SPOKT. Gemengd Nieuws. FIJS AXTIEEL. Y i s s c h e r ij. Scheepvaart. Handel. Volgens het Dagblad heeft ds. Qnandt voor het be roep bedankt. Uit de Synode. In de zitting van gisteren werd door de prof. Goos- zen rapport nitgehracht over het voorloopig aange nomen reglement op beheer der kerkelijke goederen en fondsen. Over drn inhoud werd door den president geheimhouding op gelegd. Evangelische Maatschappij. De vijf-en-veertigste algemeens vergadering der Evangelische Maatschappij zal gehouden worden te Zaandam, iu café Suisse, op Woensdag 15 September. Den avond te voren te halfacht, zal in de Hervormde kerk (Oostzijde) eene openbare samenkomst worden gehouden, waarin de heer J. L. Fortuijn Droogleever, predikant te Maarden, het woord zal voeren "en een zangkoor zich doen hooren. De werkzaamheden ter algemeene vergadering zijn o a. het uitbrengen van onderscheide verslagen en de overweging van enkele voorstellen tot wetsver andering. Als onderwerp ter bespreking is de vraag gesteld „Wat moet gedaan worden om do werkkracht der Evangelische Maatschappij te versterken en uit te breiden?" en de quuestie over „Samenwerking met de Oud-Katholieken." Hoogek Onderwijs. De gemeenteraad van Amsterdam verleende eervol ontslag aan dr. G. Huge als hoogleeraar in de anatomie aan de Amsterdamsche Universiteit. Den 29sten Augustus zal Cordang op de Amster damsche Wielerbaan een match rijden tegen Bon- hours en den 5den September tegen Luijten. Deze matches zijn het gevolg van de uitdaging, die Cordang cmmiddelijk na de driedaagsche wedstrijd tot Boubours en Luijten heeft gericht. Dinsdag en Woensdag werd onder begunstiging van fraai weder te Clingendaal de jaarlijksehe crieket- rnatch van het Nederlandsche elftal tegen dat der Eugelschen, logeerende bij baron v. Bricnen, gehouden. De pitch was uitstekend, ja te goed, aangezien het voor de Hollandscbe bowlers zeer moeilijk was op zulken grond eenig effect, aan de ballen te geven. De Engelschen maakten er dan ook gebruik van door de totale icore op 220 runs te brengen. Hiervan hadden de broeders Foley 68 en 22 runs. Mr. C. P. Foley, de bekende le klassespeler in Engeland, werd door den heer Posthuma met een mooien bowl genomen De Hollanders verloren op den eersten dag 6 wickets voor 146 runs. Hiervan v. d. Linden 58, Posthuma 42. Feith 14. Den vol genden morgen werden de andere vier batsmen voor een totaal van 28 runs genomen. Op de eerste innings was het Engelsehe elftal dus 49 punten voor. Het geheele Engelscbc elftal werd in de tweede innings, dank zij het bowlen van Posthuma en v. d. Berg, voor 61 runs naar hnis gestuurd, Posthuma's average, 7 wickets voor, v. d. Berg 3 voor 8. Mr. C. P. Foley werd ditmaal voor 24 door Pos thuma gebowld. De Hollanders hadden slechts 110 runs te maken om gelijk te maken, doch slaagden daar niet in, nl. op 3 rans na. Posthmna, Feith, De Groot, Van Maanen, allen faalden. D. Beierinck speelde zijn 31 op zeer cor recte wijze; door een misverstand der laatste twee batsmen der Hollanders, werd er een door toeval runout, daar het voor een speler, hoe goed ook, eeno onmogelijkheid is, op een afstand van 100 meters in het wicket te werpen. Slechts drie runs waren noodig het in gelijk spel te doen eindigen; de wed strijd was op het laatste oogenblik spannend. De Engelschen waren dol van opgewondenheid, want voor een Engelschman is het verliezen van een match bijna een levensquaestie. Als scheidsrechters fungeerden de bh. Tromp en mr. Limmen. Over den laatste zijn de onzen niet zeer tevreden. International Bell Telephone Oy. Er wordt gemeld, dat de »International Bell Telephone Cy." voorbereidingen maakt om hare zaken op het vaste! van Europa van de hand te doen. Deze maatschappij heeft telefoon lijnen gesticht in verschillende landeo, voor namelijk in Rusland, waar het contract met de regeering in 1901 za! ten einde loopen. Intus- schen schijnt het, dat de maatschappij hare lijnen verkoopt in Zweden, Zwitserland, België en in Nederland. Nummer twee. De tweede te Antwerpen aangehouden per soon, betrokken bij den diefstal ten nadeel- eener weduwe op de Turfmarkt te 's-Graven- Imge, zou waarschijnlijk hedenmiddag naar 's-Gravenhage overgebracht worden. Onvoorzichtig. Naar men aan de Zierikz. Nb. mededeelt, heeft een predikant op een der dorpen bij Goes een huwelijk kerkelijk ingezegend, zonder dat hij door een bewijsstuk van den ambtenaar van den burgerlijken stand zekerheid had, dat dit huwelijk voor den burgerlijken stand was gesloten. De burgemeester dier plaats heeft proces-verbaal opgemaakt, De bewuste predikant was nogal uit een andere gemeente overge komen, dm, als liefdedienst, dit huwelgk in te zegenen. Deze overtreding wordt in art. 449 van het wetboek van strafrecht bedreigd met een geld boete van ten hoogste driehonderd gulden. Brand aan boord. Op de te IJmuiden in de visschershaven lig gende Engelsehe vischsmak Yarmouth 710 ont stond een begin van brand. Met behulp der sleepbooten IJmuiden en Barentss en een drinkwaterschuit, die een drietal stralen in het vuur wierpen, was men het vuur spoedig meester. Slechts de kajuit werd vernield en een gedeelte van het dek beschadigd. Oorzaak onbekend. Internationaal conflict. Een scene aan het strand te Scheveningen. Twee kinderen geraakten gisterennamiddag in strijd over het bezit van een kuil. De mama van het eene knaapje had reeds herhaaldelijk den ouders van het andere verzocht op hun kind te letien. Toen dit geen effect had, zette zij den jongen buiten liet grondgebied van haar eigen spruit. De vader van den banneling protesteerde door de dame een stoot voor de borst toe te brengen, ten gevolge waarvan deze het op haar zenuwen kreeg. Van alle kanten kwamen men- schen toeloopen. En niet zoo spoedig was de ware toedracht bekend, of er werden grimmige blikken geworpen in de richting van den heer, die 't gewaagd had een vrouw te slaan. Eenige Duitsdie badgasten gaven zelfs hun voornemen te kennen, om den ugroben Meusch" op hard handige wijze manieren te leeren. Deze verdween spoedig wat het beste was. De dame snikte nog steeds. De Germanen gaven nog een wijle luidruchtig hun meening te kennen. De kindertjes gingen weer spelen. Toen keerde de kalmte terug. Vad.) Op de fiets. Te Baarn ziet men eiken morgen een keuken meid op een rijwiel de winkeliers langs rijden om haar inkoopen te doen. Gestrafte bluf. De bekende Fransche schermer Thomeguex, die onlangs met den Italiaanschen scherm meester Pini heeft geduelleerd, verklaarde dezer dageri in een blad, dat hij niet van plan was een Franschman hij bedoelde de prins van Orleans achtereenvolgens door vijf-en-twintig Italianen te laten uitdagen. Hij stelde zich beschikbaar voor Italianen, die de eer van hun land aangetast achten door de verhalen van prins Henri. Terstond kwam een telegram, geteekend Mannaccia la Rocca waarin zijn uitdaging werd aangenomen, men hield den afzender van het telegram voor een zoon van generaal La Rocca en de heerThomeguex telegrapheerde de namen van zijn getuigen. Thans blijkt, dat de strijdlustige Franschman er in geloopen is. Een meneer Mannaccia ia Rocca is niet bekend. Maar al heeft men hem voor den gek ge houden, de heer Thomeguex geeft het niet op en blijft gereed het voor prins Henri van Orleans op te nemen. Een breuk. Mijn vriend heet Cirkel en als kleine jongen nam hij een werkzaam aandeel in het ondergaan van allerlei kinderziekten en rampen. Later, op zeventienjarigen ouderdom, maakte hij een ingewandsontsteking mee, en van dien tijd af bleef hij zwak, zoodat hij om lichaamszwakte in 't algemeen voor den militairen dienst werd afgekeurd, hoewel hij dolgraag zijn tijd per soonlijk zou hebben gediend. Waarschijnlijk ter afwisseling en om hem niet overmoedig te maken, werd hij nu door de typhus onder handen genomen. In datzelfde jaar wilde Cirkel een zwaar voorwerp alleen opheffen, doordat zijn mede arbeiders toevallig afwezig waren. Hij verbeurde zich en had nu het merkwaardigo gevoel, alsof er iets in zijn onderlijf naar beneden rolde. Hy wist niet wat er eigenlijk achterstak, maar voelde dikwijls behoefte, nadat hij gegeten of eenigen tijd gestaan had, le gaan zitten en de beenen over elkaar te slaan. Door deze been beweging ondervond hij een aangenaam, wel dadig gevoel, alsof er iets in z\jn lichaam terug geschoven en op zijn plaats gebracht werd. Na verloop van een half jaar sprak hij or «net een kennis over, die de toedracht der zaak begreep en een breuk constateerde. Dadelijk schafte hij zich een breukband aan en lange, lange jaren droeg Cirkel dat ijzer en toestel om de heupen. Van tijd tot tijd zat de band niet gemakkelijk en bracht allerlei onaan genaamheden te weeg, vooral ook bij het ver wisselen, aanschaffen van een nieuwen band, die natuurlijk niet dadelijk past, enz. De dik wijls voorkomende onprettige stemming bij breuklijders moet meestal aan onaangenaam heden toegeschreven worden, die de band ver oorzaakt. Cirkel bleef jaren lang in het geloof, dat er voor breuklijders geen genezing te vinden is, want de aanprijzingen van zalven en andere onfeilbaie middelen hield hij voor kwakzalverij en zwendel, wat dan ook doorgaans het geval is. Daar kwam een lichtstraal in het door de breuk zeer veronaangenaamde bestaan van onzen Cirkel. Een oude schoolkameraad van hem had hetzelfde gebrek gehad, maar was er door een kleine operatie totaal van genezen. Van dezen dag af had Cirkel geen rust meer en steeds vervolgde hem de gedachte, in zijn eigen toestand evenzoo verbetering te laten brengen. Eenige jaren liep hij met dat plan rond, want hij kon nog niet zoo spoedig besluiten, omdat hij een gezin had en voor de gevolgen vreesde. Aan de eene zyde begunstigde hem echter ongelukkige gevolgen, diezgn breuk zou kunnen hebben,aan de andere zijde wachtte hem een spoedige operatie met korten tijd voor herstel en geheele genezing van het gebrek, waardoor dus "de lastige band voor altijd kon weggeworpen worden. Eindelijk nam hg het besluit, juist toen hij weer veel last van den band ondervond. De dokter garandeerde voor het ongevaarlijke der operatie en Cirkel begat zich onder bet mes. De dokter werkte vlijtig niet mes, naald en draad en toen Cirkel uit zijn verdooving ont waakte vroeg bij hem lachend, of ze nu maar zouden beginnen met de operatie. Cirkel ver zocht hem, nog een oogenblik te willen wachten. De dokter trooste hem echter met de mededee- ling dat alles reeds voorbij en de zaak in orde was Drie tot vier dagen lang gevoelde Cirkel zich niet frisch, maar van de wond bespeurde hij niets. Gemiddeld worden vereischt tien tot veertien dagen rust, vier tot zes dagen buiten het bed en nog eenige dagen om op te knappen. Men heeft langen tijd als een gevangen beer met een ijzeren band om het lijf rondgeloopen, en dan krijgt men in eens de vrijheid terug, vrij van dien lastigen band. Wat een heerlijk ge voel en wat een dankbaarheid tegenover de weldoeners der menschheid! Als men bedenkt, dat luim twintig pc. der menschen met zulk een lastig en dikwijls ge vaarlijk gebrek bezocht zijn, en dat het eenige middel voor radicale genezing een ongevaarlijke operatie is, dan moet men zich verwonderen, dat er nog zoo weinig breuklijders zich daaraan onderwerpen. Misschien komt het, doordat de nieuwste en vlugste methoden nog betrekkelijk jong en dus bij liet groote publiek weinig be kend zijn. Zeer velen schrikken voor een operatie als voor iets levensgevaarlijks terug en dikwijls hoort men uit den mond van het volksals ze met opereeren beginnen, dan gaat het er op of er onder!" En toch /ijn de meeste operatiën en in het lijzonder de Ireufcoperatiën zonder gevaar. Het is daarom ook de zaak van de pers de oude veroordeelen te bestrijden en het licht der wetenschap overal toegang te verschaffen. We hopen, dat door dit artikel menig lijder opmerkzaam gemaakt mag worden en zich on verschrokken aan een eperatie zij onderwerpen. Berliner Morgen-Zeitunrj). De lynchwet. Te Griffin (Georgia) had een neger de vorige week een meisje aangevallen. Na een langdurige jacht, waaraan een honderdtal gewapende man nen deeluameo, werd hij gevat en naar Macon gebracht. De sheriff echter had reden om te verwachten, dat de gevangenis 's nachts over vallen zou worden en daarom zond hij hem op naar de gevangenis te Atlanta. Dit bekwam den neger slecht, want onder weg viel een troep mannen, die op de loer gelegen hadden, den trein aan, wisten den misdadiger in weerwil van het hevig verzet der politiemannen eruit te halen en door de stad te sleepen. Vervolgens hingen zij hem op en schoten gezameiijk op het lïjk. Mark Tmain's Kunstreis. Mark Twain, de bekende Amerikaansche humorist, heeft dit met alle grootheden hier op aarde gemeen, dat de organen, die het publiek voorlichten, zijn persoon gebruiken als bladvulling. Er heeft in den laatsten tijd in de pers meermalen het verhaal de ronde ge daan, dat Mark Twain, door het faillissement van zijn uitgeversfirma, doodarm was geworden en dat ook zijn gezondheidstoestand verre van gunstig was. Doch al degenen, die Mark Twain kennen, 't zij uit zijn geestige geschriften, 't zij persoon lijk, hebben over deze berichten ongetwijfeld het hoofd geschud. Iemand, die van zijn jeugd, in weerwil van alle slagen van het noodlot, zich steeds weer omboog heeft gewerkt, is niet uit zulk hout vervaardigd, dat een enkele te genspoed zijn geestkracht en humor zou uit- dooven. Een ongeluk, dat een zwakkeling terneer zou drukken, geeft juist den kraehtigen man nieuwe veerkracht. Mark Twain heeft hiervan een voorbeeldig staaltje geleverd. Hij vatte het plan op zgn fortuin te her stellen, door in schillende plaatsen lezingen te gaan houden, een plan dat schittterend gelukt is. Eerst trok hij in de noordelijke plaatsen der Vereenigde Staten van stad tot stad en vond daar zulk een welwillende ontvangst, dat zijn reputatie daardoor nog aanmerkelijk steeg. Daarop stak hij over naar Australië, en vond overal een uitverkocht huis en opgewonden toehoorders, voor wie hij zijn beste en geestigste voordrachten afstak. Met veel succes trad hij eveneens onder de Radjahs van Indië op en de Engelsehe bevol king daar was onuitputtelijk in haar bewijzen van vereering en bewondering. Niet minder aangenaam waren de indrukken, die Mark Twain van zijn bezoek aan Zuid- Afrika meebracht. Ja, hij was zijn ongeluks godin zelfs dankbaar, dat zij hem tot zijn kunstreis gedwongen hadoveral had hij avonturen. Toen hij dan ook in Europa was teruggekeerd, huurde hij een huis te Londen, in de buurt van Chelsea, dicht bij de plaats, waar de beroemde Carlyle leefde. Hier woont hij sedeit een jaar allergenoegelijkst met de zjjnen, Zgn kunstreis heeft hem weder een groot vermogen bezorgd en met opgeruimd gemoed kon hij zich aan het werk zetten om de rjjke stof, die hij op zijn reizen verzameld had, in literatuur-producten om te zetten. Noch flnantieele moeielgkheden, noch ziekte zgn de oorzaak geweest van het late verschijnen van zijn reisindrukken, doch de bedroefdheid over het sterven eener geliefde dochter. De heer en mevrouw Samuel Clemens want Mark Twain is slechts een pseudoniem gaan den aanstaanden winter naar Weenen, voornamelijk om hun dochter Clara in de ge legenheid te stellen zich onder leiding van Lesehetitzky als concertzangeres te bekwamen. Uit de rekening en verantwoording, door de directie der Levensverzekering-maatschappij «Utrecht" over het 13de boekjiar uitgebracht aan h.h. commissarissen, ontleenen wij het volgende. In 1S90 werd afgesloten f 5,765 079 87 tegen f5,439,018.71 in 1895. Op 1 Januari 1897 was bij de vennootschap verzekerd voor een bedrag van f 39,531,716,33s. Een vermeerdering was te consta- teeren van f2,215.141.18s. De afsterving had een gunstig verloop. De winst- en verliesrekening over 1896 sluit met een batig saldo van f342,578.49. [Jet vermogen der vennootschap vermeei derde in 1896 met f 498,506.49 en bedroeginitsdienopd; December 1896f5,408,481,94s. Het voorloopig dividend bedraagt het maximum bij de statuten veioorloofd, t. w. 4J4 Faillissementen. Vrijdag 13 Augustus. F. Huisdier, 'uoopman en han delsreiziger te Schiedamrechter-commissaris mr. G. W. baron van der Feltz, curator, mr. D, Lodder, advo caat en procureur te Schiedam. IJMUIDEN, 13 Augustus Heden kwamen hier aan de maikt 5 kotteis met 601Q0 tongen, 56 gr tarbot, eenige kleine tarbot, griet. 5 0 mandjes mid. schel, 4020 mandjes ki. scnol, 45 mandjes schar. De prijzen warengroote tong 70 85 c., kl en midd. id. 2545 c., tarbot f5.75f8.50, kl. tarbot griet f 1.75f2.40, midd. schol f3.45—f5.25, kl. schol f1 85—2 60, schar f-2.90f4.60. SCHEVENINGEN, 13 Augustus Heden werd alhier aangevoerd 400 mand versche visch. Tarbot gold 10.90 tot f3 75, tongen f0.40 tot f 0.85, griet f0.40 tot f0.70 per stuk; schol f 1.75 tot f3 50, scharren f2.50 tot f4 en zeehanen fl 75 tot f 2.25 per mand. Van de vloot zijn binnengekomen de loggers Geer- truidareeder Jac den Duik Wz., met 12; Klasina reeder J. den Duik Gz., met 9 en Van Verre, reeder P. de Niet, met 8 last haring. [leden alhier verkocht 19 kantjes pekelharing; voor het kantje werd f21 geinaaakt. LOBIT, 12 Augustus. Gepasseerd naar Schiedam LisetteButefur. Hoogwater te üchEedam. Aug. 15 v.m. 5.43 n m. 6.07 16 6.20 6.40 .17 0 54 j 7.13 Hoogte in M. N. A P. van het Hoogw. te Hock-Villi-IIoI laud. Aug. 15 v.m. 0 98 M.n.m. 0.84 M. 16 0,99 0.82 17 0.94 0.77 Xon en Haan. Zonsopgang Aug. 154.43 v in miergang 7.24 n.in, 164.45 j) 7.22 174,46 7.20 Laatste kwartier 20 Aug. Nieuwe Maan 28 Aug- ANTWERPEN, 13 Augustus. Tarws prijsh. Amerik. fr. 20% a fr. 211/4, La Plata fr. 22 a fr. 22%Donau fr. 20% a fr, 22%. Mais prijsh Amerik. Mixed fr. 9 a fr. 9%; La Plata fr. 9'/s a fr. 10; Odessa fr. 10% a fr. Petroleum kalm; loco fr. 15%. Aug. fr. 15%, Sept, fr. 15%. BERLIJN, 13 Augustus. Spiritus. Loco 42.10. LONDEN, 13 Augustus. 1 Tarwelading aan de kust ten verkoop aangebo den. Aangekomen -. PARIJS, 13 Augustus. Tarwe. Loopende maand fr 28,75, Sept. fr. 27.50, Sept./OcL fr 27.75, 4 laatste maanden fr. 27.10, 4 maanden November fr 26.85, zwak. Rogge. Loopende maand fr 17.73, Sept. fr. 17.75, Sept./Oct. fr, 17.75, 4 laatste maanden fr 17.70, 4 maanden November fr. 17.75, kalm. HAMBURG, 13 Augustus. Petroleum loco 4 85, brief, dito -.geld. Spiritus per Aug /Sept. 19%, Oct./Nov. 19}£. Stemming: kalm. BUDAPEST, 13 Augustus. Tarwe onveranderd prijshoudend. Amerlkaansclie Goederenmarkt. NEW-YORK, 13 Augustus. Tarwe. Aug. Sept. Oct. Nov. Dec. Jan. 13 Aug. 90 88 87% 86Vs 12 91% 89% 88« 88% 11 90% 88% Ma s. 81% Aug. Sept. Oct. Nov- Dec. Jan. 13 Aug. 32% 32% 35% 12 32% 33% 35% 11 31% 32% 34% Aanbestedingen. Aan het ministerie van waterstaat, handel en nijver heid werd aanbesteed 1o. het herstellen en verbeteren van intercommu nale telephoonlijnen in de provincie Zuid-Holland, waarvoor minste inschrijver was C. J. Tierollï te Ro- zendaal, voor f836. 2o. ixet leggen en ingraven van kabels te Amster dam en het wijzigen vin bestaande leidingen, waar voor minste inschrijver was C. J. Tierollf te Rozendaal, voor f1484. 3o. het herstellen en verbeteren van Rijks telegraaf lijnen langs den Nederlandschen Centraalspoorvveg, waarvoor minste inschrijver was: W. A. Vei bruggen te Waddinxveen voor f1160,

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 7