51"c jaargang. Donderdag 5 Augustus 1897, N°. 9388. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, uitgever" h. j. c. roelants. Kennisgeving. BUITENLAND, FEUILLETON. DE SCHIPBREUKELINGEN. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.95 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommerso.02 BUREAU: BOTEKSTRAAT YO, Teleplioon Wo. 123. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone reg1"'. meer - 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. YERHOOGEN TLOEBPLAiSKEN der liuizen buiten de buitenshuis aan de HOOFDSTRAAT. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Overwegende dat ingevolge voorschrift van hot Hoog heemraadschap van vSchieland de hardsteenen dekstuk ken van de buitensluis zullen worden verhoogd tnt 3 05 Ut. boven N.A.P. Gezien art. '1G der verordening, gem. Had no. 10 van 1880 Brengen onder de aandacht van belanghebbenden dat de vloedplanken der huizen buiten de buitensluis aan de Hoofdstraat eveneens moeten worden opgehoogd tot 3.65 M. boven N.A 1'., welk peil van gemeentewege zal worden aangegeven en dat op Woensdag 25 Augustus a s., aan te vangen des morgens te 10 uren, een schouw zal worden ge dreven over die vloedplanken, welke alsdan op de voorschreven hoogte moeten gebracht zijn. Schiedam, den 4den Augustus 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd VISSER, L.-B. De secretaris, VLRNÈDE. Algemeen overzicht. Schiedam, 4 Augustus '97. Op een eigenaardige wijze werken in den laatsten tijd twee stroomingen in Duitschland tegen elkaar in. Van uit «allerhoogste" kringen waait een sterk reactionnaire wind, en mannen ais Von Stumm, waarschijnlijk in deze «plus royaliste que le ra", beijveren zich den strijd aan te binden tegen socialisme niet alleen, maar tegen al wat vooruitstreeft. Nog onlangs hief vrijheer "Von Stumm een jeremiade aan over het verderfelijke onderwijs, dat aan de Duitsche universiteiten werd gegeven. Alle professoren, in de staathuishoudkunde waren ikatheder-socialisten", en zoodoende weid het opkomende geslacht opgeleid in socialisti sche leerstellingen. 't Behoeft geen betoog, dat de heer Von Stumm, afgaande op of gebruik makende van een ten eenen male onjuiste benaming, wel eenigszins, laat ons zeggen, overdreef. Niemand heeft zich deze jammerklacht dan ook bijzonder aangetrokken, maar op fiere wijze heeft de Berlijnsche Universiteit protest aan- geteekend tegen de insinuaties van Von Stumm c.s., door professor Schmoller, ook een «katheder- socialist", tot rector te verkiezen. Algemeen ziet men in deze benoeming een Door J. C. Biernatzki. 9) De lippen van den gelukkigen jongeling kwamen niet van de plaats, die zij had aangeraakt met haren mond, en eerst Idalia's vraag, waarom hij er niet aan had gedacht liever haren kofier met kleedoren mede te brengen, stoorde hem in zijn geestvervoering. «Ach," zeide hij, pik zou u nimmer anders wen- sclien te zien in eene andere kleeding dan die van mijn geboorteland." Hij bloosde bij deze bekentenis. Ook Idalia's wangen werden hooger gekleurd, en eerst na eene pauze antwoordde zij met zachte stem, terwijl zij zich vol lieflijkheid tot hem ovetboog: »Ik zal nooit eene andere kleeding meer dragen, zoolang hot je genoegen doet. Maar hier op dit eiland zijt ge, geloof ik, allen familie van elkaar, want ik hoor u elkaar niet anders toespreken dan met «jij". Neem mij nu ook aan als meisje van de Ilalüg en laat dat koude nu" achterwege. Godber's gelaat teellende groote verrassing en blijdschap. Eene seconde nog rustte zijn oog vragend in haren blik, doch in haren vriendeiijken lach, haar lieflijke slem lag haar diep gevoel uitgedrukt. Hij kon niet langer twijfelen aan do vervulling van zijne stoutste verwachtingen. Als dan de lange, zijden wimpers necfergeslagen weiden, als om het oog te straffen, wijl liet ste opzettelijk protest, en de Nat. Ztg, beschouwt haar als een bewijs van het verzet der ont wikkelde Burgerij tegen de reactionuaire slroo- miug. Over het opzegger door Engeland van het handelsverdrag van 1865 maakt men zich in Duitschland niet erg druk. De Nordd. Ally. Ztg. gaat na, hoe de han delsbalans tusschen Duitschland en Engeland er uitziet, en de verschillende posten nagaande en de bedragen tan uitvoer naar en invoer uit Engeland vergelijkende, komt het blad tot de slotsom, dat er noodzakelijk een voor beide landen bevredigende regeling zal moeten tot stand komen. Onder de uitvoerposten nemen die van land bouwproducten een niet onbelangrijke plaats in vooral wordt voor een aanzienlijke som suiker naar Engeland geëxporteerd. Blijkbaar wil het offtcieuse blad door zijn mededeeüngen de agrariërs tot kalmte stem men. Maar inderdaad zal een bevredigende regeling niet uitblijven, daar met de opzegging van het bestaande tractaat geenszins een daad van vijandschap jegens Duitschland is bedoeld. Merkwaardig is in dit verband de luisterrijke wijze, waarop men te Parijs den eersten minister van Canada, Laurier, fêteert. De heer Laurier is van Fransche afkomst, maar ook is "ij de man, die door zijn bespre kingen met Chamberlain den stoot heeft gegeven tot het slichten der tolunie met Engeland, waar van de opzegging var. de handelsverdragen met Duitschland en België het directe gevolg was. De heer Laurier is zelfs tot groot-officier van het Legioen van Eer benoemd. De Duitsche Keizer is een militair in hait en nieren. Duitschland is een groote militaire mogendheid. Wat wonder dus, dat keizer Wil helm bij zijn bezoek aan den Czaar met groot militair vertoon optreedtof liever met maritiem vertoon, want de Ke t r reist over zee. Twee eskaders der Duitsche vloot zijn reeds uitgezeild naar Kroonstadt, een onder bevel van den vice-admiraal Thomsen, het tweede onder commando van prins Heinrich, den broeder des Keizers. In het geheel zullen zich op de reede van Kroonstadt vertoonen negen oorlogsschepen, waaronder de Kurfürst Friedrich, Brandenburg, Weissenlurg en Wórth, de beste pantsersche pen der Duitsche vloot. Gezamenlijk tellen die schepen een beman ning van 4029 koppen, een geduchte macht dus. De Frausche chauvinisten zullen woedend zijn, dat de president der Republiek, daarbij vei geleken, zoo armoedig voor den dag komt. Toch ontvangt Frankrijk genoeg bewijzen van sympathie van Russische zijde. De Czaar heeft de Fransche regeering uitge- noodigd zich door een buitengewoon militair veel had verkondigd, als de nauwer gesloten lippen de vrees om meer te zeggen, en tevens te verwach ting, hoe het gesprokene zou worden opgenomen, schenen aan te duiden, viel hij aan hare voeten neder. Zij echter deed een stap terug, en snel bezon nen, hoewel verrast door de hartstochtelijkheid van den jongen man, greep zij zijne hand en met eene lichte beweging bracht zij hem naar haren vader, dien zij uitnoodigde mede deel te nemen aan de lafenis, waarmede Alicante het strand eener Hallig bedacht. Verwonderen wij ons er niet over, dat Idalia de volle zekerheid omtrent hare zege.over het iiait van den jongeling, van wien zij reeds op het schip met welgevallen den indruk, welke zij op hem maakte, had bemerkt, zoo snel en met nauwelijks jonkvrouwelijke schuchterheid uitlokte, liet lag geheel in haar karakter, aan dat hangen en bangen der lielde, die hoopt en gelooft, geen smaak te vinden. Zij wilde, wat zij wenschte, snel beslist ie zien zonder het zweven tusschen hoop en vrees, en daartoe drong haar ook het waar schijnlijk korte verblijf op de Hallig, waardoor zij moest vreezen na weinige dagen misschien van Godber gescheiden te worden, dien zij, voor zoover haar hait k^on liefhebben, inderdaad liefhad. V Hoofdstuk V. Bij de aan het strand verzamelden had zich nu ook dominee Hoid aangesloten, welke Godber, dien hij, hoewel eerst sedert eenige jaien op da Hallig vvetkzaam, toch reeds uit Maria's verhalen kende, met vriendelijkheid begroette. Omdat het huis, hetwelk de vreemdelingen eerst betrokken hadden niet ruim genoeg was om hen in het vervoig te heibergen, boden Hold en andere gezantschap te doen vertegenwoordigen bij de groote manoeuvres van het Russische leger te Kiasnoe-Selo. Generaal Billot, de minister van oorlog, heeft zich gehaast aan dien wensch gehoor te geven. De af te zenden deputatie zal bestaan uit een generaal, een kolonel en verscheiden officieren. Natuurlijk zal ook omgekeerd het Russische leger vertegenwoordigd zijn bij de Fiansche manoeuvres. Bovendien za! bij gelegenheid van Faure's bezoek aan St. Petersburg een gala-voorstelling plaats vinden in den keizei lijken schouwburg in de Hermitage, iets wat alleen bij zeer bij zondere gelegenheden geschiedt. En hoe beloont Frankrijk dit alles Bij de gala-voorstelling in den beroemden schouwburg te Orange, die president Faure bijwoonde, is het Russische volkslied uitge floten Het loopt al bijzonder treurig af met graaf Badeni's goed bedoelde verzoeningsplannen. Door zijn taalvei ordening voor Bohemen hoopte hij Tsechen en Duitschers tevreden te stellen. Het eenige gevolg is geweest, dat de verbittering thans grooter is dan ooit. Een nieuw bewijs daarvan geven de huis eigenaars van Praag, d. w. z. de Duitsche eigenaars, en die van Briix zullen hun voor beeld volgen. Zij hebben alle Tsechen en rijksambtenaren, die huizen van hen bewoonden, de huur opge zegd. In het stadhuis te Eger zal een gedenksteen worden aangebracht, waaraan Felix Dahn, de bekende Duitsche dichter, eenige schoone regels wijdt «Das höchste Heil des Mannes ist sein Volk, Das hochste Heil des Volkes ist sein Recht, Des Volkes Recht lebt in seiner Sprache, Dem Volk, dem Recht und unseier Sprache treu, Fand uns der Tag, wird jeder Tag una finden. Het hoogst geluk des mans is zijn volk, Het hoogst geluk des volks is zijn recht. De ziel des volks leeft in zijn taal, liet volk, het recht en onze taal getrouw. Vond ons deze dag, zal iedre dag ons vinden In Hongarije wordt de parlementaire toestand beter. De Kamer heeft de suikervvet ten slotte aangenomen. Te Saioniki moet het bevel ontvangen zijn, om 50 treinen gereed te houden voor het ver voer der Turksche troepen, die Th essalië zullen verlaten. Aan de Times wordt bericht, uit Thessaiië zelf, dat de Turken bestuursmaatregelen nemen, die op een blijvende bezetting van Thessaiië wijzen. Ziedaar, zooals reeds zoo dikwijls in dezen gemeenteleden vol gastvrijheid aan, waarbij echter, uit het zelfde gebrek aan ruimte, eenb scheiding tusschen hen moest plaats hebben. Toen nu Godber met het plan voor den dag kwam om de woning zijns vaders, die onbewoond was, met de noodwendigsto meubelen en het noo- dige huisraad voor allen in te richten, te meer daar zijn ledige schapenstal de beste gelegenheid aanbood om de lading te bergen, en de aan wezigen met de grootste bereidwilligheid aanboden om elk wat bij te dragen voor de inrichting, be sloot Idalia onmiddellijk op dit plan in te gaan. Onder blij handgeklap sprak zij hare ingenomen heid erover uit, dat zij daar als meesteres zou huishouden, en zij schilderde zich het verblijf al daar tot een lieflijke idylle. Mander vond het echter gewenscht eene oudere en ervare vroinv als helpster aan te nemen. Zoo trokken Mander en Oswald, Godber en Idalia benevens deze vrouw in Godber's woning, terwijl de anderen naar hunne huizen gingen om daar het noodzakelijkste bijeen te zoeken voor de eerste behoeften van de vreemde familie. Den eersten dag was Idalia geheel in beslag genomen om, voor zooverre'het de omstandigheden veroorloofden, alles zoo aardig en vriendelijk mo gelijk in te richten. Wel tienmaal moest hier een stoel anders geplaatst, daar een tafel anders gezet worden, en al het geduld van de huishoudster werd vereischt om zich in al die nutteloos schij nende drukte te schikken. Godber lachte inneilijk vergenoegd over deze gezollige bezigheid en hielp zoo goed mede aan het poetsen en schoonmaken, als gold het de hut van den kapitein voor de ontvangst van voorname gasten te bereidenook Mander zeif zag met welgevallen, dat zijne dochter behagen schiep in wat haar vroeger onverdrageiijk was. Alleen fs- ongelukkigen oorlog, twee berichten, in flagrante tegenspraak met elkaar. Zeker is liet, dat er weer een kink in de kabel gekomen is. Eu Turkije, èn Griekenland zijn niet zoo meegaande als wel te wenschen was. De Grieksclie rogeering heeft ook nog eens geprotesteerd bij de mogendheden en wel over een nieuwe stoutigheid der Turken. Zij zouden nl. een oorlogsbelasting van 000 pond heffen van de inwoners van Yolo, en op dezelfde wijze van andere plaatsen. 't Is een weinig benijdenswaardige laak, die der ambassadeurs te Konstanlinopel. Camboti, de Fransche gezant, die op weg was naar de Turksche hoofdstad, mag wel big zijn, dat de overstroomingen in Oostenrijk hem gedwongen hebben naar Parijs terug te keeren. Daar is het beter dan op Tophane. De nieuwe militahe bevelhebber van Kreta, Djevad-pacha, schijnt toch wei kelijk geen booze bedoelingen te hebben. Hij wil zelfs een feest geven ter eere dei- vreemde bevelhebbers. Vriendelijker kan het toch al niet. Met Europa zullen de Vereenigde Staten over Hawaii niet in moeilijkheden komen. Althans de heer Foster, die in zake de quaeslie der robbenvangst door president Mc. Kinley naar Europa is gezonden, brengt dit heugelijke nieuws mede. Hij heeft in de verschillende hoofdsteden van Europa verscheiden politieke personen en handelaars over de annexatie van Hawaii ge polst, en allen vonden die inlijving voor Noord- Ameiika noodzakelijk en natuurlijk. Het lag in de lijn van Amerika's ontwikkeling. Als nu Japan zich ook maar in de annexatie schikt, dan kunnen de Vereenigde Staten on- bezorgJ plaats nemen in de rij der koloniale mogendheden. Japan wil den vrede, zegt graaf Ito. Maar Japan versterkt ook voortdurend zijn vloot, en Amerika doet dit niet. Tal van Amerikanen dringen er dan ook op aan, dat men, om op alle gebeurlijkheden voor bereid te zijn, eens tets zal doen aan de vloot, die in viij slechten staat verkeert. Semengdc Mcdcdccllngcn. Chamberlain deelde in het Engelsche Lager huis mede, dat, toen de telegrammen tusschen Rhodes en Harris aan het departement van koloniën zijn vertoond, er eenige correspondentie heeft plaats gehad. De minister wist niet, of met de publicatie der telegrammen een particulier of een open baar belang beoogd werd. Aan de Chartered Company kon nog geen eisch tot schadeloosstelling worden voorgelegd wald merkte spottend op, dat hot goed was, dat do dominee vandaag voor het eten zorgde. Hoofdstuk VI. Des namiddags na het intreden der eb begonnen de werkzaamheden aan het bergen der lading van het schip. Mander on Oswald belastten zich met de leiding der werkzaamheden, Godber echter niet, wijl Ida lia ronduit verklaarde, dat zij zijne hulp niet kon missen, als de heeren des avonds rustig hun hoofd wilden neeiloggen. Domine Hold was naar Maria's woning gegaan om baar geluk te wenschen met den terugkeer van baren verloofde. Hoe geheel anders trof hij het daar dan hij had verwacht. Maria in tranen zwemmend, haie mopder angstig om haar heen, nu eens haar vleiend troostend, dan weer haar berispend over haar onverstandigheid. «Goddank!" riep zij, toen zij dominee Held ge waar werd, «Goddank, dominee, dat u komt. Ik weet niet meer wat ik met liet meisje moet be ginnen. Van morgen komt zij daar hemelhoog springend en zingend voor mijn bed «Godber is terug", zoodat ik oude vrouw nu nog de schrik in alle leden voel, en nu zit ze, sedert ze van het strand gekomen is, daar te schreien en te snikken, omdat zij zich verbeeldt, dat die vreemde dame uit de stad met haar lang haar hem het hoofd op hol gebracht heeft. Alsof zoo'n melkgezïcht, dat hier is komen aanspoelen, het aardigste, vlij tigste meisje van de gamche Hallig zoo maar in eens uit het hart van haren verloofde kan ver jagen." Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1