51s* jaargang. Zaterdag 14 Augustus 1897. N°. 9396. Verschijnt dagelijks» uitgezonderd Zon- en Feestdagen. FEUILLETON. UITGEVER: H, J. C. ROELANTS. BUITENLAND. BINNENLAND. Abohïtembntspbijb 'ooi Schiedam, per kwartaal f 0.90 b n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAUs BOTERSTRAAT 70, Tclephoon Sio. 123. ADVMTEtrrrErRiJBvan 1—5 gewone regels mot inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 13 Augustus '97. II eden zou, aldus was bepaald, de begrafenis van den vermoorden minister-president, met de reeds vermelde praal plaats vinden. Men had ook het plan, zijn lijk in een chamlre ardenle ten toon te stellen, maar zijn weduwe wilde dat niet, tot groote teleurstelling van velen, die nog een laatsten blik op den overleden staat-man wilden slaan. De regeering beeft de eer, die zij den over ledene thans niet meer kan bewijzen, doen overgaan op zijn weduwe. Haar is de titel van hertogin met den rang van Grande ie klasse van Spanje verleend, terwij! haar een jaargeld van 30,000 peseta's (pl. m. f 14,000) wordt toegekend. Over de terechtstelling van den moordenaar is men het thans eens. Een krijgsraad zal hem vonnissen, en te Madrid gelooft men algemeen, dat hij reeds morgen zal gefusilleerd worden. Volgens den correspondent van de Figaro is de rechter, die de zaak behandelde, zeer eigenaardig te werk gegaan om hem tot spreken te dwingen. Eerst zei Angiolillo niets, zooals heeren anar chisten van de daad gewoon zijn te doen. Maar op het gezegde van den rechter, dat het leek of hij een persoonlijke wraak aan den minister Canovas had gekoeld, verbrak Angiolillo zijn stilzwijgen. Hij had zijn broeders willen wreken, zei hij, niet alleen die in Spanje, maar ook in Itahë en Frankrijk, kortom allen, die zonder genade vervolgd en ter dood gebracht waren. Toen de rechter, zonder afschuw van zijn daad te toonen, de meening uitte, dat moorden nooit de partij der anarchisten voordeel konden bezorgen, want dat met den dood van een mensch een stelsel niet verdwijnt, werd Angiolillo woedend. x>Zoo, zoo, denkt ge dat?" riep hij uit. sliet zou zoo zijn wanneer er maar een enkele te rechtstelling ware, maar gij zult er nog anderen zien; gij zult nog om genade moeten smeeken! liet is thans de beurt aan Felix Faure, die zal er evenals Carnot aan gelooven 1" Terstond zijn die woorden overgeseind aan den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken, en deze zal wel de Fransche regeering gewaarschuwd hebben. Alvast zijn twee anarchisten uit Parijs ver bannen. Een van die twee is een Spanjaard, de ander is Tarrida del Marmol, die juist Zon dagavond te Parijs den dood van Canovas had geëischt. Misschien is nu te Londen spoedig een nieuwe bezending van deze gevaarlijke heeren te wach ten. De Spaansche anarchisten, die er zijn, mogen Zondag 22 dezer een meeting houden in Tra falgar Square. Door J. C. Bieunatzki. 17) Hoofdstuk XII. Kindeke in der golven mond, Eiland aan der zeeén kust, Stipje in het wereldrond, Mijne liefde, mijne lust 't Donkere woud verbergt n niet, Rotsen knellen u niet nauw, Rondom water waar men ziet Boven het oneindig blauw. Welvaart beerscht alom en vrede, Dankbaarheid aan eiken haard Trouw bleef hier der vaad'ren zede In der kind'ren kring bewaard. Kindeke in der golven mond, Eiland aan der zeeén kust, Dreigt gevaar ook iedere stond De Engel waakt terwijl gij rust. Dit versje vond Godber op een papiertje, het welk als boekenlegger diende in een van de boeken, welke Mandpr van dominee Hold had geleend. Het eenvoudige versje greep hem steeds machtig aan, omdat de inhoud zoo geheel uit zijn hart ge grepen washij las het nimmer zonder tranen en had gaarne den predikant, die het alleen kon ge- De politie houdt evenwel de anarchisten in het oog. De Standard weet mede te deelen. dat de Social-Democratic Federation een motie heeft aangenomen, verklarende, dat de moord op Ca novas gerechtvaardigd was door de wreede be handeling der anarchistische gevangenen te Montjuich. Ferdinand van Coburg doet rare dingen, en de vreemde wijze, waarop hij en zijn regeering zich gedragen, is al zeer weinig geschikt om den slechten indruk weg te nemeo, dien de gebeurtenissen der laatste jareo op Europa hebben gemaakt. Men is nog geenszins vergeten den moord op Stambulofi', en het proces-Boitchef ligt nog versch in het geheugen. Een ernstig incident doet zich op dit oogen- blik voor met de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie. De heer Stoiloff, minister-president van Bul garije, heeft zich onlangs in een gesprek met een Duitschen journalist al zeer onbetamelijk uitgelaten over Oostenrijk en Hongarije. Zoo sprak hij o a. in den adem met de zaak BoitchefTover den unog steeds onopgehelderden" dood van den Oostenrijkschen kroonprins. Natuurlijk heeft dit te Weenen kwaad bloed gezet, en de storm van verontwaardiging in de Oosten rij ksche bladen heeft den heer Stoilofi" genoodzaakt, zooals in zulke gevallen gebruike lijk is, te verklaren dat de journalist hem niet had begrepen. Intusschen stelt de Oostenrijksche regeering zich daarmee niet tevreden, vooral niet nu vorst Ferdinand juist in dezen tijd ondubbelzinnige blijken van voltrouwen in Stoiloff geeft. Eensklaps heeft nu dit incident een ernstige wending gekregen. Na den 5den dezer maand de Bulgaarscbe regeering om een bevredigende verklaring te hebben gevraagd, die den 7den nog niet was gegeven, heeft de Oostenrijksche regeering thans aan het Bulgaarsche gouvernement medegedeeld, dat zij haien vertegenwoordiger te Sofia bevel heeft gegeven Sofia te verlaten en met een langdurig verlof te gaan. De loopende zaken zullen door de legatie secretaris worden behandeld. Vorst Ferdinand komt zoodoende in een on aangenaam parket. Maar geen noodl Hij is beste maatjes met den Sultan, Wat hij eigenlijk te Konstantinopel is komen doen, weet niemand. Ook in Bulgarije zelf was niemand met deze reis bekend, en is men ten zeerste verwonderd over dit bezoek aan den Suzerein. 't Is de Ncue Freie Fresse, die dit mededeelt. Is de Coburger steun gaan zoeken tegen den storm, die uit het Westen opkomt? Of heeft hij werkelijk het voornemen, zich tot onafhan kelijk koning van Bulgarije te verklaren, en maakt hebben, zijn innigsten dank daarvoor uit gesproken, wanneer hij niet bij iedere ontmoeting een zekere schuwheid had gehad. De laatste regel van het versje: sDe Engel waakt" paste hij op Idalia toe, en zij liet zich dat welgevallen. Niet lang zou het meer duren, dat zij nogopdeHallig zou verblijven; zij kon daarom over zijne voorstel lingen van het toekomstige samenleven op zijn voorvaderlijk eiland op zulk een wijze spreken, dat het hem langen tijd verborgen bleef, dat zij slechts droombeelden in deze tafereelen van een zoo ge noegzaam en wereldverachtend geluk zag. Had zij het ook slechts eenigszins voor mogelijk gehouden, dat Godbr in de keuze tusschen het bezit van haar en zijn geboortegrond in ernst zou weifelen, dan zou zij zich trotsch, zeifs met verachting zij het ook met een gebroken hart, van hem hebben teruggetrokken. Voelde zij zich ook in deze verlaten streek ge lukkiger dan vroeger in den glans der wereld, zoi dankte zij dit geluk toch geenszins aan het armelijke plekje gronds, maar aan de opofferende liefde van den jongeling, van wien zij wist, dat hem buiten haar alles onverschillig was. Behaagde haar ook de levenswijze, die zij thans voerde, het was toch slechts de oogenblikkelijke bekoringvan het ongewone, van het van hare vroegere wijze van leven gansch verschillende en het aantrekkelijke dat de zorg, die zij als huisvrouw had, haar bood. Om het een luttel aantal weken vol te houden, was dit leven goed genoeghet kon als het ware voor een nieuw soort badreis gelden; maar om voor altijd op deze plek grond te blijven, die ont bering en ontzegging van alle levensgenot van zijn bewoners vordert, waar het leven zelf daarenboven in voortdurend gevaar verkeert, dat was eene ge- wenscht hij daartoe de toestemming van den Sultan af te bedelen Hij is schitterend te Konstantinopel ontvan gen, en de Sultan heeft hem met prachtige cadeau's vereerd. Maar wat men ook van den Coburger moge zeggen of denken, het valt moeilijk een zoo groote mate van naïveteit bij hom te veronder stellen, dat hij de beloften en vriendelijkheden van den Beheer«cher aller geloovigen voor goede munt aanneemt, en zich daardoor tot eemgen coup laat verleiden. De staatssecretaris van buitenlandsche zaken der Vereenigde Staten is reeds een hoogbe jaard man. De heer Sherman nadert den leef tijd, waai op bij ons te lande verschillende ambtenaren den dienst moeten verlaten. Die hooge leeftijd verschaft een excuus voor de onbezonnenheden van dezen staatsman; wel een zwak, maar toch een excuus. Ook tegen hem is een storm van veront waardiging opgerezen, en wel in de binnen- landsche pers zelf. »Hij moest maar heengaan," zoo luidde het refrein van bijna alle bladen. De heer Sherman gaat niet heen, maar zal zijn mond een beetje snoeren. Hij is bang geworden voor zich zelf en heeft nu het kloeke besluit genomen, doodeenvoudig geen journalisten meer te woord te staan. Een uitstekend middel. Niet spreken maakt zijn mond voorbij spreken onmogelijk. Toch is een staatsman, die zulke maatre gelen tegen zich zelf moet nemen, al zeer weinig waard, en hoogst waarschijnlijk zal dan ook de heer Sherman over eenigen tijd zijn ambt neerleggen. De moeilijkheid zit echter hierin, dat men geen opvolger voor hem weet. j s- - y\r r- Gemengde Mcdedcclingcn. De Belgische Senaat heeft het ontwerp op de burgerwacht met 55 tegen 9 stemmen aangenomen. Prins Henri van Orleans is gistermorgen te Paiijs aangekomen. Ilij denkt over drie maanden naar Abessinië teiug te keeren. De prins wil alleen duelleeren met generaal Albertone, die te Turijn 's prinsen getuigen afwacht. Prins Henri is vol lof over Menelik en noemt hem een uitstekend vorst en diplomaat. Het hoofd der Jong-Turksche partij, Mourad- bey, heeft de uitnoodiging van den Sultan aan genomen, om naar Konstantinopel te komen, teneinde over de hervormingen te beraadslagen. Volgens een bericht aan de Daily Netcs heb ben de Perzische troepen na een hardnekkigen strijd de Koerden geslagen, die de grensdorpen dachte, die zoo verre van haar af was, dat zij zich ook niet zoodanige levensbeschouwing bij een ander kon voorstellen, die van alle geluk, dat liefde, rijkdom en omgang met menschen kan schenken, gaarne afstand doet ter wille van een hersenschim. Wanneer wij Godber met de gedachten hadden laten vertrouwd worden om voor dat geluk zijn geboorteland te laten varen, dan zoude in hem geen echt Halligbowoner zijn geteekend. Wij hebben de Hallig, welke het tooneel onzer vertelling is, gezien in een tijd, toen de eene helft der woningen door den storm in puinhoopen was omgeschapen, en de andere, slechts nog bestaande uit enkele ingeheide palen, door enkele overblijf selen van een dak zich nog als vroegere woning deed kennentoen een enkel huis op de afge brokkelde werst tot een toevluchtsoord voor de geredden kon dienen; toen een blik op de naast bijgelegen Hallig slechts een plek Meed zien, van waar wersten, huizen, kudden en menschen in penen nacht waren weggespoeld zonder een spoor van hun bestaan over te laten. Dit moesten wij hier invoegen om het don lezer duidelijk te doen worden hoever Godber moest zijn van de gedachte de Hallig weder te verlaten en hoe hij zichzelven kon vleien, dat Idalia gaarne dit vaderland met hem zou deelen. Lang kon de onzekerheid niet duren en Oswald was de eerste die den droomer de oogen opende. s Wanneer wij hier maar een paard heen konden brengen 1" aldus uitte hij zich eens aan tafel. »Het gaat veel te langzaam met het overbrengen van de goederen; als we ze even langzaam in het vrachtschip overbrengen als we ze uit het wrak hebben gesleept, dan overvalt ons de winter nog hier en zitten we tot het voorjaar in sneeuw en ijs. overvallen hadden. De Koerden vluchtten op Turksch gebied. De oproerige Armeniërs zijn door de Koerden op Perzisch gebied gedreven en bereiden zich daar voor een nieuwen strijd voor. Het dorp Abou-IIamed, dat door de Engelsch- Egypti=che troepen is genomen, werd door 1000 Derwiscben hardnekkig verdedigd. De Derwiscben hebben zich te Metemneh samengetrokken, maar men denkt, dat de aan komst der kanonneerbooten over den 4den waterval, hen zal terughouden van den aanval. Volgens een telegram van Lagos heeft do koning van Benir zich aan de Engelschen over gegeven. Volgens een speciale depêche aan de New- York Herald zijn in Indo-China weer bloedige gevechten voorgekomen tusschen Fransche en Siameesche troepen. Het bericht is weinig geloofwaardig. Cubaansche gevangenen, die uit de straf kolonie Centa zijn ontsnapt, doen verhalen van martelingen, waai aan zij van do zijde der Span jaarden zouden hebben blootgestaan. De Times verneemt uit Montevideo, dat de vroegere president, geneiaa! Tajes Nornbrado, als opperbevelhebber naar het binnenland is vertrokken. Aijeh. De correspondent van de N. B. Ct. te Ba tavia seinde onder dagteekening van gisteren »Gisteren zijn onze troepen weer slaags ge weest met de bewoners der kampong Bambi. De vijand had 60 dooden. Aan onze zijde vielen een doode en twaalf gewonden. sLuitenant Schadée is tengevolge van een zonnesteek overleden." De redactie teekende hierbij aan »Er dienen drie luitenants Schadée in het Indische legerJ. F. A. Schadée, le-luitenant der infanterie; W. II. M. Schadée, le-luitcnant der genie, en H. A. Schadée, 2e-iuitenant der infanterie." De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de heer L. J. A. van de Polder, secretaris-tolk bij Hr. Ms. gezantschap te Tokio, op Maandag 23, Don derdag 26 en Zaterdag 28 dezer 's namiddags van 2 tot 4 uren -aan zijn departement voor belanghebbenden te spreken zal zijn. Stct De heer Cornelissen, te Delft candidaat ge steld voor de oude Tweede Kamer (vac. Pierson), heeft aan de N. Delftsche Crt. verklaard, die eandidatuur tegenover Mr. v. d. Velde niet te willen aanvaarden. Ook zou het goed zijn als mijn aanstaande zwager zich een beetje zou willen uitoefenen in de rijkunst. iHier heeft niemand er iets aan of hij kan rijden, en hier zal ik in de toekomst aan de zijde van mijne Idalia loven, hier sterfik." antwoordde Godber, Oswald zag nu eens verwonderd naar hem en dan weder naar Idalia, die ook in den toon waar op Godber sprak niet die scherts kon ontdekken, die toch noodwendig in zijne woorden moest liggen. b Idalia hier!" riep Oswald uit, toen hij in zijne verbazing weder woorden kon vinden. «Hier op dit eenzaam drijvende stukje gras op den grooten ketel van den Oceaan. Hier op dit amphibie, waar van men niet weet of het een landdier of een zeevisch is. Hier in dit vertrek vol hemelsblauw en purperrood Hier bij die eeuwige theepot en zijn trouwe gezellenschapenkaas en roggebrood 1 Hier Idalia, de koningin der balsDe heerscheres in het gebied der mannenharten Het geluk en de vertwijfeling van honderd aanbidders De ongeëven aarde overvvinnares in den kring der mededames Het is een prachtige grap van je, Godber, waarover ik in geen acht dagen ben uitgelachen. Godber wendde zich van woede kleurend van hem af en greep vol vertrouwen Idalia's hand; deze echter zeide plechtig: »onze liefde zal ons ieder plekje van den aardbodem tot een aangenaam verblijf maken, zoowel mij als jou." De wijze waarop zij met kracht op dat vals jou" drukte, deed Godber smartelijk aan. Het bloed kleurde zijn wangen rood en met een vraag op de lippen verwijide zijn blik lang en ernstig op Idalia. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1