Kerk en Seliool. Ned. Ise. Kerk. SPORT. €r e in e n g fl Nieuws. Laatste Nieuws. Telegramme n. Y i s s c h c v ij. Bewaren van boter. Het bewaren van versebe boter geschiedt, zooals bekend is. op drieërlei wijze1. door toepassing van warmte, waardoor de boter gepasteuriseerd of ge steriliseerd wordt2. door toepassing van koude3. door toepassing van antiseptische middelen. In het Journal d'agriculture pratique bespreekt de heer R. Leze, leeraar aan de school te Grignon, deze drie methoden. Do eerste werkt volgens hem niet voldoende, omdat de zuurstof der lucht, in de vaten aanwezig waarin de boter wordt bewaard, niet zonder inwer king blijft op de vetten, die daardoor een ranzige lucht verkrijgen. De tweede manier wordt doordeu heer Lezé uitstekend genoemd; zij wordt dan ook met het beste gevolg toegepast op boter, die uit Australië en uit Aïgentijnsche Republiek naar Europa wordt vervoerd, maar zij eischt omslachtige en vrij kostbare toestellen. Rest dns de derde manier, voor welke vroeger, behalve het gewone zout, allerlei scheikundige ver bindingen werden aanbevolen, welke de oefenaren der gezondheidsleer, niet te onrechte, zeer bedenke lijk "vonden „Van alle smetten vrij" is volgens den heer Leze alleen de crysoleïne, eene verbinding van flnorinm en natrium, dat reeds door YiUon is aan bevolen en waarmede onlangs te Bavonne uiitmuntcnu geslaagde proeven zijn genomen. De crysoleïne is eene kleurlooze en reukelooze vloeistof, die een zeer sterk ontsmettend vermogen heeft, Men lost er de noodige hoeveelheid van op in zuiver water (vijf gram voor eiken liter water), dompelt de boter in deze oplossing onder en kneed haar dan goed door, haar steeds onder water hou dende en van een machinalen kneeder gebruik makend. Is deze bewerking afgeloopen, dan worden stukken of kluiten geplaatst in goed sluitende vaten en weder bedekt met eene laag der crysoleine-oplossing, voordat het luchtdicht sluitende deksel wordt aangebracht. Op deze wijze behandeld, kan de boter maanden Lang worden bewaard en naar warme landen worden verzonden, zonder dat zij den zoozeer gewaardeerden „versohen" smaak verliest. V6ór het gebruik moet men echter de erysolcine, door nit wasschen of kneeden ouder water,'worden verwijderd. Ten slotte wordt de boter dan weder, hetzij met de hand, hetzij in vormen, behoorlijk gefatsoeneerd. (Eigen Haard.) Keu. Heuv. Kerk. Beroepen: te Roermond, n. J. Dingeuians, te Irnsam c. a. Bedankt: voor Staphorst, door A. Renier, te IJselmuiden. Gehef. Kerken. Bedankt: voor Hattem, door J. H. Douncr, Jr., te Nieuwdorp: Uit de Synode. In de zitting der Alg. Synode van gisteren werden door den president de volgende commission benoemd: voor de verslagen van de examina en het hulppre- dikerschap, de heer Van Gorcum voor de verslagen der kerkvisitatie en de berichten over herstelling van gebreken bij de voorlaatste kerkvisitatie geble ken, de heeren Romijn, Leenmans en Van Meurs; voor de kleine toelagen, de heeren Quaestor-generaal Van Popta en A. P. Nauta; voor de consideratien der Prov. kerkbesturen en der Classieale Vergade ringen over veranderingen in reglementen 15, de heeren Rcitsma, Van der Plier en Kruyder, en 69 dc heeren Gooszen, Bronsveld en G. Nauta; voor nieuwe wetsvoorstellencommissie A, do-heeren Van Dis, Van der Ven, Van Eerde, Busch Keizer; com missie B, de heeren Zeeman, Van Witsenburg, Ver meer, Van Heusde; voor het nazien van uitspraken en besluiten de heeren Gooszen cn Zeemanvoor eindredactie de heeren Reitsma en Busch Keizer; voor de berichten over de persoonlijke kerkvisitatie de Quaestor-Generaal, ter kennisneming. Door den heer Bronsveld wordt namens de com missie rapport uitgebracht over oen nieuwe regle ment op de kerkvisitatie cn een ontwerp-reglcment aangeboden. Dit rapport werd in handen gesteld van de commissie voor nieuwe wetsvoorstellen. Door do heeren Bronsveld en Kruyder werd het voorstel ingediend, om de Prov. Kerkbesturen aan te schrijven, maatregelen te nemen tot het vastBtellcn en in Kaart brengen der kerkelijke grenzen der gemeenten. Eveneens deed dezelfde het voorstel om in het Reglement op het godsdienst-onderwijs bepalingen op te nemen, volgens welke personen, die in het bezit zijn van een acte van lager ouderwijs, bevoegdheid verkrijgen tot het geven van onderwijs in de bijbel- sche geschiedenis op de lagere scholen, aan kinderen van 8 tot 13 jaren. Door den heer Van Dis wordt het voorstel ingediend tot wijziging van art. 21 Alg. Reglement. Deze voorstellen werden in handen gesteld van do commissie A voor nieuwe wetsvoorstellen. Door den heor Van Popta werd nanens de com missie ad hoe rapport uitgebracht omtrent een over zicht van de Prov. cn Classieale weduwen-beurzen, zie Hand. der Synode 1896 bl. 230. De conclussic strekte, om aan de Kerkeraden een circulaire te zen den, waarvan een concept door de commissie ter tafel werd gebrachtdit laatste werd ter visie ge legen, terwijl het rapport met dankzegging werd goedgekeurd. Tot leden in de algemmene commissie van exami natoren voor de akte als rsraèlietisehe godsdienston derwijzer zijn door de permanento commissie voor de algemeene zaken van het Nedcrlandsch Israëlictisch kerkgenootschap benoemd de heeren dr. I. H- Dun ner, opperrabbijn te Amsterdam, voorzitter; T. Tal, opperrabijn te 's-GravenhageA. v. Loen opperrabbijn te Groningen; S. Monaschj S. Sohlberg, P. Gobiten S. Salomons, allen te Amsterdam. Tot leden in het rabbinaal college de heeren dr. I. H. Dunner, voorzitter T. Tal, te 's-GraveDhago; A. van Loen, te GroningenS. Monasch en S. Sohlberg, heiden to Amsterdam/ De examens zullen den 16en Augustus een aan vang nemen. Voor den laagsteu rang hebben zich 20 eandidatcn aangegeven. Omtrent den wedstrijd, waarin onze stadgenoot de heer Th. Offerman een eersten prijs behaalde, wordt nader gemeld dd. 22 dezer Gisterenmiddag werd op den Goescben weg een wegwedstrijd gehouden, uitgeschreven door do wiel rijders- vereeniging „Scaldis" te Middelburg. Het programma bestond uit 3 nummers: a. 10 Km. voor leden van den „A. N. W. B." Amateurs houders van rijbewijzen; uitgeloofd waren een ver guld-zilveren medaille, aangeboden door den A. X. IV. B.' een zilveren en een bronzen medaille; b. 50 M. langzaam, rijden voor leden van „Scaldis" daarvoor waren drie prijzen, kunstvoorwerpen, be- schikbaarwaarvan een uitgeloofd door den presi- dent, den heer M. A. van der Leijé, en een door het bestuur; c. 25 Km. voor leden van „Scaldis", daarvoor waren uitgeloofd verg.-zilv. kruis cn nic- kelcn lantaarn, de laatste aangeboden door jfar. H. Trip Jr. te Amsterdam, een zilveren kruis, aange boden door den heer J. G. Mezger te Middelburg, een bronzen kruis en een cyclometer, aangeboden door den heer C. P. Gilde te Middelburg als 4e prijs. Er werd gereden volgens het reglement van den „A. N. IV. B." Voor het eerste nummer waren 7 personen inge schreven t. w. dc heeren P. Appelboom, te Bergcn- op-Zoom, jkr. V. M. dc Brauw, P. M. J. Ilackenberg, W. Heeroldt, allen te Middelburg, Th. Lange, te Renesse, Thcod. Offerman te Schiedam en J. D. Smout, te Bergcn-op-Zoom. Allen kwamen uit. De prijzen werden behaald als volgt De eerste in 19 min. 18 sec. door Olferman, de tweede in 19 min. 185/j sec. door Hackenberg, de derde in 19 min. 188'5 sec. door Smout. De Longe was door een val ecnigc dagen geleden niet in conditie. Voor den tweeden wedstrijd waren 8 ingeschrevenen waarvan uitkwamen 6. De prijzen werden gewonnen als volgt: De eerste in 2 min. 31 3/5 sec. door De Brauw; de tweede in 2 min., 19 3/5 sec. door I. P. P. Doorenbos; derde in 2 min. 14 1 5 sec. door P. Hackenberg Bij den eersten rit vielen alle mededingers op 2 na, die zulk een slechten tijd maakten, dat werd overgereden. In den derden kamp waren 7 ingeschreven, waar van uitkwamen 0. Daarin waren winners van Den eersten prijs in 60 min. 17 see. Verheij; don tweeden in 50 min. 193/5 sec. nackcnberg den derden in 51 min. 542/5 sec De Brauwden vierden in circa 8 minuten later, Salberg. Dc wedstrijd, die door geed weder werd begunstigd al hinderde de wind wat, werd door een talrijk publiek, natuurlijk meestal liefhebbers van de wieler sport, bijgewoond. Door den heer D. Fookema, hoofdconsui van het binnen- en buitenland van den „Algein. Nederl. AVicl- rijdersbor: V" is een voor wielrijders zeer wetenswaar dig boekje samengesteld, getiteld: „Wenken voor Toeristen," dat kosteloos ter beschikking der leden staat. D.ïar het toerisme bij den „A. N. W. B." hoe langer hoe meer op den voorgrond treedt, vond de heer Fockenm daarin aanleiding aan de leden al datgene mede te deelen wat hun van dienst kan zijn bij fiets tochten in binnen- cn buitenland. Zeer gedetailleerd worden in deze gids behandeld: reisplannen, inlichtingen voor tochten, de reiswijzers en atlassen vanwege den bond uitgegeven, terrein voorstellingen op de kaart. De douane-bepalingen van alle Europeesche rijken zijn in deze gids opgenomen. Ook treft men er in aan gezondheids-voorschriften gedurende het wielrij der en het vcrlcenen van eerste hulp bij ongelukken, Korte aanwijzing voor herstellingen aan rijwielen enz. Met het samenbrengen van al deze wenken voor toeristen, juist nu de vacantics een aanvang hebben genomen en het reisseizoen daar is, heeft dc heer Pockema een verdienstelijk werk geleverd en deleden der „A. N, W. B." zeer aan zich verplicht. O moeder. lu Limburg en Noord-Brabant hebben Woens dag zware onweders gewoed. Omstreeks 10 uur des avonds brak een hevig onweer boven Venloo los. De bliksem sloeg in bij den her bergier J. Brurskens, zonder evenwel ernstige schade te veroorzaken. De nok van het dak vatte vuur, doch dat werd met behulp van de bij den heer Jul. Tliywisseti staande brand spuit spoedig overmeesterd. In een huis van den heer P. van Wylick, gelegen in de Molenstraat, sloeg de bliksem eveneens in, zonder brand te veroorzaken. Een schoorsteen en een gedeelte van den gevel werden daar door het hemelvuur getroffen. De schade is ook hier onbeduidend. In de verte tusschen Herrungen en Straelm werd eer lievige vuurgloed waargenomen. Op het uitspanningsoord Casino bij Sittard sloeg Woensdag de bliksem in een bovenver trek, bewoond door de onderwijzeres mej. This- sen. Gelukkig was de bewoonster afwezig De tafel, zoomede de linnenkast en een scinlderij- laam, weiden beschadigd, terwijl eenige dak pannen waardoor de btik«em zich een uitweg baande, naar beneden vielen. Een courant, die op de tafel iag, werd in tweeën gesplitst, ter wijl in 't papier eenige. gaatjes gebrand waren. Ook boven Beek en Donk (N.-B.) ontlastte •zich een vreesdijk on weder, vergezeld van lievige regenbuien. Omstreeks liaifiien luidde de brandklok de houten standaard mob-n van de Erven A. van Eert, was door den bliksem getroffen en in brand geraakt. De brandspuit van Beek was spoedig ter plaatse, en ware ei- geen volstrekt gemis aan water geweest, dan ware 't vuur wellicht in zijn voortgang nog te stuiten geweest. Nu kon er niets ande-s gedaan worden dan op eerbiedigen afstand rustig toeschouwer te blijven. Velen genoten dan ook iu't late-avond uur, te midden van de doornatte wegen en korenvelden, van liet heerlijke schouwspel, dat de brand aanbood. Wijl er in 't geheel geen wind was en de molen geheel vrij in 'topen veld iag, bestond er geen gevaar voor uitbreiding van den brand. De heldere gloed aan den hemel in de rich ting van Erp, of misschien in die van Poek-I, toonde aan, dat cr op nog twee andere plaat sen brandy was uitgebroken. Na een drukkenden dag heeft Woensdagavond boven Helmond (N.-B.) een onweder gewoed, zoo ontzettend, als zich maar weinigen kunneu herinneren daar ooit beleefd te hebben. Op verschillende plaatsen sloeg de bliksem in. In den schoorsteen van de stoomweverij der firma Ramaer sloeg de bliksem een breede scheur. In de weverij werd een gat in den ai oud geslagen en ontstond een begin van brand. Van een weefgetouw was het daarop gesponnen garen geheel door het vuur veiteerd. In het tot entje van het Liefdegesticht ver nielde de bliksem al het ijzerweik, terwijl de leien van het dak geslagen werden. Flet eiec- trisch licht in de fabriek der heeren Prinzen en Vanghibbeek werd uitgedoofd en bovendien weiden eenige ruiten vernield. Bij het bezoek der pelgrims op Loo barstte Woensdagmiddag een zwaar onweder los, waar door een treffend ongeluk werd teweeggebracht. De bliksem was in geslagen in het huis van Engel Boekhorst, een splinternieuw huis in 1896 gebouwd. Drie kinderen werden door den bliksem getroffen, ze lagen na hot inslaan voor dood op de deel, waar ze een oogenblik te voren hadden staan kijken. Alle drie hadden zware brandwonden, maar een meisje, Antje, 11 jaar, waren de kleeren van 't lijf verbrand, de schoen van den linker voet vlakweg verscheuid. Dit kind, geheel zwart op de borstvlakte en verschroeid iu gezichten hals, zal er het leven wel bij laten. De dokter geeft geen hoop. De andere twee zijn denkelijk buiten gevaar. De bliksemstiaal bracht aanvankelijk maar een klein plekje van het halfricten dak en nog oen bos stroo aan het bianden, maar aan blus=chen was geen denken, vooral omdat er men«chen gered moesten worden. E. B. heeft nl. 12 kinderen, waarvan 9 thuis. De menschen zijn arm en eeilijk. Verleden jaar moesten ze hun wrak, hoog oud huis laten afbreken en geld opnemen om het nieuwe te bouwen. In een kwartier stond alles in lichtelaaie. Het weinig vee, waarover E. B. beschikt, een of twee varkens, bleef behouden, behalve een kip met 10 kuikens. De viouw liep met haar zuigeling als radeloos rond. Het huis is laag geassureerd voor f1200, maai' de inboedel was niet verzekerd. Boor den bliksem gedood. Gistermiddag woedde er een hevig onweder tusschen Huizen en Naarden. De landbouwer Brouwer, die tusschen de buitenplaats van mevrouw Mijnssen en Drafna woont, was op een weide bij Huizen aan het hooien. De bui ziende opkomen, poogde hij met den ledigen wagen snel naar huis te rijden. Hij ging in den wagen ri'ten met twee van zijn kin keren en twee arbeiders Een derde arbeider deed het hek open. Een schel licht en de beide paaiden stortten neder. De boer springt op den grond om ze bp te helpen, wat hem gehikt, ze waren slechts even verdoofd. Toen roept een van de kinderen: »vader mijn been zit vast." En naar den wagen snel lende, vindt hij de beide arbeiders met han gend hoofd neder leunen. Ze waren beiden door den bliksem gedood 1 De kinderen van den boer, die rug tegen rug bij hen zaten, bleven ongedeerd, op de voorbijgaande geraaktheid van het been van het eenen kind na. Een der arbeiders, een oppassend man, laat vrouw en vijf kinderen achter. Eeu zeer treurig onheil, dat weer bewijst hoe vreemd de bliksem zich een weg baant. Van de beide gedooden toonde alleen het kakebeen van den eene en de schoen van den ander aan, waar de bliksem getroffen had Cholera nostras. Te I.angezwaag (Fr.) is een geval van cholera nostras voorgekomen met dooddijken afloop. De ziekte had een snel verloop. Naar de onderwereld. In het huis, bewoond door J, Kranen, Tolhuis- straat te Tie),' is plotseling gister-middag de vloer der woonkamer geheel ingestort. Dit huis, en misschien nog meerdere, is gebouwd op een onderaardsche gang, naar men zegt behoorende bij het indeitijd aldaar bestaande St. Agnieten- klooster. De bewoners zijn er allen gelukkig met den schrik afgekomen. De naaimachine, kachel, kast etc. zijn in de put verdwenen. De gang is geheel gevuld met modder en drek, en heeft een diepte van meer dan 2 meter. Be crfenisqitaestie. De heer E. B. in deu Haag, tegen wien onlangs door de erfgenamen zijner overleden intieme vriendin een klacht bij den officier van justitie weid ingediend, als zou hij zich weder rechtelijk van een belangrijk deel der nalaten schap van bedoelde dame hebben meester gemaakt, heeft thans een minnelijke schikking in deze quaestie voorgesteld. Ook de officier van justitie moet van gevoelen zijn dat zulk een schikking geraden is, wijl er z. i, van geen arglist sprake is. Vad (Een tering-dokier. Maandag vervoegde zich een z.g. geneeskun dige aan de woning van een inwoner te Zand- voort, voorgevende een middel te bezitten tegen tering, waaraan, zooals hij zeide, de vrouw des huizes lijdende was. Door zijn welbespraaktheid geloofde de vrouw zijne bewering en kocht voor de som van f 7.75 twee pakjes z. g. kruiden en een flosclije met een geelachtige vloeistof, welke te zamen ge kookt en ingenomen, bepaald genezing zouden aanbrengen. Vóór zijn vertrek deed hij nog een gebed om spoedige genezing voor de zieke (die evenwel iu 't geheel niet aan tering lijdende is). De man verdween spoedig. Na onderzoek is gebleken, dat die genees krachtige kruiden niet anders zijn dan ge- dioogde bloempjes, bladeren en hooi. De man was gekleed in een licht grijs pak en licht grijzen hoed. Men zij voor hem gewaarschuwd. Hoging tot moord. Opsporing en aanhouding wordt verzocht van en onmiddellijk bericht aan li t depailenient van Justitie omtrent twee personen, die den Gn Juni j.l. binnen liet arrondissement Charleville, depai tement des Ardennes(Fianki ijk) een poging tot moord hebben gepleegd op den ambtenaar der douane Marcoux. Volgens hunne opgave zijn zij genaamd Ft inz, Franpois en Wilchelm, Hubert, beiden geboren te Maastricht, resp. den 10 Juni '1859 en den 10 April 1878. Hun signalement na de misdaad luidt: Fiitrz, 1.75 meter lang, op het oog 30 jaren, i- aan den rechterarm gewond door een kogel uit een revolver en moet ter linkerzijde van zijn mond een blessure hebbenWilchelm, 1.65 meter lang, op het oog 20 jaar, heeft een diepe snede aan het rechterhand-gewricht. Beide spieken Duitsch, de oudste alleen ver staat en spreekt een weinig Fransch. Zij zijn den 7on Juli over de Belgische grens ontvlucht naar Beauraing en -zijn vau daar in den morgen van 8 Juli per trein verder gereisd. An dr do's Pooltocht. Uit Christiania wordt gemeld dat bij Stavan- ger een postduif gevangen is, met een zilveren ring aan den poot, en op den vleugel gestempeld sNordpol 142 W." Gisteren deelden bulletins der bladen Empros en Asiy te Athene uit bijzondei e bron mede, dat de terugtocht der Turksche troepen aan gevangen en het binnenhalen van den oogst gestaakt was. De regeering weet alleen, dat de administra tie der Thessalibche spoorwegen weder aan de Grieksclie maatschappij is overgedragen. De Ilongaarsche ministerraad heeft een ver gadering gehouden om den politieken toestand te overwegen. Men spreekt van vertrouwelijke conferenties om tot een compromis met de oppositie te geraken. De Italiaansche bladen pubüceeren de vol gende officieuse nota Koning Menelik van Abessinië stelt voor bij verdiag definitief een grens vast te stellen, die de voorkeur verdient boveu diewelke de Itaüaanscbe gevolmachtigden in 1891 hebben aangenomen. Intmsehen blijft de status quo ge handhaafd met absolute waarborg vau veilig heid van de kust van Tigrp. Een vriendschap-s- en handelsverdrag is ge sloten met de bevoegdheid van Italië om een permanenten vertegenwoordiger te benoemen bij Menelik. De bezittingen der Italianen op de kust van Benavir worden verzekerd tegen alle rooftochten. Over de quaestie der oorlogsschatting en de uitlevering der gevangenen is geen nieuwe overeenkomst getroffen. PRETORIA, 22 Juli. Heden nam de Volks raad een besluit volgens hetwelk ambtenaren, wanneer zij candidaat zijn voor het president schap der republiek, eerst hunne betrekking moeten neerleggen. Men meent dat deze maatregel genomen is voor het geval liet hoofd der justitie zou dingen naar liet presidentschap, zonder afstand te doen van zijn betrekking als lid van het Hooggerechts hof." Deze maatregel wordt algemeen afgekeurd. De presidentsverkiezing is bepaald op het begin van liet volgend jaar. Kruger heeft zeker alle kans" gekozen te worden, wanneer hij zich weer candidaat stelt. Gisteravond gaf generaal Joubertde vice- president der republiek, een groot diner ter eere van den heer Alfaro Coeta Ferrero, kem- mandant van een Portugaesch corvet, dat in de Delagoa-baai voor anker ligt en van kapi tein Nunez da Silva, gedelegeerde van Portugal bij de Transvaal, voor de vaststelling van de grenslijn van Mozambique Beide heei en werden door de autoriteiten zeer hartelijk ontvangen. SCHIEDAM, '23 Juli. Gisteren vertiok ter haring- visschei ij iie logger SC 11 167 Jan v, cl. Toorn, schipper C. Wcstcrduin, voor de tweede leis, VL/vARDINGEN, 22 Jolt. Van de lmringvisscherij zijn binnengekomen: VL 154 Francisla, 11. Pruis, met 224 ton pekelharing VL 42 Gorinchem II, P v. d. liablemet 490 ton pekelharing; SOU 286, niet 221 kantjes pekelharing; 23. VL 157 Nestorine I, 11. v. Koon, met 238 ton pekelharing SCB 1.55 Selly, G. Overdum, met 168 ton pekelharing; VL 152 (Nestor II, lJme VYoensdregt. inet 224 ton pekelharing 23. Ter haiingvisscherij naar zee vertrokken SOU 326 Martina-, M. \V, Taal SCII 225 Jonye Gerard P. Dijkhuizen; VL it Neptunus II, W v. d. Velden; VL 135 Nijverheid II, Abr. Veihey; VL 189 Baron v. d. Borg van Vorden, IC. Poot j Afslag: Nieuwe volle haring f 11.75. maatjesharing f 11 zoutevisch f 27.50.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3