m 51"° jaargang. lonclag 25 en Maandag 26 Juli 1897. N°. 9379. Eersfe Blacl ROLAND. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. FEUILLETON. UITGEVER: II. J. C. IIOELANTS. HET NIEUWE KABINET. Vertelling door Ernst Eckstein. BINNENLAND. f'~ A Abonnementsprijs ?oor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAU: B»TE:s§T55AAT ÏO, Uelejslioo.» ]Vo. JS23. Advertentieprijs: van 15 gewone regels met inbc- gup van cenc Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.1G Bij abonnement wordt korting verleend. Ons dunkt er is reden te over, dat het libe rale Nederland zich zelve gelukwensche. Officieel is thans bekend geworden, door wien en hoe het nieuwe ministerie is samen gesteld. De wetenschap, zoo van het een als van liet ander, mag met groote blijdschap en dankbaarheid vervullen. Dat in de aanstaande legislatieve periode liberalen en liberalen van dit gehalte, de lei ders en g .leiders worden, geeft vertrouwen op de toekomst. De liberalen waren sedert 1S91 gelukkig met hun ministeries. Wat men ook moge zeggen: elk der minis teries van dat jaar af tot met dit nieuwe in begrepen, bevatte in zich mannen van buiten gewoon talent, van buitengewone toewijding, van niet onbevredigend succes. Of waren Tak en van Houten geen figuren, gelijk er in voorafgaande tijden zelden gezien werden Of bleken èn Pierson èn Sprengcr van Eyk geen finantieele specialiteiten, zij hei van diverse richting, van ongemeen talent? En waren zij niet de mannen, die het leeuwen deel van het werk kregendie óf bij hun be wind reeds oogstten, of althans het zaad, dat ontkiemen moest, strooiden Of zal men nu nog zeggen, dat Tak in 1894 zedelijk viel En thans Zijn de liberalen niet weder uiterst gelukkig geweest Komt niet Goeman Borgesius voor op het ministerlijstje als hoofd van het departement vau Binnenlaudsche Zaken, Borgesius, de man met het warme hart, misschien met het ietwat te warme hoofd, maar die ontegenzeggelijk van zoo uitnemenden invloed kan zijn op den gang van zaken Is niet Pierson geroepen om wat hij aanving voort te zetten, en juist door aanvulling en completeering dat, wat nu in zijn belasting wetten hatelijk en onvolkomen scheen, te vol maken 22) (Slot.) a Woes toch rustig troostte Roland. a Wanneer hij het werkelijk zou zijn maar ik geloof het niet. Een man van eer pakt dergelijke zaken anders aan. In ieder geval hebben wij tijd om alles in kalmte te overleggen." Vol wanhoop wierp Caecile zich aan zijn borst. aRoland," steunde zij somber, sik bezweer je, laat ons nog vandaag vertrekkenik heb een vreeselijk voorgevoelwil ja dan met geweld eon catastrophe uitlokken 1 Ik kom om van angstach Soland, ik heb je zoo lief!" Sidderend sloeg zij hare armen om zijn hals. Daar klonk een schot. Een tweede. Een derde, Roland von Myrpach zonk als door den bliksem getroffen, zonder een geluid te geven, terneder, en over hem heen stortte zich met een gillende kreet de zondige vrouw, die nog juist haar schoon gezicht angstig smeekend aan zijn schouder had Roland's gebroken blik zag in de met bloed beloopen oogen von Römhild, die, een revolver in de hand, bewegingloos op den drempel stond. Luid om hulp roepend, kwam thans de oude concierge de trap op. Hij waagde het niet Römbild te naderen, maar brulde op het portaal als een bezetene. aZwijg I" gebood hera Römhild terwijl hij hem de revolver voorhield. aJe hebt niets te vreezen. Hier, pak aan Mijn werk is gedaan. Dat was mijn eerlooze vrouw en haar minnaar." Is het niet ook van het grootste gewicht, dat Gort van der Linden het departement van justitie zal leiden, van welk departement zoo talrijke wetten zullen moeten uitgaan, speciaal er op gericht de belangen van den werkenden stand te bevordenn? Cremer is de nieuwe minister van koloniën, vooral hierom ook van belang, omdat nu de kans bestaat, dat wij onzen energieken gouver neur-generaal kunnen behouden, die bij een ander ministerie, tot 's lands schade, allicht zou zijn afgetreden. Niet dan met blijdschap kan het vervullen, dat de heer Lely de portefeuille van water staat weder opneemt. Waar ter bevordering van 's lands welvaart de demping der Zuiderzee door tallooze vereenigingen, college's en par ticulieren wordt bepleit, daar mag het van gewicht geacht worden, dat opnieuw de hoofd ingenieur der Zuiderzee-vereeniging, de man meer dan iemand op de hoogte vau dit vraag stuk, zich met waterstaat gaat belasten. Zoo ooit, dan is er in het a. s. vierjarig tijdperk kans, dat de voorbereidende maatregelen een goed eind vorderen. En van de andere ministers van generaal Eland is bekend, dat hij een groot voorstander is \an persoonlijken dienstplicht, en dat hij vooral de levende strijdkrachten niet achterstelt bij de doode weermiddelen. Al zou ook mis schien de kolonel van Dam van Isselt voor ons gewenschter zijn, zeer stellig kan deze minister in de goede richting werken, gesteund door de anti-revolutionnairen. Eindelijk is marine opgedragen aan den man, die het eerst na jaren, bij zij n vorig minister schap, weder wat aan uitbreiding der vloot deed, den heer Jansenterwijl de heer de Beaufort, zoo men wil de eenige oud-liberaal in dit kabinet, buitenlandsche zaken aanvaardt. Waar bij de jongste ïrkiezingen zij, die sociale hervormingen wenschen, gebleken zijn de meerderheid der kiezers te vormen, daar correspondeert, gclooven wij, dit ministerie geheel met dien volkswensch. Figuren, door eenige fractie in het bijzonder gehaat of gevreesd, bevat dit ministerie niet. Wij gelooven, dat deze minister van binnen- landsche zaken, Borgesius, den katholieken aangenamer moet zijn dan Van Houten, wiens schrifturen zeker aan elk godsdienstig idee sik vermoedde bet", zeide de concierge. sBreng mij thans zoo spoedig mogelijk naar het politiebureau." De concierge voldeed aan zijn verlangen, terwij! het dienstmeisje half dood van schrik naar den dokter liep. Dokter Baugirard, een waardige grijsaard van een zacht, vertrouwenwekkend uiterlijk, vond Cae cile nog levendig. Roland was reeds geruimen tijd dood. Toch was ook de toestand van Caecile ho peloos. Gedurende enkele minuten keerde het be wustzijn terug, Toen zij bet bezorgde gezicht van den ouden dokter zag, die zich zoo deelnemend over haar heen boog, loste zich hare smart in stille berusting op. Aan den ouden doktor deelde zij hare schuld medezij verzocht hem uit haren naam aan de moeder van den vermoorden jonge man deemoedig vergiffenis te smeeken. Römhild werd gevangen genomen en later onder aanklacht van moord met voorbedachten rade voor een jury gedaagd. Da jury sprak hem naar Fransche wijze vrij zij ging van het standpunt uit, dat hij de beiden geliefden op heeterdaad had betrapt. Naar Dresden, het tooneel zijner voormalige werkzaamheid, is Römhild nimmer meer weder ge keerd. Toen een vertegenwoordiger van de Oost- Duitsche bouwbank een jaar later in Londen was, trof hij daar den voor don tijd tot een grijsaard geworden man ergens aan, doch waagde het niet hem aan te spreken, zoo wild en vijandig had de ongelukkige hem aangestaard. Veertiende Hoofdstuk, Ook Nadeschda von Myrpach keerde niet weder tot haren vrcegeren kring terug. Geheel zonder ver keer, geheel en ai van de wereld afgestorven, sleet zij hare dagen in het Goyritzer heerenhuis. gespeend zijn. Waar de samenstelling der Ka- mor een militant optreden van op de spits gedreven liberale politiek verhindert, daar ge looven wij dat er voor de kerkelijke partijen geen reden bestaat tot eenige vrees, en dat daarentegen voor hen uit die partijen dat zijn volgens de programma's de meerderheid die aan sociale hervormingen willen medewer ken, de vooruitzichten niet ongunstig zijn. Er zijn er geweest, die gedacht hebben aan eene reconstructie \an het oude kabinet-Roëll. Wij gelooven, dat bet goed gezien is geweest van de raadslieden der Kroon, dat men van dit plan, zoo het al bestond, heelt afgezien. Juist dat wat in het ministerie moest ge- teekend zijn, de overwinning van de naar sociale hervormingen strekkende idee, ware daardoor niet tot haar recht gekomen. Thans is de band behouden door de opne ming van de heer den Beaufort, zonder dat toch het sociale cachet ontbreekt. Dit ministerie komt ons w aar voor, dat achten wij een van de gelukkigsten kentee- kenen. Een weerspiegeling van wat het moet zljru gevormd uit de knapste mannen, die er in den verlangden geest te vinden waren, van mannen van goeden politieken naam, eerlijk heid en onkreukbaarheid, wij unnen veilig onzen gelukwensch herhalen aan het Neder- landsche Volk, wegens dit ministerie, dat de kracht zal hebben, zoo de liberale partij wil, om de hand te slaan aan en te volbrengen, wat, reeds niet zonder schade, te lang achter wege bleef. Het nieuwe Kabinet. De kabinet-formeerder mr. N. G, Pierson, is gisteravond van Het Loo wedergekeerd in Den Haag, met de goedkeuring van Hare Maje steit de Koningin-Regentes van het door hem gevormde ministerie. De samenstelling van het ministerie maakt vier nieuwe verkiezingen voor de nieuwe Kamer noodzakelijkte Enschedé voor den heer Pierson, le Amsterdam voor den heer Cremer, te Zutphen voor den heer Borgesius en te Lochem voor den heer Lely. Buitendien moet nog eene verkiezing te Amsterdam plaats hebben voor den heer De Beaufort. De voor deze vacature gekozene wordt Het verblijf daar was voor haar een vrijwilligs boetedoeningalles herinnerde haar van uur tot uur aan de verderfelijke dwaasheid van haar leven een minder sterke natuur als die van Nadeschda was ongetwijfeld krankzinnig geworden. Zij echter weerstond alles, hoe onbeschrijfelijk zij ook leed. Langzamerhand vond zij een zekeren troost in don arbeid bijna zonder hulp bestuurde zij hare be zittingen, lette op elke kleinigheid en ontwikkelde eeno bijna ziekelijke werkzaamheid. Zoo sliep haar leed bijna in, tot zij zich een toestand schiep, van gevoellooze berusting. Toen plotseling werd de zoo langzaam geheel de wonde weder opengereten, toen negen jaren na de verschrikkelijke gebeurtenis een ongeveer dertigjarig man ten haren huize verscheen, die zich onder geen voorwendsel wilde laten afwijzen, liet was een zekere dokter Goll, oen studieviiend van haren ongelukkigen zoon Roland. Met hangen weemoed ontving zij den buiten gewoon sympathieken en waardig optredenden heer, die voor zijn bezoek een dringend en achtens waardig motief had. Het strekte hem tot bijzondere genoegdoening om aan mevrduw, van wier ongeluk hij met zoo diep medelijden gehoord had, een voor korten tijd door hem wedergevonden hooggeschat aandenken aan den overledene over te brengen, namelijk een album met nquarelschelsen, die Roland ter gelegenheid van een academiefeest voor eene tom bola had geschonken, en die hij, dokter Goll, toen maals had gewonnen. Mevrouw von Myrpach bedankte hem zeer aan gedaan. Zij herinnerde zich zeer goed, dat Roland in zijn brieven uit Bonn den naam van Göll meer malen had genoemd en nu hield zij het voor een plicht der beleefdheid zich een weinig op de hoogte alleen Kamerlid voor den korten duur van het loopendc zittingjaar. Verkiezingen. Naar men verneemt, zal de proclamatie van het Partijbestuur der S. D. A. 1'., inzake de eandidatuur-Bax, opgenomen in de jl. verschenen Sociaal-Democraatop de huishoudelijke ver gadering der afd. Utiecht dier pai tij, te houden a. s. Zondagmorgen, een punt van bespreking uitmaken. Het aannemen dier motie, schrijft het Volksdagbladheeft bij velen nog al onte- viedeuheid gewekt en sommigen keuren de handelwijze van het Partijbestuur beslist af. De katholieke kiesvei eeniging te Leeuwarden, die eerst had besloten zich te onthouden van bet stellen van een candidaat voor de Tweede Kamer, is in eene gisteren mond gehouden vergadering tot het besluit gekomen zich te vmeenigen met de candidatuur van de anti-revo lutionnairen, ben heer W. O. \an Munster. De katholieke kiesvereeniging te Wytgaard zal evenzoo handelen. De vrijzinnig-democratische kiesvereeniging aSclieemda-Eexta" stelde candidaat voor de Tweede Kamer den heer C. V. Gerritsen, met 11 van de '14 stemmen; 3 stemmen waren uitgebracht op den heer B. Tijdens. De üordtsche tentoonstelling. Het festival van a. s. Zondag 25 Juli zal geopend worden met de tentoonsteiiingsmarsch, gecomponeerd door den heer II. L. A.Ludwig te Gorinchem. De heer Ludwig zal die marsch zelf met zijn korps Aurora uitvoeren. Aan belangstelling zal het dan waarschijnlijk wel niet ontbreken. Voor de meespelende korpsen van dien dag en ook voor hen die een volgenden Zondag het feest meemaken, is het wellicht niet van be lang ontbloot te vernemen, dat de muziekin strumenten, bestemd tot prijzen (bij loting aan te wijzen) .voor de deelnemers aau het festival, afkomstig uit de fabriek van den heer M. J* fl. Kessels te Tilburg, te zien zijn in den rech ter vleugel van het hoofdgebouw. De hertogin van Albany is gisterenmorgen halfelf aan 't station Apeldoorn aangekomen en verwelkomd door de beide Koninginnen met gevolg, waarnaar men naar't Paleis't Loo reed. De gewone audiëntiën van de ministers van justitie (Dinsdag), binnenlandsche zaken en wa terstaat (Zaterdag) zullen niet plaats hebben. De heer mr. H. L. Drucker, lid van de Tweede Kamer, wiens komst dezer dagen werd vermeld in verband met den politieken toestar d, is gister-namiddag weder naar het buitenland veitrokken. te stellen van de omstandigheden van deze op- merkzamen, vriendelijken heer. Hij was chctniker, en had thans bier wat te doen gehad, hij woonde echter sedert vijf jaren als chef eener fabriek in Brunswijk waar hij zich zeer naar zijn zin gevoelde. sis u gehuwd vroeg Nadeschda vriendelijk. Een gelukkige lach kwam er over do trekken van den man. sHob ik dat werkelijk nog niet verteld? Of ik gehuwd ben sla, natuurlijk! Mijn vrouwtje is de belichaamde zonneschijn, zoo vroolijk en overmoedig en daarbij zoo warm van hajt en trouw. En het is een beste moeder! Wij hebben namelijk drie kinderen. Onze oudste gaat reeds het volgende jaar naar school. Ja, wat toch het gaiuk tot een gewoonte wordt I De mensch is toch het ondankbaarste schepsel onder de zon. Wanneer het u interesseert, me vrouw Hier is mijn portefeuille heb ik het geheeie gezelschap bij me." Hij klapte zijn portefeuille los en haa'de de photograiieen er uit. »Dat is de jongste, Laura," zeide hij van geluk stralend. sDat is Felix. Dat is de oudste, Clementine. En dat mijn vrouw. Misschien herinnert u zich die nog uit Dresden. Mevrouw von Myrpach bewoog zich met. Door onoembare gevoelens bewogen, aanschouwde zij de weinig veranderde trekken van Gerda Kirchner. Met groote moeite behield zij hare zelfbeheer- selling. Zij maakte eene vriendelijke, onbeteokenende opmerking, doch toen na een minuut of tien dokter Göll vertrokken was, wierp zij zich luide steunend op den divan en barstte in een hartbrekend snikken uit.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1