"vlaardingen. Gemengd Nieuws. STADSNIEUWS. ven niet, dat het reglement der kiesvereeniging Vooruitgang VI in het geval heeft voordien. Moge het den leden al verbieden tegencandi- daten aan te bevelen stellen is geen aanbevelen, zal misschien een handig advocaat ons willen bewijzen. Maar dat het correct is, als men het in de vergadering zijner kiesvereeniging in een riddeilijk tournooi verliest, langs anderen weg den strijd voort te zetten en zijn geestverwanten in de wielen te rijden, dit zal zelfs de vernuftigste pleiter niet kunnen waar maken. Dat mr. Van Houten gelijk men verwachten mocht verzocht heeft geene stemmeu op hem uit te brengen, ontneemt aan zijne candideering door een groep van 40 wel veel van haar ge wicht maar ongedaan is dte candidaatstel- ling niet meer te maken, evenmin het feit, dat een lid van Vooruitgang de lijst mede onderteekende. Slechte praktijken. Uit Winschoten beticht men thans weder, dat de zaak Dijkhuis contra Dijkhuis niet tot eene oplossing is gekomen. De pseudo-catididaat heeft ze niet gewild. Hij vei meent niet in strijd met de kieswet gehandeld te hebben, daar hierin een leemte is. Voorgeschleven moest zijn dat steeds de namen van al de eandidaten, ook wat de voornamen betreft, voluit geschreven moeten worden. Een grap als de bedoelde had dan niet uitgehaald kunnen worden. De schrijver van het valsche bericht vergeet echter, dat twee dagen voor de vei kiezing er maar één candidaat P. Dijkhuis, was die voor een candidaluur kon bedanken. Deze, die de kwesiie opgelost wil zien, heeft nu nog een aanklacht ingediend. Ds. C. S. Mama van Scheltema. f De begrafenis van wijlen ds. C. S. Adama van Scheltema zal Maandag 10 dezer teil ure te Arnhem plaats hebben. De Dordtsche tentoonstelling. De jury der Dordtsche tentoonstelling heeft na een onderzoek van drie dagen uitspraak ge daan over alle groepen, behalve die van den boekhandel, waarvan enkele jury-leden nog niet tegenwoordig waren. De prijzen bestaan in eere-diploma's, gouden, verguld zilveren, zilveren en bronzen medailles, terwijl de zes door H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes uitgeloofde medailles door loting onder de beste inzenders werden verdeeld. Hieronder volgt de lijst der bekroningen, op de eervolle vermeldingen na, die wij in een volgend nummer hopen mede te deelen. lie groepen waren Groep Ibouwkunstgroep IImeubilee ring en versieringgroep IIIartikelen voor huishoudelijk gebruik; groep IV verlichting en verwarminggroep V bewerkte metalen en edelgesteentengroep VIvoedings- en verbruiksartikelen groep VIIkleedij en mode artikelen groep VIIIvervoer en sportgroep IX grafische kunsten groep X algemeene nijverheid groep XIhygiëne groep XII veiligheidsmiddelen groep XIIIwerktuigen en gereedschappen groep XIVmuziekinstru menten groep XVland- en tuinbouw groep XVIleermiddelen. Eerediploma's: F. van de Loo Sr., te Dieren, groep I, met kleine verguld zilv. med. van de KoninginH. P. v. Schaik, te Rotterdam, groep IJ. B. Hille, te idem, groep II, II. F. Jansen Sc Zn., Amsterdam, groep II J. P. v. d. Schilden, Rotterdam, groep II, met kl. zilv. med. van de Koningin-RegentesJ. Bussinck, Deventer, groep VI; Paul Avis, idem. groep VI, met groote bronzen med. van de Koningin Draysma van Valkenburg, Leeuwar den, groep VIA. Driessen, Rotterdam, groep VI; Duyvis en Co., Utrecht, groep VI; Erven H. de Jong, Wormerveer, groep VIJ. H. v. Krechten, Dordrecht, groep VIRotterdamsche Broodbakkerij, groep VIC. L. Verhagen van Oorschot, 's-Hertogenbosch, groep VI; Roelofsen en Hübner, Amsterdam, groep IX, met gr. zilv. med. van de Koningin-Regentes; Uter- mölen Sc Co., Amsterdam, groep XIMij. Nederland, Dordrecht (collectieve inzending), met groote zilv. med. van de Koningin-Regentes Wed. C. Beckers Zn., Dordrecht, met groote bronzen med. van de Koningin-Regentes. Gouden medailles. De Lint Co., Rotterdam, groep IH. G. R. Rief, Nijmegen, groep II; A. C. Sommer, 's Gravenhage, groep II; P. L. v. Oyen, Rotterdam, groep IV; C. J. Begeer, Utrecht, groep Vwed. A. Brandt Zn., Dordrecht, groep VG. C. Reeser Zn., 's Gravenhage, groep Vmej. Betuwe, Tiel, groep VI; Jan Prins, Wormerveer, groep VI; B. C. W. Randwijk, Dordrecht, groep VI; J. C. v. Asperen, Dordrecht, groep VIDunselman Cc., Rotterdam, groep VIDuintjes, Wilkens, Meihuyze Co., Veendam, groep VI; Dirk Struys Zn., Dordrecht, groep VIGebr. Zwartendijk, Rotterdam, groep VIE. Keuss, Dordrecht, groep VIIBakker Sc Zn., Ridder kerk, groep VIIIA. Hoekstra, Warringa, groep VIII; P. Schotel, Dordrecht, groep VIII C. E. Mögle, Rotterdam, groep IX J. W. Mijn- lieff, Dordrecht, groep XH. G. W. de Bosson, Dordrecht, groep XI; K. H. P. v, d. Linden Sc Zn., Rotterdam, groep XIH. Paul, Leiden, groep XIII; John Kievits en Van Reede Cz.. Papendrecht, groep XIII; E. Krill Co., Utrecht, groep XIVMij. Nederland (leermid delen), Dordrecht, groep XV; Anton N. Bouvy, Amsterdam, groep XVIA. A. Knuy ver, 's-Hage, groep XVIA. Rijken, DordrechtW. Dooren, Dordrecht Ravenswaay's Bierbrouwer^, Go- rinchem. Deze drie laatsten voor verbruiks artikelen op de tentoonstelling in verkoop. Verguld zilv. medailles. Jan Jaar- sma, Den Haag, groep IV; A. en H. van Ber gen, Heiligerlee. groep VH. Ulrieh, Amster dam, groep X; J, v. Kesteren, Gennep, groep XIV; A. Wulfse, Zwijndrecht, groep XV. Zilveren medailles. D. J. Breedveld, Dordrecht, groep IGebr. Canta, Rotterdam, groep IDercks en Gelders, Druten, groep I P. Dolk Zn., Dordt-Rotterdam, groep IH. Hungelrnan, Utrecht, groep I; Jurgens Sc Co. Dordrecht, groep IA. Matteucci, Den Haag, groep I (onder voorwaarde dat het bekroonde beeld door hem zelf geboetseerd blijkt te zijn); J. J. Pelt, Rotterdam, groep I; B. v. Randwijk, Dordt, groep I; Steen en Takken, Uirecht, groep III. F. v. Thiel cn Zn., Haarlem, (vertegenw. B. v. Randwijk), groep IC. A. Vrie- sendorp Zn. Dordt, groep IC. Wasser Co., Rotterdam, groep ICarl Fisscher, Amsterdam, groep IIGedding Zonen, Rotterdam, groep IIJan Reijn Janszocm, Hilversum, groep II Adr. Schotel, Dordrecht, groep IIA. v. d, Weijde Zn., Dordrecht, groep IIH. R. Aangevoort, Dordrecht, groep IIIv. d. Kolf MolijnRotterdamgroep III J. Lips Bz., Dordrecht, groep IIIN. Reus Pz., Dordrecht, groep IIIH. v. Randwijk, Dordrecht, groep IV; Th. J. P. Balfoort, Voor schoten, groep VF. W. Braat, Delft, groep VA. de HaasLeeuwardengroep V v. d. Kolf en Molijn, Rotterdam, groep V P. Schotel, Dordrecht, groep V G. J. Vincent en Co., Schiedam, groep V A. W. Schippers, Vlaardingen, groep VA; Van der VeenenJ.A. Sluijster, Arnhem, groep VI; J. A. J. Vos, Rotter dam, groep VI; J. G. Aben,Ammerzoden.groepVI; Berns&Co Amersfoort,groepVI; C.Bijl,Dordrecht (2maal), groep VI; F. Davids, Purmerend, groep VIA. A. Drüghorn, Dordrecht, groep VIG. J- W. de la Fontaine Verwey, groep VI; G. J. Goedewaagen, Gouda, groep VI; Ten Hope Lensink, Rotterdam, groep VIW. Terhorst Co., Leeuwarden, groep VI; Erven R. de Jonge, Dordrecht, groep VID. J. Monshouwer, Dordrecht, groep VI; J. Pette Hz., Wormer veer, groep VIRamakers Sc Co., Haarlem, groep VI; G. M. van Rooy, Tiel, groep VI; A. W. Rutgers, Rlienen, groep VIG. F. v. d. Zanden, Wamel. groep VI; B. J.Koldeweij, Dordrecht, groep VIIM. v. Gelder, Rotterdam, groep VIII; G, J Jilleba, Dordrecht, groep VIII; W. J. de Voogd, Dordrecht, groep VIIIFaddegon &Co., Amst., groep IXJ.A.Koopmans, Bemmel, groep IXI. N. Lion, 's Gravenhage, groep IXI. Lankhout Co., 's Gravenhage, groep IX; Stoomdrukkerij, voorheen Amand Co., Amsterdam, groep IXJ. Giltay Sc Zoon, Dordrecht, groep XJ. Merckelbach, Utrecht, groep XMorks Geuze, Dordrecht, groep X S. Bickers Zn., Rotterdam, groep XII P. Schotel, Dordrecht, groep XII; C. A. Vriesendorp Sc Zoon, Dordrecht, groep XII A. Salm Azoon, 's Gravenhage, groep XIII A van Steenwijk, Rotterdam, groep XIII Vincken Sc DomhoffRotterdamgroep XIIIA. C. Zoethout Sc Zoon, Dordrecht, groep XIIIC. Quispel, Rotterdam, groep XIVB. J. Zwang, Dordrecht, groep XIV A. K. MuldersDordrechtgroep XV Mpij Nederland(zuivelbereiding) Dordrecht, groep XVMpij Nederland, (kunstmeststoffen) Dordrecht, groep XV MejD. Blom, 's Gra venhage, groep XVIC. M. van Diemen, Dor drecht, groep XVIMej. van Eden, 's Graven hage, groep XVIC. H. Tinkelenberg, 's Gra venhage, groep XVIJ. E, Mast, Dordrecht, groep XVIJ. F. Schaap, DordrechtGebr. Kamphuyzen, GoudaO. Teekens, Dordrecht A. C. Zoethout, Dordrecht. (Voor artikelen op het terrein in verkoop). Bronzen medailles. W. N. van Dooren, Dordrecht, groep IG. F. van Gent, Gorinchem, groep I; Ambachtschool, Dordrecht, groep II; K. Kos Iioolhaalder, Rotterdam, groep IIPlas- schaert. De Nood Co., Veere, groep II; H. Tekstra, Leeuwarden, groep IIL. v. Tetterode, Dordrecht, groep II; A. van Veen, Dordrecht groep II; 3, I'. Weijers, Dordrecht, groep II; J. Lips Bz., Dordrecht, groeD IVH. C. Wüst, Dordrecht, groep IVP. van Andel, Dordrecht, groep VI; 3. M. L. van Holst, Gouda, groep VI, J. Baljé. Goes, groep VIM. A. Bokma de Boer, Leeuwarden, groep VI; E. G. Duyvis Jr., Utrecht, groep VI; J. Philipsen, Druten, groep VI; C, Hiensch, Dordrecht, groep VIIGebr. de Wijs, Tilburg, groep VII; D. Goedemoed, Leeuwarden, groep IX; A. 3. de Koning Sc Co., Dordrecht, groep IXJac. Schotel Sz., Rotterdam, groep IX; J. T. Kroner Zn,, Amsterdam, groep X Monoline Mij., Rotterdam, groepX; W. B. A. Günter, Dordrecht, groep XI; D. Uitsinger, Amsterdam, groep XIII; A. J. v. Velsen, Dor drecht, groep XIII: J. Voordendag, Dordrecht, groep XIIIJ. D. Koekuijt, Leeuwarden, groep XIVM. J. M. Kessels, Tilburg, groep XIV mevr. Johs. de Jonge, Dordrecht, groep XV MijNederland, Dordrecht, groep XVHeutsnij- klasse, Dordrecht, groep XV; J. Puijpe Lz., Oost-Souburg, groep XVIWerkinrichting hulp behoevende Blinden, Rotterdam, groep XVI. Eigen Hulp. Uit het jaarverslag der vereeniging Eigen Hulp over 1896 blijkt dat zij net inbegrip van het alge meen distriet 80 districten telde, te zamen met 10358 ledon tegen 9778 einde 1895, zoodat bet ledental met 780 vermeerderde. Den Haag alleen telde 5089 leden. Omtrent do aan de leden te bieden gelegenheid des zomers bniten te verblijvenwerd herbaalde malen van gedachten gewisseld tot men ten slotte meende, dat het sluiten van contracten met hotels op de wijze als waarop de Ned. Wielrijdersbond dat doet nog het beste zon zijn. Ook het denkbeeld om een algemeen informatie bureau voor E. H. te stichten, kon geen genade vinden bij de leden van het hoofdbestuur. Nadat de koninklijke goedkeuring op de in de statuten aangenomen wijzigingen verkregen was, en dientengevolge de coöperatieve commissie en het hoofdbestuur was benoemd, en tevens „bevordering der coöperatie" meer uitdrukkelijk aan het hoofd bestuur was voorgeschreven, werd na breedvoerig overleg besloten om in den inhoud van „Ons Belang" eene wijziging aan te brengen. Ook tegen eene wijziging in het hoofd van het blad bestonden naar de mecning van het hoofdbe stuur geene bezwaren. De naaste aanleiding hiertoe vormde het feit, dat hier en daar op het gebied der landbouw-coöperatie enkele kleine organen op het punt stonden te ver schijnen, om te voldoen aan een in die richting gevoelde behoefte. Wcnsehelijk was het om de aanwezige krachten niet te versnipperen, maar het eenmaal bestaande orgaan, dat met kracht de. coöperatie voorstond, zoo mogelijk door eenige wijziging, geschikt tema ken voor de vervulling van die behoefte. Nergens in de statuten vond het hoofdbestaur bezwaar om in het boofd van het blad de woorden: „Orgaan van de Vereeniging Eigen Kuip" te doen vervallen en in de plaats daarvan te schrijven: „Orgaan voorde coöperatie in Nederland." Op twee verliezen moet worden gewezen. Name lijk in de beide districten Vlissingen en Bergen-op- Zoom hebben de leden voor hun lidmaatschap bedankt, zoodat feitelijk die districten hebben opgehouden te bestaan. Eveneens werd dit het geval met Eind hoven. Doch daartegenover staat dat een nieuw district te Willemsoord verrezen is, dat een district te Hillogoiu bezig is zich te vormen en in het be staande district te Alkmaar en in dat te Leiden nieuw leven ontstaat Wat overigens in het algemeen den toestand dor algemeene en districtsafdeelingcn betreft, mag worden geconstateerd, dat zij alle geleidelijk en regelmatig vooruitgaan. Een uitzondering vormde tijdelijk de winkelvereeniging van het district Helder, doch door een krachtig ingrijpen van het Hoofdbestuur weid niet alleen een mogelijke val voorkomen, maar ook vernieuwde vooruitgang teweeggebracht. De bezittingen der vereeniging bedroegen op ultimo Dec. 1896 de som van f25,518 27. Bij de alhier op heden door de firma Van Deventer Zoon gehouden aanbesteding van het maken van eene stoomzagerij, schaverij, kistenmaherij, ketelhuis, machinekamer, kan toor en vvoniog met verdere bijbehoorende wer ken op hun terrein ten westen van het Wester havenhoofd te Schiedam, is ingeschreven door de heeren A. Kos Koolhaalder, Rotterdam, voor f 68600 H. Wienhoven, Schiedam, - 69429 A. de Haan, den Haag, j> - 72389 G. Keij, Rotterdam, - 72600 W. van Leeuwen Jr., - 73190 M. v. d. Spek, - 73735 J. Pinster, Schiedam, s - 75800 L. van Tossen, Maassluis, - 78000 J. K. Overbeeke, den Haag, 2> - 78000 J. M. v. Ditmars Zn., Middelburg, - 78699 G. Smit, Rotterdam, - 80000 A. P. P. Boef, d - 84314 A. Loojjmans, - 86300 W. Lammers, den Helder, r> - 89467 Op de tentoonstellii g te Dordrecht is de firma G. J. Vincent Sc Co., alhier, bekroond met de zilveren medaille vooi een inzending in groep V (bewerkte metalen). Morgen 15 Augustus wordt de heer Jan van de Water, oudste inwoner dezer gemeente, 98 jaar. De welbekende Dekker heeft vrijwillig en onder het genot eener toelage, hem levenslang door Regenten verleend, het weeshuis der Her vormden, waar hij 55 jaren doorbracht, verlaten en zijn intrek genomen bij eene zuster. Wat heeft niet een schaduwzijdeZelfs de nuttigste en aangenaamste zaak is daarvan niet verschoond. En wien zal liet dan verwonderen dat zoo nu en dan berichten verschijnen vermeldende gebeurtenissen die de schaduwzijde van het fietsrijden aantoonen Hedenmorgen bleek die schaduwzijde aan de heeren P. H. en L. v. E,, die nabij den boek van de Tuinlaan elkander tegemoet rijdende, ongelukkigerwijze juist aan de zelfde zijde uitweken met het gevolg dat zij tegen elkander bonsdende eerstgenoemde kwam daarbij bijna onder een molen'vagen te liggen terwijl de andere in ('e plarcagesloot terecht kwam. Het valt niet te ontkennen dat enkelen der toeschouwers een Homerisch gelach aanhieven, hoewel ook anderen schrikten van dit ongeval en begaan waren met de zoo droevig terecht gekomenen. Van een wagen beladen mei cokes brak hedenmiddag een wiel, waardoor de last over de straat verspreid werd en een 8-jarig jon getje, dat op de kolen mocht mederyden, even eens op de straat terecht kwam. Het kind had zich gelukkig niet bezeerd. De geleider moest een anderen wagen gaan halen, daar van het gebroken wiel nagenoeg geen spaak meer heel was. sigarenpijp, by D. v. d. Tholen, Ploegstraat 33 een duimstok bij G. Deijl, Maashofje 2; een houten ribbe 3 M. lang bij den sluiswachter aan de Binnensluiseen bril met huisje, bij P. Eijsberg, Lange Nieuwstraat 27. BURGERLIJKE STAND, ©eboremt 13 Augustus. Maria Elisabeth, dochter van G. Bubberman en M. E. Brouwer, Nieuwsticht Aletta Maria Liduïna, dochter van A. J. Rigters en M. Groenewegen, Lange Kerkstraat. Overleden t 11 Augustus. Antonius Johannes de Kok, oud 5 maanden, Qasstraat. 13 Augustus. Anna Maria Kloosterman, oud 91 jaar en 11 maanden, wed. van J. S. Heeze Schie. Op Dinsdag 24 Augustus a.s. za! alhier ten raadhuize gelegenheid worden gegeven tot koste- looze inenting. Zij die hiervan gebruik wenschen te maken, behooren zich daags te voren van 9 tot 12 ure aan te melden op het bureau sMilitie en Schutterij", ingang Waalstraat. In de plaats van den agent van politie 3e kl. M. Koornttra, welke is benoemd tot gemeente veldwachter te Leimuiden, is benoemd J. Tos alhier. De firma A, W. Schippers Co., alhier, ziet hare inzending in groep VI, voedings- en verbruiksartikelen, op de Dordtsche tentoon stelling, bekroond met de zilveren medaille. Als gevonden gedeponeerd op het commis sariaat van politie: een zwart lederen taschje; een zwarte kinderkous en een knipmes; ook zijn er inlichtingen te bekomen omtrent een witharigen bok. BURGERLIJKE STAND, ©eboren 13 Augustus. Gerrit, zoon van A. v. d. Schaft en A. Groene veld, Emmastraat. 14. Annelje, dochter van A. Wemmerus en T, Berkhout, Bovendajer, 14. Arendina, doch ter vau K. Poot en D. v. d. Velden, Maasstraat. Mishandeling, Te Wouw is zekere V, P. bij een vechtpartij zoodanig mishandeld, dat men voor zijn leven vreest. De dader is gearresteerd. Zuinig beheer. Men meldt aan de jV. Arnh. Ct. uit Wester voort: »Dat we door de benoeming van den tegen- woordigen burgemeester een zuinig beheer ge kregen hadden, ondervonden al dadelijk de onderwijzeres, die ondanks de protesten in on voldoend verwarmde lokalen hebben moeten werken gedurende den laatsten winter. bNu weer blijkt, dat het ons gemeentebe stuur ernst, hooge ernst is, de gemeentefinanciën te verbeteren. Toen de veldwachter n. I. een paar nieuwe laarzen kreeg, liet de burgemeester de oude naar den schoenmaker brengen, om ze ten voordeeie van de gemeentekas te ver- koopen. »De veldwachter heeft echter den treurigen moed gehad, de oude laarzen weer op te halen, bewerende, dat de kleeding hem eenmaal ge geven, niet gemeente-eigendom meer is, maar hem toebehoort, »Diep gevoelen we de enorme scha, die hier door de gemeentekas zal lijden," Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het Commissariaat van politie: een grys konyn. I. Terug te bekomen aan de volgende adres sen een gedragen gestreepte werkmansbroek, bij L. v, Meurs, Broersvest 187 een gebruikte Kreeften In de laatste drie jaren voornamelijk doet zich het verschijnsel voor, dat er in de 0.- Schelde kreeften gevangen worden. Is dat op zichzelf al ongewoon, opmerkelijker is nog, dat dit jaar op jaa" toeneemt. Men vangt zoowel kleine als groote en deze week zagen wc er "en zóo buitengewoon groot, als wy ze zelden of ooit zagen. (I. en Th. Ct.) Andree's Pooltocht. Uit Stavanger wordt geseind: »Aan boord van de Kong Kalf dan heeft men heden tusschen Hangesund en Rij varder een grooten ballon boven den hoogsten bergtop zien zweven. De ballon,-met 60 meter lange sleep touwen, dreef in Oostznidoostelijke richting." intusschen blijkt uit een nader bericht, aan gebracht door het schip Lindhalmen, dat de luchtschipper Cetti gisteren te Arendal is opge stegen, en dat het dus waarschijnlijk diens ballon is geweest, dien men heeft gezien. En de sleeptouwen dan? Een vos verliest gijn harenmaar Mogen de tijden veranderen, de menschen blyven zich zeiven gelijk, althans de En- gelschen. Wij verbazen en ergeren ons over het rap port van de parlementaire commissie in zake de Jameson-Raid en de Chartered, en de be handeling van dat rapport in het Lagerhuis. Wel, in 1661 leefde er een andere vrijbuiter, een andere Cecil Rhodes; Holmes heette hij. In vollen vrede sloeg hjj opeens aan 't kapen van onze koopvaardijschepen, en palmde onze bezittingen aan de kust van Guinea in; ter-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2