519<e jaargang. Vrijdag 13 Augustus 1897. N°. 9395. m m Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, uitgeverT h. j. c. röelants. FETTILLxETOJSL DE SCHIPBREUKELINGEN. BUITENLAND. UIT DE PEBS. TTTlliliWi-A l'n rcjjj Abonnemehtspbijb root Schiedam, per kwartaal f 0.90 n n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. 1.30 Afzonderlijke nommcrs- 0.02 BUREAUBOTER9TKAAT TO, Telejriioon Mo. 123. Advebteotiefrws: van 1B gewone regels met inbe grip van eenc Conrantf 0,52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 12 Augustus '97. Keizer Wilhelm heeft gistermiddag Rusland verlaten. Van de feesten kan nog worden meegedeeld, dat Dinsdag op Peterhof een gala-diner is ge geven, waar de Ozaar en keizer Wilhelm in de admiraals-uniform der wederzijdsche vloten verschenen. Aan dit diner waren, behalve verscheiden Russische ministers, prins Heinrich van Pruisen, vorst Hohenlohe en Von Billow, ook 60 Duitsche en 30 Russische zeeofficieren genoodigd. In het Duitsch dronk de Czaar op het welzijn der fraaie Duitsche vloot, waartoe ik zelf de eer heb te behooren". Omgekeerd liet Keizer Wilhelm de sfraaie en roemruchte" Russische vloot leven. Dien dag werden ook de groote manoeuvres gehouden, waaraan vooral het regiment Wiborg, waarvan Keizer Wilhelm eere-commandant is, een werkdadig aandeel nam. De Keizer toonde zich over de manoeuvres zeer voldaan en heeft met kwistige hand onder scheidingen uitgedeeld aan de officieren van het regiment. Gistermorgen te 11 uur vertrokken de Rus sische en Duitsche vorstenparen aan boord van 's Czaren jacht Alexandria van Peterhof naar Kroonstad. Daar werd aan boord van de Kónig Wilhelm bg prins Heinrich het ontbijt gebruikt. Te kwart vóór vijven werd het sein tot ver trek gegeven. Ouder gebulder der kanonnen passeerden de schepen de Kattig Wilhelm, met alle jantjes in het want. Daarop begaven de keizerlijke personen zich aan boord van de Hohenzollern. Hier werd afscheid genomen. Keizer Wilhelm en zijn gemalin vergezelden den Czaar en de Czarina, toen deze zicli naar hun jacht bega ven, tot aan de onderste trede der statietrap. De Alexandria vertrok naar Peterhof, en om zes uur lichtte ook de Hohenzollern het anker, uitgeleid door honderden schepen. De Russische minister van buitenlandsche zaken, graaf Murawieff, heeft een langdurig onderhoud gehad met Ton Bülow en den Duit- schen gezant te Petersburg. Zou Von Bülow werkelijk Hohenlohe opvol gen? Een van de eigenschappen, die bij keizer Wilhelm het meest op den voorgrond treden, is zijn vasthoudendheid aan eens ontworpen plannen. Inzonderheid bewijzen dit 's Keizers plannen tot uitbreiding der marine. Na tevergeefs beproefd te hebben den Rijks dag tot toestemming der regeeringsplannen te bewegen, is thans een ander denkbeeld in hooge kringen opgekomen. Het is de Nordd. Allg. Ztg., het officieuse Door J, O. Biernatzki. 16) Idalia leunde achter in haren stoel en hare oogen niet bebageiijke rust op den slapende richtend, viel zij zelve weldra in een sluimering, die het midden hield tusschen waken en droomen en in welke haar de liefelijkste verschijningen der phan- tasie toelachten. Bevreemd, maar onzeker of zij waakte dan wel droomde, stond Idalia uit hare sluimering op, toen zij eene donkere gestalte aan het voeteneind van het bed zag staan, die met onafgewenden blik haar en Godber aanzag en bij Idalia's opzien den vinger op den mond legde, met een zachten wenk naar Godber, om zijnentwille om zwijgen verzoekend. Het was nauwelijks noodig geweest dat zij om stilte verzocht, daar de onverwachte verschijning van Maria, want die was het, als verlammend op hare medeminnares werkte, waartoe zeer zeker het door nachtwaken en zielesmart doodsbleeko gelaat der verlatene niet weinig bijdroeg, evenals hare op diepe rouw wijzende kleeding. In het bijzonder gaf de zwarte doek, dien zij om haar hoofd had geslagen en die haar voorhoofd en kin bijna geheel verliulde, de bleeke glans en de matte uitdrukking der oogen aan bare ver schijning iels weemoedigs. blad, dat het voorstel doet een bulget voor zeven jaar door den Rijksdag te doen aannemen, evenals voor het leger is geschied. De regeering krijgt dan verlof in zeven jaar over zóó- en zóóveel te beschikken ten behoeve der vloot, en wel naar eigen oordeel. De liberale en katholieke bladen merken evenwel terecht op, dat er een groot onder scheid bestaat tusschen beide gevallen. Het zevenjarig budget voor het leger regelt de loopende kosten voor onderhoud, maar geeft de regeering geen bevoegdheid om forten of zelfs kazernen te bouwen, terwijl volgens het plan van het officieuse blad aan het marine- departement de bevoegdheid zou worden gege ven om oorlogsschepen te bouwen, zonder het Parlement vooraf te raadplegen. Een dergelijke maatregel zou de marine ge heel onafhankelijk van liet Parlement maken. De discussies over zulk een plan in den Rijks dag zullen zeker zeer belangrijk zijn, maar er bestaat geen twijfel, of het plan zou verworpen worden. De ware naam van den moordenaar van den Spaanschen minister-president is .thans bekend. Hij heet Michel Angiolillo en is geboren te Foggia. Van- z'ijn vak is hij letterzetter. Zijn anarchistische gezindheid was wel bekend bij de Italiaansche politie. Reeds als soldaat was hij zoo ongezegiyk dat hij voor drie jaar naar de klas van discipline werd gezonden. In 189S was hij tot achttien maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het maken van anarchis tische propaganda eu beleediging van den procureur des konings. Na zijn invrijheidsstelüng werd hem een ge dwongen verplijfplaats aangewezen, maar hij wist de waakzaamheid der politie te verschalken en ontkwam naar Marseille, waar hij zich naar Barcelona inscheepte. Hier stelde hij zich in betrekking met de Spaatische anarchisten. B'ij een huiszoeking in zijn woning zijn tal van anar chistische geschriften en brieven gevonden die aan José Santo waren geadresseerd. Angiolillo zal voor een krijgsraad terecht staan. In Spaansche officieele kringen is men overtuigd dat hij medeplichtigen heeft. Te Zamaraga is een verdacht persoon in hechtenis genomen. fn zijn laatste vei hoor heeft de moordenaar verklaard, dat er nog andere moorden zullen volgen. Volgens het blad KI Dia heeft de regeering vernomen dat de anarchisten besloten hebben ook den minister van justitie, graaf Tejada de Valdosera, het leven te benemen. De anarchist, die voor dit misdrijf is aangewezen, moet zich reeds te Madrid bevinden. Inlussehen is het lijk van den heer Canovas plechtig naar Madrid overgebracht en daar op imposante wijze ontvangen. Onderweg had de liberale leider Sagasta een krans op de lijkkist laten leggen. Wat den politieken toestand betreft, heeft de oud-minister Robledo verklaard, dat thans het conservatieve bewind moet blijven. Maria had den eenvoudigen gouden ring, dien God ber nog altijd van haar droeg, voorzichtig van zijn vinger gedaan en borg dien thans weg. Dan schoof zij haren verlovingsring langzaam van hare hand en boog zich naar Idalia, als om haar deze te geven. Daarbij beproefden hare iippen iets te lis pelen, maar de tong weigerde haren dienst; slechts een duidelijk hoorbare zucht werd door haar ge slaakt; zij liet den ring in Idalia's schoot vallen. Toen wendde Maria zich om, wierp bij de deur gekomen nog een langen, smartelijkon blik op Godber, zag dan met een vol vertrouwen smeekend lachje Idalia aan, als wilde zij haar Godber's ge luk opdragen en was verdwenen. Lang bleef Idalia nog op dezelfde plaats zitten, eer zij zich eene heldere voorstelling kon maken in hare verwarde gedachten en afwisselende in drukken, van het gebeurde. Dat zij het hart van een liefhebbend meisje had gebroken, was haar nu volkomen duidelijk geworden en haar medelijden was in den hoogsten graad ontwaakt. Tegelijk echter nam zij zich voor, omdat zij voelde dat het haar een dure plicht geworden was, eene zoodanige liefde als waarvan Maria blijk gaf, te koesteren, wijl die hem nu ontnomen was. Stemde ook dit plichtsbesef met hare neigingen overeen, zij nam zich toch voor dit voor ieder, in het bijzonder voor Godber te verbergen. Daarom toonde zij hem ook de ontvangen ring niet en verzweeg voor hem zorgvuldig de verschijning van Maria aan zijn ziekbed. Zoo bracht deze gebeurtenis het onaangename van Toch verwacht men, dat de conservatie ven den langsten tijd heeft geleefd. Opnieuw is te Konslantinopel de ontruiming van Thessalië aan de orde. Men kan het daarover maar niet eens wor den, en blijken de jongste berichten op waar heid te zijn gegrond, ja dan loopt men vrijwel in een cirkel. Het heet, dat de Grieksche regeering bericht heeft ontvanger, dat Turkije de gelden mist om Thessalië te ontruimen, en dus eerst na ontvangst van 1 millioen ponden Turksch van Griekenland zijn troepen kan terugtrekken. Maar... Griekenland heeft geen millioen. Voorloopig blijven dus de Turken. Tuik'ije heeft op al zijn grenzen moeilijk heden. Servië,-Montenegro en Bulgarije komen voortdurend met klachten, die de Porte gewoon lijk terugkaatst, en nu hebben benden Arme niërs, zoogenaamde fêdai (aan den dood ge wijden), de Perzische grens overschreden. Wat vorst Ferdinand van Bulgarije in Kon slantinopel is komen doen, is nog altijd niet duidelijk. Nu weer verzekert men, dat bij op raad van koning Carol van Rumenië zich naar den Sul tan heeft begeven, om dien ten opzichte vau de houding van Bulgarije gerust te stellen. Volgens de Ind. Beige wordt Ferdinand ver gezeld door zijn gemalin. Tegenover de plannen van den Coburger om Bulgarije onafhankelijk te verklaren, zou het zeer slecht van pas komen, wanneer de waar heid bleek van hetgeen over een tweeden poli tieken moord wordt verhaald door den Weener correspondent van de Daily Mail. Hij verklaart de zaak aldus: De advokaat Dr. Takeff en de dichter Con stantinoff waren intieme vrienden en ofschoon laatstgenoemde niet aan politiek deed, verge zelde bij zijn vriend in Mei j.l. op een politieken tocht. Takeff was een krachtig vijand van de regeering en had prins Ferdinand in verschil lende redevoeringen heftig aangevallen. Te zamen met Constantinoff reed hij van een meeling in den omtrek van Bazardsahk naar huis terug toen 17 schoten op het rijtuig ge lost werden. Constantinoff werd gedood, Takeff ontkwam. Ieder beschouwt het echter als zeker, dat het op Takeff gemunt was. Toen deze het verhaal van den moord aan de autoriteiten deed, weigerden zij naar hem te hooren, maar de agitatie onder het publiek dwong eindelijk tot het instellen van een onder zoek. Thans moet uitgelekt zijn, dat de prefect van Bazardsahik-district de onderprefect gelast had, Takeff te doen dooden en hij ontslagen zou zijn ingeval van weigering. «Gemengde Mededeellngen. De werkstaking in het machinevak in Enge land breidt zich nog uit. eenige geheimhouding voor hem met zich mede. Heimelijk voelde zij, dat hare liefde niet tegen ieder beproeving was opgewassen, hoe kon zij het rechte, volle vertrouwen in zijne liefde hebben? Maria zoude wel nauwelijks zijn gekomen om op de bovenverhaalde wijze Idaha aan zich te herinneren, wanneer niet de dood harer moeder hare zenuwen nog meer had overprikkeld, als zij reeds waren door de ontrouw van haren verloofde, en haar in een toestand van overspanning gebracht hadden, die haar buiten het spoor bracht van hare gewone kalme wijze van doen. De dokter, die voor Godber de Hallig bezocht, had op verzoek van dominee Hold ook naar de kranke weduwe omgezien, ofschoon hare ongesteld heid voor niet gevaarlijk werd gehouden. Hoe schrikte de predikant, toen de geneesheer hem vei klaarde, dat hier alle hulp te laat kwam en dat de oude vrouw haar einde met rasse schreden naderde. Zoo zoude dan Maria geheel verweesd in hare smart alleen staan. Dominee Hold trachtte haar op het dreigende verlies op zoo verzachtende wijze mogelijk voor te bereiden. Tot zijne verwondering nam zij de mede- deeling van het treurige nieuws met groote ge latenheid op. Kon haar na da smart, die zij te boven gekomen was, nog iets te zwaar zijn om te dragen 1 Zij scheen den hemel te willen tarten haar nog harder te kastijden. Slechts toen dominee Hold haar er op opmerkzaam maakte, hoe weinig zulk een gelatenheid dien naam De Duitsche Beichsanzeiger bevat thans de benoeming van Von Thielmanngezant te Washington, tot staatssecretaris van financiën. Te Karlsruhe loopen slechte geruchten over den gezondheidstoestand van den groothertog van Baden. Generaal Boisdeffre gaat Zaterdag a. s. naar St. Petersburg om president Faure's bezoek voor te bereiden. Prins Henri van Orleans is te Marseille aangekomen en reist terstond door naar Tarijs. De Paus heeft zich afkeurend uitgesproken over de christelijk-democralische beweging. ilk zal er iets aan trachten te doen," heeft hij gezegd. liet verslag der industrieele commissie in de Zuid-Afrikaanschc Republiek beveelt een lange lijst van hervormingen aan ten bate van de mijnindustrie aan den Rand. Verder stelt het de vraag aan het gouvernement, of het de ver zekering kan geven dat liet dynamiel-monopolie ban worden opgeheven. Indien zulks het geval is, stelt de commissie voor den handel in ont plofbare stoffen vrij te laten. Verder beveelt het de vermindering der tarieven van de Neder- landsehe Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaat schappij mot 25 pCt. aan. Alle groote Amerikaansche bladen keuren Sherman's woorden, naar aanleiding van den moord op Canovas, sterk af. Verschillende bladen dringen er op aan, dat hij zal aftreden. Twee verbannen Spaansche anarchisten zijn te Buenos-Ayres aangekomen. De regeering neemt maatregelen, om niet met meer van die gevaarlijke kwanten opge scheept te worden. Dn. Bronsveld over het nieuwe Kabinet. Na een kort woord van hulde aan het afgetreden ministerie om zijn toewijding en kennis, bespreekt dr. Bronsveld in zijn Kroniek het nieuwe kabinet. Wat de beginselen aangaat, die het ministerie zullen leiden, en de lichting, waarin het zal re- geeren, zegt de schrijver liet volgende: »\Vij willen een afwachtende houding innemen. Men 'reen is zoo geheel anders geworden sinds hem gezag nas toevertrouwd. Dan ziet men eerst welk een groot verschil er is tusschen theorie en prak tijk. Wij twijfelen er niet aan, of meer dan een der nu opgetieden ministers za! al spoedig inzien, dat een zetel achter de groene tafel een mensch op veel dingen een ander oog geeft dan een plaats op de groene banken. oToch zijn wij niet geheel gerust. Wij vreezen dat in dit kabinet de belangstelling in sociale vraagstukken te groot zal zijn of laat ons hot liever zóó zeggenwij vreezen, dat meer dan een Minister den staat al te zeer betrokken zal in de oplossing van hetgeen men noemt de sociale vraag stukken. verdiende, en hoe zij er aan zondigde de smait niet te willen voelen, die haar opnieuw bereid werd, toen hij haar met scherpte er op wees, hoe onchristelijk zulke gelatenheid was, brak zij in tranen uit en zeide weemoedig: Wat wil u dan van mij mik wil," antwoordde de predikant, zeen open hartig gemoed, waar de warme zonnestraal der goddelijke barmhartigheid, die zich ook in het lijden openbaart, een vruchtbare plaats vindtgeen ijs koud, gesloten gemoed, waaraan de stormen voorbij gaan zonder hun spoor achter te laten. Ik wil kinderlijke gehoorzaamheid en geen eigenzinnige trots. Ik wil leven en niet den dood. Zie, Maria, er is over je een geest gevaren, die niet de echte is, hoezeer die ook geduldig en stil schijnt." Maria's tranen begonnen rijkelijker te vloeien nog lang sprak zij met den waardigen heer, tot zij eindelijk tot de bekentenis kw, jj uTiians zie ik in, dat mijn gelatenheid de ware niet is." Zij dankte dominee Hold uit haar geheeie hart dat hij haar op het juiste pad had teruggeleid. Maria's moeder stierf, zooals zij had geleefd, stil en vroom. Haar laatste woord tot hare dochter was de vermaning: ïBüjf vroom en gedraag je goed, want slechts denzulken zal het ten laatste welgaan." Zoo eindigde de vrouw, die veel hards in haar leven had ondervonden, maar die haar innerlijken vrede nimmer had verloren. Zij scheidde uit de wereld, waarin haar slechts weinigen hadden gekend, en waarin zij bijna alleen door hare dochter werd gemist. {Wordtvervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1