo met hart n ziel toelegt op haar taak, diende natuurlijk ook Cornelius Herz, de eeuwige zieke van Bourne mouth, gehoord te worden. Maar Cornelius Herz heeft misschien we! zijn haren verloren, maar in geen geval zijn streken. Eenige leden der commissie zijn tot hem ge komen en aan hen heeft Herz den wensch te kennen gegeven, dat de geheele commissie hem zou komen hooren. De commissie delibereerde lang; eindelijk besloot men toch maar te gaan, want Herz had zulke belangrijke onthullingen beloofd. Maar zie, daar komt oen brief van den heer Herz, waarin hij de commissie zijn dank betuigt, dat zij tot hem wil komen, maar het was beter geweest hem eerst te raadplegen over den dag, want hij (Herz) is niet voor over drie weken te spreken en stelt daarom voor den 12den Augustus, of een lateren datum, die de com missie schikt. Bovendien wil hij, om alle misverstand" te voorkomen, eerst de schriftelijke verzekering van de commissie hebben, dat zij waarlijk zich ten doel stelt volledig licht te verspreiden. Dan belooft hij zóo te zullen handelen, dat ge rechtigheid zal geschieden, want nindien de commissie belast is met de eer van Frankrijk, op mij rust de zorg voor de eer van Cornelius Herz." Bovendien verlangt Herz in zijn schrijven de overlegging van alle dossiers der tegen hem gevoerde instructies, en hij spreekt de hoop uit, dat de commissie, na kennis te hebben genomen van de bewijzen zijner onschuld, hem in de oogen der wereld in eere zal herstellen en een einde maken aan zijn smartelaarschap". De brief draagt als onderteekening sCornelius Herz, gi oot-olflcier van het Legioen van Eer", ofschoon hij van de lijsten van het Legioen van Eer is geschrapt. De commissie heeft nu een motie aange nomen, waarin verklaard wordt dat zij, om geen bron van inlichtingen ongebruikt te lateD, besloten had zich naar Bournemouth te be geven, dat Herz zonder bepaalde reden het verhoor wil uitstellen en bovendien voorwaar den stelt, die niet in overweging kunnen wor den genomen, waarom de commissie, terwijl lnj constateert dat zij voor geen middel is teruggedeinsd om achter de waarheid te komen, Vertelling door Ernst Eckstein. 19) Met bevende hand brak zij de enveloppe los. De brief luidde Innig geliefde moeder! Ik ben zinneloos. Vergeef mij daarom alles, wat u in de volgende mededeelingen mocht opwinden of beangstigen. liet zou niets hel pen, en uw kommer en leed zouden de zaak niet veranderen. Bovendien hoop ik van harte dat ook in uwen geest alles nog weder goed zal worden. Caecile en ik wij houden onbeschrijfe lijk veel van elkaar. Ik ben diep overtuigd, dat zij door het noodlot voor mij bestemd is, en ik heb - de kracht en den moed om tegenover de gansche wereid mijn geluk te verwerven en te verdedigen. Praat mij niet van onrecht, liefste manaa. Een onrecht zou het geweest zijn, een eeuwig en onherstelbaar onrecht, dit wonderbaarlijke schepsel aan een ouden, afgeleefden echtge noot te verschacheren, die in de verste verte hare waarde niet begrijpt, en dien zij in den grond van haar hart verafschuwt. Caecile 1 heeft jarenlang in treurige en onwaardige boeien gekluisterd gelegen, tot dat ik einde lijk gekomen ben om de ketenen-te verbreken. besluit het onderzoek over de handelingen van Cornelius Heiz voort te zetten met behulp der documenten, die in haar bezit zijn. Het leukste van het geval is, dat ver scheiden leden der Panama-commissie onder hen de voorzitter Vallé reeds naar Bourne mouth waren vei trokken. De ex-premier van Italië, Ci ispi, heeft te Milazzo, op Sicilië, een ledevoenng gehouden ter herinnering aan de landing van Garibaldi en den slag bij Milazzo op 20 Juli I860. Iu die rede wees de oud-minister op de plich ten der monarchie en veroordeelde hij de vrees achtige politiek in Erythrea en in Europa. Hij verklaarde zich een voorstander te zijn van een krachtige politiek. Inderdaad heeft de heer Crispi dit overvloe dig getoond, zóo zelfs, dat nog altijd de ge volgen zijner politiek als een nachtmenie Itahe benauwen; vooral de koloniale politiek in Eiy- threa, die Italië gevoerd heeft tot den nood- lottigen slag van Adua. Nog steeds wil de oppositie die Crispiaansche politiek zien vooitgezet, maar het ministerie- Di Rudini is daarvoor niet te vinden. In een krachtig artikel teekent de regee- ringsgezinde Opinione, protest aan tegen de eischen der oppositie, wat betreft de grens regeling in Erythrea. Het blad karakteriseert de pogingen der oppositie als het zoeken naar een nieuwe reden tot oorlog; maar men moet juist iedere moge lijkheid van een oorlog wegruimen. liet minis terie is dan ook vast besloten dit te doen. De Opinione noemt verder den afstand van Kassala aan Engeland een gemakkelijke zaak, en meent dat die afstand wellicht reeds is ge schied. Van koning Menelik verlangt de Italiaansehe regeering niets, en daarom bestaat er ook geen vrees voor een afwijzing. De koloniale dwepers gaat het blad voort vergissen zich, wanneer zij meenen, dat de vegeering lust gevoelt om ter wille van een paar rotsen in Erythrea een nieuwe Afrikaan- sche quaestie te schepp°n. Op dit oogenblik bestaan er dan ook geen moeilijkheden met Abessinië. Maar men vergist zich, indien men meent, dat de fouten van het verleden in korten tijd geliquideerd kunnen worden. Plet blad besluit zijn van verstandig inzicht getuigend artikel aldus pZooals de minister-president Di Rudini heeft gezegd, moeten wij met uit Afrika vluchten, maar ons van de hoogvlakte terugtrekken zoodra ons belang en onze vrije wil ons dit wenschelijk doen schijnen." In Oostenrijk gaan de zaken met den dag slechter. Alle Duitsche gemeentebesturen, zoo in Ik begrijp zelf niet hoe ik juist de heer lijkheid deelachtig ben geworden om door deze onvergelijkelijke engel bemind te worden maar het is zoo. Ik ben hare eerste oprechte liefde, en Caecile die van mij, want alles, wat ik tot nu toe voor dit of dat meisje heb gevoeld, was ijdele vooi bijgaande neiging. Tbans ecliter doorstroomt mij een ware hartstochteen onuitbluschbaar, geweldig, heilig vuur. Wan neer u dezen brief ontvangt, ben ik met mijne Caecile reeds weg. Liefste mama, ik bid u dringend, laat ieder onderzoek achter wege, want u zoudt ons toch niet vinden. Wanneer liet uur daartoe gekomen is, zal ik onmiddellijk van mij laten hooren. Aan het dienstpersoneel kunt u zeggen, dat mevrouw Romhild bericht heeft ontvangen, dat er ten haren huize iemand plotseling ongesteld is geworden, en dat u er bezwaar tegen had haar bij hare opgewondenheid, alleen te laten reizen. Overigens moet u dat ook juist zoo inrichten, als u dat wenscht. Het zij vroeger het zij later de menschen zullen toch de toedracht der zaak wel vernemen. Nogmaals, wees niet boos, liefste mama, en vooral niet op haar, die waarlijk genoeg heeft gestreden, eer zij gezwicht is voor den geweldigen drang van haar gevoelens en die toen haar juk moedig heeft afgeworpen. Ziet u, mama, het eenige wat mijn geluk droef maakt, is de gedachte dat ik door mijne handelwijze u smart veroorzaak. U hadt u dat alles zoo mooi voorgespiegeld maar u weet, 't is een oude geschiedenisieder tracht op eigene wijze zijn geluk te bereiken.- Cisleithanié als in Transleithanié hebben zich aangesloten bij de zonderlinge strikegeen arbeid te verrichten voor het rijk, waartoe zij niet door een rijkswet verplicht zijn. Indien Baderii verwacht heeft, dat de ge meentebesturen ten slotte nog wel zouden aar zelen om aan hun bedreiging met dezen ob- structionistischen maatregel uitvoei ing te geven, dan is dit een volslagen illusie gebleken. In weerwil van de verklaringen der officieuse pers, gelooft dan ook iedere Oostenrijker dat een ministerieele crisis aanstaande is. De hooghartige verklaring van prins Sehwar- zenberg, uit naam der feodale Tsechen, dat een compromis tussciien de strijdende nationaliteiten moet gebaseerd zijn op grondwetsherziening, en de niet minder categorische solidair-verkla ring der Duitsche groot-grondbezitters met de Duitsche Bohemers, deze beide verklaringen van de partijen, die het dichtst bij den troon staan, maken Badeni's positie volkomen onhoudbaar. En thans zien ook de Polen, de eenige partij op wier steun de minister kon rekenen, de mogelijkheid van zijn aftreden kalm onder de oogen. Bovendien moeten Badeni's collega's voor bui- tenlandsche zaken Yon Goluchowski en Von Gautsch zeer gekant zijn tegen de ongelukkige taalverordeningen. Den laatste wijst men alge meen als Badeni's toekomstigen opvolger aan. Intusschen is thans weer afgekondigd, dat de refu's van aangeteekende brieven in het ver volg ook in twee talen zullen worden gesteld, natuurlijk een nieuwe voldoening voor de Tse chen en een nieuwe doorn in het oog der Duitschers. Ook in Hongarije heeft de regeering veel te verduren van het obstructionisme der oppositie, die den parlementairen arbeid van dezen zomer totaal vruchteloos maakt. Baron Banffy zal nu voorstellen de zittingen van het Parlement te verlengen, welk voorstel den steun heeft der liberale partij. Aan den Keizer moet Banffy beloofd hebben om, indien vóór 1 Augustus de wet op de suikerpremie, die reeds zoo lang aanhangig is, nog niet is afgedaan, de feitelijke uitwerking der bepalingen dezer wet langs anderemweg te zullen verzekeren. Waar men van obstruetiouisme spreekt, dient men intusschen allereerst deu blik te wenden naar het Oosten, en de obstructionisten in de velschillende parlementen zouden met veel kans op succes in de leer kunnen gaan bij de Ver heven Porte. Wat reeds zoolang dreigde, is thans werke lijkheid geworden. De onderhandelingen zijn afgebroken, en de Weener correspondent der Ind. Beige meent te weten, dat die afbreking door den Sultan is geprovoceerd, omdat hij wist, dat Rusland, Duitschiand en Oostenrijk zich toch tegen dwangmaatreglen verzetten. Ook aan de Daily Telegraph werd een ge- Ook Caecile bidt u om vergeving. Zij kwelt zich zelve met verwijten, omdat het den schijn heeft, alsof zij het gastrecht in uw huis heeft misbruikt, de goede ziel Nog een lange kus op uwe lieve, trouwe hand, die mij zoo zorgzaam tot hiertoe heeft geleid. Het is twee uur 's nachts. Over vijf minuten gaan wij heen. Ginds bij het hek van het park wacht de koets van den dorps smid. Vaarwel, dieibare mama. Tot weerziens. Roland. Mevrouw von Myrpach las en las nog eens. Zij was bleek geworden. Zij moest gaan zitten. Eer had zij alle andere dingen verwacht dan dit ongehoorde schandaal. En dat nog wel van Caecile. Een opgewonden jongmensch was tot alles in staat, wat in strijd kwam met het gezonde verstand maar een drieëndertigjarige vrouwDe school vriendin zijner moeder 1 Wat moest zij veranderd zijn van natuur Welk een afschuwelijke waanzin 1 De gevolgen waren op de vijf vingers na te re kenen na kort of tang zou Roland haar eenvou dig laten zitten. Hij, als man, kon zonder schade op den weg der orde terugkeeren, zij echter, de onzalige, de verblinde wat zou er van haar worden Voor de wereld was zij onherroepelijk dood. sltleine oorzaken, groote gevolgen 1" zuchtte Nadeschda. Wie had vermoed, dat haar onschuldig bedoeld plan met Caecile een zoo verschrikkelijk einde zou nemen In plaats van zich zoo liclitvaardig voor te praten: iHet doel heiligt de middelen," had zij liever aan de overoude waarheid moeten lijke medeileeling gedaan, eveneens uit Weenen. Engeland zou na de Zaterdag 1.1. gebleken draaierij van Turkije onmiddellijke dwang maatregelen hebben voorgesteld. Maar Rusland had daartegen aaugevoerd, dat het oogenblik voor dwang nog niet was gekomen en dat de toestand niet nog meer moest gecompliceerd worden. Duitschiand zou die opinie deelen. Wat zullen de mogendheden thans doen, is de vraag die vanzelf oprijst. Volgens den correspondent der Standard te Berlijn zullen zij een nieuwe, gemeenschappelijke scherp gestelde nota verzenden. Maar over het algemeen wanhoopt men nog niet aan den vrede, en zelfs heeft men de stoute verwachting, dat nog deze week de praeliminairen zullen geteekend worden. Djevad-pacha zal, naar men beweert, groot vizier worden. Ook loopt te Weenen het gerucht, dat op dit oogenblik een plan tot verdeeling van Kreta in door de mogendheden bestuurde zonen over wogen wordt. Het bezoek van Cambon, den Fransehen gezant, aan den vlootvoogd vóór Kreta, heeft den indruk op het eiland teweeggebracht, dat de Grieksch-Turksche quaestie opgelost is. Daardoor zouden Christenen en Turken eenigs- zins gekalmeerd zijn. Gemengde Mededeelingen. Het Engelsche Hoogerhuis heeft de onge vallenwet in tweede lezing aangenomen. Bij de artikelsgewijze behandeling, die aan de derde lezing voorafgaat, wordt ernstige oppositie tegen het wetsontwerp verwacht. Het telegraafverkeer in Engeland dreigt ern stig verstoord te zullen worden. De telegrafisten zeggen niet tot overwerk verplicht te zijn; de postmeester-generaal, de hertog van Norfolk, meent van wel. De telegrafisten hebben alvast besloten van 20 Juli aan geen overweik meer te doen, en men verwacht nu een werkstaking of een lock out. De Belgische Kamer heeft besloten een voor stel tot afschaffing der plaatsvervanging in het leger in behandeling te nemen. Op vele plaatsen in de Borinage wordt het werk hervat. Men verwacht een spoedig einde der staking. De Fransche Kamer heeft met 516 tegen 7 stemmen het wetsontwerp op de vier directe belastingen aangenomen en zonder debat een verhouging met 7 millioen van het marine- budget van 1897 toegestaan, voor den onmid- dellijken aanbouw van schepen en een maritiem station in Tunis. Daarna werd de Kamerzitting door den mi nister-president Méline gesloten. denken, dat de mensch niet ongestraft met zekere verhoudingen mag spelen. Nad ehda was radeloos. Nergens zag zij eenig licht. Zij wist, hoe vergeefs het is een door den storm der hartstocht overweldigd jongmensch door smeekbeden tot verstandig inzicht te brengen. Ook kon zij niet vermoeden, in welke richting de beide vluchtelingen konden gegaan zijn. Op het uur van hunne vermoedelijke aankomst aldaar kruisten elkaar aan het station twee treinen. En al kon zij ook bij den chef eenige inlichtingen in winnen, het bleef toch altijd de zuiverste dwaas heid, twee menschen, die zich willen verbergen, zoo zonder eenig plan, na te gaan. Mevrouw von Myrpach sloeg hare handen voor t gelaat en ademde diep en zwaar. Toen echter kreeg zij hare zelfbeheersching terug. Kaimeerend zeide zij bij zich zeiven maak voorloopig een vast plan van onderzoek, want on middellijk vertrekken heeft geen zin deel aan het personeel ondertusschen een aannemelijke reden voor het vertrek mede, en wacht verder voorloopig. Den bankdirecteur Rómhild kon men niet moei lijk in het onzekere laten b. v. door het verzinnen van het bezeeren harer hand, die zijne vrouw dwong hare correspondentie aan een ander op te dragen. De waatheid zou hij altijd nog tijdig ge noeg vernemen. Misschien ook kwamen de beide verliefden, als zij eens gedurende eene geheele week eikaars ongestoord hadden genoten, nog tot de erkentenissen van hun onrecht en zouden zij dan haren Nadesehda's bijstand afsmeken om hun ontzettende dwaashei* ingedaan te maken. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1