YL AARD1N GEN. Rechtzaken. Kerk en School. Gemengd Nieuws. INGEZONDEK Laatste Nieuws. De Staatscourant van hedenavond zal het optreden van het nieuwe mi nisterie bevatten. De Minister van marine, de heer Jansen zal gedurende eenige dagen interimair de portefeuille van ooi.og ■waarnemen, tot dat generaal-majoor Eland uit het buitenland is terug gekeerd. Scheepvaart. (Stil no. 156). Ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering; zal bovendien nis bijlage worden opgenomen in het gedrukt verslag der zit tingen van den Raad. Bii de voorlezing der betreffende missive van B. en W. blijkt dat de rekening over 1896 een batig slot heeft Van f44,571.69. Dat bedrag is eigenlijk f 130.148.45 waarvan echter behoort te worden afgetrokken f30.000 waar over reeds is beschikt ten behoeve der rekening over 1897; voorts een bedrag bestemd voor openbare werken, die in dat jaar niet zijn uitgevoerd, zoodat het zuivere saldo is het bovengenoemde bedrag. Hieronder bevindt zich echter nog een bedrag van uitgelote aandeelen in de gemeenteleening, die nog niet ter inwisseling zijn aangeboden. In verband met dezen gunst igen toestand konden B. en TF. het vooruitzicht openstellen, dat de inkom stenbelasting voor 1S98 niet zou behoeven te tcorden geheven. Missive van het raadslid den heer P. Brillenburg, daarbij inzendende zijn geloofsbrief met daarbij be- hoorende stukken, betreffende zijne herbenoeming tot -lid van den Gemeenteraad. Ter visie gelegd om in de eerstvolgende vergadering tot het onderzoek van dien geloofsbrief over te gaan. Missive van de commissie van beheer over de heel- en verloskundige instrumentenverzameling der gemeente, ten geleide van de rekening en verant- wooiding van haar gehouden beheer over 1896, ver gezeld van de daarbij behoorende bijlagen. Om onder zoek en rapport in handen gesteld der Finaneieele Commissie. Missive van Curatoren van hot Gymnasium ten geleide van eene aanbevelingslijst van benoembaren voor de betrekking van Conrector aan het Gymnasium. Op die aanbevelingslijst zijn geplaatst: 1. Dr. B. H. Steringa Kuijper, leeraar aan het Gymnasium te Middelburgen 2. Dr. E. B. Koster, tijdelijk leèraar aan het Gymnasium te Doetinchem. Ter visio gelegd ter benoeming in oen volgende vergadering. Missive van den Directeur der Hoogere Burgerschool ten geleide van twee roosters, bevattende de regeling der toelatings- en overgangs-examens aan de Hoogere Burgerschool. Aangenomen voor kennisgeving, zijnde van de data dier examens den leden reeds schriftelijk kennisgegeven. Adres van L. en S. van der Tas om gedeeltelijke ontheffing van hunnen aanslag iu de pi. dir. bel. over 1897, voor het pand aan de Lange Keikstraat no, 36; oui advies in handen gesteld van B en W. Tot curator van bet Gymnasium word herbenoemd de heer dr. B. de Bruijnterwijl in de plaats van mr. P. W. van Biemsdijk werd benoemd de heer oir. H. M. G. Kloppenburg. Tot onderwijzer 3c Idasse aan dc 3e openbare kostelooze school werd benoemd P. M. II. Yerhage te St. Philipsland met 13 stemmenaan de le openbare kostelooze school werden tot onderwijzer 3e klasse benoemdJ. C. Woensdregt alhier met 16 stemmen en A. v. d. Handel to Goederecde met 13 stemmen. Het voorstel van B. en W. ter benoeming van twee plaatsvervangende Wethouders ter vervanging van de Wethouders die eventueel in deze maand, de maand Augustus of begin September, afw ezig mochten zijn werd aangenomen. Als zoodanig werden nu be noemd de heeren J. H. van Westendorp J.Dz. met 11 stemmen, 5 stemmen waren op den heer Beu kers uitgebrachten A. van Buysen met 10 stemmen op den heer Beukers waren 7 stemmen uitgebracht. Het kohier no J der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1897/3 werd zooals bet door B. en W. is opgemaakt onveranderd vast gesteld tot een bedrag van f33251.40. Het ontwerp-besluit tot het doen van af- en over schrijving op do gemeente-begrooting voor 1897 werd goedgekeurd tot een bedrag van f500. De rekening over 1896 van: a. de gemeentegas fabriek, bedragende in ontvangst f133,894.175, in uitgaaf f 127,022.48, sluitende dus met een saldo van f6871.695; b. van de gemeente-drinkwaterleiding bedragende in ontvangst f 87,139.34', in uitgaat f85,802.14, sluitende mede met een goed slot van f1337.205: c. van het pakhuis „de Nederlanden" be dragende in ontvangst f2377.60, in nitgaaff 1976.86, sluitende met een voordeelig saldo van f400.74; d. van het St. Jacobsgasthuis bedragende in ontvangst £12413.79, in uitgaaf f 10826.925, sluitende met een batig saldo van f1586.865, werden, overeenkomstig het advies der Financiëelc Commissie, goedgekeurd. De begrooting voor 1898 van laatstgemelde in stelling bedragende in ontvangst en uitgaaf eene gelijke som van f 12293,36s, werd eveneens goed gekeurd. Aan den Gemeente-Ontvanger werd, op zijn ver zoek, een verlof verleend van 9 Augustus tot en met 7 Septomber a.s. Aan de wed. M. A. Janse werd op den aanslag van haren overleden echtgenoot in do pi. dir. be lasting, dienst 1897, ontheffing verkend tot een bedrag van f 9,48. Voorstel van B. en W. om hen te machtigen tot openbaren verkoop van eenige boomen, alsmede van eenig oud materieelzonder discussie aangenomen, nadat op voorstel van den heer Nolet die machtiging was uitgebreid tot het roijeeren van eenige doode boomen. Voorstel van B. en W. op het adres van A. J. van der Poel c. s. om demping en riolcering van de Lange Singelstraatsioot (zie onze hoofdartikelen in de couranten van Vrijdag 23 en van Zondag en Maandag 25 en 26 Juli j 1.) Dc heer Elzevier Dom geeft in overweging om bij B: en W. te overwegen de wenschclijkhcid om opnieuw bij Ged. Staten aan te dringen op ontpol- dering. De Voorzitter belooft dit. Dc heer De Groot meent dat het Polderbestuur van Oud-Mathenesse wel wat zwart is afgemaald. Spr. gelooft dat de zaak niet zoo hopeloos staat als B. en W. schijnen te meenenwanneer wordt aan gedrongen op verzachting van punt 1 cn 2 kan dit wel tot goede resultaten leiden. Dat het polderbestuur bezwaar maakt om al het vuil, dat nu over de ge- heele sloot is verspreid, op een punt te verzamelen, kan spr. zich wel begrijpen. De voorzitter antwoordt hierop dat de cisch van fl reeds is losgelaten, maar juist punt 2 wordt gehandhaafd. Alles is beproefd om tot overeenstem ming te geraken. De heer De Groot vraagt of het polderbestuur niet bereid zou zijn om bij demping een overloop toe te staan wanneer daarvóór werd gemaakt een beerput, waardoor verzameling van vuil op êen punt vermeden wordt. De voorzitter antwoordt hierop, dat het onder de conditie is opgenomen, dat elk der huizen of twee huizen te zatnen een beerput znllen moeten maken. De heer Kranen geeft in overweging om geen beslissing te nemen op het adres. Na bestrijding door den voorzitter van dit denk beeld wordt het voorstel van B. en W. tot afwij zende beschikking aangenomen mot 16 tegen 2 stem men. Voorstel van B. en W. de Commissie van beheei der fondsen van het voormalige Oude Mannenhuis volledig in kennis te stellen met het verhandelde omtrent die voormalige stichting in de besloten raadszitting van 28 April 1896. Hiertoe wordt besloten bij acclamatie. Voorstel van B. en W. om beu te machtigen tot het doen uitschrijven eener openbare aanbesteding van don reinigingsdienst, overeenkomstig het door hen daarvan opgemaakte bestek (zie ons nr. van Woensdag 21 Juli jl.l De gevraagde machtiging wordt verleend zonder hoofdelijke stemming. Voorstel van B. cn W. op het adres van de Directie der Stearine Kaarsenfabriek „Apollo" om huur van gemeentegrond ten westen van hare fabrieksgebou wen aldaar (zie ons nr. van Zondag en Maandag 25 en 26 Juli j.l.) Wordt goedgekeurd zonder hoofdelijke stemming. Voorstel van B. en W. tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de openbare meisjesschool (hoofd Mej. Kimmijser) (zie ons nr. van Zondag cu Maan dag 25 en 26 Juli.) De heer Jansen verklaart zich hiermede niet te kunnen vereenigen, waarna het voorstel zonder hoof delijke stemming wordt goedgekeurd. Voorstel van B. en W. om de tijdelijke benoeming van Dr. G. Bakker tot leeraar in de natuurkunde en de cosmographie aan het Gymnasium te conti- nnecren voor het studiejaar 1897/98; zonder discus sie aangenomen. Den hoer Dom wordt daarna bet woord verleend. Spr. deelt mede, dat door hem ccn toevoeging was gevoegd aan de proef van het gedrukt verslag, welke niet daarin is opgenomen. Hij spreekt de wensehclijkkeid uit dat dit in het vervolg niet meer zal plaats hebben. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering. Naar men verneemt zor den bij liet Gemeen tebestuur alhier plannen bestaan om de Ge dempte Waal over zijn volle lengte en bieedte oprueuw te verhoogen en te bestraten en zouden dan aan beide zijden trottoiis worden aange legd van 3 meters breedte. Dit zou een goede verbetering, zijn daar dan de bewoneis minder last zouden hebben van water. Zondagavond ongeveer ten 6 ure werd hier ter stede door den heer S., directeur der Gas fabriek, opgemerkt dat een begin van brand aanwezig was in een der deuren van het Stads- magazijn. Na onmiddellijk den heer Directeur der Gemeentewerken gewaarschuwd te hebben, die spoedig ter plaatse aanwezig was, bleek hem dat de brand groote gevolgen had kunnen gehad hebben, indien het niet opgemerkt wai e geweest. Na gebluscht te zijn met eenig water, was de brand hiermede geëindigd. Als oorzaak vermoedt men dat de een of ander een brandende sigaar in het slot van de deur gestoken had. BURGERLIJKESTAND. Geboren 24 Juli. Pieler, zoon van L. van Dorp en H. de Kok, Markt. Het 0. M. tij de arrondissements-rechtbauk te Botterdam eischte heden tegen W. H. H. kleermaker te Schiedam wegens bedelarij op de Noordvest, 3 dagen hechtenis en opzending naar eene Eijkswerk- inrichting voor den tijd van 3 jaar. De arrondissements-reebtbank te Botterdam, (kamer van vacantie) veroordeelde heden Arie van der T., gistkoopcrsknecht to Schiedam, wegens dierenmis handeling aldaar tot f2 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Nep. Hehv. Kmuc. Beroepen: te Hijnsheerenland c.a.,P.Bongers, te Kamerik; te Westernieland, N. L, Piecardt Cz., te Wildervank. Aangenomen; naarHippolitushoefenWester- land, door H. Bax Jr., te Middelienaar Winterswijk, door H. J. André Douwes Jz., te 't Zandt. Geiinr. Kerken. Beroepen: te Monster,BoordateSchargoutum. Aangenomen: naar Haarlem B, door D.Tib- ben, te Katwijknaar Enkhuizen, door W. H. Oosten, te Middelburg B. Lager Onderwijs, Naar men verneemt, heeft de rogeering op de aan vraag van het schoolhoofd Mes te Wijchen, om ver nietiging van het raadsbesluit, houdende overplaat sing naar eene andere buurt, beslist, dat voor tus- schenkomst geen termen zijn. Door E. A. te Wijnjeterp is hooger beroep aange- teekend tegen het vonnis van den kantonrechter te Bcctsterzwaag, waarbij hij, wegens het niet redden van een kind uit het water, veroordeeld werd tot 3 maanden hechtenis. Brand te Heerlen, Zaterdagmiddag even na drieën werd brand ontdekt in de stoommeelfabriek van den heer M, A. Roo-sen te Heerlen. Het vuur, op de bovenste verdieping, onder het dak, het eerst gezien, nam zoo spoedig in hevigheid en uit breiding toe, dat reeds om vier uur het geheele n-ebouw van boven tot onder vierkant in brand stondéén groote vuurmassa begrensd door de vier hooge muren, en daarboven, uit een hooge vuurzuil. Aan blusschen vie! niet te denke:,, gered heeft men slechts eeu deel dei- ter maling in den molen aanwezige granen van anderen. Van de eigenlijke fabriek sloeg de brand over op een daarachter gelegen, daarbij behoo- rend gebouw, gedeeltelijk als pakhuis dienst doend, gedeeltelijk to-, woning ingericht. Dp niet-verzekerde inboedel der daarin gevestigde gezinnen werd geheel gered. Al het werken der brandweer was er op gericht het naast den molen gelegen huis van den heer Lafare te behouden. Dit mocht ge lukken, dank zij haar krachtig, maar vooial haar beleidvol optreden. Door het wegbreken van het dak van het k'tolhuis, c'at een ver binding vormde tuttellen liet brandende ach- tei gedeelte en de met gianen, stroo, enz. ge vulde schuur van den heer Lafeie, slaagde inen erin liet vuur in het ketelhuis in zijn vooitgang te stuiten. De fabriek met inhoud en aanhoorigheden was voor een bedrag van fr. 80.000 verzekerd bij de A. G. Oplichterij. Te Nij-negen vei voegde zicli onlangs een al» heer gekleed man ten huize van mejuffrouw P., die van de Hollandschc Credietbank te Am sterdam, op termijubetaling Witte Kruis en andere loten bezat. Onder voorspiegeling van kassier dier bank te zijn, kwam hij haar de blijde boodschap brengen, dat op haar loten f 400 was gevallen en dat door hem over eenige dagen de prijs zou worden uitbetaald. Daarvoor kwam hij de bewijzen van aandeel afhalen en moest mej. B. voor de kosten f 15 in voorschot geven. Daar de »ka»sier" piecies de nos. der in haar bezit zijnde stukken wist op te geven, sloeg mej. P. geloof aan zijn beweringen en stelde hem de verlangde stukkeu ter hand Daar ze echter op dat oogenbük slechts f5 aan con tanten bezat, weid daarmede door den kassiei genoegen genomen onder voorwaarde evenwel, dat de overige f 10 bij de uitbetaling van den prijs verrekend zouden worden. Na vele plichtplegingen verliet de "kassier" het huis van mej. P, Tot dusverre is de uitbe taling echter achterwege gebleven. Een inge steld onderzoek heeft aan liet licht ^."bracht, dat mej. P. opgelicht is. De dief schijnt vroe ger aan de bank werkzaam te zijn geweest. Fad Verdronken. Gisteravond zijn wederom twee jongens, een van 15 en een van 16 jaren, liet slachtoffer geworden van hunne roekeloosheid om tusschen de hoofden van het verveischingskanaal te Scheveningen te gaan zwemmen. Beide knapen waren vrij goede zwemmers, doch werden door de sterke strooming naar zee gedieven en konden dien kant niet meer be reiken. Vier kameraden, die met hen te water waren, trachtten vruchteloos hulp te bieden. Na ruim tien minuten slaagde men er in de jongens op te halen Zij bleken toen echter reeds overleden. Per as werden de lijken naai de ouderlijke woning in eeu hofje in de Tromp straat te 's-Gravenhage overgebracht. Men wordt beleefd verzocht de copy steeds slechts U aan ééne zijde te beschrijven. jf Do sloot in de Lange Singelstraut. m Mijnheer de Redacteur, Met jilaatsing dezes zoudt U mij ten zeerste ver plichten. In uw veelgelezen blad heeft schrijver dezes met belangstelling gelezen„de Sloot in de Lange Sin gelstraat". Dit is hoogst waarschijnlijk publiek ge maakt om aan te toonen, wat de gemeente voor zijne gemeenteleden over heeft, en hoe het polderbestuur alles tegenwerkt. Ik lees er juist het omgekeerde in. Er komt in voor dat de eigenaren van woningen, welke in den polder Oud-Mathenesse zijn, mede het polderbestuur helpen kiezen dit i« zoo niet. Ieder die het polder bestuur helpt kiezen, moet een zekere oppervlakte grond in bovengenoemden polder bezittenwie dit niet bezit, kiest ook niet mede, en zoover mij bekend is heeft nog nooit een der eigenaren van woningen in dien polder bet bestuur helpen kiezen, zelfs nooit aanschrijving gehad wanneer zulks plaats zoude hebben. Maar enfin, in het tweede blad van Zondag en Maandag 1.1. wordt het Polderbestuur naar mijne meening onbillijk beschuldigd van een goede zaak tegen te werken, met een bepaling te maken dat bij demping van bovengenoemde sloot het daarin te maken riool niet in den polder mag uitloopen. Dit vind ik billijk. De Gemeente is volgens mijne meening zedelijk verplicht het te maken riool in eeu btads- riool te laten uitloopen. Do redenen daarvan zijn dezeDo polder ont vangt van dc meesten en ook misschien wel van alle woningeigenaren in dien polder geen cent polder- lasten, en hoewel ze in 't geheel geen baten hebben, hebben ze wel schade, want al het water wat daar valt cn het leidingwater dat er gebruikt wordt (en dit wordt er nog al wat gebruikt), moet in den polder worden ontvangen en weggemaaid. De Gemeente daarentegen ontvangt alle belastin gen die er geheven worden zoowel van de bewoners van den polder als van de overige gemeentenaren, en daarvoor geeft de Gemeente al luttel weinig, zoo weinig zelfs dat de Gemeente de slooten liever laat vervuilen dan er een eind aan te maken met de riolen op te nemen in de gemeenteriolen, want hot is toch niet meer dan billijk, dat dengeen die de baten heeft ook de schade toekomt. Wat in uw blad voorkomt passe men op het Ge meentebestuur zelf toe, n.l. waar wettelijke dwang niet mogelijk is of waar die althans niet schijnt toegepast te kunnen of zullen worden, daar passé men den zedelijken dwang toe. Een ieder die het met dc gezondheid van alle gemeentenaren wel meent, vrage aan het Gemeente bestuur, of het de verantwoordelijkheid wil dragen, van wat er uit zoo een verpestenden stankboel (als de Lange Singelstraat) geboren kan worden. U bij voorbaat dankzeggend Hoogachtend, Schiedam, Een mede eigenaar der 26 Juli 1897. Lange Singelstraat. Het doet ons genoegen, dat wij den schrijver van bovengenoemd artikel, toen hij het ons bracht, zeiven hebben gesproken. Nu is ons een cn ander duidelijker geworden, wat uit zijn artikel minder gemakkelijk Lluktzijn ge beele betoog is n.l. slechts hierop gericht om leed wezen uit te drukken over het feit, dat de zaak weer zoo zal blijven als zij is, en de Singelbewoners de dupe weder zullen worden. „Geheel ons idee", zouden wij willen zeggen, wij hebben niet anders verkondigd. Eerstens een enkele opmerkingöf de bewoners van de Lange Singelstraat noch medekiezen een polderbestuur, noch lasten mededragen in de polder- kosten, doet niets ter zakehet polderbestuur heeft het volkomen in de macht én het één, èn het ander te wijzigen. Waar echter de zaak op neerkomt, en waarin de schrijver van de redactie van dit blad verschilt, is ditwij achten de verantwoordelijkheid in de eerste plaats bij het polderbestuur; do schrijver bij het bestuur onzer gemeente. Wij zullen hier nog in het kort ons standpunt uiteenzetten. Het polderbestuur eischt o. a. voor bare toestem ming tot het dempen dor sloot: 1°. het maken van een schoeiing aan het einde der Siugelstrnat; 2°. het betalen van f 1 per strekkende M. voor bet te dempen deel. Dit komt ons ten cenenmnle irrationeel voor. Immers, komt er een schoeiing, dan is het polder bestuur ten eeuwigen dage ontlast van het ontvan gen van water, faecalien, afval enz. nit de Lange Singelstraathuizenin plaats nu van hiervoor eene vergoeding aan te bieden aan de gemeente, omdat deze do zorg, die vroeger bet polderbestuur drukte, op zich neemt, zegt het polderbestuur: betalen, heeren, één gulden s. v. p. per M. Welke redelijke grond is er voor dozen eisch? Indien nog dc verplichting van het stellen eener schoeüug verviel, cu het polderbestuur dus vuil, dat nu in de sloot wegzinkt, te ontvangen bad, omdat dit in een gemetseld riool niet meer weg kan zinken, dan soit, maar nu, verlichting van lasten en nog geld toe! Hieruit blijkt ons, dat het polderbestuur onwillig is om mede te werken. Wenschte het inderdaad niet langer de groote ver antwoordelijkheid te dragen, van dezen onhygieni- schen toestand te helpen bestendigen, het zou gere deneerd hebben: dc Smgelstraat brengt ons niets op zie ingezonden stuk hierboven hoe eer van last ontheven, hoe beter. Wij willen zelfs wel iets tocbetalon. Met dat al, de Singelstraatbewcmers worden weer de dupe; ten minste daar is kans op. Omdat wij meenden, dat dit niet mocht, schreven wij onze artikelen, in de hoop, dat het polderbestuur alsnog officieel doe blijken, dat het van zijn onredelijke eischen wat laat vallen. Blijkt het dat dit werkelijk geschiedt, dan zal dc gemeenteraad te overwegen hebben of er geen ter men zijn om het te maken Singelstraat-riool aan het Singelriool aan te sluiten. Ons dunkt, dat daar dan alle» voor pleit. Ook al behoort het menage- en hemelwater van de Singelstraatbewoners rechtens op Oud-Mathenesse geloosd te worden, in het belang van een groot getal belasting betalende burgers, moet bet gemeentebestuur daarover maar eens heen stappen, vooral waar, naar bekend is, deze burgers gaarne in de te maken kosten willen bijdragen. Vooraf echter doe het polderbestuur van medewer king blijken, door het laten vallen van elke gelde lijke retributie, desnoods door het aanbieden eener subsidie. Wij wezen er reeds op, hoe zulk eeno futiele zaak zulk geschrijf en gewrijf veroorzaakt; laten wij hopen, dat ze nu dit jaar voor goed afgedaan wordt. B. en W. stellen voor aan de heeren v. d. Poel c s. to berichten, dat helaas aan bun verzoek niet kan voldaan worden. Dat dit ten slotte niet bet laatste woord zij. Ons dunkt, bier moet een weg gevonden worden, en wij zijn overtuigd, dat die te vinden is. Red. Sciued. Ct. Gisteren is wedeiom een zitting te Konstan- tinopel gehouden tot vaststelling der vredes voorwaarden. Vijf artikelen van het vredesverdrag zijn thuns geredigeerd en voor een deel definitief vastgesteld. De oorlogsschatting i.» op 4 millioen Turksche ponden bepaald. De quaestie der conti óle op de Giieksche financiën is nog niet opgelost. Het Turksche ooilog^chip Fuad, dat voorbij Akrotiri voer. is door de Kretenzische insur- genten beschoten. De regeering der Vereenigde Staten heeft besloten, dat die nieuwe tariefwet in werking zal treden in den nacht van Vrijdag op Zater dag a.s. te r-'-ddernacht. De lad'ngen der schepen die Zaterdag bin- nenloopen, zijn dus aan de nieuwe invoerrechten onderworpen. Hoogwater tc Schiedam. Juli 28 v.m. 318 n m 3.39 29 3.54 4.18 Hoog t e in M. N. A P. van bet Hoogw. te IIoek-van-Hollaml. Juli 28 v.m. 0.71 M.; n.m. 0.70 >1. t 29 0 78 0.75 t Zon cn Alaan. Zonsopgang Juli 28 4.14 v.m ondergang 7.58 n.m. v 29: 4.17 7.56 Nieuwe Maan 29 Juli. Eerste kwartier 5 Aug.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3