BINNENLAND. Stilten-Generaal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Gemengde Slcdedecllngen. Het aantal stakers in het machinevak in Engeland wordt op 30.000 geschat, en men verwacht, dat nog een gelijk aantal den arbeid zullen neerleggen. De toestand in de Borinage wordt beter. Het getal stakers bedraagt niet meer dan 10.000. Aan de Ind. Beige wordt uit Madrid bericht, dat in Portugal op tal van plaatsen, ook te Lissabon, gevreesd wordt voor republikeinsche woelingen. De regeering heeft krachtige maatregelen genomen om de orde te handhaven. De Vesuvius is weer aan het werken en werpt groole massa's ascii en lava uit. De opstand op de Philippïjnen is blijkbaar nog niet gedempt. Imtners, officieel wordt uit Manilla gemeld, dat de insuigenten-generaal Aguinardo nog duizend gewapenden onder zijn bevelen heeft. Uit Rio-de-Janeiro wordt aan de Times be richt, dat de Biazilmantche regeeringstroepen vijf dorpen in het district Canudos hebben bezet. Generaal Oscar wacht versterkingen af, voor dat hij het middelste, zeer sterke dorp aanvalt. De Koninginnen te Dordrecht. De toebereidselen voor de feestelijke ontvangst van H.U. M.M. de Koninginnen te Dordrecht worden thans flink aangepakt. Reeds hebben een aantal heeren zich aaneengesloten tot het vormen eener eerewacht te paard, onder com mando van den len luitenant der infanterie van het O.-I. leger J. J. Diemont. Het cosluum der leden van de eerewacht zal bestaan in hoog gesloten rok van donker blauw laken met gouden borduursel, uitloopende in stedeljjke wapenschilden, op kraag, mouwen en zakkleppen, dito lange pantalon met breed gou den galon en souspieds, steek met oranje cocarde en gouden lus en voor en achter gouden troe- dels, waarop het stedelijk en wapenschild, be nevens statiedegen met parelmoer en gouden gevest. Een ets van II. M. de Koningin. De firma Frans Buffa Zoon te Amsterdam had de welwillendheid onze aandacht er op te vestigen, dat de heer Rudolf Stang, professor aan de Academie van Beeldende Kunsten mede te Amsterdam een ets onder handen had naar een teekening door hem van onze Koningin gemaakt. Prof. Stang stond ons gaarne te woord in zijn atelier, een ruim, licht vertrek, vol ezels met studies en schetsentegen de muren gra vures en etsen, "lie van zijn hand. »U heeft de eer gehad, professor, Hare Majesteit als model gehad te hebben?" sJa, zoo bereidvaardig mogelijk heeft Hare Majesteit mij toegestaan een teekening naar de natuur van haar te maken. Ik was een week of drie in Apeldoorn gelogeerd en voltooide in een reeks zittingen mijn teekening." sHoelang duurden gewoonlijk deze seances?" nOngeveer een uur, niet langer." ïlk hoop, dat u mij de de opmerking zult vergeven, maar verveelde dat poseeren de Koningin niet verschrikkelijk? Hoe dikwijls heelt 7ij niet reeds als model gediend voor schilders, photografen, enz.?" Prof. Stang lachte even. »Ja, die zelfde opmerking werd, terwijl ik zat te werken, door den heer De Ranitz tot de Koningin gericht. Maar Hare Majesteit lachte er om: »Kom", zeide ze sik ben lang zamerhand aan 't poseeren gewend Boven dien bevond zich steeds een Hollaridsche of Frsnsehe hofdame in het vertrek. Ook de heer De Ruriitz was bijna voortdurend aanwezig. «Stelde de Koningin veel belangstelling in het werk ïO, zeker. Telkens kwam zij eens kijken en volgde dan met blijkbare belangstelling mijn weik en vóór zjj vei trok, verzuimde zij nooit het een of ander over de teekening te zeggen sik kan we! zien, dat u goed gevorderd is", of »wat heeft u er vandaag veel aan gewerkt 1" sWanneer is u ongeveer met uw arbeid begonnen?" nik werkte er te gelijk met David Bles, u weet wel, die een poitret schilderde." »U werkte dan zeker samen sNeen, neen. Wij hadden geheel ander licht noodig. Bles werkte in een anderen vleugel van het paleis." 3>U begrijpt professor, dat de voornaamste reden van mijn bezoek de teekening zelf geldt." Prof. Stang haalde de teekening, die op een stellage, boog bij liet raam stond, naar bene den en plaatste ze voorzichtig midden in het atelier op een ezel. üHier is de teekening". Vol bewondering beschouwden wij de zeer gedetailleerde schets, waarnaar de plaat geëist "wordt. De jeugdige vorstin, in schitterende majesteit, staat fier, edel, imponeerend. De breede koningsmantel, met de gouden leeuwen hangt van Haar schouders neer. De linkerarm eunt op een marmer zuil. Het haar is versierd met den diadeem, het witte kleed is rijk met bloemen en edelgesteenten versierd. Massief, krachtig komt de vorstelijke, bekoorlijke ver schijning tegen den eenvoudigen donkeren achtergrond naar voren. »Ja", vervolgde de meeste -, die met .zijn op gewekt, tintelend kunstenaarsoog aandachtig zijn werk beschouwde, »mVjn bezoek aan't Loo is de schoonste tijd mijns levens geweest. Ik heb in deze teekening al het lieflijke, al het vorstelijke willen weergeven, wat ik daar aan schouwd heb. Er was echter een groote moeie- lijkheid aan mijn werk verbondende Koningin, die meestal glimlachend en vroohjk is, mocht niet woiden geteekerul inet den lach om den mond. Een lachende vorstin, dat mag toch niet Uit het beeld moest majesteit spieken." Het viel ons op, die trek van resolute» ernst, die lach om den kleinen, fieren mond, half ge temperd door den open blik van hartelijkheid, die er straalde uit de oogen. De kunstenaar had hier werkelijk lieftalligheid aan majesteit weten te paren. Prof. Stang vervolgdenik ben nu reeds geruime» tijd aan de ets bezig. Wilt u mij even volgen Zij staat hier in 't volle licht bij iiet raam. »Dat etsen is zeker een echt geduld werk »Ik ben er reeds eenige maanden mee be/.ig Wanneer de ets gereed is, heeft Hare Majesteit mij toegestaan nog eenige malen naar 't Loo of naar Den Haag over te komen, om de laatste hand aan mijn werk te kunnen leggen. Vóór de kroningsfeesten moet natuurlijk alles gereed zijn." »Uw ets is dus bestemd voor den handel." »Ja, de heeren Buffa en Zoon hebben mij opgedragen de ets te vervaardigen. Wanneer u belang stelt in bijzonderheden 1De af metingen zijn 66 lang en 47 breed. De eerste afdrukken met de kroon als vemargue, zullen 100 gulden, de épreuves artiste, op Japansch papier gedrukt, 60 gulden en de verdere af drukken met de letters 25 gulden kosten. Vóór de kroningsfeesten komt de ets in den handel. De uitgever stelt zich voor, dat het een kunst werk wordt zoowel voor Nederland als voor het buitenland. Het zal het eenige portret onzer Koningin zijn, hetwelk met de kroningsfeesten wordt uitgegeven, dat direct naar de natuur ïs vervaardigd. »Zai de Koningin uw ets niet voorzien van Haar handteekening »Ik heb 't er met den heer De Ranitz reeds over gehad. Hij had er nog niet met Hare Majesteit over gesproken. Het zou natuurlijk de waarde van mijn werk zeer verhoogen!" Prof. Stang toonde ons hierop eenige zijner studiën, waaronder een uiterst serieus uitge voerde gravure naar liet Heilige Avondmaal van Leonardo da Vinei, een aquarel naar De bruiloft van Samson vac Rembrandt, dat zich te Dresden bevindt, een ets naarmaar wij vonden, dat wij den meester lang genoeg hadden opgehouden, en onder dankbetuiging voor de uitvoerige inlichtingen verlieten wij het atelier. (II bl. De Dordtsclie tentoonstelling. Het zangersfeest van den Bond van Gemengd-1 Zangvereenigingen Eendracht maakt Macht zal op Donderdag 12 Augustus te Dordrecht ge houden worden. Des morgens te 9 uur komen de booten met de deelnemende vereenigingen aan het Groothoofd aan, waar twee muziek- koipsen gereed zullen staan om de zangeressen en zangers in optocht naar het feestterrein aan den Markettenweg te geleiden. Daar aangekomen, wordt door het bestuur der tentoonstelling aan de bestuursleden der zarigvereenigingpn de eerewijn aangeboden. Behalve de Degen verplichte bondsnumrners die door alle dames en heeren gezamenlijk wor den uitgevoerd, wordt nog door elk der 40 anngesloten vereenigingen een keurnummer ge zongen, waartoe eenige zangkiosken op het terrein 'zijn opgericht. De volgorde der vereeni gingen bij het zingen der keurnummers is bij loting aangewezen. Na afloop van het zangersfeest (des namid dags te 4 uur) heeft ieder lid van den bond op vertoon van zijn bondskaart vrijen toegang tot de tentoonstelling. Dit is het vierde jaai feest dat door boven- genoemden Bond gegeven wordt, en iederen keer toonde het publiek door ruime opkomst groote belangstelling. Ongetwijfeld zal de toeloop der bezoekersdit jaar nog grooter zijn dan anders, daar de maat regelen die genomen zijn, het feest uitstekend beloven te doen slagen. Zal de uitvoering der bondsnumrners door zulk een groot koor een machtigen indruk maken, ook onder de keur nummers is zeer veel aantrekkelijks, zoodat 12 Augustus a.s. een genotvolle dag belooft te worden. N. O. b>. Gisterenmorgen halfiien werd door een 120- tal afgevaardigden een tocht per boot gemaakt naar Hattem en vervolgens een wandeltocht naar den Trijzenberg. De kapel van het instruc- tie-bataljo.i bevond zich aan boord. Te 12 uur werd de lunch gebiuikt in de uitspanning Molencate aldaar, terwijl men zich te uur vereenigde aan een collation aan het Katerveer. Tot slot gisteravond concert in den tuin van de Buiten-Sociëteit te Kampen. Congres van coupeurs-tailleurs. Van den 15en tot den 20en Augustus zal te Brussel een Internationaal Congres van Cou peurs-tailleurs gehouden worden, waar Neder land vertegenwoordigd zal worden door het hoofdbestuur der Ned. Coupeurs-vereeniging. Behandeld zullen op dit congres worden de volgende punten: lo. Een internationale over eenkomst iri het leven te roepen tusschen alle vereenigingen van coupeurs-tailleurs; 2o. De benoeming van een internationaal bureau; 3o. De vaststelling van den datum en de plaats waar het tweede congres zal gehouden worden, en 4o. Onderzoek van de quaesties. die op het volgende congres zullen worden gebracht. Het bestuur bestaat uit de heeren Kevels, Fauconier, Perès Blane, Bombeke en Guicke Louis. De raad van administratie wordt gevormd door den president J. Lun<-sens en den secre taris C. Rucquoy, rue Maes 93. Lie minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij eiken Zaterdag, te beginnen met 7 Augustus, des middags te 12 uren, aan het lokaal van het departement van binnenlandsche zaken, allen za! ontvangen die hem over de zaken van zijn departement wenschen te spreken. De minister van marine verwittigt belang hebbenden, dat door hem in den regel eiken Viijdag, te beginnen met Vrijdag 6 Augustus, des vm. te 11 uren, aan het lokaal van het departement van marine zullen worden ont vangen degenen die hem over zaken, gezegd departement betreffende, wenschen te spreken. De minister van financiën geeft kennis, dat door hem eiken Donderdag te 12 uren, aan het lokaal van het departement van financiën, zullen worden ontvangen diegenen welke hem, over zaken het gezegde departement betreflende, wenschen te spreken. De gewone audiëntie van de ministers van oorlog en koloniën zal deze week niet plaats hebben. Door den afgetreden minister van binnen landsche zaken, mr. S, van Houten werd giste ren een afscheidsdiner aangeboden aan de hoofd ambtenaren van zijn departement. De Fost weet mede te deelen, dat waar schijnlijk mr, H. Pli. de Kanter de candidaat der Zutfensche liberalen zal worden voor het lidmaatschap der Tweede Kamer ter vervan ging van mr. H. Goeman Borgesius, thans miaister van binnenlandsche zaken. Te Rotterdam moet het plan bestaan concessie te vragen voor den aanleg van een spoorweg van hier naar Den Haag over Pijnacker en Nootdorp, met aansluiting aan den staatsspoor weg te Nootdorp— Leidschendam. OVERSCHIE, 29 Juli. De nasporingen der politie om de verblijfplaats te weten te komen van den sedert 3 weken vermisten A. G., een jongen van 14 jaar, zijn met een goeden uitslag bekroond. Van daag komt bij uit Grave, alwaar hij zich nu bevindt, ie deze gemeente terug. TWEEDE KAMER. De Minister van Binncnl. Zaken heeft bij een suppietoire begrooting "oor het loopende jaar f5000 aangevraagd als eerste bearag voor de stichting der niemve klinieken voor heelkunde, psychiatrie en neurologie aan de nniversiteil te Utrecht, in verband met de verbetering van de klinieken voor verlos kunde, gynaecologie en inwenlige ziekten. Tegelijkertijd is ingediend e?n ontwerp tot bevor dering der onteigening van de pereeelen, noodig voor den aanbouw ten behoeve der klinieken. Ter vervanging van de op 28 Februari en 11 Juni jl in het Engelsche Kanaal gezonken loods- schoonet No. 9 ea reserveloodssckooner, zullen twee nieuwe loodsvaartuigen ten spoedigste worden aan gebouwd. Te dien einde is een scopl. bcgrooting van Marine ingediend, ten bedrage van ongeveer f77960. Van de zijde der rcederijen van de Engeïsche stoom schepen Orchis en Deedie de aanvaringen hebben veroorzaakt, worden schadevergoedingen geëischt, die in compensatie van deze uitgaven zuilen strekken. Ter naturalisatie zijn voorgedragen de heerenB, H. Topir, winkelier to AmsterdamS. Seoligmann, te AmsterdamG. B. Govers, wissehvachter te Rot terdam; A. M. Rcindel, politie-opziener te Makasser (N -I.)A. A. C. Strandes, le luit. der infanterie te Palembang CN.-I.)K. Sallaerts, te Valkonswaard H. B. B. Tholc, koopman te Amsterdam, en L. R. Tbierer, graveur te Utrecht. Tot uitvoering van de wet betreffende de herzie ning van de belastbare opbrengst der gebouwde ei gendommen is door den Minitter van Financiën nog op de loopende begrooting anngevrragd een bedrag van f30,000 voor bet uitgeven van drukwerk en voorbereidende arbeid, en voorts nog enkele uitgaven, hiermede in verband. De totale kosten zullen waar schijnlijk f 600.000 bedragen, waarvan voor ontvang van commissiën on reis- en verblijfkosten f 530.000. Organisatie directe belastingen cn kadaster. De minister van Financiën heeft nog een nader voorloopig krediet aangevraagd voor de herziening der organisatie van het dienstvak der directe belas tingen en van het kadaster en van de belooningen der daartoe behoorende ambtenaren. De bedoeling is om eenige meerdere controles in te stellen, waardoor ook de gelegenheid zal ontstaan om adjunct-controlonrs totcoutroleurtebevorderderen. De toelagen der ambtenaren bij het dienstvak zouden vervallen, behoudens de noodige overgangsbepalingen. Met bebond van een aanvankelijk traktement van f2000, hot tegenwoordig minimum, zon dit telkens na 4 jaren onafgebroken dienst met f200 worden verhoogd, zoodat ml 24 jaren dienst in den rang een maximum salaris van f3200 wordt bereikt. Voor een vijftal der meest belangrijke contrêles zoq het minimum op f2100 bepaald kunnen worden, met ecne v ierjaarlijksche periodieke verhooging van f300, zoodat na 20 jaren dienst in den rang een maximum salaris van f3600 wordt verkregen. De betrekking van adjunct-controleur blijft in de organisatie behouden met bestendiging van het tegen woordig traktement van f1600, terwijl na 4 jaren dienst als zoodanig aanspraak verkregen wordt op f1800. Voor surnumerairs bij dit dienstvak zal het trac- tement worden bepaald op f1000, na 3 jaren dienst te verhoogen tot f1200. Voortst wordt de bestaande regeling ter vergoeding van bureaukosten van de controleurs der directe bt> lastingen en van het kadaster verbeterd, waartoe een bedrag van f4000 noodig wordt geacht. Voor het loopende jaar wordt al vast f3000 aan gevraagd. De nieuwe organisatie zal in de eerste jaren ver moedelijk ongeveer f 15000 per jaar meer kosten dan tegenwoordig. Rij Kon. besluit is aan den gepensionneerden luit.- generaai J. li. Kromhout, op zijn daartoe strekkend verzoek, op de ineest eervolle wijze ontslag verleend als lid en vooizitter van de Staatcommissie, ingesteld tot het uitbrengen van een advies omtrent de vraag, op welke wijze, binnen de stelling van Amsterdam, in tijd van oorlog, voldoende zal kunnen worden voorzien in de behoefte aan drinkwater, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, ook in die be- tiekking, door hem aan den lande bewezen. De verkiezing (candidaatstelüng) voor een !icl van den gemeenteraad in kiesdistrict I, ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Hoogendam, zal plaats hebben op 13 Augustus a.s., gelijk uit eeue kennisgeving aan het hoofd van dit blad blijkt. Naar wij vernemen zal de stemming, zoo die noodig is, op denzelfden dag plaats hebben als die in de vacature-Jansen, waarvoor de candidaatstelüng reeds op 10 Augustus moet plaats vinden. De gemeenterekening over 1896 heeftin ont vangst een bedrag van f661.169,20; in uit gaaf van f530.980,75; zoodat het baiig saldo bedraagt f 130.188,45. I Het leggen van een riool van cementbeton fin de Dwarsstraat alhier, hetwelk de vorige week is aanbesteed, is gegund aan den laagsten inschrijver, M. Goossen te Maassluis, voor f2840. Heden zijn, onder geleide der onderwijzers, de drie hoogste klassen der school van den heer J. C. Sander, een bezoek aan de Rotterdamsche diergaarde gaan brengen. Morgen zullen de drie overige klassen gaan. De kinderen uit het Diaconiehuis zijn van daag uit: naar Den Haag en Scheveningen. De 1 Augustus a. s. is voor de Wed. de Goederen aan het Klein Watertje een merk waardige datum. Immers zal het dan 30 jaar geleden zijn dat, aan wijlen haren echtgenoot werd opgedragen de bediening van het draai- bruggetje over het grachtje, waarvoor hem als belooning werd afgestaan de volle opbrengst aan bruggeld. Voor omstreeks 16 jaren is hij gestorvenen heeft zijn weduwe van dien tijd tot op heden die bediening op dezelfde conditie vervuld. Of nu de le Augustus voor haar een »feest- dag" zal zijn, is te betwijfelen. Ook vóórhaar is dat tijdsverloop een achteruitgang geweest. In dien tijd 7iju niet minder dan 5 branderijen stil gezet op de Raam, zoodat de spoelingschou- wen en andere kleine vaartuigen voor die fabrie ken niet meer daar passeeren en dus ook geen bi liggeld opleveren. Behalve een enkele schouw schijnt daar niet veel anders rneer door te varen dan pramen en deze hebben nog nimmer bruggeld be taald. Zijn die pramen rechtens vrijgesteld, of zijn zij steeds gepasseerd ten gevolge van een dwaal begrip Hoe dit ook zij, de le Augustus 1897 is voor vrouw De Goederen een merkwaardige datum, omdat dan een tydperk van 30 jaren wordt afgesloten, waarin zij niettegenstaande de re gelmatige vermindering van hare belooning, getrouw haar plicht als brugwachtster heeft vervuld. Door A. Koster, wonende aan de Hoofdstraat, is op de rivier de Maas onbehee.j drijvende gevonden een roeiboot, waarvan de eigenaar zich tot heden niet heeft aangemeld. De boot is afgegeven aan de politie alhier. BURGERLIJKE STAND. Gclmwd 29 Juli. O. II. van Dijk, 29 j., en C. J. Luit- wieler, 29 jaar. Geboren 27 Juli. Agnes Geertruida, dochter van A. Vilters en M. C. M. Fredriksen, Hoofdstraat. Heinrich Fiiedrich, zoon van H. F. Meier en C. E. van Dijk, Hagastraat. «Jacobus en Anna, zoon en dochter van J. Bleecke en 0. M. Post, Kinderhuurt. 28 Juli. Hendrika Petronella, dochter van G. C, J. Yrauwdeunt en M. C. Eikmans, Broers- veld. Maria Adriana, dochter van A. de Lange en M. J. Marks, Emmastraat. Overleden t 28 Juli. Marrigje Misser, 3 m. Buiten h men tv eg B. en W. stellen voor de gemeenterekening over 1896 goed te keuren met een beding in ontvangst van f 454.355,02, en in uilgaaf van f406.285,79, en alzoo met een batig saldo van f48.089,23.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2