Woensdag 4 Augustus 1897. N°."9387. 51stó jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. FEUILLETON. DE SCHIPBREUKELINGEN. UITGEVER: H. J C ROELANTS. BUITENLAND. UIT DE PERS. f fTi Afonnfmehtsphijb vooUSchicdam, per kwartaal f 0.90 B omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAUHOTESSTKAAT UO, Tclcplioon ïVo. 123. Advehtektietoijs van 15 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0,52 Iedere gewone regel meer - 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 3 Augustus '97. In het Engelsche Iloogerhuis heeft lord Salis bury eenige mededeelingen gedaan over den staudder vredes-onderhandelingen in het Oosten. Hij meende te weten, dat Turkije de strate gische grensregeling had goedgekeurd. Het is het recht van Turkije zoo ging de minister voort een ooilogsvergoeding te eischen 5 maar Griekenland heeft moeite die te betalen. Turkije vraagt daarom vergunning eenige punten bezet <e houden totdat de oor logsschatting is afbetaald. Deze quaestie is een punt van onderhande ling, en ook over het bedrag der ooilogsschat- ting bestaat nog geen eenstemmigheid. Het zelfde geidt voor deneischi rDuitsche schuld- eischers om een waarborg. Lord Salisbury meende dat een controle, onder welken vorm ook, op de Grieksclie finan ciën noodzakelijk zou zijn, om Griekenland in slaat te stellen de oorlogsvergoeding af te be talen. De minister hoopte, dat alle Grieksc'ne plaatsen in Thessalië dan ook weder b'tf Grie kenland zouden komen. Ook over Kreta sprak de heer Salisbury. Hij meende, dat het weinig zou geven, of men daar al schikkingen trof, zoolang de vrede nog niet is gesloten. De moeilijke toestand op het eiland is het gevolg van de twisten tusschen Christenen en Mahomedanen. Niettemin hopen de mogendheden zulk een autonomie in te voeren, dat de rechten van allen bevredigd worden. Men kan niet zeggen, dat die verklaring van lord Salisbury bijzonder bemoedigend is. Ook de berichten, die uit het Oosten komen, zijn dit niet. Zaterdag hebben de gezanten te Konstan- tinopel het ontwerp voor het vredestraetaat definitief vastgesteld en aan Tewfi'- -pacha over handigd. Deze heelt tegen verscheiden paragrafen be zwaren maar de gezanten willen hun voorstellen handhaven. De correspondent der Tnd. Beige te Athene bericht aan zijn blad, dat koning George en zijn kabinet zich kiachtig verzetten tegen een financieeie eontióle. Het hoofd van het kabinet moet verklaard hebben dat de Koning nooit zou toestemmen in een soortgelijken maatregel, die hem doet afdalen tot de positie van een schatplichtig vorst. Ook de oud-minister Delyannis acht het voor Griekenland onmogelijk een beperking van zijn onafhankelijkheid te aanvaarden. Het wil do douane-opbrengst te Patras of zelfs te Piraeüs als waarborg voor de betaling der oorlogsvergoeding geven. De heer Delyannes denkt evenwel, dat het Door J. C. Biernatzki. 8) Godber hing met stomme verrukking aan deze liefelijke verschijning. Als vastgenageld aan de plaats waar bij stond, zag hij haar op zich toe zweven met een blik, die in het diepst zijner ziel doordrong. Toen zij zijne hand vatte en hem met de liefste stem vioeg: «Godber, mijn redder, hoe kunt ge ons zoo vroeg al verlaten, zonder mijn dank voor dezen morgen af te wachten, dien ik zonder je niet zou hebben gezien," was hij bijna aan hare voeton neergezonken. Hij moest zich aan hare zijde nederzetten, ter- wip Maria, schuw en verlegen en plotseling stil geworden in de nabijheid der vreemdelingen, nau welijks durfde gaan zitten en Ier siuiks naar Idalia zag, wier schoonheid haar in hare eigenaardige kleed ij opviel. Zij kon een onaangenaam gevoe! niet van zich afzetten, dat voortsproot uit meer, dan uit hare bevreemding alleen over de ongewone verschijning en de vertrouwelijkheid van de Vreem delinge tegenover Godberd. Zij moest onwillekeurig I&ilia's slanke vormen en schitterende schoonheid vergelijken met haar eigen, door de zon gebrand gelaat, de van ruwen arbeid getuigende handen en hare hoegenaamd niet imponeerende gestalte. Zij, onder de meisjes der Halligen gemakkelijk de schoonste, stelde zich in hare bescheidenheid verre zoo'n vaart niet zal loopen. Hij gelooft er niets van, dat Duitschland een bepaling over de Grieksclie financiën in het vredesverdrag wil doen opnemen. t Zou hem toch wel eens tegen kunnen vallen. De Grieksclie kroonprins schijnt in zijn land nog steeds de zondebok te zijn. Waarschijnlijk gaat hij na het sluiten van den vrede een lange reis maken. Aan den minister van ooilcg wordt het voor nemen toegeschreven, honderd officieren voor den krtjgsiaad te brengen. De Sultan heeft een commissie benoemd, die zich onder zijn voorzitterschap bezig zal houden met de verbetering der vloot. Uit Kanea wordt bericht, dat de admiraals desnoods met geweld de ontscheping van Turk- sche troepen zullen beletten. De Engels'he bladen bespreken alle in uit- voetige artikels de opzegging der handelsver- diagen met Duitschland en België. Hierover zijn vrijhandelaars en protectionnis- tisch-gezinden het eens, dat deze handelsver dragen belemmeringen vormden voor de oecono- mïsche vrijheid van Groot-Britanmö. Zoo zegt de Financial Post b.v., dat Duitsch land alleen Britsche waren betrekt, omdat het die uitstekend viudt. Daarom is de eenige maatregel, dien Duitsch land tegen Groot-Britannië kan nemen, de verhooging der additioneeie rechten op de Engelsche waren. Maar het blad ziet niet in, dat die rechten Duitschland ten goede zullen komen. De Morning Post houdt het er voor, dat noch Duitschland noch Engeland bij een tauevenooriog iets kan winnen. Het blad meent dan ook, dat zulk een oorlog niet zal ontstaan. Intusschen heeft de Belgische afgevaardigde de regeering reeds geïnterpelleerd met de vraag wat de regeering denkt te doen om de ernstige belangen, die door de opzegging van het traetaat getroffen zijn, te beschermen. De minister zou lieden op die vraag ant woorden. liet schijnt in Portugal nog lang niet rustig te wezen, schoon de berichten dienaangaande, meestentijds uit Madrid afkomstig, geen al te groot vertrouwen verdienen. De Imparcial zegt, dat de door het gouver nement te Lissabon genomen maatregelen de publieke opinie niet hebben gerustgesteld. De politie heeft in het bureau der Vos pu blico, een inval gedaan en daar de vormen ver nietigd en de afgedrukte exemplaren in beslag genomen. In de Cortes hebben republikeinen en pro gressisten zich aaneengesloten om de regeering te bestrijden. Neemt men hierbij in aanmerking, dat zich in Portugal nog een groot aantal legitimisten onder de vreemdelingen, meer zeer zeker, dan zij verdiende. Wat Godber's koud antwoord op hare vreugdo bij hun wederzien niet had mogen te verwekken, dat drong zich bij het aansrhouwen der vreemde linge aan hare op: twijfel aan de trouw harer verloofde. En niet Idah.i's gedrag tegen Godber was het alleen wat haar hart bezwaarde, maar ook de ijverzucht der liefde, die ook aan het eenvoudigste meisje een scherpte van blik geeft, die het anders niet bezit. Maria's hart zoude Weidt a geheel gebroken worden. Wie is dat lieve meisje?" vroeg Idaiia op vriendelijken toon, die echter van een scherpen, uitvorschenden blik op Godber vergezeld ging, als wist zij reeds, hoeveel haar aan het antwoord ge legen was. Maria bloosde sterk, doch zag daarbij met eon zekeren trots de vreemdelinge aan. Godber bloosde nog sterkerzijn oog richtte zich naar den grond, en zijn stem sidderde, toen hij, na een oogenblik wachtens zeide «Mat ia Mommers". Hij scheen er nog iets aan te willen toevoegen, maar hij zweeg. Maria luisterde nog eens goed, een vreeselijko minuut, maar hij bleef zwijgen. Dan zonk zij bleek in elkaar, drukte hare hand op haar hart en zag en hoorde niets verder. Dat hij er niet wilde of kon bijvoegen «mijne bruid", dat was voor haar genoeg om haar lot te beslissen. Met zijn zwijgen was haar levensgeluk vernietigd zij wist nu, dat zij hem verloren had. Idalia vermoedde wel iets van de verhouding bevinden, die in Dom Pedro en diens afstamme lingen de wettige vorsten zien, dan begrijpt men, dat de regeeiing in een wankele positie verkeert. De treurige financieeie toestand des lands maakt het regeeren geducht moeilijk. De opstandelingen in de Swat-vallei, Voor- Indië, blijven m hun verzet volharden. Eerst werd het fort Malakand aangevallen, maar dit werd te goed verdedigd dan dat de aanval kon gelukken. Toen hebben zij, ten getale van 10 a 12000 man, beproefd het sterke fort Chakdai a te ver meesteren. Maar ook hier hebben zij het hoofd gestooten. De bezetting begon liet reeds benauwd te krijgen, toen juist op tijd versterking kwam opdagen, die hen ontzette. Alleen ten koste van groote inspanning en volharding der ontzettingstroepen is dit mogen gelukken. In een moordende hitte moest met gefor- ceeide marschen worden opgerukt, wilde men op tijd komen. De opperbevelhebber, sir Bonda Blood, be schikt nu over 4000 man infanterie, ruim 500 man cavalerie en één batterij berggesehut. Het garnizoen van Malakand is Zaterdag reeds uitgeiukt en heeft de opstandelingen uit hun stellingen verdreven, waarbij meer dan 100 insurgenten sneuvelden. Inmiddels is ook het proces begonnen tegen Gangadhur Tilat, redacteur van het blad Kesari, dat te Poonah verschijnt, en tegen den drukker. Beiden zijn naar de assises verwezen, om daarvoor terecht te staan. Over 't algemeen wordt thans de toestand in het zoo zwaar geteisterde land beter. Op vele plaatseu is flink regen gevallen. Niettemin moeten nog over de drie millioen menschen door de overheid aan werk geholpen of onderhouden worden. Gemengde Mededeelingen. De Engelsche regeering heeft den voorslag van het Arnerikaansche gouvernement, om in den herfst te Washington een conferentie te houden over de quaestie der robbenvangst, aangenomen. De Koning van België is tot eere-genevaai van het Zvveedsche leger benoemd. Alweer een doorn in het oog van Demblon en andere Belgische chauvinisten! Een deel van het Deutsche eskader is naar Kroonstad vertrokken. De chef van het militaire kabinet des keizers, generaal Von Hahnke, en de nieuwe staats secretaris van buitenlandsche zaken, Von Billow, zijn naar Kiel gegaan om den keizer naar Rusland te vergezellen. Volgens de Straatsburger Post is de oud- tusschen beidenhaar konden hunne gedwongen bewegingen niet ontgaan, maar de vreugde Godber voor zich gewonnen te hebben, had de overhand op haar medelijden met Maiia. Ook Godber zelf voelde, hoe hij door het ver zwijgen van zijne verhouding tot Maria reeds alles had gezegd, en dacht er niet aan, hoe zij moge lijker wijze, op dit zwijgen geen aandacht had ge slagen. Hij waagde het niet op te zien en bleef daar in de pijnlijkste onzekerheid zitten, waaruit hij eerst gewekt werd door de vraag van Mander of hij niets van het schip had gezien. Hij vei haalde hun wat hij gezien had en hoe da achtergeblevenen wel hun dood in de golven zouden gevonden hebben. Alle besloten thans naar het wrak te wandelen. Mat ia volgde alleen langzaam de anderen. Zij zag nog slechts, hoe aan den boven besclueven ge vaarlijken overgang over den inham, Idalia door duizeligheid niet over durfde loopen, en eindelijk haren arm om zijn hals sloeg om aldus, door hem gedragen, den tegenovargestelden oever te bereiken. Nu stroomden haro tranen ongestoord. Zij dacht er niet meer aan de anderen te volgen, maar bo- besteeg, bij hare woning gekomen, de werst, en wierp zich snikkend op haren stoel. Maria bleef met hare smait alleen; de nieuws gierigheid bad hare moeder naar het strand ge dreven, waar reeds alle bewoneis van de Hallig aanwezig waren. Toen Godber zich daar met zijne vrienden bij voegde, werden na de eerste hartelijke begroetingen van de gelukkig wedergekeerden aanstalten ge maakt om een boot over het slik zoover voort te trekken, tot hot water diep genoeg was om te varen. minister Von Tvöller tot opper-president. van Sleeswijk-Holstein benoemd. Men weet reeds, dat door de overstroomingen in Silezië, Saksen en Bohemen 183 menschen om het leven zijn gekomen, maar waarschijnlijk zijn er nog veel meer slachtoffers. Het hoofd der afgescheiden conservatieven in Spanje, Silvela, heeft te Valencia een rede voering gehouden, waarin hij de bijeenroeping der Cottes in October noodig noemde. De politiek der conservatieve partij ten op zichte van Cuba was in allen deele mislukt, meende hij. Het Fremderiblatt acht het onwaarschijnlijk, dat de Bulgaarsche minister-president zich 700 zou uitgelaten hebben, als, ook door ons, werd medegedeeld. Blijkens berichten uit Kairo hebben de Der- wischen de Djaali's aangevallen en tweehonderd van hen gedood, Ofschoon nog niet officieel bevestigd, houdt men, volgens een bericht uit Johannesburg aan de Times, het rapport der mijnindustrie-com missie voor juist. De algemeene opinie is, dat de voorstellen der commissie gunstiger zijn dan verwacht werd. De Daily Telegraph meent te weten, dat de regeering den Volksraad heeft aanbevolen, de voorstellen der commissie goed te keuren. Hetzelfde blad komt weer eens aandragen met de beschuldiging tegen de Transvaalsche regeering, dat zij de oproerige Matabelen wapens zou hebben verschaft. Zoodra de uitslag der stemming in het En gelsche Lagerhuis over de motie-Stanhope te Kaapstad bekend werd, heeft de afdeeling der Zuid-Afrikaansche Ligue aldaar Cecil Rhodes een telegram van gelukwensching gezonden. Een bericht uit Kaapstad deelt mede, dat de Portugeezen bij de Delagoa-baai door de oproe rige Gaza's verslagen zijn. Een officieele depêche van de Philippijnen bericht, dat de insurgenten op verscheidene plaatsen zijn geslagen. Over den aanval der Cubaansche insurgenten op Havana, deelt de Scrald mede, dat de SOsten Juli, 's avonds te 10 uur onverwachts 500 man in de voorstad Mariano doordrongen verscheiden huizen plunderde. Zoodra het garnizoen de wapenen had ge grepen, trokken de rebellen zich terug. Er heerscht een paniek en vele families trekken zich naar Havana terug. Een hulde aan de Koningin-Regentes. De A.rnh. Ct. schrijft naar aanleiding van den verjaardag der Begentcs oen woord van oprechte hulde. Hierop onderzocht men het wrak zoo nauwkeurig mogelijk. Noch van levende wezens noch van lijken vond men een spoor. Waarschijnlijk was bij het kenteren van het schip de kapitein met de bemanning door de kracht der golven van het dek geslagen en was het te verwachten, dat bij den volgenden vloed de lijken aan het strand zouden spoelen. Eenige zaken van waarde werden onmiddellijk medegenomen en Godber vergat niet voor Ida'ia een kist met zuidvruchten en een mand met zoeten wijn mede te nemen. De berging der overige lading, die grootendeals uit vaten wijn en kisten met citroenen bestond, bereidde men hierdoor voor, dat men eenige tros sen om do afgeknotte raasten en aan andere deelen van het wrak bevestigde en naar het strand bracht. Terwijl zij teruggekeerd berichtten hoe zij alles gevonden hadden, en Mander dan met de eiland bewoners overlegde, hoeveel zij voor bergloon konden bekomen, had Idalia met haren naar eene ver kwikking zeer begeerigen broeder het kistje met sinaasappelen en een flesch wijn geopend, waaruit Oswald onmiddellijk een paar goede teugen nam. Daarop schilde zij met hare blanke vingers de vrucht, deelde die in tweeen, en bood Godber met vriendelijke dankbetuiging voor zijne oplettendheid dr eene helft Lachend dronk zij dan uit de flesch en bood die hem aan roet het vei zoek den iavenden dronk niet te versmaden, omdat zij reeds uit de flesch had gedronken. Wordl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1