VL AARDINGEN. Rechtzaken. Kerk en Scliool. Ned. Herv. Kerk. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. T e I e g r a in m e 11. Koloniën. Koemarkt tegen den grond. Nadat het dier van den wagen losgemaakt en de wagen iets achteruit gereden was, kon het weder opstaan en reed het, na ingespannen te zijn, verder alsof er niets gepasseerd was. De 6-jarige H. Kemmer, wonende in de Zalm straat, had gisterenavond het ongeluk om bij het spelen op cementen riolen, die aan de Hoofdstraat staan, zoodanig te vallen dat de bovenzijde van het rechteroor middendoor ge spleten is. Door de moeder werd onmiddellijk genees kundige hulp ingeroepen. Terwijl de moeder bezig was met het ge reedmaken van het eten en daarbij gebruik maakte van een emmer water is het 5-jarig dochtertje van den schoenmaker J. Rosman aan de Broersvest rnet het hoofd daarin gevallen zonder dat de moeder het ongeluk zag gebeuren. Wel merkte zij het onmiddellijk daarna op, maar toch reeds was het kind bewusteloos. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, zoodat het meisje weder spoedig tot bewustzijn was teruggekeerd. Gelukkig heeft het er geen ernstig letsel door bekomen. liet paard van bode Merten begon het wachten op de Markt hedenmiddag zeker te vervelen, tenminste, nog voor dat de koetsier was terug gekeerd, was het paard reeds den weg naar de Boterstraat ingereden. Daar werd het echter gegrepen en weder terug gebracht naar de plaats van waar het alleen was vertrokken. Mond- en klauwzeer is weder geconstateerd bij het vee op stal van den veehouder H. Vrijen- hoek. Het vee van den veehouder J. Th. J. Melchers is van die ziekte hersteld verklaaru. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 11 Augustus. J. Cam, 27 jaar, en J. Ver hoef, 34 jaar. Geboren 9 Augustus. Tona, dochter van E. Beekman en A. K. Dorsman, Hagastraat. 10. Catharina, dochter van A. K. van Leer dam en C. W. L. Donselaar, Singel. Jan, zoon van D. van den Hoek en J. Tromp, Zalmstraat. Provinciale Staten van Zuid-Holland. By de gisteren gehouden stemming voor een lid der Provinciale Staten in het district Vlaar- dingen werden uitgebracht 4455 stemmen, van onwaarde 74, geldig uitgebr. stemmen 4381. Daarvan verkregen resp. de heereu Hogen- boom 2251, Dingemans v. d. Kasteele 1162, Ghislain 769 en Wiercs 199 stemmen, zoodat gekozen is de heer A. Hogenboom, can- didaat der antirevolutionnairen. B. en W. stellen aan den raad voor over te gaan tot de benoeming van een plaatsvervan gend wethouder voor het tijdvak, gedurende hetwelk de heer J. G. van Linden van den Heuvell tot herstel van gezondheid afwezig zal zijn. Op de alphabetische voordracht voor de be noeming van een hoofd eener school voor L, O. in de vakken a—k alhier zijn geplaatst de heerenO. Kerdel, te SchiedamC. Moerman, te Oostvoorne; A. Schouten, te Vlaardingen; J. S. Verburg, te RotterdamW. Westbroek, te De Lier. De R. IC. kiesvereeniging »De Grondwet" heeft op den vooravond der verkiezing voor een lid der Prov. Staten nog eene vergadering ge houden om de kiezers aan te sporen trouw naar de stembus te gaan, als ook om de praatjes te bestrijden, die over den gestelden candidaat, den heer Af Hoogeboom in omloop gebracht. Bij deze gelegenheid hield de heer A. A. Koster eene geschiedkundige lezing. Alcohol-berekenijig. Bij de opneming der sterkte van het gedistilleerd zoo besliste o a. de Hoogc Raad bij een arrest, in zijn geheel opgenomen in Het Pal. v. Just, van 6 Aug. moet (behalve bij gemengde alcoholhou dende vloeistoffen) de sterkte van den amyl-alcohol evenzeer als de sterkte van aethyl-alcohol in de be rekening worden opgenomen, en deze wijze van sterkte-berekening voor het gewone gedistilleerd, waarin de amyl-alcohol in zijne natuurlijke verhou ding, zooals hij gelijkelijk mot den aethyl-alcohol ontstaat, in zeer kleine hoeveelheid voorkomt, moet ook gelden voor het aangehaalde gedistilleerd, waarin de verhouding van 23 pCt aanwijst, dat inmenging van amyl-alcohol in groote hoeveelheid moet hebben plaats gehad. De vermenging van het gewone gedistilleerd (uit aethyl-alcohol en eene kleine hoeveelheid amyl-alco hol) met den daarvan afgescheiden amyl-alcohol kan niet worden aangemerkt- als vermenging van dat gedistilleerd met eene andere zelfstandigheid, die de juiste opneming der Bterkte door den vochtweger verhinderd, omdat onder die zelfstandigheid stoffen zooals vrucht-extracten en andere, waarop in art. 2 letter a en b der wet van 1862 gedoeld wordt alleen verstaan wordt een zelfstandigheid, die in het ongemengde gedistilleerd (behalve uit water, be staande uit aethyl-alcohol en enkele andere stoffen, die wegens de uiterst kleine hoeveelheid huiten be rekening blijven) niet te vinden is. Beroepen: te Almkerk C. J. Montijn. to Ckaam te Warnsveld W. van derBeke Callenfels, te Delden; te Ouddorp op Flakkee W. A. Kalkman, te Woer den; te Rozenburg L. Balk, te Rumpt; te Gene- muiden H. van Qrietkuijsen, te Oosterwolde; te Niekerk J. de Visser te Btakel; te WiJp C. Pekel haring, cand- Bedankt: voor Cortgene door A. de Groot Az., te Houten. Gi-.rep. Kerken. Beroepen: te HattemH.Bouwma,tcBerlikum. Aangenomen: naar Gouda B. A. Voogel, te Dinteloord. Uit de Synode. In de zitting van gisteren werd door den heer Bronsveld, namens de commissie voor de considera tion enz., rapport uitgebracht over de voorloopig aan genomen wetsverandering van art. 38 regl. op het godsdienstonderwijs, strekkende, om den doop ver plichtend te maken voor de aanneming tot lidmaten. Het rapport is ter visie gelegd. Daarna worden de beraadslagingen hervat over het voorstel der hoeren Brornsveld ea Kruyder, om de provinciale kerkbesturen uit te noodigen, de noo- dige maatregelen te nemen om te komen tot het vaststellen en in kaart brengen der grenzen vau de kerkelijke gemeenten op de wijze bijv. zooals dit geschiedt ia Overijsel. Het voorstel werd aangeno men met 15 tegen 3 stemmen. Hierop kwam in behandeling het rapport over het voorstel van de heeren Vermeer en Kruijder tot wijziging van art. 17 en 13 regl. op het godsdienst onderwijs, aldusexaminandi, die in het hezit zijn van een akte voor het geven van lager onderwijs, worden niet geexamineerd in Je vakken, vermeld in art. 15a. En voorts in art. 13: voor vrijstelling bij het examen van de vakken in art. 15a vermeld, wordt overlegging der verkregen akte voor het geven van gewoon lager onderwijs vereischt. In overeen stemming met do conclusie van het rapport werd het voorstel aangenomen. Aan de orde werd gesteld het rapport van den heer Van Gorcum over de tabellarische verslagen van de examina ter toelating tot de Evangelie bediening. Het rapport werd na discussie voor ken nisgeving aangenomen. Daarop werd kennis gegeven van het verslag der hoogleeraren vanwege de Ned. Herv. kerk, over den staat van het hooger onderwijs 1896'97 en dv lijsten der lessen voor den volgenden cursus. Ook dit ver slag werd met dankzegging voor kennisgeving aan genomen en dc lijsten der iessen vastgesteld. Weer Klaaswaal. Het Nil. van den Hoekschen Waard bevat een ingezonden artikel, geteekend door de heeren van Drongeien, notaris en lid van den Raad van Klaaswaal, e't L. H. Murraij, particulier aldaar waarin de burgemeester Klnifhoofd wordt uitgemaakt voor «lasteraar en eerroover", en zulke naar aanleiding van een door genoemden burgemeester indertijd aan den Commissaris der Koningin gezonden mededeeling in zake de begraafplaats, waarin gezegd wordt: »Dit bericht is onderteekend els secretaris door L, H. Murraij, inwonend pleegzoon van v. Drongeien en evenals deze slecht ter naam en faam be kend staande" enz. Doodslag. Omtrent den doodslag door J. Beckers, oud 24 jaren, boerenknecht, wonende te V!odr»p, gepleegd den Sen Aug. op Johann Meijer, oud 18 jaren, schoenmaker, wonende te Efield (Prui sen), kunnen wij het volgende mededeelen De twist is ontstaan in een danszaal. Volgens oud gebruik is het daar de gewoonte dat, wan neer iemand met dit of dat meisje wil dansen, bij baren begeleider moet afklappen. Dit nu werd door eerstgenoemde gedaati, doch laatstgenoemde stoorde zich hieraan niet en bleef lustig doordansen. Toen hij zich even wel naar buiten begaf, kreeg hij van den z g. afklapper een slag met een stok met ijzeren knop op het hoofd, zoodat hij bewusteloos ineen zakte en den daarop volgenden morgen over leed. De verdachte J. Beckers werd gisteravond zwaar geboeid naar de gevangenis te Roermond overgebracht Achter slot. Gisterennamiddag werd gevankelijk uit Ant werpen naar 's-Gravenhage overgebracht een der beide in de Belgische koopstad aangehou den Duitschers, die verdacht worden eenige weken geleden hunne Ilaagsche hospita aan de Turfmarkt te hebben bestolen na haar een be dwelmend middel te hebben toegediend. Hij onderging dadelijk een langdurig verhoor bij den rechter-commissaris, belast met de in structie van strafzaken in het gebouw der recht bank. Valsche munters. De Keulsche politie heeft wederom .een bende muntvervalschers ontdekt. Men vond bij het gezelschap, dat in een hotel te Keulen logeerde, 50,000 gulden aan valsch Hollandsch papieren- geld. Vaderlandsche industrie. In deze maand zal het 100 jaar geleden zijn dat te Deventer een tapijtfabriek werd opge richt, die wereldberoemd is geworden en thans den naam draagt van Koninklijke Deventer Tapijtfabriek. Gevlucht. Op een Zondagmiddag door de verpleegden van het rijksopvoedingsgesticht» de Kruisberg" te Doetinchem gehouden waneeltocht, wisten 5 jongens te ontsnappen. Van de 5 jongens zijn er tot nu toe slechts twee terug. Twee jougeus, die gister morgen ook wilden ontvluchten, werden reeds kort daarna teruggebracht. Bijtijds gered. Gistermiddag ontsnapte een verver in de J. P. Coeobliaat te 's Gravenhage aan een groot ongeluk. Terwijl hij bezig was een goot te schilderen, gleed de ladder onder zijn voeten weg. De man hield zich krampachtig aan de dakgoot vast en riep om hulp. Gelukkig zag juist een dienstbode het ongeval en wist den man nog bijtijds te redden, door terstond de ladder op te hellen en onder den man te plaatsen. Anderhalve poes. Een poes te Baarri heeft verleden week een heel vreemd jonkje gekregen. Het is er maar éeri maar toch zijn er haast twee, daar het dieitje geboren is met eenige dubbeltallen van ledematen aan een romp. Zoo heeft het 8 pootjes, 2 voor, 4 achter en twee op den rug, 2 staarten, 2 tongen en 2 neuzen. Het wonderdier is op sterk water gezet. Kunstmatige natuurboter. De heeren dr. Van Hamei Roos en Harmens geven in het eerste nummer van den veer tienden jaargang van hun Maandblad een paar voorbeelden van den vooruitgang der verval- schingskunst, waarbij de vervalschers handig gebruik weten te makert van de onderzoekingen der analytische wetenschap. Van die voorbeelden is wel het merkwaardigst hel volgende »Wij onderzochten botersoorten en bevonden, dat overeenkomstig de gewone methoden van hoteronderzoek, deze niet aan de eiscbeu vol deden en o, a. een veel te laag gehalte aan vluchtige vetzuren hadden weshalve tot de aan wezigheid van margarine geconcludeerd werd. De inzender der monsters deelde ons mede dat hij dit wel wist, aangezien hij er zelf vreemde vetten bijgevoegd had en de weten schap der boterkeuriug op de proef had willen stellen. Hij vroeg ons echter ol het niet mo gelijk zoude zijn door lijvoeging van die ont- IreJcende vetzure echte natuurboter te maken en zou in dat geval eene groote maatschap pij voor »de zaak" oprichten met een reus achtig kapitaal 1 Men moge glimlachen over dezen onder- nemenden man, die blijkbaar niet het minste begrip had van scheikunde en van eerlijk heid, het feit, dat er onmiddellijk kapitaal te vinden is voor ondernemingen, welke op mis leiding van het publiek berusten, is eeu teeken des tijds en spoort ieder, die het tot zijn taak gesteld heeft het bedrog in dit opzicht zooveel mogelijk tegen te gaan, tot groote waakzaam heid aan." Ment seint ons uit de residentie: De Koninginnen zullen vermoedelijk 13 Augus tus a.s een gedeelte der wedrennen op Clingen- daal bijwonen. Naar men ons uit 's-Gravenhage bericht, hielden een vijftiental Hollandsche, zoogenaamde anarchisten om middernacht een betooging voor de woning van den Spaanschen gezant. Herhaaldelijk werd »leve de anarchie!" ge roepen. Zij werden door de politie in verhoor genomen. Naar men ons seint, is door de Nederlandsche politie als vreemdeling uitgeleverd zekeren Pa- rijzenaar, zich noemende Deparava, maar wer kelijk Clément geheeten, die postbewijzen van f5 trachtte in handen te krijgen van talrijke reflectanten op een advertentie in een Amster- damseh blad, waarin op hoogst voordeelige voorwaarden een betrekking op een kantoor werd aangeboden. PETERHOF, 14 Aug. Gisteren ochtend had den de Rijkskanselier, graaf Murawief, Von Billow en de Duitsche gezant prins Radolin eeu lang onderhoud. CARACAS, 10 Aug. President Crespo viel heden van zijn paard en bezeerde zich ernstig. Atjeh. Uit een Atjeh-brief aan de J.B., dd. Kotarad- ja, 3 Juli «Kotaradja begint zich lioe langer hoe meer op voet van vrede te ontwikkelen, niettegenstaande uit enkele door het hoog gezag reeds genomen maatregelen blijkt, dat er, wat het uitrukken be treft, wel wat hangende schijnt te zijn. «Dit laatste schijnen onze soldaa'jes ook in de gaten te hebben. Zij noemen het in de mieren- manchet te hebben wat blijkt uit bet gering ziekte- cijfer op het dagelijksch ziekenrapport bij den dokter in het kampement. «Zeg, scheele, wat zie jij er bedonderd uit van morgen", hoorde ik oen fuselier tegen zijn kameraad zeggen toen ik bij bet corveeën stond te kijken, waarop tot antwoord kwam«Nou, wat zou 't, denk ja dat ik me nou ziek meld, we zullen ze eerst op Segli een handjo gaan geven, mijn karkas is er nog sterk genoeg voor." «Dit laatste teekent den geheelen ziektetoestand, die er in eens enorm op verbetert als er een excursie voor den boeg staat, waarbij nog wat te verdienen valt, want «het ridder" is en blijft nog altijd het h ogste geluk voor den soldaat. De gezondheids toestand is dan ook voor bet oogenblik werkelijk zeer gunstig, waartoe vooral het niet te lang gerekte verblijf van bet 3e bataljon in Lepong veelt heeft bijgedragen. Het 12de, dat na de excursie in Lehong vrijwel op was er waren op een gegeven oogen blik liefst een dikke tweehonderd zieken in het hospitaal heeft een goede aanvulling gekregen, en bet 3de is ook op een sterkte gebracht en geheel met de knmlsen bewapend, zoodat deze gm>»tige omstandigheden dan ook iedereen doen voorspellen, dat beide bataljons «de bataljons" zijn, bestemd voor Pedir. Het 3de bataljon staat onder commando van den majoor Christan, ridder van de Militaire Willemsorde 3e klasse, het 12de onder den overste Krul, eveneens met bet ridderkruis versierd. «Segli, of eigenlijk Pedir, blijft hier natuurlijk het onderwerp van den dag. Jan weet te vertellen, dat er veel tegenstand zal zijn, want de kerels, zoo zegt hij, blijven, evenais in Edi, in de loop graven stand houden, zoodat deze met de bajonet genomen zullen moeten worden, wat ons altijd veel verlies berokkent. Piet daarentegen vat de zaak luchtig op, en tracht u te doen begrijpen, dat, als wij maar in den rug van de stelling kunnen komen, wij er dan «zijn" ook. Klaas vindt de excursie, op de kleine schaal waarop zij thans geregeld is, ge woonweg onnoodig, want, zoo redeneert hij, blij ven kunnen wij er toch niet, en als wij weg zijn, dan worden de verstel kingen weer opgebouwd, en zijn wij even ver als nu, terwijl eindelijk Hendrik wien wij daarom den bijnaam van den slimme en den stoutmoedige zouden willen gevon van meening is, dat, nu Segli toch aangepakt wordt, men het beste doet om maar in eens met een groote macht de vlakte van Pedir binnen te rukken. «Enfin, hoe de quaestie in elkander zit, is hier de vraag nietwij staan voor het feit dat de vijand in den omtrek van Segli wat meer landwaarts in teruggedreven moet worden; er moet om Segli heen «schoon schip" gemaakt worden. «Om Segli zelf treedt de vijand brutaler dan ooit op vertoont iemand van de bezetting zich maar even buiten, dan vliegen er even vlug een paar knikkers om er in de benting, terwijl nu en dan de post met lila's beschoten wordt, waarvan er enkele al vrij aardig doel geschoten hebben een kwam er b.v. in den paal van het verhoogde scbitderhnis. «De excursie zelf op een vier- a zestal dagen geschat, waarna er een bataljon voorloopig zal blijven om in de genomen stelling het bivak te betrekken, het omgelegen terrein open te kappen, de versterkingen te slechten en in den omtrek van Segli te blijven patrouilleeren. Welk bataljon hier voor aan gewszen is, kan ik u nog niet met ze kerheid zeggentoch zal ik de plank niet ver misslaan, wanneer ik hierbij oij het 14de wijs. Het wordt dan ook tijd dat dit bataljon ook eens een beurt krijgt. Tot nu toe heeft het steeds moeten toekijken en eigenlijk meer tot aanvulling van de andere bataljons gediend." In aansluiting met het bovenstaande kon de T.-B. mededeelen, dat in den loop der maand Juli per extia boot een buitengewone aanvulling van 400 roan naar Atjeh zou gaan om het 14de ba taljon op oorlogssterkte te brengen. Dit bataljon zou in den omtrek van onze benting Segli gelegerd blijven, wanneer het niet mocht gelukken den vijand definitief uit zijn stellingen te verdrijven. Wij laten nu den correspondent weder aan het woord «De artillerie vervolgt liij zal b"'j den tocht vertegenwoordigd worden door de nieuwe mortieren, waarmede door den reeds vertrokken kapitein der artillerie "Van der Zande dag in dag uit proeven genomen zijn. Jammer dan ook dat men dezen officier, die zich van de uitwerking gouden bergen voorstelde, niet meer met het com mando heeft kunnen belasten. Ook de vertrokken overste der artillerie Rost van Tonningen moet die mortiertjes lang niet zoo verwerpelijk vinden als de meeste artilleristen wel doen. Met het commando over die mortieren zal nu de kapitein Strobnnd belast worden. «Bij voorbaat wenschen wij nu reeds den troepen die naar Segli gaan een goed succes toe, Pedir, het toevluchtsoord van Polim en consorten, moet ter wille van de bevolking van Selimoen en ter wille van den Atjeh-oorlog, genomen worden. Polim is de eenige man, waarmede voorloopig rekening te houden valt; gvooten invloed blijft hij behouden, ofschoon niet te ontkennen valt dat hij al inziet dat zijn macht een weinig aan het tanen is. Gliëng, de plek waar eens zijn wieg stond, de kampong, waarin zijn vader begraven ligt, waar hij op 's vaders graf gezworen heeft zich nimmer te zullen onder werpen, zal binnen eenige dagen voorgoed in onze handen zijn en door onze troepen bezet worden, otn van daar uit den aanieg van den weg naar Selimoen voort te zetten, (wij lezen in de Java Ct. dat dit den Gen Juli ook gebeurd is. Red.) dat ook een vaste bezetting, roen spreekt van een bataljon met een gedeelte van de aanwezige hulp wapens, zal krijgen. «Gliëng wordt bezet door een gedeelte van de troepen van Indrapoeri, waardoor het tijdelijk bivak aldaar - missigit en kampong wordt opgeruimd en het nieuwe, te Indrapoeri opgerichte kampement met dat op den Glé Kamding bezet blijven. «Voorloopig komen te Gliéng drie compagniën vau het 6de onder den majoor Otken, met een sectie artillerie, een peloton cavalerie en wat trein en ambulance. «De overste Van Heutsz laat zich natuurlijk ook niet onbetuigd en slaat eveneens zijn hoofdkwar tier te Gliëng op. Jammer dat de tijd van vertrek voor den majoor Otken in September ook al begint aan te brekenwij hadden hem graag als commandant te Gliëng behouden. «Naarmate Selimoen genaderd wordt, rekenen wij op wat meer tegenstand; wel is het bekend dat Polim daar voor den huidigen oogenblik den baas speelt en de bevolking tot vijandelijkheden prest, maar het zou or.s niets verwonderen dat,

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3