BINNENLAND. (Officieel). Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. TL A ARDIN GffiN. Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. bank, die hij een krijgsraad noemt, niet inge nomen hij wenscht dat een Europeesch officier in vereeniging met denOttomaanschen procureur een onderzoek instelt naar den aard der ver grijpen. Daarna zouden dan de admiraals en de gouverneur beslissen, of er termen waren om de schuldigen eventueel naar een andere rechtbank te verwijzen. Gemengde Mededeellngen. Er ioopen geruchten over een politiek zeer belangrijke plaatsverwisseling in de diplomatie. De tegenwoordige Duitsehe gezant te Petersburg, prins Radofin, zou tegen het einde van het jaar den lijdenden graaf HatzfeM te Londen ver vangen, die zich uit den djpiomatieken dienst zou terugtrekken. Naar Petersburg zou dan uit Kopenhagen Kiderlen-Wiichter verplaatst wor den. Kiderlen wordt voor een bijzonderen gun steling van den Keizer gehouden. De Fransche ministers hebben zich gisteren onder voorzitterschap van den president der republiek vereenigd en hebben zich bezigge houden met verschillende quaesties met het bezoek aan Rusland samenhangende. Minister-president (Méline) heeft in Epinal in het departement der VogezeD, een warme rede gehouden voor de republikeinsche politiek en tegen het socialisme. Gisteren zijn in Frankrijk de algemeene raden bijeengekomen. In de meeste departementen werden de voorzitters zonder incident herkozen. Eenige voorzitters gaven in hun openingsrede lucht aan hunne vaderlandsche gevoelens, naar aanleiding van Faure's reis naar Petersburg. In Toulouse moet een Spaansch anareh'st gepakt zijn. Op den man werden twee dolken en een geladen revolver gevonden. Hij beweerde smokkelaar te zijn, wat men niet aanneemt. Veeleer houdt men er voor, dat hij Spanje na den aanslag op Canovas heeft verlaten en met gevaarlijke plannen naar Frankrijk is gekomen. Het vonnis tegen den Spaanschen minister moordenaar Angioiillo gewezen, zou gisteren door den oppersten raad van oorlog en mariue worden onderzocht. Hedeu zou de ministerraad zijn oordeel uitspreken. Te Freiburg in Zwitserland is thans het vierde wetenschappelijke katholieken congres geopend onder voorzitterschap van den eere-president Dernaz, bisschop van Lausanne-Genève. Er waren ongeveer 500 deelnemers, waar onder alle Zwitsersche bisschoppen en vele bisschoppen en praelaten uit het buitenland; ook uit Nederland zijn er afgevaardigden. De Czaar heeft thans reeds bepaald welke regimenten eereposten zullen leveren tijdens het bezoek van den Franschen president. Gedurende het bezoek zal een dubbele eere- post voor het Fransche gezantschap geplaatst wordeü. De gemeenteraad van Kroonstad heeft een onbeperkt crediet verleend voor de voorbe reidende maatregelen ter ontvangst van de gasten. Russische bladen meldendat de groote kooplieden van Nisjni-Novgorod aan den heer Faure een proclamatie en een herinnerings geschenk zullen aanbieden. Volgens officieele berichten uit Konstaotinopel heeft eene bende van 800 Armeniërs en Perzen te voet en 200 man ruiterq de grenzen over schreden en is op Turksch grondgebied door gedrongen dat zij niet heeft verlaten, dan nadat zij daar een slachting van 200 persone* had aangericht. De Turken hebben daarop de aanvallers ver volgd tot op Perzisch gebied en hebben drie dorpen aldaar geplunderd. Be Koninginnen. Hare Majesteiten de Koninginnen zijn gister avond per Staatsspoor te kwartier vóór 7 ure in de residentie aangekomen, vergezeld van de leden der hofhouding, die het gevolg der Vorstinnen op Haar bezoek aan Dordrecht zullen uitmaken. H.H. M.M. stonden bij het binnenstoomen van den trein op het vóórbalcon van het ko ninklijk salonrijtuig, de Regentes gekleed in een donker gewaad, de Koningin in een grijs reistoilet. Ingevolge het verlangen van de Koninginnen waren geene autoriteiten ter harer verwelko ming in den vorstelijken salon aanwezig. In open rijtuig begaven H.H. M.M. zich naar het paleis, vóór het stationsgebouw en in de geheele Rijnstraat door e„n dichte menigte met luid hoerageroep verwelkomd. De koninklijke trein stond onder geleide van den directeur-generaal der staatsspoorwegen, den heer Cluyssenaers, en van de heeren Sil- vergieter Hoogstadt en Van Egmond, onder scheidenlijk inspecteur en ingenieurjvan tractie. Koninklijk bezoek aan Arnhem. De Arnh, Ct. verneemt dat de Koninginnen Haar officieel bezoek aan Arnhem zullen bren gen op Zaterdag 28 Augustus. HH. MM. zullen ie halftwee aldaar aankomen. Verkiezingen voor de Tweede Kamer. DELFT (voor de oude Kamer). Uitgebracht 1319 geldige stemmen. Gekozen rar. H. A. van de Velde. Corne- lissen verkreeg 124 stemmen. AMSTERDAM VI. Uitgebracht 23G4 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren: W. J. Geertsema (lib.) 774 stemmen. C. V. Gerritsen (rad.) 679 A. L van Hasselt (christ.-hist51 i> Mr. Th. Heemskerk (anti-rev.) 844 Mr. S. van Houten (lib.) 16 Derhalve herstemming tusschen de heeren W. J. Geertsema en Th. Heemskerk. ENSCHEDÉ. Uitgebracht 7935 geldige stem men. Hiervan verkregen Mr. G. Jannink (lib.) 1658 stemmen. H. H. van Kol (soc.-dem.) 2589 Jhr. J. D. Six (chr.-hist.) 199 s J. H. ter Veer (r.-k.) 3238 j» P. van Vliet (a.-r.) 256 Derhalve herstemming tusschen de heeren Van Kol en Ter Veer. LOCHEM. Uitgebracht 3915 geldige stemmen. Gekozen de heer C. Lely met 3558 stemmen. De heer Quarles had 357 stemmen. Bij deze opgaaf ontbreekt Eybergen. ZUTFEN. Uitgebracht 5439 geldige stemmen. Gekozen de heer mr. H. Goeman Borgesius met 3365 stemmen. Mr. Th. Heemskerk had 2074 stemmen. Ned.-Indlë. De correspondent te Batavia van de N. R. Ct. seint onder dagteekening van gisteren: Er heerscht ontevredenheid onder de bevol king der Padangsche Bovenlanden over de nieuwe belasting. Dertig onruststokers zijn ge vangen genomen. De justitie verzoekt de aanhouding van Cle mens Boon, die voortvluchtig is. Vijandige Atjehers hebben een inval in Singkel gedaan, op de kampong Kajoemenang gevuurd en veertig huiren in brand geschoten. By het bovenstaande telegram teekent het blad aan: De toestand van onrust onder de inlandsche bevolking van Sumatra's Westkust duurt reeds eenigen tijd. In Maart schreef de Sum. Ct.: »De geruchten betreffende een in te voeren hoofdelijke belasting en de onverstandige, im mers ontijdige, reorganisatie van het bestuur ter Sumatra's Westkust hebben de bevolking tot allerlei dwaze streken opgezweept; hetgeen wij daaromtrent vernamen geeft ons voor heden enkel aanleiding, het gewestelijk bestuur tot waakzaamheid aan te sporen, zoowel in de Beneden als in de Bovenlanden." In Mei richtte hetzelfde blad tot de regee ring het verzoek de belastingplannen op te schorten»zij blijven niet zonder uitwerking op de algemeene stemming. De ambtenaren gelieven te bedenken dat de bevolking, afgezien van de Palaqat-pandjang, belasting upbrengen wil als zij daartoe de middelen heeft. Maar die middelen heeft zij nu niet." Te Padang is het handelshuis C. Boon en H. Schlüter gevestigd, waarvan de heer C. J. Boor, ehef is. Of deze de in het telegram ge noemde heer Clemens Boon is, kunnen wij niet uitmaken. De heer J. Boon Jr., lid der firma Boon, In 'tVeld en Co. te Padang, bevindt zich, naar men weet te Batavia in hechtenis. Singkel is een onderafdeeling van de residentie Tapanoeli, grens ten noorden aan Atjeh en was vóór 1840 een rijkje welks radja onafhankelijk van den sultan van Atjeh was. In dat jaar werd het door ons vermeesterd. Atjeh. Van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië is aan het departement van koloniën het vol gend telegram ontvangen 17 dezer betreffende de krijgsverrichtingen ter Noordkust van Atjeh »ïn Segli zijn sedert den lOen dezer geene vijandelijkheden voorgevallen. Expeditie ontbonden. Vier compagniën blijven voor schoonkappen van het terrein en wegaan leg; zq bezetten twee punten." Insulinde bevat het volgende bericht Men deelt ons van gewoonlijk zeer goed inge lichte zijde mede »De Pedir-expHitie is uitgesteld tot Mei 1898. Inmiddels wil men die expeditie voor bereiden door te ageeren in de XXII Moe- kims en het Selimoensche. De reden van het uitstel is gelegen in de omstandigheid, dat men in de XXII Moekims nog niet genoeg gevorderd is." Lombok. Bij het departement van Koloniën is ont vangen 't volgende, van 17 dezer gedagteekende telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, betreffende eene plaats ge had hebbende rustverstoring op Lombok nGisteren controleur R. O. van der Hout ver moord en controleur P. de Roo de la Faille niet gevaarlijk gewond door amokmakers inde Sasaksche dessa Sesela in West-Lombok. Boos doeners zich niet willende overgeven, werd de kampong vermeesterd, waarbij ongeveer 25 Sasaks gedood werden. Kapitein J. H. Hart maan licht gewond; een fusilier sneuvelde en drie licht gewond, allen inlanders. Juiste oor zaak nog onbekend; schijnt van localen aard. Omliggende Sasaksche dessa's en Balische be volking betoonden goede gezindheid." Tentoonstelling te Dordrecht. De volgende bekroningen zijn uitgereikt in de collectieve inzending van de sNederlandsche boek- en kunsthandel" op de Dordtsche ten toonstelling: Eere-diploma: H. D. Tjeenk Willink, Haarlem, Gouden medaille: Gebrs. Belinfante, 's Gravenhage. Zilveren medaille: D. Bolle, Rotter dam; H, ten Brink, Meppel; M. M. Couvée, 'sGravenhageA. v. 't Hooft, Hilversum; Erven Lootjes, Haarlem; S. L. van Looy, Amsterdam; Neelmeijer Co., Apeldoorn; S. C. W. N. van Noolen, Schoonhoven; Nijgh Van Ditmar, RotterdamGebrs. Poot, RotterdamW. E. J. Tjeenk Willink, Zwolle; W. A. F. Koopman, Dordrecht. Bronzen medaille: W. Kamerlingh, Groningen; G. Los, Leiden; A. L. Luyt, Slie- drecht; Uitgevers-Maatschappij Nederland, te 's Gravenhage; F. B. v. Ditmar, Rotterdam. Eervolle vermelding: G. Alsbach Co., Rotterdam; Autli. druk-inrichting. Kampen; Algraphische drukkerij, Sneek; W. A. Eisma Czn-, LeeuwardenHammond Type writer, vertegenwoordiger G. H. Voorhoeve, Rotterdam. Naar wij vernemen hebben H.H. M.M. de Koninginnen, naar aanleiding van haar jongst bezoek, aan den burgemeester der gemeente Zutfen een bedrag doen ter hand stellen, ten einde daarvoor den weezen in het Gebr. Bakkers Weeshu's en het Burger Weeshuis eene versna pering aan te bieden. OVERSCHIE, 18 Augustas. J. v. R., stoker bij de Staatsspoor, heeft het ongeluk gehad om, terwijl hij voor zijn pleizier met den hengel in de Delfts- havensche Sehi'e onder deze gemeente wilde visschen, door een duizeling of toeval te worden getroffen en voorover in de Sehie te vallen. Hij werd gered door twee werklieden, die daar aan het baggeren waren en die hem naar het politiebureau te Delftshaven bracLten. Bij Kon. besluit is ter ondersteuning in hunne studiën, van Rijkswege eene beurs van achthonderd gulden veileend aan de studenten bij de Rijks-universi teit te a. Leiden: H. A. O. W. Geesink, in de faculteit der rechtgeleerdheidL. M. Klinkenberg, in de faculteit der wis- en natuurkundeJ. A. N. Knuttel, in de faculteit der letteren en wijsbegeerte; b Utrecht: A. 51. Brouwer, in de faculteit der god geleerdheid jhr. E. L. Alting von Geusau, in de faculteit der rechtgeleerdheid c. GroningenG. W. Goedhart, in de faculteit der letteren en wijsbegeerte. Bij Kon. besluit zijn bevorderd bij het korps ma riniers, tot luit.-kol. de kapt. A. P. Timmers, en tot kapt. de ie luit. L. A. C. Furnce Bij Kon besluit is aar B. Svvijs op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van bode bij het departement van financiën en is by genoemd departement bevorderd tot bode de assistent-bode J. van Wecde. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij den generalen staf tot sous-chef van dien staf de kolonel M. H. J. Plan- tenga, thans toegevoegd aan den chef van den gene ralen staf, en tot kolonel, met bestemming om te worden toegevoegd aan den chef van den generalen staf, de luit -kol, R. J. van Moock, thans commandant van het korps genietroepen. Bij Kon. besluit zijn benoemd: •lo. tot inspecteur der spoorwegpostkantoren, P. Menschaar, thans inspecteur der posterijen te Zwolle; ■Jo. tot inspecteur der posterijen en telegraphie a. ter standplaats Groningen, G 51. de Bloeme, thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Zieriksee b. ter standplaats Zwolle, jhr. J. de Pesters, commies der posterijen eerste klasse, thans tijdelijk werkzaam ten bureele van den inspecteur der posterijen en telegraphie te Utrecht; c. ter standplaats Leeuwarden, E. J. K. v Lidth de Jeude, vroeger directeur van het postkantoor te Kampen, thans werkzaam ten bureele van den inspecteur der posterijen te Zwolle. Hedenmorgen te ruim 10 uur passeerde de koninklijke trein het station alhier. Een groote menigte had zich verzameld nabij den overweg, op het stationsplein en het perron om HH. MM. te kunnen toejuichen. H. M. de Koningin stond, toen Zij de gemeente passeerde, aan de zijde van het perron, terwijl H, M. de Koningin-Regentes voor het portier aan de stadszyde stond. Beiden wuifden de menigte hartelijk toe, terwijl de Koningin nabij den overweg met den zakdoek uit, het portier wuifde. Hedenavond tusschen 6 uur en 6.30 spoor- tijd komt de koninklijke trein weder langs het station alhier terug. Onder de eerw. fraters Dominicanen die Zon dag in de metropolitaankerk te Utrecht de wijding van het H. Diaconaat ontvingen, be- hooren ook onze oud-stadgenooten de eerw. fraters F. G. J. J. Wolsky en H. R. M. A. van Gent. Te Nijmegen vierden Zondag twee .onzer oud-stadgenooten hun Z'lveren priesterfeest. De weleerw. pater L. M. van Gent, rector der bijkerk aan den Berg- en Dalschen weg, offieieerde aldaar in tegenwoordigheid van vele bloedverwanten en vrienden. De zeereerw. pater Alph. Jansen, missionaris van Curapao, droeg ten half negen in de Broers- kerk het H. Misoffer op. (Ar. S. Ct.) Men zal t. a. p. vinden dat de heer Wien- hoven alhier niet ver boven den laagsten in schrijver had ingeschreven bij een heden ge houden aanbesteding der R. T. M. Een drietal marine-matrozen, waarvan één verkeerde in »kennelijken staat," werd heden middag door de politie aangehouden, omdat de heeren zonder verlofpas waren. Zij zullen gesteld worden ter beschikking van den commandant van het wachtschip te Rotterdam. Hedenmorgen te ongeveer ll:/4 uur had T. J. Mackay het ongeluk dat een spaak, waarop een boomstam weggerold werd, bij het overslaan hem in het gelaat trof en dit met zulk een kracht, dat een gapende wond ontstond nabij het oog, terwijl de geheele rechterwang opzwol. Naar dokter Rutschy gebracht, werd daar de wond verbonden, waarna de man naar zijn wo ning aan de Korte Haven gebracht werd. Een paard van H. Determan, dat hedenmor gen dood in het land was gevonden, werd naar de stadswerf gebracht om van daaruit te worden begraven. BURGERLIJKESTAND. Gehuwd 18 Augustus. W. van der Gaag, 65 jaar, en J. van Waart, 53 jaar. G. S. Kleinekoort, 25 jaar, en C, M. Dikotter, 22 jaar. J. Govaart, 24 jaar, en H. M. Colliguon, 26 jaar. H. J. Vermunicht, 47 jaar, en G. C. Verbrugoe 38 jaar. - W. L. W. Stevens. 25 jaar, en J. van der Klink, 23 jaar. J. Zagwijn, 30 jaar, en L. de Pater, 31 jaar. Geboren 14 Augustus. Hermanus, zoon van P. J, Ver stegen en A. M. Kalkman, Laan. Overleden s 17 Augustus. Hendrik Brouwer, oud 5 jaar 3 maanden, Roosbeek. Petrus Johannes Breukehnan, oud 3 maanden. Buitenhavenweg. Johanna Kooijman, oud 50 jaar 2 maanden, echtgenoote van C. A. Rozenboom, St. Anna- zusterstraat. De voordracht voor eene hoofdonderwijzeres der gemeentebewaai school alhier, op een jaar wedde van f700, benevens eene belooning van f 50 's jaars voor het geven van onderwijs aan de helpsters der bewaarschool in te gaan den 1 September a.s. bestaat uit de dames lo. A. M. Pfijffer te Middelburg, 2o. C. J. H. Chimaer van Oudendorp te Sliedrecht en 3o. II, Baars te St. Anna Parochie. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd 18 Augustus. Adrianus Maarleveld en Antje van der Spek. Arij van Luijk en Kornelia Blenk. Corstiaan van der Meer en Johanna Roest. Lammert van Beek en Neeltje Poot. Geboren 18 Augustus. Jan, zoon van A. Dorsman en A. C. Sehepp, Hoogstraat. Door de rechtbank te Rotterdam werd gisteren bij verstek gevorderd drie weken gevangenisstraf tegen D. V., 54 jaar, schipper, zonder vaste woonplaats, die zich op 28 December 1896 _t.c Oversehie tegen den veldwachter had verzet, die* hem van den open baren weg wilde verwijderen, waarop hij zich bevond in staat van kennelijke dronkenschap. Voor een geheel gelijk feit, gepleegd tc Schiedam op 7 Juli door B. B. S., 21 jaar. sjouwer aldaar, werd een maand geëischt. Beroepen: to Staphorst D. M. Boonstra, tc Ouderkerk a/d. Use!; te Vuren en Dalen J. B. Ber- ders, te Zijderveld. Bedankt: voor Roermond door H. J. Dingc- mans te Imsum; voor Gouderak (toez.) door If. A. Heijer, te Licnden (bij Tiel). Geuep. Kerken. Beroepen: te Middelburg B. .T. H. Dormer Jr., te Nieuwdorp (55.-Bev.); te Winsum e. a. (Fr.). P. Warmcnhoven, te Alhlasserdam. Uit de Synode. In de voorlaatste zitting der Algemeene Synode, die met gebed werd geopend, kwam ter tafel bet rapport over een ontwerp-reglemeut, door de Synodale Commissie ingediend, op een op te richten fonds tot stichting van nieuwe predikantsplaatsen. De rap- porteerendo commissie adviseerde, het Reglement niet enkele wijzigingen voorloopig aan te nemen; dien overeenkomstig werd besloten. Aan de orde is de behandeling van een rapport over een voorstel van de Classicale vergaderingen van Wijk en van Amersfoort tot wijziging van art. 41 regl. op do vacaturen, strekkende om kerkvoog den te verplichten, dat zij lidmaten zijn van de Hervormde gemeente. De conclusie der rapporteerende commissie was, om deze wetsverandering niet aan te nemen, omdat in de reglementen op hot bestuur der kerk en met name in genoemd wetsartikel geen plaats is voor dergelijke invoeging. De vergadering besloot, in overeenstemming met deze conclusie, tot verwerping van het voorstel. Daarna werd behandeld een voorstel van de Classi- calc Vergadering van Arnhem, tot aanvulling van artt. 32, 45 en 40 Reglement voor Opzicht cn Tucht, strekkende om aan de kerkeraden de bevoegdheid toe te kennen om aan de lidmaten hunner gemeen ten wegens ergerlijk gedrag terstond het gebruik des H. Avondmaals te ontzeggen en tucht toe te passen. In verband hiermede wil de Class. Vergadering van Arnhem tevens een verandering in art. 40. van ge noemd Reglement, om het recht van beklag toe te kennen ook aan vrouwelijke lidmaten der gemeente. De

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2