ylHSïSgw. BINNENLAND. Uit de Staatscourant. "STADSNÏEUWS. Generaal Baratieri zal in het najaar een werk het lich* doen zien over den slag bij Adua, waarin op Crispi's regeering de volle verant woordelijkheid voor dan noodlottigen oorlog tegen koning Menelik wordt gewenteld. De 27 verbannen Spaansche anarchisten zijn te Londen aa'ïj ekomen. De Porti'gees'he regeering heeft de censuur ingesteld voor lerstelegrammen te Lissabon. Te Porto het ft de politie bij verscheiden republikeinen huiszoeking gedaan. Volgens de Berseveranza en de Opinione bestaat er voortduiend volkomen overeenstem ming tusscheri Italië en Engeland. In September zal Engeland Kassala bezetten. Het gouvernement van Servië heeft in Frank rijk honderdtienduizend repeteergeweren besteld. De Times ontving bericht uit Peking van het overlijden van den grootkanselier Li-hung-t^ao, die den vreemd-dingen zeer vijandig was. Ook was hij een tegenstander van Li-hung-tsjang. Waarschijnlijk komt er nu een groote ver andering in de regeeringspersonen. De Braziliaansche regeering zendt, naar uit Rio-de-Janeiro aan de Times wordt bericht, vier duizend man als versterking naar Canudos. De minister van oorlog gaat zelf naarBahia om toezicht te houden op het vertrek der troepen. Weer nieuwe verkiezingen. Er staan ons weer een negental nieuwe ver kiezingen te wachtpn, en wel wegens het op treden van een aantal kamerleden als minister, waardoor zij dus hun kamerlidmaatschap ver liezen wegens liet aannemen van een bezoldigd s'aatsambt, het ministerschap. Nu doet zich het gecompliceerde geval hier voor, dal sommige der aftredende kamerleden ministers lid zijn der oude Kamer, die tot den derden Dinsdag in September a.s. zit, en van de nieuwe, die daarna optreedt. Zoo is b.v. de heer Pierson afgevaardigde voor Delft tot September en daarna afgevaar digde voor Enschedé. In beide qualiteiten moet hij dus vervangen worden. Ook de andere ministers, b.v. de heer Lely zit voor Lochem in de oude Karrmr, en is ook door Lochem in de nieuwe afgevaardigd. Twee verkiezingen moeten hier dus plaats hebben. Dat is nu wel zeer lastig, maar de minister van binnenlandsche zaken, die zelf tweemaal aftreedt, heeft er dit op gevonden, dat da ver kiezingen, stemmingen en herstemmingen zoo noodig telkens op éer. dag afloopen. Misschien komt het niet eens aan een stemming toe, en contenteert men zich althans voor de in Sep tember aftredendeu tot hun simpele candidaat- stelling. 'tls te hopen en niet onwaarschijnlijk. De Staatscourant van heden bevat de be sluiten, waarbij de noodig geworden verkie zingen worden uitgeschreven. Zij luiden De Min. van Binnen], Zaken Overwegende, dat de hh.C. Lely, mr. H. Goeman Borgesius, mr. W. H. de Beaufort, J. T. Cremer en mr. N. G. Pierson, ingev. art. 96 der Grondwet van rechtswege het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten- Generaal hebben verloren en dat derhalve, mede in verband met ai tl. 1 en 2 der wet van den 2den Mei 1897 Stbl no. 117), eene verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in de kiesdistricten Lochem, Zutphen, Amster dam II, Amsterdam Vil en Delft Gelet op de artt. 131, 1ste en 2de iid, 133, lste lid, 134, 3de lid, en 144 der Kieswet en op de bekendmaking van den Min. van Binn. Zaken van 10 Mei 1897 Staatscourant no. 110) Heeft goedgevondeu te bepalen dat de verkiezing in de kiesdistricten Lochem, Zutphen, Amsterdam II, Amsterdam VII en Delft zal plaats hebben op 10 Augustus e.k. dat de stemming, zoo noodig, zal plaats hebben op 17 Aug. e. k. en de herstemming, zoo noo dig. op 24 Aug. daaraanvolgende. De Minister van Binnenl. Zaken: Overwegende, dat de heeren mr. N. G. Pierson, C. Lely, mr. II. Goeman Borgesius eu J. T. Cremer, na, bij de verkiezing ter vervulling van de plaatsen van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die met den derden Dinsdag van September optre den, tot lid dier Kamer te zijn benoemd, inge volge art. 96 der Grondwet dat lidmaatschap van rechtswege hebben verloren en dat der halve, ter vervulling van die opengevallen plaatsen, een verkiezing van een lid van de Tweede Karner der Staten-Generaal moet plaats hebben in de kiesdistricten Enschedé, Lochem, Zutphen en Amsterdam VI; Gelet op de artikelen 101, eerste en tweede lid, 133, eerste lid, 134. derde lid, en 144 der Kieswet Heeft goedgevonden te bepalen; dat de verkiezing in de kiesdistricten En schedé, Lochem, Zutphen en Amsterdam VI zal plaats hebben op 10 Augustus e.k.; dat de stemming, zoo noodig, voor deze verkiezing zal plaats hebben op 17 Augustus e.k,, en de her stemming, zoo noodig, op 24 Augustus d. a. v. De verkiezing' te Delft. Zooals men hier boven zien kan, is er voor Delft een nieuwe verkiezing uitgeschreven ter voorziening in de vacature-Pierson. Gevraagd mag worden is deze verkiezing noodig! Is de heer Pierson reeds lid der Kamer, nu hij misschien wel zijne geloofsbrieven, wat niet zeker is, bij de Tweede Kamer heeft inge zonden, maar toch zeer stellig den eed of be lofte nog niet heeft afgelegd. Stel, dat het geval zich b.v. had voorgedaan bij den heer Van Gilse te Sneek, van vvien nog niet vaststaat of hij zitting kan nemen. Zoude er dan eene nieuwe verkiezing kunnen worden uitgeschreven ter vervanging van iemand die per slot van rekening misschien niet wordt toegelaten, waarvan althans de mogelijkheid vau het tegendeel niet vaststaat. Men zou dan het geval kunnen krijgen, in dien de heer van Gilse tot minister werd be noemd, dat er eene verkiezing ter zijner vervan ging werd uitgeschieven, terwijl later bleek, dat niet hij, doch een ander gekozen was en dus de vervangingsverkiezing ten onrechte plaats had gehad. Of is de heer vau Gilse feitelijk Kamerlid, totdat men straks zal uitmaken, dat hij het niet is. De /aak komt ous duister voor. Nog dit ter verduidelijking. Stel de heer van Gilse wordt benoemd tot minister; er wordt eene verkiezing uitgeschre ven, en, zeg de heer Pyttersen, wordt te Sneek gekozen. Nu kan de heer Pijttersen in Sep tember zijne geloofsbrieven indienen, maar tevens komt er een verzoekschrift in om bij de eerste verkiezing niet den heer van Gilse maar dep heer Heemskerk als gekozen te verklaren. De Tweede Kamer gaat hierop inderdaad in. Waar blijft dan de gekozen heer Pytterseu? Hij heeft toch ook geloofsbrieven, die wettig zijn. Ons dunkt thans hadden de verkiezingen ter voorziening in de minister-vacatures met uit geschreven moeten worden. Tweede Kamer. De minister van binnenlandsche zaken, mr. Goeman Borgesius, zal op 18 September a.s. «gezeten in een Hofgala-koets, langs elk portier gaand twee Hoflakeien", en rijdende te midden van piketten huzaren, naar het gebouw der Staten-Generaal worden geleid om het zittingjaar 1896/97 te sluiten. De opening der zitting van de nieuwe Kamer zal geschieden op 21 Sept. a.s. Hollandsche viscli In Engeland. In de Lomiensche wijk Whitechapel is een Israëlietiscbe familie vergiftigd door het gebruik van karper. Drie weken geleden had de vader een party visch gekocht, waaronder wat Prui sische karpers, die, naar men geloofde, uit Hol land afkomstig was. Den dag na het gebruik werd de geheele familie zwaar ziek, hoewel, volgens de Sun, naar het schijnt enkel de vader en de zoon van den karper hadden gegeten. Na geneeskundige behandeling herstelden de zieken, slechts de vader en de zoon bleven lijdend. De eerste was op den weg der beterschap, maar met den zoon wilde het niet vlotten. De geneesheer verklaarde dat er iets niet in orde was aan de rechterzijde van de maag, maar voordat hij de ziekte met succes kon bestrijden, overleed de jonge man. Den volgenden dag stierf ook de vader, maar niet direct ten gevolge van de vergiftiging. Volgens den geneesheer was de zoon overleden aan een organische ziekte, ontstaan na het eten van visch, en de vader aan een oude kwaal. De dokter veronder stelt dat de visch die het onheil heeft aange richt, zelf vergiftigd was. Naar aanleiding van dit bericht schrijven de heeren Gebroeders Dii te Koog aan de Zaan aan het JBbl. dat ten gevolge van dit voorval thans bij Engelsche Israëlieten een vooroordeel bestaat tegen Hollandsche zoetwatervisch, zoo dat men veilig zeggen kan dat zij op het oogen- bhk in Engeland onverkoopbaar is, en zij vragen of het niet wenschelijk zou zijn dat van regee- ringswege een onderzoek worde ingesteld om uit te maken of de visch uit Duitsehland of Rusland is aangevoerd of bedorven was, of bij het vangen door vergif bedwelmd. uWensehelijk is het dat men niet trachte een onzer smakelijke zoetwatervisschen een smet aan te wry ven die onverdiend is, gelijk men eenige jaren geleden eveneens heeft be proefd te doen met de Zeeuwsche oesters. Deze zijn destijds van allen blaam gezuiverd door een grondig onderzoek", schrijven zij. De eerewacht ter begeleiding van H.H. M.M. de Koninginnen, bij het bezoek aan Dordrecht, zal bestaan uit 17 leden. Het bestuur is samengesteld uit de heeren N. Roodenburg, voorzitter, kommandant; J.H. v. d. Sande, onder-kommandant; J. J. Diemont en J. A. den Bandt, secretaris. De audientiën van den Minister van koloniën zuilen (te beginnen met 6 Augustus) des Vrij dags, om een uur des namiddags, in het ge bouw van het departement van koloniën plaats vinden. De minister van Koloniën, de heer Bergsma, heeft bij zrjne aftreding aan den trouwen kamer bewaarder bij het departement, den heer Molen broek, zijn portret geschonken en daarachter zijne handteekening met een van achting en waardeering jegen3 dezen dienaar getuigend byschrift. Men zegt, dat de oud-Minister Roëll burge meester van Den Haag zal worden. nMen" heeft ditmaal eenige gronden voor dit vermoeden, gronden, die, al komen ze ons niet afdoende genoeg voor om de zaak als een feit Ie vermelden, toch genoeg waarschijn lijkheid hebben, om ditmaal eens van d i t ge rucht melding te maken. Haagsche Ct.) Het gerucht heeft eens we^er de ronde ge daan dat mr. S. van Houten de hoofdredactie zou op zich nemen van het Dagblad, van Zuid- Holland en 's-Gravenhage, teneinde het ineen meer vooruitstrevende richting te leiden. Het is bij onderzoek ter bestemder plaatse gebleken, dat dit bericht een canard is. Door de politie is op last van den officier van justitie te Utrecht proces-verbaal opge maakt tegen den heer H. van Manen, wet houder te Hoevelaken, die verhinderd heeft, dat eenige kiezers eene lijst van candidaat- stelling inleverden. Naar wij vernemen, beslaat bij de Kaarlem- sche Vereeniging tegen het mishandelen van dieren het plan in de eerste helft van het vol gend jaar, ter viering van het 25jarig bestaan, een congres te houden over dierenbescherming. Onder de punten van behandeling zal »de hond als trekdier" een eerste plaats innemen. De jaarlijksche aigemeene vergadering van de Maatschappij tot nut der Isra ilieten in Neder land zal dit jaar gehouden worden te Utrecht, op 12 Sept.--, ber. Bij Kon. besluit >s de majoor N. M, la Fan tij n, vnn het le regt. infanterie op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald op f 42ü 's jaars. Bij Kon. besluit is aan den le luit W. F. Miolée van liet 4e regt. vest.-art., op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den miHtaiien dienst verleend. Door den minister van koloniën zijn de heeren H, J, van Hasselt, J. J. Duyfjes, U. A. M. Beekman en J. C van Schouwen buig, gesteld ter beschikking van den gouverneur-geneiaal van Nederlandsch-Indie, ora te worden benoemd tot technisch ambtenaar bij het boschwezen daar te lande. Rij Kon. besluit zijn benoemd tot burgemeester van Ewijk, il van Koolwijk Ilzn., secretaris dier gemeente; tot burgemeester van Giessen eu van Rijswijk (Nooid- brabant), J. H. van Ouwerkerk, secretaris van laatst genoemde gemeentetot burgemeester van Ambt- Ommen en van Stad-Ommen T. M. Wentholt, secre taris dier gemeenten; tot burgemeester van Eibergen, W. II. Smits. Bij Kon. besluit is aan mr. A. W. F. H. Sanger, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 2e-luit. bij bet korps, gevormd uit de «Vereeniging lot vrij willige oefening in den wapenhandel", thans genaamd «Vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaar heid", gevestigd te Groningen. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal eene vergadering hou den op Woensdag den 4n Augustus a.s., des n. m. te 2 ure. Op de agenda komt voor: 1. Vaststelling der notulen van de vergade ring gehouden 27 Juli j.l. 2. Benoeming van een conrector van het gymnasium. Aanbevolen zijn I. de heer Or. B. H. Steringa Kuijper, leer- aar a/n, gymnasium te Middelburg; II. de heer Dr. E. B. Koster, tot Sept. '96 leeraar a/h. gymnasium te Doetinchem, 3. Benoeming van de leden van het stem bureau voor de verkiezing van éen lid van den gemeenteraad, af te treden in 1901. 4. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden, de heeren P. Brilienburg, H. Dienske, I'. C.M.Jansen, Mr. W. H. Jansen, D. F. W. Prins en C. van der Vlies. Belastingen. Met 1 Januari treedt, zooals men weet, de nieuwe wet op de gemeente-finantiën in werking. In verband hiermede stellen B. en W. voor om de tegenwoordige plaatselijke belastingen, voor zooveel noodig gewijzigd zoowel naar de nieuwe wet op het personeel, als naar die op de gemeente-finantiën, te bestendigen. Ook wordt voorgesteld, de plaatselijke directe belasting naar het inkomen onveranderd te handhaven, in afwachting van de uitkomst der gewijzigde plaatselijke directe belasting en de a.s. rijksuitkeering, waaromtrent eerst in het begin van 1898 zekerheid zal verkregen zijn Voorts wordt voorgesteld de opcenten op het persone'el en de grondbelasting, gelijk tot nu toe, te handhaven. Iudien de opbrengst der te wyzigen plaat selijke directe belasting en de rijksuitkeering belasting-vermindering mogelijk maken, zal deze, aldus stellen B. en W. voor, uitsluitend geschieden op de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, opdat deze belasting, juister dan nu het geval is, beantwoorde aan hare bestemming als aanvullingsbelasting. In verband met het batig saldo op den dienst over 1896, zijnde f44.571.69, meenen B. en W., zooals wij reeds meldden, de verwachting te mogen uitspreken, dat voor 1898 de belasting heffing zoo aanzienlijk lager zal kunnen zyn, dat voor dat jaar de plaatselijke directe belasting naar het inkomen niet zal behoeven te worden geheven. Nader vernemen wij dat voer beide verkie zingen in district I de stemming en herstemming^ zoo die noodig zijn, door Burgemeester en Wet houders zijn bepaald op 20 en 27 Augustus a s. Gisteren vertrok van hier naar Brielie de processie ter vereering van de Martelaren van Gorkum. Ongeveer 600 personen namen aan die pro cessie deel, onder leiding van R. K. geestelijken. Des avonds werd in de kerk aan de Nieuwe Haven het plechtige Lof tot dankzegging ge houden. De heer Th. Oflerman zal uitkomen rn den 50 K. M. wedstrijd met gangmaker; (interna tionaal) voor amateurs, die Zondag a.s door de R. W. V. Thor, op de Haagsche wielerbaan wordt verreden. Door de politie is alhier hedennacht zH ver vende aangetroffen de 13-jarige D. Minnaar, die de ouderlijke woning te Rotterdam octloopen was. Hij is van morgen aan de Rmterdamsche politie overgegeven, ten einde naar zijne ouders te worden teruggebracht. Hedenmorgen te ongeveer 11 yA uur had de 25-jarige L G. H. Etman, meesterknecht in de stoombranderij van den heer W. F. Tak, aai de Nieuwe Haven, het ongeluk bij het open- stooten van een raam voorover in den beslag- bak te vallen. Deerlijk gebrand over het geheele lichaam door liet kokende vocht, werd de ongelukkige naar zijn woning aan den Langen Achterweg gebracht. Een 4-jarig zoontje en een 5-jarig dochtertje van A. Lagendijk, wonende Hoofdstraat 75s, gingen met het 4-jarig dochtertje van de weduwe Den riude, gistermiddag om 4 uur vai de Alida-be .vaarschool in de Leliestraat huiswairtfi, toen hun do lust bekroop bloempjes te gaan plukken in den omtrek der sloot aan de Groene- laan. Het gevolg was, dat de drie kleinen allen in de sloot vielen, waar zij wellicht jammerlijk zouden zijn omgekomen, indien niet de metselaar H. van Bochove en de opperman Van der Ende daar aan het werk waren geweest. Dezen snelden ter hulp en smaakten de vol doening de kleinen uit hun benarde positie te redden. Dat de ooievaar bij den een of ander een bezoek komt afleggen, is zeker geen ongewoon feit, ook niet al kiest hij voor zijn bezoek het nachtelijk uur. Van ongewonen aard was evenwel het bezoek, dat een »heusche" ooievaar van nacht tel2!A uur kwam afleggen ten huize van den schoen maker J. van 't Hoff, Hoogstraat 133. Met groot geraas kwam de vogel boven van het dak naar beneden tuimelen, waarbij eenige bloempotten het moesten ontgelden. De ooievaar zelf bloedde hevig. De bewoneis van het huis hadden eerst aan een inbreker gedacht, en voelden zich dus zeer gerustgesteld bij het zien van den welbekenden langpoot. De volgende brieven zijn over de eerste heift der maand Juli door het postkantoor alhier verzonden aan adressen van onbekenden: J. Schuurman, Amsterdam. Buitenland. Isenthai, Hamburg. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild30 Juli. Notarissen ScHRAUWEN en Slinkert te Rotterdam. Een hecht, sterk en gunstig gelegen woon huis met tuintje en erve, aan den Singel No. 40, kadaster sectie I No. 1077 groot 1 are 51 centiare, f2720. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd s 29 Juli. D. Krommenhoek, 22 jaar, en C, van Leeuwen, 27 jaar. J. Cam, 27 jaar. en 3. Verhoef, 34 jaar. C. B. M. van Calmt- liout, 29 jaar, en J. van Zon, 27 jaar. Geboren 28 Juli. Jan, zoon van J, Breure en M. ter Hofstede, Botterdamsche dijk. Anlonius Johannes Hendrikus, zoon van H. B. Kemper en M. C. J. Jocker, Hoofdstraat Overleden t 30 Juli. Neeltje Maria van Wieringen, oud 12 dagen, Biet Heinstraat. Op de rivier de Maas voor onze gemeente had gisterochtend een aanvaring plaats tusschen de stoombooten Den Bommel en Maassluis. Eerstgenoemde boot beliep schade aan voor steven en verschansing. BURGERLIJ K E STAND. Ondertrouwd 30 Juli. Pieter Maat en Laurentia Struijs. Corstiaan van der Meer en Johanna Roest. Adrianus Veltenaar en Kornelia Roodenburg. Geboren 29 Juli. Trijntje, dochter van J. Brouwer en H. C. Sterk, Maassl. Dijk. Johanna Petro- nella, dochter van M. van der Steen en G. Va- vier, Achterstraat. Overleden t 30 Juli. Wille mijntje Maat, oud 13 jaren, Maassl. Dijk.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2