Vrijdag 20 Augustus?!897. N°. 9401. Leeraar ia Se Staatsieteasiapp. Miezii voor fa Gemeenteraad. 51"'" jaargang. «fe Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen, uitgever?h?7.1Trc)el ants. Kennisgeving. Middelbaar Onderwijs. FETJIXjIjET om. DE SCHIPBREUKELINGEN. Wij herinneren er zooveel noodig aan, dat morgenVrijdag, van des voor- middags 8 uur tot des namiddags vijf uur eene stemming zal worden gehou-* den over de beide candidaten, die ge steld zijn voor de vacature-Hoogendam in den gemeenteraad. De candidaten zijn de heeren J. O. BENDER P. LOOPUYT. BUITENLAND. Abonnementsprijs voor Schiedam, per kwartaal f 0.90 n n omliggende plaatsen, p. kwart. - 1.05 a franco per post, p. kwartaal. - 1.30 Afzonderlijke nommers0.02 BOIEAÜ: BOTEKSTRAAT M>, Teleplioon Ufo. 123. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van cene Courantf 0.52 Iedere gewone regel mncr0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Inrichtingen wel he gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en wethouders van Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet, Geven kennis aan de ingezetenen, dat vermits het deskundig onderzoek met betitkking tot de aanvraag van de firma INGELSE Co., om vergunning tot oprichting eener huidemouterij en leerlooierij, in het pand aan de Willemskade no. 15, kadaster sectie L no. 019, nog niet geëindigd is, hun college besloten hoeft de leslissing over genoemde aanvraag te veriagen. Schiedam, den 19den Augustus 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. Be secretaris VAN LUIK, Z.-S. Aan de HOOGERE BURGERSCHOOL (met ojarigen cuisus) en de BURGER-AVOND- SCHOOL te Schiedam wordt gevraagd: een Jaarwedde Hoogere Burgerschool (5 lesuren per week) 500, jaarwedde Burger-Avond school (1 lesuur per week) SO. De wedde wordt verhoogd met 5 Pet. voor Doctorstitel en kan worden verhoogd met 5 Pet. na 3jarigen- en daarenboven met 10 Pet, na lOjarigen diensttijd bij het Ilooger of Middel baar Onderwijs in de gemeente of elders. Sollicitatiestukken vóór 28 Augustus te zen den aan den Burgemeester. EN Door J. C. Biep.natzki. 22) Gelukkigerwijze lag deze, die den volgenden morgen tot ovei brengen van eenige kisten van de geborgen loding naar een vrachtschip zou worden gebruikt, op eene plaats vanwaar zij, hoewel de vloed pas even het strand overstroomde, onmid dellijk kon weggeroeid worden, en ofschoon de nevel nog slechts weinig was neergezonken, ont waarden zij toch weldra het schip dat zij zochten, daar een van de matrozen het kort voor het in vallen van de eb voor anker had zien gaan. Toen hun luid en herhaald roepen onbeantwoord bleef, toen zij het dek beklommen, in de kajuit neerstegen en geen tnensch aantroffen, toen bleef er geen twijfel over, dat de ongelukkigen, die op het vaartuig geweest waren, ergens in de slik- gronden rondliepen, of misschien reeds als offer van het opkomende zeewater gevallen waren. Waar ze te zoeken 7 Naar welke zijde de boot te wenden. Godber stond met deze gedachten op het dek, terwijl hij met ingespannen blik, als konde hij de dikke duisternis doorboren, naar alle kanten keek, terwijl hij het bruisen van de golven om de kiel met een griezelen aanhoordp, als stond hij zelf als radeloos offer midden in den aanstroomenden vloed. Daar hoorwat was dat. Het kwam door Algemeen overzicht. Schiedam, 19 Augustus '97. Gistermorgen, juist op het oogenblik, dat de president der Fransche Republiek aan de Gare du Nord in den trein stapte om zijn reis naar Rusland aan te vangen, ontplofte op den hoek van den boulevard Magenta en de rue Lafayette te Parijs, een bom. President Faure was deze plek 10 minuten te voren gepasseerd. De bom, een '20 cM. lange buis van 6 cM. doorsnede, gevuld met hoefnagels, was geplaatst onder het kraampje van een bloemen- en fruit- verkoopster. De ontploffing geschiedde met een hevigen knal en veel rook, terwijl de iohotid rondom over de straat vloog, zonder dat echter iemand werd gewond. Van de «Bouillon Duval" aan de andere zijde der straat werd een spiegelruit verbrijzeld. Onmiddellijk snelde de politie toe en begon onder leiding van Lépine zelf een onderzoek. "Waarschijnlijk is de dader van dezen aanslag dezelfde persoon, die onlangs bommen in het Bois de Boulogne en aan het standbeeld aan Straatsburg plaatste, d. w. z. een krankzinnige. Men heeft stukken papier gevonden met «Leve de vrijheid 1" en «Leve Polen 1" er op. Een jorigmensch in de «Bouillon Duval", die op het hooren van den knal van schrik een wijnflescli liet vallen, werd een oogenblik voor den dader gehouden, en het volk wilde den ver meenden anarchist te lijf. Spoedig bemerkte men echter dat de man doodonschuldig was. De bom is op het gemeentelijk laboratorium onderzocht, en de chef van dat laboratorium, de heer Giraid, verklaart, dat de bom zeer ge vaarlijk en uitstekend gemaakt was, schoon de vulling uit zwart kruit bestond. Dat de bom niet eerder is gesprongen, schrijft hij toe aan de lengte van de lont. Intusschen was president Faure, tegen wien in elk geval de aanslag wel gericht zal zijn geweest, juist vertrokken naar Duinkerken. Het station was versierd met Fransche en Russische vlaggen en groen. Geëscorteerd door lanciers kwam de heer Faure onder de luide toejuichingen van een groote menigte te 8.25 aan het station aan. Daar waren aanwezig mej. Lucie Faure, mevrouw Berge, alle ministers, generaal Saus sier, liet bureau van den algemeenen raad van het departement der Seine en andere autoriteiten. Zonder veel plichtplegingen werd afscheid ge nomen, en stapte de President, die er opgeruimd uitzag, met de ministers Hanotaux en Besnard, de leden van zijn militair en civiel huis, en baron Freederiksz, de hem speciaal toegevoegde aide- den nevel heen als een gillende schreeuw heel uit de verte. Wij weten, dat het Oswalds gillende angstkreet was en ook de vier redders meenden daarin het hulpgeroep van de gezochten te hooren. Wel begonnen ze weder te twijfelen, toen zij op hun hard geschreeuw geen antwoord kregen, ook ondanks dat zij het telkens herhaalde. Daar echter iedere richting, die zij hadden kunnen inslaan, even weinig zekerheid bood, verkozen zij de richting waaruit zij het geluid hadden ver nomen. Snel roeiden zij voort dikwijls afwisselend om steeds met dezelfde kracht het vaartuigje te kun nen voortdrijven slechts van tijd tot tijd hielden ze oenige oogenblikken op om antwoord op hun ge roep te krijgen. Omdat dit echter steeds uitbleef, wijl de vloed reeds zoo hoog gestegen was, dat het op de plek, waar ze zich bevonden, nauwelijks nog denkbaar was de ongelukkigon, als zij hier verdwaald waren geraakt, in leven aan te treffen, en omdat, ook al belette de nevel het uitzicht niet meer, de oppervlakte van de zee, zoover zij konden zien, slechts het onafgebroken spel dei- golven in het sterreiicht te zien gaf, besloten zij nog eenmaal alle krachten in te spannen tot een ge meenschappelijk roepen en dan eene andere richting in te slaan. Wij keeren thans tot hen terug, die wij in liet uiteiste doodsgevaar hebben achtergelaten. Hun kracht om de steeds meer aanwassende zee te weerstaan en in den golvenden vloed staande te blijven verminderde meer en meeren ware de wind niet zoo geheel en al stil geweest, dan zouden zij reeds lang hun dood in de golven ge vonden hebben. de-camp van den Czaar, in den trein om zijn reis naar Rusland te aanvaarden. Te Duinkerken was de stad in feestdos, en onder een reeks van eerebogen door heeft de President zich naar de haven begeven. Aan de voorzijde van liet gebouw der onder prefectuur heeft men een gedenksteen van wit marmer aangebracht, waarop in gouden letters te lezen staat: «President Felix Faure is, toen hij zich naar Rusland begaf, van uit dat gebouw vertrokken om zich in te schepen, den ISden Augustus 1897." De heer Sloïlofi, minister-president van Bul garije, gaat voort de eene onbeholpenheid op de andere te stapelen. Thans weer heeft hij zich in een gesprek met den redacteur van een Hongaarsch blad uitgelaten, op een wijze, die voor een consti tutionele minister-president al zeer zonderling mag heeten. De heer Sto'iloff dan beklaagde zich, dat zijn mededeelingen aan den correspondent van een Berlijnsch blad op hatelijke, tendentieuze wijze verminkt waren. Hij had alleen zijn ergernis uitgedrukt over de pogingen van zekere half-ambtelijke organen der Oostenrijksche en Hongaarsche pers om Voist Ferdinand en zijn Hof in een slecht dag licht te stellen, omdat Boïtchefl een hofambt bekleedde en een politie-commissaris een mis dadiger was. Hij had er toen bijgevoegd, dat ook in Oos tenrijk schandalen waren voorgekomen, maar de voorbeelden, die er bij gevoegd waren, kwamen voort uit de phantasie van den jour nalist, Stoiloff noemde Bulgarije een Oostersch land. De regeering was gedwongen als prefecten per sonen aan te stellen, die de sluipwegen van dieven, roovers en moordenaars kenden. Onder de onberispelijk gentlemen waren geen personen te vinden, geschikt voor die betrek; kingen. Daardoor was de regeering gedwongen, in dezen het voorbeeld te volgen van koning Louis Philippedeze stelde tot prefect aan personen, die als gestrafte misdadigers het bagno kenden. Bulgarije kan den bestaanden toestand alleen handhaven met geweld en met middelen, die in Midden-Europa ongeoorloofd zijn. Den nieuwen koers in de Bulgaarsclie poli tiek hier werd de heer Stoiloiï al zeer in constitutioneel moest aan vorst Ferdinand zelf worden geweten die, geboren diplomaat, de overtuiging had verkregen, dat hij zich alleen op den troon kon handhaven door als Oostersch vorst op te treden. «De Bulgaarsclie regeering", zoo ging de minister voort, «wordt beschuldigd de lands belangen aan een of anderen Keizer te verkoopen, de Vorst, zijn steun niet bij zijn volk, maai bij andere mogendheden te zoeken. De heldenmoed, welken dominee Hold door zijne woorden den beiden mannen van de Hallig een oogen blik had kunnen inboezemen, was in een zwijgende en onbewuste berusting overgegaan, terwijl Oswald in waanzinnige vei twijfeling liet oogenblik van den dood afwachtte. Zij voelden allen dat zij verloren waren en door den predikant gesterkt en bemoedigd bereidden zij zich op den dood voor, die nog slechts enkele oogenblikken zou uitblijven. «Heer in Uwe handen beveel ik mijn geest!" zeide Hold en hij geloofde daarmee zijn laatste woord te hebben gesproken daar daar klonk een krachtige roep over 't water en deed de zielen dergenen, die reeds iedere hoop op 't leven hadden opgegevon, trillen als bij het laatste bazuingeschal. Een lange minuut vol lang wachten ging voor bij nauwelijks vermochten zij te antwoorden. Hun eerste klanken waren nauwelijks meer dan een enkel ademhalen diep uit de borst en het deed hen vreezen dat hun stem niet hoorbaar zou zijn. Eindelijk door de grootste inspanning gelukte het met zooveel kracht te schreeuwen, dat zij door de hulpbrengenden konden verstaan worden, en al nader en luider klonk het, het roepen om hulp en het antwoorden. En nu verhief het zich daar als een zwarte golf en eene boot ruischte aan, voortgedreven door krachtige riemslagen, welke de in het sterreiicht schitterende waterdropjes als een vuurregen deden opspatten. Een verward gejuich weerklonk aan beide zijden de aan 't loven wedergegevenen waren bijna gek van vreugde. In opgewonden verwachting strekten zij reeds hunne armen naar de boot uit, die door de kracht zijner roeiers voortgedreven in snelle vaart de golven kliefde. Thans was het reddingbrengende «De Vorst heeft de ervaring opgedaan, dat hij alleen zijn troon kan bevestigen, door zich met zijn volk te indentificeeren. «Eetst heeft vorst Ferdinand gesteund op Oostenrijk, later op Rusland, maar telkens wai> van de vervulling der Bulgaarsclie wensclien geen sprake, en die moeten bevredigd worden om een revolutie te voorkomen. «Van Europa verwachtte bij geen hulp en wij moeten ons thans de voordeeien ten nutte maken, die uit onze positie als vazal van Turkije voortvloeien. «Deze politiek heeft den Vorst zich naar Kon- stantinopei doen begeven, waar hij zich als vazal van den Sultan gedroeg. Daardoor is de publieke opinie in Turkije gewonnen, en van den Sultan de bevrediging der Bulgaarsche wenschen in Macedonië verkregen. «Uit een mogelijk conflict met Servië en Rumenië zal vorst Ferdinand als trouw vazal van den Sultan zegevierend te voorschijn treden. «Turkije heeft een groot en goed leger, dat door Bulgarije in geval van een oorlog met f00,000 Dhelden" zal ondersteund worden. Tegenover Europa is de politiek van deemoedi- gingen ten einde. «Vorst Ferdinand kust liever den Sultan de hand, voordat hij zich vernedert voor de minis- iters der Europeesche mogendheden." Men ziet liet, gebrek aan openhartigheid kan Stoïloff niet worden verweten. Europa, vooral Oostenrijk en Rusland, worden op hun plaats gezet, Servië en Rumenië be dreigd, op Bulgarije zelf wordt al een zeer eigenaardig licht geworpen, en de reddingsengel voor Bulgarije heet Abdul-IIamid. De gevolgen van deze koersverandering zul len wel niet uitblijven. Nu reeds weet de Neuc Fraie Presse mede te deelen, dat vorst Ferdinand niet naar St. Petersburg zal gaan, omdat men hem vandaar heeft doen weten, dat de Czaar hem niet zou ontvangen. Vorst Ferdinand moet nu maar Mohammedaan ook worden. Beurtelings kan hij zich dan, naar mate het te pas komt, beroepen op eigen Muzel- mansch geloof,op liet Roomsch-Katholieke zijner gemalin of op het Griekscli-Katholieke van prins Boris, den troonsopvoiger. Te Konstanlinopel heeft gisteren een dyna- mietontploffing plaats gegrepen, in de straat tusschen het paleis van den groot-vizier en dat van den Staatsraad. Een paniek volgde, schoon de ontploffing alleen stoffelijke schade aanrichtte. Een andere bom, die 's middags was neer geworpen in de buus van de prefectuur van politie te Pera, is niet ontploft. De bijzonderheden van dezen aanslag want dat zal het welzijn worden door de Turksche politie geheimgehouden. Alleen weet men, dat in de nabijheid dei- vaartuig bij hen. Het vreugdegeroep van de redders smolt samen met dat van de gerodden en weldra droeg de uitkomst brengende boot blijde de aan de zee ontrukte slachtoffers naar hun geboorte grond. Hoofdstuk XVI, Op de Hallig was het afzenden van de boot en de oorzaak van deze ongewonen maatregel sne! bekend geworden. De aankomenden vonden derhalve bij hun komst de geheele gemeente aan het stiand verzameld. Reeds van verre zag men, dat niemand ontbrak, en de angstige bezorgdheid van de predikants vrouw werd als eene getuigenis harer liefde voor haren echtgenoot goedmoedig verontschuldigd. Toen bekend werd in welk gevaar de vier man nen verkeerd hadden, toen hun geheele uitputting dit gevaar ten duidelijkste aantoonde, toen wendden zich aller oogen naar de vrouw, wier levendig voorgevoel haar thans als het werktuig van Gods barmhartigheid deed schijnen. Zij hing echter spra keloos in den arm van den beminden echtgenoot en keek beurtelings met een zalig en blij lachen nu eens naar hem en dan weder naar den sterren hemel. Daarheen wees zij ook toen een der vrouwen, wier man met dominee Hold mede geweest was aan haar lieden dank bi acht voor diens redding. In hunne huizen aangekomen voelden de go- redden eerst goe.l de lichamelijke gevolgen van het doorgestane gevaar. Naarmate de natuurlijke opwinding van hunnen geest kalmeerde, nam do lichaamszwakte toe en wekte nieuwe bezorgdheid voor hun leven. fVordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1