Gemeenteraad. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Heuv. Kerk. Landbouw en Yeeteelt. SPORT. Gemengd lieuws. Laatste Nieuws. Telegrammen. Yissclierij. Zitting van Vrijdag 30 Juli, 's r-amiddags te 2 uur. Tegenwoordig zijn 11 leden. Afwezig de heeren y. Linden v. d. Heuvel, J. Dusseldorp, Hummelinck en Schippers; de laatste met kennisgeving. De notulen worden ongewijzigd goedgekeurd. Aan de orde wordt gesteld het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsledende heeren K. S. v. d. Brugge, L. v. Dam, P. Kikkert A. W. Schippers en Adr. IJzermans. Dat onderzoek wordt opgedragen aan een commissie, waartoe door den voorzitter worden aangewezen de heeren Pigee, Hoogendijk en Post. Da vergadering wordt een wijle geschorst. Nadat de heeren in de vergadering zijn terugge keerd, deelt de beer Pot mede, dat de commissie de stukken heeft in orde bevonden en zij mitsdien advi seert tot toelating. Hiertoe wordt besloten. Ingekomen zijnVan B. en W. missive tot aan bieding der gemcenterekening. Besloten wordt deze te stellen in handen eener commissie, waartoe wor den aangewezen door den voorzitter de heeren W. J. van Dusseldorp, L. van Dam en A. Pot. Van B. en W. ontwerp-besluiten tot wijziging der gemeeLte-begrooting 1897. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten de behandeling daarvan aan te houden tot de volgende vergadering. Een reclame tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag wordt gesteld in banden van B. en W. om advies. Een verzoek van A. Maarleveld Az. om gemeente grond in erfpacht aan den Singel tot het bouwen van 2 woningen wordt gesteld in handen van de Commissie voor de gemeentewerken. Een gelijk besluit wordt genomen ten aanzien van het verzoek der Commissie uit den Kerkeraad om grond in erfpacht tot het bouwen van een diaconie mannen- en vrouwenhuis en dit met het oog op het doel tegen verminderde erfpachtssom. Een adres van M. den Breems e. a. houdende ver zoek om het keurloon op vleesch te verlagen met ingang van 1 Juli j.l., met verzoek om restitutie van het sedert dien tijd te veel betaalde of casu quo om afschaffing van het keurloon. In dit adres be roepen adressanten zich op het besluit van den raad, waarin werd bepaald dat met 1 Juli bet keur loon zou worden verlaagd. Dit adres, waarop het advies van de commissie voor de verordening nog niet is ingekomen, wordt in banden dier commissie gesteld om advies. Van B. en W. voorstel betreffende verlenging der garantie tegenover hot Bijk in zake de opbrengst van hot intercommunaal telephoonverkeer. Dit voor stel wordt na een opmerking van den heer IJzer mans zonder discussie aangenomen. Overeenkomstig het advies der commissie voor de gemeentewerken wordt gunstig beschikt op het verzoek van J. Hofman tot het hebben van een ge bouw met houten bedekking. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener geldleening groot f170,000 nominaal tegen 3'/s en tegen den koers van 98 A af te lossen in 48 jaren. Met het oog op de bestaande groote lecning, die in 1929 of 1930 is afgelost, had de heer Uzerman gaarne gezien, dat bij het samenstellen der tabel van aflossing daarmede rekening was geh: tden. De Voorzitter wijst er echter op dat door een langoren termijn van aflossing de rente langer zou duren en de leening dus voor de gemeente onvoor- deeliger zou zijn. Bovendien betwijfelt Spr. of Qed. Staten een ieening zouden goedkeuren, waarbij do lasten werden geschoven op de schouders van het nageslacht. De leening wordt daarna zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Goedgekeurd werden 2 ontwerp-besluiten tot wij ziging der gemeente-begrooting dienst 1897 (zie ons nummer van 27 Juli.). De agenda is hiermede afgeloopeu. De voorzitter deelt alsnog mede, dat door de aanvragers van erfpaehtsgronden de voorwaarden zijn aangenomen. Eveneens dat door hef bes tuur der ziekenverpleging do subsidie is aanvaard onder de daarbij gemaakte voorwaarden. De heer Kikkert vraagt nog of het riool, d 't in de Havenstraat wordt gemaakt, zal ten goede konen aan de afwatering van de Biersloot. De voorzitter antwoordt hierop ontkennend. Op de vraag of binnenkort voorstellen', '"achten zijn tot verbetering van dien toestand, antwoordt de voorzitter dat een proef daartoe zal worden ge nomen, en is het resultaat daarvan bevredigend, dat dan spoedig een voorstel te verwachten is. De heer Versteevc informeert naar de mogelijkheid om verbetering te brengen in den toestand van de Gedempte Waal. Het antwoord vail den voorzitter daarop is weinig bemoedigend. Toch zal ook daar getracht worden verbeteringen tot stand te brengen. Van Delfland is in deze niet veel tc verwachten. De vergadering wordt hierna gesloten. Hej. Catharine van Bencs heeft, naar gemeld wcrdt, de uitnoodiging van de Commissie voor de Inhui- digingsfeesten te 's-Gravenhage, tot het componeeren der cantate, die door een kinderkoor zal worden uit gevoerd den dag na den terugkeer van Hare Majes teit uit Amsterdam, met do meeste welwillendheid aangenomen. Voor de arrondissementsrechtbank te Botterdam (kamer vanvacantic) had zich heden te verantwoorden J. de B., 17 jaar oud. Hem werd ten laste gelegd, dat hij zich in den nacht van 19 op 20 Juni 1.1. toegang had versch;: ft door middel van inklimuiing tot een kantoorlokaal der firma W. S. van de Wetering Co aan den Matkenesser djjk onder Delftshaycn en zich had toegeëigend een bedrag van pl. m. f 41 aan rijks daalders, en eenig klein geld, benevens een jas. Na den inbraak had beklaagde zich naar Vlaardin- gen begeven, alwaar hij de jas in de wachtkamer van het station had achtergelaten. Met het geld bij zich had hij zich vervolgens naar Botterdam en Den Haag begeven en aldaar vertering gemaakt. Hij was toen in beschonken toestand geraakt; toen hij nuchter werd bovond bij zich in een politie bureau. Beklaagde deed een omstandig verhaal van den inbraak en hoo hij met een schaar de lessenaars had opengebroken. Het O. M. wees op do ongunstige antecedenten van beklaagde, hoe hij eenigen tyd geleden terecht stond wegens dierenmishandeling en hoe hij binnen kort wederom zal terechtstaan voor een inbraak. Het O. M. meende een gevoelige straf te moeten toepassen en eischte 6 maanden gevangenisstraf. Beroepen; te Schettens, A. H. Magendans, te Ter Kaple c.a. Bedanktvoor Metskwier, door H. P. Bogaar, cand.voor Nijehaske en Haskerdijken, door J. C. van Bonkei, cand. te Leiden. Geref. Kerken. Beroepen: te Anna Jacobapolder, B. van der Kamp, cand. Bedankt: voor Heemsche, door A. G. J. van der Vegt, te Haren. Lager Onderwijs. __Van wege den Schoolraad voor scholen met den bijbel is aan besturen en onderwijzers van de scholen met den Bijbel in Nederland, eene circulaire toege zonden, waarin wordt voorgesteld dat alle christelijke onderwijzers jaarlijksch zeker percent van hun salaris als premie zullen betalen, hetzij dat hun schoolbestuur die geheel of gedeelte lijk voor heu voldoet, of dat het bedrag daarvoor elk kwartaal van hun salaris wordt ingehouden dat dit bedrag telkens onmiddellijk ten name van den betrokken onderwijzer worde ingebracht bij de daartoe aangewezen levensverzekering-maatschappij, of een eventueel op te richten of reeds bestaand pen sioenfonds, bijv. Johannes, tegen quitantie, die daarop genoemden onderwijzer wordt ter hand gesteld. Zal dit stelsel gunstig werken, zoo wordt in de circulaire gezegd dan is vooral noodig, dat zoo mogelijk alle schoolbesturen in Nederland toetreden en die toetreding ook voor hunne onderwijzers, zoo wel als voor het hoofd hunner school, verplichtend stellen. De circulaire is onderteekend door het moderamen van den schoolraad, zijnde de heeren H. Picrson, voorzitter: A. F. de Savornin Lobman, B. Derkseu. secretaris-penningmeester en door de commissie voor pensionneering, bestaande nit de heeren J. J. Wes terbeek van Eerten, te Kampen, voorzitter; C. Lucassc, te Middelburg, J. Xederhoed, tc MiddelstumScliim- mclpenuiuck v. d, Oye van Hoevelaken, te Hoeve laken en A. W. v. Klnyve, te Middelburg, secretaris. Door het bestuur van de vereeniging tot bestrij ding van knoeierijen in boter en kaashandel is op ruime schaal een circulaire verspreid, waarin er al lereerst op gewezen wordt dat ééne der verschillen de factoren, die medewerken tot den tegenwoordigen ongunstigen toestand van den landbouw isde waar devermindering van het artikel boter, en dat ééne der voornaamste oorzaken van die waarde vermin dering ishet verkoopen van margarine of surroga ten onder den naam van boter. Daardoor toch lijdt het debiet van boter zoowel in het binnen- alsook in het buitenland een zeer groote schade, terwijl vooral in het buitenland de naam der Nederlandsche boter verdacht is. Het bestuur wijst er verder op dat: de Vereeniging, opgericht den 12n April 1885 ge durende haar bestaan onophoudelijk er naar gestreefd heeft om bovengenoemde oneerlijke concurrentie tegen te gaan. Als eerste succes van haar streven kwam in 1890 de Boterwet, die oen bescheiden stap was in de richting. Verder wordt vermeld dat in do laatste jaren, door financieelen steun te verlecnea aan een, van de, door dc Begeering benoemde onbezoldigde rijks veldwachters, speciaal belast met het toezicht op de naleving der boterwet, werkelijk veel is bijgedragen, om do Eegeering voor te lichten, terwijl tevens de eerlijke handel reeds den invloed van genoemden ambtenaar heeft ondervonden. Het bestuur dringt er daarom op aan dat allen die belang stellen in en hebben bij den landbouw als lid zullen toetreden. Het bestuur bestaat uit de heeren: O.Veth, voor zitter, Delft; H. F. Bultman, Haarlemmermeer; H. H. Lugard, Deventer; A. G. Heineken, Amsterdam; D. Buisman, Leeuwardendr, K. H. M. v. d. Zande, Hoorn; C. H. Hummelinck, Vlaardingen; H. D. S. Hasselman, Utrecht; J. Binkcs Borger, eerelid, Den Haag, en J. A. Bos, secretaris-penningmeester, Leiden. De wedstrijden, die morgen en overmorgen op de Amst, Wielerbaan worden gehouden, zijn zeker de belangrijkste die dit jaar zullen gegeven worden Zooals we weten, wordt do Grand Prix verreden, een wedstrijd van meet over 2000 M.. waarbij voor de winners de niet onaardige prijzen zijn te verdienen van f500, f250, f125. Dc beste buitenlandschc rijders treden bierbij in 'tkrijt tegen onze beste mannen; alles alles wat Holland als 't puikste op wielergebied bezit, zal zich hier inetcn, met het puikje der buitenlandschc rijders. Als beste rijders van Holland inogen we rekenen Jaap Eden, Henri Meyers, Karei Smits en Kingwa; ouder de buitenlanders staan ingeschreven en zullen bepaald ook uitkomenGougoltzFischer, welke Pro tin 11. Maandag te Blankenberghe klopteHouben Impens, dc houder van den Brassard; Lamberynck; Bocquillon Ruinart, Collombde Italianen Fros cn Momo, en nog een 20-tal anderen. In den wedstrijd van 50 K.M. met gangmaking op Zondag, komen nitWitteveen, dc St.-Iïubert, Collomb en Gougoltz. Heden worden de meeste buitenlanders en ook Jaap Eden verwacht. Hagehlng. Gisteren ontlastte zich boven den Zuidooste lijken hoek van Gelderland een hevig onweder dat twee uur duurde. Er viel zeer veel regen alsook groote hagelsteenen, in Emmerik zelfs stukken ijs. Te Zevenaar werden een paar hoo rnen getroffen, en in het naburige Beek sloeg de bliksem in de woning van J. van Grol, welke geheel met een groot deel van den inboedel en den geheelen oogst een prooi der vlammen weid. Gelukkig was alles verzekerd. In het groot. Gisteren deed zich te Arnhem het zeldzaam geval voor, dat drie dochters uit hetzelfde gezin in den echtelijken stand werden opgenomen. Verdacht van moord. Door de maréchaussee werd Dinsdag aange houden en naar de gevangenis te Maastricht overgebracht zekere H., dienstknecht bij den pachter II., te Moorveld, gemeente Ulestraten, als verdacht van poging tot moord, gepleegd te Ulestraten op B. aldaar, door met een revolver eenige schoten op dezen te lossen. Een oplichter.', Een zonderling lieer, die gaarne ten koste van anderen van alles scheen te willen profi- teeien, werd gisternamiddag aan het Holland- sche .spoorstation te VGtavenhage aangehouden. Dit heerschap had zich eerst den geheelen middag door tie stad laten lorid karren, zoodat de koetsier een aardig sommetje had te vorderen. Ten "lotte liet hij zich naar het station rijden, waar hij den koetsier met een neven wachten" liet buiten staan. Deze scheen echter de zaak niet al te best te vertiouwen, en ging op het perron eens kijken. Zijn passagier zat in de restauratie, waar hij zich de biefstuk en vermouth uitmun tend liet smaken, tot op het oogenbhk dat het fluitje klonk van den conducteur van een ver- trekkenden trein Zonder betaling snelde de man haastig naar den spoorwagen, maar de bedrogen koetsier en kellner waren hem te vlug af en grepen hem bij zijn kraag. Aangezien mijnheer geen cent op zak had om zijne schulden te voldoen, bemoeide de politie ziclt met het zaakje en was royaal genoeg om den oolijken snuiter op den koop toe gratis logies te verschaffen aan het commissariaat. Te veel ijver. Een Leeuwarder kiezer zou Dinsdag bijna liet offer van zijn ijver zijn geworden. Met den trein van ruim halfvijf uit Holland in zijne woon plaats terugkomende, opende hij het portier, om des te spoediger uit den wagen te komen en nog te kunnen stemmen. De trein was ech ter nog in beweging zoodat hij kwam te strui kelen en een zijner beenen tusschen den wagen en liet perron geraakte. Hij kwam er echter zond"'' ongeluk af en had zelfs nog den tijd, aan zijn kiezersplicht te voldoen. Een trouwpartij. Te Maastricht had Woensdag op het stad huis eene huwelijksvoltrekking piaats, die hon derden toeschouwers lokte. Bruid, bruidegom en getuigen waren allen bekende straatfiguren en de meesten geen onbekenden der justitie. Het bruidspaar verscheen in hun daagsch pakje, een der getuigen met een rooden carnavalshoed op het itoofd en een tweede met hoogeu hoed, puntbooril en rood overhemd, zwarte jas en op klompen. Deze laatste droeg in de eene hand ee:. ruiker viooltjes, in de andere een flesch jenever, waarmee hij na voltrekking der plechtig heid voor het bordes van het stadhuis post vatte en aan alle bruiloftsgasten een paar borrels aanbood. Allen waren in zoo vroolijke stemming, dat het trouwen in de kerk vergeten werd en en men onder een algemeen hoera de stad door trok om nog menig glaasje op de gezondheid van het bruidspaar te ledigen, Eenige uren daarna bevonden zich drie der bruiloftsgasten reeds in verzekerde bewaring, Andree's Pooltocht. Wat er waars is in de veronderstelling van den kapitein van de Dordrecht, die meent An dree's ballon in de Witte Zee drijvende te hebben gezien, vormt een onderwerp van breed voerige bespreking in de binnen- en buiten- landsche pers. Kapitein Lehmann en zijn officieren aldus blijkt uit de verslagen van gesprekken met hen door journalisten te Grimsby gehouden ver klaren dat de Dordrecht tot op een zeemijl het vreemde drijvende voorwerp genaderd is. Het was 150 voet lang en had bruine en grijze strepen of naden, terwijl men rechts twee evenzoo gestreepte, blaasvormige aanhangsels zag. Kapitein Lehmann heeft het ding in zijn journaal nageteekend. De Engelsche bladen denken dat het drijvende zeilen zijn geweest, maar met de lengte klopt dit niet goed. Dairtegenover is het zeker zeer vreemd, dat men op de Dordrecht geen touwwerk heeft gezien. Dat Andree overigens, schoon in Noordelijke richting weggedreven, in een anderen lucht stroom in de richting van Lapland gedreven is, is zeer wel mogelijk, terwijl, de maximale snel heid, die tot nu toe van een ballon bekend is, in aanmerking genomen, een lijd van zeven dagen zeker voldoende kan geweest zijn om de Witte Zee te bereiken. Bovendien moet niet uit het oog worden ver loren, dat het de vraag is of de constructie van den ballon wel de beste is, zooals de heer Corvey in de Telegraaf beweerde. In Duitschland, waar rnen op aëronautisch gebied ernstige studies heeft gemaakt, gebruikt men geen verniste zijde, daar vet nis de zijde aantast en gemakkelijk barst. De ballon kan ook bij de opstijging door stooten geleden hebben. Eindelijk moet rekening gehouden worden met de mogelijkheid, dat de ballon in hoogere luchtlagen te lyden heeft gehad van ijzel, zooals meermalen door luchtreizigers is ondervonden. Dat Andree en de zjjnen verongelukt zijn, behoeft echter in geen geval te volgen uit het feit, dat de balion vverkelgk het op de Dordrecht waargenomen voorwerp is. Feesten te Brussel. Voor de feesten te Brussel in {Augustus en September is thans het programma openbaar gemaakt. Den len Augustus, aanstaanden Zondag dus, wordt de groote historische optocht gehouden, ter herinnering aan de wederopkomst van Brussel na het bombardement van 1695. Aan dien optocht zullen duizend gecostumeerde per sonen deelnemen, met standaarden en banieren, en met de volgende wagens en groepen: de kanonnen, ontworpen door VanDuyse; de stad in ruïne, door De Tombay: de verdediging, door De Rudder; de wederopkomst van Brussel door Samuel; de draak van St. George, door O. Dierickx; de vrede, door Leroy; de triom- pheerende stad, door O. G. Dierickx; en eene groep van banierdiagers, door Montald. Den Sen Augustus zal de optocht zijnen tweeden ommegang houden. Den 22en Augustus: Inwijding van het mo- numert, door de stad Brussel opgericht voor wijlen Anspach. Groote optocht (met 20,000 deelnemers) van de verschillende Brusselsche gezelschappen, met hare banieren, vaandels, enz. Dienzelfden dag wordt de tentoonstelling officieel gesloten. Algemeene illuminatie. Reus achtig vuurwerk. Den 23en September: Nationale optocht, van liet Marteiaarspiein, met medewerking van de tereenigingen van oud-miütaren en de leerlingen der gemeentescholen. Onthulling van het monu ment, opgericht door de stad, voor Jenneval, den maker van de Brahangonnc. Generaal Booth over de verkeering. De Generaal van het Heilsleger behandelt in de Oorlogskreet het engagement van jongelieden. Omtrent het afbreken van een engagement formuleert hij zijn meening aldus Mijns inziens kan eene verloving worden verbroken onder de volgende voorwaarden 1. Bij wederzijdsch goedvinden. Dat wil zeg gen, als beide partijen ten volle en werkelijk het er over eens zijn, dat het 't best zou zijn, de kennismaking niet verder voort te zetten. 2. Als een van beiden, tegen de wenschen van den ander, zich los wensclit te maken van een engagement, dan heeft deze daartoe het recht, indien de opgegeven redenen, naar de meening van belangelooze personen gekozen door gezag- hebbenden, van voldoend belang zijn om het waarschijnlijk te maken, dat de verbintenis on gelukkig zou zyn. Om een katje. Te Giesenkirchen kregen twee personen, B. en G,, onder het drinken van een potje bier twist over een katje, die zoo hoog liep dat B. naar zijn huis een groot klompenmes ging halen, waarmee hij G. afwachtte. Nauwelijks was zijn tegenstander hem op korten afstand genaderd, of hij plofte hem het scherpe mes in het lichaam. De toegebrachte wonde was helaas doodelijk, want een paar mi nuten nadien gaf de ongelukkige G. den geest. B. werd onmiddellijk gearresteerd en naar de gevangenis overgebracht, doch toen men hem 'sanderen daags in verhoor wilde nemen, had hij door ophanging een einde aan zjn leven ge maakt. En dat alles ter wille van een katje. Men seint ons uit 's-Gravenhage: Maandagavond zal er een diner ten Hove plaats hebben, gevolgd door een eintieme soiree. In de Cotnediezaal zal dan eene opvoering plaats hebben vaneen tooneelstuk, gearrangeerd door de Koningin met eenige dames en heeren van de hofhouding. De Minister van Oorlog, generaal Eland, is, uit het buitenland teruggekeerd, en hedenmiddag door de Regentes beëediga. De ritmeester Boïtcheff is door het Hof schul dig bevonden aan den moord met voorbedachten rade gepleegd op zijn maitresse Anna Simon, onder aanneming vanverzachtende omstandig heden; evenzoo de politie-commissaris Novelitch. De gendarme Bogdan werd, eveneens onder aanneming van verzachtende omstandigheden, schuldig bevonden aan eenvoudigen doodslag. Boïtcheff en Novelitch werden tot levens lange. Bogdan tot zes jaar en acht maanden gevangeni straf veroordeeld. Nicola Boïtcheff werd vrijgesproken. SIMLA, 30 Juli. De vijand bestormde vau- nacht herhaaldelijk Malakand, maar werd op alle punten teruggeslagen. De Engelschen hadden een doode en zeven tien gewonden. Een andere stam heeft zich met de opstan delingen verbonden. Er zijn versterkingen aangekomen. PRETORIA, 30 Juli. De Zuidafrikaansche republiek heeft het aanbod aangenomen van de tirma Robinson, Lewis en Marks om 200,000 pond te ieenen voor de bestrijding van de vee pest, zonder in den toestand van de Transvaal verandering te brengen, en op voordeelige voor waarden voor den Staat. SCHIEDAM, 30 Juli Ter haringvisscherij naar zee vertrokken SC Si 307 de Hoop, S Roeleveld. VLAARDINGEN, 29 Juh. Van de haringvisscherij zijn binnengekomenKW 96 Amsterdam IIIW. Post, met 84 ton pekelharing SOU 62 De vijf Ge-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3