Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Wij zullen hedenavond, voor zoover bekend, den uitslag der verkiezingen in de kiesdistricten Amsterdam IX, Leeuwarden en Winschoten per bulle tin op eenige plaatsen der stad en aan ons bureau bekend maken. Gemeenteraad. presidente; mej. 3. M.Proot, penningmeesteres, mej. I. P. Lyckiaina a NijMiolt, seeretares, na-nr. A. de Siuersgravin Van Limburg sti- rummej. dr. J. A. Nijland. De werkzaamheden der commissie zijn voorts nog provinciegewijze verdeeld. Mevrouw C. A. Worp-—Roland Holst, Groningen, behandelt <le provinciën Groningen, Drente en Noord-Bra bant; mej. A. M. de Man, Middelburg, de prov. Zeeland; mej. 3. M. Proot, P, C. Hooltstraat 42, Amsterdam, de prov. Noord-Holland mej. I. P. Lycklama ;i Nijeholt, Zwolle, de piov. Friesland, Overijsel en Gelderland, benevens het buitenland mevr. A. de Stuersgravin van LimburgStirum, Parkstiaat den Haag, de prov. Limburg; mej. dr. J. A. Njjland, Van Voilenhovenstiaat 18, Rotterdam, de prov. Utrecht en Zuid-ïloltaml. Velschillende musea, Urtiversiteits-bibliothe ken en particulieren hebben reeds toezeggingen gedaaa. N. 0. G. Te Kampen is heden en gisteren de 52ste algemeene vergadeting gehouden van het Ne- deriandsch Onderwijzers-Genootschap. Voordat de vergadering aanving, werden gisteren het hoofdbestuur en de genoodigden ten stadhuize ontvangen, waarvoorde voorzitter van het N. 0. G., de lieer G. Kappenburg, dank zegde. In de vergadeiing zelve, gehouden in de Buiten-Sociëteit, waren 137 atdeidingen verte genwoordigd en 10 Gewestelijke vei eenigingen, makend een getal,van 264 afgevaardigden, uitbrengende 360 stemmen. Behalve vele andere onderwijzers waren aan wezig de inspecteur van het Lager Onderwijs in de Noordelijke provincie, de lieer Mr. A. G. A. baron Sloet tol Oldliuis; het Dag. Bestuurder gemeente Kampen en het lid van verdienste, de 80-jarige lieer J. Visser, van Sneek. Van corporation waren mede aanwezig de Hond van Nederl. Onderwijzers, vert"gpiiwooidigd door de heeren Th. M. Ketelaar en J. Haverman, en de Union of Teachers, die de heeren C. J. Addiscoth en R. Waddingion afgevaardigd had. De instel lingen van het Genootsch., zooals de Levens verzekeringmaatschappij, het Ondersteunings fonds, de Spaarbank, het School museum en de Paedagogische Bibliotheek hadden mede ter vergadering hunne vertegenwoordigers Nadat de voorzitter van de afdeehng Kampen in de vergadering zelve een welkomstwoord had gesproken, nam de heer G. Kappenburg het woord om in de eerste plaats hulde te brengen aan deit secretaris, die vijf jaren lang reeds zyn moeilijke taak had vervuld; verder ver welkomde hij enkele vreemde vertegenwoordi gers. die hem beantwoordden. Spr. constateerde voorts dat de toestand van het Genootschap bloeiend was; het aantal afdeelingen is stij gende ten ernstigste meende apr. echter te moeten opkomen tegen het splitsen van afdee lingen door onderlinge kleine verschillen de invloed naar buiten zou hierdoor zeer ver zwakken. Hierna behandelde spr. den toestand van het ondersteuningsfonds, dat steeds meer aan de behoefte voldoet. Dringend was echter verster king der geldmiddelen noodig, want veel meer, dan vroeger wordt er uit geput om aan aan vragen tot het betalen der levensverzekering- premie te kunnen voldoen. Spr. spoorde aan tot krachtige pogingen om de geldmiddelen te versterken, wat noodig is, zoolang de Staat niet voor de weduwen en weezen zorgt. In verband hiermede besprak de voorzitter wat in het afgeloopen jaar voor het tot stand komen van een weiiuwen- en weezenfonds was gedaan. De adresbeweging te dezer zake heeft een schitterend resultaat gehadruim 8700 onderwijzers plaatsten hun naam op een ver zoekschrift aan de Kon. Reg., waarin eerbiedig en dringend wordt gevraagd het daarheen te leiden dat er toch eindelijk eens van regee- ringwege iets gedaan worde voor de hulpbe hoevende nabestaanden van ontslapen onder wijzers. Het is mij een aangename plicht, vervolgde de voorzitter, om hier te wijzen op den trouwen en fluiken steun dien het Genootschap bij deze adresbeweging heeft ondervonden van onze zus ter vereen iging, den Bond van Ned. Onder wijzers. Daarna wijdt spr. een enkel woord aan de btochure die tijdens de verkiezingen door het Hoofdbestuur is uitgegeven en die voor een zeer geringen prijs beschikbaar gesteld werd. Ruim 400 exemplaren zijn van dit vlugschrift verspreid. Spr. conclud 'erde, dat men zich met deze brochure niet op de gladde baan der politiek bad begeven; zij diende slechts om te gei aken tot vervulling van wenschen. Een gemeen schappelijk handelen met den B. v. N. O. moest achterwege blijven in deze zaak, omdat de al gemeene vergadering van den Bond andere punten aan een referendum wensehte te onder werpen, dan die geplaatst waren op een voor- loopig lijstje, opgemaakt door een commisie uit beide corporation. De verhouding tusschen beide corporatiën liet echter niets te wenschen over. Spr. roert dan even de verkiezingen der leden voor de Tweede Kamer aan. j>Het is toen," zegt hij, voor de eerste maal gebleken, hoe ook de mannen uit den onder wijzersstand waardig geacht worden om candi- daat gesteld te worden voor het lidmaatschap der Tweede Kamerdoor bjjna alle partjjen toch werden ook onderwijzers bij de verkiezing aanbevolen. En natuurlijk is nog veel merk- vaardiger het feit dat werkelijk een onder wijzer, lid van het Ned. Ond. Gen., tot afge vaardigde is aangewezen en zitting zal nemen voor een district uit de hoofdstad des lands." Spr. wensehte den heer Ketelaar hartelijk geluk met liet vertrouwen dat hem geschonken is en hoopte dat de omstandigheden hem gun stig mogen zijn om met bedachtzaamheid en wijs overleg in ruiine male mede te kunnen werken aan het tot stand komen van nuttige veranderingen en vei beteringen in den toestand vari het lager onderwijs en in het lot der onder wijzers en hunne gezinnen. De lieer J. Lolir vau Amsterdam leidde ver volgens de stelling in»l3ij de opleiding onzer onderwijzers treedt het nuttigheidselemeut te veel ap den voorgrond". De inleiding van dezen spreker zou nog meer tot haar lecht zijn gekomen indien ze door aile aanwezigen beter was verstaan geworden en spieker ter wille vau den tijd uiet genoodzaakt was geweest haar erg te besnoeien. Dat ze in druk zal komen, zal zeker velen aansporen deze rede met aandacht te lezen, wat ze alleszins verdient. Een geanimeerd debat waaraan o. a. mej. Goudsmit vn-i Amsterdam deelnam, volgde op deze inleiding wa.-rbij alle»- het vrijwel eens waren dat de examens van onderwijzers veel te wenschen overlieten en noodzakelijke verbete ringen eischten en in 't algemeen in ons land examenwoede heersclit. De vergadering werd na een woord van dank door den voorzitter geschorst, tot 's avonds half acht; toen kwam de wetshmziening aan de orde. Tram RotterdamOud-Beierland. De werkzaamheden aan den tramweg van Rotterdam naar Numansdorp en Oud-Beierland vorderen goed. In laatstgenoemde plaats is men met het maken van den weg reeds bezig. Alle sluizen en sheulen" zijn gebouwd, zoodat het leggen der rails geregeld kan voortgaan. Met óen eigenaar van grond moet nog een vergelijk getroffen worden. De lieer L. te IJsel- monde weigert zijn grond af te staan op de voorwaarden hem door de maatschappij aange boden. De geprojecteerde lijn scheidt van zijn erf een strook van 250 M' af, die de maatschappij niet wil aanvaarden en L.cietwenschtte houden, omdat zij door hare ligging nagenoeg waarde loos wordt. Een nieuwe üootwerkersboml. In en Zondag te Rotterdam gehouden ver gadering van bootwerkers, welke door een 200 man werd bijgewoond, is besloten tot oprich ting van een nieuwen bootwerkersbond onder het motto »N. N. B. B." Tot vooizitter werd gekozen De Licht, tot secretaris Zevenhuizen en tot penningmeester Ooikaas. Dc contributie is op 10 ets. per week bepaald, terwijl besloten werd het fonds uit- keering bij ongelukken op te heffen. IJ. M. de Koningin-Regentes heeft aan den schipper A. van IJseldijk Cz, te St. Maartens- dijd flOO doen toekomen, tes tegemoetkoming in de geleden schade door het verongelukken van zijn schip bij den storm van 19 Juni. De vorst en de Vorstin van Waldeck Pyrmont worden binnenkort op Het Loo ver wacht. De Ministerraad is gistermiddag te halfvijf buitengewoon bijeengekomen. Ook in den loop van den dag hielden de leden van het demissionnair Kabinet een bij eenkomst. De gewone audiënties van de ministers van ooi log en justitie zullen deze week niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat op den 24en dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 2,126,857.8854 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 11 his van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van. 1,521,446.9054 Voor het internationaal geneeskundig con gres te Moskou is tot afgevaardigde van de Nederlandsche Vereeniging voor psychiatrie en neurologie benoemd dr. S. J. Halbertsma, te Rotterdam. Naar Het Volksdagblad meldt is Zondag in eene gehouden vergadering der afdeeling Utrecht van de Soc-~I)em. Arbeiderspartij behandeld de proclamatie van het paitijbestuur in zake de candidatuur-Bax, De 2e secretaris bestreed de proclamatie en betoogde den nadeeiigen invloed dien de pubüceering daarvan op de verkiezing had. De houding van het partijbe stuur werd verdedigd door den heer VV. P. G. Helsdingen Eeri motie, waarin de houding van het partijbestuur betreurd werd, werd ten slotte verworpen. Bij het groot-ambtenaarsexamen voor den Indischen dienst (eerste gedeelte) van 19 tot 26 dezer te 's-Gravenhage gehouden, zijn, naar orde der eindranglijst, de volgende heeren toegelaten G. H. Douwes Dekker, W. Verbeek, L. H. E. Sehoonheyt, G. J. van Dongen, W. D. Bosch, W. de Keizer, P. C. Swart, J. Kreemer, H. Radersnm, Th. van Voorthuysen, H. J. J. van Sluys, F. J. Couwenberg, B. W. Makkink, H. J. Bernelot Moens, C. E. Croes, D. F. Stoli, G. A. van Nouhuys, W. de Lange, J. F. Oudkerk Pool, A. de Bruyn, C. R. Veenstra, J. B. Onderwater, P. E. van Renesse, J. A. Brascamp, J. H. E. Kaulbach, J. F. W. van der Menlen, J.G. Boers, F. Moet en C. A. Wolteibeek Muller. Van de 66 candidaten zijn dus 29 geslaagd, 7 trokken zich vóór of tijdens het examen terug en 30 werden afgewezen. Tot lid van de Gemeenteraad van Groningen is gekozen de heer Schaper, lid der Soc. Dem. Ai beiderspartij. Uit Maastricht meldt men aan De Tijd dat de bekenden leider der sociaal-democratische Arbeideispartij daar te stede, de heer W. fl. Vliegen, tevens redacteur der aldaar verschij nende Volkstribuun, voornemens is de stad te verlaten om zich te Rotteidam te vestigen. SCHOONHOVEN, 26 Juli. De raad dezer gemeente heeft met 8 van de 11 stemmen besloten tot ophef fing der commissie van toezicht op het lager onderwijs. Bij Kou. bestuit is benoemd tot advocaat-geneia.il bij bet gerechtshof te s-Hertogenbosch, mr. J. Ph. Castendyk, thans officier van justitie bij de arroudisse- ments-rechtbank te Winschoten. Bij Kon. Besluit is benoemd tot notaris binnen liet arrondissement Arnhem, ter standplaats 's Hcerenberg J. W. Kalshoven, eand -notaris te Nijmegen. Bij Kon. Besluit is benoemd tot gnffier bij het kan tongerecht te Oostburg. mr. E. lhak, advocaat en pro cureur te Groningen. Bij Kon. Besluit is op hun verzoek eervol ontslag veileend aan E. M. Gescher, als burgemeester van Oosterhout, en aan jhr. S- Goclunga, als burgemeester van Appingeda n. Bij Kon. Besluit is goedgekeurd dat J. II. Janssen van Son, burgemeester van de gemeente Heythuizen is benoemd tot secretai is dier gemeente. Itij Kou. Besluit is aan mej. C. 11. M H Schönzeler, gebo'en te Keulen (Duitscldand), vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs, nrnts zij oveiigens aan de daartoe bij de wet gevouleide vei eischten vol- c „t. Bij Kon Besluit zijn de adelboisten Ie klasse G. J. P. Zaalberg, L J. Quant, K. T. 51 iischai t, P. A. Aniens, J. Arendsen de Wotfi', G. L. ileeiis, P. A. van Rees, A. D. Huiler, P. II. Gallé en F. B. Klaverweiden be- vordeid tut luitenant ter zee 2e klasse. Bij Kon Besluit is aan den luit ter 2e klasse IJ; Taek, op zijn verzoek, eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Bij Kon. Besluit is de kapitein met titulairen lang van majoor II J. E. de Vogel, van den staf dei an.il- leue, secretans der permanente militaire spoorweg commissie, op zijn aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1512'sjaais. Bij Kon oesluit is aan den Ie-luit. J. Thomas, van het instiuctie-bataljon, op het daartoe door hem ge- d I.'in vei zoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Bij Kon Besluit is benoemd tot onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor ondenvijzeis te Maastricht, dr. R. van der Laan, leeraar aan de hoogere burgerschool uldaar, met vergunning om deze betrekkingen gelijk tijdig te bekleeden. De Verkiezingen. rDe loonsbeweging onder de timmerlieden. Gisteravond vei gaderden in het VerkooplokvM, aan de Lange Haven, de vereenigingen »Doo, eendracht verbetering", de afdeeling houtbe werkers van den R. K. Volksbond en Patri monium ter bespreking van het antwoord dei- patroons op het verzoek der gezellen om een minimum-loon vast te stellen van 20 ets. per uur. Behalve het schrijven, waarin de uitslag der patroonsvergadering ter kennis werd gebracht der gezellen, was nog ter elfder ure ingekomen een tweede schrijven, waarbij alle patroons zich hier ter stede verbinden tot een minimum-loon van 18 ets. per uur, met beperkende bepalingen evenwel, waarover op een Zaterdag te houden vergadering nader zal gehandeld worden. Dit de breedvoerige discussie bleek in de vergadering van gisieravond, dat de gezellen teleurgesteld waren over den uitslag der patroons vergadering, en met groote meerderheid werd ten slotte aangenomen de volgende motie »De vereenigrle timmerlieden te Schie dam, heden vergaderd, spreken hun onte vredenheid uit over den uitslag der ge houden patroonsvergadering, waarin hun bescheiden verzoek niet is toegestaan; besluiten in het antwoord van heeren patroons niet te berusten, maar zich on derling krachtig te organiseeren en ter gelegener tijd opnieuw met hun verzoek tot hen te komen." De heer Mr. VV. H, Jansen heeft de benoe ming tot lid van den gemeenteraad in district III aangenomen, zoodat men eene nieuwe ver kiezing krijgt voor district I, waar hij ook ge kozen was. Het personeel van den heer A.M. E. Papen huizen alhier is, naar men ons mededeelt, door dezen verzekerd tegen ongelukken en invalidi teit bij de Amsterdamsche maatschappij van verzekering op het leven tegen ongelukken en invaliditeit. Gisterenmorgen hielden twee rechercheurs op de Kaasmarkt te Rotterdam een 28-jarigen koopman aan, die gesignaleerd staat in het Alge meen Politieblad. Door het kantongerecht hier ter stede werd hij wegens poütie-overtiedingen tot eenige dagen hechtenis veroordeeld. Hij is naar het huis van bewaring overgebracht. Terwij! Bertus Plooy hedenmiddag naai school ging kwam hij te dicht bij bet water in de St. Anna Zusterstraat, met het gevolg, dat hij daarin tuimelde. Dit werd opgemerkt door den metselaar M. Hopman en den steenhouwer H. Groeneweg, die beiden toesnelden om den knaap te redden. Weinig scheelde het of eerstgenoemde was bij zijn pogingen zelf te water geraakt, daar hij reeds het evenwicht verloor, terwijl hij over de brug hing; maar gelukkig werd hij door anderen gegrepen. Inmiddels had Groeneweg den knaap ge grepen, waarna ook deze weder veilig op den kant werd gebracht. Hedenmorgen te 10 uur sloegen de paarden van een leegen molen wagen van de sCycloop" die bestuurd werd door J. Janson, door het losraken van een zwingelliout, op hol. In wilde vaart vlogen de dieren langs den Buitenhavenweg. In de Bakkerstraat renden zij over het trouoir, rakelings langs eeriige kin deren, die in doodsangst tegen den muur kropen. Een eind verder liepen de paarden in hun dollen loop tegen een lantaarnpaal, waardoor zij tegen den grond sloegen en nu gemakkelijk tot slaan konden worden gebracht. Een vrouw, die het groote gevaar der spelende kinderen zag, viel van schrik in zwijm. In de sRijsthalm" gedragen, werd zij spoedig tot be wustzijn gebiacht. bevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het Commissariaat van politie: een bril in huisje, een gebieid popje, een wit sehoit, zes sleuteltjes aan een touwtje, een sleutel, een vloerkleedje en <en baalzak. b. 'i'ei ug te bekomen aan de volgende adres sen: een gulden in een papieren zakje, bij Scheffer, Villastraat 50, en een blauw schort, bij v. d. Hammen, Hoogstraat 121, BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 27 Jaii C. F. Westermann, 31 jaar, en A. A. Lechner, 26 jaar. Geboren 24 Juli. Hendrina Wilhelmina, dochter van A. Koppel en J. E. Boshuizen, Noorderstraat. 25 Juli. Cornells, zoon van P. Nagtzaam en K, de Munnik, Visschersstraat. Pieter, zoon van P. van Vliet en J. Schippers, Broarsveld. Mattheus Wilhelmus, zoon van S. P. Martens e:i M. W. Hilker, Isange Achterweg. 26 Juli. Cornelia Johanna, dochter van J. M. van Kastereu en A. Verhezen, Ged. Broersvest. Zitting van 27 Juli, s namiddags te 2 uur. Bij afwezigheid van den Burgemeester wordt het Voorzitterschap ingevolge de wet, bekleed door den oudsten wethouder, den heer G. Visser Bz. Tegenwoordig zijn 18 ledener bestaat eene vaca ture; afwezig de heer mr. Poortman met kennisgeving en de heer Van Gent. De notulen van het verhandelde in de vorige ver gadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn: Van Jen Burgemeester een scbrij'-"u, de mede- deeling bevattende dat hij voornemens is zich van 17 Juli tot en met 16 Augustus as uit de gemeente te verwijderen; wordt, daar van dit schrijven aan de leden reeds schriftelijk mededeeling is gedaan, aangenomen voor kennisgeving. Missive van wed. I. Hoogcndnm houdende bericht van het overlijden van haren echtgenoot. Wordt voorgesteld die kennisgeving te beantwoor den met een brief van rouwbeklag. Hiertoe wordt bij acclamatie besloten. Van Gedeputeerde Staten dezer provincie, Prov. blad no. 31 van dit jaar, houdende kennisgeving der herbenoeming van den heer jhr. mr. .1. Beelaerts van Blokland te 's-Gravcnbage tot schoolopziener in het arrondissement Leiden. Idem, missive ten geleide van bet door hen goed gekeurde le suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1897. Idem, missive, daarbij de ontvangst berichtende van de hun in afschrift medegedeelde verordeningen op de keuring van vleesch en visch. Idem, missive, daarbij terugzendende een door hen goedgekeurd exemplaar van het raadsbesluit dd. 28 Mei j.l. tot het eontinueeren van de proef met de Burgeravondschool tot het einde van den cursus 1898/99. Idem, Missive ten geleide van de door hen goed gekeurde raadsbesluiten van 22 Juni j.l. tot verhoo ging van en toevoeging aan de gemeentebegrooting voor 1896. Worden allen voor kennisgeving aange nomen. Idem, Missive houdende bemerkingen op do hun in afschrift toegezonden door deu Raad bij zijn besluit van 28 Mei j.l. vastgestelde „Verordening regelende de verdeeling on bezoldiging der onderwijzers en onderwijzeressen aan do openbare scholen voor Lager Onderwijs te Schiedam". Om advies in bandon gesteld van B. en W. Van B. en W.Missive ten geleide van de reke ning der ontvangsten en uitgaven dezer gemeente over den dienst van 1896, vergezeld van de daarbij be- hoorende bescheiden, de verantwoording van hun College aan den Raad, zoomede een ontwerp-besluit tot voorloopige vaststelling der ontvangsten en uit gaven en eene memorie van toelichting; de rekening en bijlagen om onderzoek en rapport in handen gesteld der Pinancieelo Commissie. Idem. Het proees-verbaal van de door hen op den 30 Juni jl. gedane opneming der boeken en kas van den Gemeente-Ontvanger, waaruit blijkt dat alles in behoorlijke orde bevonden isaangenomen voor ken nisgeving. Idem, Missive voorstellen bevattende, met betrek king tot de herziening van het plaatselijk belasting stelsel, in verband met de Wet van 21 Mei 1897

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2