t Een interview met Mr. Van Houten. 5rc jaargang. Vrijdag 6 Augustus 1897. N°. 9389. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitgevepThTTITröelants. K e li li i s ff e v i n ff. ONDERWIJZER 3e klasse. JdETJILLETON. DE SCHIPBREUKELINGEN. BUITENLAND. UIT DE PERS. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers0.02 BUREAU: BOTE25ST2EAAT 70, Telcphoon So. 123. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van ceno Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. t cjjbxzm a. tt*-* aar; Inrichtingen wclbe gevaar, schaile of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Geven kennis aan de ingezetenen, dat op heden aan H. VAN DER VELDE en hare rechtverkrijgenden ver gunning verleend is tot plaatsing van een gaskracht- machine van '7; paardenkracht, tot het in beweging brengen van zuivelbereidingswerktuigen, in het pand aan de Overschiesche straat no. 20/22, kadaster sectie 1 no. 215/1331. Schiedam, den 5den Augustus 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd VISSER, L.-B. De secretaris VLRNÈDE. Aan de le Openbare Kostelooze Schooi, te Schiedam (Hoofd de heer P. van Ylaardingen), wordt gevraagdeen Jaarwedde 500 met verhooging van ÏOO voor hoofdakte, /SO voor akte handteekenen en behoudens goedkeuring der Ged. Staten 4 tweejaarl. verhoogingen wegens dienst tijd van SO ieder. Sollicitatiestukken vóór 21 Augustus a.s. franco in te zenden aan den Burgemeester. Algemeen overzicht. Schiedam, 5 Augustus '97. Evenals de oud-Romeinsche god Janus be schikt ook de Sultan over twee aangezichten. Terwijl het eene de gezanten vriendelijk en vredelievend toelacht, staart het andere stuursch en kwaadaardig naar Kreta. De eene mond spreekt woorden des vredes, uit den anderen künkt tot den betreflenden minister het bevel een eskader met troepen naar Kreta te zenden. Voortdurend wordt uit Konstantinopel bericht, dat er overeenstemming is verkregen over de voorwaarden van den vredemaar bijzonder heden worden niet vermeld. In dit verband is het dan ook wel opmerke lijk, dat de verklaring, die lord Salisbury in het Engelsche Iloogerhuis heeft afgelegd, in zulke weifelende termen was vervat. De minister «meende te weten", «hoopte" en dacht"; stellig mededeelen kon hij niets. Ock ontveinsde de heer Salisbury zich niet, dat de uitvoering der autonomie van Kreta groote moeilijkheden zou opleveren. Door J, C. Biernatzki, 10) En nu vertelde zij, voortdurend zich daartusschen tot de snikkende Maria wendende, alles wat zij voor en na van het meisje had vernomen en wat zeker in haren mond en met de verzachtende wijze, waarop zij Godber's gedrag uitlegde, niet geschikt was om den dominee van Godber's on trouw to overtuigen. Toch was hij ook te zeer verrast en aangegrepen een hart behoeftig aan troost te vinden, waar hij blijdschap en dankbaar heid veronderstelde aan te treffen, dan dat hij niet met meer ernst dan anders op Maria's voor stellingen was ingegaan. Ilij geloofde haar het best te kunnen kalmeeren, wanneer bij hare ver moedens niet tegensprak en zeide dan ook «Wij willen .nu eens aannemen, lieve Maria, dat je liefde tot Godber in zijn gedrag niet meer opmerkt, dan daarin ligt, dat de natuurlijke deel name, die hij voor de door liem geredde moet iiebben, verder gaat, dan je kunt wenscken, zal bij dan niet, wanneer de eersto levendige indruk 'vooibij is, trouw aan je terugkeeron 7 Zal hij niet spoedig zijn hart terugvinden, dat, gelijk zijn brieven bewijzen, negen jaren lang in de verte alleen voor jou beeft geklopt, al zal hij ook menige vrouw in den viecmde hebben ontmoet, die hem door hare bekom lijkheid bad kunnen inpakken 7" Maria zweeg en schudde liet hoofd. «Wanneer ook," ging domine Hold voort, «in dit oogenblik de neiging dezer jonge dame voor Het zal ook wei vrede worden, dam aan twijfelt niemand en de gezanten doen Lmi best. Maar dat liet nog lang kan duren, eer de vrede geteekend is, mag veilig worden aan genomen. De Temps deelt mede, dat het Turksche officieuse paleisblad een artikel bevat, waarvan het slot aldus luidt «De mogendheden moeten thans hun troepen en liun vloot van Kreta terugtrekken en aan de Porte de laak overlaten, de rust te her stellen, wat binnen eenige weken kan geschie den." De Temps nopmt zulke taal, op het oogenblik dat de vredesonderhandelingen ten einde ioopen, terecht zeer betreurenswaaidig. Bovendien wordt uit Athene, dus niet zeer betrouwbaar, bericht, dat buiten Trikala Turk sche infanteristen en cavaleristen slaags zijn ge weest met de bewoners der omliggende dorpen. Het gerucht, dat koning George van Grie kenland, in geval een controle op de Grieksche financiën wordt ingesteld, afstand zal doen van den troon, wordt bevestigd. Uit Konstantinopel is middelerwijl een deel der Turksche vloot, twee smaldeelen, onder bevel van Hairi-pacha, uitgezeild, volgens de Turksche couranten om in den Archipel te kruisen. Waarschijn lijk evenwel is de bestemming van het smaldeelKreta, Dinsdag waren de schepen reeds te Sigri, op Mitylene aangekomen. De admiraals hebben evenwel hun maat regelen getroffen. Naar Sitia is de Fransche kruiper Suchet, naar Souda de Italiaansche oorlogsbodem Re Umlerto, naar Kastelii een Oostenrijksch, naar Hierapetra een Italiaanscli en naar Rethymo een Russisch schip gezonden. Te Kandia hebben de Muzelmannen weer een Christen gedood. De Turksche troepen aldaar zijn naar de voorposten gezonden, met het oog op de con centratie der insurgenten bij Archanes. Te Rome spreekt men er van een comité te vormen tot het verzamelen van vrijwillige in schrijvingen, opdat Griekenland de oorlogs schatting zal kunnen betalen, zonder een flnan- cieele controle te behoeven aanvaarden. In het Engelsche Lagerhuis heeft de heer Courtney Woensdag j.l. de opzegging der han delsverdragen met Duitschland en België ter sprake gebracht. De heer Courtney wensciite niet te twijfelen aan de noodzakelijkheid van dien maatregel, maar in het buitenland, met name Frankrijk, heeft men er een verkeerde indruk van gekregen. De daad der regeering is niet in strijd met het vrije ruilverkeer en zeker wil de regeering geen tarievenoorlog beginnen, zooals men in het buitenland schijnt te denken. Godber de grenzen van vriendschap en dankbaar heid overschrijdt, is het daarom zeker, dat er eene ernstige liefde bestaat! Wil je van haar verlangen, dat zo, uit het dreigendste doodsgevaar door hem goied, onmiddellijk al baar gevoelens zoodanig be perkt, als in de toekomst noodzakelijk zal zijn n Datgeen, waardoor ze je nu zooveel smart veroor zaakt, zal snel genoeg veranderen en Godber zal, aangenomen dat je zijn gedrag dezen morgen juist hebt beooideeld, spoedig de dwaasheid van zijn voorbijgaande opwelling erkennen." Maria antwoordde nog steeds niet. «Maar wat spreken wij daarover nog verder," voer dominee Hold voort, «is je geloof aan Godbers liefde niet vaster, dan dat het niet togen een schok kan 7 Vertrouw op God, en beveel Hem je wegen." «Amen", zeide de moeder, maar Maria kon dat niet zeggen zij snikte luido tot zij plotseling uit barstte «Hij heeft mijn gebed verworpen, en op mijn vertrouwen niet gelet." «Kind, oordeel zoo niet", riep de moeder angstig. Dominee Hold zag met verbazing tot welken harts tocht Maria's liefde gestegen was, terwijl die ge durende de lange scheiding en bij Godber's ge vaarlijk bestaan zoo rustig gebleven was. Hartelijk sprak dominee Hold dan Maria toe, tot zij eindelijk rustiger werd. Hare tranen begonnen overvloediger te stroomen, maar haar hart klopte thans rustiger. Toen de dominee weg ging, dankten Maria en hare moeder hem met een blik vol hartelijkheid. Zij waren gewend in deri prediker op de Halligen steeds een trooster te vinden in de uren van groote smart of rouw. Onder een voorwendsel Maria in de kamer hou dend, verzocht de moeder op den drempel den Do minister Chamberlain vond de strekking des hoeren Courtney's vraag niet zeer duidelijk hij hoopte dal de heer Courtney weinig gewicht had gehecht aan de beweringen der buiten- landsche pers. De opzegging der handelsverdragen beant woordde aan den unaniemen wensch der onaf hankelijke koloniën, een wensch. die nog onlangs bij de samenkomst der koloniale ministers te Londen was gebleken. In die bijeenkomst waren verscheideu moties voorgesteld maar ten slotte was met algemeene stemmen aangenomen een motie, verklarende dat de eerste-mini«ters der koloniën eenparig en met nadruk aaudringe op de opzegging, zoo spoedig mogelijk mogelijk, van alle handels verdragen, die den handel vau Groot-Britanniü met zij it koloniën in de weg staan. In het Lagerhuis heeft men weer eens een hooghartig echt Chamberlainsch woord kun nen hooren over de verhouding van Engeland tot de Zuid-Afrikaansclie Republiek. De minister zeide, dat men moeilijkheden die met Transvaal kunnen ontstaan, wenscht te zien onderworpen aan arbitrage. Maar het zou ongehoord zijn, dat men een vreemde recht bank liet beslissen in geschillen tusscheri den suzerein en een ondergeschikten staat. Het bericht der Morning Post over het be talen eener schadevergoeding aan de Zuid-Afri- kaansche Republiek, wordt door den procureur der Chartered Company tegengesproken. De regeering te Washington houdt zich druk bezig met de inlijving van Hawaii. Men zegt, dat president Mc. Kiniey maat regelen zal riemen om de moeilijkheden met Spanje uit den weg le ruimen, ten einde de vloot in de Stille Zuidzee te kunnen versterken vóór de ratificatie van het annexatie-verdrag en zoodoende gereed te zijn om iedere vijandige demonstratie in Japan te beantwoorden. De Nero- Yorh Herald weet rnede te deeien, dat de senatoren Morgan en Quay 2ich per soonlijk op Hawaii rekenschap zullen gaan geven van den toestand. Of dit wel veel zal beteekenen is de vraag. Immers, van andere zijde wordt beweerd, dat de Amerikaansche zaakgelastigde te Honolulu de hem gegeven instructies zal uitvoeren, en die instructies bevelen hem de Amerikaansche vlag te hyschen en liet Amerikaansche protec toraat af te kondigen, voor geval het Congres liet annexatie-verdrag verwerpt. Voorloopig is aan de vloot bevolen, geen troepen aan land te zetten, tenzij de hand having van den status gxio dit noodzakelijk maakt. De nieuwe tarieven geven eveneens aanleiding tot heel wat gehaspel. Bijna alle buitenlandsche regeeringen hebben dominee nog om bij gelegenheid een ernstig woord tot Godber te spreken, wat deze ook zonder haar verzoek zeide gedaan te zullen hebben. IIoorDSTUK VII. Toen dominee Hold naar zijn woning teruggekeerd was, vond hij daar Mander en Oswald. Zij waren gekomen deels om hem te danken voor zijne zorgzaamheid, deels om te zien of ge durende hun verblijf op de Hallig de omgang met eene beschaafde familie hun niet geheei en al zou ontzegd zijn. Hunne verwachtingen waren wel is waar niet hoog gespannen, en het uiterlijke en ioneilijke van de pastorie, bij welke vergeleken het huis van den tuinman op hunne buitenplaats bij Hamburg een paleis was, strekte niet om hunne verwach tingen hooger te doen rijzen.- Eenvoud en beknoptheid schenen hier de voor naamste huishoudsters te zijn. Reinheid moest glans, netheid schoonheid, keurige schikking rijk dom vei goeden zoowel de kleeding van de dominees vrouw als van de kinderen droeg de sporen van zuinigheid, die ook de afgedragen stof nog zoo lang mogelijk zocht te benutten. Overigens zagen moedor en kinderen er zeer welvarend uit, en de indruk, dien het hartelijke ver welkomen van de huisvrouw op de vreemden maakte, werd veroorzaakt zoo door tiara vriendelijke trekken als door de zekerheid, die er uit bleek, dat zij vroeger in goede kringen veikeerd had. Zoowel Mandei- als Oswald waren hierdoor ten zeerste getroffen en verheugd. Na de eerste be groetingen vroeg Mander aan de domineesvrouw of zij zich, zoo geheel verlaten van de wereld, goed in haar lot kon schikken. «Dat is een gewetensvraag," antwoordde zij tegen de tariefwet geprotesteerd en met tegen maatregelen gedreigd. Het geiucht houdt ann, dat Sherman zal aftreden als secretaris voor buitenlandsche zaken, en dat Whitland Reid hem zal opvolgen. Oeniengde iiledcdcclingcn. De Belgische regeering heeft aan de leden der Kamers rondgezonden een blauwboek over de zaak-Stokes. Wel wat laat! Met veel moeite, nadat de regeering eerst de kabinets-quaestie had gesteld, is het wets ontwerp op de burgerwacht in eerste lezing door de Kamer aangenomen. Verder keurde de Kamer goed dat in liet geschil met de Britsche regeering over de uit zetting van de trade-unionist Ben Tillett uit Antwerpen, door een scheidsgerecht zal beslist worden. De Duitsche rijkskanselier is naar St. Peters burg vertrokken, om daar den Keizer te ont moeten. De Fransche minister van koloniën, Lebon, zal eerstdaags naar den Senegal reizen, om een orideizoek ter plaatse iu te stellen naar den besten bestuursvorm voor de Fransche koloniën in Afrika. Te Parijs hebben terechtgestaan de uitgever en twee redacteurs van het Jong-Turksche blad Mechvcrt, wegens beleediging van den Sultan. Zij werden ieder veroordeeld tot tien frans boete. De toeschouwers gaven door kreten van «Weg niet den Sultan 1" hun ingenomenheid met dit lichte vonnis te kennen. Een hevige brand is uitgebroken in het bosch van Fontainebleau. Prins Henri van Orleans heeft als zijn ge tuigen aangewezen de Russische reiziger Leon- tielï en zijn reisgenoot Raoui Mourichon. Te Madrid en omstreken is het voortdurend zeer woelig tengevolge van de ontevredenheid der bevolking over de accijnsen. De Hongaarsche kamer iieeft de beraad slaging over het wetsontwerp tot invoering van het strafwetboek hervat. Tusschen de verschillende kabinetten wordt op dit oogenblik van gedachten gewisseld over door Frankrijk voorgestelde wijzigingen iu de samenstelling der gemengde rechtbanken in Egypte, die de goedkeuring der onderteekennars van het Berlijnsch tractaat behoeven. Het Ilbld. heeft den afgetreden minister van binnenlandsche zaken door een zijner redacteurs lachend. «Wij vrouwen hangen meer dan de man nen van uiterlijke indrukken af. De plaats, waar wij geboren en opgevoed zijn, de speelgenoten onzer jeugd, de gezellige kring onzer vrienden en ken nissen, de gewoonten en vormen van vroegere tijden blijven trouwer in onze herinnering en hou den langer hunnen invloed op onze neigingen en wenschen, dan dat bij een man het geval pleegt te zijn, wien zijn beroep ot ambt zijn wereld is, waarin hij geheel en al opgaat, en waardoor de herinnering aan het voorbijgegane wordt verzwakt." «Dan zal dus uw verblijf hier u minder be vallen dan uwen echtgenoot!" «Ja," sloot Oswald zicli hierbij aan, «het is mij onbegrijpelijk hoe de heer Hold zich hier aange naam kan gevoelen, daar hij toch in zijn studie jaren een njkbewogen leven heeft moeten leeren kennen." «Niet alleen zijn studentenjaren beeft hij ten deele in Duitschland doorgebracht en -ze mede ge bruikt tot het doen van reizen in de schoonste streken van ons groute vaderland en Zwitserland, maar ook zijne kindsheid en eerste jeugd bracht hij door in het genot van dat, wat het verkeer in een groote stad voor aangenaams kon schenken." «Dan zullen getoerdo ondeizoekingen hem doen vergeten, wat hij thans moest ontberen 7" merkte Mander op. Zoo ontspon zich een alleraangenaamst gesprek over het leven en doen van den predikant en zijne familie op de verlaten eilanden en menige op merking werd gemaakt, waarmede de beide koop lieden later hun voordeel konden doen. Hot was vrij laat, toon men eindelijk afscheid nam mot de stellige belofte het bezoek weldra te hervatten. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1