Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. SPORT. Gemengd lieaws. L a «i t s t e Nieuws. B. en W. stellen voer om de gemeentebe. grooting voor 1897 te verhoogen met f46.292.85» ten einde daaruit eenige openbare weiken te voldoen en rnet f80 voor bet doen van verf- werk aan gemeentegebouwen. Omdat met 1 October a. s. alle intercom munale lijnen der teieplioon, die nu in handen fijn van particuliere maatschappijen, door den staat zullen worden geëxploiteerd, stellen B. en W. »oor het contract, dat de gemeente thans met de Bell-Telephoon maatschappij heeft, over te brengen op den staat. Dit contract strekt om de opbrengst der intercommunale lijn op een minimum van f 140 te garandeeren 'sjaars. De bisschop van Haarlem diende gisteren in de R--K- keik het H. Vormsel toe aan onge veer 400 kinderen van hier en uit Kethel en Spaland. Ter gelegenheid hiervan was uit den toren der R.-K. kerk en uit vele particuliere woningen de vlag gestoken. Bij die gelegenheid brak de vlaggestok van de kerk en viel het afgebroken stuk naar beneden, gelukkig zonder iemand te bezeeren. De laatste nieuwe bom, gebouwd door den scheepsbouwmeester M. de Niet Azn., voor den reeder M. J. Tuit te Scheveningen, de grootste van de vloot, 50 voet lang en van scherp model, is van den eersten reis hier binnen. De stuur man en zijn volk roemen ten zeerste hare snelheid. Zij zeilen eens zoo hard als een bom oud model en nagenoeg gelyk een logger. Bij eventueelen aanbouw zal dit model voor Sche veningen algemeenen regel worden. BURGERLIJKE STAND. Geboren 28 Juli. .ïaeoba, dochter van J. B. Spoor en L. Braven boer, Achterstraat. Overleden 29 Juli. Dirkje Vermeer, oud 51 jaren, echt- genoote van J. Stad, Achterstraat. Gisterenmorgen werd te Dordrecht de achtste jaar- lijksche algemeene vergadering der Nederlandsche Organisten-Verecniging gehouden. Uit de verslagen bleek dat de vereeniging steeds in bloei toeneemt en dat de fmaneicele toestand zeer gunstig genoemd mocht worden. Het getal leden bedraagt 103, het getal donateurs 47. In het af- geloopen jaaT werden wederom eenige ondersteuningen verleend. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Als plaatst voor de volgende algemeene vergade ring werd Steenwijk aangewezen. Het bestuur bestaat thans uit de volgende heeren Jos. A. Verheyen te Amsterdam, voorzitter, M. H. van 't Kruys te Rotterdam. 2e voorzitter, W. do Vries te Amsterdam. Ie secretaris, Joh H. Biedrieh te 's-Hertogenboseh, 2e secretaris, A. Pomper te Amster dam, le penningmeester, J. C. "Braspenning te Am sterdam, 2e penningmeester, J. A. Scholte te Amster dam, muziekcommissaTis. Een werkman van de Pletterij der heeren Enthoven te 's-Gravenhagc, de instrumentmaker-electricien J. H. v. V. heeft eene belangrijke vinding gedaan. Ia militairen dienst de gevaren en bezwaren van het tegenwoordige schietschijven ondervonden heb bende, heeft hij zich toegelegd op de oplossing van hct_ vraagstuk om daarvoor iets beters te vinden, en inderdaad heeft hij een electrische inrichting uit gedacht, waardoor de officier, die bij den schatter staat, onmiddelijk met onmisbare zekerheid voor zich ziet, hoe de kogel heeft geraakt. Met dit toestel, dat van groote beteekenis is, nu de nieuwe kogels en geweren de gevaren voor den observatiepost vermeerderen, en waarmee men boven dien bij snelvuur de treffers der opvolgende schoten kan waarnemen, kan ook worden nagegaan, welke baan een kogel volgt. Naar de H. Ct. verneemt, zal de u.tvimier zijn toestel over eenige dagen aan den (nieuwen) minister van oorlog aanbieden. Het gerechtshof te 's-Gravenhage behandelde gis teren de zaak van oen 24-jarigen scheepsklinker te Rotterdam, beklaagd van op 4 Maart jl. opzettelijk tegen een te IJselmonde gestationneerden rijksveld wachter hij de overheid (den inspecteur der rijks- veldwacht te Middelburg) een valscbe aangifte schriftelijk te hebben ingeleverd, waardoor dc eer en goede naam van bedoelden veldwachter werden aangerand, doordien beklaagde in strijd met de waarheid in die aangifte aan den politie-beambten ten laste legde, dat deze een bekeuring zou hebben achterwege gelaten omdat do overtreder hem een 'geschenk had aangeboden, Do rechtbank te Dordrecht legde den bekl. eene gevangenisstraf van twee maanden op. Bekl. be weerde het nalaten van bekeuren door den veld wachter van iemand te hebben vernomen doch deze persoon, als getuige gehoord, sprak zulks heslist tegen. Het Openb. Min., aannemende dat bekl. alleen met de bedoeling om den veldwachter onaangenaam te bejegenen, het feit bedreef, eischte dan ook be vestiging van hef vonnis. Neb. Hert. Kerk. Achttal: fe "Westerlce, J. A. Bruins, te Nuis en Nicbert, G. Burema, Ortde-Pekela, F. 13mpers, te Kortezwaag, M. Hefting, te SiddeVmren, H. Rogaar, cand. te Midwolda, F. lammens, te De Leek c.a. en W. Vorenkamp, te Zuidwolde. B eroepen: te Zuidzande (cl.IJzendijke),A.F. Ch. Pont, te Nisse (Z.-B.)te Kloosterburen, 0- Pe kelharing, cand. Bedankt: voor Elburg, door E.Gravemeijer,te Utrecht; voor Dirkshorn, door K. van der Wal, te Hillegom; voor Hoogloon, door J. de Zwart, te Ouderkerk a/d. Amstel; voor Bradel, door W. G. van Doorne te Ingenvoor Scharl, N. Warmolts, te "Ternaard. Geref. Kerken. Drietal: te Baarland, P. A. Lanting, te Xieu- wendam, L. Spoel, te Harderwijk B en R, van der Kamp, cand te Maasland. Beroepen: te Bleiswijk, B. J. Heeres, cand. R.-K.Kerk. Ju het begin dezer maand promoveerde tot doctor in de godgeleerdheid aan de school voor bijbelstudiën, >n het Dominicanerkiooster „St. Etienne'' te Jeruzalem de heer J. Le Blanc uit Waalwijk. Deze jeugdige priester, die bestemd is om als professor der H. Schriftuur in het Groot-Seminarie tc Haaren op te treden, werd voor ongeveer drie jaar door den bisschop van 's-Hcrtogenbosch naar het Heilige Laud gezonden, om ter plaatse zelve, waar de meeste gebeurtenissen voorvielen, welke de Schrift verhaalt, zijne bijbelstudiën voort te zetten en onder de leiding van uitstekende leeraars het Hebreeuwsch en andere Oostersche talen te leeren. Hoocer Onderwijs. Aan het staatsexamen tot toelating aan de uni versiteit namen van 2628 Juli deel 7 candidatcn voor de faculteiten der godgeleerdheid enz. Toege laten 3 cand., nl. dc hh.P. B. A. van der Meer de Walcheren, E. M. Meijers, J. M. H. O. Quaed- vlieg. Verder nog de heer H. A. P. Schnaps, voor diploma B. Voor de faculteiten der geneeskunde enz. werden geëxamineerd 7 cand. Toegelaten 2, nl. de hh.: H. J. Douma en J. Zandvliet. Het examen wordt voortgezet met 3 candidatcn. Lager Onderwijs. Men verzoekt ons opname voor het volgende In een openbare vergadering, belegd door deafd. Rotterdam van deu Bond van Ned. Ondcrw. en Rot terdam I van het Ned. Ond. Genootschap, die toe gankelijk is ook voor niet-leden, zal, op Zaterdag 31 Juli a.s., 's avonds to 7t/5 uur, in de bovenzaal van Frascati, Kipstraat, te Rotterdam, als spreker optreden de heer J. Visser, hoofd eener school tc Leeuwarden, met het onderwcphoeverre is het mogelijk en noodig, dat het hoofd der School als klasse-onderwijzer optreedt Hij zal daarbij do volgende stellingen verdedigen Stelling I. Zonder nadeel voor het onderwijs kan aan elke school het hoofd klasse-onderwijzer zijn. De bezwaren kunnen worden weggenomen a. door schoolvergaderingen; b. door naar gelang van omstandigheden wijziging te brengen in de lesuren of den lesrooster. c. door te breken mot sommige bestaande ge woonten. d. door het aanstellen van ambulante onderwijzers e. door eeno betere opleiding. Stelling II. Het hoofd der school moet klasse- onderwijzer zijn a. om de leerlingen aan zich te binden; b. om een goeden invloed uit te oefenen op hunne redelijke vorming c. om door zijn arbeid vertrouwen en waardeering te vinden bij de autoriteiten en dc onderwijzers dor school en de laatstcn naar de juiste waarde te schat ten; <1. om geschikt en bekwaam te blijven voor zijne taak; e. om voldoening te smaken van zijn werk. Tot deze vergadering worden ook de verschillende autoriteiten te Rotterdam uitgenoodigd. Het nieuw opgetreden Kabinet heeft in zijn midden vier leden, die wielrijden, tw. de ministers Cort v. d. Linden, Goeman Borgesins, Lcly en Cremer. (HM Ter gelegenheid van de negende algemeene ver gadering van den Noord-Nederlandschen Schutterij- Kaderboud zal den 14 en 15 Augustus te Assen ceu schietwedstrijd worden gehouden, waarvoor door H. M. de Koningin Regentes f100 beschikbaar is gesteld. Gisteren is te Franeker de groote kaatsnartij ge houden. De koningsprijs is een zilveren bal, uitge loofd door den commissaris der Koningin in Friesland en onder de gouden en zilveren medailles zijn er van den commissaris der Koningin in Ovenjsel eu den minister van staat jhr. rar. F. J. J. van Eysinga. De uitslag was le prijs partuur 2: Jan Reitsma, van Piugjnm; Mink dc Vries en K. Vonk, van Beetgum. le premie partuur 12: Sijtse Vijver, van Frane ker; Jan Cuperus, van Marssura; Jobs. Ancma, van Sehingen. 2e premie partuur 13: P. Knoll, P. Scheller en J. do Vries, van Sexbierum. Mink de Vries behaalde den koningsprijs. Hen geheimzinnige zaak. De vorige week is er te Rozendaal eene dame uit het raam van een hotel, waar zij tijdriijk vei toefde, gesprongen of gevallen, zoo dat zij weldra overleed. Omdai wij meenden, dat wij hier met een zelfmoord te deen hadden, maakten wij, naar onze gewoonte, geen melding van het geval. Thans echter nu er redenen zyn, die er op wijzen, dat er hier niet met zekerheid van zelfmoord sprake is, willen wij onzen lezers deze geruchtmakende zaak niet onthouden. De Grondwet deelt er over mede: Zaterdagavond omstieeks 9 uur kwam b'y den heer C. van EL, hotelhouder in de Stationstraat te Rozendaal, eene juffrouw uit Amsterdam aan, die volgens haar spoorkaartje naar Ant werpen moest, doch te R. wilde blijven over nachten. Haar werd een kamer aangewezen, doch door hare zonderlinge manieren trok zij de aandacht van Van E. en diens vrouw, hetgeen nog ver ergerde toen zij btj het ter ruste gaan, de be wuste dame in nachtgewaad op hunne eigen slaapkamer aantroffen. Dit nog niet alleen, doch bij liet licht zag men dat de armen van de juffrouw bont en blauw waren, hetgeen dadelijk aan een ruwe behandeling deed denken. De echtgenoote van Van E., bevreesd ge worden, sloot Haar op, in hare kamer. Weinig later hoorde men haar op de deur bonsen, tot alles stil werd. Toen Zondagmorgen, omstreeks 6 uur, het dochtertje van dea eigenaar van 't hotel door den restaurant ging, zag ze, tot haar grooten schrik, de bewuste dame, ontdaan en bebloed, voor de deur van de gang naast liet huis staan. Doodiersclnikt riep zij om hulp en toen men daarop kwam toesnellen, was de dame in dien tusschentijd achterover in de gang gevallen. Een kleine wonde vertoonde zich aan de slapen. Oogenblikkelijlc na de verschrikkelijke ont dekking werd geneeskundige hulp ingeroepen, doch na ruim een half uur is zij overleden. Per brancard is zij toen naar het doodenhuisje op de algemeene begiaafplaats vervoerd, waai na de lijkschouwing plaats had. Onder getuigen heeft zij zelve nog verklaaid, dat zij niet uit het raam gevallen is, doch er zich zei ven heeft iaten uitglijden; volgens de meening van personen die geheel en al met haar toestand op de hoogte waren, zou zij dit niet gedaan hebben om zelfmoord te plegen, maar we! om te ontvluchten, daar zij den vorigen dag van haar man was heengegaan, na zooveel mogelijk alles medegenomen te hebben. Hoe dit echter zij, zal moeieltjk uit te maken zjjn. Een vrij groot bedrag aan geld, bestaande uit zilvergeld, bankpapier en effecten, ongeveer ter waarde van 1200 gulden, is in haar valies, dat ook in de gang lag, aangetroffen en bij de rijkspolitie gedeponeerd. Gistermiddag is het lijk naar Arasterdam vervoerd om aldaar begraven te worden. Geen Hoogmogenden. Woensdagochtend te lOVs uur hield voor het gebouw der Tweede Kamer de cellulaire wagen stil, op welks achterbalkon twee marechaussees en een Rijkveldwachter stonden. De boden der Kamer ijjden reeds naar buiten om te kennen te geven, dat men aan een verkeerd adres was en waarschijnlijk aan een der rechtsgebouwen moest zijn. De gerechtsdienaren gingen echter voort hun taak te vervullen, door den wagen te ontslniten, een persoon daaruit te laten, met dezen binnen te gaan, de trap op naar de zalen van den Raad van State. Daar moest die persoon, een gevangene uit Beek bij Maastricht, voor den Raad in een der aanhangige zaken van de geschillen van bestuur worden gehoord. (J>. v. Z.-Il.) Hen schat. Ouder voorbehoud deelt het llaarl. Daghl. mede dat een garnalenvisscher te Harderwijk in zijn net een kistje met juvveelen en andere sieraden zou hebben opgehaald. Brutaal. Hoever sommige zeer onrustige burgers van Muntendam hun zwerftochten in deze provincie en elders uitstrekken, is zeker aan niemand dan aan deze Nomaden zelf bekend. Dat zij echter ver kunnen dwalen, zal men wel willen aannemen. Voor een paar weken vereerde een gezelschap van deze lieden de gemeente 't Zandt met een bezoek. Daar waren de Pluimen, een Kip, een Prins en, vooral niet te vergeten zekere Haim A. Voorzeker een net gezelschap! Ge/.amelijk ging men een winkel binnen en vroeg daar eieren en jenever, natuurlijk niet om advocaat te maken, maar voor afzonderlijk gebruik. Toen 't echter op betalen aankwam, had men geen geld. Toch ontving de koopman een oogen- glik later contanten, 't Was Harm A., die alles betaalde. Hij was zelfs zoo royaal, dat hij, toen een heibergier in de buurt, bij wien de club later aanlandde en eenige »bakjes"jenever vroeg, de vrees opperde, of hij wel geld zou bekomen voor zijn waar, dadelijk een rijksdaalder voor den dag haalde en zei, dat hij alles zou voldoen. Nu was 't crediet open en dronk men wakker vooit. Ongelukkig kwam men zoo langzamer hand misschien wel ten gevolge der vele geconsumeerde borrels, in ietwat netelige stem ming, en wisselde het drinken eenkloppartijljeaf. Den volgenden dag stapten vijf Muntendam- mers, waaronder ook leden van bovenbedoeld gezelschap, in de beste harmonie de woning van een boer binnen, namen daar een pot met brij van het vuur en zetten zich ongegeneerd aan den maaltijd. Zelfs toen de heer des buizes in eigen persoon vei scheen en harde woorden liet vallen over den aanval op zijn brijpot, maakte dit blijkbaar op de vreemde bezoekers niet den minsten indruk. Zij schepten de borden, die op tafel stonden nog eens vol, smulden naar hartelust van de szoepenbrij" en wierpen toen, zeker in een vlaag van brooddronkenheid de schotels stuk. Daarna trokken zij verder. Inmiddels was de winkelier, bij wien 'i ge- zeischap het eerst was geweest, tot de onaan gename ontdekking gekomen, dat er geld uit zijn winkellade was ontvreemd. Dit had ten gevolge, dat er later te Muntendam een onder zoek in 't werk werd gesteld. Toen beloonden sommigen der makkers van Harm A. de door hem te 't Zandt betoonde vrijgevigheid met hem te beschuldigen, dat hij bij den bedoelden winkelier diefstal bad ge pleegd. Wat de na-ieep van deze reis zal zijn, zal nog moeten blijken. VecndCt.) Andree's Pooltocht. De Beilynsche coi respondent der N. B. Ct. seint aan zijn blad, dat de meeste Berlijnsche bladen twijfelen aan de juistheid der conclusie van den kapitein van de Dordrecht. Een autoriteit op het gebied der luchtscheep vaart, de eerste luitenant der aëronautisclie militaire afdeeling Siegsfeld, acht het niet on waarschijnlijk, dat Andree zou zijn verongelukt. Frithjof Nansen heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat hij het niet mogelijk acht, dat Andree in zes dagen afgedreven is naar de Witte Zee, vooral omdat de ballon bij de opstijging in noordelijke richting weg dreef. In de Telegraaf bespreekt de heer Carl Corvey, die zich zeer interesseert voor lucht scheepvaart en daarvan studie heeft gemaakt, het bericht van kapitein Lehmann in denzelfden g°est. De heer Corvey acht de conclusie van ge noemden kapitein zeer voorbarig en gelooft niet, dat het onbekende drijvende voorwei p Andree's ballon is geweest. Hooters te Parijs. De Parijsehe bladen maken melding van een groote rooversbende, bestaande uit jonge mannen allen beneden de 21, die de onmiddellijke om streken van Parijs onveilig heeft gemaakt, doch thans is ingeiekend, en tot wriker slachtoffers naar ook bericht wordt den 2en dezer maand de heer Raphael BtsMjhoffsheim, de bekende rjjke oud-Amsterdammer, heeft behoord. Terug komende van Suresnes werd hij in het Bosch van Boulogne aangevallen en beroofd. De long- temps zegt het Journal on ne reverra Bisch au Bois." Brand te Bremen. Gisteravond is te Bremen de rijstfabriek der firma Erling met nog drie andere huizen door brand vernield Ook een deel van de Freihafen werd aangetast Alles liep zonder persoonlijke ongelukken af. Het gebouw was verzekerd. Er was een verstikkende brandlucht in den omtrek. Duizenden toeschouwers waren saamgestroomd. Vergaan. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is, ten gevoige van dikken mist, de Belgische mailboot Marie ILenriette, gez. A. v. d. Kerek- hove, ter hoogfe van Dninkerken in aanvaring geweest met een Fransche smak. De mailboot bekwam hieibij slechts lichte schade, maar de vischsloep is met man en muis vergaan. De naam van lit laatste vaartuig, de haven waarin het thuis behoort, alsmede het aantal man schappen, dat zich aan boord bevond, is tot heden onbekend. Ben valsch bericht. In het nummer van 20 Juli van de Limb. Koerier kwam het volgende, ook door ons over genomen, bericht voor: AKEN. Ta! van families van hier en uit de omstreken zijn door een pijnlijke oog ziekte aangetast. De ziekte, een ontsteking van den rand der oogleden, is aanstekelijk en zeer kwaadaardig. Het blad ontleende dat bericht ter goeder trouw aan de Kólnischc Volhszeitung. Dat doorgaans goed ingelichte blad blijkt daar mee echter leelijk misleid te zijn. Uit volkomen vertrouwbare bron verneemt de Limb, Koer., dat van bedoeld bericht geen letter waar is. Te Aken is van een kwaadaardige oogziekte, die daar zou heerschen, niets, hoegenaamd niets bekend. Integendeel, in elk opzicht is de gezondheids toestand in de oude Keizerstad en omstreken thans zoo bijzonder gunstig, als hij lange jaren niet was. De badgasten zijn er dan ook reeds in grooten getale aangekomen. .Uit alle landen der be schaafde wereld stroomen ze er samen. En wellicht heeft vorenbedoeld bericht der Kolnische Volhszeitung juist aan dat drukke be zoek zijn ontstaan te danken. Naar wij hoorden, zou het door benijders uit een concurreerende Badestadt in de wereld zijn gezonden. Een andere oplossing van de viaag»hoe kan dat arglistige verzinsel zijn ontstaan zocht het blad tevergeefs. Vleesch voor den keizer. Hoe de Rohenzollern steeds van versch vleesch voorzien wordt. De hofkeuken der Hohen- zollern betrekt het vleesch uit Berlijn van een slager uit de Französiche Strasz. Hotkoeriers begeleiden steeds het transport Een begrip van het vleeschverbruik kan men zie!' eerst maken, wanneer men verneemt, dat de zending die voor eenige dagen afgezonden werd, 34 centenaars bedroeg. Hierbij is echter de geheele verpakking begrepen. De laatste zending werd in twaalf manden verpakt. De vei pakking geschiedde tusschen üs door eene machine klein gemaakt, daar bovenop zaagsel, vervolgens linnen en peikament, waarin het vleesch, en dan weder datzelfde daarboven op. Zoo verpakt houdt zich het vleesch minstens vier dagen goed. De levering had om de acht dagen plaats. Op de Hohenzollern is eene koel ruimte waar het vleesch bevriest en nog lang kan worden behouden. Morgen wordt de eerste ministerraad gehou den van het nieuwe ministerie. De Commissaris der Koningin in deze pro vincie, mr. Fock, inspecteert heden te Ridder kerk en Hendnk-Ido-Ainbacht de gemeente administratie. Dr. Leijds, staatssecretaris der Z.-A. repu bliek, is heden naar Bayreuth vertiokken. Laboucbère schrijft in de Truth, naar aan leiding van Chamberlains rede in het Lagerhuis:

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3