BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Gemengde Mededeclingen. Bij het dejeuner Maandagmorgen in de kei zerlijke tent op het Parade-veld bij Peterhof bracht de Czaar een dronk uit op zijne kei zerlijke gasten. Keizer Wilhelm beantwoordde dien met een toast op den Czaar en zijn gemalin. Later had een familiediner in Peterhof plaats, ■waarop een gala-ballet in de open lucht volgde op het Olga-eiland, dat voor deze gelegenheid prachtig geïllumineerd was. Na afloop werd de thee op het eiland gebruikt. De hertog van Norfolk heeft eenige concessie gedaan aan het ontevreden telegraafpersoneel, in de hoop, dat daardoor een staking voorkomen zal worden. Men twijfelt er evenwel aan, of de telegra fisten zich er wel mee tevreden zullen stellen. Te Dover worden Engelsclie troepen samen getrokken, die bestemd heeten te zijn voor EgJPte- De Britsch-Indische troepen hebben opnieuw de opstandelingen verslagen in het district Penshawer. De Engelschen hadden 10 dooden en 48 ge wonden. Volgens berichten uit Montevideo, meldt het Staatsblad, dat de strijd zal worden hervat na afloop van den wapenstilstand. De gedelegeerden der opstandelingen die over den vrede hebben onderhandeld, vertrekken naar Argentinië. In Chili is een zuiver liberaal ministerie opge treden. De Koninginnen te Zutfen. Aangaande het vorstelijk bezoek aan Zutfen en Ned. Mettray kunnen wij nog het volgende mededeelen Op het perron te Zutfen waren, behalve de reeds genoemde personen, nog aanwezig de heeren D. Molenaar, ingenieur van weg en werken bij de staatsspoorwegen, J. Charlemijn, ingenieur van het vervoer by de H. S. M., en F. Melïns, ingenieur van tractie by de staats spoor. Voorts bevonden zich daar de heer Brunings, commandant der schutterij, majoor Smeding, commandant van het garnizoenbijna alle raadsleden naar anciënniteit geschaard, en de heeren Smeding en Ten Cate als vertegen woordigers der Handelsvereniging. De trein reed precies op tijd het station binnen. De muziek der schutterij deed het Wilhel mus in de oude toonzetting hooren. In de wachtkamer 2e kl. onderhield zich de Koningin eenigen tijd met de raadsleden. Eenige oogenblikken later stapten H.H. M.M. met gevolg in de gereedstaande rijtuigen en de stoet zette zich in beweging, voorafgegaan dooi den commissaris van politie, den heer B. H. A. Landerink. Overal juichte het publiek allerhartelijkst de vorstinnen toe. Het bezoek der Koninginnen te Gorssel, de gemeente waaronder Ned. Mettray ressorteert, ouderscheidde zich niet veel van andere, welke H.H, M.M. aan dergelijke inrichtingen brengen. Ook hier werden bouquetten aangeboden, die met jje andere welke de vorstinnen op haar zegetocht door de stad ontvingen, het rijtuig tot een prachtige corbeille maakten. In het gesticht aangekomen zijnde, weiden de Vorstinnen toegesproken door dr. E. Laurii- lard, van Amsterdam, namens de commissarissen. Welsprekend wees hij op den boom, die door wijlen Z. M. koning Willem III 44 jaar geleden daar geplant was en op den gevelsteen in het z.g. nKoningshuis", die getuigenis aflegt van wijlen Z. M.'s sympathie voor de instelling. Dankbaar gedacht de heer Lauriilard het bezoek door H. M. de Koningin-Regentes met haar hoogen gemaal aan het gesticht gebracht en het aannemen van het protectoraat. Den nobelen directeur, den heer Adelink, werd hulde gebracht voor zijn verheflenden arbeid gedurende de dertien jaar, waarin hij aan het hoofd van Nederlandsch Mettray stond en waarin hp niet minder dan 4500 jonge menschenlevens wist te beschaven en voor de maatschappij te behouden. Na deze rede, waarvoor de beide Vorstinnen dankten, werd de inrichting bezichtigd en legden de verpleegden proeven van bekwaamheid af, zoowel in de vakken van het gewoon lager on derwijs onder leiding van den hoofdonderwij zer, den heer Kronenberg, als in gymnastische oefeningen, die door den heer A. Beekman b'ijk- baar ernstig behandeld worden als in de muziek en zang door den heer H. Sieberg. H. M. de Koningin-Regentes gaf haar be wondering te kennen over de resultaten, die vooral de laatste heeft weten te verwerven. Een godsdienstig-muzikale oefening in de speciale kerk van Nederi. Mettray maakte dan ook een waarlijk blijvenden indruk. Een aardig intermezzo leverde de proeve van behendigheid, die de jongelui moesten afleggen in het behandelen der brandspuit. Om half zeven verliet het hooge gezelschap het gesticht, om over Zutfen naar Apeldoorn terug te beeren, nadat de Koninginnen een som ter beschikking van den directeur hadden gesteld om de jongens een prettigen dag te bezorgen. Bij Kon. Besluit zijn benoemd in de orde van Oranje-Nassautot officieren C. Storm Buysing, burgemeester der gemeente Zutfen, en mr. I. L. A. Stolk, president-provisor van het oude en nieuwe gasthuis te Zutfen; tot ridder: F. H. Umbgrove, kerkvoogd te Zutfen, en J. H. Adelink, directeur van Nederlandsch Mettray. Verkiezingen. Bij de candidaatsteiling voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, die zitting heeft tot den derden Dinsdag in September, zijn gisteren gesteld AMSTERDAM II: H. T. Groen van Waar der, lib., die dus gekozen L verklaard. AMSTERDAM VflJ. T.Cremer, lib., die dus gekozen is verklaard. ZUTFEN: mr, H. Goeman Borgesius, lib., die dus gekozen is verklaard. LOCHEM: C. L e 1 y, lib., die dus gekozen is verklaard. DELFTmr. H. A. van der Velde, antirev., en W. C. Corneiissen. Alleen in het hoofdkiesdistrict Delft zal dus op 17 Augustus a.s. een stemming noodig zijn ter verkiezing van een lid der Kamer, die in September haar bestaan eindigt. Voor het lidmaatschap der nieuwe Kamer zijn candidaat gesteld: AMSTERDAM VI: J. W. Geertsema (lib.), C. V. Gerritsen (Lib. Unie en rad.), mr. S. van Houten (lib.), mr. Th. Heemskerk (antir.) en A. L. van Hasselt (Christ.-Hist.) ZUTFENmr. H. Goeman Borgesius, aftr., (lib. en ehr.-hist.) en mr. Th. Heemskerk (antir. en r.-k.) LOCHEM: C. Lely, aftr. (lib.) en jhr. mr. 3. H. J. Quarles van Ufford (chr.-hist.). ENSCHEDÉ: mr. G. Janninck (lib.), jhr. J. D. Six (chr.-hist.), J. H. ter Veer (r.-k.), P. van Vliet Jr. (antir.) en H. H. van Kol (soc.- dem Yerkieznigsaardiglieden. Uit Delft meldt men aan de AT. B. Ct. De zetel van ons district, welke in de nieuwe Kamer ingenomen zal worden door mr. H. A. van der Velde te Loosduinen, zal dezen voor het tijdvak tot September betwist worden door den heer W." C. Corneiissen alhier, wiens can- didatuur naast die van den heer Van der Velde heden gesteld is door een 45-tal kiezers. De heer C. is uitdrager alhier, en geniet als sternmenjager en anderzins op verkiezingsdagen eene algemeen bekende reputatie. Door deze candidatuur is het plan in duigen gegooid, dat door liberalen, ehristelijk-historischen en katholieken, in overleg met antirevolution- nairen, gemaakt was om alleen mr. Van der Velde te candideeren en aldus een stemming overbodig te maken. Slechte praktijkeu. Het blijkt, dat de zaak Dijkhuis contra Dijk huis door de N. Prov. Gron. Ct, overdreven is voorgesteld. Het feit heeft dan ook voor den candidaat geen gevolgen gehad. In de eerste plaats is het bewuste stuk geen advertentie geweest, maar een ingezonden stuk, dat door de Winschoter Courant niet werd geplaatst. De uitgever wantrouwde het, en liet daarom vooraf bij den officieeien candidaat informeeren. Daar het bericht voor het nummer van Zondag bestemd was, bleef er ook nog wel tijd over om het tegen te spreken, voor den dag der stem ming nog wel. Wat nu het gepleegde feit betreft, de be doelde onderwijzer heeft gebruik gemaakt van de omstandigheid, dat zijn naam juist geschreven wordt als die van den candidaat: E. Dijkhuis. Valschheid in geschrifte, naar de gewone betee- kenis, heeft hij dus niet gepleegd. Na het bekend worden van den moord op den Spaanschen minister Canovas, hebben ver schillende gezanten door het afgeven van hun naamkaartje aan de woning van den Spaanschen gezant te 's-Gravenhage van hunne deelneming doen blijken. Dr. Leyds. Na een verblijf van ongeveer 4 maanden in de residentie, dat nu en dan onderbroken werd door reizen naar het buitenland, vertrok de staatssecretaris van de Zuidafrikaansche Repu bliek, dr. J. A. Leyds met zijn gade gisteravond naar den Hoek van Holland om per nachtboot verder te reizen naar Londen, van waar hij binnenkort naar de Zuidafr. Republiek zal terug- keeren. Met hem vertrok eveneens jhr. Van der Hoeven, attaché aan het departement van bui- tenlandsche zaken te Pretoria, tevens dr. Leyds' secretaris. Mevrouw Leyds droeg een viertal ruikers, haar door familieleden eu enkele dames en heeren, behoorende tot den kring hunner vrien den en die ook het echtpaar uitgeleide deden bij haar vertrek, aangeboden. Ook baron Quarles de Quarles, vice-consul der Zuidafrik. Republiek te Londen, vergezelde den staatssecretaris tot aan den trein. Belangen des Boekhandels. Gisteren werd te Amsterdam de 80ste alge- meene vergadering van de sVereeniging ter bevordering van de belangen des boekhandels" in het lokaal iKrasnapolsky" door den heer H. D. Tjeenk Willink met een kort woord geopend. Blijkens het verslag bedroeg het ledental 483 leden en traden 37 nieuwe leden toe. In de plaats van de drie aftredende en niet herkiesbare bestuui sleden werden gekozen de heeren Paulus Muller en Allert de Lange, uit Amsterdam en de heer Aug. Belinfante, uit 's-Gravenhage; uit het voltallig bestuur werd de heer C. A. Adriaansen herbenoemd tot pen ningmeester. Tot correspondent voor Zeeland werd gekozen de heer R. M. Smits, terwijl de heeren D, A. van Waalwijk, R. W. P. de Vries en Paulus Muller zich opnieuw de benoeming tot leden der commissie van toezicht op liet Nieuicshlad lieten welgevallen. Voor commis saris van het Ondersteuningsfonds werd de heer J. H. de Bussy aangewezen en de heer Allert de Lange nam zijne benoeming tot penning meester van dat fonds aan. De beer Louis D. Petit werd opnieuw gekozen in de commissie voor de bouwstoffen enz., zoo ook de heer J. L. Willem Seyffardt tot lid der commissie tot rege ling van het vertalingsiecht. De verslagen van het bestuur en der ver schillende commissies werden alle goedgekeurd. Bij de bespreking van het verslag der com missie tot onderzoek naar pensioen-, weduwen-, weezen-, begrafenis- of ziekenfondsen, ten be hoeve -van bedienden in den boekhandel en boekdrukkerijen of binderijen werkzaam, deelde de heer A. de Jager mede dat op de volgende vergadering een voorstel zou worden ter tafel gebracht. Op voorstel van het bestuur werd aan art. 12 9 van het reglement de volgende alinea toe gevoegd: i>c. Artikelen in buitenlandsche tijd schriften, dag- of weekbladen voorkomende, die compleet niet meer dan 3 vellen druks beslaan en in het oorspronkelijke niet afzonderlijk zijn uitgegeven. Tot maatstaf wordt hierbij genomen het vel druks van 16 bladzijden met 36 regels per bladzijde." Deze aiinea heeft ten doel de periodieke pers de noodige vrijheid van bewe ging te laten en zooveel mogelijk conflicten tusschen de leden te voorkomen. Het bestuursvoorstel een commissie van vijf leden te benoemen, die zal onderzoeken op welke wijze hun die zich aan den boekhandel wijden de gelegenheid kan worden geboden meerdere voor hun vak noodige kennis op te doen, werd zonder stemming aangenomen en tot leden in die commissie benoemd de heeren P. A. M. Boele van Hensbroek, R. P. W. de Vries, L. van Leer, J. F. M. SterckenJ. H. van Heteren- Verder werd besloten, dat de vereeniging zich op het XXLVste Nederi. Taal- en Letterkundig Congres van 23—26 Augustus a.s. te Dordrecht te houden, zal laten vertegenwoordigen door één afgevaardigde zooals het bestuur had voor gesteld de meening van den heer Adr. Bom, dat de waardigheid der vereeniging twee afge vaardigden vorderde, werd door de talrijk be zochte vergadering niet gedeeld. Met 103 stemmen vóór (22 tegen) werd na eenige discussie f5000 beschikbaar gesteld voor het voorbereiden en uitvoeren van een ge zamenlijke tentoonstelling ven Nederlandsche drukwerken in den uitgebreiden zin des woords op de in het jaar 1900 te houden Wereld- Tentoonstelling te Parijs. Op een vraag van een der leden of ook door den voorzitter kon wor den medegedeeld dat de Nederlandsche Uit geversbond deze tentoonstelling financieel zou steunen, werd ontkennend geantwoord. Na eene langdurige bespreking over zaken van huishoudelyken aard werd de vergadering met de gebruikelijke plichtplegingen gesloten waarna de leden zich naar het Stedelijk Museum aan de Paulus Potterstraat begaven ter bijwo ning van de opening der tentoonstelling van drukwerk, die, schoon van geringe omvang, zeer belangwekkend mag worden genoemd. De tentoonstelling werd geopend met een toespraak door den heer R. W. P. de Vries, waarop de heer Tjeenk Willink met een woord van dank antwoordde. Oud-Onderofficieren. Zondag is te Nijmegen do tweede jaarlijksche algemeone vergadering gehouden van den Eersten Nederi. Bond van Oud-Onderofficieren van land-, zeemacht en koloniën. Te 11.23 werden de leden aan het station opge wacht door de afd. Nijmegen. Na de gebruikelijke ontvangst begaf men zich in optocht met banieren naar het vergaderlokaal, voorafgegaan door een muziekkorps. Tc één uur werd de vergadering door den heer J. A. v. d. Ham geopend. Dc heer H. B. Michels, hondssecretaris, gaf een uitvoerig verslag over de werkzaamheden van het vorige jaar, uit welk verslag bleek dat de Bond steeds in bloei toeneemt, en op 't oogenblik telt109 leden, 49 buitengewone leden, 4 beschermers, 2 bescherm vrouwen, 91 donateurs cn 12 donatrices, totaal 269. Bij monde van den secretaris werd een verslag uitgebracht omtrent de werkzaamheden der comm. van het ondersteuningsfonds. Een hartelijk woord van dank werd door hem gebracht aan de bescherm vrouwen, beschermers, donatrices en donateurs voor hunne geldelijke bijdragen. Uit het verslag van den penningmeester van ge noemd fonds, den heer Matzen, bleek dat dc inkom sten bedroegen saldo 1896 f 556.86, aan buitengewone schenking i'5, aan contrib. van dc afd. Amsterdam f403.12, van de afd. Nymogen f82.94, van de afd. 's-Bosch f 1072.82. Door het aftreden van do leden van bovengenoemde commissie werden benoemd de heeren: W. Schrcuder Jr., A. B. Michels, Matzen, Ycltma en Brunschweiler, De heer A. B. Michels kon door zijne benoeming tot secretaris van het onder steuningsfonds de functie van bondssecrutaris niet blijven waarnemen, waarom in zijne plaats werd benoemd de beer J. L. Muller. Vervolgens kwam de vraag aan de orde: hoeveel zal ingeval van ziekte worden uitgekeerd? De com missie bepaalde hiervoor een bedrag van f 250. Hiervan zal, gedurende hoogBteus acht weken aan hen die zulks noodig hebben fö per week worden uitbetaald, voorts diende de commissie een voorstel ic om elke weduwe van een lid dat komt te over lijden een bedrag van föO en aan de weduwe vaa een buitengewoon lid (actief dienend onderoff.) f25 in eens uit te keeren. Beide voorstellen werden aangenomen. Aan het einde der vergadering bracht de voorzitter dank en hulde aan allen die hadden medegewerkt tot den bloei van den Bond, en in het bijzonder aan de commissie van ondersteuning die door cijfers ge toond had welk resultaat door zuinig beheer ver kregen wordt. Zoo men op den ingeslagen weg voort ging, kon het niet anders of de Eerste Nederi. Bond van Oud-Onderofficieren ging een schoone toekomst te gemoet. Ten slotte werd bepaald, dat de eerstvolgende algem. verg. te Amsterdam zou worden gehouden waarna deze vergadering werd gesloten. BOTTERDAM, 11 Augustus. In eene in Schie- landshuis alhier gehouden vereenïgde vergadering van Schieland is besloten tot de stichting van een nieuw stoomgemaal op het terrein aan den Karrestal. in dezelfde vergadering werd het besluit genomen tot opruiming van de acht Boezemwatermolens cn het stoomgemaal aan de Oostpoort en tot demping van de Kolk aan de Oostpoort en de Slaakvaart (Slaak- kade.) BOTTERDAM, 11 Augustus. Gisteravond werd plotseling het kcrmisgewoel overstemd door brand alarm. Het betrof een feilen uitsbuuiden brand in perceel 13, gelegen aan den hoek van den Schïedam- schen dijk en de Karrensteeg, bewoond door ver scheidene gezinnen. Ten gevolge van het breken van een petroleum lamp stonden dc zolder en derde verdieping in lichte laaie. De brandweer had tegen middernacht met 8 spuiten, benevens een stoomspuit, den brand ge- bluscht. t Een vallende schoorsteen bracht een paniek te weeg; een pijpleider werd licht gekwetst en het dak van hot aangrenzende perceel verbrijzeld. De water-' schade in de lagere verdiepingen is aanzienlijk. In het onderste gedeelte bevindt zich de winkel in huis houdelijke artikelen van de firma Scheffer Co. Grootendeels is alles geassureerd. De politie redde dc bewoners. De autoriteiten waren ter plaatse. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot controleur der directe belastingen en van het kadaster te Zwolle V. de Kruijff, thans adjudant-controleur bij dat dienst vak te Maastricht. Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd tot voorzitter van het munt-college mr. L. W. A. Besier, thans lid van dat college, met bepaling, dat hij zal belast blijven met de hem bij Koninklijk Besluit van 2 Maart 1894 no. 18 opgedragen werkzaamheid van waardijn; tot iid van genoemd college, belast met de waarneming der betrekking van inspecteur-asssyeur-generaai E. G. W. Pieper, thans controleur van den waarborg der gouden- en zilveren werken te Groningen. Bij Kon. besluit is J. G. Doedens benoemd tot bur gemeester der gemeente Zeeland. Bij Kon. besluit is mr. H. I. Scbónfeld, te Winscho ten, benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Onstwedde. Bij Kon besluit is benoemd tot secretaris bij het college van curatoren der Rijks-universiteit te Utrecht jhr. mr. J. F. Hooft Graafland, ambtenaar 2e kl. ter gemeente-secretarie aldaar. Tot secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier is uit een elftal sollici tanten benoemd de heer jhr. mr. Tj. A. M. A. Humalda van Eysinga, commies-redacteur ter gemeente-secretarie alhier. Htct. no. 186 bevat een statistiek der ge boorten en der sterfte naar den leeftijd eri de oorzaken van den dood in Nederland over Mei 1897, waaraan wij het volgende ontleenen: Tervvyl per duizend inwoners en over boven genoemd tijdvak ia het geheele rijk stierven 19.20, was dit cijfer voor de provincie Zuid- Holland 14,98 en voor Schiedam 16.80, dus gunstig. Voor de steden van ongeveer gelijke grootte bedroeg het sterftecijfer per duizend voor Maas tricht 27.84, Gouda 26.46, Zwolle 24.20, 's Her togenbosch 23.48, Deventer 49.83, Tilburg 49.76, Breda, 49.18, Leeuwarden 16.77, Helder 13.78, Delft 13.61. Van de plaatsen boven de 20,000 inwoners was het eerste 27.84 het hoogste, dat van Dordrecht 12.52 het laagste. Onze stadgenoot, de heer C. Kerdel, staat op de voordracht voor hoofd eener lagere school te Vlaardingen. Onze stadgenoot, de heer A. van Waart, zal op de 16de algemeene vergadering der Veree niging tot bevordering van het onderwijs in handenarbeid in Nederland, Zaterdag a.s. te 11 uur voormiddags op het landgoed Sonsbeek te Arnhem te houden, een serie modellen (leermiddelen) exposeeren, die door hem op den laatst gehouden cursus te Leipzig zyn ver vaardigd. De pacht der buffetten in het gebouw van den Ned, R. K. Volksbond alhier is gegund aan den hoogsten inschrijver, den heer J. Voor- waldt, voor f 1002. Hedenmiddag trok door onze gemeente een detachement artillerie onder bevel van een onder-officier, dat hier was aangekomen met den trein en met de boot van het hoofd is vertrokken. Gisterenmiddag te 2'/i uur viel de 4-jarige W. van Leeuwen in de Bakkershaven, waaruit hij weder onmiddellijk werd gered door H. van der Hoeven. Gisteren namiddag te 6l/s uur viel het paard gespannen voor een wagen, die beladen was met een verhuisboeöel, bij het opryden van den

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2