Woensdag 28 Juli 1897. 51"e jaargang. N°. 9381. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, FEÜILLETON. DE SCHIPBREUKELINGEN. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. BINNENLAND" Abonnementsprijs roar Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. -1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAU: BOTERSTRAAT 70, Tclcplioon ïïo. 123. AnvtRTEKTrEPKUB: van 1—5 gewone regels met inbe grip van ccno Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht, Schiedam, 27 Juli '97. Het debat in het Engelsciie Lagerhuis over het ondeizoek der Zuid-Afrikaansche commissie heeft de verwachtingen niet beschaamd. Toch, al was de uitslag der discussie bij voorbaat te zeggen, is het een teleurstelling voor den weidenkenden, onpartijdigen waar nemer der Zuid-Afrikaansche toestanden, dat het Lageriiuis nog niet ter elfder ure een aan drift tot het oefenen van rechtvaardigheid zon der aanzien des persoons heeft gevoeld. - Het debat liep over de motie-Stanhope, be treurende dat het rapport der Zuid-Afrikaan sche commissie niet tot eenig resultaat leidt, en verzuimt zoowel bepaalde maatregelen aan te bevelen betreffende Rhodes, als om onmid dellijk rapport op te maken van Hawksley's weigering om de telegrammen over te leggen, waarbij dan had moeten worden gevraagd dat Hatvksley bevolen mocht worden alsnog inzage te geven der telegrammen. Stanhope verdedigde zijn motie en betreurde het feit, dat de regeering ze gesplitst had willen hebben. Hij vroeg welke belofte is ge daan omtrent het charter der maatschappij. Hij had gevvenscht, dat men een blijk van af keuring had gegeven door Rhodes te schrappen als lid van den Privy Council. Zoolang de telegrammen van Hawksley niet zijn overgelegd, zal het publiek denken, dat er iemand is, wien de hand boven 't hoofd moet worden gehouden. De motie van Stanhope vond steun bij Nor ton en ook Labouchère verklaarde zijn stem te zullen verleenen aan de motie. Rhodes was zoo betoogde hij door de commissie niet alleen schuldig bevonden aan samenzwering tegen de regeering van een bevriende mogend heid, maar bovendien aan verraad jegens Cham berlain, het bestuur der Chartered Company en hen, die betrokken waren in den inval. De houding der commissie werd in een lang plridooi verdedigd door den heer Hicks-Beach. Het eerste deel harer taak had de commissie voltooid en daarover rapport uitgebrachtvoor het tweede deel had zij den tijd gemist. Het Huis kon dus het rapport renvoyeeren naar de commissie of eeu nieuwe commissie benoemen (hetgeen hij nochtans hoopte dat niet zou geschieden), maar berispen, neen dat ging niet. Wat rïien der commissie verweet, kwam volgens den heer Ilicks-Beach hierop neer, dat de commissie niet had willen meedoen aan de lasteringen tegen Chamberlain en het depar tement van koloniën. Het was de taak der regeering te overwegen, of er maatregelen tegen Rhodes zullen moeten worden genomen; bij die overweging zullen echter ook Rhodes' verdiensten in aanmerking worden genomen. Door J, C. Bieunatzki, 2) Hoofdstuk II liet was een stille, prettige namiddag, dio van den 9den September 1824; de heldeie hemel weer spiegelde zich in het gladde zeevlak, dat zich heden schooner dan ooit door dien weerschijn afteeken- de, zoo rein en duidelijk, dat zelfs het doorschijnend- ste wolkje, dat een zachte schaduw op zijn helder heid wierp, ook op het spiegelbeeld zichtbaar ge worden zou zijn; maar noch wolkstiepen noch gekuifde golven verdonkerden de klaarheid. Maria zat met hare moeder, eene bedaagde weduwe, in de kleine, lage kamer harer woning bij het spinnewiel. De grootste reinheid, de blauw en rood beschilderde wanden en vensterbanken, de met blank metaal versierde kast, dio een schat van linnen, feestkleedij en zijden doeken bevat'.1, die de flallingvvoner zoo zeer liefheeft, gaven aan het geheel een vriendelijk aanzien, waai toe de met veelkleurig schilderwerk gesierde deuren der bed steden in bet bijzonder bijdrcegen. Toch waren de met losse kussens belegde stoelen en de tafel, die door haar grootte de overblijvende ruimte in de kamer wat al te gering maakte, slechts van iuw ongeverfd hout en dankten hun glans alleen aan het voortdurende poetsen. Slechts zelden brak een enkel woord uit den Het was in het belang van den vrede, thans het ondeizoek te eindigen. Na deze herinaldeiijk luid toegejuichte rede werd de commissie nog aangevallen door Courtney en Gibson Bowles, terwijl sir Wil liam Harcourt èn de commissie èn Chamber lain warm verdedigde. Ten slotte stelde Birrel voor het eerste deel vau Stanhope's motie weg te laten, zoodat alleen vvprd aangedrongen op de overlegging der telegrammen. Maar daarmede was de regeering niet content. Balfour en Ilicks-Beach verklaarden beiden, dat het Huis zich duidelijk behoorde uit te spreken of het al dan niet de commissie wenschte te berispen, terwijl Ilarcourt ook in het tweede deel der motie een negatieve berisping zag. BirreI's voorstel werd met 333 tegen 74, en daarna de motie van Stanhope met 304 tegen 77 stemmen vei worpen. Een schitterende overwinning yoor de Rlio- deskliek dus Overigens werden de betrekkingen met Trans vaal door den heer Chamberlain beter genoemd. Deze deelde n I. mede dat het arbitiage- voorstel van het Transvaalsche gouvernement van 7 Mei nog onderzocht weid. Maar de quaesties, waarover oneenigheid bestond, zijn feitelijk uit den weg geruimd, door de vernie tiging der immigratie-wet en de wijziging der wet op de uitzetting van vreemdelingen door de Transvaalsche regeering. Mits uu maar niet het edele tweetal, Rhodes en dr. Jameson, die weer in Rhodesia bijeen zijn, opnieuw den vrede van Zuid-Afrika aan hun eer- of geldzuchtige plannen wagen. De Westminster Gazette vraagt reeds, of Jameson nu maar, alsof er niets is voorgeval len, weer bestuurder der Chartered Company zal worden Het heeft er zeker allen schijn van. Uit Weenen komt het heugelijke bericht, dat men tegen Donderdag de teekening van het vredesverdrag verwacht. Dit bericht zal wel eenigermate optimistisch zijn, maar zeker is het, dat de onderhandelin gen thans geregeld voortgaan. Omtrent de oorlogsschatting en de capitula- tiën hebben de gezanten een tegenvoorstel inge diend, maar tot overeenstemming is men nog niet geraakt. Ook is de Duitsche tekst van liet oorspronke lijke ontwerp der oorlogsschatting gewijzigd, eu wel ten gunste der Turken. Van zijne zijde schijnt ook Turkije meer tot toe gevendheid geneigd. Althans Djevad-pacha heeft gehoor gegeven aan het verlangen der vloot voogden voor Kreta en is hun zijn opwachting komen maken aan boord van het Italiaansche admiraalschip. Daarna hebben de admiraals een contra-visite aan Djevad-pacha gebracht. Nog een bewijs voor de vredelievende ge zindheid der Porie ziet men inde uitvaardiging mond van de vlijtige spinsters de stilte af, welke door de snorrende raderen met hun eentonig ge raas werd verlevendigd. Stil zat ook de witte herdershond op de vensterbank en blikte met zijn heldere en verstandige oogen door de kleine in lood gevallen ruiten naar de zee, zonder dat daar iets op te merken viel, wat zijn opmerkzaamheid kon spannen. Doch ook Maria wierp tusschenbeide wanneer haar werk haar dat verooiloofde, een blik op de zee. Want na negen jaar afwezigheid zou eindelijk in deze week Godber terugkeeren, die na een lange zeereis het laatst van Hamburg uit had geschreven, dot hij een klein kapitaal had bijeengegaard om de plaats van zijnen vader aan te koopen, en dat hij er vurig naar verlangde naar zijn llaliig en naar zijn Maria terug te keeren, Maria was aan Godber, naar de gewoonte van het land reeds sedert bare vroegste kindsheid ver loofd en had voor hem stil en trouw deze liefde blijven koesteren, die wel is waar van die onge duldige hartstocht, welke vele harer lijdgenooten als een noodzakelijke eigenschap der liefde schenen te beschouwen, verre was verwijderd, maar die des niettemin door haar diepte en innigheid samen smolt met Maria's gansche bestaan, elke andere, ook slechts vluchtige neiging geheel buitensloot, en alle gedachten en ondervindingen dezer jonk vrouw de stelligste en meest besliste richting naar hare plichten als de biuid en de toekomstige echt- genoote van Godber reeds lang had gegeven. Wel kwam in de brieven van Godber menigerlei voor, wat ver boven het bevattingsvermogen van zijne eenvou dig opgevoede bruid ging, en kon zij zich niet geheel ontdoen van een zekere schuwheid voor hem, die van een keizerlijk iracló, waarbij de bespoedi ging der ontwapening van de Muzelman«che bevolking te Konstantinopel wordt gelast. Volgens de Standard hebben te Konstanti nopel talrijke arrestaties plaats gevonden. Het gerucht omtrent gepleegde aanslagen op Edhem-paclia ondervindt officieele tegenspraak. liet schijnt, dat na de sluiting van d?n vrede een groote verandering zai plaats vinden in het diplomatieke corps te Konstantinopel. Behalve de Russische gezant Nelidolï zullen waarschijnlijk sir Philip Currie en Cambon, de ambassadeurs van Engeland en Frankrijk, op eigen verzoek overgeplaatst worden. Als opvolger van sir Philip noemt men reeds sir Horace Rumbold, thans gezant te Weenen, vroeger te 's-Gravenhage. Gemengde MededecIIngen. Te Londen is men weinig gesticht over de aanstaande komst van 28 verbannen Spaansche anarchisten, Dondeidag a. s. wordt de koning van Siam te Londen verwacht, waar hij vijl of zes weken zal vei toeven. Een werkstaking is uitgebroken op de Zweedsche handelsvloot. In de haven van Stockholm wordt slechts op twee schepen gewerkt. De Italiaansche generaal Sismondi en de kolonel Mazzitelli zuilen eerstdaags naar Mar seille gaan, om prins Henri van Orleans namens generaal Albertone uit te dagen. De Figaro wil weten, dat de Paus, met het oog op de belangstelling var, tal van geestelijken voor sociale politiek, eerstdaags een nieuwe encycliek zal uitvaardigen, waarbij de Heilige Vader zich scherp uitlaat over geestelijken, die de arbeiders vvèl wijzen op nun rechten, maar niet op hun plichten. De regeering van den Congo-staat heeft brieven en telegrammen ontvangen uit Afrika, waaruit blijkt, dat de toestand aluaar in Mei 1.1. niet ongunstig was. De conferentie over de runderpest in Zuid- Afrika zal 2 Augustus te Pietoria geopend worden. De landdrost van Pretoria zal het voorzitter schap waarnemen. De leden van de industrieele enquête-com missie zijn naar Pretoria geroepen om hun rapport te onderteekenen. In dat rappoit wordt aanbevolen naasting der sporen door den Staat en verlaging dei- invoerrechten op levensmiddelen en machines voor de mijnen met een bedrag van een half millioen p. st. De laatste maatregel is door de regeering reeds goedgekeurd. Naar de New- York Herald weet mede t zoovee! gezien en zooveel geleerd moest hebben, wij! hij zoo verstandig kon schrijven maar zij had ook weder aan hot geluk gedacht, wanneer hij thans de wereld achter zich afsloot, en alleen voor zijn Ilalhg en zijne Maria ging leven, om al het bonte en drukke doen en laten op deze kleine, vreedzame ruimte, aan de zijde eener geliefde echtgenoote te vergeten. De gedachte daaraan tooverde haar een hoopvol verschiet voor oogen, waarbij zij enkele eigenaardigheden in zijne brieven gemakkelijk over het hoofd zag. s Vandaag moet hij ktmen," sprak zij tot hare moeder, sik heb er een voorgeioel van." Onderwijl spon zij even ijverig voort als anders, want zij, gelijk al hare zusters op die eilanden, wist niet van eene liefde, die aan de eerste, bescheiden plichten haier bezigheid ontrouw maakte. «Vandaag zou ik niet graag willen dat Godber op zee was," merkte de moeder op, «want er is een storm in aantocht. Hoor je de meeuwen niet schreeuwen 7" «Moeder," riep Maria, »dat zal de lieve God niet willenIk heb God trouw gebeden, en hij heeft mij een zoo rustig en vroolijk gemoed gegeven, dat ik weet, dat het niet zal gebeuren." sWat zal er niet gebeuren?" vroeg de moeder. «God laat geen storm komen om Godber in het verderf te storten. Hij laat slechts de winden los om zijne zeilen te vullen en hem snel voort te dragen naar mij naar ons." «Hij handelt naar Zijn welgevallen," zeide de moeder plechtig. Kom, Spits is al van de venster bank gesprongen en ivacht vol ongeduld op ons. Laten wij de schapen naar binnen drijven, vóór het slechte weer komt." dpelen, behelst het antwoord van Japan op Sherman's nota betrekkelijk Hawaii, dat Japan onmogelijk kan berusten in de waarschijn] ij ka gevolgen, die eene opheffing van de Hawaiische souvemmleit na zich zou sleeperi. Volgens Zondag te San Francisco ingekomen berichten, zijn vijf Japansche oorlogsschepen naar Honolulu gezonden. In den staat Florida wordt, naar uit New- York aan de Correspondencia wordt bericht, een sterke vrijbuitersexpeditie uitgeiust naar Cuba. Het nieuwe Kabinet. Naar men ons uit 's-Gravenliage bericht, hebben de nieuwbenoemde ministers, \oor zoo ver zij in de Residentie aanwezig waren, zich heden naar Het Loo begeven om den eed in handen der Regentes af te leggen. Hedenavond worden zij vandaar te 's-Graven hage teruggewacht. Reservekader. Bij liet op den 21n Juli jl. gehouden toelatings examen tot het reservekader der infanterie en der vesting-artillerie, is liet bewijs van weten schappelijke geschiktheid uitgereikt aan G8 adspiranten. Maatschappij ran Weldadigheid. Uit het jaarverslag van de Maatschappij van Weldadigheid over 189G blijkt, dat de bevolking der koloniën op 31 Dec. 1896 bestond uit iGl6 zielen, verdeeld over 170 vrijboer-gezinnen, 91 arbeidersgezinnen en '174 bestedelingen, terwijl er 45 sterfgevallen en 33 gebooiten in den loop van het jaar hadden plaats gehad. Bovendien werden verhuurd 37 vrijboerhoeven en 59 wo ningen aan particulieren en arbeiders. Aan giften en legaten kwam in een totaal bedrag van f G675. Wal de inrichtingen van onderwijs betreft, de G. A. van Swieten Tuinbouwschool telde op 1 Januari '9G 25 leeilingen, van wie 10 uit de Maatschappij van Weldadigheid. De nieuwe cursus begon S September met 27 leerlingen. Da G. A. van Swieten Boschbouwschocl had op 1 Januari '91 6 leerlingen en 4 toehoorders, terwijl de G. A. van Swieten Landbomoschool "12 leeilingen had op 1 Januari '9G. Van deze laatste schrol namen 6 leerlingen aan het eindexamen deel, die allen slaagden. De resul taten van het onderwijs in het algemeen worden in het verslag geroemd. Tentoonstelling van Vrouwenarbeid. De commissie voor de historische afdeeling- (retrospeetieve kunst) van de nationale tentoon stelling van vrouwen-arbeid, in den zomer van 1898 te houden, is samengesteld uit de navol gende leden Mevrouw C. A. WorpRoland Holst, presidente mej. A. M. de Man, vice- Zij gingen naar buiten naar het veld, waar de hond, die reeds lang, hetzij doordat hij de gewone voorteekenen had opgemerkt of door eene slechts voor zijne zenuwen merkbaar verandering in as temperatuur, een voorgevoel gekregen had van den komenden storm, met snelle sprongen hen vooruit ijlde en door ijverig geblaf de schapen bij elkaar dreef. Reeds gingen enkele windstooten als da voorbode van den storm over de golven heen. Onwillig mischten deze op, en langzaam zonken zij weder neder, als waren zij te traag om zich tot den strijd te verheffen. In het Zuidwesten stond nog de avondzon, maar slechts naar boven wierp zij hare stralen; beneden aan den horizon was een wolk opgekomen, wier randen in rossen gloed stonden. Plotseling ruischteeen steike luchtstroom voorbij, die echter nog mot onzekere kracht over de zee trok, zoodat slechts hier en daar een enk-'e golf schuimend omhoogspattedan was alles weder stil. Weldra echter, als in het leven geroepen door een onzichtbare macht, kwamen er zwarte wolk massa's voor den dag, die de zon voor hot gezicht verborgen. Steeds sneller en heftiger volgden de windstooten op elkaar, steeds onrustiger schudden de golven de donkere koppen. Dan streek het duistere, zware schaduwbeeld aan den rand van den horizon als 't ware lange armen uit, die steeds verder en verder den nog lichten hemel omvatten, en wier machtige schaduwen over den oceaan heen joegen. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1