51*" jaargang. Zondag 15 en Maandag 16 Augustus 1897. N°. 9397. Tweede Blad. De Burgemeester van Schiedam, bieiigt ter openb.ne kennis, dat de op lieden bij hem ingeleverde opgaven van een camhdaat voor het lid maatschap van den Gemeentel and, op de Secretarie der gemeente voor een ieder iei image zijn nederge- legd, in afschrift aan het Raadhuis rijn aangeplakt en dat, tegen betaling der kosten, afschriften van die opgaven ter Secretaue verkrijgbaar zijn, Een „Volkspartij"man. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitgeverTh. j. c. roelants. IteiuiisgeYiïiff. Openbare Aanbesteding. PETJXIjI/BTONï Een modern Fransch Huwelijk. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAU: BOTKRSTR VAT fO, Telcphoon No. 123. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbo- grip Tan cene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Verkiezing van ccn li«l van den Gemeenteraad Schiedam, den !3den Augustus 1S07. De Burgemeester voornoemd DEN BREE.MS L-B. Op Donderdag 26 Augustus a. s., 's namiddags ten 2 uur, zal door BURGE MEESTER en WETHOUDERS van SCHIE DAM openbaar worden aanbesteed, volgens beslek no. 44, Het verlioogen van een gedeelte van den Groenendijk onder de gemeente Schiedam. Bestek en teekening is van 17 Augustus a.«., tegen betaling van f 0.75 ter geineente-seere- taiie verküjgbaar en ligt ter inzage aan het bureau van gemeentewerken. Aanwijzing ter plaatse te beginnen aan den Schinkeldijk geschiedt op Maandag 23 Augustus 's voormiddags ten 10 uur. Zooals men weet is te Deventer tot lid der nieuwe Tweede Kamer gekozen de heer J. Stoffel, een man wiens politieke kleur steeds aangeduid wordt als slid der Volkspartij." Misschien is het velen onzer lezers niet vol komen duidelijk wat dat zeggen wil, en omdat het toch zeer zeker van belang is, dat men weet, welke politieke gevoelens onze volksver tegenwoordigers zijn toegedaan, zochten wij den heer Stoffel dezer dagen eens op, en vroegen hem of hij ons eens het een en ander wilde mede- deelen over de partij, wier vertegenwoordiger hij is, en van wier actieve politiek tot nog toe weinig bekend was. »De Volkspartij", zoo vroegen wij, vis toch niet van jongen datum, ten minste wij meenen reeds vroeger van haar bestaan vernomen te hebben. «Zeker", antwoordde de heer Stoffel, vont- Het tooneel is aan de telefoon. Allo Allo Allo! Juffrouw, sluit mij als het u belieft aan met mijnbeer Delaunay, commissionair te Montrouge. Goed, mijnheer. Allo! Gij zijt mijnheer Delaunay, van het huis De launay Co., dat een succursale te Reims heeft Ja, mijnheer. Wat was uw verlangen Ik ben Felix Raymond, van de BankRaymond- Dechamps Co. te Reims. U kent mijn vader Van naam heel goed. Hij is negen millioen waard. Na onzen laatst opgemaakten inventaris kunt u zeggen elf. II kent ook mijn oom, mijnheer Le- banut, den meelhandelaar Dat denk ikEen heel geacht koopman. Ja 1 In weerwil van allerlei bezwaren is het hem in nog geen vier jaren gelukt een huis te vestigen, dat een onbeperkt crediet heeft. Ik ben zijn eenige erfgenaam. Wel mijn compliment, maar wat gaat mij dat aan Het was onvermijdelijk, ik moest mij toch aan u voorstellen. En nu gij mij kent, ben ik zoo vrij de hand te vragen van uwe dochter, juffrouw Alice Delaunay. Wat is dat Een huwelijksaanzoek per telefoon Waarom niet Laat mij u zeggen, dat ik witte glacé handschoenen aan heb. Dat kan u niet zien, maar ik heb ze aan. Alles is dus-naar den regel staan uit den Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht, heeft zij vooral in Friesland zeer gebloeid, doch is zij thans dü.ir door de sociaal democraten geheel doodgedrukt. In Deventer heeft zij thans haar voornaamste kampeen aantal mannen hebben met groote warmte er daar propaganda voor gemaakt, met dit resul taat, dat in het vroeger zoo conservatieve Deventer, dank ook de uitbreiding van het kiesrecht, ik thans als volkspartij man" ge kozen ben. »U zegt daar, mijnheer Stoffel", aldus ons antwoord, adat de Volkspartij is ontstaan uit den Bond v. A. K. en S.zoo ik mij niet vergis stelt echter de Volkspartij thans noch het één noch het ander op den voorgrond." «Volkomen juist", viel de heer S. in, «slechts redenen van practisehen aard drijven ons hier echter toe wij zouden daartoe grondwetsher ziening noodig hebben, en omdat daarvoor thans toch niet 'h van de Kamer te vinden zal zijn, vergenoegen wij ons met aan te dringen op uitbreiding van het kiesrecht, voor zoover de grondwet toelaat. Wij zijn een partij die practisch wil werken, wier eisehen rechtvaardig en onmiddellijk prac tisch uitvoerbaar zijn en als zoodanig verschillen van die der sociaal-democraten. Utopieën laten ons volkomen koud. "Wat wij o. a. willen, luister geen belasting op arbeid en vertering, maar op bezit, inkomen en op de waarde van den grond voorts recht tot onteigening voor de gemeente van gronden ten einde die in erfpacht te kunnen uitgeven. Dit vooral is een punt, waarop te letten valt. "Wij zijn landnationalisators, zonder uitzonderingik zou willen zeggen, wij zijn democraten en tevens landnationalisators." «Ja," ging de heer Stoffel voort, »dat land- nationalisator zijn is voor velen een spookbeeld geloof echter niet, dat de boeren, vooral de kleineren, er bang voor zijn; aan mijn eigen verkiezing heb ik dat gemerkt, ik heb zeker bij de eerste stemming 800 stemmen van boeren gehad. «Om nu op hetgeen ons van andere partijen onderscheidt terug te komenonze partij legt aan alles zedelijke motieven ten grondslag, zij appeleert niet aan het egoïsme gelijk de sociaal democratische. Wij willen b.v. een algemeen pensioenfonds, maar met eigen bijdrage hetzij van de arbeiders of van de werkgeversde sociaal democraten willen bij het pensioenfonds uitslui tend op den Staat steunenik geloof niet, dat dit van een moreel standpunt is te verdedigen. Hierin ligt ons principe ieder moet op zich zelven steunen, niet op den Staat, maar deze moet aan ieder zijn deel van de natuurgaven verschaffen, opdat hij dien steun in zich zelven vinden kan. In zooverre komen de oud-liberalen nogal met ons overeen, met hun statuut, dat ieder voor zich zelf moet zorgen, ofschoon zij, geheel inconsequent aan de bezitloozen de middelen onthouden om dit te kunnen doen. en waarom zouden wij ons niet bedienen van het snelle communicatie-middel, dat de industrie ons aan de hand geeft 7 U woont te Parijs, ik te Reims, Met een overkomst ben ik twee dagen kwijt. Tijd, u weet het, is geld, en u zijt te veel een man van zaken, om mij niet te begrijpen. Zeer zeker. Ik beken, dat ik eerstmaar bij nader indenken In alle geval vereert mij uw aanzoek, het vereert mij inderdaad. Alleen moet ik u zeggen, dat ik moeielijk kan antwoorden, eer ik er even met mijn dochter over gesproken heb. O, natuurlijk. Ze is zeker thuis. Ik heb een spreekbuis van mijn kantoor naar de huiskamer en zal haar even roepen. Ga uw gang, mijnheer. Ik wacht bij de telefoon. Allo Allo! Is u daar, mijnheer Felix Raymond Ja, maar wat hoor ik daar een zachte stem? is misschien Juist geraden, dat is mijn stem. Papa vertelt mij, mijnheer, dat u mijn hand vraagt. In plaats van hem een antwoord te geven, kom ik liever zelf aan de telefoon om met u te praten, wij die nen elkander toch wel een beetje te kennen, eer wij trouwen. O, u is wel vriendelijk, juffrouw Delaunay. Hoe heerlijk zoo'n eerste samenkomst 1 Stil, nu geen noodeloos gepraat dat maar tijd kost, wij hebben iets heel ernstigs te bespreken en ik wensch enkele vragen aan u te doen. Ga uw gang, juffrouw. Ik luister. Papa meent dat ik, als ik met u trouw, een goede partij doe, wijt gij als zoon van het huis RaymondDechamps Co. aan alle voorwaarden voldoet, om uw vrouw gelukkig te maken. De liberale unionisten en radicalen «knoeien", om het maar eens zoo uit te drukken, door een deel der verantwoordelijkheid op den Staat tc leggen, zij zijn halve socialisten. Of men is voor zich zelf' verantwoordelijk, óf men is het niet. Noodmaatregelen zullen natuurlijk noodig blijven". «Voor zooverre do geschreven politieke pro gramma's betreft," aldus de volgende vraag aan den heer Stoffel, «komen de mannen van de Volkspartij zeker het naast bij die van de Liberale Unie te staan «Ja, het programma \ar> ortie van de L. IJ. bevat veel, wat ook op ons programma staat, maar één ding is niet te vergeten: wij zijn en blijven landnationalisators. Gelijke rechten, ge lijke plichten voor allen, ook ten opzichte van de natuurgaven. Overigens zijn wij vóór leer plicht tot het -14de jaar, vóór kosteloos her- halingsonderwijs, vóór afschaffing der plaats vervanging, vóór bepaling van een minimum-loon en maximum-arbeidsduur in bestekken van de overheid uitgaande enz". «Hoe staat het met het standpunt ten opzichte van de protectie?" vroegen wij hierop. «Het programma der Volkspartij spreekt hier niet over, zoo wij ons niet bedriegen". «Wij zijn tegen graanrechten," aldus de heer Stoffel «omdat wij overtuigd zijn, dat deze het volk zeer schadelijk zijn. Het brood wordt duurdermaar er zijn nog andere zeer belangrijke bezwaren. Ik heb dit niet beter hooren uitleggen dan op een kiesvergadering door een onderwijzer uit het district Dokkum, die aantoonde, hoe bij het heffen van graan rechten de kleine boertjes en de boerenarbeiders met een klein stukje grond het loodje zouden leggen, omdat de grootere boeien, die bij graanrechten voor verkoop zouden gaan ver bouwen en aldus winst maken, het land uit de handen zouden wringen van deze kleine bezittertjes of paehtertjes, die voor eigen be hoefte verbouwen." «Echter zijn wij," vervolgde de heer S., «op het punt van bescherming niet doctrinair. Er kunnen zich gevallen voordoen, dat steun door het heffen van rechten voor het vooit- bestaan van eenige industrie noodig en onmis baar is. Als industrieel de heer S. is hout handelaar weet ik dat uit eigen ervaring. "Wij hebben b.v. eenige schaafmachines, die nu slechts een deel van het jaar werken, omdat er veel hout geschaafd hier aankomt. "Werden er nu rechten op geschaafd hout geheven, dan konden wij de machines altijd laten werken. Toch zou de consument het geschaafde hout geen cent duurder betalende binnenlrmd-che concurrentie, die zou toenemen, zou daar wel voor zorgen. In dat geval zoude het schaafloon, dat nu m Noorwegen verdiend wordt, door Nederlamlsche arbeiders worden genoten. «Zooals men ziet, vrijhandelaar tort et a travers ben ik niet, en aan wat het «Vrije Ja, dat is zoo, wij kunnen met ons beiden aan stonds beschikken over een inkomen van vijftig duizend galden. Na, dat is een goed vooruitzicht, maar ik heb een bezwaar. Houd mij ais ge wilt voor sentimen teel of romanesk, ik zou graag om mij zelf bemind willen worden. Maar zoo bemin ik u, juffrouw Delaunay. Dat is sterk, wij! gij mij nooit hebt gezien. Bij den tegenwoordigen staat van de wetenschap heeft men immers niet noodig elkander te zien om te kunnen beminnen, ik zag uw photografie. Dat beduidt niet veel. Pardon, door middel van de cinematograaf heb ik u zien wandelen, ik heb u zien bukken om uw parasol op te rapen, alles even gracieus. En daar bij hebt ge zoo vriendelijk gelachen, dat ik een prachtige rij tanden zag. Dat trof mij en nu zeg ik nog niets van uwe lieve sopraanstem Heeft u mij hooren zingen Zeker 1 uw tante, mevrouw Dubonnet, heeft een phonograaf. Op cylinder 3 en 4 staan twee ro mances, die heerlijk door u gezongen werden. Ik heb dadelijk den toestel gebisseerd. Ik zie werkelijk dat u mij heel goed kent, maar ik zou ook graag wat van u weten. Onze smaken dienen toch wel een beetje overeen te komen. Ik ben bij voorbeeld dol op sport. Ik ook. Zou ik uw gewicht mogen weten Gisteren heb ik nog twee halve stuiverstukken in den zeifweger gegooid en ik woog 68 kilogram. Mooi, ik 57. Als wij onze huwelijksreis op een tandem doen, mag het gewicht niet al te veel schelen. U rijdt zeker schaatsen? Ik durf u verzekeren dat ik een uitstekend rijder ben. Ruilvcrkcof" vertelt, hecht ik dan ook maar een gedeeltelijke waarde. Zoowel dezevereeni- ging als de lieer Pierson onderschatten de bc- teekenis van de buitenlandsche coupon, waar mede waren, uit het buitenkifid betrokken, kunnen betaald worden, zonder uitvoer van waren uit ons land," «Zou de Volkspartij in ons Parlement een toekomst hebben?" vroegen wij. «Och, wat zal ik daarvan zeggen. De sociaal democraten zullen de andere partijen dwingen hun eigen weg te gaanuit een practisch oogpunt zal de Volkspartijman zich in do Kamer meestal scharen bij de vooruiL&lnn end-liberalen en soms ook bij de sociaal-democraten; hunne eisehen zijn echter niet allo redelijk en zullen consequent doorgevoerd tot een onhoudbaren toestand leiden. "Wij willen liet privaat he/.it van arbeidsproducten niet afschaffen, wij wil len het volk niet leerou in alles op den Staat vertrouwen; dat kan nooit goed zijn; de mensch moet de schepper zijn van zijn eigen levenslot, maar do Staat moet hem langs den weg der rechtvaardigheid do middelen ver schaffen dit te kunnen worden. Die weg is afschaffing van elke bevoorrechting dor rijken en openstelling van het gebruik der natuur gaven aan allen. «In zooverre staan wij lijnrecht tegenover deze sociaal-democraten, en om aan hun drin gen weerstand te bieden, heb ik mij voor namelijk de keuze laten welgevallen tegenover het beginsel van staatszorg wil ik dat van eigen zorg stellen. «IJ zult ceus zien, hoe in de toekomst de sociaal-democraten van Troelstra's partij veld winnen; heel Friesland en Groningen zullen zij bij een volgende verkiezing in handen krijgen. Tegenover een partij, die het privaat bezit wil afschaffen, kan alleen een partij kracht ont wikkelen, die langs rechtvaardigen weg alle menschen in de gelegenheid wil stellen privaat bezit te verkrijgen. De sociaal-democraat wil den Staat zóó sterk maken, dat hij allen kan helpenwij willen den iudividueelen mensch zóó sterk maken, dat hij zich zelf kan helpen. De anderen, dez.g. socialisten-bond, zijn zonder invloeddat zijn de menschen, waaruit marte laren en fanatieken gekweekt worden. Feitelijk hebben zij in onze noordelijke provinciën reeds uitgediend. De organisatie, eens onder Dornela Nieuwenhuis bestaande, is opnieuw en krach tiger dan ooit door den zeer invloedrijken Troelstra geregeld." Wij meenden hiermede het een en ander vernamen te hebben van hetgeen onzen lezers belang zou inboezemen omtrent des heeren Stoffel's persoonlijke inzichten, en de plaats, die hij als lid der Volkspartij tegenover andere partijen wenscht in te nemen, en verlieten hem, hom dankzeggende voor de mededee- lingen, die hij ons met de grootste bereidwillig heid had verstrekt. Mooi, ik ook, maar om samen te rijden moeten wij niet te veel in lengte schelen. Hoe lang is u mijnheer Een meter vijf-en-zestig. Is dat te lang Neen, juist goed. Vlug is u zeker wel, ik bedoel voor de lawn-tennis, want daar zijn vlugheid en goede longen bij noodig. O, zeker Ik zal uw papa een photografie sturen genomen met de X-stralen, waaruit hij zal zien dat hart en longen best in orde zijn. Ik geloof, mijnheer ik geloofdat wij heel goed bij elkander passen. Papa zal er wel verder met u over spreken. Allo 1 Allo! Ik ben mijnheer Delauny. Uiv aanzoek is goed opgenomen. Kom in mijn armen, mijn schoonzoon Hoort u in de telefoon mijn hart niet van blijde aandoening kloppen, mijn waarde schoonvader Ja, ik hoor het. U zal wel goed vinden, dat ik vandaag nog met uw dichter in correspondentie treed Mijn schrijf machine werkt uitstekend, drie woorden in de seconde. Prachtig, hoor Op den dag van het huwelijk kom ik met mijn automatisch rijtuig. Als de prins uit het sprookje Ja, maar in plaats van een zwaan gebruik ik petroleum, dat is practischer. A propos, vraag eens aan juffrouw Delaunay, of zij de huwelijksreis ook per bailon zou willen doen, dat is werkelijk haute nouveauté.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5